Bos Dierenwereld verrijkt met Alpendiorama Rode Kruis, afdeling Holten Resultaten s.v. Holten F.N.V.-afdeling koos bestuur altijd op weg met Kaartleesrit Holterberg KNIPTIP PAASEI ZOEKEN BIJ A.C. RESTAURANT Zonnebloemwedstrijd onder Holtense lagere scholen JAARVERGA DERING C.B.T.B. SENIOREN HOLTENS NIEUWSBLADPAG16 asbestmaterialen betonstaal beton-tegelsen -vloeren dakpannen/ dakramen dakdoorvoeren o deurenenkozijne In samenwerking met Natur und Tier- park in Goldau Zwitserland werd door de heer Kees Bos een Alpendiorama gemaakt, met op de voorgrond een Zwitserse Gemzenfamilie. De Zwitserse Consul-Generaal de heer Th. Hunziker opende vrijdag dit zoals hij noemde zeer natuurgetrouwe Alpendiorama. „Vrijheid en onafhankelijkheid is iets wat deze dieren wensen. In Zwitser land vertoeven ze hoog in de bergen, boven de boomgrens op een hoogte van 1800 tot 2000 meter. Dreigt er gevaar, dan klimmen ze zelfs tot de hoogste bergspits", aldus de heer Hunziker, die tekst en uitleg gaf ten aanzien van het leven van gemzen. „In de zomer ver toeven deze dieren aan de Zuid- Westflank van de Alpen, 's winters kan men ze vinden aan de Noord-Oostkant. Het zijn zeer behandige, gratieuze die ren die door hun onafhankelijkheid van leven sterk de link legt tussen Neder land en Zwitserland. Beide volkeren streven eveneens hun vrijheid en onaf hankelijkheid te behouden", zo stelde de Consul. Een unieke etalage, die door belichting en schildering een perfect beeld geeft van een stukje Zwitserland op de Holterberg. Getoast werd op de ingebruik stelling van het Alpendiorama, een kreatie van Kees Bos, die tot stand kwam in samenwerking met Natur und Tierpark te Gol dau in Zwitserland. Links op de foto directeur de heer C.G. Bot, rechts de heer Kees Bos met in hun midden de Zwitserse Consul-Generaal de heer Th. Hunziker. Zaterdag 17 april organiseert L.R. de Bergruiters een kaart leesrit op de Holterberg in het kader van de clubkampioen schappen 1982. Deze geldt als een van de vier evenementen waarmee punten te verdienen zijn. Op 22 mei volgt een dres suur en springwedstrijd op het eigen terrein aan de Borkeld. in oktober een samengestelde wed strijd (dressuur-springen-cross- country) op het terrein van stal de Eil te Neerdorp en in de cember dressuur en springen in manege Snattrwind. Tezamen zijn dit 8 onderdelen, waarvan de 5 beste worden geteld. De gene met het hoogste aantal punten wint dan de fraaie club kampioensbeker. Het onderdeel kaartleesrit is te vens opengesteld voor niet bij de Bergruiters aangesloten rui ters en amazones, die kennis willen maken met de aktivitei- ten van de Bergruiters. Iedereen is welkom. Belangstellenden kunnen 28 33 bellen voor meer informatie. Op maandag werd in Hotel Vosman de jaarlijkse leden vergadering gehouden onder voorzitterschap van dokter Sytsema. Na een welkomstwoord van de voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering behandeld. Ook dit jaar werden weer de z.g. Landsteiner penningen uitge reikt aan hen, die vijf of 25 maal als donor bloed hebben afge staan in de welbekende Bloedplasma actie van het Rode Kruis. Ter vergadering waren 8 personen aanwezig, aan wie persoonlijk de Landsteiner penning voor het vijf maal geven van bloed werd uitgereikt, aan hen, die niet aanwezig konden zijn, zal de penning worden toegezonden. Aan de heer B. Veneman, welke ter verga dering aanwezig was, werd voor het wel bijzondere feit, dat deze 25 maal bloeddonor was geweest, opnieuw een Landsteiner pen ning toegekend. Aan het Financieel Verslag van de penningmeester, dat met er kentelijkheid werd goedgekeurd, ontlenen wij, dat 1981 in finan cieel opzicht een goed jaar is geweest. De 1460 leden brachten aan contributie rond f 14.000.- op De collecte bracht f4631.80 op. Het saldo van de Welfare be droeg f1400.-. Na aftrek van de uitgaven voor de Rode Kruis activiteiten (vakantie-weken, boottocht en St.Nicolaas atten ties voor bedlegerigen) resteert een saldo van rond f6200.