Meerijden in een rijdend laboratorium Veel nieuws in Frankfurt DATSUN URVAN MET EEN VERHOOGD DAK autoradio .Haaksbergerstraat 105 Enschede,- Tel. 053-31 97 89 Nu rijden er auto's met een ver bruik van 1 liter op 15 km., dat kan in de nabije toekomst 1 op 20 worden en pas in een veel later statium 1 op 25 30, het geen betekent dat een verbruik van 4 liter op de 100 km. tot de mogelijkheden gaat behoren. Nu de Renault E.V.E. Deze drie letters staan voor Elementen voor een Voertuig dat Ekono- misch is. De betreffende Re nault is een rijdend laborato rium waarin nieuwe testmetho den worden toegepast. Met name op het gebied van het brandstofverbruik is al ruim schoots aan de verwachtingen voldaan. De motor in de E.V.E. werd ongewijzigd overgenomen uit de Renault 5 TL. Er werden geen veranderingen aange bracht om duidelijk tijdens de tests het effekt en de verbete ringen te kunnen meten door de toepassing van de elektronische ontsteking. De carrosserie is aë rodynamisch optimaal gemo delleerd waarbij de luchtweer- stand minimaal is en toch een ruim en comfortabel koetswerk verkregen werd. De versnel lingsbak is een Transmatic, ontwikkeld by Van Doome en een vervolmaking van het Va- riomatic principe. Verder zyn er nog veel meer vindingen in verwerkt en o.a. neemt de electronica er een be langrijke plaats in. Het instru mentarium bood de meest op merkelijke uiterlijke vernieu wing. Oplichtende streepjes vertellen de bestuurder het no dige over acceleratie, snelheid, verbruik en gereden afstand. Micro-processors zijn belang rijke onderdelen in deze E.V.E. Wil de bestuurder meer gas ge ven om sneller te kunnen rijden dan stuurt een aan het gaspe daal gekoppelde potentiometer een variabele hoeveelheid stroom naar een micro processor, die verbonden is met de gasklep in de carburateur. In het geheugen van deze micro processor is een grafiek opge slagen, die de verhouding regelt tussen het gevraagde vermogen en het optimale motortoerental. Om gewiccht te sparen zijn an dere materialen toegepast o.a. werden de velgen van ver sterkte kunsthars gemaakt. De verbruikscijfers die Renault be reikte waren: 4.1 liter benzine meldde in een juninummer al dat er 25 nieuwe auto's zullen staan, daaronder ook een aantal Japanse merken. Wat we zeker weten is dat de nieuwe Dat- sun Stanza hier z'n Europees debuut maakt. Dat wordt dan de tweede Dat- sun met voorwielaandrijving. Dan de vernieuwde Ford Granada en mis schien ook nog wel een primeur. En dat zou de nieuwe Rally Escort (zie foto) kunnen zijn, die afwijkend van de pro- duktie Escort geen voorwielaandrij ving maar aangedreven achterwielen heeft. BMW introduceerde al de ver nieuwde 528 serie. De Italianen, bij monde van Fiat en Alfa Romeo zullen veel modellen op de resp. stads hebben staan. Fiat is druk doende met de voorbereiding voor en kele geheel nieuwe auto's en het is niet onmogelijk dat de lAA een primeur herbergt. De Franse auto-industrie zit ook niet stil en een voorbeeld is de nieuwe Renault 9, die z'n pers presentatie al achter de rug heeft. Waarschijnlijk staat er een nieuwe Talbot in de kleinere klasse. Er is lang sprake van een Talbot op basis van de Peugeot 104, maar dan met een geheel nieuw ontworpen koetswerk. Alle drie partners in de PSA groep hebben dan een kleine vertegenwoordiger met de zelfde techniek en verschillende car rosserieën. Maserati ontvouwt een tweedeurs Sédan/coupé. Dat is iets geheel nieuws voor deze sportwagen- fabriek uit Italië. Ook de Amerikanen zullen wel ver nieuwde modellen komen. Bij Audi wordt de 80 in CD versie leverbaar met 5-cilinder motor en de Audi coupé staat op het programma met een nieuwe 1.8 liter motor. Op de lAA staan natuurlijk alle merken en van de mees ten hebben we hier nog niets medege deeld. Dat komt direct na de opening. Alles wat nieuw en interessant is zul len we in woörd en beeld presenteren. Voor de autoliefhebber zal een bezoek aan deze tentoonstelling de moeite waard zijn. Naast de personenauto's staan er ook vrachtauto's, bestelauto's en touringcars. Met daarnaast hallen die helemaal ingericht zijn met stands voor