Lente-tuintips Simpel zaaien Nieuw gazon zaaien: gaas tegen de mollen ZELF BLOEMEN ZAAIEN Nieuwe maaier voor graskant FOTOSCOOP Gaas als schutting HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 APRIL 1982 - PAG. 11 Gazonvilt is er storend probleem, dat de hele grasmat kan laten verpieteren. Maai-afval, dood gras, mossen, vlakgroeiend onkruid vormen samen een Jcoek' die geleidelijk aan het gazon verstikt. De wortels van het gras hechten zich in die dunne viltlaag. Valt er lange tijd geen regen dan droogt die toplaag uit, waardoor het gras afsterft. Het is daarom noodzaak die viltlaag tijdig te ver wijderen. De enige manier om dat effectief te doen is vertikuteren: het met een kammenrad opensnijden van de toplaag, waardoor tege lijkertijd mos en onkruid worden weggetrok ken. VOORJAAR TEN VOETEN UTT /ffs Het is maar een „gewoon" plukje dotterbloemen, dat in het vooijaar gelukkig nog langs vele waterkanten te vinden is. Maar wat kun je er een stralende foto van maken, die zelfs in zwart/wit het vooijaar ten voeten uit laat zien. De winter is op de vlucht en het wordt weer tijd voor een fijne lente-wandeling. Met een camera bij de hand om zulke vooijaarssignalen op te vangen en er ook thuis van te genieten. Kleine fototip in woord en beeld Het principe van deze machines berust op een snel roterende ny londraad, die gras en onkruid feilloos afsnijdt. Wanneer de ny londraad op is, wordt eenvoudig een nieuwe spoel in de machine gezet. Een groot voordeel is, dat dit gereedschap speciaal op moeilijk bereikbare plaatsen te gebruiken is,- langs muren, hek ken, trappen, vijvers, rondom bomen, onder heesters en strui ken etc. De graskantmaaiers zijn dan ook speciaal bedoeld voor het keurig verzorgen van randen langs gazons, paden, perken, bloembedden etc. Daarbij wordt niet alleen het gras, maar ook onkruid zonder moeite verwij derd. Zelfs het moeizame toppen van heide kan nu snel met de machine gebeuren. Ook onge wenste begroeingen tussen te gels en stenen worden in een handomdraai weggemaaid. In een open tuin wil men ook wel eens vrij zitten, of het nu om een jonge tuin gaat, of om een tuin waarin bewust voor een open ont werp gekozen is. Met gaas en snelle klimmers is in een mum van tijd' een afgeschei den hoekje te maken, be schut tegen wind en nieuws gierige blikken. Gaas be schikt over heel veel eigen schappen. Het, is makkelijk rond te zetten, waardoor een beschut hoekje in de tuin een ronde vorm kan krijgen. Hoe ingewikkelder de vorm, des te meer palen zijn er no dig. Maak eerst een schets. Overweeg om het beschutte hoekje op een dekoratieve manier te bestraten, bv. in cirkelvorm met keitjes of iets dergelijks. Maak er gedeelte lijk een windkering omheen, maar hou het beschutte hoekje natuurlijk niet te klein, denk daarbij bijvoor beeld aan het tuinmeubilair dat er komt te staan. De lente brengt bij iedereen wel een verandering teweeg, waaronder de drang om weer iets in de tuin te gaan doen. Er wordt geschoffeld, gewied en gezaaid. Dat juist het zaaien voor een groot deel bepalend is voor het slagen van de tuin, wordt elk jaar weer ervaren. Het is nou eenmaal een sekuur en geduldig werkje. De voornaamste vuistre gel is, dat er nooit teveel zaad jes vlak bij elkaar mogen staan. Er komen dan immers teveel plantjes op dezelfde plek met als gevolg alleen zwakke exem plaren. Ook de hoeveelheid aarde waarmee de zaadjes be dekt moeten worden is van groot belang. Doorgaans is dat een laagje van slechts een halve centimeter. Na het opkomen van de plantjes moet u meteen gaan uitdunnen: de zwakke exempla ren verwijderen, zodat men de sterkste een optimale groeikans kan geven. Voor degene die niet zoveel tijd heeft en toch een goede tuin wil hebben, biedt Turckenburg een goede oplossing: de Seedstick. Het is een handig staafje met zaadjes erop. Eenmaal tot de aanduiding op de stick in de grond gestoken, zitten de zaad jes vanzelf op de juiste afstand en diepte. De Seedsticks zijn er voor Leeuwebeken, Violen, IJs- kruid, Alyssum en droogbloe men, alsmede voor kropsla en peterselie. Ze zijn in verpakking van 60 stuks f3.95 te koop in warenhuizen, supermarkten en uiteraard in de tuin- en plan tencentra. Je ziet ze niet vaak, die mollen. Maar het reusl- taat van hun ondernemende graaflust wel dege lijk. Aan een fraaie gazon dat in een nacht