Doelmatige en fraaie stationcar PlüGIOI 305 BREAK Vijfde rally Citroen Reacties autoradio Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 Bijna ëen jaar geleden begon Peugeot met de aflevering van de eerste sta tioncars van het 305 type, de 304, die naar beneden in de Peugeot-lijn de enige was met een combi-versie, werd in de sedanlijn reeds eerder opgevolgd door de 305. Wat is dan gebruikelijk en eveneens noodzake lijk? Dat de nieuwste sedan er een stationcar bij krijgt. Nu op de Salon van Genève in 1980 presenteerde de fabriekde ruime door Farina gestyleerde 305 Break. En daarbij is het één van de allerruimste auto's. Relatief met het grootste vloe roppervlak en dat hebben de contruc- teurs weten te bereiken door de ach terste veerpoten horizontaal te con strueren. Hierbij onze bevindingen met de 305 break. wmmmmi De ruime Peugeot 305 Break is leverbaar in benzine- en diesel-uit voering, waarbij de benzine-versies of een 1.3 of een 1.5 liter motor hebben. Voor de test reden we de 1.3 liter, die vrij behoorlijke prestaties levert en erg comfortabel is. De motor is de bekende viercilinder, dwars voorin geplaatst en heeft een inhoud van 1290 cc. Het vermogen bedraagt 44 kW of 60 pk. dat bij 5750 toeren bereikt wordt. Van 0 tot 80 km. snelheid deed de 305 in bijna 11 sec., van 80 tot 100 in exact 6 sec. en van 100 tot 120 in ruim 9 sec. Geen opmerkelijke tijd, maar ook geen slechte. De stationcar is geen sprinter maar een doelmatige gebruiksauto. De topsnelheid ligt om en naoij de 145 km. per uur en dat is zeker in ons land ruim voldoen de. Houdt men een kruissnel heid aan van 110 120 km. per uur dan is er nog de nodige reserve en dat betekent ook dat de motor niet aan z'n maximale toerental toekomt bij normaal gebruik. Het verbruik by 100 km. constante snelheid lag op ruim 13 km. per liter. By 120 km. al 3 km. minder cp één liter, dus ca. 1 op 10.2. De versnellingsbak wordt bediend door een pook op de vloer, met een prettige scha keling. Vier versnellingen voor uit en volledig gesynchroni seerd. De verhoudingen in de cies. De voorwielophanging is opgebouwd uit Mc. Pherson veerelementen, achter draag- armen in langsrichting met ho rizontale veerpoten, voorzien van schroefveren en telescopi- sche schokdempers. De vering op zich is erg soepel en door de uitstekende schok- brekerwerking ook comforta- ringe cilinderinhoud. De rem men deden hun werk uitste kend. Het systeem is opge bouwd uit schyven voor en trommels achter. Een rembe- krachtiger biedt de nodige hulp en een remkrachtbegrenzer is in het systeem naar de remmen van de achterwielen inge bouwd. klep maken dat het interieur van alle kanten te bereiken is. Vier volwassenen kunnen goed zitten, waarby we aantekenen dat de beenruimte achterin niet overmatig is wanneer de voor- stoelen in de achterste stand staan. By twee personen op de voorstoelen kan de gehele ach- versnellingsbak en de over brenging in het differentieel zyn gelijk aan de sedanversie met de 1.3 liter motor. De voorwielen worden aange dreven en dat impliceert een onderstuurkarakter. Niet te, maar juist goed afgestemd, mede waardoor de auto een uit stekende rechtsuitstabiliteit heeft. Gevoeligheid voorzy wind treed wat sterker op wanneer de auto vry zwaar beladen is. Im mers in een stationcar en die is daar uitstekend geëigend voor, zal men zwaardere en volumi neuzere attributen meenemen dan in een sedan. Het stuur is wat indirect, maar wel vry pre- bel. Mede door deze technische facetten staat het algeheel com fort op een hoog niveau. Dat is altyd al een kenmerk geweest van Franse automobielen. De motor hoort men duidelijk wanneer het op prestaties leve ren aankomt. En dat is niet ver- wonderiyk vanwege de vry ge- De carrosserie is voor een