Champagnestreek; reisdoel voor wijnliefhebbers Wi Medische diensten Terrein rondom Ml. Kerk volgende fase van uitvoering. a ^kjouwmaterialen BEKO Holtenaren, al eens bij reisburo De Globe geweest? BUURTVERENIGING HIELD JAARLIJKSE FIETSTOCHT Gerst: het oudste graan (2) de globe voor iedereen die iets te bouwen of te verbouwen heeft HOLTENS NIEUWSBLAD AGENDA Geslaagd KERKDIENSTEN BELANGR'JK! topkwaliteit..! reisburo y 16 JULI 1981 -PAG. 3 i Frankrijk verheugt zich de laatste jaren in een enorme belang stel ling van Nederlandse vakantiegangers en het feit dat het be kend staat als een wijnland bij uitstek zal daaraan zeker bijdra gen. Steeds meer Nederlanders gebruiken hun vakantie om op een plezierige manier hun wijnkennis te vergroten. Sommigen komen tijdens de vakantiereis even op adem in een wijnbouwgcbied of brengen er een lang weekend door, terwijl anderen van hun va kantie een complete „wijnreis" maken en verschillende Franse wijnstreken bezoeken. Voor beide groepen vormt een bezoek aan de Champagnestreek en aan de koele kelders van de champagne huizen een verkwikkende start van de vakantie. Dit wijnbouwgcbied - waar de sprankelende feestwijn cham pagne vandaan komt - bevindt zich in het noordoosten van Frankrijk, pal onder de Belgische Ardennen en op slechts enkele honderden kilometers van ons land. De glooiende, met wijnstok ken beplante hellingen en de uitgestrekte bossen op de toppen van de heuvels strelen het oog met een rijke schakering van groene tinten. Op de wijnhellingen moet het hele jaar hard worden gewerkt. Het is alleen dankzij de maximale inspanning van de wijnboer dat zo ver naar het noorden nog druiven van een zo uitzonder lijke kwaliteit kunnen worden gekweekt. Toch is de koesterende zorg waarmee de champagneboer zijn wijnstokken omgeeft slechts één van de factoren die de kwaliteit van de champagne bepalen; een kwaliteit die zo hoog is dat men de champagne wel de „Ko ning der Wijnen" noemt. Wettelijke bepalingen Alles wat met de produktie van champagne te maken heeft, is omgeven met wettelijke bepa lingen, die vooral tot doel heb ben de kwaliteit van de wijn op het hoogst denkbare niveau te houden. Bij de oogst - die meestal in september plaats vindt - mogen bijvoorbeeld al leen gezonde, niet beschadigde druiven tot champagne worden verwerkt. Alle trossen worden daarom letterlijk „nageplozen" en alle druiven die niet aan de eisen voldoen, worden eruit ge knipt. Nadat de druiven zijn geperst - hetgeen heel snel moet gebeu ren, omdat anders de schillen van de veelal blauwe druiven het sap rood zouden kleuren - laat men de most in vaten, kui pen of tanks gisten. Het resul taat is nog geen champagne, maar een gewone, nietr-mousse- rende witte wijn. De belletjes Om daarvan champagne te maken wordt deze wijn in fles sen gedaan, waarbij rietsuiker en giststoffen worden toege voegd. Deze flessen worden ver volgens opgeslagen in de uitge strekte gangen en wijnkelders die (vaak al door de Romeinen) werden uitgehouwen in de krij trotsen. Het is hier - onder de grond - dat de belletjes worden geboren. Gevoed door de rietsui ker produceren de giststoffen koolzuurgas dat gaandeweg in de wijn wordt opgenomen. Door de vorming van het koolzuurgas loopt de druk in de fles sterk op: tot zo'n 6 atmosfeer (ca. vier maal de druk in normale auto band!). Bezinksel Bij deze gisting in de fles vormt zich bezinksel dat uit de fles moet worden verwijderd, voordat deze naar de consument kan gaan. De fles wordt hiertoe horizontaal in rekken („pupi- tres") geplaatst. Om de andere dag worden daarop de flessen door een „remueur" licht ge schud. een achterste slag ge draaid en iets meer onderstebo ven gezet. Het gevolg is dat het bezinksel langzamerhand in de hals van de fles terecht komt en uiteindelijk - wanneer de fles helemaal ondersteboven staat - op de onderkant van de kruk belandt. De hals van de fles wordt vervolgens in een peke- loplossing van 20 graden onder nul gedompeld, waarbij