her schapen wordt in een heuvelland, is weinig eer meer te behalen. Wie binnekort een nieuw ga zon aanlegt, rolt gaas over de grond uit voor hij gaat zaaien, 't Molshopenprobleem behoort dan voorgoed tot het verleden. Diverse gaassoorten komen hiervoor in aanmer king. Onder meer Hexanet, een gaastype met een zeskantige maas in verschillende afmetingen. Het gaas is in verzinkte, maar ook in geplastifi ceerde uitvoering te koop op rollen vanaf 50 cm. breed tot 2 meter. Ook Casanet is geschikt om als mollenkering toegepast te worden. Ht heeft een vierkante maas een is eveneens verkrijgbaar op rollen van 50 tót 200 cm. zowel in verzinkte als geplastificeerde uitvoering. Als mollenkering kan het best een gaastype worden genomen met een maas van om en nabij de 12 tot 15 cm. doorsnee. Het maken van een gazon met mollenkering ver schilt niet veel van de aanleg van een gazon zonder. De grond wordt allereerst goed gespit, en blijft dan zo enkele weken liggen, waardoor de grond .gelegenheid krijgt in te zakken. Zware kleigrond kan tijdens het spitten het best wor den vermengd met scherp zand. De grond wordt zo beter luchtdoorlatend. Na die periode wordt de grond vlak gemaakt door hem aan te rollen of te stampen. Als er nergens meer kuilen zitten, wordt een vertikuteerhark of gewone hark de bovenste laag van de grond iets los gemaakt. Daarin wordt het gaas uitgerold .en aangedrukt. Neem een zo voordelig mogelijke breedte, waar- bij twee banen elkaar wel ruimschoots dienen te overlappen. Waar de banen elkaar kunnen over lappen, kunnen ze het best met stukjes ijzerd- raad aan elkaar vastgemaakt worden. Een mol die ondergronds het gazon passeert, heeft nu geen schijn van kans meer om tussen de banen toch een uitweg naar boven te vinden. In die rulle bovenlaag waarin het gaas is gedrukt, wordt het gTaszaad uitgestrooid. Met een omge keerde bladhark het zaad ondergronds werken, waarna het toekomstige gazon moet worden ge walst. Om te voorkomen dat vogels zich aan het ingezaaide stuk te goed doen, kan het best zwart naarigaren kris kras over het zaaisel ge spannen worden. Maakt u een gazon met gras zoden, dan komt het gaas direkt onder de zoden in de kruimelige grond. Bij elk weidebloemenmengsel worden duidelijke zaai- en verdere instrukties gegeven, maar in feite is het bijzonder eenvoudig. Eén gram zaad is al vol doende voor één vierkante meter weide-in-uw-tuin. De zaaitijd loopt van eind mei tot eind juni. Het is dus zaak om nü te bestellen, hetgeen alleen kan bij Van Tubergen: Achterweg 33 in Lis- se, tel. 02521-1 90 30. groeienden houden bovendien nog van een beschut hoekje omdat ze anders door sterke windvlagen worden neergeslagen. Met hulpmiddelen kunnen veel bloemen vroeger in bloei worden gebracht. Een bak in de tuin kan goede diensten bewijzen, maar ook zonder gaat het wel. Een grote bloempot of plat'te kist, waarbij in de bodem enkele gaten worden gemaakt, waar over wat scherven worden ge legd, vul ik met goede tuinaarde vermengd met wat zand. Bij het zaaien wordt nog al eens de fout gemaakt te veel zaad te gebruiken. Dat geeft straks pro blemen want de kleine plantjes moeten van begin af aan vol doende ruime hebben om zich te kunnen ontwikkelen. Vóór het zaaien maak ik de grond in de kistjes of potten die tot op 3 4 cm. van de rand zijn gevuld, behoorlijk vochtig en na het zaaien bedek ik alles met een glasruit. De kistjes of potten zet ik op een zonnig plekje in de tuin of desnoods binnen. In de eerste tijd doet het con- denswater tegen de voorkant v.an het glas geen kwaad. Laat hét van tijd tot tijd maar eens op de aarde aflopen, want deze moet natuurlijk voldoende voch tig bleven. Als de plantjes uit stal Nederland heeft dezer dagen een tweetal nieuwe graskant- maaimachines het licht doen zien, waarmee het tuinonderhoud aanzienlijk vergemakkelijkt wordt. De machines werken snel en efficiënt en zijn uiterst handig te bedienen. Uniek voor deze maaiers is de ergonomisch gevormde handgreep. Rugklachten tengevolge van werk in de tuin worden zodoende aanzienlijk verminderd. De bloemenweidemengsels van Van Tubergen b.v. uit Lisse kunnen worden gezaaid in praktisch iedere grondsoort, behalve in zware zeèklei. Het één-jarige mengsel bloeit ongeveer tien weken na het uitzaaien en blijft dan minstens drie maanden prachtig, maar moet na tuurlijk