Renault 9 interessante gezinsauto '"Van klein tot groot Prij zen Triiunph Acclaim RENAULT 9 s. tfaOiCatol! AUTO van het jaar 1982 De Triumph Acclaim, de En gelse versie van de Honda Bal lade, is dezer dagen bij de de alers te kijken en te rijden. Van buiten te zien heeft deze Tri umph veel weg van de Honda modellen Accord en Civic. Bri tish Leyland sloot met Honda een overeenkomst voor de fabri cage/assemblage van een nieuw model Honda dat buiten de EEG als Honda Ballade gele verd wordt. In ieder geval heeft BL een auto in huis gekregen die door de jaren heen qua technische componenten z'n be trouwbaarheid bewezen heeft. En dat is belangrijk. Het streven van BL is er op gericht over niet al te lange tijd weer een nieuwe eigen midden klasser in produktie te nemen, die de Metro naar boven er naast krijgt. Geleidelijk aan komt dit grote Britse auto-impe rium er weer wat bovenop en een ieder hoopt dat in de toe komst BL weer een krachtige rol zal gaan spelen als autopro ducent. De Acclaim wordt lever baar in drie modellen. Een HL-uitvoering, een HLS en een HLS automaat. De prijzen zijn als volgt: De eerste komt op f17.390, de tweede op f18.990 en de automaat op f19.990. Aangezien de Acclaim het dichtst bij de Honda Civic staat, motorisch o.m. wordt het succes bepaald door de prijsstelling. De duurse Civic staat nu geprijsd voor f15.795. In vergelijk met de Acclaim een verschil van f1600. Daarvoor een echte kofferbak en wat meer vermogen. De afwer king zag er erg keurig uit en de rijkwaliteiten voldeden tijdens een korte kennismakingsrit goed. Een test staat op niet al te lange termijn op het pro gramma. De februarinummers van de maandbladen zijn weer ver schenen. Autoselekt publiceert een test van de Lancia Bèta Monte Carlo, een historisch verhaal over de BRM V16 waarvan recentelijk een aan tal BRM Grand Prix auto's onder de veilinghamer kwam. Een prachtige kleurposter in het hart van het tijdschrift met deze BRM er op voor het eerst in Autoselekt. Verder een eerste kennismaking met de Maserati Biturbo, een 2 2 van dit beroemde merk waarvan de eerste exemplaren over niet al te lange tijd bij de importeur zullen binnenko men. Een medewerker van A.utoselekt Autoselekt de gele genheid drie toekomstauto's te berijden. Niet alleen de VW, maar ook de Audi en de Uni- car. Een technisch verhaal over compressoren en twee varianten op de Mini Metro completeren naast autosport het februarinummer. Ook Het Automobiel heeft weer een reeks zeer lezens waardige artikelen in het fe bruarinummer staan. Een in terview met Juan Manuel Fan- gio omgeven door maar liefst 11 foto's opent het redactio nele deel van het blad. Hans Hugenholtz dook in de histo rie en schreef een interessant verhaal over de 16 cilinder Auto Union Grand Prix, ra ceauto, die ruim 40 jaar na z'n racedebuut tijdens een oldti mer-evenement op de Nürburg- ring aan het vele en enthousi aste publiek getoond werd. De FEHAC activiteiten worden ook uitvoerig belicht. Deze af korting staat voor Federatie Historische Automobiel- en Motorfietsclubs. Bij de federa tie zijn inmiddels 42 clubs en 12.000 leden aangesloten en dat wil wel wat zeggen. Het merk Hotchkiss komt uitge breid aan de beurt. Ook de Super Seven, afgeleid van een vroegere Lotus en die in eigen land door een autofanaat op- Auto van het Jaar. In automobielland een fel be geerde onderscheiding, die dit keer door 52 journalis ten uit 16 landen werd toegekend. De meningen over het predikaat Auto van het Jaar' lopen nogal uiteen, maar een feit is wel dat de ondernemingen die zich bezighouden met het maken van auto's er kamer breed gewag van maken, als één van hun produkten op de hoogste sport van de autoladder is geplaatst. Auto van het Jaar 1982. Dat is de Renault 9 geworden. Van de in totaal 520 toe te kennen punten boekte de 9 er 335, een score van 64.4 procent. Het was voor de tweede maal in de ge schiedenis van deze 'wedstrijd' dat een produkt van het Franse staatsbedrijf Renault tot Auto van het Jaar werd uitgeroepen. In 