Waar vrouwen met het pistool zwaaien De eerste 'schrijvende" naaimachine iS Eten en We eten te vet, te zoet, te zout en te veel 'LICHTEN Koks van hoge heren vergaderen DRACAENA mm 3 NOVEMBER 1981 -PAG. 7 ïngetwijfeld is het voor velen een heerlijk gevoel met vakantie te aan en eens voor een poosje van alle plichten onthéven te zijn. )e uitdrukking „vervelende plichten" is dan ook zeker niet on- \ewoon. Maar toch horen wij ook soms de klacht van een ge- irek aan „moeten" en onstaat er na korter of langer tijd een ge- ioel van hangerigheid, verveling, leegte en doelloosheid. \en overmaat aan plichten kan tot overspanning leiden, een te- lort werkt al even averechts. We merken het aan jongeren wie ten nooit eindigende „vakantie" een ideaal toescheen, doch die nerken dat dat toch niet het ware is. Pas-gepensioneerden kunnen met een zekere spijt terugdenken aan hun dagen vol vervelende plichten" van vroeg opstaan, dagen bezig zijn, spanningen doorstaan en wat al meer. Ze missen hun regel maat, hun omgaan met mensen waaraan ze met hun lek en ge brek, aan gewend waren. Ouder wordende mensen worden al leen al door hun leeftijd en hun inderdaad verminderende krachten van allerlei plichten ontheven. Vol liefde willen de jon geren met hun frisse krachten deze van ze overnemen en zijn dan verbaasd als de oudjes, net als soms jonge kinderen, nog erg gesteld blijken op „zelf doen". Inderdaad, plichten kunnen drukken, maar ze kunnen ook steu nen. Gelukkig kunnen wij, wanneer de plichten niet vanzelf op ons pad komen, er zelf scheppen. Wie heeft er geen dingen die hij „eigenlijk" moest doen? Gewoonlijk is het excuus geen tijd", het klinkt zoveel beter en interessanter dan geen zin, geen fut, geen vaste wil. Oude rommel regelen en het nodige of liever onnodige weggeven of wegdoen, een kast opruimen, naai- en stopkarweitjes afwerken, een bepaalde brief schrijven, een re paratie waardoor een voordurende ergernis verdwijnt. Misschien ook valt er wat te doen in familie- of verenigingsverband wat ons bezighield en voldoening verschaft. Het zijn wëliswaar geen betaalde bezigheden, maar we kunnen ze desalniettemin als plicht voelen met de bijbehorende voldoening wanneer er aan voldaan is. Zelfs in negatieve zin kunnnen we ons zekere plichten opleggen, niet door dingen te doen, maar integendeel door ze te laten. Een mooie kans voor rokers en snoepers. En zeker niet de gemak kelijkste! We kunnen er onze wilskracht en ons plichtsgevoel prachtig op beproeven. En zij, die, door welke omstandigheden dan ook, echt niet veel meer kunnen opbrengen, kunnen het altijd nog als een plicht voelen zo min mogelijk een druk op anderen te zijn, niet door een manmoedig zwijgen en verbijten, doch door een vriendelijk, ontspannen houding en een kenbaar maken van wensen, zodat anderen niet steeds voor de vraag en hét raadsel staan welke hulp welkom is en welke niet. JETTY Koks van hoge heren, verenigd in de „Club des Chefs des Chefs", hebben in Stockholm hun jaarvergadering gehouden. De kok van president Carter van de Verenigde Staten heeft bij die gelegenheid uit de keu ken geklapt, dat zijn baas houdt van kip. zoals men die in Ame rika braadt; de kok van Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk was te rughoudender en wilde alleen verklappen, dat „monsieur Ie president" hield van de fijne keuken en niet teveel. "Hij herin nert zich bepaalde gerechten nog maanden later, heeft het te druk om het over het menu voor de