-. De Afdeling Welfare was, zo bleek uit het door mevrouw Langenbarg-Hols uitgebrachte vérslag, in het afgelopen jaar actief. Acht werksters en 2 sta giaires namen het Welfare werk voor hun rekening. hoefte bestaat, indien dat het geval zou zijn, dan zal het be stuur de organisatie daarvan van de grond proberen te bren gen. Laat van uw mooiste dia's foto- afdrukken maken. Uw fotohandelaar weet er alles van! Aan het jaarverslag van de Se cretaresse, mevrouw Enklaar - van Andel, ontlenen wij, dat 25 collectanten er voor gezorgd hebben, dat f4651.80 bijeen werd gebracht. Het Rode Kruis/wel fare nam een stand in op de Braderie. De boottocht met de Prins Maurits werd medege maakt door 100 personen, die daaraan een goede herinnering behouden, dankzij de inspanning van vele helpsters. EHBO en mevrouw Koopman-Meyer. De bloedplasma avond onder de uitnemende regie van mevrouw van Iperen-Esseboom, bracht 584 flessen bloed op. De Bestuursverkiezing leverde op, dat mevrouw C. van Iperen-Esseboom werd herverko zen en dat in de vacature van de heer F.H. Kuiper, welke als penningmeester met een woord van bijzondere dank voor het gedurende 10 jaren beheren van de Rode Kruis penningen en onder overhandiging van een bescheiden bewijs van dank baarheid voor bewezen diensten, aftrad, werd voorzien door de benoeming van G.A. ridder Huyssen van Kattendyke, me dewerker van de ABN te Holten. Gesproken werd voorts nog over de mogelijkheid van een tele fooncirkel. medegedeeld werd, dat na zal worden gegaan in hoeverre daaraan inderdaad be- Op woensdagmiddag 7 april was het feest voor de kinderen van het personeel van A.C. Restaurant Holten. De paashaas schakelde de hulp van de kinderen in om de ongeveer 60 eieren die hij onderweg verloren had, op te zoeken. Om 15.00 uur verzamelden zich de kinderen bij het restaurant om het grote karwei te kla ren. Tussen hopen stro, pollen gras, boomstammen en bladeren werdt druk gezocht, om de mooi gekleurde eieren te vergaren. Nadat ze alle eieren gevonden en ingeleverd hadden bij de Paashaas, werdt er plaats ge nomen in de zaal van het A.C. Restaurant waar onder genot van een versnapering tekenfilms werden vertoond. Na het vertonen van de films kwam de Paashaas weer tevoor schijn om prijsjes uit te reiken aan de kindem die de meeste eieren hadden gevonden. Vol daan en met een zakje met cho colade eieren keerden de kinde ren weer huiswaarts en ging de Paashaas, weer op stap. Kinderen van het personeel van A.C. Restaurant Holten gingen op zoek naar de ongeveer 60 eie ren die de Paashaas zo her en der verloren had. En met succes.' Alle kinderen van genoemde klassen hebben een zakje met 10 zonnebloemzaden gekregen, terwijl aan de leerkrachten een „les brief' is uitgereikt met informatie over de zonnebloem. Vanaf half juli zullen elke week de 10 hoogste zonnebloemen in het Holtens Nieuwsblad komen te staan. De laatste en beslissende meting zal begin september gebeuren, als de groei van de planten bijna stilstaat. De zonnebloem is een lid van de familie der Composieten (Samengesteldbloemigen). Dit is een grote familie waartoe o.a. ook asters, dhalia's, paarde bloemen, madeliefjes, gouds bloemen en zelfs sla behoren. Elke zonnebloem bestaat uit een groot aantal kleine bloempjes; buisbloemen en lintbloemen. De lintbloemen vallen erg op door hun fegele lintvormige bloem kroon, waardoor bijen en andere stuifmeelverzamelende insekten worden aangetrokken. Binnen de krans van lintbloemen vinden wij de buisbloemen. Alléén deze kunnen zaden voortbrengen. Elk buisbloempje is goed voor 1 zonnebloemzaadje. De zaadschijf van een uitgebloeide zonne bloem kan wel 250-1500 zaden bevatten. De wetenschappelijke naam van de zonnebloem is He- lianthus. De naam is samenges teld uit de Griekse woorden He lios (Zon) en Anthos (bloem). De zonnebloem heeft de eigen schap dat de top zich naar de zon draait. Als de bloem een maal open is houdt dit op: de bloem staat vanaf dat moment voortdurend op het oosten ge richt. De zonnebloem is afkom stig uit Noord-Amerika en is in i ZONNEBLOEM' WEDSTRUD het laatste deel van de 16e eeuw ingevoerd in Europa. Er zijn ongeveer 100 Helianthus