mkfUtecepó "Levensverzekering voor de vrouw te duur" ENGELSE LAAT ZICH IN VS TOT PRIESTER WIJDEN /TREATIES VAN INTERNATIONALE ALLURE ti T.P. 110 l/aarom trouwen jonge men en? Omdat ze zo verschrik- elijk veel van elkaar houden? iet achter die tweede zin ge- bst maar een vraagteken. Een (roep Duitse raadgevers in luwelijkszaken, waarin alle lezindten waren vertegen woordigd, heeft onlangs in Bo- ihum een conferentie gehou- !en in verband met het toe nemende aantal huwelijken in e Bondsrepubliek dat op de flippen loopt. De conferentie twam tot conclusies, die wel- icht ook voor Nederland gel- ten. )e raadgevers ontkenden niet, ilat wederzijdse genegenheid pen rol (moet) spelen in de Echtverbintenis. Ze vonden échter daarnaast zoveel ne venmotieven voor een huwe lijk, dat de liefde erbij ver bleekt. Afgescheiden van de l/raag, of wellicht maatschap- jelijke redenen tot een huwe- ijk dwingen, hetgeen in toe- ïemende mate het geval blijkt te zijn, is bijvoorbeeld de mo gelijkheid een woning te krij gen een zeer grote rol gaan spelen. Ook het feit dat men pe ouders ontgroeid is en zich in hun sfeer niet meer thuis voelt", is een sterke stimulans voor een huwelijk. [Bij vrouwen geldt als motief i(nog steeds) vaak: al mijn ivriendinnen zijn getrouwd en ik jwil geen overschotje blijven. In ,zulk een huwelijk, waarin dus allerhande wezensvreemde imotieven een rol spelen, leert Imen elkaar vaak te laat ken nen. En dan blijkt de echtver eniging géén succes te wor den. In 35 procent van de ge vallen die op de conferentie ter sprake kwamen, bleek gebrek aan sexuele harmonie een re den tot moeilijkheden. In 32 procent speelde gebrek aarr geestelijk kontakt een roi. Een derde reden van vervreemding was het feit, dat de man zó in zijn werk opgaat, dat hij zijn vrouw tekort doet. Het feit dat men hoe langer hoe jonger - en dus vóór de karaktervor ming is voltooid - trouwt, is een laatste handicap voor een gezonde samenleving. Wat niet wegneemt dat huwelijken die als droomhuwelijken be ginnen vaak ontsporen, en de op het eerste gezicht mislukte huwelijken nog tot de beste blijken te behoren, als beide partijen voor rede vatbaar zijn en zich vast voornemen ,,er wat van te maken". De premie die een vrouw moet betalen voor een levensverze kering is naar verhouding te hoog. Dit is staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) met de Consumentenbond eens. In antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede- Kamerlid Engwirda (D'66) zegt de bewindsman, dat er zeker reden is om de premie voor vrouwen aan te passen aan de huidige statistische gegevens over „sterftekansen". De verzekeringsmaatschappij en hanteren momenteel voor het vaststellen van de premie de zogenaamde sterftetafel voor mannen uit 1961-65. De premie voor vrouwen is daar van afgeleid op een gemiddeld drie jaar langer leven. De Con sumentenbond wees er eind vorig jaar op dat het verschil in gemiddeld sterftejaar tussen man en vrouw sindsdien groter is geworden. De aanpassing De aanpassing die Van Amelsvoort wil voorleggen aan de Nederlandse Vereniging van Verzekeraars zal volgens hem een kleine premieverla ging betekenen. De risicover zekering op het leven is uiter aard maar een gedeelte van de hele levensverzekering. De staatssecretaris is het niet met de Consumentenbond eens, dat het aantal voortijdig afge kochte levensverzekeringspo lissen thans bijna de helft is van het aantal nieuw verkochte polissen. Volgens hem heeft de bond ongelijksoortige grootheden met elkaar vergeleken. Over de periode 1972 tot 1978 vormden de voortijdig afge kochte polissen 3,6 procent van het totaal aan afgesloten levensverzekeringen. Dat die afkopers zich bekocht voelden, kan volgens Van Amelsvoort niet zonder meer worden ge zegd. Er zijn meer redenen voor afkoop mogelijk, zoals: aan- of verkoop van een huis, echtscheiding, verandering in inkomenspositie of omzetting in een andere vorm van