Mitsubishi canter-trucks erspectief voor Ie Talbot Samba NIEUWE TROEF PEUGEOT Ventilatie koplampen eeiienken. '-f:\ Haaksbergerstraat 105 Enschede, tel. 053-31 97 89 Het Franse automerk Peugeot is jarenlang 'marktleider geweest in de klasse van de 2-liter auto's. Met name de populaire Peugeot 504 GL heeft hiertoe bijgedragen. Het gat, dat door het wegvallen van de 504 GL - in 1979 - is ontstaan, wordt nu door Peugeot opgevuld met een nieuw model: de Peugeot 505 GL. Een auto die interessant in de 2-liter klasse belooft te gaan wor den. De sterkste troef van de 505 GL is zijn prijs: f 23.995.-, inclusief b.t.w. Hiervoor krijgt men een ruime deze nieuwe uitvoering van de Mitsubishi Canter- trucks zijn als volgt vast gesteld: Canter 35/3,28 chassis met dubbele cabine..f31.885.- Canter 55/3,28 chassis met dubbele cabine..f34.090.- Canter 35/3,28 Kant-en- Klaar met open laadbak..f35.665.- Canter 55/3,28 Kantren- Klaar autotranspor- ter. .f45.090.- vierdeurs-, vijfpersoonsuto, met een cilinderinhoud van 1971 cm3. Deze - beproefde - motor zorgt voor goede prestaties (topsnelheid 166 km/u), terwijl het brandstofver bruik bijzonder aantrekkelijk mag worden genoemd: bij 90 km/u. con stant 1 op 14.1, bij 120 km/u. con stant 1 op 10.9. Goed nieuws voor mensen die veel kilometers rijden is, dat een LPG-tank probleemloos te plaatsen is in de 523 dm3 grote kofferruimte, terwijl de motor reeds af fabriek geschikt is voor LPG- inbouw. De uitrusting'van de Peugeot 505 GL is zeer compleet: stoffen, bekle ding, verstelbare rugleuningen vóór, een gelaagde voorruit, halo geen koplampen, achteruitrijlam- pen en twee mistachterlichten be horen tot de standaard-uitrusting. Evenals een dagteller, digitaal klokje en een afsluitbaar dash boardkastje. Ook het onderstel van de 505 GL is zeer bijdetijds: onafhankelijke wie lophanging, radiaalbanden en be krachtigde remmen. Evenals de 504 GL belooft de 505 GL, die in november 1981 wordt geïntroduceerd, met name voor het bedrijfsleven een goede investering te worden. wnmm De Mark III heeft een geheel nieuw ontworpen interieur, een gewijzigd uiterlijk en een aantal technische verbeteringen waaronder een vijfversnellings bak op de 900 cm3 Super en de Sport, terwijl de Sport een 1300 cm3 motor heeft. De nieuwe 127 is leverbaar in drie modellen (Special, Super en Sport) en drie motorvarianten (900, 1050 en 1300 cm3). Deze kenmerken ge ven de wagen een meer volwas sen en luxueus karakter, wat zijn positie onder de kleine Fiats meer verduidelijkt. Hoewel hij nu verder afstaat van de Panda blijft de 127 een eco nomische, populaire wagen die volkomen voldoet aan alle ver schillende eisen, of hij nu als eerste of als tweede wagen ge bruikt wordt. Het ontwerp van de Mark III is erop gericht dat klanten die een hoog niveau aan comfort zoeken (zoals de trend is op elke markt) geen spijt zul len hebben van hun keus voor een kleine, economische wagen. De verkoop van de nieuwe Mark III begint in Italië half decem ber, en op de andere export markten begin 1982. In Neder land zal de auto begin januari leverbaar zijn. De Samba biedt met wat passen en meten plaats aan vier volwassenen, waarbij de twee achterin zittende passagiers het niet te ruim hebben. Dat kan ook niet anders. Daardoor is zo'n genre auto meer geschikt voor een gezin van twee groten en twee kinderen. De zit is erg comfor tabel en dat is van belang wanneer langere ritten gemaakt worden. Voor het eerst kan vanaf de be stuurdersplaats de andere voor- stoel heen en weer geschoven wor den en ook de rugleuning is zo bedienbaar. Talbot heeft zich veel moeite getroost de uitvoering van de Samba zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Mee* luxe nog en meer vermogen biedt de GLS, die een motor heeft met een inhoud van 1360 cc. Ook nog een cabriolet met een beugel in het dak. We reden de GL, een auto die veel prettige rij-hoedanigheden in zich had. De directe en preciese bestu ring was erg prettig. Ook weinig motorlawaai en dat is erg aange naam. Kijkers en kopers zullen nog wat geduld moeten hebben. In fe bruari zullen de eerste Samba's ar riveren en in de loop van het j aar en ook in 1983 komen er nieuwe uit voeringen bij, waaronder een 1.3 