De bestseller van Hiroshima MMmmSm AUT0JA1RB0EKEN Nieuw model voor Carina M-l autoradio T.P. 100 idmmm 323 Toyo Kogyo Co Ltd. in Hiros hima is het concern waartoe Mazda behoort. De naam van deze gigant in Japan kent bij ons nauwelijks iemand. Ook niet zo verwonderlijk. De merknaam Mazda des te beter. Want het is al weer jaren gele den dat de eerste Mazda's op onze markt verschenen en na korte tijd een uitstekende naam verwierven. De kleinste Mazda was de 1300, die ook met een één liter motor geleverd kon worden. Erg conventioneel van opbouw, niet al te comfor tabel, maar oersolide. En dat laatste werd de basis waarop de Japanse auto z'n bekendheid kreeg. Ook de prijsstelling was jaren een duidelijk argument dat sprak voor deze auto's die van zeer verre kwamen. Mazda in troduceerde in de loop van het jaar '80 de eerste voorwielaand rijver en die liep kort parallel met een eigen naamgenoot. Beiden worden onder de type codering 323 uitgebracht. De 323 is wel en niet opvallend. Het goed ogende model is Europeser van lijn dan men door de jaren heen gewend was. In feite een detail dat de andere Japanse fabrieken ook meer en meer aan het toepassen zijn, want wan neer we de nieuwe Datsun Stan za, de nieuwe Toyota Carina en de andere modellen bekijken dan zijn er heel wat Europese styling-tendensen waarneem baar. En dat geldt ook voor mo dellen van Mitsubishi en met name voor de Lancer. Voor onze veertiendaagse test reden we uitgebreid de Mazda 1.3 DX met 3 portieren, te weten twee deuren voor het in- en uit stappen en als derde deur de grote laadklep. De 1.3 liter mo tor, die zeer behoorlijke presta ties leverde, gaf een vermogen van 68 din.pk. of 50 KW., dit bij een toerental van 6000. Bij 3500 krukas-omwentelingen wordt het max. draaimoment bereikt. Van O tot 80 telde de chronome ter 11 sec., van 80 tot 100 6 of 9 sec. en dat in de derde resp. de vierde versnelling. Van 100 tot 120, deze tijd namen we op om dat het een snelheid is die vaak bij inhalen noodzakelijk is, be- nodigden we 11 sec. De motor heeft een enkele bovenliggende nokkenas, die hier nog via een ketting aangedreven wordt. Mazda houdt hieraan vast om dat een ketting bewezen heeft heel erg lang mee te gaan. Een getande snaar kan nog wel eens vervangen moeten worden. Het verbruik bij constant 120 km. resulteerde in 12 km. op 1 liter. Erg profijtelijk vonden we de vijfde versnelling, waarmede de testauto uitgerust was. Wan neer men voornamelijk in de stad rijdt helemaal niet nood zakelijk en ook niet voor kortere ritten op de lange weg, die me nig automobilist af en toe rijdt. Wel wanneer men vrij veel of veelvuldig op de lange weg ver toeft, want dan spaart deze 5e brandstof en ook het geruisni veau ligt lager. Zeer zeker het overwegen waard. De bak scha kelde goed, hetgeen met vijf versnellingen vooruit erg pret tig was. De 4e en 5e hebben een echt overdrive-karakter. Dat wil zeggen dat de aandrijfas naar het differentieel minder omwentelingen maakt dan de krukas. Dat is voor een auto vrij opmerkelijk. Mêestentijds is de vierde versnelling zo qua over brenging dat deze 1 op 1 is. satorstang voor en achter. De vering op minder goede wegen was niet optimaal, wat aan de korte kant, daarentegen op de gewone weg uitstekend en dan doelen we meer op de positieve werking van de schokbrekers. Geen nadeineffect, maar ge woon strak. De remmen, schij ven voor en trommels achter, worden bekrachtigd bediend en in het circuit naar de achterwie len zit een remkrachtbegrenzer. De handrem en daarover willen we enkele woorden schrijven, functioneerde optimaal. •Na de