le vensverzekering. Verliesgevend Het is overigens waar, aldus de staatssecretaris dat de af koop van een levensverzeke ring met een nog korte looptijd vaak verliesgevend is doordat de maatschappij bij het sluiten van een verzekering éénmalige kosten maakt, die gedurende de voorziene looptijd van de verzekering in de premies worden verrekend. Als een le vensverzekeringsovereenkomst voortijdig wordt beëindigd, wordt de hoogte van de uitge keerde afkoopsom ook be paald door de ornvang van de nog niet in de premies „voor geschoten" kosten. De Anglicaanse theologe Elizabeth Canham uit Londen zal naar de Ver. Staten reizen om daar in juni de priesterwijding te ontvangen. In 1978 heeft de toenmalige bisschop van Southwark, Mervyn Stoc- kwood, haar met enkele andere vrouwen illegaal tot diakones ge wijd. In de Anglicaanse kerk in En geland kunnen vrouwen hooguit tot diakones worden „toegelaten". De wijding van een diakones of van een vrouwelijke priester staat het kanonieke recht van de Anglicaan se kérk niet toe. Mevrouw Elizabeth Canham zal in het diocees Newark in de Ameri kaanse Staat New Yersey de priesterwijding ontvangen. Zij zal in de Episcopaalse kerk van de Ver enigde Staten een funktie aanvaar den. Zij behoort tot de conservatie ve „Anglo-katholieke"-vleuge! van de Anglicaanze kerk, waarin de meeste Anglicanen die gekant zijn tegen de priesterwijding van de vrouw zich hebben verenigd. DE BADMODE1981 den gekombineerd. Voor een opvallende variatie zorgt de groep „Poló": brede strepen in de dekoratieve kleurkombinatie rood-zwart-lila maken van de ze serie een vlot en tempera mentvol geheel. Vanzelfspre kend is in deze kollektie ook de elegante lijn vertegenwoor digd. De tanga „Gipsy" is fri vool en lief, met diagonaal streepdessin. Er zijn veel jeug dige, speelse bikini's, uitge voerd in zijdeachtig licht en soepel polyamide. De mate rialen voldoen aan alle eisen in funktioneel en modisch op zicht. Er zijn stoffen van hoog waardige kwaliteiten ontwik keld. Voor de strandmode echter is katoen in de ver schillende structuren - frotté, velours, jersey - hét aangewe zen materiaal. Gaat u eens poolshoogte nemen van de uitgebreide kollektie. U zult versteld staan wat er allemaal wordt geboden voor jong en oud. Dit eendelige badpak De lia" vormt met de super-ele gante jurk een eindeloos du rende mooie droom. Een opwindende mini-bikini maakt van elke slanke vrouw een levensechte badnimf. (Me modellen betio- ren tor de kotiektie van Triumph IntematiOr De nieuwe badmóde voor 1981 heeft duidelijk een spor tief karakter. Meer vrije tijd, lange weekends en uitgebreide vakanties geven steeds meer aanleiding om sport en mode te kombineren. Deze trend is als basis genomen voor de nieuwe Triumph-kollektie, en het resultaat is ronduit ver bluffend. De kollektie biedt ontelbare variaties, is echter zeer doordacht opgebouwd en toont een breed scala van nieuwe kreaties van internatio nale allure. Er zijn exotisch gedessineerde badpakken in de toonaangevende kleuren groen en oranje in kombinatie met de tropische bloemmotie ven. Voorts zijn er vanzelf sprekend modellen met een bijzonder sportief karakter, hier en daar sportief en toch pikant. Andere modellen spelen met de sfeer van avontuur, zijn vaak chic en gewaagd; de bi kini's kunnen harmonieus wor- Hebt u ooit zon- geraffineerd opwin* en tegelijkertijd sophisticated; badpak gezien ais dk model ..firica Ef"> Vroeger heerste er over het algemeen een nogal geïdea liseerde opvatting van het moederschap tenminste zo naar buiten toe. Oma's praatten graag over de lief devolle manier waarop ze door schoon-, eigen en kleinkinderen op handen ge dragen werden alsof er nooit een vuiltje aan de lucht was. Tegenwoordig wordt er in het wilde weg mee omgespron gen. Aan allerlei bizarre moedergevoelens wordt ge volg gegeven, waarbij aan dacht voor het toekomstige levensgeluk van eventuele voelen, geen „toonbeeld" voor