gemeente holten Ouderavond "Repelsteeltje" Inzet Iandhnis 0MB!NATIE SCHUPPERT- ENERAAL KAMPIOEN DUIVENSPORT HOLTENSE BOER EN DANSERS SUCCESVOL OPWUNFEESTEN IN BENSHEIM/ZELL B 'Omgaan met kinderen Weekend in Volkshogeschool Diependaal in Markelo Van het erf der kerk HOLTENS NIEUWSBLAD Geslaagd Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. d.d. 29 sept. 1981 Hinderwet Verwijdering verwijzingsborden in het buitengebied Subsidie voor emancipatie-aktiviteiten Actie olie in de grond. OKTOBER 1981 -PAG. 5 e in de duivensport met zijn gevederde vrienden 's ters resultaten wil behalen moet juist 's winters de zen verdienen als er niet gevlogen wordt en als de baas is van duiven denkt te weten wordt hij nooit kam en" zijn enige van de rotsvaste uitgangspunten die onze Itense duivenliefhebbers Teun Schuppert en Jan iijkers, gedurende de afgelopen vijf jaar, waarin ze zich I nen aan deze boeiende hobby hebben gewijd, tot een irt gezamelijke lijfspreuk hebben ontwikkeld. hun uitspraak dat Je in de 'ensport 's winters de prijzen it verdienen doelen zij uiteraard iet grote belang van een opti- e hygiëne en verzorging gedu- le de winterperiode en het >ge voorjaar waarin deze vogels erg druk hebben met broeden het grootbrengen van hun ast. Vandaar dat Jan Kreijkes de Schoutenstraat 's morgens eg al is te vinden achter de wo- g van zijn zwager Teun Schup- t in de Pastoriestraat waar ze ti gezamenlijk inspannen voor zuiver houden van het duiven- t en verzorging van hun geve lde vrienden jeniyk is de aanduiding „geve lde vrienden" hier op zijn plaats int ze gaan met hun duiven om zoals moeders met hun kinderen! Denk vooral niet dat ze 's morgens gauw even een paar handen voer achter de deur van hun duivenhok strooien om zich vervolgens naar de keuken te begeven voor een eer ste pittige bak koffie of zoiets. Geen denken aan!! -Vóór het secuur schoonmaken van de hokken wor den de duiven eerst uitgelaten voor een korte ochtendgymnastiek in het direkt nabije luchtruim. Ver volgens worden de duiven stuk voor stuk gekontroleerd, nog eens bekeken en wordt met ze gepraat .terwijl de prachtige vogels al flad derend en koerend uit hun hand eten! Kreijkes en Schuppert gaan zogezegd met hun duiven aan ta fel En zelfs dat uit de hand laten eten vormt onderdeel van hun taktiek tot het behalen van de hoogst mo gelijke wedvluchtresultaten omdat daardoor een hechte vertrouwens relatie ontstaat „Als in de duivensport de baas alles van duiven denkt te weten wordt hij nooit kampioen" zegt Jan Kreijkes terwijl de duiven letterlijk van alle kanten tegen hem opflad deren. „Telkens kom je met je vo gels weer voor nieuwe verrassingen te staan. Vorig Jaar nog dachten wij een paar van onze duiven op te ruimen die dit jaar tot onze beste gingen behoren en nog wel in de Fondclub! Nee, duivensport is echt niet met geld te koop maar het is de kunst om goede duiven te kweken. D£ór zit de spanning en hoe Je dat doet is een gevoelskwestie die zich niet uit laat leggen. En al het geteut over duivensoorten en rassen is ons ook vreemd. Ik begrijp ook nooit wat ze me daar mee bedoelen. Voor een beginneling is het alleen erg belangrijk datje vooral in het begin goede adviezen en hulp krijgt van ervaren liefhebbers en wat dat be treft hebben wij veel te danken aan Johan Slagman en Hendrik Jan Bouwhuis uit Rijssen. Echte sport lui, want uit hun duiven zijn bij ons de kampioenen voortgekomen". Gezien de resultaten kunnen de 1 zwagers Kreijkes en Schuppert over dit onderwerp een geducht woordje meepraten, want van de omstreeks 23 Holtense duivenlief hebbers kwamen zij het afgelopen vliegseizoen als generaal klub- kampioen uit de bus. Maar, wat