s In en 0111 't huis Zitten en slapen MINI-ROLLUIKEN IN DRIE SOORTEN Persoonlijke noot aan het interieur Mooie strakke heg lust voor het oog Met liet verkeerde been op de koude vloer? RUGKLACHTEN De meeste rugklachten ont staan doordat bij het zitten en liggen een verkeerde hou ding wordt aangenomen. Vooral oudere mensen bren gen meer dan tien uur -per dag zittend door! En liggen, daar besteden we bijna een derde deel van ons leven aan. Lang niet alle stoelen waarop we zitten of waarin we han gen, zijn geschikt voor ons. Datzelfde geldt ook voor onze bedden- Helaas kan niet pre cies worden aangegeven welke stoel of bed dan wel geschikt is, want iedereen heeft nu eenmaal een andere li chaamsbouw. Waar moet je op letten als je een stoel koopt? Dat zijn zithoogte, dus de hoogte van de zitting tot de vloer, de zitdiepte, dat is de lengte van het zitvlak, en de hoogte van de rug. Ook is het verstandig om, al vorens tot aanschaf van een bed over te gaan, u persoon lijk te laten voorlichten in een beddenspeciaalzaak. Tijdens het bereiden van een maaltijd moet alle keukengerei voor het grijpen hangen. Geen gezoek in laatjes, dat werkt niet prettig. Vandaar dat een handig rek van stevig gaas in de meeste keukens een uitkomst is. Het maken van zo'n rek gaat uiterst simpel omdat er pasklare gaaspanelen in de han del zijn. Zo'n handig rek tegen de spatwand- boven het aanrechtblad is niet alleen uiterst praktisch, omdat er heel wat keukengerei aan gehangen kan worden, het staat bovendien erg decoratief. Tussen rek en achterliggende wand of erboven zittende kast, behoort zo'n 2 cm ruimte te zitten, zodat er makkelijk aller hande keukengerei aan gepikt kan worden. Een zitslaapbank kan voor zo wel gezinnen als ook alleen staanden een functionele aan schaf zijn. Zeker nu, want wat er momenteel op dit gebied wordt aangeboden is niet alleen een lust voor het oog maar te vens een perfektie in zit- en slaapcomfort. Nog enkele jaren geleden waren deze (dure) kombinaties uitge sproken monsters om naar te kijken, op te zitten en in te lig gen. Nu is de ideale formule ge vonden en het is zelfs zo, dat men echt niet meer kan zien, dat in het zitmeubel een kom pleet bed verborgen is. Daar naast is het zo dat, door het verwerken van moderne materia len en verdere mechanisering, er praktisch geen prijsverschil meer bestaat met een ander, gelij kwaardig zitmeubel. Nu behoeft de zitslaapbank helemaal geen groot meubel te zijn waar een enorm bed uitgetoverd kan wor den. Er zijn ook heel gezellige fauteuils en twee-zitbankjes die, naast een komfortabele zit, door een eenvoudige beweging in een gerieflijk bed veranderen. Het is eigenlijk onnodig om de vele voordelen van een zit/slaapkombinatie op te som men, maar toch willen wij er wel een paar noemen. In feite zou ieder, die geen logeer- of ex tra slaapruimte heeft, de be schikking moeten hebben over zo'n „reserve"-bed. Vooral bij al leenstaanden en de wat oudere mensen - we denken bijvoor beeld aan studenten- en bejaar denflats, kan zo'n kombinatie een uitkomst zijn. want in haast al deze gevallen beschikt men daar niet over extra bedden, terwijl dat juist hier zo nuttig kan zijn. Denk maar eens aan ziekte (nachtverpleging met slaapmogelijkheid) of aan familie die nu ook eens een nachtje kan blijven logeren. koop: rond, vierkant, langwerpig, effen, of met een rand met een heel fijn dessin in het midden, strepen, ruiten, of met folkloris tische en zelfs hypermoderne high-tech dessins. De meest gangbare maat is 170x240 cm, of een diameter van 200 cm. An dere maten zijn echter ook ver krijgbaar. Misschien hebben sommigen van u nog het schrikbeeld voor ogen van moeders wekelijks afranse len van de vloerkleden, die voor dat doel over een speciale „kloppaal" in de tuin gehangen werden. Dat „onderhoud" is ge lukkig verleden tijd en boven dien schadelijk voor uw karpet. Gewoon regelmatig stofzuigen met e?n glad mondstuk is vol doende. Nou kan een wollen karpet in het begin nogal plui zen. Wees dan niet bang dat uw hele karpet in de stofzuiger zal verdwijnen. Het gewicht van de hoeveelheid loskomend pluis heeft in vergelijking met het to tale poolgewicht niets te bete kenen. Bent U van plan uw vakantie dit jaar in het zonnige zuiden door te brengen? Dan zal het u ongetwijfeld opvallen dat de meeste woningen daar voorzien zijn van rolluiken. Hoewel de zon de hele dag op die huizen schijnt en het in die romantisch hellende straatjes onplezierig heet kan zijn, blijven de achter de rolluiken liggende vertrekken be haaglijk koel. Zo'n vijf jaar geleden werden deze .mini"-rolluiken ook in ons land geïntroduceerd. Sindsdien zien we ze hier steeds vaker toegepast, en niet alleen vanwege de zonwerende eigenschappen. Zo'n mini-rolluik voorkomt namelijk niet alleen dat ongewenste zonnestralen en hitte ons huis binnendringen, maar sluit tevens nieuwsgierige blikken buiten, weert koude, houdt 's winters de kostbare warmte binnen en maakt het inbrekers moeilijker ons huis binnen te komen. Bovendien wordt ver keerslawaai sterk beperkt, een eigenschap die vooral zal aanspreken als u aan een drukke verkeersweg woont. Er zijn drie soorten mini-rolluiken in de handel: rolluiken, vervaardigd van dubbelwandige p.v.c.