ieder jaar opnieuw worden in gezaaid. De bloei van de meerjarige mengsels start al in het jaar van uit zaaien, maar komt pas in de jaren daarna volop tot ontwikkeling. Deze laatste weidebloemmengsels zijn bij zonder geschikt voor het inzaaien in tuinen waarnaar u jarenlang geen om kijken meer wilt hebben. Wél moet daarbij bedacht worden dat de bloe menweiden niet geschikt zijn om belo pen te worden. Bloemen plukken mag natuurlijk, wel. KIMIPTIP Ook voor filmcamera's zijn voorzetlenzen. U kunt er op korte afstand filmop namen mee maken, bijvoor beeld voor hetf ilmen van bloemen en titels. Verreweg de meeste eenjarige zaaibloemen zijn gemakkelijk in de vrije grond te kweken en kunnen op bijna alle grondsoorten, met goede kans van slagen, gezaaid worden. Maar voor het zover is moet er wel wat voorbereidend werk worden gedaan. Hoewel ik er eigenlijk een beetje hekel aan heb, moet allereerst de grond worden omgespit. Tegelijk breng ik er dan wat mest en turfmolm in. Dat komt straks het resultaat ten goede. Voor het kweken van bloemen is een bijzondere bemesting echt niet nodig. Stalmest en compost zijn zeer goed maar ook kunstmest is heel goed bruik baar. Alles wel „met mate". I Het zaaien in de vrije grond kan niet te vroeg gebeuren. Zelf hou ik half april aan. Het binnen zaaien kan natuurlijk veel eerder gebeuren. De opkomende plan tjes verzorgt u dan de eerste weken in de warmte van huis of kasje. Het zaaien is een zorg vuldig werkje; het lukt mij het beste bij een beetje vochtig weer. Voor het uitstrooien, vooral van fijne zaden, neem ik een beetje vochtig zand, roer het zaad er goed doorheen en strooi het zó, gelijk verdeeld, op de toebereide grond uit. Heel fijn zaad heeft geen bedek king nodig. Het is voldoende dat de grond na het zaaien goed wordt aangedrukt. Zelfs bij zaad dat iets grover is van korrel, is overstrooiing van aarde niet no dig. Het gezaaide wordt slechts luchtig door- en ingeharkt en daarna met de platte zyde van een schop of een plankje aange drukt. Grote zaden kunnen het beste gepoot worden, minstens net zo diep als de korrel groot is. Bloemen zaai ik bij voorkeur in rijen b.v. 10 cm. of meer uit elkaar. Op zo'n manier gaat het wieden en uitplanten straks ge makkelijker. Gieten na het zaaien is niet aan te raden. Bij aanhoudende droogte kan het wel nodig zijn door af en toe besproeien, het opkomen te bespoedigen. Uitge droogde grond moet wel vóf het zaaien enkele keren goed bespo ten worden. Wanneer dan het water wat is doorgezakt, wordt de grond, doorgehakt, gelijk ge maakt en daarna bezaaid. In de regel zullen de plantjes te dicht bij elkaar staan en ruim uitdunnen is dan beslist nood zakelijk. Ik doe dit het liefst na een regenbuitje en wel zodra de plantjes aan te pakken en van onkruid te onderscheiden zijn. De onderlinge afstand die de planten verlangen, houdt ver band met de groeihoogte. Als regel is een tussenruimte van 2/B van de hoogste van de bloemen wel goed. Zoals gezegd lukt het verplanten het best vlak na of met rege nachtig weer. Dan verliezen de wortels niet teveel van de aan hangende aarde. Wanneer zomerbloemen eenmaal aan de groei zijn is er niet veel meer aan te doen. Wel is het van belang de uitgebloeide bloemen geregeld te verwijderen. De planten zijn daar zeer dank baar voor en belonen die moeite ruimschoots door een langer aanhoudende en rijkere bloei. Tenslotte zijn eenjarigen vrijwel allen liefhebbers van de volle zon. Gun ze dan ook een plekje, waar ze ruimschoots van ide zon kunnen profiteren. De hoog- gekomen zijn, wordt het meer opletten, want die waterdruppels gedragen zich zo ongeveer als een brandglas met al gevolg dat de plantjes verbranden. Daarom is het raadzaam het glas wat te beschaduwen. Zijn de plantjes zo'n 3 4 cm. groot geworden dan wordt het tijd voor een ruimere behuizing. Dat betekent verplanten in meer kistjes of de plantjes in de volle grond zet ten. Als echte kinderen van de na tuur verlangen de jonge plantjes al dadelijk naar wat buitenlucht. Ik gun ze die graag en breng dus het glas aan de ene zijde wat omhoog of verwijder het van tijd tot tijd helemaal. Zaaibloemen die door uitzaai onder glas zich heel goed laten vervroegen, zijn o.m. Ageratum, Antirrhinum, Asters, Dianthus, Phlox, Tagetes en Zinnia's.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 11