Raad unaniem voor industrievestiging in „De Haar II" Rabobank biedt 65-plussers feestmiddag aan Alles in orde!! Rijssens burgerrecht voor Holtenaren Orgel en trompetspel in zomeravond-concert. PAARDENLIEFHEBBERS OPGELET Samen met Veilig Verkeer Nederland OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! GIRO 6868 KNIPTIP Goed gekozen muziek bij uw film maakt hem leven diger en prettiger om naar te.kijken. De gemakkelijkste, manier is: via een plaat of kassette-bandje. Nadat de aanwezigen waren ont vangen met koffie, opende Rabo- bankdirecteur Van Wingerden met een welkomstwoord. Afgaande op de gezellige sfeer in de zaal al aan het begin van de middag ver wachtte hij een „lest best", alhoe wel de voorafgaande bijeenkom sten in het kader van de festivitei ten ook alle bijzonder succesvol waren verlopen. In het bijzonder heette hij de heer Postma in zijn „eigen huis" welkom en verder de n I/I m l I 't Was erg gezellig op de Veilig Ver- «7 net Bejaardencentrum „Diesse plas". Diessen- Aan de festiviteiten rond heropening en 75-jarig jubileum ontbrak nog een onderdeel: een bijeenkomst voor de 65-plussers van Holten. Woens dagmiddag werd daar echter iets aan gedaan. De bank had geprobeerd alle namen en adressen te achterhalen van degenen die de AOW-grens hebben gepasseerd en voor de zekerheid ook nog tot twee keer toe een aankondiging gedaan in Holtens Nieuwsblad. Het resultaat was 300 bezoek(st)ers in een volle recreatiezaal van het bejaardencentrum Diessenplas. De middag was georganiseerd in samenwerking met de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Immers, de bank ging er vanuit dat in deze jachtige tijden het van belang is dat ook de wat oudere verkeersdeelnemers goed op de hoogte blijven van de verkeersregels en de toepassing daarvan. heer Engbrink, voorzitter van de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland en de beide ver tegenwoordigers van de plaatse lijke politie. Daarna vertoonde mevrouw C. Wielinga, Verkeersconsulente van Veilig Verkeer Nederland, een dia serie afgestemd op de voetganger en de fietser in het verkeer. In de pauze werd een prijs uitgeloofd voor degene wiens geboortedatum 't dichtst lag bij de oprichtingsda tum van de bank, te weten 19 juni 1906. Het bleek een bezoekster te zijn, die geboren was op 4 mei 1906. Haar naam noemen we niet, want de 75 jaren waren haar nog hele maal niet aan te zien en in zulke situaties past een zekere geheim houding! Verkeersquiz Vervolgens werd een verkeersquiz gehouden; aan de hand van ver toonde dia's werden vragen gesteld die op speciale formulieren moes ten worden beantwoord met goed of fout. Bij de controle bleek dat óf de vragen erg moeilijk waren ge weest óf dat aan de verkeerskennis nog iets ontbrak, want niemand had alle vragen goed beantwoord. Uit de formulieren met één fout werd de eerste prijswinnaar ge trokken: de heer Chr. Knijff. Maar ook voor al de anderen met één of twee fouten had de bank voor prij zen gezorgd, die bestonden uit een Rabocadeaucheque en een bos bloemen. Tenslotte werd nog een filmpje vertoond over een man die op een warme dag een grote ijsstaaf kocht. Hij ladde die staaf op een imperial van zijn auto, maar door allerlei verkeersperikelen was er nog slechts een ijsklontje over toen hij zijn doel bereikte. En met dat ijsklontje in zijn glaasje fris koelde hij af van alle ondervonden emoties tijdens zijn enerverende autorit. Dank De heer Broere bedankte spontaan de directie van de Rabobank voor de bijzonder plezierige middag; de directie van de Diessenplas voor het hartelijk onthaal en mevrouw Wielinga voor haar leerzame en on derhoudende bijdrage aan deze middag. Alle aanwezigen onder streepten zijn woorden met een hartelijk applaus. Lest bleek in derdaad best te zijn geworden! Op veler verzoek wordt het concert dat vorig jaar zomer in de geref. kerk „De Kande laar" te