een klein beetje champagne bevriest. Vervolgens wordt de fles ont kurkt: door de druk schiet het ijsklompje uit de fles en drijft daarbij alle bezinksel voor zich uit. De fles wordt daarna bijgevuld terwijl tevens een hoeveelheid suiker wordt toegevoegd al naar gelang het type champagne dat men wil produceren: Brut (droog). Sec (iets zoet) of Demi- Sec (zoet). Wanneer de fles vervolgens van een nieuwe kurk, etiket en andere aankleding is voorzien, is hij - na nog een korte rustpauze - gereed om te worden ver kocht. Sinds de oogst is dan ge middeld zo'n drie .jaar verstre ken. Rondleidingen Bezoekers aan de Champagne streek kunnen de geboorte van de belletjes van nabij aanschou wen. Een groot aantal champag nehuizen heeft zijn wijnkelders opengesteld voor het publiek; de - gratis - rondleidingen die deze champagnehuizen aanbieden, worden in een aantal gevallen afgesloten met het drinken van een glas champagne „van het huis". Een folder met namen en adressen van de betrokken champagnehuizen, de tijdstippen van de rondleidingen en de ta len waarin uitleg wordt gegeven, Den Haag. De folder wordt dan kan - met de vermelding kosteloos toegezonden. „Rondleidingen Champagnekel ders 1981" - schriftelijk worden Bosrijk aangevraagd bij: Comité Inter- professionnel du Vin de Cham pagne, Raamweg 43, 2596 HN In de Champagnestreek ko men niet alleen de wijnliefheb bers aan hun trekken. Het ge bied is een uitloper van de Ar dennen en behoort dan ook tot de meest bosrijke gebieden van Frankrijk. Uniek voor de Cham pagne zijn de „Faux", een aan de beuk verwante boomsoort waarvan de stammetjes en tak ken zich grillig omhoog kronke len. Ook op historisch gebied biedt de streek een keur aan beziens waardigheden. De „Slag aan de Marne" werd in de Eerste Werel doorlog gedeeltelijk hier gestre den, maar ook in een verder verleden heeft de geschiedenis zijn sporen in dit wijnbouwge- bied achtergelaten. Ook talloze andere - vriendelijker - monu menten nodigen echter uit tot een bezichtiging. Wereldberoemd is de kathedraal van „Notre-Da- me" in Reims, met de bouw waarvan in 1211 werd begonnen en waar een eeuw lang onafge broken aan werd doorgewerkt. In de kathedraal werden de Franse koningen gekroond en kreeg de goddelijke opdracht van Jeanne d'Arc zijn hoogte punt. De bezienswaardigheden van de streek en het unieke karak ter dat de Champagne als wijn- bouwgebied bezit, maken het de bezoeker mogelijk om tijdens zijn vakantiereis even op adem te komen: oog in oog met de eeuwen en met een sprankelend glas champagne in de hand. Donderdag 16 juli: 20.30-21.00 uur: Zomeravondzang in „De Kande laar" (Stationsstraat) Zondag 19 juli: 14.00 uur: Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.) Dinsdag 21 juli: 8.30 uur: Begin opruiming bij Huzen in Dijkerhoek (zie adv.) Woensdag 22 juli: 20.00 uur: Orgel concert door Klaas Jan Mulder in „De Kandelaar" (zie ber.) Donderdag 23 juli: 20.00 uur Werkvergadering/taakverdeling i.vm. autocross M.A.C. „De Hol- terberg" in café „De Biester" (zie adv.) Dinsdag 28 tot en met vrijdag 31 juli: Dorpsfeest in de dorpskern. Woensdag 29 juli: 20.00 uur: Orgel concert Peter Eilander m.m.v. Hans van der Maten (verzoekpro gramma) in „De Kandelaar". Donderdag 30 juli: 20.30-21.00 uur: Zomerzangavond in „De Kande laar". In het kader van de realise ring van het „Komplan" is het noodzakelijk over te gaan tot het herbestraten van het terrein rondom de NH-kerk. In verband hiermee hebben B en W het col lege van Kerkvoogden der NH- Kerk te Holten voorgesteld een strook grond ter grootte van 390 m2, gelegen ten westen en ten noorden van de kerk, aan de gemeente te verkopen voor f 50.- per m2 en dat de in ei gendom van de kerk overblij vende strook grond ter grootte van 110 m2 door de gemeente zal worden bestraat voor f 6000.