Het onderwijs in marke Holten A gemeente holten 't Lösse Hoes'roorziet zichzelf van brod- en banketbakkerswen Zwemdub Twenhaarsveld Heren IE: Terechte kampioensaspiraties? HOLTEAIS NIEUWSBLAD Tc. Holten hield Paastoernooi met oorwarmers „Blauw Wit" Bergruiternieuws DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 6 APRIL 1982 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. OPHALEN HUISVUIL MARKT OP DONDERDAG 29 APRIL VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD ONTTREKKING WEGGEDEELTEN AAN HET OPENBAAR VERKEER 15 APRIL 1982 -PAG. 5 Het vorige verhaal werd afgesloten it de veron derstelling, dat de dubbel furie koster schoolmeester in de Marke van Holtegeen vetpot was. De Graaf zegt er in zijn boekwtje, dat een bijdrage vormt tot de geschiedenis v: het platte land, dit van „Nergens heb ik kunner/inden, hoe veel het tractement van de koster-scblmeester te Holten of te Dijkerhoek bedroeg. Veel 1 't niet ge weest zijn en 'k vrees, dat ze op ei hongerloon zaten. Gelukkig hadden de titularissernige emolu menten. In de eerste plaats vrije woniiin het „cos- toshuys", dat tevens dienst deed als ;hoolgebouw en bovendien nog enkele „opcompste meebracht. Zo werd in 1640 beslist, dat „die schoneester ende die oude schultinne die incompsten v de costerye ieder halff ende halff sullen hebbene genieten". Het is trouwens opmerkelijk hoe wiig over het onderwijs in de marke uit de drie maeboeken van 1906 - met een onderbreking van 1726-iO - tot 1883, naar voren is gekomen. Woningnood. In 1647 kon koster schoolmeester Jan Meynerinck niet de beschikking over de kos- terie krijgen, vermits zijn voor ganger déze weigerde te verlaten en haar zelfs als zijn eigendom beschouwde. Dienten gevolge kon de nieuwe titularis geen onderwijs geven en daar hij „qualick een woninge, tot exer citie synes amptes bequaem zijnde", in de nabijheid der kerk kon bekomen, verzocht hij aan het markebestuur hem mede te delen, „hoe Jacob Wever an die oude costerswoninge gekomen, dewelcke suppliant verment dat hij injusto titulo (op grond van zijn ambt) soude bezitten. Ende indien sulx so bevonden wierde, dat men hem desleve woninge ende plaetse wilde gelieven te beneficeren" of wel hem te hel pen aan „een anderre bequaeme woninge". Markerichter en gede puteerden zouden de zaak „in- quireren ende de naester verga- deringe" rapport uitbrengen. In de notulen van de eerstvol gende bijeenkomst, die nota bene eerst 28 mei 1650 plaats vond (men klaagt tegenwoordig nogal eens dat besluiten zo lang op zich laten wachten) wordt echter van geen rapport gerept. Wel valt uit": notulen af te leiden, dat Wr in 't gelijk is gesteld. Marlchter en gedepu teerden toch rden „geauthori- seert om rr Glaes (C) van Goor (te Ddter) wegens sijn huys (te Hol), so totte coste rye bequuaepevonden wert, in handelinge treden ende het- selve so d(yk van hem te kopen". Hf werd niet ge maakt: eei op 21 oktober daaraanvolgie togen de heren per rij tuig-t Deventer haar Holten om 5 de volgende dag terug te ki- De onderhande lingen had< echter succes: het perceel w gekocht en wel voor f100. Kosten. Natuurlijkid de reis nog al enige kof meegebracht. De markerekig zegt daarover: „Betaelt r de kolde keucken, voorts w?nde wagenvracht 16 gl.: Dito -aelt in de herberge, daer wjf nachts logeerden, voor bie^oeder, slapen 6 gl. 18 st. Koster "nerinck had er ech ter vooezorgd, dat de Hol- tense j«i inmiddels niet van onderwverstoken bleef. Zelf had hijor f10.