Boeken mover vloed 9 *LRflT'm ONDERWEG OP HETE ZOMERDAGEN Hyundai w ordt weer duurder en zeker -i Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 Motorfiets-techniek zijn uitgaven van boeken die specifiek het on Dc Solifer importeur voor ons land, Pon in Leusden, nodigde dc bezitters van een Solifer uit naar Leusden te komen voor een bijeenkomst. Op het grote parkeer konden heel wat combinaties een plaats vinden. Iedere caravan werd op een brug gereden voor een eontrólebeurt. Aan de eigenaar werd medegedeeld wat gerepareerd diende te worden en bij terugkomst kan de Solifcr-dealcr dan dc reparaties uitvoeren. Twee nachten werd er op het prachtige terrein rond de Pon-vestiging gebivakkeerd en in ieder geval kwam elke Solifer-bezitter te weten in welke staat z'n caravan zich bevond. Zo'n bijeenkomst versterkt de relatie importeur met de klant en vergroot de onderlinge band tussen de eigenaren eveneens. Een zeer prijzenswaardig initiatief dat navolging ver dient. «Z'N PAPIEREN ZIJN IN ORDE* Boeken worden er regelmatig uit gegeven. Het aantal titels dat ver schijnt neemt sterk toe, zeker op het terrein van de automobiel en dan specifiek m.b.t. de automer ken en modellen die niet meer in produktie zijn. De geinteress- seerde automobilist wil er over lezen, terug kunnen grijpen in het verleden. Er zijn duizenden titels, van de meeste merken kan men tientallen verschillende uitgaven bij de gespecialiseerde boeken- importuer vinden. Bij Autoboek Internationa,1 in De venter, Boxbergerweg 123 gaan we ga en toe eens kijken wat er nieuw uitgekomen is en wat er verder aan interessante literatuur bestaat. Nu weten we wel dat een ieder z'n interesse anders kan liggen, van daar dat we een greep deden en enkele uitgaven heel kort om schrijven. British Cars of the Early Sixties geeft een overzicht wat er tussen 1960 en 1964 in Engeland geproduceerd werd. Prijs f 33.-. Vauxhall is een merk dat hier te lande niet meer verkocht wordt. Toch bewaren velen aan dit GM- product zeer goede herinneringen. Nu, het boek „Vauxhall" geeft een overzicht van alle modellen die in het langjarig bestaan ontworpen en geproduceerd werden. Prijs f48.50. Fraai verzorgd en met een prachtig omslag is het boek met de titel Veteran Vintage Cars. Het behandelt merken en modellen van 1899 tot en met 1930. Veel fotoma teriaal en veel technische gegevens en voor f 66.50 leverbaar. De Amerikaanse auto's staan dui delijk in de belangstelling. Het boek „The Lincoln Motorcar' Sixty Years of Ecellence vertolkt de ge schiedenis van het merk Lincoln. Het boek is 320 pagina's dik en geeft heel uitvoerig weer wat er in 60 jaar tot stand kwam. Prijs 96.-. Das grosse Buch der Prosche Ty pen, een uitgave van Motorbuch Verlag, gaat uitvoerig in wat con- tructeur Porsche tot stand bracht. Deze geniale man ontwierp de Volkswagen kever, waarvan er nu al meer dan 20 miljoen gefabriceerd werden. Prijs f 63.50. derhoud en de reparatie aan motor fietsen behandelen. Peter's Uitge versmij. laat deze boeken in de Ne derlandse taal verschijnen, waar door een ieder gemakkelijk kan be grijpen wat er bedoeld wordt. Het Honda-boek hebben we even door gebladerd en alle 750 cc. modellen van 1969 tot en met 1979 worden er m besproken. De Jaquar Xj model- len beginnen al voor verzamelaars interessant te worden. Vooral de eerste serie de XJ6 serie 1. De lite ratuur rond Jaquar is veelomvat- tend" Boeken over Jaquar Sport- cars, Saloons, de XK-modellen, ze zijn er te kust en te keur. Een dure uitgave, maar met toch heel wat informatie is het XJ-boek van Osprey Auto History dat verkrijg baar is voor f34.