2221 Weer een Fiat Abartfi Benziiievemevelmg in de carburateur gunstig geprijsd Skoda is degelijk sdm De volgende keer lEJffiMMLI Thermovisie 1885 afawtftrö B»sï wiel met draadborstels aan de buitenkant door een benzmebad draaide, waarbij de omhoog ge trokken vloeistof in de lucht bo ven de benzinespiegel versproeid werd en daar meteen verstoof. De volgende stap was dan de oppervlaktecarburateur waarvan het principe van Nikolaus Au gust Otto afkomstig was - naar hem zijn onze ottomotoren ge noemd. Het werkingsprincipe: via een toevoerlelding vloeit benzine in een reservoir, waarbij een vlotter de vloeistofspiegel constant houdt. Het reservoir wordt door de hete uitlaatgas sen verwarmd. Zo verdampt voortdurend een gedeelte van de benzine, dat als een brand- stof/luchtmengsel naar boven ontwijkt en naar de cilinder ge voerd wordt. Maar reeds rond 1889 bracht Wilhelm Maybach iets veel be ters op de markt: de sproeier- carburateur. Hier hebben we te doen met een vlotterkamer met een toevoer van boven en een afvoer van onderen naar een sproeier, die in de aanzuigbuis van de motor steekt. De door de zuiger aangezogen lucht trekt bij het voorbijstromen brandstof uit de sproeier met zich mee, waarbij zich een soort benzine- vel vormt. Voor een voortdurend juiste toevoer zorgt een ventiel (klep) in het deksel van de vlot-' terkamer, dat naargelang de stand van de vlotter de toevoer vrijgeeft of afsluit. De drie voor delen van dit systeem: een hoge verstuivingsgraad, gemakkelijke doseringsmogelijkheid en volle dige benutting van de brandstof; want alle bestanddelen van de vloeistof worden hier in dezelfde mate benut, waartegenover bij de borstel- en oppervlaktecarbu rateur voornamelijk de laagko- kende bestanddelen van de brandstof verdampen, de hoog- kokende daarentegen achterblij ven en tenslotte het goéde func tioneren van de carburateur ver storen. Maar natuurlijk werd ook de sproeiercarburateur voortdurend verder ontwikkeld: er kwamen dubbele carburateurs, de carbu rateur met meer sproeiers (ook registercarburateur genoemd), de carburateur met acceleratie- pomp, de carburateur met kou- destarthulp, de elektronisch ge regelde carburateur. Onder de nieuwste wordt gerekend de hier afgebeelde valstroom-regis- ter-carburateur, die bijvoorbeeld ingebouwd is in de Volkswagen typen Jetta, Golf, Scirocco en Passat, alsmede in de Audi 80 en Audi 100: een klein technisch wondertje dat werkt met de pre cisie van een horloge. De firma Abarth, vroeger een zelfstandige onderneming, is een volledig onderdeel van het gro te Fiat concern. Carlo Abarth, van geboorte Oostenrijker en later in Italië woonachtig, was een beroemd opvoerspecialist. Vooral Fiats werden onder zijn deskundige handen tot zeer snelle auto's gemaakt. Nu, de oude meester leeft niet meer, brengt Fiat de Ritmo in Abarth versie. Men wil heel wat van deze snelle auto's gaan bouwen en het is te hopen dat Fiat Au to Nederland B.V. deze gewelde naar ook hier zal gaan importe ren. Dwars voorin staat de 2 liter motor met dubbele bovenlig gende nokkenassen en een ver mogen van 125 pk. of 92 kW. Dat is heel wat voor deze bijna 1000 kg. wegende auto. Van 0 tot 100 vergt tegen de 9 sec. en de topsnelheid ligt rond de 190 km. per uur. Voorwaar geen slechte cijfers, eerder opzienba rende tijden. De motor heeft naast zich een ZF versnellings bak met vijf overbrengingen. De bak schakelde heel erg goed en de overbrengingen in de 5-bak waren uitstekend gekozen. De voorwielophanging werd afgeleid van de Groep 2 Ritmo, en dat impliceert progressievere veren, een dikkere stabilisatorstang en een negatieve schuurstraal. Lichtmetalen wielen met Pirelli P6 laagprofielbanden maken de auto optisch erg fraai en beïn vloeden de wegligging in posi tieve zin. Het remsysteem werd aange past aan het geweld dat vrij komt bij volop gebruik maken van het vermogen. De carrosse rie is optisch "iets gewijzigd en o.m. maakt een gestreepte bies met het opschrift Abarth 2000 duidelijk dat het hier om een bizondere