andere kinderen. Waar kinderen weinig gewicht in de schaal schijnt te leggen. Het is of het kind een ding is, in plaats van een levend we zen, dat ook zijn wèg weer te bewandelen krijgt. Een kind kan op allerlei wijzen tot een voorwerp gemaakt worden, voelt dat, en is er ongelukkig bij. Het kan er leuk uitzien en aardig gekleed zijn; het kan een beetje behoorlijke ma nieren hebben, doch zodra het zich hiervan zelf bewust is of er kregelig tegenin gaat, is er sprake van een tevéél. Het wil zich geen „voorwerp" van trots van de ouders Saltimbocca De Italiaanse keuken is zonder twijfel vindingrijk en fantasie vol. Men doet deze keuken veel onrecht aan door te verkondi gen,dat het uitsluitend een spaghetti- en pizzakeuken is. Elke streek van Italië heeft zijn eigen heerlijke specialiteiten, die wereldberoemd zijn geworden. Zoals bijv. Ossobucco (kalfs schenkel) uit Milaan, de Spaghetti Bolonese (saus van gehakt, champignons en tomaat) uit Bologna, en de Saltimbocca (klei ne stukjes kalfsvlees) uit Rome. Om het laatstgenoemde me nu te bereiden hebt u de volgende ingrediënten nodig: 400 g kalfsschnitzel, zout, versgemalen peper, blaadjes verse salie (ev. te vervangen door in to taal 3 afgestreken theel. gedroogde salie), 100 g rauwe ham, 100 g boter, 1 vol glas Marsala. Vraag uw slager uiterst kleine plakjes schnitzel (hoogstens 50 g elk) zo plat mogelijk te willen uitslaan. Bestrooi ze met wei nig zout en peper en leg er een blaadje salie op. Dek dit af met een plakje rauwe ham en rol de lapjes op of sla ze dub bel. Steek vast met een cocktailprikkertje. Bak het vlees niet langer dan twee minuten in hete boter. Giet de Marsala erbij. Laat het geheel met een deksel op de pan nog enkele minu ten doorsudderen. Geef er stokbrood bij of gekookte rijst. (Bel voor uw dagelijkse recept: 070-262311). het hebben van een kind voornamelijk als een last ge voeld wordt, een kwestie van geschreeuw en luiers. Waar een veel te jonge baby in een draagband wordt meege- zeuld, veel van het nog zwakke rugje eisend, en praktisch zonder enig uitzicht opdat moeder de handen maar vrij zal hebben, daar dreigt eveneens het gevaar, dat gebrek aan liefde mee kan brengen. Ouders zijn vaak nog jonge mensen die in de loop van het leven waarschijnlijk nog heel wat te leren zullen krijgen. Het is echter juist de leeftijd die denkt met de meeste beslist heid te kunnen en mogen optreden. Nu is juist deze zekerheid ook een groot goed voor de kinderen. Ze leven in ongeschokt vertrou wen dat vader en moeder het weten, en voelen zich daar veilig en gelukkig bij. De ou ders moeten er echter voor waken zichzelf niet te over schatten en blijven bedenken dat ze mensen zijn, terwijl ie der mens nu eenmaal feil baar is. Daarom is het van groot belang bij het opvoe den van de kinderen alle ei gen ijdelheid, alle, ook goed bedoeld, „vertoon", alle overdrijving te laten varen. Hoe natuurlijker en een voudiger ons optreden is, hoe geringer het effect zal zijn van de fouten, de ver keerde of minder gewenste besluiten die we eenmaal namen, in de toekomst zal blijken. Om de band met on ze kinderen te behouden, moeten we kennis nemen van alles wat nieuwe tijden met zich meebrengen en er niet alleen veroordelend te genover staan. We hoeven het niet met ailes eens te zijn, maar moeten toch ook serieus voor de gedachten en gevoelens van onze kin deren open willen staan, om te begrijpen wat er werkelijk in hen omgaat. En dit is ze ker geen gemakkelijke taak! Ook voor het maken van ei gen keuzen moet het kind zo min mogelijk ontnomen wor den. Alleen dan is het moge lijk het er de daarbij beho rende verantwoordelijk bij te brengen en het leren op ei gen benen te staan. Voor een opvallende varia tie zorgt de groep „Polo". Brede strepen in de decora tieve kleurkombinatie rood zwart-lila maken van deze se rie een zeer vlot en tempera mentvol geheel.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7