Keukens met 'n keurmerk maar over groeien Decoratieve raam- bekleding Keus in sierbestrating Zomertuin straks een knollentuin Mouwen weer opstropen voor werken in de tuin Kweek je boompje mss 11 T.P. 110 wiiwiUI. .i,i!-.m I'lneaaaganu Met de komst van het zonnige weer wordt ook de interesse voor de tuin groter. Overal wordt weer naarstig in de tuinen gewerkt. Er wordt gesnoeid, gepoot en gezaaid en vooral wordt aan de grasmat aandacht besteed. Tenminste als u nog een grasmat bezit. Want de laatste tijd hebben tegels het gazonnetje op vele plaatsen verdrongen. Men krijgt soms het gevoel dat de grasmat het tegen de tegel heeft moeten afleggen. Deels gemakshalve, omdat het onderhoud van de grasmat te veel werk met zich mee bracht. Toch zijn er tekenen die er op wijzen dat het frisse gazonnetje het weer gaat winnen van de tegel. Bovenstaande blijkt wel uit vragen die wij aan enkele beheerders van tuincentra hebben gesteld. Uit de meeste antwoorden bleek echter dat de grasmat het weer langzaam maar zeker de tegel gaat verdrin gen en dat men het gazonnetje weer meer gaat waarderen. Vooral nu men in de meeste gevallen er toe overgaat graszoden te gaan ge bruiken. Dit zogenaamde gekweekte gras heeft enorme voordelen. Van in zaaien is geen sprake meer. Maar wel - en dit wordt nog wel eens vergelen - moet aan het uitrollen van de zoden wel degelijk een grondbewerking vooraf zijn ge gaan. Men denkt wel dat het uitrol len van de graszoden makkelijk kan over de oude grasmat. Dit is ten ene male onjuist. Wil men over een kant klaar gazonnetje be schikken dan is het nodig dat men de oude grasmat twee steken diep moet omspitten. Daarna gaat men met de rol er over om te egaliseren, waarna de nieuwe grasmat kan worden uitgerold. Flink sproeien en als het kan wat mest er over heen, en binnen de kortst moge lijke tijd heeft men een gezonnetje waar de kinderen naar hartelust op kunnen spelen en ravotten. Alle narigheden van zaairisico, geen ri sico's van het weer, geen onkruid, geen gepik van de vogels worden met het leggen van graszoden on dervangen. Kwaliteit Een belangrijke factor is de kwali teit. Goede graszoden worden spe ciaal voor het doel gekweekt. Met het beste graszaad zijn ze inge zaaid, op de juiste wijze bewerkt met mest, gemaaid en waar nodig ook behandeld tegen onkruid. Als Met verticuleerhark verdroogd ga zon te lijf. het goed is dan kunnen grasrollen pas geleverd worden als ze ander half jaar oud zijn en reeds een ste vige grasmat hebben gevormd. Te vens moet men goed weten aan welk soort gazon men de voorkeur heeft. Wil men een siergazon, of een speelgazon, de leverancier kan beide leveren. Zelfs grasrollen voor sportvelden. Maar die bestaan uit zeer sterk gras, dat zo sterk is dat zich na bijna omgeploegd te zijn na enige dagen weer geheel hersteld. Dergelijk gras heeft men bepaald niet nodig als u kinderen heeft. Want als het regent komt geen kind op het gazonnetje achter de wo ning. Dat het gazonnetje weer in opmars is is niet helemaal zo vreemd. De tuin tegel heeft vooral zijn voordeel daar het weinig onderhoud. Maar tegenover dit voordeel staat toch ook dat het zomers in een tuin waar de grond totaal bedekt is met te gels het soms bloedheet kan zijn. Van eens heerlijk relaxen op een tegelvloer is dan geen sprake. Op een grasveld is het dan wel uit te houden. Het gras observeert meer dan beton meer warmte. Daarbij komt nog dat gras ook zuurstof produceert. Elke grasspriet is als het ware een leverancier van het hoog nodige zuurstof. Er gaat toch al zoveel groen in onze steden ver loren, zodat we de zuurstoffabriek in onze tuin - het gras - best kunnen gebruiken. Hobby Er zijn maar weinig hobby's die zoveel plezier en voldoening geven als tuinieren, al is het dan alleen maar het bijhouden van het gazon. Wie met overleg te werk gaat ziet zijn gezonde inspanning met een stralend groen gazonnetje. Met vro lijke bloemen, met fraaie planten en heesters. En misschien zelfs met verse groenten uit eigen tuin. Nog een belangrijk pluspunt van tuinie ren: het is een hobby voor iedereen. Voor jong en oud. Voor doorgewin terde routiniers en aarzelende be ginnelingen. Maar wil men wel van deze plezierige hobby genieten dan is het wel zaak dat men ook over goed en praktisch tuingereedschap beschikt. Maar dat is niet zo moei lijk, want er zijn steeds knappe koppen in de weer om te