gemeente holten VOORLICHTING BETREFFENDE HINDERWET EN VOEDERBIETENTEELT gemeente holten Sint bezod manege BeBdman FEESTMNU WEKELIJKSE (HIRE RUBRIEK HOLTENS NIEUWSBLAD Dessert AKTIE LEEGHALEN ONDERGRONDSE OLIETANKS BESTRIJDING BRUINE RAT EN ANDER ONGEDIERTE OPHALEN VAN HUISVUIL GEMEENTELIJK ENERGIEBEDRIJF VERHUUR VOLKSTUINEN m Voorgerecht Door burgemeester en wethouders op 8 december 1981 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Laat de haas door de poelier in 8 tot 12 even grote stukken snijden. Was de stukken onder de koude kraan en droog ze af met een doek of een keukenpapier. Maak de wortelen en de ui schoon en hak ze. Laat in een dikke braadpan de helft van de boter verwannen tot ze donkergeel wordt. De stukken haas, ui en wortel in de pan en cie haas mooi bruin bakken, De wijn, bouillon, citroensap, jeneverbessen, peterselie en laurier toevoegen en aan de kook brengen. Deksel op de pan, vuur temperen en plm. 13/4 uur zacht laten sudderen tot de haas gaar is. De overgebleven boter vermengen met de bloem, en steeds voorzichtig roerend in het kookvocht oplossen, laat nog even drie minuten doorkoken, op smaak brengen met zout en gemalen zwarte peper. U kunt de haas serveren met gekookte aardappelen, cranberries en appelmoes. Voor verse cranberries: Breng de cranberries aan de kook met een glas rode droge wijn, voeg een snufje (zeer weinig) kaneel. Laat plm. 5 minuten doorkoken. Suiker naar believen toevoegen. U kunt de cranberries zowel warm als koud eten. PAG. 5 Snijd de grapefruitrizontaal door en haal het vlees emit. Snijd dit in reepjes evenals het vlees van de sinaasappelen. Snfet vlees van de meloen in kleine dobbelsteentjes. Laat dit alles in de ijskast minstens een uur gdoortrekken met de likeuren en de suiker. Maak de grapefruitschillen schoon en vul ze met deze vitenmengeling. Bestrooi ze met de fijn gehakte noten en serveer ze zo koud mogelijk. Voor 4 personen. 2 grote grapefruits 2 grote sinaasappelen 1/2 meloen (groot of 4 kleine) 50 gr. gepelde gemengde noten 100 gr. suiker twee eetlepels curacaolikeur twee eetlepels marasquinlikeur (de likeur kunt U in kleine proefflesjes bij uw slijter kopen) Alnog enige inlichtingen wilt hebben over dit m, of over andere die het koken betreffen, mag U al bellen op tel.no. 3849. De provinciaal coördinator van de „Aktie Olie uit de grond" heeft naar aanleiding van de ingekomen opgaven tot verwijdering van niet meer gebruikte olie in ondergrondse opslagtanks bericht, dat de aanwezige olie in de maand januari 1982 zal worden verwijderd. Aan de hand van de ingediende antwoordkaarten zullen de adressen door het Recycling bedrijf Laura worden bezocht. Aanmelding van niet meer in gebruik zijnde ondergrondse olieopslag bij percelen in deze gemeente kan nog gescheiden tot uiterlijk 4 januari 1982, door inzending van de huis-aan-huis verspreide antwoordkaart. worden. Het is mechanisch te oog sten en kan ingeruild worden met snijmais. Dit gebeurde vroeger apart. Gevolg van deze nieuwe me thode is een hogere voederwaarde en het is melkstimulerend", aldus de heer Veldman. „Of een sterkere uitbreiding van voederbieten al dan niet doorgang zal vinden hangt sterk af van het zandgehalte. Dat bieten ten opzichte van snijmais een hoge voederwaarde hebben werd aangegeven met het volgende staatje. Bieten 14.300 kg. VEM (Voeder Eenheden Melk); bieten en blad 16.950 VEM; Snijmais 12.100 VEM; Italiaansraai 11.200 VEM; (gras land) Als mengvoederverhouding gaf de heer Veldman aan 1 hectare bieten en 5 hectare mais „In Overijssel verwacht ik, van wege de grondslag (meer bouw land) een sterkere uitbreiding van deze vorm van voederbietenteelt, dan in de rest van het land. Plaatse lijke bedrijfsvoorlichters zorgei) voor voldoende teelttechnische begeleiding". Dan gaf de heef Veldman middels een staatje het aantal hectaren voederbieten aarr. 1950 60.000 hectare voederbieten; 1960 40.000 hectare voederbieten; 1979 18.000 hectare voederbieten; 1980 2.000 hectare voederbieten De sterke terugloop is volgens de heer Veldman te wijten aan het schoffelen en rooien dat in het ver leden met de hand gebeurde en daardoor te tijdrovend werd. Met deze nieuwe methode zijn