iASUNIE: IN TOEKOMST MBO IASLEVERING ZEKER STELLEN Interkerkelijke werkgroep "jeugd onder dak" Enorme belangstelling voor „Dat's Lenke Lent" 'Tm Weissen RössI" Glastuinbouw Grote belangstelling voor tweede Honthakkersfeest Programma interkerkelijk re creatie werk tent Borkeld BURGERLIJKE STAND Pleeggezin beter dan kindertehuis. Nieuwe predikant in Holten HOLTENS NIEUWSBLAD JULI 1981 -PAG. 9 Zaterdag 18 juli: 20.00 uur Kennismakingsavond. Zondag 19 juli: 10.45 uur Kampdienst, voorganger ds. Bouwhuis. Maandag 20 juli: 19.30 uur Volksdansen. Dinsdag 21 juli: 14.30 uur Dierenmiddag. Woensdag 22 juli: 23.00 uur Naehtspeurtocht. Donderdag 23 juli: 11.00 uur Picknick; 20.00 uur Iedereen Creatief. Vrijdag 24 juli: 14.30 uur Vossejacht. Zaterdag 25 juli: 20.00 uur Waslijnspel. Zondag 26 juli: 10.00 uur Kampdienst, voorganger ds. Agtereek. 's Morgens is er kindermorgen voor kinderen van 6-12 jaar, van 10.00-12.00 uur. Openingstijden bibliotheek: 9.30-10.00 uur, 12,00-12.30 uur. Tot ziens in de tent! Lieuwkje, Bea, Joke, Ans. Geboren: Erwin zv B.J. Oolbek- Deventer en: J. Van Beusekom, kink en W. Harteveld; Rianne dv. oud 23 jaar, Deventer; A. Kers, oud J.J. Arfman en A. Huisken; Jetske 21 jaar, Holten en: B.H. Vorkink, Willemijn dv. G.H.. Markvoort en oud 20 jaar, Holten. H.H. Baltus; Marjolein dv. C.M.M. Hoendervangets en B.A.K. Mane- overleden: J.W. Baltes-Klein Na- schijn (geb. te Deventer). gelvoort, oud 73 jaar, Holten; H. Ondertrouwd: - Klein Teeselink, oud 19 jaar, Hol- Gehuwd: A. Bidotti, oud 31 jaar, ten (overl. te Deventer). lardgas zal ook de komende jaar een groot deel van onze ;ionale energiebehoefte blijven kken. Uit de beschikbare hoe- ilheid en de geplande afzet ncludeert Gasunie die gun ge ontwikkeling. Wel is daarvoor noodzakelijk de intensieve nationale be- aringsinspanning voort gaat dat actieve opsporing en in- lop resultaten afwerpen. Dan, meent het bedrijf, is de aard- islevering op lange termijn ze- te stellen. Dat beeld schetst de Gasunie het vandaag verschenen Plan in Gasafzet 1981. Er is thans n verzekerd aanbod van 1550 iljard m3 aardgas. Gasunie 'rwacht in de komende 10 a 15 ar de beschikking te krijgen er nog eens 1000 miljard door grotere reserve in de be- aande velden; door import en oor opsporing van nieuwe gas- oorkomens in Nederland. Met totale verwachte aanbod van 550 miljard m3 kan de Gasunie aar Gasafzetplan realiseren. Omdat in het Nederlandse nergiebeleid aardgas zo'n be- mgrijk aandeel heeft (meer dan 07c van het huidige primaire erbruik) tracht Gasunie in haar 'lan van Gasafzet 1981 een zo oed mogelijk beeld te geven an de toekomstige energievoor- iening. )ntwikkelingen Gasunie heeft daarom in haar 'lan van Gasafzet 1981 een weetal denkbare ontwikkelingen de Nederlandse economie ;eschetst: een gematigde econo- ische groei en een stagnering net daarna geleidelijk herstel. ""Bij een gematigde economische groei zal de totale energiebe hoefte in ons land tot 2000 toe nemen tot 113 miljard m3 aard- natie/herstelontwikkeling tot 94 miljard m3 aardgasequivalent. Dat betekent 337o respectievelijk 117o meer dan het verbruik in het basisjaar 1978 (toen 85 mil jard m3 aardgasequivalent). Maar in vergelijking met de ontwikkeling van het energiever bruik tot 1973 is er duidelijk sprake van een breuk. Als de trend van vóór 1973 zou zijn doorgezet, zou reeds volgend jaar het niveau worden bereikt wat thans voor het jaar 2000 Nederland en het Nederlandse