1965 ging de titel naar de in middels bejaarde en niet meer in produktie zijnde Renault 16. Van de totale markt heeft dit type automobiel een aandeel van ca. 30% en concurrenten zijn o.a. de Fiat 131 Mirafiori, de Peugeot 305 GL, de Volkswagen Jetta, de Mitsubishi Lancer, de Mazda 323, Sedan, de Opel As- cona Sedan en de Toyota Co rolla. De 9 is een traditionele auto, aan de buitenkant te zien door het ontbreken van de aflopende daklijn en de vijfde deur. De op gang die de auto's met derde en vijfde deur maakten is wat aan het teruglopen. Men ziet het bij Volkswagen die de Golf met een kofferbak uitbouwde, waardoor de Jetta ontstond. Zo ook met de Mazda 323, die bijna gelijk in de resp. versies leverbaar werd. Datsun doet dit nu met de nieu we Stanza en Opel met de As- cona. Het publiek moet een bre de keus hebben en iedere fabri kant/importeur/dealer wil z'n klanten het liefst binnen eigen deur/merk houden. Onderhuids biedt de 9 geen opzienbarende technische nouveauté's. In be langrijke lijnen is het onderstel identiek aan de 14, hetgeen be tekent dat de voorwielophanging opgebouwd werd uit het overbe kende Mc. Pherson-systeem en dat achter een onafhankelijke wielophanging met in de lengte geplaatste torsiegeveerde draag- armen toegepast wordt. Een tandheugelbesturing met een precieze maar wat indirecte wer king, dit om het sturen zo licht mogelijk te houden, staat de be stuurder ten dienste. De 9 heeft een wat ander veergedrag dan men bij Renault veelal gewend is. En dat geldt deels ook voor de andere Franse merken. Het is nu eens niet een wat men noemt typisch Frans veerpatroon. Iets minder week, juist wat straffer en daarmee on derscheidt de 9 zich ook van de 14. Een licht onderstuur kenmer kte het wegkarakter en bij de snellere versies, de GTL en de GTS, was dit nog iets sterker te benadrukken wanneer men erg snel een bocht door wilde gaan. Bij gas loslaten helde het weg karakter iets over naar over stuur maar zo goedmoedig dat "het nauwelijks merkbaar was. De remmen bleken uitstekend voor hun taak berekend. Re- nault paste het normale patroon toe met schijfremmen voor en trommels achter. Een goed be hulpzame bekrachtiging assis teert de berijder' bij het rem men.- Van voluit remmen tot stilstand bleef de 9 heel goed rechtuit gaan. De motor blijkt bij een opper vlakkige beschouwing identiek aan de 'oude' krachtbronnen in de 5 en de 18. Voorheen werd deze motor al toegepast in de 12 en zelfs in de 8 en 10. Beide laatste Renaults waren nog voorzien van de motor achterin. Maar de motor-constructeurs hebben heel wat gewijzigd om deze pittige krachtbron voor de ze nieuwe auto optimaal te krij gen. Een nieuwe cilinderkop met aangepaste carburateur diende èn wat meer vermogen te leve ren èn zuiniger te zijn. Want vooral dat laatste aspect wordt van steeds grotere betekenis. Accelereren deed de 9 goed. Van 0 tot 80 in nog geen 10 sec. en van 80 tot 100 in ruim 5 sec. Een totaaltijd van om en nabij de 15 sec. Daarmede is de 1400 cc. Re nault met 60 pk. of 44 kW. te midden van - zijn concurrenten een vrij snelle sprinter. We schreven ook de tijden van de minder -potente 1100 op. Van 0 tot 80 in 14 sec. en van 80 tot 100 in 8 sec. Van 100 tot 120 noteerden we resp. 10 en 13 sec. De verbruikscijfers lagen zo: Bij niet al te fors rijden is met de 1100 zeker 1 op 15 haalbaar, men kan dan rustig ruim 100 km. per uur aanhouden. Bij de 1400, uitgerust met een vijfbak lagen de cijfers bijna op het zelfde niveau. De motor is dwars voorin geplaatst en de versnel lingsbak met het aandrijftand- wiel, van waaruit de aandrijfas sen naar de voorwielen gaan, is naast het motorblok geplaatst. Het schakelen verliep uitstekend en de synchronisering werkte optimaal. Erg jammer is dat de vijfbak niet leverbaar is in combinatie met de 1100 motor. Diegenen die een 1400 nemen moeten bij het proefrijden beslist kennisma ken met de vijfbak. We weten bijna zeker dal in 9 van de 10 gevallen voor die vijfbak geko zen wordt. Want op de lange weg is het