meer is, van de omstreeks 375 deel nemers in de zgn. Fondklub van de afd. Twente eisten ze bovendien het kampioenschap voor de lang ste en zwaarste afstanden voor zich op en trokken daarmee voor het eerst sedert de oprichting van „De Bergvliegers" een inderdaad op merkelijk resultaat naar Holten toe. Een meer specifiek overzicht van de door hun behaalde resulta ten levert het volgende beeld op: Vitesse (afstand tot ca 300 km) 2e kampioen Midfond (afstand tot ca 500 km) 3e kampioen Fond (afstand tot ca 950 km) le kampioen Vogel fond le kampioen Oude duiven le kampiden natoer le kampioen Helaas betekent dit absolute hoog tepunt tevens het einde van deze prachtige hobby voor J an Kreijkes. Reeds geruime tyd heeft hij nl. pro blemen met de ademhaling waar van de oorzaak door zijn huisarts mogelijkerwijs wordt toegeschre ven aan zijn duiven. Gaarne bevestigen wij uw aan dacht op de mogelijkheid die de televisie u in de komende weken biedt, om te kijken naar en te pra ten over bijbelse verhalen, waarin Gods handelen gestalte krijgt in mensen. Deze programma's zien er als volgt uit: 12 okt. 1981: 1 - Abraham, de man die in vertrouwen een ongewisse toekomst tegemoet ging. 9 nov. 1981: 2 - Mozes, de zachtr moedige leider en voor-beeld van de komende Messias. 7 dec. 1981: 3- Elia, de felle profeet zonder compromis, maar soms ook moedeloos en twijfelachtig. 4 jan. 1982:4- Jona, de man die zijn opdracht weigerde en toch redder tegen wil en dank werd. 1 febr. 1982: 5 - Esther, de vrouw in het door de joden geliefde bijbel boek waarin Gods naam niet voor komt. 1 mrt. 1982: 6 - Maria, de moeder van Jezus, die door haar geloven en gehoorzamen voor velen een be langrijke rol is gaan spelen. 29 mrt. 1982:7 - Johannes de Doper, voorloper, wegbereider, navolger; ook zelf een lijdende rechtvaardige. 26 apr. 1982: 8 - Petrus, de impul sieve visser die Jezus verloochende en desondanks tot leider van de gemeente werd aangesteld. Kinderen zijn lief, leuk, lastig, uit- geschool „Diependaal", Diepen- iagend, tijdrovend, enzovoorts, daalseweg 8 te Markelo Ov. Ileestal gaat het wel goed maar. loms zfin er momenten of tijden, lat je je geen raad weet, dat ze unhanteerbaar zijn, dat ze het Dloed onder je nagels vandaan ha- en, ze willen niet wat jij wil. loms laten anderen jou geen ruim- e. Iedereen doet zo (mode) en zo en e moet (misschien) wel meedoen loms word je gek van het altijd naar optrekken met een klein kind ;n van je gebondenheid ►oms ben je jaloers omdat het kind •neer naar een ander trekt soms zou het goed zijn om hier eens met andere over te praten dit weekend kan dat, geen ellen lange theoretische diskussies, wer ken met eigen ervaringen en praten maar ook veel spelen (rollenspel, voor- en uitspelen), met z'n allen, maar ook in kleine, wisselende groepjes. „Omgaan met kinderen" van 6-8 november 1981 op volksho- Vrijdagavond 6 november 19.30 uur tot en met zondagmiddag 8 november 16.00 uur. (Alleen voor volwassenen, kinderen kunnen niet mee komen). Kosten 90 gulden per persoon als de prijs een be lemmering is, dan even kontakt opnemen met telefoon 05480-2020. De jaarlijkse ouderavond van de Chr. Kleuterschool „Repelsteeltje" die maandagavond werd gehouden was goed bezocht, een feit waarover voorzitter Sletterink in zijn welkomstwoord zijn vreugde uitsprak. Hij las het bijbelgedeelte Matthëus 21: 23-27 en gaf hierna het woord aan de secretaresse mevr. R. Veldhuis-Willems die in een uit voerig verslag de vele activiteiten uit het afgelopen schooljaar de re vue liet passeren. In de oudercom missie namen als nieuwe leden zit ting mevr. Beldman-Beltman, Ca nadastraat en mevr. Stam-de Op uitnodiging van het