Wandtextiel oud als weg naar Rome... s Raamventilator voortegenwind' KLOPPEN EN BOREN T.P. 101 Wandtextiel is letterlijk zo oud als de weg naar Rome..Veel later is men - als vervanging - met het bekende behang begonnen. De gobelins en zijden stoffen waren onbetaalbaar voor de gewone man en behang - eerst is vellen van 50 x 55 cm. - bracht daarom uitkomst. De eerste echte behangselfabriek startte in 1790 in een klein stadje in de Boven-Elzas, maar in de oude Chinese cultuur kende men reeds wandtapijten. Regenwater is ideaal voor het begieten van kamerplanten, voor stoomstrijkijzers, haar krultangen en andere appara ten waarbij het de voorkeur verdient kalkarm water te ge bruiken. Voor de mensen die geen ruimte hebben om een re genton te plaatsen, is het nu ook mogelijk regenwater een voudig op te vangen, zoals deze foto iaat zien. Raintainer is een geribd reservoir waar 13 liter regenwater in opgevangen kan worden. Door een ingenieus systeem wordt de inhoud voortdurend ververst. De laat ste gevallen bui regen blijft er in bewaard. En dat is de „schoonste". Ook in de winter kan dit apparaat buiten blijven hangen. Hij is gemakkelijk aan te brengen: - zaag met een ijzerzaag een stuk van 57 1/2 cm. uit de regenpijp; - schuif de inlaat van de Raintainer over het bovenste pijpeinde; - laat tenslotte de uitlaat van de Raintainer in het onderste pij peinde zakken. Onder aan de Raintainer is een kraantje, waarmee het regenwater ge makkelijk kan worden afge tapt. Zojuist in Keulen be kroond als „Produkt des Jah- res". Nu is er wéér wandtextiel en niet alleen van die dunne weefsels, maar zelfs wandtapijt. Eigenlijk wel begrijpelijk dat wandtextiel het zo goed doet als wandafwerking. Dit materiaal, dat bestaat uit ka toen, wol, linnen of jute is warm te en geluidsisolerend. Deze eigen schappen zijn het best merkbaar bij kwaliteiten die geheel dicht zijn geweven. Bij de goedkopere soor ten is de maas van het weefsel erg grof, zodat je de papierrug er door heen kunt zien. Niet alleen is het isolatie-vermogen dan gering, maar dat zichtbare papier ver kleurt tamelijk snel. Deze wandbe- kleding is echter wel erg voordelig en wordt veel gebruikt door zelf doeners. Het is is in allerlei zaken te koop. Werkelijk mooie wandbekleding, waarvan het weefsel geheel geslo ten is, kan niet goedkoop zijn. De prijs is min of meer vergelijkbaar met die van schrootjes. Daar staat a mesje Het het nieuwe Modi ka systeem can iedereen zijn eigen meubels wuwen, van een eenvoudig kastje tot een wandvullend meubel, en daarbij zijn bijna geen beperkin gen wat afmetingen, vorm of inde ling betreft. Het basisprincipe van modika wordt gevormd door legplanken, zijstaanders en achterstaanders, waarvan een meubel kan worden gebouwd. De meest opmerkelijke bijzonderheid van het modika- systeem is dat er geen schroef of spijker aan te pas komt. Alle on derdelen worden met speciale 2-zdjdig zelfklevende lijmfolie aan elkaar bevestigd. Men hoeft dus beslist geen bijzonder handige doe-het-zelver te zijn om met dit nieuwe systeem te kunnen werken; letterlijk iedereen kan ermee over weg. Behalve de genoemde basi sonderdelen omvat het modika systeem een plintplank, deur en een lade. De deur kan worden be vestigd met het speciale modika lijmschamier en de lade wordt heel eenvoudig in elkaar gezet door middel van een ,zelfklemmend' deuvelsysteem. De onderdelen zijn vervaardigd echter tegenover dat dit materiaal een bijzonder fijne sfeer geeft, vooral omdat deze weefsels de woongelulden sterk onderdrukken. Als uw kamer een wat hol geluid heeft - komt veel voor in flats - dan is het vaak voldoende om een of twee wanden met wandtextiel te beplakken. Een combinatie van schoon metselwerk of hout plus wandtextiel doet het ook heel goed. Bij de betere kwaliteiten wandtex tiel is het aantal dessins - meestal strepen - beperkt. Men heeft het bij die kwaliteiten meer gezocht in mooie garens en interessante weef- structuren. Bekend zijn in dit verband de zoge naamde slubgarens. Deze garens hebben hier en daar verdikkingen zoals bij handgesponnen