deel van het Continentale Plat. Aan gecontracteerde importen is daaraan nog eens 20 miljard m3 toe te voegen. Ten opzichte van het vorige Plan van Gasafzet is dat 190 miljard m3 lager. Oor zaak: de leveringen in 1980 aan het binnenland en de export van in totaal bijna 90 miljard m3 en herwaardering van afge sloten importcontracten, waarbij het Algerijnse contract van zo'n 130 miljard (Gronings gasequiva- wordt voorzien. De sterke stij- lent) thans niet meer als verze ging van de energieprijzen en de gematigde ontwikkeling van de kerd aanbod wordt gekenmerkt. economie beperkenduideUjk de „^Llen'rtch^echter'weT gun stig. Tegenover de 1530 miljard m3 van dit jaar stond vorig jaar een hoeveelheid van 1570 mil jard m3 terwijl de binnenlandse produktie 85 miljard m3 was. Hetgeen betekent dat de bewe zen reserves in ons land in het afgelopen jaar met zo'n 45 mij- zal, bij uitvoering van het aard- *rd m.3. toegenomen. Een «.«.ftettinMrt zoaK r.n,„nie dat. hoeveelheid die ongeveer geluk toeneming van het energiever bruik. Uit een en ander valt af te lei den dat het energieverbruik over de komende 20 jaar geen specta culaire groei geeft te zien. Aardgasaandeel In het totale energieverbruik gasafzetbeleid zoals Gasunie dat voorziet, het aardgasaandeel in iJL-hrnit het jaar 2000 nog 38 a 407o be- veroruiK- dragen; het olie-aandeel zal te ruglopen tot circa 357©Veron dersteld wordt dat het aandeel van kolen zal oplopen tot 24 a 277c in 2000. Dit beeld geeft aan dat Nederland in toenemende is aan ons jaarlijks binnenlands Lagere raming Het verwachte aanbod van nog eens 1000 miljard m3 kan afkomstig zijn uit bestaande vel den, die meer produceren dan thans als verzekerd aanbod mate in zijn energievoorziening afhankelijk zal worden van het wordt °PSP°- buitenland. Aan het eind van de jaren '70 voorzag ons land nog voor ringen en ontwikkelingen van nieuwe velden; uit nieuw af te sluiten ikoopcontracten en door energiebehoefte. ^Gasunie "ver" van kolengas. Gasunie wacht dat dat in 2000 zal zijn teruggelopen tot ongeveer 30%. In dit kader vindt Gasunie het lang in stand houden van de ei gen aardgasreserves van strate gische betekenis. Wat het aanbod van aardgas betreft voor de komende 25 jaar heeft Gasunie een verzekerde re- feasequivalent. Volgens de stag- serve van 1530 miljard m3 in ziet voor inkoop gunstige ont wikkelingen in Noorwegen; het heeft contacten met Rusland en Nigeria; hoopt nog altijd Alge rijns gas te kunnen krijgen. Wat de afzet betreft gaat Ga sunie uit van levering asan openbare voorziening en hoog waardige toepassingen van aard gas in de industrie; geleidelijke vermindering van grote ondervu- m en zeg mijn naam. Aan de an dere kant klinkt een jongens stem. „Ja, hallo, met Folkert". Zijn stem klinkt heel blij. Op mijn vraag of hij soms goed nieuws heeft vertelt hij dat hij is geslaagd voor zijn Mavo-exa- Het plaatsen van pleegkinde ren in gezinsverband geniet vrijwel steeds veruit voorkeur boven een kindertehuis. Van die conclusie zijn zowel de over heid als de voogdijinstanties na jaranlange ervaring zonder meer overtuigd geraakt met als gevolg dat het beleid in steeds men. Ik feliciteer hem en in die sterker mate wordt gericht op het plaatsen van pleegkinderen in gezinsverband. Mede als ge volg van dit beleid is in Hólten onlangs een interkerkelijke werkgroep ingesteld met als doel voogdijkinderen onder dak te helpen en vervolgens het ge heel te begeleiden. Hoewel