- 's jaars van de sch een woning machtig Sinds kort bakken de koks va.'t Lösse Hoes" on der supervisie van hun Meesfok, zelf een uitge breid Patisserieassortiment. „E groep die we lang zaam maar zeker in de toekoi steeds meer zullen gaan uitbouwen", aldus de he«L Murres. „We kre gen bekendheid met ons wan appelgebak. Daarop voortbordurend en tevens intend op de beschik baarheid van tijd (in minder'ukke perioden) plus natuurlijk enthousiasme enreatieviteit van de mensen die het moeten fateren, dat alles was aanleiding meer op het vlak a banketbakkerswerk (met in de toekomst ook brsoorten) zelf te gaan doen". Om voor de Patisserie ruimte te Ên werd het magazijn, be stemd voor opslag van conserven, o^d- Deze totale conserver- envoorraad is teruggebracht tot ééist. Aangeschaft moest wor den een banketbakkersoven en eei€Smachine en de Patisserie kon in gebruik worden genomen, ultaat een scala van petit fourtjes, zoet en pittig gebak en P? soezen, die het aanzien en proeven meer dan de moeite waa/aren- „Met de verschillende soorten die steeds weer aangepastmen worden aan seizoen en smaak van de gasten hopen we e^ra service te kunnen verle nen". Chef-kok heer J. Oonk merkt c.Van een leermeester wordt steeds meer verwacht, ook daar<A©bben we besloten om met een eigen Patisserie te beginnen, ds kort wordt ook niet meer gewerkt met het oude systeem v^hef-kok, Sous-chef en leerlin gen, maar Chef-kok en vijf leerlij, waaronder er minimaal vier vijfde jaars zijn of het diploma fce restaurant kok in hun bezit hebben. Zodoende heeft iedereen eigen taak en wordt optima ler gewerkt", aldus de heer Oor „Een ander voordeel van eigen ketbakkerswerk is het ook tij dens feestdagen en in de weeketfunnen leveren van vers gebak en in de toekomst „eigen" broPrten. weten te worden en in orde la ten brengen. Deze herstelkosten nam de marke later voor haar rekening „als synde nootwen- dich geweest". De aangekochte kosterswoning (en school?) eiste heel wat ver bouwing: 6450 backstenen 48 gl, 7 st., 8 p., voor wagenvracht, bier, koude keucken, 10 tonnen kalck, 29 gl, 4 st., 8 p., verbou wing van 't huis van coster Joannes Fronten 77-10-0, mr. Berent, stienmetseler, voor ar- beytsloonen 24-10-0. Brand. Bij de grote brand van Holten op 16 juni 1829 werd ook de dorpsschool, die vermoedelijk gestaan heeft op de plaats waar nu de grote kastanjebomen bij de Herv. kerk staan, evenals de kerk, de toren, 52 huizen en 17 shuren een prooi der vlammen. Bij besluit van 21 juni 1830 werden markerichter en ge committeerden gemachtigd een perceel te huren en in te rich ten als „eerbekwame plaats ter uitoefening van de openbare ee- redienst en tot het geven van schoolonderwijs". Schoolordre. Met het bovenstaande is het voornaamst op onderwijsgebied aan de markeboeken ontleend. Volledigheidshalve nog een door de Landdag van Overijssel op 5 april 1666 te Zwolle vastgestelde „schoolordre" voor het platte land. Een soort theocratische wetgeving uit die tijd, als voor loopster, na een aantal regelin gen, van de huidige Lageron- derwijswet, en bevattende 34 ar tikelen. „Ridderschap ende Steden, de Staten van Overyssel hebben, naer examinatie, tendienste van de gemeene ingesetenen deses Provintie, ende om derselver kinderen behoorlyck te doen onderwysen ende opvoeden, goedgevonden te arresteren dese navolgende school-ordre, om in alle schooien ten platte lande g'observeert te worden", aldus de considerans. Interessante lec tuur, die echter om de wille van de plaatsruimte niet volledig kan worden overgenomen. „Die 't eeniger tijdt tot den school- dienst soude mogen gevordert worden, sal zijn: 1. Een lidtmaet, gelfjck mede desselfs huysvrouwe, van de ware Gereformeerde Kercke Christi, gesont in geloove en in wandel stichtelyck. 2. Bequaem om de kinderen le- sen, schrijven ende soo veel doenlyck reeckenen ende oock zingen te leeren, ende in de religie te oeffenen, ende sal proeve van de meesters be- quaemheyt genomen worden by de scholarchen in de ste den, ende bij eenige gedepu teerde erfgenamen ten platten lande. 