-. Temperaturen zoals men ze in Centraal Afrika nauwelijks aantreft, heersen er in een auto al gauw wanneer deze op een hete zomerdag met gesloten ramen in de zon gepar keerd staat. De temperatuur van de lucht dicht onder het dak stijgt niet zelden tot 80 graden Celsius en die van de autostoel wordt door de directe zonnestraling tot net onder het kookpunt. Maar ook tijdens de rit onder een stralend blauwe hemel krijgen bestuurder en passagiers vaak teveel van het goede en men zoekt verkoeling vanuit alle ventilatieopeningen. Buitentemperatuur in de zon 38-40 C Ua de prijsverhoging in maart j.l. irolgt er nu weer een prijsaanpas sing. De Hyundai wordt af fabriek n dollars afgerekend en sinds naart is de dollar met 11.5% geste gen. Ondanks prijsconcessies van de fabriek was niet aan een verho ging te ontkomen: Deze blijft be perkt tot 5 a 6% en is per 1 juli j.l. ingegaan. Verder zijn er wijzigin gen in de type-aanduiding aange bracht. Een nieuwe verschijning op de prijslijst en dus ook op de markt is de 1200 T Economie. Vijfhonderd gulden lager geprijsd en dat werd bereikt door het weglaten van vei ligheidsgordels achter, de elektri sche achterruitverwarming, de in- tervalschakelaar op de ruitenwis sers en één in plaats van twee handgrepen. De Hyundai Pony blijft hiermee nog net vertegen woordigd in de klasse tot f 12.000.-. De duurste uitvoering is de 1400 GLS automaat met een prijs van f 15.795.-. In de klasse vergeleken met andere auto's voorzien van een automatische bak een aantrekke lijke prijs. Het importschap ver huisde naar Greenib B.V., bekend in de sector motorfietsen waar zij het merk BMW importeren. Bij de zorg voor een behoorlijke ventilatie gaat het niet 'alleen om het welzijn van bestuurder en passagiers, maar ook om de verkeersveiligheid. Hitte vermoeit de bestuur der, maakt hem ongeduldig en agressief en het reactiever mogen neemt af. Voor het Volkswagenconcem heeft de verkeerspsycholoog dr. Gerhard Munsch zich beziggehou den met de ventilatie van de auto tijdens de zomer. Hij is daarbij uitgegaan van een uitgekiend ventilatiesysteem, zoals dat bij moderne auto's gebruikelijk is. Medisch gezien ligt de beïnvloeding van de mens door de grote hitte ten grondslag aan een storing van de warmtehuishouding (en daarmee de bloedcirculatie) in het lichaam,. Het transpireren gaat gepaard met een verwijding van de perifere bloedvaten, zodat het bloed aan de buitenkant, juist onder de huid, sterker stroomt. Dit kan op zijn beurt weer leiden tot een vennindering van de totale bloeddruk, wat een versuft gevoel en matheid tot gevolg heeft. Het lichaam tracht dit te compenseren door middel van een verhoogde adrenaline-afscheiding (x) om zodoende te zorgen voor een betere bloedvoorziening van de „verwaarloosde" gedeelten van het lichaam. Verhoogde adreline-afscheidingen zijn echter altijd noodmaatregelen van het lichaam, dus reacties van het lichaam, die op den duur niet gezond zijn. De oververhitte mens dient derhalve voor verkoeling van buitenaf te zorgen. Want het evenwicht in de warmtehuishouding van het lichaam wordt gedeeltelijk ook door de huid beïnvloed, die altijd min of meer vochtig is. Zo ontstaat verdampingskou. die als koelte ervaren wordt. Nu zijn er aan het lichaam bepaalde plaatsen, die beter en sneller dan andere de kou en derhalve ook de verkoeling registreren. Dit zijn bijvoorbeeld sdentiJattk