sta tioncar echt fraai gestyleerd. Pininfarina maakte als huis-carrossier van Peugeot op basis van de sedan een even wichtig geiynde break. En daarby veel ruimte en een ge- makkeiyk bereikbare laadvloer. Vier deuren en de grote laad- terbank naar voren worden ge klapt. Een grote vlakke laad vloer is dan beschikbaar met een laadlengte van 163 cm. die nog te vergroten is tot ca. 2 meter, wanneer de voorstoelen in de voorste stand staan. Wan neer 3 personen - 1 op de ach terbank, in de auto zitten kan de andere helft neergeklapt wor den. Dat biedt veel perspectie ven b.v. wanneer men veel reis bagage meeneemt. De voorstoe len geven een goede zit met een behooriyke steun in de rug. Jammer van die kunststoffen bekleding, maar wel begrypely k dat die toegepast wordt. Het dashboard met drie ronde me ters is overzichteiyk en netjes afgewerkt. De snelheidsmeter met totaalteller en dagteller wordt geflankeerd door een koelwatertemperatuur en een meter die de voorraad benzine aangeeft. Daarby een aantal controlelampjes, o.a. voor olied ruk, laadstroom, clignoteurs etc. De verwarming en de ventilatie zyn duidelyk toereikend om in de zomer goed ventileren moge- ïyk te maken en in de winter voor de nodige warmte te zor gen. In het midden onder het dashboard is een ruimte waar een radio geplaatst kan worden en rechts daarvan een rek waarop een aantal kaarten etc. een plaatsje vinden. Aan de stuurkolom de nodige handles voor knipperlichtbediening, voor het inschakelen van de rui tenwissers en sproeiers en voor de verlichting. Peugeot heeft de knipperlichtschakelaar tegen woordig ook links zitten. Bleef door de j aren heen rechts aan de stuurkolom bevestigd, maar dat was wat onhandig met het schakelen van de versnellings bak. Zo te zien biedt de Peugeot 305 break heel wat, Peugeok-Hj- ders zijn door de jaren heen erg merkentrouw. De teruglopende verkoopcijfers, trouwens over de hele linie gebeurt dit, treffen Peugeot de laatste tyd vry sterk. Met het uitbreiden van de modellenrange kan men verlo ren terrein terugwinnen. De succesvolle 504, eens het meest verkochte model in de 2 liter klasse, heeft een heel ruime sta tioncar. Maar de 505 niet. Dus wil men in de Peugeotlyn een doelmatige en fraaie stationcar kopen dan biedt de 305 dit. En dat voor een prijs die net onder de 19 mille blijft, zeker niet gun stig. Op het artikel 'Raststatten onder de loep' ontvingen we een aantal reacties. Lezers die vanuit Oos tenrijk onderweg waren naar huis kozen voor een stop beimist het Raststdtten-restaurant Würzburg-Nord, dat met 3 kruis jes op de kaart aangegeven stond en door tiet test-team van Auto-Zeitüng beslist aanbevo len werd. Gelukkig dat er mogelijkheden zijn dergelijke uitgebreide tests uit te voeren, anders kwam men er nooit achter waar het wel goed toeven is en waar niet. Datzelfde zou in feite ook gedaan moeten worden met betrekking tot de hulpvaardigheid bij tanksta tions. Lang niet overal is men behulpzaam en vriendelijk. Maar goed, benzine tanken is nog wat anders dan het nuttigen van een maaltijd. Reinheid en een smakelijke hap zijn heel wat waard. Vive la marque Een kreet die Bugattisten regel matig uiten. En dat zal de ko mende week veelvuldig het geval zijn. Ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van de legendarische Ettore Bugatti wordt in Molsheim en omgeving een groot evenement georganiseerd, zeker het grootste in de geschiedenis van dit merk. Als geen ander zyn de bezitters van een Bugatti totaal verknocht aan hun auto en het merk. Geboren in 1881 op 15 september en opgegroeid temidden van fami lieleden die schilderden, schreven, componeerden en als artiesten hun werk deden, deed de jonge Ettore al vry snel van zich horen. De tech niek trok hem onweerstaanbaar en op 19-jarige leeftyd bouwde hy zyn eigen 3-wielige motorfiets. Magni fieke boekwerken zyn er versche nen over het wel en wee van Ettore, die op 21 augustus 1947 stierf. Tussen 1924 en 1939 reden Bugatr ti's van het ene racesucces naar het andere. De 8-cylinder ïynmotoren met bovenliggende nokkenassen en wel of niet voorzien van een compressor waren staaltjes van magnifieke kunst. Hoge vermo gens, uithoudingsvermogen en een voor die tyd geweldige wegligging en besturing gaven de Bugatti's een voorsprong op de circuits. Tientallen typen en enkele hon derden modellen werden tussen 19,10 en 1939 ontworpen en ge bouwd. Na de oorlog werden nog enkele nieuwe ontwerpen in produktie ge nomen, maar met weinig succes. De geschiedenis rond dit legenda rische merk is zo omvattend en belangrijk geweest voor de ontwik keling van de automobiel, dat het De International Citroen Car Club Rally is een regelmatig terugke rend internationaal evenement voor alle bezitters en liefhebbers van een Citroen vanaf 1918 tot heden ten dage. Dit jaar wordt de rally voor de 5e keer gehouden en wel in ons eigen land. Op 4, 5 en 6 september in het Turfschip te Breda. De organisatie is in handen van d vereniging Traction Avant Neder land in samenwerking met Citroër Nederland en met medewerking van alle overige Citroen Clubs. (2CV-Waggel, Eendeëi, Enige Echte Eenden Club, Ami 6-vereniging en ID/DS club Nederland). Het programma is een totaal aanbod voor Citrofielen. Een Citroen-museum met zo'n 35 repre sentatieve, soms zelfs unieke Ci- troëns van type A tot en met SM, waarondereen Citroën die meereed in een in 1931 door André Citroën georganiseerde expeditie dwars door Centraal-Azië en over de Hi malaya (afgebeeld op de foto). Ver der een onderdelen-, boeken- en miniaturenmarkt, films, Concours d'Elegance en behendigheidsproe- ven. Bovendien staan er buiten het gebouw enkele honderden histori sche Citroëns van clubleden, waar onder eveneens zeer bijzondere exemplaren. Het evenement duurt van vrijdag 4 september tot en met zondag 6 september en is geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt f 5.- en voor kinderen f 2,50. Een doorlopende kaart voor 1 dag kost f8.- en een passepartout voor het gehele weekend f 20.- (Kinderen eveneens half geld). den auto-enthousiasten die in vele gevallen met hun historische auto zullen komen. Voor het onderbren gen van al deze deelnemers en be zoekers heeft de organisatie scho len. campings e.d. in gereedheid laten brengen. niet doenlyk is in dit korte betoog er uitgebreider op in te gaan. Eén facet karakteriseerde iedere Bu gatti onmlddeliyk en dat was de radiator in hoefljzervorm. Het grote gebeuren „Centenaire Bugatti" vindt plaats van 29 au gustus tot eri met 6 september a.s. Een rally naar Molsheim opent het evenement. Vanuit vier startplaat sen vertrekken de Bugatti-equlpes naar Molsheim, Rond de 250 eige naars van Bugatti's hebben zich voor het unieke festyn aangemeld. Daaronder zyn inschryvingen uit Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Zuid- en Noord-Ame rika en uit alle landen van ons eigen werelddeel. De auto's die duizen den kilometers verweg komen zyn nu al lang per schip onderweg. Het tweede deel bestaat uit byeen- komsten en de opening van een tentoonstelling geheel in de sfeer van denken en leven van Ettore Bugatti. Deel drie vindt in de Elzas plaats, met o.m. een wedstryd op het bergcircuit van Türck- heim-Trois Epis, in de omgeving van Colmar. Molsheim, als centrale plaats van dit eenmalige en unieke gebeuren, ligt op ruim 20 km. wes- telyk van Strasbourg (Straats burg). De organisatoren verwach ten naast de ca. 250 Bugatti's vele honderden, misschien wel duizen-

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7