liter diesel. Uitermate belangrijk voor de verkoop wordt de prijs. Het LS-model zal rond de 14 mille ko men te liggen. En dat zou een veel belovende prijs kunnen zijn. Talbot is van plan in '82 ongeveer 150.000 eenheden van de Samba te maken. Ruim tweederde in Frankrijk, de rest in de Spaanse fabriek. Rond de kerstdagen, zeker voor het oude jaar heeft iedere abonnee het januarinummer van Autoselekt in de bus. Zelf kijken we er iedere maand belangstellend naar uit hoe het nieuwe nummer er weer uit zal zien. Om deze korte overzichten te kunnen schrijven informeren we vooraf al naar de inhoud. Wat is de inhoud deze keer: Een verhaal over een historische auto en wel de His- pano Suiza HS 26, die een verzame laar in eigen land bezit. Verder een roadtest van de Renault Alpine A 310, een rij-impressie van de Fiat Ritmo Abarth en terreinrijden met Range Rovers in Engeland. Een vergelijking op papier van de Ford Probe en de Opel Tech, twee toe komstauto's die in Frankfurt ge toond werdeh op de I.A.A. Voor de Porsche liefhebbers een circuit-test van de Porsche 936, Le Mans win baar dit jaar en toen gereden door *de beroemde coureurs Jacky Ickx en Derek Bell. Paul Frère maakte voor Autoselekt deze exclusieve circuittest. Autovisie's kerstnummer bevat een test van de nieuwe Toyota Ce- lica, een kerstverhaal van Jan Brusse, ook hier een rij-impressie van de Fiat Ritmo Abarth, een rij- indruk met de toekomstauto van Volkwagen en met de Maserati Quattroporte. Autogekken op zij wegen, autosport e.d. zijn de vaste rubrieken. Dan brengt het nummer daarop een uitgebreid verhaal van de „Auto van het jaar". Welke dat wordt weten de ingewijden uiter aard, maar voor veel lezers is dat nog een pure verrassing. Het kerstnummer van Autorevue ziet er erg smaakvol uit. Rijden met een Ferrari 512 Berlinetta Boxer is een pure belevenis. De Range Ro ver en de Fiat Ritmo Abarth vallen daarbij in het niet, maar het zijn ook totaal andere auto's. Toch ook interessant, zeker vanwege het feit dat het meer normale gebruikswa- gens zijn. De geschiedenis van de Maserati 250 F, een Frand Prix auto uit de vijftiger jaren, wordt ook beschreven en wel van een exemplaar dat in Nederlandse handen is. Dan nog een test van een Bitter SC, dat is een Opel met een heel bijzondere koets. De Mark ni versie van de Fiat 127 wordt - geïntroduceerd op het moment dat de totale pro- duktie van het model de 5 mil joen heeft bereikt. Het is de best verkochte één liter-auto in Eu ropa en tevens het populairste Fiat model. I erst rekenen, dan pas tekenen, at is met enkele woorden gezegd et karakter van de ontwikkeling i de automobielindustrie. Het eeft totaal geen zin -om van de ientallen of honderden miljoenen ergende kosten nog maar te ivijgen- een auto te ontwerpen en a produktie te nemen als blijkt jat er te weinig kopers voor ge- al". tonden kunnen worden. De tijd glai lat de ontwerpers .carte blanche' erin regen is al lang voorbij en zal ook wei ooit weer terugkomen. Daarvoor n-Pi jjn de marches, ook in de automo- hen iel wereld, tussen winst en verlies eel te klein. )e markt wordt daarom ook eerst iet alle beschikbare deskundig- 812 eid doorgelicht. Waar zit nog een logelijkheid is één van de eerste -es ragen waarop een antwoord gege- b( en moet worden. En wat doet de ch oncurrentie? Als er eenmaal groen cht gegeven wordt is het nog lang liet zeker dat een nieuw model een ucces zal worden. Niets is minder oorspelbaar dan het koopgedrag an het publiek. Koplampen zijn voortdurend blootgesteld aan veranderingen in temperatuur en luchtdruk, aan een zich wijzigende voch tigheidsgraad, aan mist en re gen, aan de door de koplamp zelf veroorzaakte verwarming en aan opspattend water. De koplamp moet tegen al deze be lastingen bestand zijn. Vooral het inwendige van de koplamp dient te worden beschermd tegen corrosieve inwerking ver oorzaakt door water. Bij Bosch brengt men drie mo gelijkheden in praktijk om de dichtheid tegen stof en opspat tend water te verbeteren en daarmee de levensduur van de koplampen te verlengen. Naast de tot dusver toegepaste kop lampsystemen met een drukcompensatie-element uit teflon en ventilatie via een een ringkanaal, introduceert Bosch thans