Par*k'rb(?U*ii«i2; Stoel 80-95 "v sinnstcun 811 De 36,8 graden Celcius, de lichaamstemperatuur vun een mens in goede gezondheid, verbleekt geheel tegenover de temperaturen, die hij in zijn auto aantreft, als deze maar lang genoeg in de zon heeft gestaan. Audi-ingenieurs hebben bij een Audi 100, die krap drie uhr bij een buitentemperatuur van 38-40 graden Celcius in de volle zon geparkeerd had gestaan, de temperaturen op verschillende punten in het intereieur gemeten. Gelukkig wordt deze hitte na de start door de blower snel verjaagd. de onderarmen nabij de pols. de knieholten en de zijkanten van de hals. Vaak is er ook sprake van „koudevoelers" in het onderste deel van het gezicht, wat gezien de positie van de autobestuurder misschien wel die gedeelten van het li chaam zijn, waarop men het veiligst en met het meeste effect de verkoelende luchtstroom kan richten. Maar altijd wanneer er sprake is van verkoeling door bewegende lucht, hetzij thuis, hetzij in de trein, hetzij in de auto. krijgt men te maken met het steeds opduikende woord „tocht". De mens ervaart een luchtstroming als „tocht", zodra het effect ervan de irritatiedrempel overschrijdt (dit behoeft dus lang niet zo hevig te zijn als wind en storm), wanneer het slechts gedeelten of plaatselijk geschiedt (dus niet over het gehele licjjaam) en wanneer zo'n stroming in dezelfde mate aanhoudt. Als men tijdens een rit de zijramen opent, wordt de verkoe lende luchtstroom bij veel mensen als onaangenaam erva ren. De afkoeling door het schuifdak is, althans voor dege nen, die vooraan zitten, aangenamer. Doch zonder hoofd bedekking en halsbescherming verzoorzaakt de onbelem merde zonnestraling (die door het koelende effect van de rijwind altijd wordt^ onderschat) beschadingen als gevolg van zonnebrand, die zelfs tot zonnesteek kunnen leiden als men zijn hoofd er maar lang genoeg in houdt. Natuurlijk zijn er individuele verschillen ten aanzien van de gevoeligheid voor hitte, zon en tocht. Ze hebben te maken met de algemene constitutie, het type, de gewenning, de gezondheidstoestand en de toestand van het zenuwstelsel. Maar over het algemeen geven de medici iedereen de raad de zijramen tijdens de rit gesloten te houden en gebruik te maken van het ventilatiesysteem. De openingen voor verse lucht zijn in moderne automobielen zo aangebracht en zo goed verstelbaar wat betreft de uitstroomrichting, dat men kan zorgen voor een verkoelende doorstroming in het interieur zonder bepaalde lichaamsleden constant aan tocht bloot te stellen. Dames met blote schouders en bovenarmen worden boven dien geadviseerd een lichte doek rond de hals te leggen (zoals bijvoorbeeld vrachtwagenchauffeurs dat met een handdoek doen, wanneer ze met ontbloot bovenlijk rijden) om in het bijzonder de gevoelige zijgedeelten van de hals te beschermen. En de mens moet drinken. Want wie transpireert, moet het vochtverlies compenseren. Alcohol is tijdens de hitte nog meer taboe dan anders, want daardoor verwijden zich de bloedvaten, terwijl koffie, althans met mate genuttigd, eerder bloedvatvernauwend werkt. Wie dit alles ter harte neemt - in de hitte van de strijd - ook de wat frequentere rustpauzes in de schaduw van het bos niet vergeet, rijdt onder prettige omstandigheden en dus ook goedgeluimd, ook bij een hoge stand van het kwik. x Adrenaline is hormoon uit het merg van de bijnieren, dat de hartfunctie aanzet en de kleine bloedvaten doet samen trekken.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11