technische uiteenzetting aandacht voor de carrosserie en het interieur. Zoals we al in de aanvang memoreerden oogt de Mazda 323 heel erg Europees. Binnen een tijdsbestek van twee jaar werd deze 323 ontwik deze test af te sluiten, komen we tot de conclusie dat de 323 een erg prettige auto was om te rij den, relatief veel ruimte bood en erg netjes en degelijk afgewerkt was. Vanwege de vele varianten kan men met minder geld be schikbaar ook een heel leuke auto berijden en wanneer de portemonnaie het toelaat dan is de GT wel het optimale. En daar is een autofabrikant het duide lijk om te doen. Zoveel mogelijk geïnteresseerden het naar hun zin te maken. Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 Aan het VISA II gamma is een nieuwe VISA Super toegevoegd: de „VISA II L". Hij onderscheidt zich van de andere VISA'S Super door een eenvoudiger uitrusting en een lagere prijs: f 13.260.- (incl. BTW), die hem daarmee plaatst ongeveer halverwege tussen de VISA Club en de Super E. Dit beantwoordt aan de wensen van talrijke cliënten om voor een al leszins redelijke prijs van de pres taties van de VISA Super E te kunnen profiteren. Het leveringsprogramma van het thans uit 5 typen bestaande VISA II gamma ziet er als volgt uit: VISA II Spécial f 11.995.- VISA II Clubf 12.705.- VISA II L f 13.260.- VISA II Super E f 14.170.- VISA II Super X f 15.060.- (Prijzen inclusief BTW). Technische gegevens en uitrusting - motor-versnellingsbakunit en wielophanging gelijk aan de SUPER E versie: 4 cilinder (wa-; tergekoeld) - geen rembekrachtiging - plaatstalen wielen gelijk aan die van de SPECIAL versie met banden 145 SR 13 XZX - zichtbare wielmoeren en cen trale zwarte dop (idem SPECIAL versie) - geen econoscoop (zuinigheidsin dicator) - geen sigarenaansteker - normale koplampen (idem CLUB versie) Uiterlijk: -uiterlijk gelijk aan dat van de SUPER E versie behalve: zonder beschermingstrips op de flanken nfet zwarte grille zonder mat Extra's: portierpanelen van PVC zonder asbakken in de achterportieren geen hoedenplank (als „extra" verkrijgbaar) verchroomde biezen gelijk aan de VISA SUPER E. nieuw ornament achter „VISA Tot en met eind september 1981 jj L" werden er dit jaar 5332 VISA'S ge- registreerd, goed voor een mark- -bmnenbekledmg gelijk aan de P yan CLUB versie met: Dit betekent dat het marktpercen- vloerbedekking an PVC met tage van de VISA - dat vorig jaar noppen 0,8% was - verdubbeld is. De 323 met 1.3 liter motor draaide met gemak een hoge snelheid en bij 150 km. per uur hadden we duidelijk het idee dat het motortoerental niet (te) hoog lag. Er was jammer genoeg geen toerenteller die dit vertel de. De wegligging gaf een vrij neutraal beeld. Bij gas loslaten in bochten geen gevoel van een te abrupt optreden van over stuur. De besturing met tand heugel werkte precies en vrij direct. Ook prettig licht en dat is voor een voorwielaandrijver een gunstig gegeven. De wie lophanging voor is opgebouwd uit Mc. Pherson veerpoten, ach ter dubbele draagarm en 2 reak- tiestangen, tevens een stabili- Dit jaar gaan weer meer families met een eigen auto naar de wintersport. Dan behoren er sneeuwkettingen meege nomen te worden. In de landen rond de Alpen zijn deze kettingen op vele routes verplicht. Er zijn diverse merken die over een groot aantal uitvoeringen beschikken. Het is lang niet altijd eenvoudig om de kettingen in de vrieskou om te leggen. De Italiaanse fabriek Weissenfels heeft een ketting ont worpen, die zich gemakkelijker om laten leggen. Twee uit kunststof vervaardigde ringen, een blauwe en een rode, met daartussen de