een geforceerde ventila tie, die werkt volgens het „schoorsteen"-principe. Het Mitsubishi Kant-en klaar programma van Hart Nibbrig Greeve BV is uitgebreid met een Canter-truck met dubbele cabine. De fraaie en bijna 2 meter brede cabine van de Canter heeft ook in de ver lengde uitvoering een harmonisch en stoer aan zien. Het aantal zitplaat sen is met vier (tot maxi maal zeven) uitgebreid in deze nieuwste uitvoering, die vanaf heden uit voor raad leverbaar is door de afdeling Transporttotaal. De dubbele cabine heeft vier deuren met rondom op en neer bewegende ruiten. Het keurig afgewerkte in terieur biedt comfortabele ruimte voor alle inzitten den; de bestuurdersstoel is verstelbaar. De dubbele cabine wordt geleverd op de typen Canter 35 (3500 kg OVW) en Canter 55 (5500 kg GVW), met 3,28 m wielba sis. In de standaard Kant en-Klaar uitvoering be draagt de lengte van de laadbak 3,50 m. Wanneer de wielbasis vergroot wordt kunnen ook langere laadbakken geleverd wor den, zoals bijvoorbeeld voor de succesvolle Mit subishi autotransporter. Het geheel vlakke chassis van de Mitsubishi Canter- truck maakt overigens de opbouw (in Nederland) van elk gewenste soort laadbak probleemloos mogelijk. De catalogusprijzen voor 'albot, vroeger Simca en Chrysler 'rance, is al weer enkele jaren een nderdeel van het Peugeot- bh oncem. Talbot gaat het de laatste Üliren niet voor de vind. In eigen and, maar niet in mindere mate :aarbuiten. Eens behoorde Simca ot de best verkochte merken. Op lit moment ligt Talbot tussen de 2e en 15e plaats, met een mark aandeel van om en nabij de 3.5% n dat is te laag om van een succes- 'ol opereren op de markt te kunnen preken. Men hoopt daar spoedig ferandering in te kunnen brengen. De Samba is de eerste stap en ont- kkeld op de basis van de Peugeot verlui. Wat Peugeot in ,,huis" heeft ati behoefde Talbot niet meer te be- Dat gold ook voor de Ci- troën Visa, die even zoveel compo nenten van de Peugeot 104 ging gebruiken. Daardoor konden de ontwikkelingskosten van de Samba tamelijk laag blijven. Men spreekt over 200 miljoen. Altijd nog een heel bedrag maar in de sfeer van ontwikkelingswerk betrekke lijk weinig. De Samba is er en zal over niet al te lange tijd hier bij de dealers publiekelijk geintrodu- ceerd kunnen worden. De auto ver vangt op dit moment uitsluitend de 100, die al geruime tijd geleden uit de produktie genomen werd. Bij de Samba is veel uit de Peugeot 104 praktijk geleerd en dat is een heel goed gegeven. Ondervinding is al tijd nog de beste leermeester. De Samba is exact 3.50 meter lang. Geen centimeter meer, geen cen timeter minder. Twee deuren en een grote achterklep. Een idee van Renault met de R 5. Een voorbeeld dat in de loop der jaren veel navol ging kreeg. Het onderstel is iden tiek aan de Peugeot 104 en de Ci troen Visa. Aandrijving op de voorwielen een een motor die voor de drie merken identiek is. Het motorblok is gegoten uit lichtme taal en doet het met één bovenlig gende nokkenas. Dankzij de elec- tronische ontsteking, een iets la gere compressieverhouding, een lager stationair toerental en een ander uitlaatsysteem met daarbij nog een lagere luchtweerstand van de carrosserie, is het verbruik erg De fabriek geeft als gemiddelde op 5.6 liter per 100 km. Bij die bereke ning wordt uitgegaan van drie snelheden, te weten 90 km, 120 km en rijden in de stad. Voor een motor met een inhoud van 1124 cc. een gunstig cijfer. Het kan echter nog zuiniger en dat bleek tijdens een kennismakingsrit in de omstreken van de beroemde Italiaanse stad Pisa, waar de zuinigste Neder landse rijder een verbruik noteerde van 4.8 liter op 100 km. Een op 201. Wij kwamen uit op 5.38 liter op 100 km, altijd nog 1 op 18. Talbot stelt dat de Samba met z'n 1124 cc. mo tor zuiniger is dan b.v. de Renault 5 TL, de Ford Fiesta, de Peugeot 104, de VW Polo, de Mini Metro en de Fiat 127. Een kampioen in zuinig heid dus. En voordat je zo'n uit spraak lanceert, moet je wel zeker van je zaak zijn. Prijzen exclusief BTW en afleveringskosten. Wanneer meer dan drie personen èn materiaal ver voerd moeten kunnen worden, is de Canter-truck met dubbele cabine op zyn plaats.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13