rustiger en zuiniger rijden. Het uiterlijk is wat min der uitbundig van lijn dan men jaren van Renault gewend was. Met de 16 begon dat destijds en vele modellen daarna hadden ook iets wat de auto zo opval lend maakte. In fraaiheid spant naar onze smaak de Fuego de kroon, maar dat is dan ook een coupé. De lengte van de auto in ogenschouw genomen, 4.06 m. wordt er heel wat ruimte gebo den. Het strakke en toch ook weer smaakvolle uiterlijk zal velen tot hun verbeelding spreken. Forse matzwarte bumpers tot om de hoeken in de spatborden geven een doelmatige bescherming, waartoe ook de kunststoffen- strips !?bestuurder langs de por tieren behoort. Het niet geringe glasoppervlak maakt dat de in zittenden een ruim uitzicht heb ben en dat is voor de bestuur der uiteraard van groot belang. Voorin wordt berstuurder en passagier iets nieuws voorge schoteld wanneer zij de stoelhel- ling willen wijzigen. De stoel van de passagier kan alleen in z'n geheel kantelen. Rugleuning en zitvlak niet afzonderlijk, dat is by de bestuurderstoel wel mo gelijk. De stoelen zijn op een cen trale rails rail die in het midden onder de stoel aan de vloerplaat verankerd zit. Wanneer de pas sagier b.v. slaapt dan kan hy op deze stoel by een botsing niet naar voren schieten, wat wel het geval kan zijn wanneer de rug leuning achterover helt. Toch zou het prettig wezen wanneer ook deze rugleuning iets te ver stellen was. De voorstoelen zyn uitstekend van vorm en geven een dito zit. Ook achterin kan men heel behoorlijk zitten en de benen hebben wat meer ruimte dan normaal vanwege die enkele slede onder de voorstoelen. De aankleding is erg netjes, degehjk en uitstekend afgewerkt. Het dashboard geeft ruim infor matie met zelfs een meter die aangeeft of het oliepeil vol doende is. Jammer dat hier geen toerenteller toegepast werd, want dat is aityd nog een nut tige en zeer gewaardeerde acces soire, zeker voor de sportieve rij der die b.v. de vyfbakversie neemt. De verwarming werkte erg goed, waarby we een opmer king willen plaatsen dat er niet gecombineerd warme en frisse lucht verdeeld kan worden naar het interieur. B.v. warme lucht op de benen, frisse lucht vanaf het dashboard. Uiteraard is er over deze Re nault nog een heleboel te ver melden. Over het gebruik van nieuw gebouwd wordt. Zijn naam is Joop Donkervoort en hij heeft z'n werkplaats in Tienhoven. Nummer 2 van Autovisie brengt als primeur een test van de Talbot Samba. Een verslag van de Salon van Brussel, waar als primeur twee nieuwe Mazda 929 mo dellen stonden, maar verder met weinig groot nieuws. Au tovisie publiceert verder een verhaal van een snelle Merce des. De buitenlandse tijdschriften en dan specifiek de Duitse, melden veel nieuws voor de komende tijd. De voorpagina van Auto Motor und Sport laat de VW Polo coupé zien, maar ook een Mercedes 230 CE, een nieuwe Audi 100 en de Opel junior. Tekeningen van de bekende en goed gedo cumenteerde Mark Stehrenber- ger tonen een Audi 100 kombl, een VW Golf, een nieuwe Opel Manta en Rekord en de Ford Sierra als opvolger van de Taunus. Ook Lancia, Fiat, Chevrolet en Ferrari worden in dit overzicht genoemd. De komende tijd zal rijk zijn aan nieuwe en sterk gewijzigde modellen. kunststofmaterialen, over ver zinkte carrosseriedelen, over pas sieve veiligheid etc. Maar daar is hier de ruimte niet voor. Wie veel meer te weten wil komen, doet er goed aan een testrit te maken om zich heel uitvoerig te kunnen laten voorlichten. Zeker in de sfeer van de 'Auto van het Jaar' zal iedere dealer met en thousiasme over deze auto wil len vertellen. Want net zo goed als veel auto-journalisten hun waardering kenbaar maakten, zal de verkoper dat ook doen. Immers een jaar lang kan dit vererende predikaat gevoerd worden. En de 9 is dit ten volle waard. De prijzen variëren vanaf f 15.700,- tot f20.320,-. De ge teste versie ligt daar tussen met een prijs van f 18.550,-. Van de 5-bak wordt de prijs verhoogd met f425,-. De afleveringskosten bedragen f366.