Franse s feer in "De Holterb i Nationale kampioenschappenbloemschikken voor amateurs op Flevohof gemeente holten V.O.S.-kursus binnenkort in Hotten van start „SITUATIE VARKENSHOUDERS AAN DE BETERENDE HAND" rgemeente holten ft ug us tusmaaiid Oogstmaand Uationale Ziekendag condag 13 september Weer naar school? HOLTENS NIEUWSBLAD 99 - Werkgroep voor pleeggezinnen UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJSTEN VAN DE VERGADERINGEN VAN B. EN W. VAN 25 AUG. EN 1 SEPT. 1981 INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE roni Is.-vNïl SEPTEMBER 1981 i -PAG. 5 In een paar maanden tijd werd hotel, café, restaurant „De Holterberg" innerlijk omgetoverd tot een tik keltje Weens en Frans aan doend geheel. Eigenaars Anita en Wim Haan, respec tievelijk 34 en 38 jaar oud kochten het pand als vei- liingstuk eind juli. Nauwe lijks twee maanden later, namelijk op 4 september kon heropend worden. Bur gemeester van Rappard was samen met zijn vrouw aanwezig om dit via een sleuteloverhandiging van één van de drie zoons van het echtpaar Haan te ver ndariks dit is augustus de igenrijkste maand van het iar. De kentering van mooi imerweer naar koelte en regen valt meestal halver wege de maand. In de tuinen bloeien de dahlia's, inhet bos kleuren de vruchten van de mee leren leven...?" Dat is het iema van de Nationale Ziekendag ji het internationaal jaar van de phandicapten. De Nationale Zie- lendag vindt plaats in de week, iadat er in de landelijke actie, - [ederland Oké-, veel aandacht be- ied is aan gezond leven. Tegelijk ilijft de vraag hoe een samenleving n een cultuur gezond omgaan met pekte en met hen die ziek of ge handicapt zijn. Het antwoord op de iraag of een mens met een handi- iap of met ziek-zijn kan leven is piet in één dag te geven. Bovendien jerschilt het antwoord van persoon lot persoon. Persoonlijke aandacht foor een mens is ook niet een kwes- lie van „even", maar van samen jnderweg gaan. De Nationale Zie kendag is niet meer en ook niet minder dan een uitnodiging om "samen onderweg te gaan. Er is veel werk aan de winkel, als het gaat om een evenwaardige plaats van en voor zieken en gehandicapten. Dat is een kwestie van doen. Het is ook een kwestie van bezinning. Dankzij reacties van veel zieken en gehan dicapten is het mogelijk geworden verschillende ervaringen en gevoe lens rond ziek-zijn en gehandicapt-zijn bijeen te brengen. Wij hopen dat mede hierdoor het gesprek tussen zieken en gezonden meer waarde zal krijgen en echte wederzijdse ontmoeting zal wor den. Aandacht voor zieken wordt pas dan gezond, als gezonden hen aan het woord laten. Het gaat erom, dat gehandicapten zelf kunnen zeggen, wat goed voor hen is. Er is nog te veel sprake van een eenrichtings verkeer. Binnenkort gaat er weer een V.O.S.-kursus van start. Woensdag 16 september a.s. wordt er om 9.30 uur in hotel Vosman een kennis makingsbijeenkomst gehouden. Dan worden ook in onderling over- Nu uw kinderen weer naar school zijn en de regelmaat in de gezinnen terugkeert, wilt uzelf misschien ook wel beginnen. Welnu, dat kan! In Holten worden tijdens de schooluren van de basisscholen al enige jaren lessen verzorgd door de Scholengemeenschap „Midden - IJssel". Deze scholengemeenschap heeft haar hoofdvestiging in De venter maar verzorgt ook het da gonderwijs voor volwassenen in de omgeving van Deventer. Voor uw leg de data van de 12 bijeenkom sten vastgesteld. Degenen, die zich reeds hebben opgegeven, ontvin gen hiervoor reeds een uitnodiging. Vrouwen, die belangstelling voor deze V.O.S.-kursus hebben en zich nog niet opgegeven hebben zijn ook van harte welkom. Nadere in lichtingen kunt u krijgen bij Jan- neke Metsemakers, Nagelhout straat 47, tel. 31 97. lijsterbes en in de duinen zijn de duindoombessen halverwege de maand oran je; zij trekken al gauw hele troepen spreeuwen aan. Het bloeiende koninginne- kruid wordt bezocht door massa's hommels en vlinders evenals het wilgeroosje dat in zijn nabloei is. De onder kant van de bloem is al be dekt met wit zaadpluis dat uit de gerijpte vruchten is gebarsten. Zoek op het wil geroosje eens naar de mooie rupsen van het avondrood. De struikhei staat halver wege de maand in volle bloei en de peulen van de brem springen duidelijk hoorbaar open. Op vochtige plekken bloeit de dopheide