3. Den dienst niet gesocht heb bende, noch soekende door eenige onbeschaemde en on- behoorlycke sollicitatien". De schoolmeester mocht de dienst niet aanvaarden alvorens zich aangegeven te hebben aan de E. Classis of de gedeputeer den, geen handel drijven of tap- pereijen houden, zowel zomers als 's winters schoolhouden al had hij maar drie dicipelen en de schooldienst nooit anders dan met gebed beginnen en eindigen. Hij moest „die kinde ren doen sitten in bequaeme ordre, de jongens over 10 jaren van de meysjes afgesondert, ende die selfs in ordre verhoo- ren. De kinderen bovenal on derwysen in de kennisse en de tot de vreese des Heeren". Een ander artikel zegt bij voorbeeld „De dwalingen, meest van die in het pausdom, na vermogen aenwysen en wederleggen". En verder „Met alle bekommemisse en sorghvuldigheyt inscherpen de practycque der Godtzali- heyt". En verder „Tot sulcken enynde voorstellen en afinalen de grouwelyckheyt der sonden ende de schandelycke en schan- delycke vruchten daervan; in- scondrheyt de ontheyliginge van Godts Naem, door vloecken, zweeren en alle misbruyck ende profanatie van des Heeren Rustdagh. De schoolmeester mocht nooit verlof geven op „Vastelavondt, Kermissen ofte andere Paepsche vierdagen" en hij moest al het mogelijke doen om de kinderen op die dagen in de school te krijgen. De kinde ren moesten zondags in de school komen „daemae met ordre na de kerck geleyden, dat se daer sitter, met zedigheyt en opmerkinge, oock de vragen op- seggen en psalmen singen' waarop ze in de week zijn ge prepareerd. Hoezeer het school meestersambt verwerven was met de godsdienst blijkt uit kele artikelen waarin wordt ge zegd, dat hij de dienst in de kerk naar behoren moest waar nemen enkele kapitelen uit de bijbel moest lezen en de psal men voorzingen. En tenslotte wat zijn persoonlijk leven betreft „Vooral sigh selfs wachten voor speelen, droncken drucken, ach terklap ende een los en erger- lyck leven, daerentegen met syn vrouw en huysegesin andere met een Godtzaligen wandel voor lichten". Hopelijk hebben we met deze twee artikelen enig inzicht gege ven in het onderwijs in de Marke van Holten. NB. Maandag 12 april 1982, 2e paasdag; tijdstip van opstaan tussen 8 en 9 uur. Het doet ons vermoeden dat het voorjaar is, maar een blik naar buiten zegt, sneeuw, hagel en later nog regen ook. Eindelijk, de Recreantencommissie van de T.C. Holten zal nu toch eens een toernooi af moeten gelasten, want de „mooi-weer engel tjes" laten het nu dan toch afweten. Even bellen naar het club huis met de vraag: „Is het afgelast?" Dat woord kennen we niet, kom maar hier naar toe en we zien wel!! Dus extra hemd, trui, jas en dikke sokken aan, (sommigen met handschoenen). Wat gebeurd, klokslag 10.20 uur, banen droog, zon hoog aan de hemel en de bel gaat voor de eerste ronde. In de 2e ronde een geweldige hagelbui die aanleiding geeft om de bel te pakken en een einde te maken aan deze ronde Jam mer voor de commissaris die dat van plan was, maar hij krijgt geen gelegenheid om te bellen, want jacks worden ge haald en het spel gaat door. En waarachtig, je gaat er aan wennen, de kou trotserende sla je maar wat harder tegen de stormachtige wind in, de meest onmogelijke ballen zijn „IN" en de mooiste „UIT". Wat een sfeer, niet alleen op de banen, maar ook in de cantine, want door het slechte weer is er veel minder publiek rond de banen. Ook dat blijkt voordelen te hebben, want commissieleden zoeken elkaar op en regelen kleine probleempjes zo vlak voor de competitie. De prijzen waren paasbroden van de commissie en kleine sportprijsjes die ter beschikking waren gesteld door de firma Beldman. Ie prijs: Mary Pagrach-Hans Wissink 30 pnt. 2e prijs: Ria en Joost Bogers 25 pnt. 3e/4e/5e: Diny