Een nieuw gezicht met een modieuze bril SOMS IS ALLEEN HET BESTE GOED GENOEG "Herziening vermogensrecht na echtscheiding dringend nodig" Vrouwen in de Tweede Kamer Klein zieligheid "Bijdrage vrouw in gezinsbedrijf onderschat" .HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 DECEMBER 1981 PAG. 13 Met de beëiding - hatf septem ber - van drie vrouwelijke Ka merleden van de PvdA-fraktie, is het aantal vrouwen onder de leden van de Tweede Kamer tot recordhoogte gestegen. Er zitten nu 27 vrouwen in de Tweede Kamer. Dat is een verbetering met drie ten op zichte van het oude record, dat in mei vorig jaar werd behaald. Het vrouwelijk aandeel in de Tweede Kamer is nu 18 pro cent. zo heeft de afdeling Voorlichting van de Tweede Kamer uitgerekend. Achttien procent betekent in dit geval nog geen „gelijkberechtiging", maar we gaan toch de goede kant op. Soms ontstaat er eenzekere verwijdering tussen mensen om een onnozele kleinigheid. Menisb.v. vergeten iemand die dat wel verwachtte een ansicht te sturen in de vakantie. De vraag blijft in de lucht han gen of er misschien tóch een kaartverstuurdis, die echter in de menigte verloren is gegaan. Maarmètde twijfel blijft toch een lichte wrevel bestaan, die zich ongewild uit in ons optre den. De wederpartij, zich van geen kwaad bewust, begrijpt onze wat geprikkelde toon niet en voelt zich van eigen kant evenzeertekort gedaan. De hele konversatie komtzodoen- de opeen minder prettig plan. Demisverstanden groeien, men vindt elkaar,, veranderd en een algehele verkoeling be derft een vroegervriendschap- pelijkeverhouding. Talloze van zulke kleine onnozele aanlei dingen, tekortkomingen, al of nietjuiste veronderstellingen, roddelpraatjes of verwachtin gen die niet in vervulling gingen kunnenzulke verkillende ge volgenhebben, die, wanneer zezo nodig „met gelijke munt" betaald moeten worden, werkelijk in regelrechte vijand schap kunnen omslaan. Het is jammer, want het leeftzoveel aangenamermetvriendenom ons heen, danmetvi/anden. Zelf in dergelijke verbitterde stemmingen te leven maakt ons ook al nietblijerenzonni- ger. Er kan nauwelijks een lach je meeraf. Menisvaakzobang „de minste" tezijn. Men kan zich toch maar niet alleslaten welgevallen? Neen, maarwat is „allesMen kan zich ook tot een vrij verstrekkende grens troosten met de gedachte „niet kleinzielig" te willen zijn, niette bang zich „de minste" te to nen, omdat dit gebaarvaak juist het bewijs is, dat men bereiden in staatiskleinighe- den van werkelijk belangrijke zaken te onderscheiden. Het bewijs ook dat men geen olifan ten van muggen maakt, dat men het niet vernederend vindt in twijfelgevallen een regel rechte vraag testellen, die misschien erg veel zou ophel deren. Bovendien, als wij on szelf dan zo hoog stellen dat wij ons bij ieder verkeerd woord of gebaar beledigd mogen to nen, zou daar dan niet bij horen dat we ook watvergevingsge- zindzijn? Dat we bedenken dat wij, misschien onbewust, toch óók wel eens tekortgeschoten zullen hebben al zou het alleen al in de ogen van anderenzijn? Het is geen karakterloosheid als we over de kleine wrijvingen des levens een beetje heen weten te vlinderen. Als we ook maar over enige humor be schikken, is datzomoeilijkniet. Als dit onze gewone houding is zalmen ons ook ernstiger ne men, wanneerhetwerkelijkom ernstiger zaken gaat. Jetty Het ontwerpen van brillen is langnietzoeenvoudigalsu denkt. Veel kreativiteit en tech nisch inzicht zijn noodzakelijk om een geheel nieuwe lijn te kunnen brengen. Er zijn veel ontwerpers, maar slechts enke levan hen slagen erin aan deze voorwaarden te voldoen. Aan deopticien moet dan worden overgelaten te adviseren welk model bij uw gezicht past. Eén ding iszeker: metaal ishet Eveneens een dunrandige Atrio-bril, in diversemodetinten te koop. (Foto 's:Atrio en Men- rad-brillen). komendejaar