de eerlijkheid gebiedt |te zeggen dat het onder brengen f van pleegkinderen niet zonder risico is en dikwijls tot meer of minder teleurstelling aanleiding nen komen die eerste keer. Stil geeft omdat het tevoren vaak en een beetje schuw. Erg klein moeilijk is vast te stellen of het voor zijn acht jaar en klein in pleegkind en de pleegotiders bij zijn manier van praten en ge- elkaar „passen" doen zich ook drag. Na vier jaar kinderhuis en heel vaak bijzonder positieve er- een mislukte pleeggezinplaatsing varingen voor die het geheel de komt hij bij ons. Vijf jaar zijn moeite waard maken, zoals door we toen met elkaar verder ge- een Holtens pleeggezin^als volgt gaan. Hij als ons pleegkind, wij werd omschreven: als zijn pleeggezin. En het ging „De telefoon rinkelt, ik neem op niet altijd van een leien dakje. blijde sfeer praten we nog wat met elkaar over examens en aanverwante ondingen. Na de af spraak dat hij weer eens gauw een weekend bij ons komt be ëindigen we ons gesprek. Dan, als ik zo nog even zit, gaat de vraag plotseling door me heen hoe het met hem gegaan zou zijn wanneer hij een „tehuis kind" was gebleven Ik zie hem weer bij ons bin- kwam niet. Hij heeft het vijf jaar met ons moeten doen. Door gelukkige omstandigheden kon hij toen weer naar zijn ouders terug. Iets wat jammer genoeg maar weinig voorkomt. Hij is geslaagd en ik geloof echt dat wij daar iets aan hebben mogen bijdragen. Door hem wat meer zelfvertrouwen te geven, wat meer durf en wat minder afhan kelijkheid. Vijf jaar, het was niet zo veel, maar voor Folkert een nieuwe kans. Zijn plaats is weer ingenomen door een ander pleegkind. We zijn nodig en daarom zijn we pleeggezin. Het is de moeite waard! Pleegouder ringstoepassingen; geen uitbrei ding van te leveren hoeveelhe den aan buitenland en centrales en bevordering van energiebe sparende toepassingen van aard gas. Verwacht wordt dat in de ko mende 25 jaar 1515 miljard m3 aardgas nodig is om dit afzetge bied te kunnen waarmaken. Dit is 135 miljard m3 lager dan in het vorige Plan. dat nog voorzag in een totale afzet van 1650 mil jard m3 Die lagere afzetraming wijt Gasunie aan vermindering van de nog resterende hoeveel heden voor de centrales en de export; aan de geringere econo mische groei; aan steeds grotere besparingsinspanningen onder druk van het prijsniveau en aan minder energie-intensieve wijze van produceren. Op basis van het verzekerd aanbod (1550 miljard m3) kan het afzetbeleid nog niet waarge maakt worden. De reserve aan het eind van de Planperiode is daarvoor te gering om een goe de afbouw te kunnen garande ren. Een reserve van 350 tot 400 miljard m3 aan het einde van de Planperiode is volgens Gasunie noodzakelijk. Op grond van het verwachte aanbod van 1000 mil jard m3 stelt Gasunie dat het afzetbeleid te verwezenlijken valt. Groningen Van belang voor het vaststel len van de reserve aan het eind van de Planperiode is niet al leen de omvang, maar vooral ook in hoeverre het gaat om Ne derlandse reserves. Het lang in stand houden van de eigen voorraad garandeert het beste de nationale energievoorziening. Gasunie verwacht dat na 2000 de resterende reserve voor het grootste deel in het Groningen veld aanwezig is. Dat kan als het afzetbeleid om eerst de klei ne velden te gebruiken, aange vuld met importen, kan worden uitgevoerd. Het Groningen veld wordt dan geconserveerd als strategische reserve. Bovendien geeft dat het bijkomende voor deel dat