soorten bekend. Op het ogenblik is meer dan 10 miljjoen hectare land over de hele wereld be plant met zonnebloemen. De teelt van zonnebloemen gebeurt op de zelfde gemechaniseerde manier als de teelt van graan. Het economisch belang van de zonnebloem ligt in het feit dat ongeveer 40% van het zaad be staat uit olie van hoge kwaliteit die geen giftige bestanddelen bevat. Rusland. Argentinië, de U.S.A., Australië en Canada zijn de belangrijkste producenten van de zonnebloemolie. Deze In de vorige week donderdag onder voorzitterschap van de heer J. Foks in Hotel Vosman gehouden jaarvereniging van de afdeling Holten van de FNV is het bestuur opnieuw samengesteld. In ver band met de fusie van NW en NKV zijn met ingang van 1 januari jl. nieuwe reglementen vastgesteld en moest het zittend bestuur aftreden. Bijna alle leden zijn herkozen. Alleen de heer J.A. Pinkert stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats treedt de heer H. Koetsier. Verder is het bestuur aangevuld met de heer E.F. Gütlich (Dienstenbond), G. Lunenborg, secretaris, H. Koetsier (Industriebond), G. Hogendom, penningmeester en 2e secretaris, H.M. Kappert (Vervoersbond), K. Reitsema, W. Beijers (Abva/Ka- bo), J.W. Harmelink, H.W. Jansen (Bouwbond), E.Eektimmerman, G. Stegeman (Voedingsbond). Voor de bondsafdelingen „Druk en papier" en ABOP zijn nog plaatsen beschikbaar. Daarover zal met hen contact worden opgenomen. veau. De bonden zijn daar aan wezig met delegaties. Bepalend is het aantal stemmmen van de leden die in het werkgebied van de afdelingen woonachtig zijn Jaarverslagen In zijn jaarverslag deelde secre taris Lunenborg mee, dat een belastingcursus en een spreek uur van start is gegaan. De af deling is opgenomen in het Wel- zijnsplan van de gemeente. In de Kring is men bezig met een discussie daarover en in kring- verband is aan het Zuiverings schap „West Overijssel informa tie gevraagd over de hoge zui- veringslasten, en hoe deze tot stand zijn gekomen. Twee leden hebben deelgenomen aan de cursus voor afdelingsbestuurders. De financiële toestand van de afdeling is gezond, zo bleek uit het verslag van penningmeester Hogendom. Zijn boeken en kas werden door de controleurs Eek- timmerman en Beijers keurig in orde bevonden. De nieuwe ka- scommissie bestaat uit de heren H. Vincent, J. Kieftenbelt en J.A. Pinkert. Nieuwe situatie Districtsbestuurder Wim Pel gaf een uiteenzetting van de nieuwe situatie, die is ontstaan door de fusie van NW en NKV. De fe deratie bestaat thans uit 17 bonden. Men is er langzaam naar toegegroeid. De beleidsbes lissingen worden genomen door federatieraad en federatiecon gres. Het beleid van alle dag wordt bepaald door de bonden. Dezelfde constructie geldt voor 't districtsniveau en afdelingsni- Werkplan Vastgesteld werd het werkplan 1981-1982. Het dagelijks bestuur vergadert 1 maal per maand, het algemeen bestuur naar be hoefte. De afdeling verleent hulp bij de invulling van de belas tingsformulieren. Als coördinator treedt op de heer A. Moeliker. Op het programma staat een jaarlijkse feestavond, die door ieder lid van de plaatselijke vakbonden bezocht kan worden. Er wordt voor 3 maanden een proef genomen met een weke lijks spreekuur. Teleurstelling Bij de rondvraag spraken en kele leden hun teleurstelling uit over de gang van zaken t.a.v. „De Splinter" B.V. van de Hol tense Scholengemeenschap. Dat heeft de naam van de FNV in Holten geen goed gedaan, meenden zij. Nu het project, dat opgezet was in het kader van de lessen Economische Weten schappen, zijn eindbestemming heeft bereikt, is het beter deze zaak als afgedaan te beschou wen. De heer Pel gaf nog een over zicht hoe de zaak ontstaan is. Men had er in Almelo weinig waardering voor. Hij ging verder nog in op de huidige situatie die voor de vakbeweging erg moeilijk is. Toch blijkt uit de olie wordt in tal van levensmid delen toegepast (b.v. margrine, slasaus). Ook wordt het veel als bakolie gebruikt. Recent onder zoek heeft een nieuwe toepas sing vn zonnebloemolie aan het licht gebracht: zjj kan dienen als