Im Medische diensten w JO Herdenking gevallenen Arbeidssituatie Hotten en Overijssel tamHen Rabobank r Kerkdiensten AJiW P ost ertent oonst ellin g „Tekens aan de wand" voor iedereen die iets te bouwen of te verbouwen heeft STA EEN OGENBLIK STIL HOLTENS NIEUWSBLAD Open brief aan de Holtense bevolking SCHEIDENDE DOMINEE C. C. ADD/NK SCHREEF DANKBETUIGING Bierweekend in de Schure MM* ntev*. 29 APRIL 1982 -PAG. 3 Zoals u uit de pers hebt kunnen vernemen zal D'66 niet meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Holten. De moeilijke beslis sing om ons terug te trekken is uiteindelijk unaniem genomen door de kandidaten. De beslissing was daarom zo moeilijk, omdat wij als D'66 nu eens op een andere manier gemeentepolitiek wil len bedrijven dan tot dusver gebruikelijk was. Voorop stonden bij ons belangrijke zaken als: openbaarheid van commissievergaderingen als uitgangspunt het mogelijk maken dat ook mensen met een volledige dagtaak als raadslid mee kunnen doen (vergadertijdstippen, vervang baarheid) die zaken aan de orde brengen in de raad, die werkelijk bij de mensen leven regelmatig verantwoording afleggen aan de kiezers die op je ge stemd hebben. Voor ons zijn deze punten van wezenlijk belang voor het demo cratisch en niet vrijblijvend functioneren van een gemeenteraad. Om hieraan en aan alle onderwerpen, die in de gemeente Holten van belang zijn echt goed aandacht te besteden is geen geringe opgave. Dominee C.C. Addink nam afgelopen weekend na een periode van 35 jaar afscheid van zijn kerkewerk en predikant te zijn, in Hol ten. Hij deed dit tijdens een drukbezochte receptie in „Het Bonte Paard", temidden van zijn „werkgebied" en gemeenteleden en tij dens een herdenkingssamenkomst zondagmiddag in de Nederlands Hervormde kerk. Hij hield zijn afscheidspreek naar aanleiding van Lucas 24:29b, BLIJF BIJ ONS; want het is tegen de avond en de dag is reeds gedaald. Een preek die dominee Addink eveneens herhaalt op de voorpagina van een 34 bladzijden tellend door hem geschreven boekje: „Herinnering en perspectief bij de afslui ting van een ambtsperiode", waarvan een eerste exemplaar door hem werd overhandigd aan burgemeester van Rappard. Geschenken voor de familie Ad dink, tijdens de afscheidsreceptie van dominee C.C. Addink van zijn gemeenteleden Toch meenden wij tot voor kort, dat we met onze kleine actieve groep van D '66-leden dit voor elkaar konden krijgen. En we vonden dat de Holtense kiezers de mogelijkheid zouden moeten hebben om ook in hun Ge meente op de party van hun keuze te kunnen stemmen. Het is dan uiteindelijk toch niet gelukt: een aantal omstandighe den, zoals onverwacht drukkere „Het boekwerkje is een dankbe tuiging aan de gemeenteleden in wier midden ik heb mogen wo nen en werken gedurende de 35 jaar. dat ik predikant mocht zijn aan allen, die op enigerlei wijze by dit kerkewerk betrok ken waren", aldus de openings woorden van het voorwoord van dominee Addink in zijn werkje. Na afloop van de kerkelijke by- eenkomst, die onder meer werd by gewoond door provinciale kerkelijke instanties, de Gere formeerde en Rooms Katholieke kerk, afgevaardigden van de classis, (de ring en van de bur gerlijke'overheid, was er voor de tweede maal gelegenheid af scheid te nemen van dominee Addink en zijn vrouw. Voorzitter de heer J. Bax van de kerke- raad dankte de heer Addink namens de gemeente voor het vele werk door hem in de afge lopen 35 jaar verzet voor de gemeente Holten. Dominee Ad dink blijft voorlopig aktief in het Werelddiaconaat, niet zozeer Zoals elk jaar, zullen ook nu weer op dinsdagavond 4 mei de gevallenen en zij die weggevoerd zijn worden herdacht bij het monument aan de Molenbelterweg. Deze stille tocht van oud- strijders en belangstellen den zal worden gevormd bij de Ned. Herv. Kerk. Vandaar zal de stoet vertrekken om kwart voor acht (19.45 uur). Een ieder wordt aangespoord om zich bij deze stoet aan te sluiten, waarbij aan de inwoners