auto gaat. De kunst stofbeplating werd voor wat ver der naar beneden doorgetrokken en vlak onder de achterruit be vindt zich een heel speciaal ge vormde spoiler. Het interieur doet heel sportief aan. Het dash board is zeer compleet uitge voerd en omvat naast de twee grote meters -snelheidsaanwij zing en toerenteller- kleinere me- tertjes voor tankinhoud, water temperatuur, oliedruk en olie- temperatuur en het laden van de accu. De góed steun gevende stoelen dragen er toe bij dat bestuurder en bijrijder zich heel goed kun nen „nestelen". Dat hoort bij zo'n auto zeker en de Ritmo Abarth maakt hier geen uitzon dering op. Wanneer de rugleu ning wordt omgeklapt schuiven de stoelen naar voren, hetgeen het in- en uitstappen om de achterbank te bereiken sterk vergemakkelijkt. Het reservewiel huist nu achterin, bij de andere Ritmo's voorin boven de motor Daar was nu geen plaats meer' en dan moet het naar de koffer bak, die daardoor minder ruim geworden is. Het weggedrag was zeer goed. Wat hard geveerd, maar daarvoor is het ook een pure sportwagen. Onderstuurd in snelle bochten, bij gas losla ten overgaand in overstuur. Deze prestaties brengen de Abarth in de klasse waarin o.a. de Golf GTI opereert. Erg jam mer dat het nog wel enige tijd duurt voordat er een kans is dat de Ritmo Abarth hier lever baar zal zijn. Want dat er auto mobilisten met belangstelling naar uitkijken is zeker, ook al zal de prijs tussen de 25 en 30 mille komen te liggen. De bestaande samenwerking tussen British Leyland en Hon da wordt verder uitgebreid. De beide fabrieken gaan samen een nieuwe auto ontwerpen, ontwik kelen en in produktie brengen. De inbreng van ieder der part ners zal gelijkwaardig zijn. Bri tish Leyland produceert sinds kort de Triumph Acclaim, een Engelse versie van de Honda Ballade, die in Zwitserland en andere niet- EG-landen ook Honda Ballade heet. Een groot deel van de onderdelen wordt door Honda toegeleverd. In de maand september be stond één vijfde van de ver koop van nieuwe personenauto's in Duitsland uit wagens met een dieselmotor. In de verge lijkbare maand september 1980 was dat maar negen procent. Een geweldige groei. Vooral Volkswagen is sterk in deze markt. Van het model Golf wor den er nu meer met een diesel dan met een benzinemotor ver kocht. In het derde kwartaal van 1981 boekten de Amerikaanse autogiganten grote verliezen. Daarbij viel dat van General Motors en Chrysler groter uit /dan verwacht. Ford verloor on geveer volgens de eigen schat tingen en American Motors ver loor het minst. Het rijden op LPG gaat nu ook in Duitsland wat populair der worden. Probleem is nog steeds de verkrijgbaarheid van het gas, alhoewel het aantal tankstations met LPG tankmo gelijkheid sterk groeit. Eind 1980 waren er tweehonderd, eind 1981 al vierhonderd en voor 1985 zullen er rond de 1000 zijn. Dat is in wezen te weinig voor het tienduizenden kilometers lange net van auto wegen. E Tegen het einde van het E afgelopen jaar werden de E geruchten dat de Renault 9 de „Auto van het jaar E 1982" zou worden steeds E sterker. Wie bijgehouden heeft welke auto's in de E loop van '81 in de vcr- E koop kwamen, weet wie E de kandidaten zijn. Men E kan zich dan een voorstel- E ling maken welke auto E men zelf zou kiezen. §i Er zijn altijd auto's die E qua puntenverdeling dicht op elkaar volgen. En uit E de uitslag blijkt overduide- E lijk dat de Renault 9, de E Opel Ascona en de Volks- wagen Polo - vooral de E eerste twee - elkaar niet E veel ontliepen. De Renault is het gewor den en niet minder dan 40 van de 52 juryleden plaat sten de 9 als eerste op de ranglijst. Dat was een overtuigende keus. Auto Aktueel nam enkele dagen voor het oude jaar een 9 met 1100-motor voor een test in gebruik. Op oude jaarsdag ruilden we die om voor een GTL met 1400-motor en vijfbak. En om de verschillen aan de weet te komen en om wat langer te kunnen rijden met de versie die waar schijnlijk het meest ver kocht zal gaan worden. In de eërstvolgende pa gina een uitgebreid verslag