wijnfeestcomité Bensheim en de dansgroep S.K.G. uit Zeil, heeft de folkloristische boerendansgroep „DE HOL TENSE BOERENDANSERS" op 5,6 en 7 september een bezoek gebracht aan dit mooie wijnstadje bij Frankfurt. Na een mooie en gezellige zaterdagochtendrit werden de dansers uit Holten 's middags verwelkomd door de bevriende dansgroep S.K.G. te Zeil, waar de dansers tevens logeerden. In de namiddag namen de dansers deel aan de openingsceremonie, waarbij tijdens de Wijntest 18 soorten wijn uit verschillende jaren werden geproefd en waarbij bij iedere soort tekst en uitleg over de desbetreffende wijn werd gegeven. Aansluitend was er een groot wijnfeest op het marktplein waar enorm grote tenten stonden en waar werd gefeest tot in de kleine uurtjes. Zondagsmorgens werd de Holtense dansgroep ten gemeentehuize van Bensheim ontvangen door burgemeester W.G.M. Schmitt die de dans groep namens de gemeente verwelkomde en de dansers namens de gemeente een schilderij van Bensheim anno 1723 aanbood. Zondagmiddag was er een grote optocht door de stad, waarby de Holtenaren gul op applaus en wyn werden getrakteerd. Na afloop was er nog een optreden met als afscheid een feest van de dansgroepen in de wijntenten op de marktplaats, waarbij de Holtense spöllemannen Her man v.d. Sluus en Dick van Dy k de stemming optimaal maakten met him accordeonmuziek. 's Avonds werd na eerst uitbundig afscheid te hebben genomen van de dansgroep S.K.G. de thuisreis aanvaard en tegen drie uur 's maandags leverde buschauffeur Jan Boon de dansers weer in Holten af en kan de dansgroep terugzien op een leuk en gezellig weekend. Nieuw clubhuis en nieuwe spölleman. De boerendansgroep verwisselde per 4 september j.l. van clubhuis. Na byna vier jaar te zyn gehuisvest in café „de Molenbelt" verhuisde de dansgroep nu naar het pas geopende H.C.R. „DE HOLTERBERG" van de fam. Haan. Spölleman Marinus uut Twente alias Mario Hoevenaar kon vanwege zyn baan als muziekleraar zyn hobby als accordeonist niet langer volbrengen en combineren met de boerendansers, zyn plaats wordt nu ingenomen door Rob Sieverink uit Lochem die met de andere drie spöllemannen het kwartet weer completeert. Aktiviteiten in eigen land. ,Het bejaardenprogramma „ALLES DREIJTUM HOOLTN" begint weer te draaien en met regelmaat trekken de dansers weer door Nederland om de bejaarde mensen in de bejaardencentra en de verpleegtehuizen te laten genieten van deze Holtense show. 7,8 en 9 september komt de Duitse dansgroep „ArtlanderTrachtenbund" uit Badbergen naar Holten, die een uitwisseling wil gaan opbouwen met de Holtense dansgroep. Met deze dansgroep wordt o.m. opgetreden in Holten, Deventer en Apeldoorn. 14 november is er nog weer een uitvoering van „Boerenplat", samen met de boerenkapel De Knollentrekkers in zaal Peeters te Borculo. Waard, Oranjestraat. Er werd af scheid genomen van de dames van Wilsum-de Boer en Markvoort- Nekkers. Hen werd door voorzitter Sletterink dank gezegd voor het werk in het belang van de school gedaan. Na de pauze werd de lei ding overgedragen aan de leidsters mej. D. Ligtenberg en mej. W. Mi nor, die wat vertelden en lieten zien van het materiaal waar op school mee gewerkt wordt. De ouders kre gen hierna de gelegenheid om zeil iets te maken en dat lukte een aantal heel aardig. Voorzitter Slet terink besloot de avond met het lezen van een gedeelte uit de brief van Judas en dankte in een kort slotwoord de aanwezigen voor hun belangstelling. Ten overstaan van notaris A.J. Westmaas te Markelo had dins dagvoormiddag in hotel „Vos man", krachtens art. 1223 lid B.W. de inzet plaats van het landhuis in boerderystyi aan de voet van de Holterberg, Helhuizerweg 18, met bygebouwen, erf en land groot 3.34.10 hectare. Het geheel werd „gemynd" door de heer J.F. ter Does te Holten voor f305.000.