Holten gegeven werd herhaald, zij het uiter aard met een andere, doch niet minder fraaie pro grammakeuze. Organist Peter Eilander en trompet tist Hans van de Maten ko men op woensdagavond 29 juli a.s. weer naar Holten. Om de bezoekers gelegenheid te geven hun favoriete nummers te laten klinken is het programma samengesteld met verzoeknum mers. De uiterste datum voor het indienen hiervan is 22 juli. Peter Eilander, geboren in 1957, ontving zijn opleiding o.a. bij de gebr. Piet en Willem Hendrik Zwart. Deze studie werd voortgezet aan het Zwolsche conservatorium o.l.v. Dorthy de Rooy. Inmiddels werd hij op 10-jarige leeftijd be noemd als organist van de geref. kerk te Vaassen. Deze orgelbank werd in 1974 verwisseld voor die van het Reil orgel in de Chr. ger. kerk te Heerde. Als organist heeft hij zijn kwaliteiten ruimschoots bewezen, ook op de grote Neder landse orgels als Apeldoorn, Amersfoort, Amsterdam e.a. Ver der is Eilander dirigent van de beide Chr. gem. koren „Cantate Deo" te Amersfoort en Apeldoorn. Als orgelbegeleider wordt hij inge schakeld bij o.a. het Chr. Mannen koor „de Lofzang" te Heerde o.l.v. Klaas Jan Mulder en bij het Urker Mannenkoor Hallelujah. Al met al een serie kwaliteiten die veelbelo vend is voor de toekomst. Om de muzikale verscheidenheid te vergroten en om een stevige on dersteuning te geven aan de sa menzang, die ruimschoots op het programma zal staan, zal aanwezig zijn trompettist Hans van de Ma ten. Hans werd in 1956 geboren in Heerde waar hij de muzikale grondbeginselen leerde van Henk van Loo. Deze studie werd voortge zet bij de heer Herman Hopman, lid van het Geldersch Orkest. Wie beide jonge musici op hun vo rig concert in Holten hebben ge hoord zullen ook deze avond, die om 20.00 uur begint en waarvan de toegangsprijs f 5.- bedraagt, zeker niet willen missen. Tot ziens in „De Kandelaar" Voor Ooibekkink Transport BV te Holten, die beroep had ingesteld tegen het door burgemeester en wethouders op 15 april genomen besluit de gevraagde vergunning voor het bouwen van een garage met kantoren op een perceel grond gelegen in het in procedure zijnde bestemmings plan „Bedrijventerrein de Haar II", heeft de raad maan dagavond op één na alle hindernissen opgeruimd. Wan neer Gedeputeerde Staten van Overijssel nu een verkla ring afgeeft van geen bezwaar kan artikel 19 Wet Ruimte lijke Ordening, vrijstelling verlenen van de voorschric- ten van het geldende bestemmingsplan in werking wor den gesteld. Het beroepschrift en de daarop be trekking hebbende stukken waren door B. en W. in handen gesteld van de commissie ter voorbereiding van de beslissing van de raad op de beroep- en bezwaarschriften. Deze commissie verklaarde in een uit voerig rapport de bezwaren van reclamant Ooibekkink gegrond en stelde daarom de raad voor ten behoeve van het bouwplan van Ooibekkink Transport BV inge volge artikel 19 W.R.O. vrijstelling te verlenen van de voorschriften van het geldende bestemmings plan buitengebied onder de op schortende voorwaarde, dat Ged. Staten een verklaring van geen be zwaar afgeven. De fractie Gemeen tebelang die zich nog onlangs had uitgesproken tegen industrievesti ging in dit gebied liet bij monde van fractievoorzitter E. van Schooten nu weten, dat, aangezien er geen alternatieven voorhanden zijn en ook niet ontwikkeld kunnen wor den voordat op dat plan een uit spraak is gedaan, zijn fractie van mening is dat deze uitspraak (ver klaring van geen bezwaar) voor het behoud van de werkgelegenheid en de daarmee verband houdende economische en sociale aspecten, er nu snel moet komen. De heer A. Moeliker (P.v.d.A.) voorzitter van de commissie voornoemd, noemde het besluit van Gemeentebelang om haar standpunt te herzien de mocratisch en sportief. Moeliker: Ged. Staten zullen zeker de be zwaarschriften die zijn ingediend tegen industrievestiging zwaar in overweging