wordt verzocht de vlag half stok te hangen Bij het monument zal een korte herdenking worden gehou den en zal gelegenheid zijn voor het leggen van kransen en bloemen. De Bond van Oud-strijders, Indonesië-strijders en B.S. werkzaamheden van enkele kandidaten en persoonlijke re denen van onze lijsttrekker hoopten ons af te zien van deelname aan de verkiezingen. Doorslaggevend hierbij was dat door de nieuwe situatie wy als kandidaten niet konden garan deren, dat wij met onze kiezers zo'n contact zouden kunnen on derhouden als i.o. noodzakelijk is voor het functioneren als Democraten '66. Beter niet mee doen. dan op een manier mee doen, die niet past bij het ka rakter van onze partij. Daar hebt u als kiezer niets aan en wy verloochenen onze princi pes van vernieuwing van het bestuurlyk apparaat. Wy willen in de komende vier jaar werken aan een bredere ba sis van D '66 in Holten, zodat wij hopelijk aan de volgende verkiezingen wel mee kunnen doen. Deze brede basis willen we creëren door te laten zien dat we actief zijn op m.n. lande lijk en provinciaal terrein. Bin nen de gemeente zullen wij ons inspannen om de eerderge noemde bestuurlijke veranderin gen te realiseren. Bent u het met ons eens, dat de invloed van de burger op de po litiek groter moet worden en bent u voor bestuurlijke ver nieuwing, neem dan contact met ons op. D '66 Holten is klein, maar springlevend en we kun nen nieuwe actieve leden goed gebruiken. Erik Bus, Margriet Hanewinkel-Vrielink, Joke Pfeffer-Ladiges, Dick Gerdzen en Jan Roele. Democraten '66 Holten, Canada straat 21, 7451 ZJ Holten. eind nze .00 Dominee Addink nam afscheid van Holten als werkgebied. Als woongebied zal het zeker zyn standplaats blijven, waarby de j hervormde kerk in zijn leven j centraal zal blyven staan. Ned. Herv. kerk: 8.30 u. en 10.00 uur ds. H.J. Ekker. Bed.Heilige Doop. Uitgarigs- coll.: Vorming en toerusting. Oppasdienst: mevr. Sletterink-Kromdijk en Jenny Vukkink dinsdag 4 mei: 19.15 uur ds. H.J. Ekker. Herden king van gevallenen en be vrijding, Geref.kerk: 9.30 en 19.15 uur ds. H. Lenters van Apel doorn. In beide diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. Stam-De Waard, mevr. Kors-van 'Dyk, Ans Paalman (res.), mevr. Immink-Bartels, mevr. Wildraayer-Nijen Twilhaar, mevr. Schuttert-Beltman (res.) dinsdag 4 mei: 19.15 uur Herdenking van gevallen en bevrijding in Ned. Herv. kerk R.K. kerk: zat. 17.00 uur; zondag: 9.30 uur. Dijkerhoek: 10.00 uur ds. W. Vons Uitgdngscoll.: Vorming en toerusting. Okkenbroek: 9.30 uur ds. G. Bouman. Zendingsbussen by de uitgang. Nieuw Heeten: zat. 19.00 uur; zondag: 8.00 en 11,00 uur. provinciaal, maar wel in de ge meente Holten zelf. Ds. Addink was onder andere hulpprediker in Rotterdam, in oorlogs tyd (februari '44-februari '45), schreef in zijn Friese tyd wekelijkse meditaties in de Leeuwarden- oourant, werkte voor ruim een jaar als legerpredikant in Breda, waar vanwege de Protestants Geestelijke verzorging een „Schetsenbundel" verscheen, - .v waar hy de bijdrage „Licht in Van het districtsbureau voor de procent) dit aantal was de duisternis" aan leverde, ook arbeidsvoorziening in de provin- maart '81 nog 82, een percen- heeft dominee Addink veel me- cie Overijssel een overzicht van tage van 4,7. Het aantal werk- ditaties op zyn naam in het de Arbeidsmarkt in Overijssel, loze vrouwen eind maart '82 lag blad „Hervormd Holten". Veel bekeken we Holten per eind op 42, vorig jaar eind maart wa- van zijn bijdragen zyn terug te maart 1982. Het aantal werkloze ren dit er 21, dus de helft, vinden in zijn „afscheidswerkje". mannen bedroeg toen 126 (7,2 Algemeen Voor de totale situatie op de Overijsselse Arbeidsmarkt geldt een lichte daling van de werk loosheid van de afhankelijke be roepsbevolking van 13,1 procent, (540 mannen, 300 vrouwen), waarmee het aantal gekomen is op 42.299. De daling van de werkloosheid kwam in hoofd zaak voor bij de seizoengevoe- lige