onderdelen en accessoires. over een afstand van 100 km. bij een snelheid van 90 km. per uur (1 op 24.4). By 120 km. snelheid werd 5.5. liter over 100 km. af stand verbruikt, dat is 1 op 18.2. Bij stadsverbruik 1 op 15.1, het geen neerkomt op 6.6 liter per 100 km. Cijfers die 33% gunsti ger liggen in vergelijking tot het gemiddelde gebruik van gelij kwaardige middenklasse auto's en zelfs 10% beter zyn dan van de Renault 5. Al met al optimistische gelui den, die voor de nabije toekomst perspectief bieden. Natuurlijk zijn ook andere fabrieken op deze weg bezig en zullen we op korte termijn ook van andere merken zeker het nodige horen. Met ingang van 1 september heeft Toyota van twee model len, de Corolla en de Carina, de prijzen verlaagd. Deze prijsver laging varieert van f555.- tot f3205.-. De grootste prijsverla ging betreft de minst verkochte Corolla nml. de Corolla 1.6 coupé GT Twincam. De meest gevraagde Corolla's gingen va riërend van f 555.- tot f755.- in prijs omlaag. Het is meegeno men, en het kan voortgekomen zyn uit het feit dat de Japanse auto het prijsniveau van de Eu ropese auto genaderd is of reeds overschreden heeft. Eén van de belangrijkste toe komstfacetten bij het gebruik van de automobiel is het te rugdringen van het brandstof verbruik. Daar is een ieder zich heel duidelijk bewust van en uit die overweging zijn alle autofa brikanten naarstig aan het zoe ken naar technische middelen om dit te verwezenlijken. Dat dit niet in een korte termijn rea liseerbaar is weet men al lang. Renault is daar al aardig mee •gevorderd en toonde deze voor uitgang op een bijeenkomst op de Technische Hogeschool in Eindhoven. Prof. Ir. W.A. Kou mans, een deskundige op het terrein van de voertuigtech niek, hield een inleiding onder de noemer „Op weg naar zuin iger verkeer". Het is niet alleen de auto die zuiniger kan, maar ook een be tere organisatie van het weg verkeer kan die verhoogde zuin igheid bewerkstelligen. Het vermyden van onnodig stoppen en onnodige verkeersopstop pingen helpen al in belangrijke mate om zuiniger te rijden. Al jaren wordt door de auto vakwereld voorgerekend dat één keer stoppen van 50 km/h met een personenauto evenveel energie kost als 500 meter rijden met die snelheid. Tweemaal stoppen per kilometer verdub belt dus het brandstofverbruik. Een recent onderzoek heeft aangetoond dat in stadsverkeer besparingen tot 30% te bereiken zijn door invoering van een ef fectief werkende groene golf, daat waar nu een slecht gecoör dineerde verkeersregeling be staat. Zo zijn er meer voorbeel den aan te halen. Hier moet veel aan gedaan worden om nu al zuiniger te kunnen rijden. Die zuinige auto's dienen er over igens toch te komen en daaraan wordt in snel tempo het nodige gedaan en de Technische Hoge school Eindhoven doet dit in nauwe samenwerking met de auto-industrie. Prof. Koumans onderstreepte enkele facetten. Een auto lich ter maken is een belangrijke zaak, een auto kleiner maken kan in vele gevallen leiden tot een verminderde belangstel ling, omdat veel mensen nu eenmaal een ruime auto nodig hebben. De superioriteit van de automatische bak noemde hij duidelijk. Het opslaan van energie zou een grote sprong voorwaarts zijn, b.v. in een vliegwiel dat tot 18.000 toeren opgedreven kan worden en dat dan later zou kunnen terugge ven aan de aangedreven wielen. Datsun Nederland B .V. heeft de ruime Urvan bestelauto op eigen initiatief laten voorzien van een verhoogd polyester dak, dat ook in een stalen uitvoering leverbaar is. Met verhoogd stalen dak is de inwendige hoogte 161 cm., met polyester dak maar liefst 183 cm. De meerprijzen voor deze verhoogde daken bedragen voor de stalen uitvoering f1500.- ex. BTW en voor de polyester uitvoering f1850.- ex. BTW. Beiden zijn zowel met benzine als met dieselmotor leverbaar. Deze nieuwe versies zullen vooral belangstelling vinden bij afnemers met volumineuze transporten, b.v. meubelbedrijven, stomerijen etc. Alle Dat sun Urvan modellen zijn nu ook leverbaar met een 2 2 liter dieselmotor. Het vermogen bedraagt 64 din pk. of 47 kw. Standaard voorzien van een vijfbak, waarvan de vijfde een overdrive is. Het nuttige laadvermogen van de diesel is 1305 kg. De meerprijs van de dieselmotor plus vijfbak bedraagt f2800 - ex. BTW voor de bestelwagen en de dubbele cabineuit voeringen en f3475.