Werkgroep Jeugd onder Dak zoekt opvanggezinnen TELEFONISCHE HULPDIENST DEVENTER; GRAAG MEER VRIJWILLIG(ST)ERSl Blauw Wit Boswinkel HOLTENS NIEUWSBLAD Meer vrijwilligers Nationaal Reumafonds 50.000 rammelende bussen! OFFICIËLE PUBLIKATIE. UITLOTING OBLIGATIELENING 1957. HAIIDBALUITSLAGEN Meer vrijwilligers J Jw Nieuwe loten Uit het politierapport /fO een luisterend oor... DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 16 FEBRUARI VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. COMMISSIE WOONRUIMTEZAKEN SPREEKUUR BURGEMEESTER ONTTREKKING WEGGEDEELTEN AAN HET OPENBAAR VERKEER 25 FEBRUARI 1982 -PAG. 5 In een gesprek met koördinatrice Ella de Mooy (45) van de Telefonische Hulpdienst Deventer blijkt dat deze over igens prima functionerende organisatie toch met onder bezetting te kampen heeft. De T.H.D. is een regionaal en eigenlijk telefoondistrict- gebonden instantie, maar het komt ook herhaaldelijk voor dat mensen van buiten de regio de telefoon pakken naar deze dienst. „Eigenlijk is moeilijk te achterhalen waar de telefoontjes vandaan Bij deze T.H.D. zijn met bestuur, achterban en vrijwilligsters zo'n 100 mensen betrokken. De T.H.D. in Deventer is één van de 26 in ons land functionerende diensten. Doelstelling is direct hulpverlenen waar nodig is. Daartoe heeft men een achterban ter beschikking. Be staande uit èen psychiater, een ju rist, arts, maatschappelijk werker, allerlei instellingen in de omgeving en een aantal privé telefoonnum mers. Ten aanzien van de werk wijze etcetera is overleg met de federatie gevestigd in Rotterdam. Rotterdam is tevens de plaats waar de eerste T.H.D. in 1958 van de grond kwam. Alle diensten werken los van elkaar, zonder sprake van hiërarchie. Oorspronkelijk land van herkomst is Engeland, waar vrijwilligers voortvloeiend uit een gemis van menselijk contact, daar waar het om problemen gaat, vanuit de ker kelijke hoek een soortgelijk func tionerend apparaat stichten. In de week van 8-14 maart rammelen er weer zo'n 50.000 collectebussen. Vijftigduizend. En dat betekent, dat er evenzoveel vrijwilligers op pad zijn voor het Nationaal Rheumafonds. Omdat er in Nederland ruim 200.000 reumapatiënten zijn. Daarvan kunnen velen dank zij het Rheu mafonds wat prettiger leven. Zij hebben daar recht op. Nietwaar? Reuma is een verzamelnaam voor een aantal ziektebeelden. Som mige vormen van reuma kunnen genezen, in een aantal gevallen kan de ziekte een halt worden toege roepen, weer andere vormen zijn niet te stoppen. Dan zijn aanpas singen nodig bijzondere hulpmid delen, een rolstoel een aangepast huis. Het Rheumafonds springt dan bij waar dat nodig is. Ook reumapatiënten willen er wel eens uit. Daarom heeft het Rheuma- fonds bijvoorbeeld een eigen volle dig aangepast vakantiecentrum met hotel en bungalows. Er worden boot -, trein- en vliegreizen georga niseerd. Een belangrijke vraag blijft natuurlijk hoe je reuma kunt voorkomen of genezen. Reuma is één van de oudst bekénde ziekten, maar helaas is nog geen afdoende oplossing gevonden. Niet voor niets geeft het Rheumafonds ieder jaar grote bedragen uit aan weten schappelijk onderzoek. Als u de collectebus heeft gemist, is het gi ronummer: 324, Nationaal Rheu mafonds, Den Haag. Voor verdere informatie: Nationaal Rheumafonds, le Sweelinck- straat 62,2517 GG Den Haag. Tele foon 070-46 96 96. Blauw Wit dat in de laatste uitwed