nemen. Mogelijk loopt het spoor dood bij G.S. en dat zou jammer zijn. Onze commissie heeft gewoon de slagboom voor de firma Ooibekkink op willen ruimen om entree te krijgen bij G.S. Wethou der J. Warrink (Gemeentebelang) verklaarde gevolg te zullen geven aan het verzoek van de raad, om medewerking maar of men kans zal maken met een artikel 19- procedure blijft hij zeer betwijfelen. Burgemeester mr. Van Rappard, die met het besluit van de raad om de kwestie Ooibekkink bij G.S. op tafel te leggen, niet zo gelukkig was, had de indruk dat de raad bevoegdheden van het college „af knabbelde". We zullen zo zei hij er voor moeten waken dat het altijd zo zou gaan, dat de slagboom wordt opengehouden, het moet geen ge woonte worden. Moeliker was het hiermee volstrekt eens en ver klaarde met de slagboom alleen die voor het bedrijf van Ooibekkink op het oog te hebben gehad. Grondverkoop De raad ging met algemene stem men accoord met de verkoop van bouwkavels in het plan „De Haar" aan J. Marsman, Schapendijk 325 m2 voor f29.370.-, aan H.G. Bos man, Deventerweg 15,345 m2 voor f 31.175.- en aan T. Willemink, Mar kepad 2,305 m2 voor f 27.560.-. Ook bestond geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan Dijkerhoek zodanig te wijzigen dat de Schietvereniging „De Zaagmolen" haar bouwplan nen kan uitvoeren. De vereniging moet van de gemeente honderd vierkante meter grond kopen f 20.- per m2 en hij krijgt hiervoor van de gemeente een subsidie van f2.000.-. Een voorstel van B. en W. om voor het aankopen van boeken t.b.v. het boekenfonds Scholenge meenschap Holten een krediet be schikbaar te stellen van f 127.500.- en dit bedrag eenmalig te ontrek ken aan de reserve toekomstige investeringen boekenfonds viel bij de WD-fractie niet in goede aarde. Fractievoorzitter M. Spijker kwam na enige discussie met een voorstel om dit bedrag uit te smeren over vier jaar en dan telkens een kwart te betalen. Zijn voorstel vond bij de andere fracties geen bijval en zo besloot de WD om toch maar mee te gaan maar met de aantekening van bezwaar tegen éénmalig ont trekken. Naar aanleiding van een opmerking van de heer G. J. Reilink (Gemeentebelang) over de gevol gen voor Holten van de overheids maatregel toekenning van premie-A-woningen op te schorten deelde de burgemeester mee dat Holten een toewijzing heeft gekre gen voor het bouwen van twaalf premie-A-woningen, een hele ge ruststelling voor de twaalf Holte naren die inmiddels een kavel kochten. Willem van Hanegem: "Overal waar iets ernstigs gebeurt, zie je de rode kruisvlag en dan weetje gewoon dat ook onze hulp nodig is". Burger of poorter van een stad(je) werd men door ge boorte of door het voldoen aan de door een stadsbestuur gestelde condities. In de „stadsrolle" van Rijssen komt over het burgerschap de volgende bepaling voor: „Item ook sint voorwaarden of hier van buiten eenmant in kwam en woude waater en weide meede genieten, die selveden sullen geven voor haar borgeschap vijftig gout- gulden jedog altijt tot discreetie van scheepen en meente indertijt. Voorts een roode (d.w.z. roede) straate tot sestien voet wijt en sestien voet breet, met een leeren emmer, met nog een viertal telgen om toe pooten. „Ook moest een nieuwe burger de voorgeschreven eed afleg gen. Een ander voorschrift bepaalde, dat de burgers van Rijssen niet bevoegd waren in hun huizen woonruimte ter beschikking te stellen van „uytheimse persoon- en", als deze niet het burgerschap hadden verworven. De voorschrif ten omtrent het burgerschap zijn in de loop der jaren op enkele punten gewijzigd. Dit blijkt uit de ve. ant woording van de betalingen in geld en natura op naam degenen, die„indeburgerschep zijn aange nomen Wegens bijdrage in de kos- t- van het secretariaat moest de nieuwe burger 28 stuivers betalen en ten bate van de stadsdienaar en de armen de som van 50 stuivers. Bovendien waren 24 „dalers" ver schuldigd voor het stadsbestuur („burgemeesteren en gemeensluy- den"). De leren emmers werden ge bruikt in geval van brand of wate roverlast. Emmer en telgen (eiken en wilgen) konden ook worden af gekocht. Voorts moest nog een geldsbedrag worden betaald of in plaats daarvan „eene halve tonne bier". In het burgerboek van de stad Rijs sen over het tijdvak van 1665 tot 1730 komen wij onder dagtekening van 24 januari 1667 tegen: „Jan Dercksen van Holten, zijn vrouw Fenneken Huyskes uit Eisen en hun zoon Jan, tegenwoordig op den Lechtenberch woonachtig". Eerst op 20 februari 1719 wordt opnieuw een Holtenaar als burger van Rijs sen geregistreerd, nl. Swier Jans sen, geboortig uit het Holterbroek. Hij werd gevolgd in 1721 door Jan Haykers „getrout an de wed. E van Gerrit Wijlens" en in 1722 door Eg- Rijssen de bijnaam „Den Biggen". Gerrit Schuitert, geboortig uit Hol ten, beloofde op 23 februari 1786 „deze stad en magistraat getrouw te zullen weesen en te presteren waartoe een burger na regte ver- pligt is". De derde Struik, die gebo ren en getogen op de Borkeld, naar Rijssen kwam, was Amoldus. Hij betaalde op 20 februari 1790 f 45,90, „blijvende de overige stadsrechten als telgen pooten en straate maak- en. van ouds gebruikelijk, debet". bert Hermsen, beiden geboren op de Borkeld. De omstreeks 1690 in Holten geboren Jan Dikkers, on derschout van Kedingen en schout te Rijssen, trouwde in 1720 met Derkje Harmelink, dochter van de Rijssense burgemeester Egbert Harmelink. Dikkers werd op 21 fe bruari 1725 als burger van Rijssen ingeschreven. Tot hen, die stads burger van Rijssen weruv.-. öe- hoorde ook Gerrit Stroek (Struik) van de Borkeld. Hij maakte deel uit van de steen- en pannenbakkers familie van die naam. Op 21 fe bruari 1747 kreeg hij toestemming binnen de „stadsgerechtigheid" te jagen en te vissen. Op 18 maart 1756 besloot het stadsbestuur tot inwo ner van Rijssen aan te nemen Ge rrit Jansen Janszoon) Knol, gebo ren te Holten. Eenzelfde beslissing werd op 21 februari 1765 genomen op het verzoek van Gerrit Ende man op den Banis, geboortig uit de Heihuizen (kerspel Holten). Hij werd op 9 december 1778 gevolgd door Jacobus Stroek (Struik), ge boren op de Borkeld onder Holten. Jan Vincent en zijn zoons Hendrik en Bemardus, allen geboren in Hol ten. kregen op 20 februari 1783 ge legenheid zich te Rijssen in te bur geren. Op 30 september van dat jaar werd de te Holten ter wereld gekomen Gerrit Vincent, die in Rijssen op 't Veer ging wonen, dus nabij de Regge, met zijn zoon Jan in de „borgeschap" aangenomen. Tot lid vandemunicipaliteitwerdop 10 september 1797 ook een zekere Jan Vincent gekozen. Deze woonde in bij een broer, die een huis in de „Grotestraat" te Rijssen bezat, op de plaats waar later de bloemist Meijer was gevestigd. Behalve raadslid was hij ook varkenshande laar. Dit beroep bezorgde hem in Het stadsbestuur was op 25 augus tus 1819 in vergadering bijeen ter vaststelling van de staat, waarop de namen voorkomen van perso nen, die het Rijssens burgerrecht niet bezaten, doch aan wie tegen betaling was toegestaan van dat recht gebruik te maken in die zin, dat zij vee mochten weiden op Rijs sens grondgebied nabij de grens van Holten. De heer J. Jansen was toen burgemeester en secretaris van Rijssen. Als assessor (wethou der) traden op de heren J. Dikkers en Gerhard Stokkers sr., namen die ook in Holten een bekende klank hebben. Zij komen ook voor in het geslachtsregister van de niet min der bekende familie Ter Horst te Rijssen. De ontvangsten voor het toekennen van weiderechten wer den geboekt op de post „Uitheem- sche uitdriften, geaccordeerd naar het getal vee. van een koe f 1,- van een schaap 5 cents".Van 22 Hol- tense landbouwers werden in to taal 56 koeien en 559 schapen in de stadsweide gedreven. Tot de boe ren. die hun vee „onder Riessen" hadden ingeschaard, behoorden