nog. Op die plaatsen hebben wij kans zonnedauw te vindenen wel licht gentiaantjes; hoewel die planten steeds zeldzamer ivorden. Kijk dan ook naar de bloemen om de krijtwitte eitjes van het alconblauwtje te vinden waarvan de rup sen het laatste deel van hun leven doorbrengen in een mierennest. De mieren houden nog steeds hun bruiloftsvluchten; let op de grote, bevruchte konin ginnen, die tegen de avond neerkomen. Met een beetje oplettendheid is het „afha ken" van de vleugels te zien. In de nesten van hommels en wespen bereikt het aantal individuen in deze maand zijn hoogtepunt. Het jonge groen van de eikenis, vooral laag bij de grond, overdekt met meeldauw. Als u daarin glimmende plekken ziet moet u verdacht zijn op de aanwezigheid van het kleine, gele tweeëntwintig- stippelige lieveheersbeestje of zijn larven; zij „grazen" de meeldauw van het blad af. Blijf attent op bladbe schadiging ook bij mineer- wezenlijken. Ook de heer van Rappard merkte op bewondering te hebben voor de snelle werkwijze en realisatie van de verander ingen intern. Er wordt ge werkt met drie man perso neel, te weten een kok, een leerling kok en een leerling serveerster. Het echtpaar Haan heeft in Amsterdam vlakbij het Leidscheplein een Bistro, genaamd Alco. Deze zaak werd overgedra gen aan de chef kok, terwijl de heer Haan medeeigenaar bleef. Tussentijds (tussen Amsterdam en Holten) is men een aantal jaren in Friesland woonachtig ge weest. „De Holterberg" werd ont dekt via een krantenadver tentie het bod was gunstig en de koop werd gesloten. De hotelaccommodatie hoopt men volgend jaar zo mer te kunnen openen, deze kan dan plaats bieden aan 20 gasten. Het restaurant telt 150 stoelen. De heer Haan geeft aan prettige reakties te hebben onder vonden van collega's elders in Holten. De menu's die geserveerd zullen worden zijn opgesteld in de Franse taal en bestaan ook uit ty pisch Franse gerechten, (de Nederlandse vertaling staat erbü) De heer van Rappard wenste het echtpaar succes met deze formule in een be drijf waar van gezegd kan worden dat het op één van de mooiste plekjes van Hol ten staat. Deze week heeft als doel om nog eens extra bekendheid te geven aan de behoefte aan pleeg- en op- vangadressen voor kinderen en jongeren. Pleegkind word je niet zomaar. Daar gaat heel veel aan vooraf. Veel nare, verdrietige erva ringen. Vaak een verblyf van meer dere jaren in een kinderhuis. En dan zo'n kinderhuis geeft dan ge lukkig toch een plekje en wat ge borgenheid. Maar het is een „ge wone" plaats voor een kind. Er zal dan ook in veel gevallen naar zo'n gewone plaats gezocht worden, nl. een gezin. Maar dat gewone wordt vaak niet gevonden. Wat daarvan de oorzaken zijn? U zult er daar zelf vast wel een paar van kunnen noe men. En u hebt ook best wel gelijk. Maar als het daar bij blijft dan heeft ook een week voor het pleegkind geen enkele zin. Dan blijven de deuren dicht en wordt een kind, in een kind-onwaardige situatie, nooit „gewoon een kind in een ge zin". Er over praten is wel het minste wat we kunnen doen. De werkgroep Holten voor „Jeugd onder dak" is daarvoor ter beschikking. Kontak- tadressen: Mevr. A. Rensen, Be- ssinkpasstraat 31 te Holten, tel. 34 00. Hr. W. Verveda, Industrie- straat 2 te Holten, tel. 28 60. ders; kijk ook uit naar gal len, behalve bij eik en roos ook bij populieren, wilgen, iepen, beuken en tal van an dere planten. Denk eens na over het wonderlijke ver schijnsel dat een dier een plant dwingt zo'n vaak in gewikkeld gebouwde galte maken! Een gal is heel iets anders dan een galbult! Op jonge eiketakken vinden wij nu grote takluizen. Zij wor den „gemolken" door de werksters van de rode bos mieren, die hun „vee" krach tig verdedigen. In sommige jaren trekken grote libellen Libellula quadrimaculata) in hele vluchten over. Langs de weinige ongeschonden be ken die er in het zuiden en oosten van ons land nog zijn, zien wij hoe het plannetje van de beekjuffer vanaf zijn „uitkijkpost" aan de over een wijfje volgt: na paring duikt zij onder de water spiegel om haar eitjes te leg gen; al die tijd blijft het mannetje haar boven de wa terspiegel volgen. Nog steeds is er pluis in de lucht, maar nu van distels, zeeaster sen moerasandijvie. De trek van sterns, die wij in juli al vermelden, duurt de hele maand augustus nog