het Groningen veld door de flexibele produktiemoge- lijkheid aan waarde wint. Wel zal dit beleid tot gevolg hebben dat de komende jaren het aandeel van buiten Gronin gen afkomstige gassoorten ver der zal toenemen, waardoor de beheersing van de kwaliteit niet Op veler verzoek, o.a van vakantiegasten, zal het openluchtspel „lm Weissen Rössl" blijspel in drie bedrijven van Blumenthal en Kadelberg vrijdaga vond 17 juli voor de vierde maal op het terras van het hotel op het nieuwe dorpsplein worden opgevoerd door de beide Holtense Toneelclubs „C.O.C." en „O.C.H." met medewerking van de Holtense Muziek vereniging De opvoering onder regie van Erik Zandvliet begint om 8.00 uur. Een zitplaats kost slechts f 2.50, geen geld voor drie uur plezier in Salz- kammergut op Smidsbelt. Het Dijkerhoeks Amateur Toneel „D.A.T." heeft dins dagavond in de sfeervolle feestzaal van „Het Bonte Paard" met de presentatie van de revue „Dat's leuke leut" niet alleen haar repu tatie en goede naam ge handhaafd maar ook de vele belangstellenden (de zaal was mudvol) een avond geboden die van A tot Z klonk als een klok. Na de flonkerende muzikale ope ning was eerst het woord aan Hendrik, Mans en Dika met dage lijkse gebeurtenissen en vermake lijkheden uit Diekerhoek. Een imi- taite van Wim Sonnevelds „Mijn dochter is vandaag getrouwd" door Hans Steunenberg was een topper, evenals het optreden van het komi sche duo Spik en Sport, die een uitvoerige informatie gaven van hun belevenissen van hun reis van In de kerkeraadsvergader- ing van de Hervormde Ge meente op 2 juli j.l. is beslo ten een beroep uit te bren gen op ds. H.J. Ekker. Ds. Ekker, zendingspredikant op Celebes, heeft laten we ten dit beroep te aanvaar den en hoopt binnenkort naar Holten te komen. Daar ds. Ekker momenteel nog in Indonesië verblijft om een aantal zaken te regelen is het voorshands niet moge lijk een kennismakings avond te organiseren. Zodra de familie Ekker in Holten woonachtig is zal de ge meente in de gelegenheid gesteld worden met hen kennis te maken. Ds. Ekker is 30 jaar, gehuwd, heeft 2 kinderen en was voor hij naar het zendingsveld ver trok, predikant te Noot dorp. De kerkeraad der Herv. Gemeente te Holten. Oostenrijk tot olde landschap Drenthe. Spontaan applaus kregen ook vader Jan Pinkert en z'n zoontje Wilco (9 jaar) voor de „Zuiderzeeballade". Ook aan het verleden van Dijkerhoek werd ruimschoots aandacht geschonken door het vertonen van dia's hoe of het plm. 50 jaar geleden in de buurtschap was. Ook na de pauze ging „Dat's leuke leut" in hetzelfde vlotte tempo door en werden in leuke conferences em sketsjes Die- kerhoekers, op een nette manier op de hak genomen. Bijna 3 uur heb ben de bezoekers twee avonden met volle teugen genoten van een revue die met veel vaart en verve op de planken werd gezet. Aan de re vue, een product van eigen leden, werkten 44 dames, heren en kinde ren mee. De algehele leiding was bij G. Nikkels in goede handen. Het revueorkest bestond uit W. Mark voort, hammondorgel, B. Boverhof, bas-gitaar en E.J. Pinkert, drums. Kapper Wander Drent zorgde voor de juiste grime en dankzei de uit stekende technische installatie van J. Noteboom, W. Wegstapel en H. Brinkman kwam alles wat op het podium werd gezegd, gezongen en gespeeld goed door. Aangezien zeer velen wegens plaatsgebrek teleurgesteld moesten worden zal „Dat's leuke leut" op vrijdag 11 en zaterdag 12 september weer wor den opgevoerd in „Het Bonte