aktueel. Nieuwe legeringen zoals brons, zilver en beryllium hebben hetmoge- lijkgemaaktomdezeerdunran- dige ontwerpen een ongelooflij ke stabiliteit mee te geven. Een goed gekozen bril kan een wat „alledaags" gezichtje zelfs he lemaal ophalen. In velegeval- len maakt een modieuze bril de draagsterof drager charman ter. Wel een verschil met tiental- EenMenrad-glasbrilmet een modieuze exclusieve glas vorm. len jaren geleden. Deouderen onderu zullen nog wel weten, dathet vroeger vooral voor meisjeseen beproeving kon zijn als je slechte ogen had. De brillen uit die tijd leken wel met opzet gemaakt te zijn om de draagster lelijkerte maken. Meisjes meteen bril „schitter den" vaak als muurbloempjes indedanszalen. Gelukkig is, óók wat de bril betreft detijd veranderd. Een bril istegen- woordig behalve funktioneel ookeen attribuut datalsblik- vanger kan werken. Erzijnmomentendaterniet gemarchandeerd kan worden overeen prijs. Momenten waar in alleen het beste goed genoeg is. Een man die zijn vrouween sieraad wil geven en het kan betalen, kiest iets van goud. De pogingen van de Nederlandse sieradenindustrieom alterna- tieve oplossingen te vinden, teneinde de invloed van de hoge goudprijs op de kosten van de sieraden te beperken, o.a. door goud-op-zilver of gou- d-op-alpacate maken, hebben niet zoveel succes gehad als men had gehoopt. Ook het brengen van sieraden meteen lager goudgehalteof zelfsdou- blé, heeft niet veel resultaat geboekt. Het bevolkingsdeel dat nog steeds bereid is geld uit te geven aan luxe artikelen geeft de voorkeu r aan grotere en massief gouden sieraden van onberispelijke kwaliteit, of speciaal voor hen ontworpen juwelen, handgemaakt en ex clusief. Maar deze liefhebbers vormen slechts een klein deel van het sieradenkopend pu bliek. Vandaar dat de industrie zich dan ook voornamelijk heeft ingesteld op fijn, apart en licht. Maardan natuurlijk wél van goud. Hiervolgt een summiere opsomming van hetgeen er al zo tekoopis: Kettingen zijn ofwel van het Chaneiachtige type (hoewei minder lang dan in 1980), die nog steeds metdrieofvier(of méér) tegelijk worden gedra gen, ofwel chokers met kleine hangersin bloem-of bladmo tief. Oorbellen zijn ook niet meerzo lang. Er is veel keusuitkleine creolen en knoppen, voorna- melijkgemaaktvoorvrouwen metgaatjes in deoren. Armbanden zijn fijne gevloch ten sieraden of klassiek gesty- leerde, zwaardere stukken, zo- alsde„slavenband",diein Nederland nog steeds heel po- pulairis. Ringen tonen wat meer fanta sie. Vooral trouwringen zijn erin alle mogelijke vormen en bijna altijd bewerkt, heel zelden glad en gewoon rond, zoals vroeger algemeen gebruikelijk was. In het algemeen lijken de ringen ietsgroterte worden. Zezijn soms versierd met edelstenen of halfedelstenen. Nog altijd veel gevraagd blijven de bloed koraal en de granaat. Broches zijn in Nederland nooit zo populair geweest als i n de andere Europese landen het geval was. Ze zijn doorgaans erg klassiek van ontwerp of van hetdasspelden-type". De bijdrage die die meewerkende vrouw in het gezinsbedrijf, vooral in de land- en tuinbouw levert aan deecono- mievanonslandendeivanEuropa, wordt onvoldoende gewaardeerd. Dat stelde mevrouw H. May-Weggen. lid van de Christen-Democratische fractie in het Europese Parlement ophet jubileumcongres van de Katholieke Plattelandsvrouwen (KPN) in Utrecht. VolgensmevrouwMayvraagthet een aktieve opstelling van de betrok ken groep en van de vrouwenorganisa ties aan die situatie iets te veranderen. Vrouwen die meewerken in het bedrijf van hun echtgenoot hebben vaak een gebrekkige sociale positie. Bij echt scheiding of bij overlijden van de man zijn zij bijzonder kwetsbaar. In Europa kennen alleen West-Duitsland en Frankrijk speciale wetten voor zulke situaties. Beroepsorganisaties zoals de KPN kunnen druk uitoefenen om te komen tot een beroepsstatus