door. Luister ook eens naar het „bi-bi-bi" van de regen wulp; het is vaak zelfs in de stad te horen. Die gierzwa luwen hebben ons land al verlaten; andere vogels zul len volgende maand volgen. In het weekeinde van 19 en 20 september zullen op Flevohof weer de prachtige bloemstukken te bewonderen zijn, die door deel nemers aan de Nationale Kam pioenschappen Bloemschikken voor amateurs (N.K.B.) in het hoofdpaviljoen van Flevohof op 18 september gemaakt worden. Het is de 18de keer dat deze kampioen schappen gehouden worden, waarvan de laatste zeven keer op Flevohof. Aan de Kampioenschappen zal door ongeveer 200 amateur- arrangeurs worden deelgenomen in 3 verschillende klassen.Aan de Ere-klasse wordt deelgenomen door de meest ervaren bloem schikkers, namelijk winnaars uit de A-klasse in voorgaande jaren. De A-klasse wordt gevormd door winnaars uit de B-klasse in voor gaande jaren en winnaars van de landelijke voorselektie- wedstrijden, terwijl de B-klasse be staat uit mensen, die nooit eerder aan kampioenschappen hebben deelgenomen. De opdrachten, waaraan op 18 sep tember door de deelnemers zal worden gewerkt, zijn aan de ver schillende klassen aangepast. Deelnemers aan de Ere-klasse zul len drie opdrachten te vervullen krijgen, tw.: a. Een verplicht bloemstuk, waar van men alleen de opening van het voorwerp te den krijgt, waarin een bloemstuk opge maakt moet worden. b. Men krijgt een bepaalde hoe veelheid materiaal voor het ma ken van een speciaal arrange ment, dat nu nog niet bekend is. c. Een vrije compositie, waarvoor men een keuze kan maken uit een aantal door de N.K.B. op te geven titels. Deelnemers aan de A-klasse dienen de opdrachten a. en c. te vervullen, terwijl de arrangeurs uit de B-klasse een voorwerp krijgen, .waarin zij naar vrije keuze een bloemstuk kunnen opmaken. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op 18 september om 16.30 uur door de Landdrost van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeer- polders de heer H. Lammers. De Nationale Kampioenschappen Bloemschikken worden georgani seerd onder auspiciën van: het Algemeen Verbond voor Volk stuinders Verenigingen in Neder land. de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde het Bloemenbureau Holland. Om de deelnemers niet uit hun concentratie te halen worden de bloemstukken pas 19 en 20 sep tember tentoongesteld. Daarbij dient de bezoeker rekening te hou den met het feit, dat het afbreken van de tentoonstelling zondag middag 20 september om 16.00 uur begint om de deelnemers, die ver weg wonen, in de gelegenheid te stellen de avond rustig thuis door te brengen. Flevohof is iedere dag geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Fle vohof is dit jaar het tweede bezoek gratis. Men heeft daarvoor wel een pasfoto nodig, die eventueel op Flevohof gemaakt kan worden. De situatie lijkt voor de varkenshouders iets op te klaren. Het laatste anderhalf jaar is deze agrarische bedrijfstak door een zeer diep dal - gegaan. Er werd in de varkenshouderij geen droog brood meer ver dorp of woongebied is Holten mis- diend. Nogal wat bedrijven raakten zelfs in financiële problemen. De schien de vestiging die het makke- varkenshouders snakten dan ook naar betere tijden, die nu schijnen aan lykst te bereiken is. te breken. Sinds een paar weken zijn de prijzen voor varkensvlees ineens fors omhoog gegaan. Per kilo beurt men nu circa f 4.25. Dat is zo'n twee kwartjes meer dan een paar maand geleden. Een dergelijke BEJAARDENSOCIETEIT prijsstijging scheelt de Overijsselse varkenshouder al gauw duizenden Wij stellen ons voor het nieuwe Saddens aan inkomen. Het ziet er naar uit, dat ook in de komende seizoen van de bejaardensociëteit maanden de situatie zich vrij gunstig ontwikkelt. Deze verwachting sprak de heer H J. Slijkhuis uit Holten uit tijdens de hoofdbestuursver gadering van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (O.L.M.). Hij schreef de hogere prijzen voor de varkens toe aan een grotere kooplust door het publiek. De konsument is eerder geneigd om varkensvlees te kopen dan rundvlees, dat sinds korte tijd flink in prijs is gestegen. te beginnen met een middagje uit! Het programma luidt: dinsdag 29 september 13.00 uur - vertrek per autobus vanaf gebouw „Irene" en „Diessenplas" naar Deventer, waar het museum voor mechanisch speelgoed bezichtigd zal worden. Hierna toeren wij naar Olst, om daar in Bökkers Mölle de laatste nieuwtjes uit te wisselen en tot slot een pannekoek te eten. De kosten zijn f 20.