- ex. BTW voor de minibus en de taxeversie. De Opel Ascona (zie foto) is er één van. Al omschreven in vele autobla den, maar pas in levende lijve te zien in Frankfurt. Dan de nieuwe Volks wagen Polo en Derby, beiden met een nieuw ontworpen koetswerk. De Duitse auto-tijdschriften, uiteraard altijd goed geïnformeerd, voorspellen nog veel meer nieuws. Of dat in Frankfurt allemaal staat, of later aan de orde komt, weten we pas op het moment dat alle stands in gereedheid gebracht zijn, dus aan de vooravond van de opening. Primeurs op een tentoonstelling trek ken nu eenmaal veel publiek en de Duitse auto-industrie zal zich krachtig proberen te manifesteren. Specifiek het Duitse autotijdschrift MOT Alfa Nederland PR-chef Lex Bosnjak de sleutels aan onze auto-redacteur. In de lichtere klasse is de Ti versie van de Alfasud een waardige representant van dit sportieve merk. Trouwens alle Sud's zijn snelle auto's met bizonder De eerste servicebeurt, die volgens het serviceboekje gratis uitgevoerd wordt, vond plaats bij km. stand 1840. Het verbruik in deze periode lag ge middeld op 9 liter per 100 km. Lange trajecten gaven een verbruik te zien van 1 op 12 en stadstrajecten wat buitenstedelijk verkeer 1 op 10. Dat kan straks mogelijk nog iets gunstiger worden, maar wanneer op de autos nelwegen wat sneller gereden wordt, dan kan het ook iets teruglopen. De bedoeling is met deze Alfa ca. 50.000 km. te rijden en regelmatig verslag te doen van de ervaringen in het algemeen. De aanschafprijs be draagt op dit moment f 19.300 - voor de uitvoering met derde deur. De geadviseerde afleveringskosten ten bedrage van f398.- kunnen iets ver schillen. De voorruit is van gelaagd glas en dat onderstrepen we hier even, omdat dit een veiligheidsver- hogend aspect is. Verder zijn de ruiten van getint glas en dat is een prettige zaak. Het dashboard biedt veel en duidelijke informatie, waarbij we de toerenteller een erg belangrijk in strumentvinden. Dezit/stuurpositie is uitmuntend en de stoelen geven vooral in de rugleuning een goede steun. De zitting had iets langer kun nen zijn, waardoor de knieholtes meer houvast ondervinden. Wanneer op donderdag 17 september a.s. de toegangspoorten van de Inter nationale-Automobil Ausstellung in Frankfurt am Main voor het publiek opengaan, dan kunnen de vele hon derdduizenden bezoekers zich te goed doen aan veel autonieuws. Want naar het zich laat aanzien zullen in Frank furt diverse primeurs getoond wor den. Auto Aktueel nam op vrijdag 28 au- gustus een Alfasud 1.5 Ti als duurtes- tauto in gebruik en Mario Andretti was bereid de sleutels te overhandigen. Temidden van het gewoel rond de training, alle coureurs waren zich mentaal aan het voorbereiden op de middagtraining, waarbij de tijden be palend konden zijn voor de startposi tie, gaf Mario Andretti in het zijzijn van goede rij-eigenschappen en gemeten naar de prestaties eveneens zuinige auto's. Op de foto de Alfa Romeo formule 1 met V12 motor en 520 pk/383kW vermogen. Daarnaast de 1.5 Alfasud Ti. De 95 pk. van de Ti geven deze auto uitstekende accelera tietijden en na een periode van wat rustig inrijden leent deze Alfa zich uitermate goed voor sportief rijden. Wanneer twee feiten samenvallen kan men daar veelal gemakkelijk een combinatie van maken. Alfa's topcou- reur Mario Andretti was vier dagen in ons land om te trainen en mee te rijden in de dertigste Grand Prix van Nederland. In 1978 werd hij wereld kampioen met Lotus, dat was zijn 10e Grand-Prix jaar. Amerikaan van ge boorte en 41 jaar oud won hij 12 Grote Prijzen met in 1971 zijn eerste over winning en wel met een Ferrari. Hij is de oudste Grand Prix coureur en heeft een geweldige ervaring in aller lei soorten autosport. Mario heeft een zoon Mike, die ook al aardige succes sen boekt en plannen smeedt om zijn beroemde vader op te volgen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13