Paard". Noteer deze data even op uw kalender! Zoals bekend, heeft minister ir. G. Braks (landbouw en visse rij) in het kader van het onlangs tussen het Landbouwschap en de Nederlandse Gasunie afgeslo ten contract voor de tuindersga- sprijs 300 miljoen gulden toege zegd voor een sectorbeleid in de glastuinbouw tot en met 1984. Van dit bedrag is f30 min voor energiebesparend onderzoek ge reserveerd. In overleg met het bedrijfsleven zal f270 min aan stimulering van energiebespa rende investeringen op glastuin bouwbedrijven worden besteed. Minister Braks heeft het voorne men, nog in de loop van de maand juli een beschikking Energiebesparende maatregelen in de glastuinbouw te doen af kondigen. Inmiddels is de ont- werp-regeling ter toetsing aan de Europese Commissie voorge legd. In grote lijnen houdt de ont werp regeling het volgende in: - De glastuinder moet op zijn bedrijf tot een energiebesparing van minstens 20% komen op ba sis van het teeltplan 1980-1981 bij het bestaande glaseareaal en het daarbij behorende genor meerde energieverbruik. (Onder genormeerd energieverbruik wordt verstaan, het gemiddelde verbruik bij de teelt van de on derscheidene gewassen op basis van gegevens van het Landbouw Economisch Instituut); - Ter stimulering van energiebe sparende investeringen kan een bijdrage worden yerleend. Voor toepassingen voortvloeiende uit verbruik had van tenminste 30.000 kubieke meter, een ener giebesparingsplan moeten opstel len. In dat plan zal hij moeten aangeven op welke wijze hij het plan beoogt te realiseren en wel ke investeringen hij daarbij ui terlijk voor 1 januari 1985 even tueel in drie fasen zal verrich ten. Daarbij kan hij kiezen uit een groot aantal energiebespa rende maatregelen met een vast gesteld besparingspercentage. Dergelijke maatregelen kunnen bijvoorbeeld inhouden; - gevelisolatie (97c besparing); - energieschermen (20-357c) - dubbeldek (357c); - rookgascondensor (7-157c); - wijzigingen in verwarmingssys teem (8-207c). Voor nieuwe ontwikkelingen ter besparing van energie en be sparing door gebruik van andere warmtebronnen, zoals rest- en afvalwarmte, zullen nog nadere besparingspercentages vastge steld worden. Na uitvoering van de voorge nomen investeringen zal per ku bieke meter genormeerde ener giebesparing een bijdrage wor den verleend van 35 cent. Deze bijdrage zal per bedrijf over ten hoogste 250.000 m3 besparing kunnen worden verleend. Voorschot op de bijdrage Aangezien het besparingsplan in de komende jaren kan wor den uitgevoerd, zal hierop in het voorjaar van 1982 een voorschot kunnen worden verstrekt. Voor de berekening van het voorschot wordt uitgegaan van 2,5 cent teeltplantwijziging, wordt geen per kubieke meter van het ge- hiinracp T/prlppnrv eenvoudiger zal worden. In de komende jaren zal daarom door Gasunie naar verschllende oplos singen worden gezocht voor het inpassen van de afwijkende gas soorten, omdat het gas zal wor den aangepast aan de huidige gastoestellen. bijdrage verleend; - Het streven naar een energie besparing van tenminste driek wart miljard kubieke meter gas. Energiebesparende investeringen Teineinde tot energiebesparing op het glasbedrijf te geraken, zal de tuinder, die in 1980 een Het was niet altijd enig, leuk en gezellig. Maar we leerden van el kaar en konden toch steeds weer verder. We probeerden hem wat moed te geven om echt met mensen om te durven gaan. Om vooral met leeftijdsgenootjes een relatie aan te