volgende dag te hebben, maar vormt voor een kok een uitdaging; Genry Halier, vice-president van de CCC, chef-kok van het Witte Huis sinds president Lyn don Johnson in 1966, zei dat deze geen „flauwe kul" wilde en aan een biefstuk genoeg had; president Nixon had een voorkeur voor fillet Mignon en een Cointreau soufflé; De Carters houden, behalve van die speciale kip, van een varkenscarbonaatje-garmi, en geroosterde ribcarbonade; De doorsnee Amerikaan eet alleen maar rundvlees, klaagde Halier in het oor van een Fran se journalist. De CCC is enige jaren geleden opgericht door Gilles Bragard, directeur van een Frans bedrijf dat kleding voor chef-koks maakt. De Chefkok van hét Ely- see, Marcel Ie Servot, is presi dent van de club. Roland Schnitzler is chef-kok van de Europese commissie in Luxem burg. Hij moet uiteenlopende smaken bevredigen, maar vindt dat er gestreefd moet worden naar het „eenmaken van Euro pa via het verhemelte". Deze meesters bevredigen was de taak van de Zweedse ko ninklijke koks Wemer Voegeli en Gunter Kraeftner. Zij hadden een menu opgebouwd rond vis, wild en gevogelte, en puree van groene erwt en champagne. Spreekt men op zulk een meester-kokscongres over staatszaken of de staatshoof den wier tong men moet stre len? „Neen", zegt Henry Haller. „Onze gedachtenwisselingen gaan over ons beroep. Vanuit de keuken worden geen politie ke opvattingen opgediend". Wat hebben eten en Befde met elkaar te maken? Heel veel, zegt de één, en „Bt zou niet weten wat" Is de mening van de ander. Maar hoe zit het dan met de veel gepre zen lefdesrecepten van vroeger? Voor het merendeel waren die recepten nep. In de eerste plaats moet je eten om te kunnen liefhebben, staat in het boekje „Het for nuis van Venus" te lezen. Het is door een bejaarde vrijgezel op Mafiorca samengesteld. Van de leer der afrodisïaca, de liefdesrecepten staat er weinig in te lezen. Natuurlijk moet je in de eerste plaats eten om te kunnen lief hebben, dat kan het kleinste kind je wel vertellen. Want wie niet eet gaat dood en wie dood is kan niet meer liefhebben. Maar eet vooral ook niet teveel, aldus de bejaarde Britse vrijge zel. Wie te veel eet wordt al gauw slaperig en is tot niets meer in staat. Je moet dus met mate. maar wel voldoende eten. Dat is overigens een weinig op zienbarende raad. Dat doet ie der verstandig mens die in le ven wil blijven. Maar nu komt het kardinale punt: wét eet men? Het ant woord dat in „Het fornuis van Venus" te lezen staat is verbij sterend: alles!-Als leek zou je geneigd zijn te denken, dat ty pisch Nederlandse gerechten als kapucijners met spek, zuur kool, bruine bonen of erwten* soep weinig bevorderlijk voor de liefde zijn. Maar geen sprake van, zeggen insiders. Bruine bonen hebben dezelfde uitwer king als het befaamde hardge kookte eitje of een biefstuk tar taar. In de middeleeuwen was het de monniken verboden om haas te eten, vanwege de erotische ei genschappen die men aan het eten van dit dier toeschreef. De monniken moesten maar ko nijntjes eten. Maar wie durft te zeggen dat men na het eten van konijn de driften beter in bedwang kan houden? Uitein delijk gaat het wat het eten be treft in de eerste plaats om de manier waarop het is bereid. Zeker is bijvoorbeeld, dat het gebruik van ui en knoflook, met hun hoge fosforgehalte de lief deszaken gunstig beïnvloeden. Maar latèn we het hoofd koel houden. Laten we vooral be denken dat elk normaal voed sel, mits in matige hoeveelhe den