strijd tegen Vesos toch wel verraste door met 3-1 te winnen zal in En schede tegen rode lantaarndrager Boswinkel moeten bewijzen dat dit succes geen uitschieter is geweest maar een stap op de weg naar her stel. Toch zijn we nog niet zo erg gerust op een goede afloop want Boswin kel is thuis altijd een lastige tegen partij geweest en wanneer de gas theren het geluk hebben om de openingstreffer te scoren verdedi gen ze die zo nodig met .elf man. Ook is bekend dat Boswinkel een achterstand heel moeilijk te boven komt, dus Blauw Wit van mee taf d'r an. De wedstrijd die geleid zal worden door scheidsrechter Zwo- verink begint om half drie. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in een openbare vergadering van hun college op 16 februari 1982 zijn uitgeloot de obligatienummers 13,16, 47, 94, 114,129 en 140 van de obligatiele ning 1957 groot f 140.000.- Het bedrag van deze lening is op 1 mrt. a.s. betaalbaar bij de Algemene Bank Nederland N.V., Dorpsstr. 24 te Holten tegen inwisseling van de uitgelote obligaties. De rente van deze lening is op 1 maart a.s. betaalbaar tegen inwisseling van rentecoupon nummer 25. Holten, 18 februari 1982. Burgemeester en wethouders van Holten. W.L.F.C. van Rappard, burgemeester. G J. Langenbarg, secretaris. komen. Het is trouwens ook niet van wezenlijk belang", aldus Ella de Mooy. Zij is sinds zes jaar op vrijwillige basis als koördinatrice werkzaam en bijna twee jaar als betaalde kracht, op part-time basis. „De profes sionalisering sinds begin '81, betekende een gesubsi dieerde professionele leiding. Ella de Mooy is maat schappelijk werkster en één van de drie part-time krach ten die verbonden is aan de T.H.D. Grote kracht van de Telefonische Hulpdienst is de anonimiteit en het directe contact op het moment dat mensen het nodig hebben. De be reikbaarheid is gedurende 24 uur in vijf diensten per dag verdeeld. Van 8.Ó0 uur tot 12.00 uur van 12.00 uur tot 16.00 uur, van 16.00 uur tot 19.30 uur, van 19.30 uur tot 23.00 uur en een nachtdienst van 23.00 uur tot 's morgens 8.00 uur. De filosofie achter de T.H.D. is die van; geen oordeel vellen, geen poli tieke richting aanhalen, vooral geen eigen ideeën opdringen. Cen traal staat de persoon die op dat moment hulp nodig heeft. Aan trekkelijkheid daarvan moet zijn het kunnen praten op basis van gelijkheid, zonder tegenpool met een vermanende vinger. De groep mensen die om hulp vraagt is ei genlijk in tweeën te splitsen. Het kan gaan om mensen die een eerste signaal geven: „Ik heb hulp nodig", mensen die nog geen andere wegen In dit handbalweekend waren de resultaten van de verschillende teams als volgt: De dames senioren speelden uit tegen V. en K. In een vlotte partij had Holten in de eerste helft een paar keer pech dat een schot via een eigen speelster in het doel be landde. Z.A.C. kwam daardoor op een €-3 voorsprong. Na rust hiel den fceide ploegen elkaar in even wicht en kwam een eindstand van 13-8 op het boerd. Een goede wed strijd van Holtense kant waarin weer eens goed gescoord werd. Doelpunten: Annemarie Ophaof 3; Minr Kemper, Frida Meilink 2; Ida Moeliker, Ineke Groteboer 1. Jeugd. By de wedstrijd van A 1 tegen kop loper C.V.O. leek Holten in de eer ste helft weinig kans te krijgen. By rust stond men al met 1-4 achter. Na rust liep de achterstand nog veider op en begon C.V.O. de wed strijd wat te gemakkelijk op te vat