De Prins vóór 't Veen en Albert op Votten. Verder wordt genoemd Wil lem Assendorp, bijgenaamd de Lichtenberger boer. De agrariërs Bosgers en J.A. Wansink weidden elk 90 schapen. Willem Kraijen- zank of Willem Derk Mennekes bij Meerman tekende in voor 36 en Egbert Twenhaar in de Look voor 60 schapen. Overigens worden nog genoemd: Berg-Peter, Blik-Hend- rik, Geertman, Kerkdijk, Meer man, Schadden-Jan, Speuleman en Jan Toef. Hilversum - W. Otten. Het kampeerseizoen staat (gelukkig) weer voor de deur! U zult er op uit trekken met tent, caravan of boot. Er staat U echter nog wel het één en ander te doen, voordat U kunt starten. U zult niet alleen kijken of Uw paspoort nog geldig is, of den tentharingen tellen, U zult ook uw gasapparatuur en de aansluitingen daarvan dienen te kontroleren. Of het nu de verlichting, de verwarming, of het kooktoe- stel betreft, U zult er zeker van willen zijn dat het goed funktioneert en vooral veilig is. Een gebarsten slang zult U vervangen en natuurlijk nooit door tuinslang! U zult er op letten dat de apparaten, drukregelaars en gastanks op elkaar zijn afgestemd. Door het grote aanbod en de vele kombinatiemogelijkheden is dit niet zo'n eenvoudige opgave. U zoudt er waarschijnlijk goed aan doen de nieuwe folder van „Camping Gaz International" te vragen bij een kampeerspecialist. Dan heeft U een overzicht van de vele kombinaties van apparatuur en tanks. In de bijbehorende prijslijst vindt U bovendien een aansluitschema voor de kombinatie van twee tanks voor gebruik op boot en caravan. Voor de kampeerders die zelf hun potje koken heeft „Camping Gaz Internatio nal" een handig kookboekje, waarin recepten uit Frankrijk, Italië, Spanje, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland staan. De ingrediënten staan eveneens in de taal van het betreffende land vermeld. Dit kook boekje is verkrijgbaar bij de Camping Gaz verkoopadressen en door overmaking van f 4,95 op postgirorekening 94523 t.n.v. C.G. Sieben Co., Postbus 338 te Amsterdam, de importeur van Camping Gaz. Op zaterdag 1 augustus houdt Harry van Zomeren, een bekende paardenportrettist, een expositie in A.C. restaurant Holten. Tevens zal Harry van zomeren 's middags tijdens de internationale samengestelde wedstrijden op de Zuurberg in Holten, (georganiseerd door de landelijke rijvereniging De Bergruiters Holten) een reeks schetsen en portretten maken die daarna in het A.C.. restaurant Holten tentoongesteld zullen worden. Harry van Zomeren is afkomstig bekende paardesportmensen in uit Putten (Gld) en heeft van jongs af aan een buitengewone belang stelling gehad voor de natuur: vooral paarden. Na de akademie- tijd van stillevens, landschappen en portretten was het dan ook niet verwonderlijk, dat hij direkt begon aan een serie krijttekeningen van paarden. Dit waren géén gewone paarden, maar meer verbeeldingen van paarden, waarin hij het wezen van het paard vastlegde. Zijn ge voelens drukte hij als het ware uit in deze paardenportretten. Zo wa ren er portretten, die een gevoel overbrachten van serene rust, maar ook speelde er vaak een wilde spanning door in zijn werk en soms ook een diepe angst. Door dit werk, dat hij in 1967 exposeerde in Utrecht en Amsterdam, kwam hij al direkt in kontakt met de echte paardenliefhebbers. Dit vormde de eerste aanzet tot een lange reeks opdrachten. Door de jaren heen heeft zich zijn werk ontwikkeld. Begonnen werd er met krijtteke ningen, maar zijn opdrachten maakte hij vnl. in olieverf. Ook zijn er diverse stijlveranderingen ge weest. Zijn enigzins abstrakte vormgeving werd vervangen door een meer en meer naturalistisch, figuratieve weergave van het paard. Hiermee bereikte hij een grote hoogte in zijn meer monu mentale olieverfschilderijen voor binnen- en buitenland. De exposi tie begint vanaf 11.00 uur. Entree gratis.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7