genuttigd, gezond is voor het lichaam. En wie gezond is, zal liefhebben. Dat is nu een maal een waarheid als een koe. Wmmmm „Groen" is gezellig, zowel in huis als op het werk. Groene planten zijn dan ook nauwelijks meer weg te den ken uit onze leef omgeving. Een wel heel populaire ka merplant is de Dra caena, ook wel drakebloedboom genoemd. De naam is afkomstig van het Griekse drakai- na, wat vrouwelijke draak of slang be tekent. In de oorspronkelij ke vindplaatsen, de Canarische Eilan den, Afrika, Azië en Australië bestaan ongeveer 40 soor ten. Ook bij ons is er volop keus in deze sterke kamer planten, die weinig eisen stellen. Er zijn soorten met groen blad, maar ook met bont, ge streept en gespik keld blad. De Dracaena houdt van veel licht, maar aan zon heeft hij een broertje dood, althans waar het felle middagzon in de zomer betreft. Als de bonte Dra caena te weinig licht krijgt zal de kleur van het blad sterk teruglopen. Zet hem dus nooit op een te donkere plaats. Een goede draina ge in de pot is van belang. Als er n.l. water in de pot blijft staan kunnen de vlezige wortels snel gaan rotten. De Dracaena krijgt matig water, maar veel sproeien is goed en dan liefst met regenwater. Als het in de zomer regent dan zal een fris buitje hem veel goed doen. Er is zo'n verschei denheid in deze planten, dat het moeilijk zal zijn een keus te doen. We zien de laatste jaren ook wel de Dracaena op stam, de zogenaamde Ti planten, op het oog dode stukjes hout waaraan wat bla deren verschijnen. Een Dracaena die wel 5 meter lang kan worden is de D.dereménsis. Zijn bladeren zijn don kergroen. Bausei heeft daarbij een lange, witte streep op het blad, „War- necki" een groen witte streep in het midden en smalle witte lijnen aan de rand. Er zijn nog vele andere soorten maar welke Dra caena men ook kiest, bij een goede verzorging gaat hij jaren mee! Helen Kidder en Peggy York zijn recher cheurs die van mening zijn dat niemand zo gauw resultaat boekt als een vrouw die met een pistool zwaait. Miss York, een brunette van 38, en de blonde, mo dieuze miss Kidder (39), vormen samen volgens de politie van Los Angeles het enige geheel vrouwelijke moordonder- zoeksteam in de Verenigde Staten. In Los Angeles, waar de misdaad hand over hand toeneemt en de politie vorig jaar zaty met 1.045 moorden (25 procent meer dan in 1979), maken rechercheur York en rechercheur Kidder soms dagen van 24 uur. Hun werkterrein bestrijkt delen van Los Angeles waar de ergste benden van de stad opereren. PISTOLEN EN HANDBOEIEN De rechercheurs dragen dienstpistolen in hun handtas, samen met handboeien en ex tra kogels, en soms ligt er een karabijn in de auto. Miss Kidder is een alleenstaande vrouw en miss York een gescheiden moeder met drie kinderen. Ze vormen een team sinds juni .1980, toen ze er al 13 jaar in het korps van Los Angeles op had den zitten. Ze vinden dat hun grootste wapen hun geduld is en hun bereidheid om beide kanten van een verhaal te ho ren. ,,Ons geheime wapen is het feit dat we een vrouw zijn en de mensen gemakkelijker aan het praten krijgen", aldus Peggy York. Ze voegt er nog aan toe dat ze door degenen, die ze on der handen krijgen vaak niet als vol worden aangezien. Ze heb ben misschien soms het idee dat ze hun hart tegenover hun moeder uitstorten, voegt ze er aan toe. GEVAARLIJKE JONGENS Peggy en ik hebben met heel wat uitermate gevaarlijke jon gens te doen gehad en toch hebben we nooit moeten vech ten", zegt Kidder. Ze