- per persoon, terug in Hol ten plm. 18.30 uur. U kunt zich tot 17 september opgeven by het V.V.V.-kantoor, tel. 15 33. Een andere faktor, die volgens de heer Slijhuis een rol speelt bij de betere prijzen, is het feit, dat de varkensstapel in Europa niet meer groeit. Er zijn zelfs tekenen, die wyzen op een lichte teruggang met ongeveer een procent. Dat 'alles leidt tot een kleiner aanbod en rimMnnr tot hnfprp rtrilwn. aldus het O.L.M.-hoofdbestuurslid. Hy waarschuwde ervoor, dat de var kenshouders niet meteen tot uit breiding van de varkensstapel moeten overgaan nu het er alle maal wat beter uitziet. Die ver wachting had hy overigen ook niet. ..Tk denk. dat de varkenshouders eerst de gaten, die in hun inkomen geslagen zyn, zullen dichten", voorspelde de heer Siykhuis. Erg belangryk voor de inkomens vorming in deze agrarische tak is de prijs van het veevoer. De afgelo pen maanden is dat voer enorm in prys gestegen. De duurdere dollar is daarvan de oorzaak. Ook op dit vlak zag de heer Slijkhuis lichtpuntjes. Hy voorzag, dat de kosten voor het veevoer voor de rest van het jaar ongeveer geiyk zullen biyven. Niet alleen het duurdere veevoer, maar ook andere faktoren hebben in de afgelopen tyd ertoe bijgedragen, dat het in de varkenshoudery bar slecht was. Hoge rente, forse ener- giepryzen en exportmoeiiykheden met name naar Italië waren de voornaamste hinderpalen. Daar kwam nog by, dat heel wat var- kensbedryven in Overyssel te kampen kregen met ziektes. Vooral virus-diarrhee bezorgde de var kenshouders stroppen van vele duizenden guldens per bedryf. Die ziekte is intussen teruggedrongen. Ook wat dat betreft ziet het er wat gunstiger uit. De varkenshoudery kwam ook nog in ander opzicht aan bod in het hoofdbestuur van de O.L.M. Het ging daarby om de eventuele aan stelling van een sekretaris var kenshoudery. Deze sekretaris zou de huidige commissie varkenshou derij van de drie provinciale land bouworganisaties moeten onder steunen. Deze kommissie denkt, dat ze door de hulp van zo'n be roepskracht beter de belangen van de varkenshouders kan beharti gen. Het O.L.M.-bestuur was het daarmee eens. De O.LM. toonde zich bereid om haar aandeel in de kosten van zo'n sekretaris te leve ren. In het hoofdbestuur toonde men wat twyfels of de beide andere landbouworganisaties, C.B.T.B. en A.B.T.B., eveneens in de geldbuidel willen tasten voor zo'n beroeps kracht 1. aan de heer H. de Blaauw bouwvergunning verleend voor de bouw van een woning aan de Keizersweg. 2. aan de Ponyclub „De Bergruitertjes" vergunning verleend voor het organiseren van samengestelde wedstrijden op en rondom het paar densportterrein aan de Borkeldsweg. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaarschrift in verbinding stallen met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. (periode 1 juli 1981 tot 1 juli 1982) Individuele huursubsidie is bestemd voor huurders die een te hoge huur moeten betalen in verhouding tot hun inkomen. Uitgangspunt hierbij is dat elke huurder geacht wordt een redelijk deel van zijn inkomen aan huur te kunnen besteden. Komt de huurlast echter boven bepaalde normen uit. dan kan de overheid bijspringen. De hoogte van de bijdrage hangt dus af van de verhouding tussen uw inkomen en de huurprijs. De overheid past echter niet altijd het hele verschil bij tussen de werkelijke huur en be huur die u geacht wordt te kunnen betalen. Dit is vooral het geval bij woningen met hoge huren. Ligt de huurprijs boven een bepaalde grens, dan wordt in het algemeen geen individuele huursubsidie (meer) gegeven. Elk jaar wordt de hoogte van de bijdrage aangepast aan de algemene ontwikkeling van inkomens en huren. Maar als uw inkomen meer dan gemiddeld stijgt, zult u een iets groter gedeelte van de huur zelf moeten betalen. Een aanvraagformulier voor individuele huursubsidie voor de periode 1 juli 1981 - 1 juli 1982 kunt u bij de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie verkrijgen. Nadere inlichtingen kunt u eveneens verkrijgen bij deze afdeling, tel.nr. 16 66, tst. 23.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5