ten. Holten kwam echter zeer sterk terug en wist valk voor tyd zelfs 8-9 te scoren. In de laatste minuut kreeg de Holtense te weinig toen een grove overtreding slechts met eentydstraf voor de speelster werd afgedaan, en geen strafworp werd toegekend. B 1 dat samen met IJsselstars op kop stond zorgde voor een zeer spannende wedstryd. Tot de rust blijven de ploegen op gelyke hoog te. (4-4). In de 2e helft kwam IJssel stars door enkele kleine foutjes in ds verdediging met 7-4 en 8-5 ach ter. Usselstars kwam door enkele schitterende reddingen van de Hol tense keepster niet verder. Holten zette in de laatste minuten alles op alles, maar kwam niet verder dan een 7-8 nederlaag, B 2 speelde een spannende wed strijd tegen Voorwaarts. By rust leken er voor de ploeg weinig pro blemen (4-1). Voorwaarts kwam echter goed terug en kwam zelfs met 6-5 voor. Holten zag echter kans de verdiende gelykmaker nog te scoren (6-6). C 1 leverde een prima prestatie door Nw. Heeten in een leuke wed strijd na een 4-2 ruststand met 6-7 te verslaan. Daardoor is dit team de laatste 6 wedstrijden ongeslagen gebleven! D 1 had het met carnaval moeilyk. Tegen A.B.S. kwam het nog wel met 1-0 voor, maar na rust zagen de gasten kans met 2 doelpunten de winst mee naar huis te nemen. Programma: 27-2: A 1 uit tegen H.V.E. om 11.45. Vertrek 10.15. B 2 uit tegen C.V.O. om 11.00. Vertrek 9.30. C 1 thuis tegen W.S.V. om 15.00. D1 thuis tegen Achilles om 13.00. 28-2: Dames junioren thuis tegen Dalfsen om 12.50. Dames senioren thuis tegen W.S.V. om 14.50. Standen: Hoewel Holten niet speelde, werd er in de 2e klasse A wel gespeeld Koplopers Apeldoorn '80 en W.S.V. wonnen beide met respectievelijk 19-16 van Actief en 25-20 van Heet en. Achilles versloeg V. en K. met 19-16. Door deze uitslagen klom Holten van de 4e naar een 5e plaats. De stand is nu: 1. Apeldoorn '80 13-22; 2. W.S.V. 12-20; 3. Achilles 12-14; 4 Holten 12-12; 5 Heeten 12- 12; 6 Voorwaarts 12-9; 7. V. en K. 12-5. 8. Actief 13-4. hebben bewandeld. De tweede groep zyn vaak mensen die juist alle voor hen bekende maat- schappelyke en hulpverlenende lijnen al achter zich hebben. Men sen soms die nauwelijks meer te helpen zyn. Dat zijn dan ook dege nen die telkens opnieuw een beroep doen op de T.H.O. Het gaat hierbij vaak om mensen die bewust vragen naar een bepaalde vrijwilligster, gezien bijvoorbeeld een eerder goed uitgevallen gesprek, met deze persoon. Men is dan op de hoogte van de problematiek en dat praat soms makkelyker. „We zijn daar in principe geen voorstander van om dat je je doelstelling dan voorbij schiet. Uit ervaring zou ik durven zeggen dat dergelijke gesprekken op den duur toch dreigen stuk te lopen. Incidenteel blijft het wel voorkomen. Gemiddeld komen per 24 uur 20 telefoontjes binnen van mensen die om hulp verlegen zijn. (6 a 7000 per jaar). Handhaving van de huidige 24 uurs bezetting betekent, met het aantal vrijwillig sters dat momenteel be schikbaar is, soms een beetje kwetsbare situatie. Méér vrijwillig(st)ers zijn dan ook zeker welkom. Ook vanuit Holten zou dit een mogelijkheid zijn. Men kan zich schriftelijk aan melden bij postbus 11 waarna een uitnodiging volgt voor het bijwonen van een informatieavond. met daaruitvoortvloeiend een eventueel persoonlijk gesprek. Gemiddeld wordt men drie maal per maand in een rooster ingedeeld, waarbij rekening wordt gehouden met de