hebben We voeden ons niet goed, zo heeft het Voorf chtingsbureau voor de Voeding bij de viering van zijn 40- jarig bestaan in de Ridderzaal jn Den Haag nog eens onderstreept Het Bureau wil daarmee niet zeg gen dat iedereen te veel eet maar dat we over het geheel genomen, te oordelen naar de hoeveelheden voedsel die in Nederland worden verorberd, te veel vet te veel sui ker en te veel zout naar binnen werken, en ons schuldig maken aan overvoeding. Om onze voeding weer op het goede spoor te zetten, heeft het Bureau een zogeheten „maaltijdschijf' geïntroduceerd, die aangeeft uit welke en hoeveel voe dingsmiddelen onze maaltijden moeten bestaan om onze voeding optimaal te maken, zodat de zoge naamde welvaartsziekten, die het gevolg zijn van verkeerde voeding, gaan verdwijnen. MEER PLANTAARDIG Het Voorlichtingsbureau voor de Voe- ding zou met name graag zien. dat we meer plantaardig voedsel gingen ge bruiken. Meer aardappelen, die ten onrechte voor „dikmakers" worden aangezien, beveelt het Bureau aan, evenals meer brood. Ook wordt aan geraden meer rijst, macaroni, peul vruchten, groenten en fruit te eten. We zijn teveel vlees en vleeswaren gaan eten. Dat moet veranderen, vindt het Bureau, en we moeten ook minder vollemelkprodukten en kaas, margari ne, boter en andere vetten en suiker en suikerhoudende produkten tot ons nemen. Tenslotte moet ons zoutgebruik onge veer gehalveerd worden. We gebrui ken nu ongeveer 10 g zout per dag, en volgens een advies van de Gezond heidsraad moet dat terug naar ten hoogste 6 g per dag. MINERALEN EN VITAMINEN Alleen aan mineralen en vitaminen krijgen we via ons huidige voedselpak ket voldoende binnen. Door de wijzi gingen in eetgedrag (méér plantaardig en minder vetrijk dierlijk voedsel) die de maaltijdschijf aanbeveelt, zullen we meer plantaardig eiwit en minder dier lijk eiwit, meer zetmeel en minder sui kers maar meer koolhydraat, meer meervoudig onverzadigd vet en minder verzadigd vet en minder totaalvet naar binnen werken. De aanbevolen voe ding bevat 15 procent energie,terwijl onze huidige voeding 26 procent be vat. Ons zetmeelgebruik moet omhoog van 21 procent naar 40 procent. Het verbruik van verzadigd vet en van en kelvoudig onverzadigd vet en van meervoudig verzadigd vet moet van resp. 19, 15,en 6 procent terug naar elk 11.6 procent. Het gebruik van plantaardig eiwit moet worden ver hoogd van 4 naar 6 procent. INGRIJPENDE VERANDERINGEN In het Nederlandse voedselpakket hebben zich in de periode van 1950 tot 1975 ingrijpende veranderingen voor gedaan wat betreft de voedingsstoffen en energie, die de Nederlander binnen krijgt. Het energiegebruik is met 7 pro cent gestegen, het vetgebruik met 17 procent, het gebruik van totaal eiwit met 10 procent, dat van dierlijk eiwit met 50 procent en dat van alcohol met 500 procent. Afgelopen zomer presenteerde Husqvarna Nederland BV haar eerste „schrijvende" naaimachine, d.w.z. de eerste naaimachine die volautomatisch letters borduurt. De geko zen letters zijn tot een maximum van 54 letters (tekens) vooruit te programmeren. De Husqvarna Linnéa is vernoemd naar de beroemde Zweedse natuurwetenschapper Lin- naues, die in de 18e eeuw een ordesysteem in de planten wereld introduceerde. Door invoering van dit systeem werd alles een stuk eenvoudiger. Husqvarna streeft nu, 2 eeuwen later, naar dezelfde vereenvoudiging. CHIP Al jaren is Husqvarna bezig met de ontwikkeling van com putergestuurde naaimachines. De Linnéa is