beroepsgroepen, bouwvak- personeel, landbouwpersoneel, maar ook bij de beroepsgroep sociaal en geneeskundig perso neel. Een stijging van de werk loosheid was waar te nemen bij de beroepsgroepen metaalperso- neel en personeel algemene dienst. Onder de jeugdigen tot 19 jaar daalde de werkloosheid bij mannen met 360 (waarvan 170 schoolverlaters) en bij vrouwen eveneens met 360 (waarvan 260 schoolverlaters). In de leeftijds groep 19-22 jaar daalde de werk loosheid bij mannen met 310 (waarvan 110 schoolverlaters) en bij vrouwen met 50, allemaal schoolverlaters, 1080 jongeren waaronder 590 schoolverlaters vonden werk. .Elk jaar twee minuten stilte, twee minuten van herdenkenWanneer het niet meer is dan dat, wanneer wij voor de rest van het jaar geen inhoud weten te geven aan wat hun dood betekende, wan neer we blijven sollen met die vijfde mei -een na tionale, een regionale of een stedelijke snipperdag- dan is het te begrijpen dat jongeren van nu de jaren van de nazi-terreur zien als alleen maar een verhaal dat voor de zoveelste maal verteld wordt, wanneer het in het gesprek te pas komt". Tel Q5470-22B4 Nr SlalliRSlaan 24 HBlTt* Tel 05483-1847 Waagnep IS Openingstijden ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak! Op dinsdagavond 4 mei zullen we weer „Een ogenblik stil staan" bij het monument aan de Molenbelterweg, waar bij de onthulling in die tijd, niet gesproken en gezongen mocht worden, in het openbaar. Het lijkt zo lang geleden: de oorlog en de bezetting van Nederland. En toch.... nog vele ouderen ons zullen nog regelmatig terug denken aan die tijd van onrecht en soms alles overheer sende duisternis. Aan de zinderende angst van gewone mensen, bij de overval van een brute macht over ons land, aan het weg voeren van burgers, aan standrechtelijke uitspraken en exe-» cuties aan het geweld dat bij onze bevrijding moest worden gebruikt.... Maar bovenal mogen we terug denken aan de moed van ontelbaren en dankzij de offers van vele levens is er weer een tijd aangebroken, waarin we vrij mogen spreken en zingen, ja... waarin we weer in volle vrijheid mogen adem halen. Ter nagedachtenis aan al die mensen en hun da den. welke die vrijehid heid hun leven hebben moeten bekostigen, zijn er monumenten „Tekenen van steen" opgericht. Monumenten van duurzaam materiaal, zo dat ze het kunnen opnemen tegen de tanden des tijds en tegen ons geheugen. Zo kan ook dit monument vertellen, wat verteld moet worden. Over de generaties heen en over de grenzen heen. „Sta een ogenblik stilopdat niet vergeten wordt, datgene wat niet vergeten mag worden. Eens waren wij onderdrukten, slaven, gevangenen, laten we altijd gedenken dat onze vrijheid van nu, de som van veel levens is. Daarom weer de stille gang naar het monument aan de Molenbelterweg. Weer richten we gaarne deze oproep aan alle oud-militairen.... ook van „Na de Oorlog" en alle burgers in ons goede dorp, om u aan te sluiten bij de,gang naar het gedenkteken. Om te herdenken en te gedenken, alle gevallen en hen welke uit ons midden zijn weggevoerd. HEN allen die het hoogste offer, ook voor onze vrijheid hebben gebracht. Vertrek vanaf de Hervormde Kerk om 19.45 uur. „Als we de slachtoffers van dat systeem willen blijven herdenken wil dat zeggen: bereid zijn te doen wat zij deden, onze ogen gebruiken, handelen. Het kón geen kijken zijn naar wat er toen gebeurd is maar wat er hier en nu in de wereld gaande is. Gisteren is niet voorby. Het fascisme is niet dood". Deze citatenzyn uit de rede van Mies Bouhuys bij de ope ning van de tentoonstelling Te kens aan de wand, over nazisme en herlevend fascisme, 28 april 1981 in de Zuiderkerk te Am sterdam. Deze boeiende en opzienbarende postertentoonstelling (initiatief van de Anne Frank Stichting en Wolters-Noordhofi) is te bezien: in Holten op maandag 3 en dinsdag 4 mei van 9-5 uur in „De Gaarden", Vrijheidslaan la te Holten. Jeugdsociëteit de Schure begint de maand mei met het organi seren van een