kettingen, vergemakelijken dit. De blauwe ring aan de binnenkant, de rode aan de buiten kant. De importeur, Continental Rubber in Amersfoort, kan alle gewenste informatie v ?rstrekken. Op de foto het omleggen van een conventionele ketting. keld. Dat is een opmerkelijk korte tijd en de auto maakt een volkomen volwassen indruk. Niet nu alleen, maar ook des tijds bij de introduktie toen een korte rij-impressie dat al duide lijk maakte. De carrosserie heeft een flink glasoppervlak, waar door het uitzicht rondom uit stekend is. De twee portieren maken gemakkelijk in- en uit stappen mogelijk, ook naar de achterbank. Vooral wanneer aan de rechterkant het interier wordt betreden. De voorstoel schuift namelijk automatisch naar voren, wanneer de rugleu ning omgeklapt wordt. De zit is goed, voorin heel pret tig en dat dan specifiek m.b.t. de sit-stuurpositie. Een vrij lange berijder kan ook goed weg met benen en armen. Daarbij is het instrumentarium overzichtelijk en biedt informatie over snel heid, watertemperatuur en hoeveelheid brandstof. Knop pen en handles, twee stuks aan de stuurkolom voor de knipper lichten, verlichting links en voor ruitenwissers en sproeiers rechts. Verwarming en ventila tie met twee handles hoofd ge plaatst in het middengedeelte van het dashboard. Een vier- standenventilator geeft een ruime keus om de hoeveelheid geforceerde lucht te regelen. Op de achteruit een veger/wisser en dat is geen overbodige luxe. In de testperiode regende het con stant en dan dient zo'n ruit schoongeveegd te kunnen wor den. De 323 fastback-range telt 7 uit voeringen, de 323 sedan 3, waarbij dan nog de mogelijk heid komt van de vijfbak of de automaat op enkele versies. Een grote keus, waarop de uitla ting voor „elck wat wils" duide lijk van toepassing is. Dat geldt ook voor de prijzen. De goed koopste staat af importeur ge prijsd voor f 14.995-, de duurste vijf mille meer. De 1.3 DX met 3 deuren zal de meest gevraagde zijn en die komt op f 16.195.-. Er van uitgaande dat menig Mazda rijder de voorkeur geeft aan de vijfbak-versie dan dient hij f 425.- meer te betalen. We vin den dat een heel redelijk bedrag Om nog met enkele woorden Ze zijn weer verschenen. Vier stuks. De één completer dan de ander. De kleinste formaat is Auto '82. Samengesteld door de Fred van der Flugt in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club. Het is de 4e keer dat dit auto-naslag verschijnt en alle merken worden er in behan deld. Een technisch overzicht van meer dan 270 personenauto's is niet niets. De prijs bedraagt f 14.50 en daarmee is het de goedkoopste. rond en over de automobiel. Dat is jammer, want juist die verhalen over aspecten die met de auto en het gebruik daarvan te maken hebben, maken een dergelijk boek veel aantrekkelijker. De prijs be draagt f 24.95. Het mooiste en meest uitvoerige jaarboek is het Autovisie Jaarboek 82. Hierin is nu letterlijk alles te vinden over de automobiel. In maar liefst 512 pagina's met nog een opvallend fraai omslag vindt de geïnteresseerde lezer niet alleen 43 testrapporten en de technische ge gevens van alle automobielen, maar ook zeer uitvoerige reporta ges over Classicisme, de beste 25 autocoureurs aller tijden, autover- fraaiers, de merkwaardige wereld van de automodellen, de autora dio's en enkele kortere verhalen. Een nieuwe Toyota Carina en een nieuwe Celica stelde importeur Louw man Par qui on langs publiekelijk voor. De Carina wordt leverbaar in twee sedan-versies en twee vijfdeurs stationwagens. De beter gestroom lijnde carrosserieën werden in Toyota's eigen windtunnel ontwikkeld. Een la gere