voor de meewer kende vrouw, zo zei mevrouw May. Als die erkenning er is, zal het mogelijk zijn een redelijk stelsel van sociale voorzie ningen en een regeling van arbeidstij den in te voeren voorboerinnenen andere meewerkende vrouwen in het midden- en kleinbedrijf. In Nederland zijn er volgens de laatste telling van het Landbouw Economisch Instituut 60.000 vrouwen die meewerken opde boerderij van hun man. In de hele EG zijndaterbijna5,5miljoen. Nederlandse ontwerpers Teneindede prijs van hunkrea- tieszolaag mogelijktehouden, kombineren Nederlandse sie raden-ontwerpers vaak geel goud metzilver, of gebruiken andere niet-edele materialen zoalsstaal, hout, rubber, plas tic, stenen etc. Hun ontwerpen zijn meestal hypermodern, strak van lijn, futuristisch en somsflexibel. De zwaardere „prestige" ontwerpen (meestal vervaardigd op bestelling) zijn veelal gemaakt van massief geelgoud en zijn dan gekom- pleteerd met edelstenen. De conclusieluidtdatmeninons land de voorkeur blijft geven aan 18-karaats gouden juwelen van goede kwaliteit. De trend van het moderne gouden sieraad komt op deze foto goed tot uitdrukking. Na tuurlijk draagt deze dame te- vee! van het goede, maar het in dit geval alleen om zoveel mo gelijk sieraden te showen. Het huidige vermogensrecht na echt scheiding geeftzoveelproblemen.dat het nodig aan herziening toe is. De regeling is te star, waardoorgrote onbillijkheden optreden. Erzaldaarom een aparte vermogensregeling moe ten komen voormensendiegaan scheiden, waarbij de rechter de moge lijkheid krijgt flexibel op te treden. Bij zijn beslissing dient hij er rekening mee te houden, dat man en vrouw, ookwat het vermogen betreft gescheiden ver der moeten kunnen leven. Ditisthans in velegevallen niet mogelijk. Aldusmr. J. Waaijerm zijn proefschrift,,Het moderne vermogensrechtelijke echt scheidingsrecht". Hij betreurt het dat de vermogensdeling naechtscheiding veel minder aandacht krijgt dan de alimentatieendevoogdijregeling. T och zijn er dikwijls zoveel problemen, waarvoor het recht geen oplossing biedt. KRITIEK MOMENT De meeste problemen doen zich voor wanneer het echtpaar dat uitelkaar gaat beschikt over een eigen huis. De wetgaat ervan uit, dathetgemeen- schappelijk bezit naontbinding van het huwelijkgedeeld wordt, waarbij manen vrouw iederde helft krijgen. In vele gevallen is de vrouw, die met de kinderen in het huis achterblijft, nietin staat de helft van de waarde van het huis aan haar ex-echtgenoot uitte keren. Zij is daarom gedwongen het huis te verkopen en naar andere woon- ruimteomtezien.Demanheefthet overhet algemeen gemakkelijker, om dat hij slechts woonruimte voorzichzelf behoeft te zoeken. ONBILLIJKHEDEN Waaijermeentdateengrootaantal onbillijkheden kunnen worden wegge nomen, als de rechter rekening houdt metdeduurvan het huwelijk, deaard van het vermogen en het kindertal. Het huidige vermogensrecht na echtschei ding maakt geen onderscheid. Maar het maakt volgens Waaijer wel degelijk verschi!uitofeenhuwelijkvijfof35jaar heeft geduurd. Ook met de aard van het vermogen moet rekening wordenge- houden.Kontantgeldofaandelenzijn gemakkeiijkerteverdeiendaneen praktijkpand van een arts of be drijfsruimte van een zakenman. Deling van de voorm. echtelijke woning wordt moeilijkernaarmateermeerderejonge kinderenaanwezigzijn. WEINIGINTERESSE De promovendus constateert tenslot te. dat echtparen zich over het alge meenerweinig voor interesserenhoe hun vermogensrechtelijke positie is. Echtparendiegehuwdzijnophuwelijk- se voorwaarden, weten vaak niet eens onderwelk systeem zij getrouwdzijn. Het komt dikwijls voor, dat de echtge noten hun huwelijkse voorwaarden pas voorde twee keerlezen.alszij van elkaargaan scheiden. Een dunrandige Atrio-bril meteen partiële verftechniek in diverse modetinten.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13