-. De toeslag is op dinsdag 20 oktober om 11.00 uur in hotel „Vosman". Voor de inzet bestond een zeer grote belangstelling. Te Zwolle slaagden voor hun eksamen de volgende dames: Handwerkont- werpster Mevr. J. Klein Velderman-Stukker, Cou peuseleidster mevr. M. P. Hovenkam-Carabain, Kos- tumière mej. F. van Zon. Genoemde dames worden voor hun eksamen opgeleid door Modevakschool D. Wessels-Nijland te Rijssen. 1. aan de heerA. de Bruijn vergunning verleend voorde bouw van een houten schuurtje bij het zomerhuis Vianenweg 88; 2. aan de heer C.A. Muller vergunning verleend voor het afzetten van een houtwal aan de Reebokken; 3. aan de heer A.R. van Aller vergunning verleend voor het kappen van bomen bij het perceel Korhoenderweg 14; 4. aan U-vlees Holten B.V./Metalu Holten B.V. vergunning ingevolge de Hinderwet verleend voor een exportslachterij, vleeswarenfabriek, machine- en constructiebedrijf in het perceel Pannenbakkersstraat 1-3. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie ligt van 12 oktober 1981 tot 12 november 1981, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur, ter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van de heer J.B. Veneklaas, Doorlopendedijk 7 te Holten tot het uitbreiden van het rundvee- en fokvarkensbedrijf met een rundveestal, waarin 40 stuks rundvee worden ondergebracht. Voorts ligt deze aanvraag gedurende genoemde periode iedere dinsda gavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder) Keizersweg 22 te Holten. Van deze aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschikking ter inzage. De ontwerpbeschikking omvat het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunning. Schriftelijk kunnen tot 12 november 1981 gemotiveerde bezwaren wor den ingebracht bij het college van Burgemeester cn Wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde monde ling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag en/of de ontwerp beschikking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 5 november 1981 met de Afdeling Algemene Zaken ter secretarie. Van gemeentewege is een nieuwe toeristische bewegwijzering in het buitengebied aangebracht ten behoeve van diverse bedrijven (hotels, campings etc). Een en ander heeft tot gévolg dat alle door particulieren aangebrachte verwijzingsborden uit een oogpunt van uniformiteit niet langer kunnen worden gehandhaafd. In verband hiermede wijzen wij een ieder er op, dat alle op particuliere en/of gemeentegrond geplaatste verwijzingsborden in het buitengebied, die geen onderdeel uitmaken van bovenvermelde toeristische bewegwij zering dan wel waarvoor na 1 januari 1980 vergunning of toestemming is verleend, vóór 1 november a.s. dienen te zijn verwijderd. Borden, welke voor genoemde datum niet zijn verwijderd, zullen daarna zonodig van gemeentewege worden verwijderd. Burgemeester en wethouders van Holten. Op grond van de op 1 januari 1981 in werking getreden „Tijdelijke Rijksbijdrageregeling ter stimulering van Emancipatiewerk" kan de gemeente van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (C.R.M.) een bijdrage krijgen voor door de gemeente te subsidiëren emancipatie-aktiviteiten. Om in 1982 in aanmerking te komen voor een rijksbijdrage, moet het gemeentebestuur vóór 1 januari 1982 bij de minster van C.R.M. een lijst van emancipatie-aktiviteiten indienen. Deze lijst wordt op het ministerie beoordeeld en daarna wordt de hoogte van de rijksbijdrage bepaald. De hoogte van de rijksbijdrage is afhankelijk van de hoogte van de door de gemeente te verlenen