brandstof voor dieselmoto ren. In ons land is de zonne bloem vooral bekend als decora tieve tuinplan. voor wie het huis ook eens wil proberen, hier nog enige tips: - zaaien van april t/m mei (ideale buitentemperatuur plm 15 gr. C.) - zaaidiepte 1 cm; de zaden kiemen binnen 1 tot 2 weken. - plantafstand: minstens 60 cm. - op een zonnige standplaats in voedzame grond zetten. - het zaad van zonnebloemen is een prima vogelvoer voor ko mende winter (al dan niet ver werkt in vertbollen). In de in „de Kandelaar" gehouden jaar vergadering van de afd. van de Chr. Boeren en Tuindersbond heeft voorzitter Egb. Stam in zijn openingswoord herinnerd aan de gunstige weersomstan digheden waardoor er weer vo lop groeide van doorsnee goede kwaliteit. In het begin van '81 waren de prijzen erg laag maar in de zo mer en het najaar kwam hierin verandering en werden er o.a. voor veehouderij mag op een goed jaar terug zien. Laten wy dankbaar zyn voor de zegenin gen, die wjj uit Gods hand mochten ontvangen zo besloot de heer Stam, z'n openings woord. Verslagen: Uit het jaarverslag van secr. J.W. Hulsman bleek o.a. dat het ledental met 48 ge lijk was gebleven. Penningmees ter D.J. Bronsvoort boekte over 1981 een batig saldo van f543.25. De inkomsten en uitga ven bedroegen resp. f 10005.26 en f9462.01. De kascontrolecommis sie die bestond uit de hr. Veld huis en G. Beltman had boeken en bescheiden in orde bevonden. Tot leden van de controlecom missie 1982 werden benoemd de h.h. A. Dijkink en H. Veldhuis. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd herkozen de heer H.J. acties inzake de korting op het Hulsman terwijl inplaats van de ziekengeld, dat de solidariteit zo slecht nog niet is. heer J.W. Aanstoot, die zich we gens belangrijke inkrimping van het bedrijf niet beschikbaar had gesteld, gekozen werd de heer M. Meijerink. Voorzitter Stam dankte de heer Aanstoot voor het werk gedurende 12 jaar voor de afdeling gedaan en bood een attentie aan. Na de pauze hield de heer Eggens een inleiding over het onderwerp „Kan de óp- zet van een maatschap met een goede beloning ook gevolgen hebben voor de vererving?". HOLTEN - Holten 2 behaalde afgelopen zondag een verdiende overwinning op T.V.O.2. Na de successen van de afgelopen we ken lieten de rood zwarten vanaf het begin duidelijk blij ken de zegereeks te willen voortzetten. Er ontspon zich zo doende een aantrekkelijk duel. Reeds in de 10e minuut soleerde Henk Veneklaas door de verde diging van T.V.O. zijn ingescho ten bal ging echter naast. Nadat eerder schoten van Wim Schooien en Jan Udink de juiste richting misten, was het in de 35e minuut Dinant Paalman die met een vrije trap in de linker hoek de roos trof 0-1. T.V.O. trachtte via snelle tegen aanvallen over de vleugels de rood-zwart aanvalsdrift wat te temperen. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld, met T.V.O. iets meer in de aanval. Reeds in de 25e minuut was het Bert Kamperman die uit een voorzet van Herman ten Velde naar een 0-2 voorsprong tilde. Holten wilde meer en ging gretig door, maar zowel het geluk als een brok nauwkeurigheid ontbraken in de afwerking. T.V.O. zette al les op de aanval waarbij de voorhoede van Holten nog meer vrijheid kreeg. In de 40e minuut was het dan ook raak na een goede voorzet van Gert Bannink op Henk Veneklaas die de bal ineens op de slof nam 0-3. A.s. zondag Holten 2-Haaksbergen 3 waarbij Holten 2 met een overwinning kam pioen is. VOORALLE BOUWMATERIALEN waar u ook bouwt, alle bouwmaterialen op de juiste tijd. en op de juiste plaats van fundering tót en met de dakpan! KUCIJMCII i gipskartonplaten i houtwolcement- platen isolatiemateriaal keukens eninbouw- apparatuur kunststofartikelen lijmenen kitten lichtkoepels i metselsteen i open haarden scheidingswanden sierpleisters i tegels GOOR HOIKS M05170-2264 Iel 05483-184? Stilionsla 21 Waagwsg 10 Openingstijden: ma. t.m. vr. 8.30—12.00 en 13.30—17.30 za. 9.00-12.00 do. koopavond Goor 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak!

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 16