van deze nieuwste Re nault, die een heel jaar lang het predikaat „Auto van het jaar" mag voeren. HiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiKi? Vloeibare benzine brandt we liswaar, mar het geeft daarbij geen echte kracht af, het vlamt alleen maar. Pas wanneer ze in damp of gasvorm met lucht ver mengd en dan ontstoken wordt, komt de energie op bruikbare wijze vrij. Dit wisten reeds -de geestelijke vaders van onze eer ste automotoren en dus vonden ze de carburateur uit. Natuurlijk begon de zaak heel primitief: rond 1875 bouwde de Oostenrij ker Siegfried Marcus een bor stelcarburateur, waarbij een door een drijfriem aangedreven Op een TV-scherm van het Goodyear laboratorium in Akron, Ohio, USA leest een in genieur in kleur de warmtever- schillen af, die optreden in een band die 80 km/uur loopt. De kleuren in de band kan hij ver gelijken met de kleurenkaart rechts die naar graden Fahren heit refereert. Deze thermovi- sie-techniek gebruikt men om bij het ontwerpen van banden warmte-opbouw aan te geven. In deze tijd waarin het duide lijk wordt dat de geldmarkt krapper aan het worden is, kijkt de consument terdege uit naar wat hij besteden kan. Dat merkt de autobranche dagelijks. Autorijden is erg kostbaar en in de sector nieuwe automobie len zijn er nog maar weinige die onder en net iets boven de 10 mille liggen. Voornamelijk auto's uit Oost-Europa en daar bij dan nog de Fiat 126 en de Citroen 2 CV. De Skoda wordt door velen met de nek niet aan gekeken. omdat o.a. de motor achterin huist. Ja, dan zien we nauwelijks meer, maar het was jaren een veel gebezigde tech niek. Skoda wijzigde in bijna' 20 jaar nauwelijks iets aan dit systeem. Je kunt het dan ouderwets noemen, waar we weinig tegenin kunnen brengen. Maar het is wel zo, dat deze Skoda erg de gelijk is, vrij zuinig met brand stof omspringt en vier personen zeker niet oncomfortabel van A naar B brengt. De opzet stamt uit het begin der zestiger jaren. De auto heeft rondom onafhan kelijke wielophanging, waarbij de pendelas-constructie achter de kritische kant van de weglig ging bestempeld. Maar een Sko da is er niet om als een sport wagen te rijden. Men dient de auto normaal te gebruiken en dan vallen die vaak bekriti seerde punten best mee. De wegligging is vrij gemakkelijk richting overstuur te krijgen, dus de achterkant wil dan wat wegdringen. Dat is, wanneer men dat wil. best te verminde ren. Maar dan wordt het comfor tabele veergedrag wel wat nega tief beïnvloed. De remmen doen hun werk goed. De schijven voor en de trommels achter wor den bekrachtigd bediend. De motor meet 1174 cc en le vert een vermogen van 52 din. pk. of 38.3 kW. Voor de motor zit een vierbak, die via een pook bediend wordt. Het scha kelen gaat goed en de synchro nisering is zonder kritiek. De verbruikscijfers in de stad belo pen ongeveer 9 liter per 100 km. Dat kan ook wel iets onzuiniger uitkomen, dat is afhankelijk van de rij-situatie. Op de lange weg bij 90 km. constant tussen de 6.5 en 7 liter per 100 km. en bij 120 loopt dat op tot tegen de 9 liter. Bij de tegenwoordige ont wikkelingen naar zuiniger moto ren valt dit iets tegen. De carrosserie is altijd nog vrij modem en functioneel. Vier deuren vergemakkelijken het in stappen. Daarbij is de interieur ruimte voldoende voor vier. Voorin helemaal geen klagen, achterin is het wel wat krapper. De instrumenten, vier in getal, daaronder bij de LS een toeren teller, geven duidelijke informa tie. Trouwens het geheel is echt netjes afgewerkt en de voorstoe- len geven een goede zit. Het stuurwiel ligt gemakkelijk in de hand en dat is op lange ritten een prettig gegeven. De stuurin richting, jammer genoeg nog geen tandheugel, werkt vrij di rect en de draaicirkel bedraagt 11 meter. Skoda's zie je niet zo veel rij den, maar opmerkelijk is wel dat ze weinig gebruikt aangebo den worden. Dat duidt erop dat de eigenaar over het algemeen zeer tevreden is en is dat niet een belangrijk facet?

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 11