uitgerust met een microprocessor, ook wel chip genoemd. Deze chip, niet veel groter dan twee luciferskop pen, ontvangt opdrachten en zorgt dat ze uitgevoerd wor den. De opdrachten zijn voor geprogrammeerd in z.g.n. cas settes. Deze cassettes - waarin ver schillende soorten steken zijn opgeslagen - zijn verwissel baar. Ook de verschillende steken op één cassette zijn onderling te combineren. Zo kunnen bv. bloempjes en blaadjes naar eigen keuze worden afgewisseld. Behalve het gemak dat de chip ons biedt, zijn er nog meer voor delen. De chip neemt ten dele de plaats in van het mechani sche gedeelte, waardoor de machine kleiner van formaat is, lichter van gewicht en een lan gere levensduur heeft. Chips slijten nl. niet, mechanische onderdelen wel. DE LINNÉA 6690 MACHINE De Husqvarna Linnéa 6690, die gemaakt is van gegoten lichtmetaal en macralon (een kunststof die bij de ruimtevaart ontwikkeld is en gebruikt wordt voor het vervaardigen van ruimtehelmen) weegt maar 11 kilo en is strak van vorm. De naaimachine, die 2495,- kost. wordt afgeleverd met vijf cassettes. Twee met sierste- ken, twee met nuttige steken en een met letters. Ook kun nen alle steken „gespiegeld" worden, d.w.z. het is niet al leen mogelijk de steken te borduren zbals afgebeeld op de cassette, maar ook in spie gelbeeld. De steeklengte of -breedte wordt automatisch in gesteld en aangegeven en kan naar keuze vergroot of ver kleind worden. Knoopsgaten worden automatischgenaajd en afgewerkt en knopen wor- rden aan de achterkant afge hecht. Dank zij de buitengewone stik- kracht van de naald gaat deze moeiteloos door 12 lagen de nim. Het stikken van leer geeft ook geen problemen. In totaal worden er ongeveer 250.000 machines per jaar gemaakt. Husqvarna Neder land BV, gevestigd te Amers foort, maakt in Nederland naam met o.m. naaimachines, kettingzagen en grasmaaiers. onlangs een „bende-op-bestel ling-moord" opgelost en zijn daar wat trots op. „In de bende zaten een paar meisjes en wij hebben met hen lange gesprek ken gevoerd. Een ervan was een schatje als ze lachte; haar hele gezicht straalde dan. Toen ze begon te praten was er geen houden meer aan. Ze kon ge woon niet ophouden voordat de hele waarheid er uit was". De twee vrouwen vinden het op zoeken van een familie om haar mee te delen dat een gezinslid is vermoord, het moeilijkste deel van hun werk. EEN GROTE TOL Beiden zijn van mening dat het politiewerk een grote tol eist van hun persoonlijke leven. „Poli tievrouwen op de televisie heb ben altijd keurige kapsels, ze gaan nooit naar de rechtbank, ze doen nooit administratief werk en ze lossen al hun zaken in één uur op", aldus Peggy. Maar ze voegt er gauw aan toe: „Wat de werkelijkheid betreft, vergeet het maar! We hebben erg opwindend werk en het be vredigt en vult volledig. Maar er moet hard worden gewerkt en er zijn vervelende en routine karweitjes bij. „Toen ik mijn eerste lijk zag, was ik als de dood zo bang, maar nu interes seer ik me erg voor het effect dat bepaalde verwondingen hebben en voor de reakties van lichamen". Volgens miss. York miss mensen nooit vermoord op uren die de politie goed uitkomt. „Je moet naar het toneel van een moord terwijl je zit te eten met je vriend of terwijl je net leuke plannetjes hebt gesmeed. Die vriend heeft er dan wel be grip voor dat je hem holderde bolder in de steek moet laten, maar leuk vinden we dat niet", aldus rechercheur York.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7