deze problemen de wereld uit". Voor het feestmeneb ik iets voor U uitgekozen waarvoor U niet de hele dag in de keuken behoeft te sn. De haas kunt U zelfs daags voordien al bereiden en nadien slechts opwarmenj zal er nog beter door smaken. Niet vergeten voorzichtig te roeren tijdens h&erwarmen. Het voorgerecht -kunt U ook ruim voordien klaarmaken, alleele saus doet U op het laatste moment erover heen. Van het dessert kunt U o alles van te voren in orde maken. Als U begint aan de hoofdschotel doetover het fruit de suiker en de likeur. Terwjjl U smult van de haas, wordt dit hdjk koud en geparfumeerd. wens U prettige feestdagen en smakelijk eten. TT L' 7 I 2 middelgrote wortelen liOOJ agerecht 125 gram roomboter Haas met jeneverbessen Benodigd voor 4 tot 6 personen. 1 panklare haas 1 middelgrote ui 4 dl. rundsbouillon 3 dl. droge rode wijn sap van twee citroenen twee eetlepels gehakte peterselie 1 laurierblad plm. 8 gekneusde jeneverbessen 3 eetlepels bloem zout en zwarte peper. 1aan Api-NEON te Naarden vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het pand Oranjestraat 6; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie In het kader van een verscherpte aktie ter bestrijding van de bruine rat wordt een ieder die ratten of ander ongedierte waarneemt verzocht dit te melden op het kantoor gemeentezaken, tel. 14 71. Verwezen wordt ook naar de publikatie „Rattenproblemen door onoor deelkundig bestrijden" elders in dit blad In verband met de feestdagen zal het huisvuil van 25 december (1e kerstdag) op MAANDAG 28 december en het huisvuil van vrijdag 1 januari 1982 op MAANDAG 4 januari 1982 worden opgehaald. Om over 1981 tot een zo juist mogelijke eindafrekening inzake gas- en elektriciteits-verbruikte komen worden degas- en elektriciteitsmeters op 29, 30 en 31 december a.s. opgenomen. Er zal van hulpkrachten gebruik worden gemaakt om deze opname in deze korte periode te kunnen realiseren. In verband hiermede wordt verzocht de betreffende hulpmeteropnemer zoveel mogelijk behulpzaam te zijn bij de opname. De meteropnemer zal een antwoordkaart, waarop u zelf de meterstand dient te vermelden, op uw adres achterlaten als u ten tijde van het bezoek van de meteropnemer niet aanwezig bent. Deze antwoordkaart zouden wij gaarne van u retour ontvangen vóór 4 januari 1982. Wij maken u er op attent dat iedere meteropnemer is voorzien van een door de directeur van het gemeentelijk energiebedrijf afgegeven legiti matiebewijs, hetgeen op uw verzoek getoond zal worden. Burgemeester en wethouders zijn voornemens perceeltjes grond uit te geven voor gebruik als volkstuinen. De hiervoor te bestemmen gronden zijn gelegen aan de Aaltinksweg tussen de woning Aaltinksweg 7 {fam. Bonte) en de Broekweg. Het is de bedoeling de aldaar door de gemeente aangekochte gronden in principe te verkavelen in perceeltjes, ter grootte van ongeveer 120 m2. Belangstel lenden voor een volkstuin kunnen zich hiervoor aanmelden. Aanmelding dient schriftelijk te geschieden vóór 4 januari 1982 bij burgemeester en wethouders van Holten, Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten. De toedeling van de tuintjes zal door loting plaats vinden. Het consulentschap voor de Rundveehouderij organi seerde verleden week in samenwerking met de afdelin gen OLM, CBTB en de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting in Holten een voorlichtingsmiddag in restaurant Vosman. Zo'n 75 mensen, waaronder een aantal leerlin gen van de LAS uit Holten gaven gehoor aan deze middag. Ietwat verlaat (zaterdag 12 decker) maar daarom niet minder vreugdevol wachtten zo'n dertig ruitertjes van de Stichting Paariden voor gehandicapten boven manege Beldman op de komst van Sint en zijn Pieten. Voorzitvan de Stichting Ferdo Assenberg, leraar aan de LOM-school in Deventer opende de spanne? aangelegenheden die die middag de kinderen te wachten stonden. Met aan het orgel Peter Pettinwerd Sint, omlijst door bekende Sinterklaasliedjes enthousiast „ingehaald". De kinderen kregen allemacen blikje Zeeuwse Babbelaars, beschikbaar gesteld door de Bisonkit fabrieken (via de firrptokkers) een glas met afbeelding, bekostigd door carnavalsver eniging de