eigen aanvraag van tijden enzo voorts. Op korte termijn denkt men te kunnen starten met de kindertele foon, 20 jongeren met een gemid delde leeftyd van plus minus 18 jaar zullen deze Kindertelefoon- dienst, die daarmee de zevende in het land gaat worder)$' gaan be mannen. Deze Kinder-en Jeugd- telefoon is bestemd voor kinderen en jeugdigen tussen de-12 en 14 jaar. Dan is er binnen de T.H.D. een Ook dit jaar is de carnavalsoptocht weer begeleid door de Rykspolitie. Alles verliep zoals het in voor gaande jaren ook is verlopen, er vielen gaten in de optocht en de stoet startte te laat, maar dit alles valt in het niet by het gehele cama- valsgebeuren. Na een telefonische melding werd er op het hek van de begraafplaats aan de Kerkhofsweg een zwarte Gazelle herenfiets aangetroffen. Op zaterdag werd de fiets door de betreffende eigenaar opgehaald, deze deed aangifte van vernieling. Werkgroep Jeugd onder Dak zoekt opvanggezinnen. De in 1980 opgerichte werkgroep Jeugd onder Dak Holten zoekt opvanggezinnen. Gezinnen die voor korte/lange tijd een kind of jongere in huis willen nemen. Een veilig plekje waar toch elk kind recht op heeft. Het volgende verhaal, afkomstig uit de Werkgroep spreekt voor zich. Contactadressen zijn: Everdien Spak- man, Beusebergerweg 39, tel. 05731-2 30 en Annie Rensen Bessinkpasstraat 31 tel. 34 00. Gerda. Het gaat niet goed met Gerda in het kinderhuis. Daar is ieder staflid het over eens. De groep is te groot, te onrustig voor haar. Gerda voelt zich niet veilig, is bang, achter dochtig en daardoor heel moeilyk te benaderen. Ze voelt zich in de steek gelaten. Veel reden om anders te reageren heeft Gerda ook eigenlijk niet. Mamma heeft haar en haar broertje toch zelf weer naar het kinderhuis gebracht toen het thuis weer hele maal spaak liep? (voor de zoveelste keer). Jos, haar broertje, is al vrij gauw naar een „oom en tante" gegaan. Een opvanggezin heet dat daar. Mamma is pas by Jos geweest want toen werd hy vier jaar. Gerda heeft Jos een kaart gestuurd met jonge hondjes erop, en mamma heeft ge zegd dat Jos de kaart heel mooi vond. Zy, Gerda, is byna tien en er is zoveel wat ze niet begrijpt dat ze vaak maar „heel klein" gaat doen. Grote mensen vinden dat meestal niet echt goed, dat hoort niet zo vinden ze. Maar Gerda durft vaak niet anders. Als mamma komt is ze erg lief voor Gerda en Gerda vindt dat een heel fijn gevoel. Maar ze heeft ook al een paar keer gezien dat mamma by juffrouw Mieke in de kleine keuken zat te huilen. En dan weet Gerda het niet meer en dan is dat fijne gevoel ook weg. Juffrouw Mieke en de anderen van de leiding praten er wel over met, haar en soms kan ze er wel een beetje van begrypen en wordt ze weer een beetje biy, maar zo ineens is dat bly de dan weer weg. Dan maakt Gerda zich maar weer „klein". Er is nu besloten dat Gerda uit het kinderhuis weg gaat en geplaatst wordt in een gewoon huis in een ry in een straat, waar vyf grote men sen wonen die om beurten voor vyf kinderen zorgen. Met een hele grondige begeleiiding proberen ze om Gerda weer blij en vrolijk te laten worden. Gewoon zoals een kind moet kunnen zijn. En als dat bereikt is dan zou er voor Gerda een huis moeten zyn waar gewone mensen wonen, met ge wone kinderen. Iedere dag dezelfde mensen en dezelfde kinderen. Een gezin. En dat moet toch kunnen? Daar heeft ze als kind toch recht op? Gerda vraagt toch