-profielen, houten rolluiken, rolluiken waarvan de lamellen bestaan uit dubbelwandige aluminium profielen, die gevuld zijn met polyurethaanschuim, ook wel kortweg PU genoemd. Het p.v.c. rolluik is gunstig qua prijs, doch het is niet in alle omstandigheden toepasbaar en kent zijn beperkingen wat afmetingen betreft. P.v.c. rol luiken zijn van de drie genoemde uitvoeringen het laagst in gewicht. Gaat Uw tuin er straks zo uit zien? De bloemen zijn die van de Kei zerskroon (Fritillaria imperialis). Houten rolluiken hebben als voordeel dat ze in elke gewenste kleur geschilderd kunnen worden. Zoals alle schilderwerk vragen deze rollui ken om regelmatig onderhoud. De aluminium rolluiken vergen weinig onderhoud. hoek, of om een groot vloerop pervlak te onderbreken. Op vast tapijt kan een los vloerkleed echter wel de neiging vertonen te gaan „lopen". Dat „lopen" wordt veroorzaakt door de wer king van de poolvleug van het eronder liggende tapijt en kan voorkomen worden door onder het karpet een speciale anti- slipmat te leggen. Dat is een nylon mat met aan weerszijden kleine haakjes, die zich zowel in het tapijt als in de rug van het karpet vasthechten. Geheel overeenkomstig de trend van de steeds lichter wordende interieurs, zijn ook de karpetten lichter van kleur en vager van dessin geworden. Pasteltinten, bleu- en roze-achtige tinten, zacht in elkaar overvloeiend, en exact afgestemd op de kleuren van de vaste vloerbedekking- collekties, waardoor het mogelijk is van elke vloer een harmo nisch warm geheel te maken. Het aanbod is zo gevarieerd, dat het niet moeilijk zal zijn een karpet te kiezen dat precies bij uw interieur en uw beurs past: klassiek, modem, soms zelfs fu turistisch, uitgevoerd in wol, ka toen of synthetische garens. Door de moderne methodes van spinnen, weven, verven, tuften of knopen zijn karpetten in vrijwel elke gewenste uitvoering te Een recent gehouden onderzoek leverde het bewijs dat karpetten geliefde sfeermakers zijn. Het onderzoek werd gehouden bij 976 gezinnen. In totaal bleken daar 443 karpetten op de vloer te lig gen. Die gezinnen waren qua samenstelling en levensstijl zo geko zen, dat gesproken kan worden van een representatief landelijk onderzoek. Uit deze cijfers mag echter niet worden afgeleid dat in één op de twee huishoudens een karpet de vloer siert, want bij sommigen was er helemaal geen karpet te bespeuren, terwijl an deren wel twee of meer karpetten bezaten. Êen karpet geeft een heel per soonlijke noot aan het interieur. Het is niet alleen decoratief, maar levert tevens een stukje behaaglijkheid en comfort. Dat geit voor de zitkamer, de hal, maar zeker ook voor de slaap kamer. Met het verkeerde been uit bed stappen komt extra ver velend aan als dat been op een koude, harde vloer terecht komt. Niet alleen laten harde vloeren zich goed met een karpet kom- bineren, ook vast tapijt vraagt vaak om een bepaald accent. Bijvoorbeeld in de zit-,of eet- Van alle karweitjes in de tuin is het knippen van de heg misschien niet het leukste, maar wel een van de dankbaarste. Een mooie, strakke heg is een lust voor het oog. Toch is het vrij gemakkelijk om een perfect resultaat te bereiken, zeker wanneer we ons laten helpen door een elektrische heggeschaar. Dat scheelt het halve werk. Onlangs is uitgekomen een serie elektrische heggescharen - voor elke haag het juiste type - waar u veilig mee kunt werken. Door het to taal nieuwe ontwerp met andere handgrepen, be- schermkappen en speciale schakelaars is de veiligheid zeer gediend. De bekendste struik voor een mooie, dichte heg is de liguster: een heester die het hele jaar door groen blijft en die een zon nige plaats verlangt, eventueel met een beetje schaduw. In plaats van een liguster kunt u ook een beukhaag nemen. Die wordt iets hoger: in zes jaar on geveer 2.50 meter. De beukhaag vormt een volle, dichte heg, die zijn droge bladeren tot in het voorjaar draagt. Een andere goede keus is de taxus: een brede, vooral de eer ste jaren vrij traag groeiende haag, die zijn groene of goudgele kleur gedurende het hele jaar behoudt. Hij is goed bestand tegen zon en schaduw. In zes jaar bereikt hij een hoogte van een kleine 2 meter. Ongeveer even hoog wordt de altijd groene dwergcipres, die wat meer zon nodig heeft. Echt makkelijk is de meidoom, die moeiteloos tot meer dan 3 meter kan groeien, ook in de schaduw. Hij draagt in mei rode of witte bloemen. U kunt het beste beginnen met liet tot op de gewenste hoogte wegsnoeien van takken, die dik- ker zijn dan een halve centime ter. Als u de heg regelmatig bij houdt, zult u later de snoei- schaar niet meer nodig hebben. Na het snoeien begint het eigen lijke knippen. Doet u het elek trisch, houdt u uw machine dan goed met twee handen vast: een hand aan het handvat, de an dere aan de beugelgreep. Pro beert u het apparaat zo te hou den dat u niet recht over of langs de heg scheert, maar on der een kleine hoek van onge veer 15gr. De elektrische hegge- schaar knipt dan beter.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 11