Fienpreuvers en especulaaspop, afkomstig van de firma Krekel, aangeboden. Dank ook in de richting van manegeldman die zijn ruimte beschikbaar stelde om dit feest te kunnen vieren. Voor ruitertjes, besti en helpers werd het een overgetelijke middag. Vergunning Hinderwet De heer Otterman, Sociaal Eco nomisch voorlichter van de OLM hield een betoog over wijzigingen en problemen die zich voordoen en kunnen doen bij aanvraag van een hinderwetvergunning op de land bouwbedrijven. De Hinderwet heeft de laatste tijd veel In de be langstelling gestaan gezien de op roep om vóór 1 november nog een vergunning aan te vragen, in ver band met wijzigingen betreffende deze wet. „Na 1 november zouden nieuwe elementen een rol gaan spe len bij de aanvraag van een Hin derwetvergunning", aldus de heei Otterman. „In de praktijk zal dit echter niet zo'n verschrikkelijke vaart lopen denk ik. Het zwaarder hanteren van de wet zal in zijn algemeenheid best meevallen. Wel zijn enkele veranderingen inge voerd waardoor het eisenpakket iets strenger gehanteerd zal kun nen worden. Meer rekening zal daarbij gehouden worden met na tuurwetenschappelijke aspecten en ook ruimtelijke ordening. Ver der zullen toekomstige ontwikke lingen ten aanzien van stads- ol dorpsgebeuren door gemeenten in de gaten gehouden worden. Toch zal het waarschijnlijk een geleide lijk proces worden, waarbij „nor maal" ontwikkelde bedrijven voor een Hinderwetvergunning in aan merking zullen blijven komen. Wel is het zo, dat bij nieuwbouw een stringentere aanpak verwacht mag worden. Met name wanneer er ge vaar aan te pas komt, bijvoorbeeld bij gasopslag. Eindconclusie is wel dat wetten in de toekomst steeds meer beper kingen bij ontplooiingen van boe renbedrijven zullen opleggen. Ook zal het toezicht op naleving van de Hinderwet strenger zijn". Belangstelling voederbietenteelt Ingenieur J. Veldman, specialist voedervoorziening van het consu lentschap voor de Rundveehou derij vertelde zijn ervaringen met een nieuwe teeltwijze van voeder bieten en de verwerking ervan in kombinatie met snijmais". Nieuw is het erfelijk éénkiemig zaad, dat direct op eindafstand gezaaid kan In een wekelijks terugkercndfbriek zal chef de cuisine van Hotel restaurant De Holtenberg, Hale Bruin u een recept voorschotelen dat steeds met geringe kosten net producten passend bij de tijd van het jaar bereid kan worden. Sjafbijter in dit kader is een feestmenu, bestaande uit drie gangen, ge op de komende Kerstdagen. Achtergronden Hans de Bruin (38) geboren i.d- burg in 1965 naar België, waiij tot 1979 werkte in diverse "e- nommeerde restauants. Stagep hij in Frankrijk onder and(bij Restaurant „de la Pyramid bij Mm Poiut in Vienne en bij ge broeders Troisgros in Roueiind *71 opende hij een eigen restant in de omgeving van Antven. September 1981 keerde hfrug naar Holland waar hy als f de f cuisine in Hotel restaurantHol- tenberg in dienst trad. Krabsalade „Rêverie: Nodig voor 4 personen. 2 krop sla plm. 800 gr. krabvlees ui blik of diepvries 1 grote groene paprika 8 sjalotjes „In Nederland moet men een beetje af van de mythe dat de goede franse keuken per definitie duur moet zijn. Ik zou graag het tegendeel willen aantonen, waarbij het mogelijk is met vakmanschap de meest sim pele ingrediënten tot een culinair betaalbaar hoogtepunt te voeren. Deze stelregel wordt dan ook door eigenaar de heer Haan en door Hans de Bruin als zynde hun credo gehanteerd. 15 groene olijven 8 eetlepels slagroom deciliter mayonaise t theelepels chilisaus sap van 1/2 citroen snufje zout Voor de garnering 4 tomaten in partjes gesneden 4 hard gekookte eieren in plakjes De sla wassen, fijn snijden en over 4 platte borden verdelen. Het krabvlees in vier porties verdelen en op de sla leggen. Vergeet niet het eventueel aanwezige kraakbeen uit de krab te verwijderen. In de koelkast zetten en goed koud laten worden. De paprika halveren, ontdoen van zaadjes en ribben en fijn hakken. De sjalotjes en olijven ook fijn hakken. Vermengen met de mayonaise, room, chilisaus, citroensap en zout. De saus over het krabvlees gieten en gameren met de partjes tomaat en de plakjes ei.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5