Kramer-Koos Brouwer 23 pnt.; Joke en Wim Dogterom 23 pnt.; Stevelien Kurtz-Gerard Somers 23 pnt. Poedel prijzen: Elly Hut en Pe ter Arendse 8 pnt.; Tiny en Jan Schuchard 9 pnt. Volgende evenementen: 26 april Avondtennis heren; 29 april Ochtendtennis dames; 24 mei Avondtennis heren; 27 mei Och tendtennis dames; 31 mei Ge- zinstoernooi. Voor veel tennisliefhebbers gaat het (sport) hart in het- weekend van 17 en 18 april weer wat harder slaan. De vaderlandse tenniscompetitie meent dan weer een aanvang en zodoende betreedt ook weer het illustere viertal van Heren II het center- court. Het kwartet bestaat ook dit jaar weer uit de navolgende spelers: Willem Hartkamp, Harry ten Wolthuis, Gé ten Kampe, en Martin Heek. Dit team heeft een langdurige voorbereiding achter de rug, en de „kenners" menen te moeten constateren dat dit team dit jaar tot zeer goede prestaties in staat zou moeten zfjn. Konditio- neel en vooral Technisch/Tac tisch moeten Willem, Harry, Gé en Martin tot respectabele da den in staat zijn, aan de train ers ijver kan het niet liggen én op 18 april wordt „RAMELE", Programma in een uitwedstrijd, het eerste sportieve obstakel op weg naar het kampioenschap. Kosten noch moeite zijn gespaard ge bleven om dit hechte vrienden clubje bij elkaar te houden, zo doende staat dit team iedere zondag garant voor een goede sportieve prestatie. Wilt u de spelers van Heren II een keer aan het werk zien, u bent op de komende zondagen welkom bij de Tennisclub Hol ten. Diverse Bergruiters hebben in het Paasweekeinde deelgenomen aan de eerste concoursen van het nieuwe buitenseizoen. In Almelo won Erna Wilmink met Urlanda de eerste prijs in dres suur klasse B. Harm Kuiper met Philmine bezette de 4e plaats in dressuur klasse L2. In Ommen won Kuiper met zijn paard de 2e prijs in dressuur klasse L2. Theo van Dijk plaatste zich met Punette 5e in dressuur klasse L. SENIOREN Zat. 17/4: Blauw Wit I - BZSV I 2.30 u.; Blauw Wit 2 - Voor waarts 4 12.45 u.; Blauw Wit 3 - SWN 10 2.30 u.; Excelsior 13 - Blauw Wit 4 11.00 u. V. 10.15 u.; Blauw Wit 5 - DES 6 12.45 u.; Blauw Wit 6 - MVV '69 2 12.45 u. Woensdag 21 april: Blauw Wit 2 S.C. Rijssen 4 19.00 u.; Blauw Wit 4 - Enter V. 8 19.00 u. JUNIOREN: Twenthe Al - Blauw Wit Al 2.30 u. V; 1.30 u.; Holten A2 - Blauw Wit A2 2.30 u.; Blauw Wit BI - Haarlc BI 11.00 u.; Hulz. Boys Cl - Blauw Wit Cl 11.00 u.; Blauw Wit C2 - Markvogels Cl 10.00 u. PUPILLEN: Blauw Wit Dl - Holten Dl 10.00 u.; Blauw Wit D2 - Markvogels D2 10.00 u.; Blauw Wit D3 - SVVN D5 10.00 u.; Excelsior El Blauw Wit El 10.15 u. V. 9.45 u.; Blauw Wit PI - Holten F1 10.00 u.; G.F.C. F2 - Blauw Wit F2 11.00 u. V. 10.15 u. 1. BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer J. Smale voor het vergroten van een graanschuur bij het pand Deventerweg 89; aan Fa. Rietberg voor het bouwen van een fokvarkensstal bij het pand Broekweg 24; aan de heer J.W. Jacobs voor de bouw van een woning met garage Keizersweg 36; aan Oolbekkink Transport B.V. voor de bouw van een garage met kantoor op het bedrijventerrein de Haar II; aan Overijsselsche Autobusdiensten B.V. voor de uitbreiding van de garage bij het pand Burg. van der Borchstraat 2. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wei over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Het huisvuil van vrijdag 30 april wordt op maandag 3 mei opgehaald. In verband met Koninginnedag zal de warenmarkt worden gehouden op donderdag 29 april a.s. van 13.30-17.30 uur op Smidsbelt. NUMMERING VAN DE LIJSTEN VAN KANDIDATEN De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Holten maakt bekend dat op donderdag 22 april 1982 te 8.30 uur, in een openbare zitting in de Commissiekamer van het Gemeentehuis, Dorpsstraat 27 te Holten de nummering van de ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 2 juni 1982 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaats hebben. Datum 15 april 1982 De voorzitter voornoemd, W.L.F.C. van Rappard Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij in het kader van de vaststelling van een nieuwe wegenlegger voor de gemeente Holten, voornemens zijn de raad die gemeente vóór te stellen de hieronder vermelde weggedeelten aan het openbaar verkeer te onttrekken: 1. Gerritsenpad (weg nr. 235 van de oude wegenlegger). Het voetpad, gelegen hebbende ten oosten van de Ericaweg in de Holterberg. 2. Scheperspad (weg nr. 234 van de oude wegenlegger). Het zuidelijk gedeelte van het Scheperspad, het voetpad lopende vanaf de Steen- roddeweg tot aan de Enkweg in de Holterenk. 3. Goossensweg (weg nr. 118 van de oude wegenlegger). Een gedeelte van de Borkeldsweg, nabij de woning Borkeldsweg 12 (mevrouw H. Bekkernens-Bosman) 4. Scharrenweg (weg nr. 142 van de oude wegenlegger). Een wegge deelte vanaf de grens met de gemeente Rijssen, ter lengte van ongeveer 100 meter, lopende in westelijke richting in de buurtschap Look. 5. Hoge Heipad (weg nr. 237 van de oude wegenlegger). Het gedeelte van het Hoge Heipad, lopende vanaf de Motieweg in zuid-oostelijke richting over een lengte van ongeveer 400 meter, in de Holterberg. Genoemde gedeelten van wegen en voetpaden kunnen als zodanig niet meer worden gebruikt, daar deze in het aangrenzende terrein zijn opgegaan. Door belanghebbenden kunnen binnen 30 dagen na heden schrifte lijke bezwaren tegen deze onttrekking bij de raad dezer gemeente worden ingebracht. Holten, 15 april 1982 Burgemeester en wethouders van Holten. W.L.F.C. van Rappard, burgemeester G.J. Langenbarg, secretaris. De herensenioren van Holten speelden in de paasvakantie een oefenwedstrijd tegen de hand balselectie van de scholenge meenschap. In een leuke wed strijd had Holten toch duidelijk meer „klasse" in huis en won de wedstrijd dan ook met 22-13. Voor de competitie werd niet gespeeld. Het programma voor komende weekend luidt: 17-4: Al thuis tegen Heeten om 13.50. BI uit gegen Pacelli om 14.30. Vertrek 13.00. B2 thuis tegen Achilles om 13.00. Cl uit tegen A.B.S. om 14.50. Vertrek 14.00. Dl is vrij. 18-4: Dames junioren uit tegen Actief om 10.30. Vertrek 9.30. Dames senioren uit tegen V. en K. om 11.00. Vertrek 10.00. He ren senioren uit tegen Actief om 11.30. Vertrek 10.30. Tijdens de jaarvergadering afge lopen vrijdag maakte zwemclub „Twenhaarsveld" melding van de oprichting van een waterpo- loclub, met ingang van „nu". Het poloteam bestaat uit 12 le den en wordt begeleid door be stuursleden, de heren H. Veld wijk en J. Pekkeriet. 55 kinde ren en (slechts) drie ouders wa ren aanwezig op deze vergader ing waar teverts een verhoging van de halfjaarlijkse contributie van vijf gulden werd akkoord bevonden. Dit in verband met de gestegen vaste lasten. Secre taresse mevrouw W. Oolbekkink-v.d. Duin las de no tulen en het jaarverslag. Het jaarverslag van de penningmees ter werd voorgelezen en akkoord bevonden. De heer Hofc trad af ais lid van de kas-commissie en zijn plaats werd overgenomen door mevrouw Overmeen. Aftre dend en niet herkiesbaar was mevrouw M. Bekkemens, zij werd opgevolgd door mevrouw Schuppert (Noordenbergstraati Secretaresse mevrouw Oolbekkink-v.d. Duin trad even eens af en ook zij stelde zich niet herkiesbaar. Zij werd opge volgd door mevrouw Pinkert (Kolweg). Na dit officiële gedeelte en de pauze was er een optreden van de parodist-Ludy Hurenkamp en „De Schaapkes" met een ge deelte uit een K.R.O. tv serie. Vooral bij de kinderen oogstte men hiermee succes. Voorzitter de heer J. Tuller zorgde voor een goed verloop

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5