subsidies, met dien verstande dat de bijdrage van het rijk maximaal 50 cent per inwoner bedraagt. Teneinde de lijst van emancipatie-aktiviteiten tijdig bij de minister van C.R.M. te kunnen indienen, worden groeperingen die deze aktiviteiten uitvoeren en in aanmerking willen komen voor een bijdrage in de kosten, tot 7 november a.s. in de gelegenheid gesteld om een verzoek om subsidie in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders dezer gemeente. In de aanvraag moet duidelijk worden vermeld: 1. voor welke aktiviteit subsidie wordt gevraagd; 2. wanneer de aktiviteit plaatsvindt en de duur ervan (het aantal bijeenkomsten); 3. het verwachte aantal deelneemsters; 4. de hoogte van de eigen bijdrage van de deelneemsters (cursusgeld, contributie); 5. tevens moet een begroting van inkomsten en uitgaven voor de betreffende aktiviteit(en) worden bijgevoegd. voordat de op deze wijze aangemelde emanciaptie-aktiviteiten worden opgenomen op de aan de minister van C.R.M. te zenden lijst, zullen de subsidie-aanvragende groeperingen worden uitgenodigd voor nader overleg. Na 7 november a.s. binnengekomen aanvragen, betrekking heb bende op 1982, zullen in principe niet meer gehonoreerd kunnen worden. Voor eventueel gewenste nadere informatie kan men zich wenden tot de ambtenaar belast met welzijnszaken, de heer D.S.E. van Merlevoort, tel. 1666, toestel 29. De ter gemeentesecretarie bekende emancipatie-groeperingen en vrou wenverenigingen zijn inmiddels per brief van het bovenstaande in kennis gesteld. Er schuilt gevaar onder de grond. In onze gemeente liggen op veel plaatsen nog oude olietanks in de bodem, die niet meer in gebruik zijn. Bij de overschakeling op aardgas zijn deze tanks in de grond achtergelaten. Thans is het moment aangebroken dat verwacht kan worden, dat de wanden van veel ondergrondse tanks doorroesten. De olie stroomt dan in de grond weg. Uit een oogpunt van volksgezondheid en milieubeheer is olie in de bodem een zeer kwalijks zaak. De olie verteert in de grond, waarbij zeer veel zuurstof wordt gebruikt. Hierdoor stikken alle plantenwortels in de grond op die plaats. Welke schade wordt door olie veroorzaakt? De olie en ook de stoffen, die bij de vertering ervan in de bodem ontstaan komen, met het regenwater, in het grondwater terecht. Bijna al ons drinkwater in Overijssel wordt uit dat grondwater gehaald. Als men dan weet, dat één vingerhoedje vol olie meer dan voldoende is om duizenden liters water ongeschikt voor drinkwater te maken door de smaak en geur volkomen te bederven dan kan men nagaan, dat dit probleem de bestuurders de nodige hoofdbrekens kost. Wat kan de olie nog meer tot gevolg hebben? Het komt regelmatig voor dat olietanks moeten worden uitgegraven. De reden daarvan is gelegen in het feit dat het in huis of in dat van de buurman naar olie gaat stinken. Helaas is dan de eigenaar van de tank waaruit de olie komt, aansprakelijk voor de schade. Kies geld voor uw risico. Tanks die geen dienst doen kan men maar beter uitgraven. Dit voorkomt schade, overlast en verzakkingen door wegrotten van de tank. Laat de tank echter op z'n minst leeg zuigen. Olie-verzamelaars zijn bereid gratis uw tank leeg te zuigen. Meestal krijgt u dan een vergoeding voor de geleverde olie, zodat u dan eigeniijk dubbel profiteert. In de gemeente Holten zal in de week van 12 tot 17 oktober a.s. huis-aan-huis een oproep worden verspreid. Daarna kan een ieder zich met een antwoordkaart aanmelden. De aktie olie uit de grond geldt ook voor clubhuizen, scholen, kerken, instellingen, bedrijven en dergelijke. Helpt allen mee hierdoor ons milieu te beschermen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5