-. Op de Bedrijfsauto RAI, die nog tot en met de 13e - zaterdaga.s. - gehouden word, was zeer veel en interessant nieuws te zien. De grote uitbreiding van het RAI-complex, die recentelijk geopend werd, was geheel bezet. Een aanmerkelijk grotere RAI dan voor heen. Van de kleine bestelauto tot de grote vrachtwa gen, met daarbij de touringcars, de carrossiers, de speciale voertuigen en de accessoires, alles was er te zien. In een kort bestek wat nieuwigheden, voorname lijk in de kleinere sector. De grote jongens, lieten we lüer maar buiten beschouwing. Datsun introduceert de Van- ette, een kleinere versie van de Urvan bestelauto met frontbe sturing. Voorzien van een 1500 cc. motor en een laadvermogen van ca. 880 kg. ligt dit nieuwe model tussen de kleinere, com pacte bestelauto's en de grotere klasse met meer dan 1000 kg. laadvermogen. Daihatsu breidde de range kleine bestel- en perso- nenbusjes uit. Er zyn thans vyf verschillende basis-uitvoeringen. Zelfs een mini pickup met kip per-inrichting. Er is een groei ende belangstelling voor de klei nere bestelauto. Vooral in het stadsverkeer biedt deze auto veel perspectief voor bloemisten, bakkers, radio- en tv-zaken. De Daihatsu is voorzien van een 2 cilinder watergekoelde motor met een vermogen van 28 pk. De busversie kan o.m. verbouwd worden tot rolstoelauto en als mini-taxi voor 5 personen. In deze markt is een tweede Japans merk al langer vertegen woordigd en wel Suzuki. Deze heeft een 4 cilinder motor en heeft ongeveer dezelfde afmetin gen. In de loop van dit jaar brengt Daihatsu ook vracht auto's op de markt met een to taal toelaatbaar gewicht van 3500 kg. Een 2.5 liter dieselmo tor drijft de auto aan en een vy- bak zorgt voor de overbrengin gen naar de achterwielen. Het merk Mitsubishi, al lang bekend met z'n kant-en-klaar' pro gramma, breidt dit regelmatig uit. Op basis van de L 300 zyn al heel wat versies leverbaar. Fiat, Citroën en Peugeot bren gen een nieuwe range bestel auto's op de markt, die volko men gehjk zijn qua techniek, ruimte-mogelijkheden en uiter- lyk. Op het voorfront na, dat voor ieder merk anders gesty- leerd werd. Een zeer ruime be stelauto, waarvan er in een nieuw gebouwde fabriek onge veer 80.000 stuks per jaar gepro duceerd gaan worden. De laad vermogens variëren van 1000 tot 1300 kg. en er zyn zowel versies met diesel- als benzinemotor le- BG-CE 760 verbaar, waarby de 1300 met een vyfbak leverbaar is. Ford is aan de markt gekomen met een Fiësta Van en een Transit Ghia. De Fiesta Van is leverbaar met een 957 en een 1117 cc motor. Met een laadvloerlengte van 1.20 m. een handige besteller, die 440 kg. laden kan. De Transit serie heeft laadmogelykheden van 850 tot 2180 kg. Vele varianten zyn leverbaar en er is keus uit drie motoren, w.o. een diesel. Volkswagen's bedrijfswagensec tor is ruim qua modellen. Nieuw is een vierwielaangedreven LT, waarvan de aandrijving hier in licentie vervaardigd wordt. Pon importeerde onlangs de 250.000 ste VW Transporter, een respec tabel aantal. In totaal werden er al meer dan 5.000.000 van gepro duceerd. Dit overzicht is in het kort wat er nieuw aan de markt Opel levert de Kadett nu ook met dieselmotor. Dezelfde motor plaatst Opel ook in de. Ascona. Met deze versies heeft Opel de diesel in de lichtere categorie auto's mogelijk ge maakt. komt of recenteiyk gekomen is. Alle autoproducenten die perso nenauto's bouwen hebben daar naast een keur van stationcars in het programma en veelal ook lichte bestelauto's. Bv. de Opel Kadett bestel is nieuw. Voor de Kadett is nu ook een dieselmo tor leverbaar. Toyota brengt van de onlangs nieuw geïntrodu ceerde Carina een 1.6 liter stati oncar uit. De VW Transporter in luxe bus versie. Comfortabel en met veel ruimte. Daarbij uit stekende rij-eigenschappen en representatief voor het bedrijf. Mitsubishi L 300. Het „Kant en klaar" principe biedt veel varianten. Hier de specifieke glas-ver voer-auto. Zeer ge schikt voor schilders, die re gelmatig ruiten moeten plaat sen.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7