bierweekend. Men kan dit weekend een keuze maken uit maar liefst 17 am bachtelijk gebrouwen biersoor ten, opgesteld in een speciaal daarvoor ontworpen en inge richte stand. Er is documenta tiemateriaal voorhanden en als extra service kan men de di verse soorten bier proeven en drinken uit glazen en pullen die bij de desbetreffende biersoort horen. Het Schure- interieur zal eveneens in stijl worden ge bracht. Op indringende wijze laten deze 42 posters zien hoe nazisme/fa scisme in de praktijk gestalte kreeg en helaas nog krijgt. Donderdag 29 april 13.30-17.30 u. Gezellige waren markt op Smidsbelt in plaats van op vrijdag 30 april (Konin ginnedag) Vrijdag 30 april 8.45-24.00 uur Viering Koningin nedag 1982 (zie programma) 13.00 uur: Kampioenscross Zijs pannen op de „Zuurberg" Org. M.A.C. „De Holterberg". 13.00 uur Centrumactiviteiten in geb. „Ons Centrum" Okken broek. 20.00 uur Gezellige avond met duo „Extase" in „Ons Centrum", Okkenbroek. Zaterdag 1 mei 8.30 uur Begin opheffingsuitver koop meubelhandel Koopman, Dorpsstr. 32 (zie adv.) Zondag 2 mei 14.00 uur Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen. Maandag 3 mei 20.00 uur Jaarlijkse Ledenverga dering Chr. Kleuterschool Hol ten in School met de Bybel „Het Kompas", Hoffesstraat. Maandag 3 en dinsdag 4 mei 9.00-17.00 uur Postertentoonstel ling „Teken aan de wand" in Lag. Agr. School „De Gaarden" Vrijheidslaan 1 (zie ber.) Woensdag 5 mei 18.00-20.00 uur Finale Volksspe len in „Kalfstermansweide". Donderdag 6 mei 20.00 uur Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Holten in gebouw „Irene" 20.30 uur Openbare Ledenverga dering D66 Holten in café-rest. „Vosman". Vrijdag 7 mei 20.00 uur Video-avond i.v.m. af scheid ds. C.C. Addink in ge bouw „Irene". Dinsdag 18 mei Uitstapje Bejaardensociëteit „Holten" naar Duitsland. Ver trek: 8.30 uur vanaf gebouw „Irene" via „Diessenplas". Als u binnenkort in „De Haar" een huis gaat kopen of bouwen dan... is het raadzaam tevoren kontakt met ons op te nemen want wij hebben hypotheektarieven waarbij de rente zelfs beneden de 10% ligt Wij houden geen speciale informatie bijeenkomst; bij ons kunt u altijd terecht Goed om geld te lenen -ZE* J'-."' -:^I§:i§II L^^MÉMtMIÉÉiÉBtÉÉIÉfMtÉMÉiiÉiMMiMÉÉÉÉÉÉMÉÉM Vi1-* "W;.; /'M- Arts: W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32, tel. "05483- 35 53: 30 april, 1 en 2 mei van dond. 29 april 17.00 uur tot maandag 3 mei 8.00 uur. Spreekuur: 11.00 u. en 16.00 uur. Wijkverpleging: Vrydag 30 april: zr. J. Roelvink, Rieler- weg 148, Deventer, tel. 05700-2 10 89 b.g.g. 2 27 00. Zat. 1 en zond. 2 mei: zr. M. Schenk, Nagelhoutstraat 51, tel. 33 77 b.g.g. 05700-2 27 00. Woensdag 5 mei: zr. J. Roel vink, tel. 05700-2 10 89 b.g.g. 2 27 00. Tandarts: Vrijdag 30 april: T. van Noort, Scherpenz.weg 13, Goor, tel. 05470-53 17. Zat, 1 en zond. 2 mei: A.J. Boer man, Zuiderstr. 27a, Ryssen, tel. 05480-1 25 35. Woensdag 5 mei: H.F. Steunenberg, Pas- toriestr. 42, tel. 14 33. Spreek uur voor spoedgevallen: 17.00-17.30 u. Dierenarts: W.CTV. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04. Ziekenfonds: Spreekuur vry dag van 8.30-10.00 uur Groene Kruisgebouw, Gaar- denstraat31. Ziekenvervoer: Alarmnum mer 0011 of dienstdoende arts. Open bejaardenwerk tafeltje dekje: Inlichtingen tel. 12 01 of 1 65 17. Zuigelingenconsultatiebureau: Elke.donderdag van 8.15-11.30 uur in Stichting Kruiswerk Gaardenstraat. Fysiotherapie: Alle werkda gen wykgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. St. voor maatsch. dienstver lening midden Overijssel: Gaardenstraat 29, tel. 05483- 27 84. Maatschappelyk werk gezins- en bejaardenverzor ging. Spreekuren maandag t.m. vrydag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. Gem. energiebedrijf: Storing elektriciteit en gasvoorzie- ning, tel. 18 14. Politie: Tel. 13 53 en 26 65. Na 18.00 uur bellen 05200- 7 12 34. Brandweer: Telefoon 0011 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 3