wol veel vuldig voorkomt. Deze verdikkin gen geven het materiaal een leven dig en decoratief aanzien. Eenvoudig wandtextiel kan een handige zelfdoener best zelf aan brengen. Vraag zonodig een ver werkingvoorschrift. Soms moet de ondergrond vooraf geïmpregneerd worden, omdat anders de lijm te snel wordt opgezogen. Altijd geldt de regel dat bi) wandtextiel niet het materiaal, maar de wénd met het plakmiddel moet worden inge smeerd. Gebruik altijd een neu traal plakmiddel en nog beter en vooral veiliger is het om het middel te gebruiken dat de fabrikant van het wandtextiel heeft voorgeschre ven. De duurdere kwaliteiten kan men natuurlijk óók wel zelf verwerken, maar dikwijls is het raadzaam er in dat geval een vakman bij te halen. U ziet het goed, dit is niemand min- dam, waar de bollen die volgend der dan Rembrandt die onlangs in voorjaar zullen bloeien de grond al hoogst eigen persoon de bloembollen weer zijn in gegaan, plantte die naar hem zijn genoemd. Van bloembollen genieten betekent De foto werd gemaakt in het Floria- immers vooruit denken: de volgende depark, in Zuidoostelijk Amster- Floriade is pas van 8 april tot 10 oktober 1982. De Rembrandt-tulpen zijn tweek leurig. Maar ook al heet u geen Rembrandt en is er geen tulp naar u vernoemd, ze moeten wel de grond in. Er is een nieuwe raamventilator op de markt met enkele bijzondere eigenschappen. Bij ventilatie van keukens wordt niet meer, zoals in het verleden, het eerste gedacht aan de aanschaffing van een raamventilator. De wasemkamp is voor vele huisvrouwen een be- van wit gemelamineerd plaatmate riaal. Vanzelfsprekend zijn ze ver krijgbaar in diverse afmetingen. De maatvoering is uiterst nauwkeurig uitgekiend. Een zeer uitvoerige en duidelijke gebruiksaanwijzing laat zien hoe simpel de montage met de lijmfolie in zijn werk gaat. Ook bi) het geheel zelf ontwerpen van een meubel krijgt de gebruiker een steuntje in de rug. Het eindresul taat hoeft niet onder te doen voor de (wel aanzienlijk duurdere!) mo derne meubels die men kant en klaar in de winkel koopt. Het feit dat men voor het bouwen met het modika systeem als enig gereedschap een hobbymesje no dig heeft voor het snijden van de lijmfolie, onderstreept wel heel duidelijk hoe eenvoudig het zich laat verwerken. - Jegk eethoek en slaaphoek .keuken zitslaapbank afvoer muziek douche werkhoek ingang geerd bezit. Het moet dan ook een reden hebben dat er een nieuw model raamventilatoren is ont worpen. In tegenstelling tot vorige model len kan de nieuwe raamventilator, type W 200, gemakkelijk tegen druk overwinnen, d.w.z. hij blijft zijn afzuigende taak goed vervullen ook als er wind op de gevel staat. Dit is een voordeel dat is te danken aan toepassing van de turbo waaier. Windje tegen doet 'm niets. Opvallend is voorts dat de turbo waaier in het afsluitdeksel is vervat en dat het apparaat op afstand kan worden bediend. Bij inschakeling opent de afsluiter vanzelf en scha kelt men de ventilator uit dan is de ventilatieopening in de ruit weer gesloten. De vele bezitters van een kleine raamventilator kunnen gemakke lijk hun oude apparaat door dit nieuwe model vervangen want hij past in dezelfde glasopening van 192 mm. De W 200 is geschikt voor twee snelheden en 'is geheel van Zelf-komposteren is niet alleen een interessante bezigheid, maar ook een logische aktiviteit voor een tuinbezitter, im mers. waarom zouden we kompost voor onze tuin kopen wanneer we die zelf kunnen maken! Wanneer men een aantal vuistregels in acht neemt, dan loont het beslist de moeite zelf een kompos- thoop te maken, zorg voor een goede kom postcontainer, d.w.z. een container die aan de on derzijde niet hermetisch gesloten is; luchttoevoer moet aan de onderzijde mogelijk zijn; plaats een kompostcon tainer bij voorkeur op een schaduwrijk plaatsje en niet op een betegelde op pervlakte: alle tuin- en keukenafval van organische herkomst kunt u op de kompos- thoop deponeren, met uitzondering van hout en papier; dus geen steen, blik glas plastic enz.; verspreidt produkten van dezelfde herkomst over de