niet het onmogelijke? Zo'n gewoon gezin waar soms ook van alles en nog wat even fout gaat maar nooit zo erg dat ze by elkaar weggaan stel je voor dat Jos daar ook kan wonen en dat mamma daar dan op bezoek zou mogen komen. Moeilyk? Onmogelyk? Of zyn grote mensen soms ook bang om het fout te doen „en doen ze dus maar niets" maken zich, net als Gerda, dan maar „klein". Iedereen die mamma, Gerda en Jos kent hoopt dat ze over een jaar of wat weer met elkaar verder kun nen. Maar voor het zover is, is eerst dat gewone gezin nodig. Niks geen bijzondere maar dat hele gewone veilige plekje voor Gerda <en Jos). stuurgroep opgericht die hulp biedt aan krisis opvang van men sen, waarbij gastgezinnen bereid zijn voor korte tyd deze mensen op te vangen. „In Deventer gaat het om een yzereterk systeem, maar ook regionaal zouden we een be roep willen doen, waardoor meer plaatsingsmogelykheden worden geschapen", aldus Ella de Mooy. De Telefonische Hulp dienst is te bereiken onder nummer 05700-1 10 22. Men heeft de beschikking over twee binnenkomende lij nen. Koördinatrice Ella de Mooy: ,Meer vrijwiU.ig(st)ers zou de kwetsbaar heid van optimaal kunnen functio neren verminderen. De huidige be zetting zou zeker met tien mensen uitgebreid kunnen worden S.O.S. Deventei telefonische hulpdienst voor de mens in nood tel. 0570011022 dag en nacht bereikbaar 1. aan het G.E.B. Holten vergunning verleend voor het plaatsen van een prefabhoogspanningstransformatorhuisje aan de Okkenbroekseweg; 2. aan de heer H. Klein Velderman vergunning verleend voor het kappen van 7 bomen bij het perceel Vrijheidslaan 3. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De commissie voor woonruimtezaken houdt zitting op dinsdag 2 maart 1982 des avonds van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. De burgemeester is verhinderd op maandag 1 maart a.s. spreekuur te houden. Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij in het kader van de vaststelling van een nieuwe wegenlegger voor de gemeente Holten, voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen de hieronder vermelde weggedeelten aan het openbaar verkeer te onttrekken: 1. Gerritsenpad (weg nr. 235 van de oude wegenlegger) Het voetpad, gelegen hebbende ten oosten van de Ericaweg in de Holterberg. 2. Scheperspad (weg nr. 234 van de oude wegenlegger) Het zuidelijk gedeelte van het Scheperspad, het voetpad lopende vanaf de Steenroddeweg tot aan de Enkweg in de Holterenk. 3. Goossensweg (weg nr. 148 van de oude wegenlegger). Een gedeelte van de zijweg van de Borkeldsweg, nabij de woning Borkeldsweg 12 (mevrouw H. Bekkernens-Bosman). 4. Scharrenweg (weg nr. 142 van de oude wegenlegger). Een wegge deelte vanaf de grens met de gemeente Rijssen, ter lengte van ongeveer 100 meter, lopende in westelijke richting in de buurtschap Look. 5. Hoge Heipad (weg nr. 237 van de oude wegenlegger). Het gedeelte van het Hoge Heipad, lopende vanaf de Motieweg in zuid-oostelijke richting over een lengte van ongeveer 400 meter, in de Holterberg. Genoemde gedeelten van wegen en voetpaden kunnen als zodanig niet meer worden gebruikt, daar deze in het aangrenzende terrein zijn opgegaan. Door belanghebbenden kunnen binnen 30 dagen na heden schriftelijk bezwaren tegen deze onttrekking bij het college worden ingebracht. Holten, 25 februari 1982.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5