durven. Een stuk je zelfstandigheid in denken en doen hebben we aan hem probe ren te geven. Er waren vaak goede momenten. Ik weet zeker dat er een beter pleeggezin voor hem had moeten zijn. maar dat Voor het tweede „Houthakkersfeest" dat dinsdagavond door de Holtense Handelsvereniging op „Smidsbelt" werd georganiseerd toonden meer dan duizend bezoe kers, waaronder zeer veel vakantiegasten belangstelling. Aan de wedstrijd namen ploegen deel van de vakantie- bedrijven „De Haspel", „De Lindenberg", „De Prins en het Gemeentelijk Energiebedrijf'. De wedstrijd bestond uit 4 onder delen n.l. houtzagen, houtkruien, ski-baan en paalklimmen. De prachtige beker voor het team dat de meeste punten scoorde was met 13 van de maximaal 16 te behalen punten voor de ploeg van het G.E.B. die bestond uit Henk Wan- sink, Herman Dam Wichers, Eg Huzen, Arend Lichtenberg, Stinus Huisman en Henk Markvoort. De ploegen van „De Prins" en „De Lindenberg" behaalden elk 11 pun ten zodat een 2e manch op de ski baan de beslissing moest brengen voor de 2e plaats. De ploeg van „De Prins" die bestond uit Bart Slokker (Weesp), Gert Ridderhof (Dord recht), Henk Zweverink (Hilver sum), Henk van Vegten (Alkmaar), Pierre Kuiper (Amsterdam) en Hek van de Veen (IJmijden) was 2 se conden sneller en werd 2de. 3. „De Lindenberg" met Jan v.d. Berg en Jan Brakenhof uit Uitgeest, Marcel en Arnold van Zon uit Den Helder, Ben Roode uit Zandvoort en Jan Mackloet uit Nieuw Vennep. 4. „De Haspel" met Piet Appelman (Bo- venkarspel) Kees Holling (Oud- Beijerland) Dirk Kolk (Holten), Hans Izelaar en AKNTOON VAN Herwaarden (Rotterdam) en Mar tin Klein Severter (Borculo). De fraaie beker werd uitgereikt d de coorzitter van de Handelsver eniging de heer A. v.d. Maat. Alle deelnemers kregen een prachtig vaantje. De heer Jan Luesink gaf via de geluidsinstallatie een boeiend verslag van de wedstrijd. Aan het evenement werkten mee de Holtense Muziekvereniging o.l.v. van Henny J. Fransen en de kindergroep „de Klepperklumkes" van de Boerendansgroep „De Hóólter Daansers". normeerde energieverbruik tot een maximum van f37.500.- per bedrijf. Dit voorschot zal worden verrekend bij de uitkering van de bijdrage. Ingeval niet aan ge stelde voorwaarden is voldaan, dient op vordering van de mi nister, dit voorschot te worden terugbetaald. Procedure Er is in de ontwerp-regeling voorzien, dat aanvragen kunnen worden ingediend bij de Dis tricts Bureauhouder. Daarbij dient de tuinder het teeltplan 1980-1981 over te leggen, op ba sis waarvan bij goedkeuring de hoogte van het voorschot wordt vastgesteld. Bij de aanvraag be hoort het energiebesparingsplan. In dit plan zijn o.m. opgenomen de reeds verrichte en voorgeno men energiebesparende investe ringen. Voor de uitvoering van de in het energiebesparingsplan genoemde, nog te verrichten, in vesteringen dient de tuinder per fase toestemming te verkrijgen van de Hoofdingenieur-Directeur voor de Bedrijfsontwikkeling in de betreffende provincie. Eerst na verkregen toestemming ont staat het recht op een bijdrage. Recht op een voorschot of bij drage ontstaat pas, als de Euro pese Commissie tegen de rege ling geen bezwaar heeft. Er wordt naar gestreefd de aan- vraagmogelijkheid per 20 juli a.s. te openen. Voorlichting aan tuinders De tuinbouwconsulenten zullen de tuinders in de komende tijd uitvoerig voorlichten over de re- geling en de uitvoering daarvan.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9