gehele komposthoop (dus niet te veel aardap pelschillen of bv. afge maaid gras op één kluit laten liggen); maak grote stukken bij voorkeur klein (snoeihout!); gebruik bij het kompos teren een kompostma ker; een dergelijk middel versnelt het broeiproces, anders is de kompos thoop vol en nog niet voor de helft verteerd; bouw de komposthoop laagje-voor-laagje op, dus na elke laag van ca. 20 cm afval de oppervlakte dun bestrooien met de kom postmaker; indien be schikbaar verdient het aanbeveling na het aan brengen van de kom postmaker een dun laagje tuinaarde op te brengen; in droge perioden kan het aanbeveling verdienen de komposthoop van tijd tot tijd nat te maken; het eerste resultaat van een aldus opgezette komposthoop bestaat uit zgn. „mulchkompost" (nog niet geheel verteerde broeiresten); deze mulchkompost is uitste kend bruikbaar in een border of bij het zaai- en plantklaarmaken van de groentetuin; wanneer men de komposthoop langer laat liggen dan ontstaat er een meer kor relige struktuur die des gewenst bruikbaar is als overbemesting van een gazon; begin de volgende kom posthoop met de nog niet geheel verteerde restan ten van de vorige kom posthoop. Toepassing van de Compo-snelkomposter verdient aanbeveling. Dit produkt is verkrijgbaar in 2 kg.-verpakking, toerei kend voor niet minder dan 3 m3 hoogwaardige kompost. Er zijn veel variaties in woningtypen voor één persoonshuishou dens. Vaak ontbreekt een aparte slaapkamer en moet men dus uitgaan van een zitslaapkamer. Het keukentje kan geheel open zijn, maar ook een afsluitbare pantry, dus een soort kookkast. De sanitaire voorzieningen kunnen voldoende, maar ook minimaal zijn zoals een waszaal voor gemeenschappelijk gebruik. Afgezien daarvan is één van de eerste vragen: hoe moet je zo n eenheid inrichten? Uitgaande van ons voorbeeld dienen we de woonruimte te zien als een zitslaapkamer, voorzien van enkele handige aanvullingen zoals een nattecel met w.c., douche en wastafelkombinatie, en in de leefruimte een keukenblok. Allereerst de slaapplaats. Dit kan een ledikant zijn, maar meer voldoening zal een zitslaapbank geven. Dit kan een divanbedje van 80 cm breed zijn met daarop een stel kussens. Kies dan wel een matras die niet te ver doorzakt. Dus met een matrasbodem of lattenbodem. Ideaal is een echte zitslaapbank die overdag in niets aan een bed doet denken. Bij het zitslaapmeubel kunnen een paar gemakkelijk te verplaatsen lage stoelen worden gezet. Dit verplaatsen kan verband houden met het klaarmaken van het bed, maar ook met het kijken naar de tv. Is de woonruimte krap, dan voldoen stoelen met een meer mobiel karakter beter dan zware fauteuils. Wat de eetgroep betreft kan men het beste uitgaan van vier stoelen. Voor noodgevallen zijn er handige klapstoelen die na gebruik weinig ruimte vragen en dikwijls in een kast gezet kunnen worden. Een vierkante tafel - eventueel met vergrootbaar blad - of een langwer pig model van hooguit 80x120 cm voldoet heel goed. De grote tafel kan ook gebruikt worden om aan te werken, maar voor wie liever een apart werkhoekje^ maakt, zijn er zogenaamde huiskamerbureaus met beperkte afmetingen. En wie gek is op alternatieve oplossingen neemt twee vurehouten schraagjes en legt daarop een middendoor gezaagde spaanplaat, meubelplaat of mul tiplex. Dus ongeveer 60x244 cm. Met de nieuwe 650 w. klopboorma chine van Bosch kunt u twee kan ten op, rechtsom en linksom. De CSB 650-2 RLE met mechani sche overbrenging voor het omke ren van de draairichtingen - een uniek nieuw systeem. Een groot voordeel van de mecha nische omschakeling is, dat in beide draairichtingen het volle draaimoment beschikbaar is, geen krachtverlies door elektrische om schakeling. De 650 W. motor geeft de Doe-het- Zelver ongekende kracht naar twee kanten. De CSB 650-2 RLE heeft verder een elektronische toerentalregeling met constante kracht binnen het regelbereik, volledig gesynchroni seerd dubbeltoerig tandwielme chanisme, krachtig klopmecha- nisme en slagvast polyamide mo torhuis.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 17