zoeken naar nieuwe mogelijkheden om het tuinieren nog prettiger en - niet te vergeten - nog gemakkelijker te maken. Gereedschappen die het moeizaam spitten gemakkelijk maken, die de grond verkruimelen, die de grond egaliseren, de grond losmaken en behulpzaam zijn bij het zaaien en planten. Er zijn zelfe apparaten voor gazonvemieuwing zodat men in zes weken tijd een prachtig gazon heeft. Zonder om spitten. En om het maaien te ver eenvoudigen zijn er maaimachines die electrisch of door een benzine motortje worden aangedreven. Waarschuwing Nog even een waarschuwing. Bo men en heesters in het gazon of vlak daarbij zijn vaak onhandig. Om het gras te maaien moet men de machine dichtbij de stam wor den gemaaid, met als risico dat de stam wordt beschadigd. Boven dien is gras voor alleenstaande bomen en struiken een levensge vaarlijke concurrent. Wil men dan toch een boom of struik in de gras mat, dan dient het aanbeveling om rond de stam van de boom of struik een afscheiding te maken die de groei van de boom en struik bevor dert en die bovendien gemakkelijk is bij het maaien van het gazon. Men kan zo'n afscheiding of van ronde trottoirbanden en de ruimte om boom of struik opvullen met zwerfkeien, of gewoon vierkantje keitjes in een ring om de boom te leggen en de ruimte daarbinnen op te vullen met kiezels. De blikvanger in elk interieur - het raam - bepaalt zowel 's avonds als overdag de sfeer in huis. Sfeer is kenmerkend voor een goede inrichting, welke op zichzelf een gevolg is van een juiste samenhang van stoffering en meubelair. Het door Luxaflex ontvouwde voorjaarsprogramma geeft bij kans voor elke woonwens een oplossing. Onder het motto „Ruiten Proef' worden tenmin ste verschillende praktische raamideeën aan de hand ge daan, die voor de consument die oog heeft voor details, zeer bruikbaar kunnen zijn. Een nieuwtje van Luxaflex is o.a. de zg. combi-serie van de elegante Jalouette en de gedis tingeerde (verticale) gordijnja loezie, fraaie raambekleding- producten, die in combinatie met zorgvuldig gekozen gor- dijnstofbanen het interieur niet slechts een warmere dimensie geven, maar het totale inte rieurbeeld tevens op een hoger niveau brengen. U weet het wel: een nieuwe lente, een nieuw gezicht. Dat nieuwe gezicht hoeft dan bepaald niet alleen te slaan op het buiten-gebeuren dat tuin heet. Het „zicht" op het komende nieuwe (zon)-seizoen inspireert mede om binnenshuis tot veranderingen, vernieuwingen te komen: een „vers" verfle, nieuw behang aan de muur, ja, zelfs tot het nemen van een nieuwe keuken wellicht. Nu is op keukengebied in de loop der jaren zoveel „op de markt" gebracht, dat door de spreekwoordelijke bomen het bos ook daar nauwelijks nog is te zien. Bij het kijken naar en kiezen van keukens kan het feit dat de keukens van het van oorsprong Deense bedrijf H.T.H. tot op heden als het enige keukenmerk met een keurmerk door het leven gaat. De keukens van HTH zijn namelijk goedgekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, nadat allerlei zaken als stabiliteit en duurzaamheid, gebruik in de praktijk, vlekverwijdering en hitte- en vochtbestendigheid en heel veel van dat soort zaken uitgebreid waren onderzocht en uitgetest. Van dat testen een paar illustratieve voorbeelden: HTH-deurtjes werden 40.000 maal geopend en gesloten (komt overeen met twintig jaar prak- tijkgebruik) en laden van HTH werden even zovele malen in- en uitge schoven. Die, en andere „beproevingen" werden door genoemd keuken- merk glansrijk doorstaan. De prijsstelling van HTH-keukens is heel gunstig, mede doordat het bedrijf iedere keuken tot het moment van aflevering'/installatie volledig in „eigen" greep heeft: zo worden de keukens in eigen wagens vervoerd en in eigen winkels verkocht (franchise-systeem). Er wordt geen tussenhan del ingeschakeld. In Badhoevedorp zit de „zetel" van de aktiegroep „Kweek je boom pje". Gepropageerd wordt om zo veel mogelijk bomen op te kweken in Nederland. Door de groep wordt een en ander gestimuleerd door het leveren van boomzaden. Wie er meer over wil weten, stuurt een aan zichzelf geadresseerde en met 65 cent gefrankeerde brief als drukwerk naar: Kweekje Boompje, Postbus 7,1170 AA Badhoevedorp. „Exotisch" wordt in Van Dale's woordenboek omschreven als: uit heems, door een ander klimaat voortgebracht. Andere woordenboeken verstaan onder exotisch: ongebruikelijk, buitengewoon, vreemd, bizar, eigenaardg, fantastisch, verbazingwekkend, mysterieus, wonderlijk, onvergelijkelijk en: uniek. Al deze woorden zijn van toepassing op zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Bijna alle zomerbollen komen oor spronkelijk uit tropische gebieden. Vandaar dat de bloemen opzichtig, weelderig en feller van kleur zijn dan de lentebloeiende soorten. Ze variëren ook meer in hoogte, vorm, kleur en eigenaardigheden. Som mige zijn zeer welriekend. Afwisse ling is derhalve het sleutelwoord voor zomerbloeiende bollen. Er zijn soorten voor perkbepl anting, bor ders, wilde tuinen, rotspartijen, tegen muren en hagen, voor bloembakken en als snijbloem. Veel tuiners reserveren een hoekje in de tuin speciaal om bolbloemen als snijbloemen te kweken. Boven dien zijn er zomerbollen die ge schikt zijn voor de koude kas of in huis. Van de zich steeds uitbreidende reeks verkrijgbare soorten zijn sommige winterhard. Ze bloeien zelfs buitenshuis in Noordelijke streken. Andere weer zijn zo gevoe lig voor koude dat ze niet naar buiten mogen vóór de laatste nachtvorsten. Sommige zomer- bloeiers, vooral dahlia's, begonia's en vogelmelk zijn op hun mooist tot de eerste nachtvorst. Andere soor ten zoals gladiolen, montbretia en lelies zijn omstreeks die tijd uitge bloeid. De bloemen van de tigridia (tijger- bloem) bloeien slechts één dag, maar er zit een reeks knoppen aan elke stoel. U kunt het bloeiseizoen van de zo- merbloeiers uitbreiden. U moet de bollen dan met tussenpozen van twee weken planten gedurende de lente en de vroege zomer. Het bloeiseizoen van lelies en sommige andere soorten kan worden ver lengd door soorten te planten die na elkaar bloeien. De zomerbloeiende bollen en knol len die niet winterhard zijn moeten vóór de vorst worden gerooid. Ze dienen binnenshuis bewaard op een vorstvrije, goed geventileerde plaats tot de volgende lente. Er zijn ook soorten zoals lelies, montbre tia, ranonkel, anemonen en galto- nia's (kaapse hyacint) die in de grond kunnen blijven. Voorwaarde is dan wel dat ze gedurende de winter worden beschermd met een dikke laag stro of oud blad. De plantinstructie is afhankelijk van het type knol of bol. Er is meer verschil dan bij het planten van voorjaarsbollen. Een algemene in structie kan daarom niet worden gegeven. Volg dus de gebruik saanwijzing die meestal bij de bol len wordt geleverd. Sierbestrating maakt steeds meer opgang, in tuinen, parken en - ge woon ter versiering - rond de wo ning. Sierbestrating is - zo kan je populair stellen - „in". Alhoewel de aanleg ervan - in de meeste gevallen zal er toch een vakman aan te pas moeten komen, want zo eenvoudig is het allemaal niet - zeker niet goedkoop te noemen is. Er zyn verschillende soorten sier bestrating, in twee hoofdgroepen te verdelen: die met grind tegels en die met klinkers of'keitjes. De aller duurste vorm is zpnder twijfel de sierbestrating met keitjes. Die kei tjes zijn veelal tien bij tien centime ter en kosten al gauw een gulden per stuk. Per vierkante meter be strating komt men dan op zo'n honderd gulden. Met legloon (in clusief grondwerk) moet men dan rekenen rond de f.150.- per vier kante meter „kwijt" te zijn. Er zijn verschillende motieven waarin de keitjes „gestraat" kun nen worden. Om wat voorbeelden te noemen: schubbenverband, waaierverband, halfsteensver- band. De keitjes worden ook vaak toegepast voor tuinmuurtjes. Een andere belangrijke steensoort is de hardgebakken, in allerlei kleuren en maten verkrijgbare, klinker. Nieuw zijn de zogenaamde vijfduimers, een klein soort beton- klinker die - ook al weer - in allerlei soorten te leveren is. Bij de grindtegels kent men soorten als Simanka, Grabolit, Calstone, de rode mijnsteentegel en het ge wassen beton. Zoals al is gezegd, het „bestraten" is eigenlijk een klus voor de vakman-stratenmaker. Wie het toch zelf wil proberen: maak eerst een vaste ondergrond van min stens twintig centimeter zoge naamde rode grond (afgetrild is aan te bevelen, want het tegelwerk blijft dan beter liggen). Zorg voorts voor een goede afwatering (bij grondtegels is een centimeter per meter voldoende, bij klinkerbe strating moet een centimeter meer afschot worden aangehouden). Grindtegels komen, al naar gelang formaat en kwaliteit, op f 20.- tot f 28.- per vierkante meter.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 9