luchtweerstand was het resultaat, waardoor het ver bruik wat gunstiger uit kan komen. Dat laatste wordt ook bereikt door ge wichtsbesparingen en een optimalise ring van de mengs elverbranding in de motor. De Carina, waar we nu over pra ten, is weer com pleet uitgerust. Een spoiler onder de voorbumper, be schermende kunst stof bumperbekle ding, strips langs de flanken, half ver zonken ruitenwis sers met 2 snelheden en een interval- stand, een bekleed stuurwiel, een eco- nomymeter, radio, hoofdsteunen, ach terruitverwarming, achteruitrijlampen en mistachterver- lichting. De fabriek heeft consequent vastge houden aan het con cept van motor voor en aandrijving ach ter. Men is er van overtuigd, dat deze opstelling voor een nieuwe auto in de middenklasse beter is dan voorwie laandrijving. Dat zal heel wat automobi listen als muziek in de oren klinken. De besturing werkt bij de Carina voor het eerst volgens het tandheugelprincipe en dat is een duide lijke vooruitgang. De prijs voor de se dan met handge- schakelde vierbak bedraagt f 18.590.-. De sedan met auto maat gaat f20.040.- kosten en de statio ncar f20.495.-. Met automaat f21.745.-. Het wordt de derde generatie Carina's. De importeur vindt de Carina de logi sche schakel tussen enerzijds de com pacte Starlet, Co rolla en Tercel en anderzijds de Coro na, de Cressida en de Crown. Dat is uiter aard niet alleen bij Toyota zo, maar ook bij andere merken. Eind 1970 kwam de eerste Carina op de markt. In 1977 zag de toen ingrijpend gewijzigde Carina Mark II het leven slicht, wat minder karakteristiek van vorm dan de eerste, maar daarentegen veel nadrukkelijker afgestemd op de smaak van het Eu ropese publiek. Een boekwerk in de zin des woords, hetgeen ook als geschenk zeer ge waardeerd zal worden. Te koop voor f27.50. Wel het duurste, maar met kop en schouders boven de andere uitstekend. Keesings Autopraktijkboek is er ook weer. De schrijver van dit f 14.75 kostende boekwerkje, Ted Sluymer, heeft zich dit keer eens niet in alle toonaarden afgezet tegen gevestigde namen. Zich al jaren lang deskundig noemend, wist hij duidelijk een voorkeur te geven aan berichtgeving die hem geen windeieren legde, o.m. in dit autopraktijkboek. Dit keer is het heel wat gematigder van toon. Van de vier uitgaven die we beoordeel den is het de minst interessante. Kluwer in Deventer gaf ook een autoboe"k uit. Autotest '82 keurig verzorgd met vrij veel informatie. Ook hier voornamelijk technische uiteenzettingen over de auto. Alle merken en modellen komen aan bod. Wel enkele tientallen rijtest- beelden. Verder weinig randmeuws Neita, de Nederlandse impor teur van Pirelli banden, intro duceerde een nieuw twee-delig lichtmetalen wiel op de Neder landse markt. Het wiel is ont worpen voor optimaal gebruik van de brede en lage P-serie banden. Om dit te kunnen ga randeren is het wiel, voorzien van P6of P7 banden, uitsluitend verkrijgbaar bij ongeveer 30 er kende Vaco-banaenspecialisten. Een voordeel van een twee-delig wiel is dat de velgrand en het center apart vervangbaar zijn. Bij beschadiging van de rand, of bij inruil van de auto hoeft dus niet het complete wiel vervangen te worden. Bovendien bevatten deze lichtmetalen wielen de be kende voordelen van het „plus 1 concept": het gebruik van lage banden op velgen met grotere diameter, waardoor de totale omtrek gelijk blijft, maakt het mogelijk de auto van grotere en dus veiliger remmen te voorzien. De gaten in het eenvoudig te reinigen center zorgen in elk ge val voor een goede koeling van de remmen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 17