-, incl. BTW, te betalen door de Kerkvoogdij. De in het Komplan opgeno men keermuur, alsmede de he- melwaterafvoer van de kerk op de riolering zal voor rekening van de gemeente worden uitge voerd. De door de gemeente aan ,te kopen strook grond zal wor den berstemd tot openbare weg. B en W stellen de raad voor de ze grond aan te kopen en hier voor een krediet beschikbaar te stellen ad. f 21.000.- incl. nota ris- en rentekoten. Ook stellen B en W de raad voor weer een drietal bouwterreinen te verko pen in het plan „De Haar" par tieel plan 1976. Het gaat hier om de kavels: nr. 8, groot ca. 325 m2 aan de heer J. Marsman, Schapendijk 3 te Holten voor een bedrag ad f 29.370.-. nr. 12, groot 345 m2 aan de heer H. G. Bosman, Deventerweg 15 te Hol ten voor een bedrag groot f31.175.-. nr. 13, groot 305 m2 aan de heer T. Willemink, Mar kepad 2 te Holten voor een be drag ad f 27.560.-. Naast de al gemene verkoopvoorwaarden zijn op deze verkopen een aantal bij zondere voorwaarden van toe passing, waaronder de bewo- ningsplicht van 10 jaar door de koper. KNIPTIP Vaders zijn veel te vaak foto-doe-het-zelvers. Laat haar toch ook eens fotograferen. GOOR Tel.fl547B-2284 Sliliiaslui 24 nu» Tel. 85413-1147 Wuiiei IS Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak! Onze oud -plaatsgenote Mari anne Rutgers behaalde aan de Rijks Universiteit te Gronin- gen-faculteit rechtsgeleerdheid haar kandidaats met aanteke ning „cum laude". Aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Hengelo slaagden voor het ein dexamen: B-richting (2-jarig) B. Veneman: A-richting(Landbouw) 3-jarig: A. Aanstoot. H. Landeweerd, A. Markvoort en G. Stam: A-richting (milieu) 3-jarig: A. Temmink. Ned. Herv. Kerk: 8.30 uur en 10.15 uur ds. C. C. Addink. Uitgangscoll. Zuiderzeefonds. Oppasdienst: mevr. Pet- tinga-Bolks en Frieda van Zon. Na de 2e dienst koffie drinken met de gasten in ge bouw „Irene". Gerei', kerk: 9.30 uur en 19.15 uur ds. D. H. Borgers van Den Ham. In beide diensten is de le coll., voor de kerk en de 2de voor rente en af lossing. Na de morgendienst „koffie-uurtje" met de vakan tiegasten in het „Voorhuis". Oppasdienst: José Beldman, Marianne Thalen. Mevr. Veld huis-Bos, mevr. Wi thaar-Stam, res. mevr. Saal- mink-Stam. 11.00 uur: Kampdienst in re creatietent op de Borkeld: ds. G. W. H. Peddcmors. R.K. Kerk (Geb. „Irene"): za terdag 17.00 uur, zondag: 9.30 uur. Dijkerhoek: 9.30 uur ds. W. Vons. Uitgangscollecte: Zui derzeefonds Okkenbroek: 9.30 uur ds. J. v.d. Molen van Raaite. Uit gangscollecte- algemeen ker- kewerk/samenleving. Nieuw Ileeten: zaterdag: 19.00 uur, zondag: 8.00 uur en 11.00 uur. ISOLERENDE BEGLAZING met KOMOKEUR 910 JAAR GARANTIE <9 SNEUE LEVERING 9RECHTSTREEKS VAN DE FABRIEK ISOLERENDE BEGLAZING Samuelstraat 3. 7441 BW Nijverdal Telefoon 05486-16233 De vorige keer heb ben we iets geschreven over het gebruik van gerst in vroeger dagen. Deze keer zullen we wat vertellen over de voedingswaarde en de samenstelling. Gerstkorrels bevatten meer mineralen dan bij andere granen het ge val is. Het kalium-, magnesium- en fosfor- gehalte blijkt zeer hoog te zijn, terwijl ook cal cium, chloor en na trium in ruime mate aanwezig zijn. Men be weert dat door het eten van gerst beenderver- kalking wordt tegenge gaan. Opvallend is ver der het hoge vitamine E-gehalte. Vroeger werd het ger stewater als een be proefd volksmiddeltje tegen koorts gebruikt. (50 gram gerstekorrels op 2 liter water onge veer l'/2 uur laten ko ken. De korrels er af zeven en citroen j* In het pand van de Oad is reisburo De Globe gevestigd. Nu moet u niet denken dat u daar alleen een busreis kunt boeken, want De Globe biedt véél méér I n reisburo De Globe vertegenwoordigt zo'n beetje alle bekende reisorganisaties en eigen Sch\pholvetv°« e„ a,,TA .bootreizen met De Globe beter uit.óók in Holten! Burg. v.d. Borchstraat 2 Holten Tel.05483 - 2630 een eetlepel honing toe voegen). Van gerst kan men pannekoeken bakken, een eenvoudige soufflé van maken en men. kan er ook brood van bakken. Voor het bak ken van brood moet er wel 25% tarwe aan worden toegevoegd, om dat anders het brood niet gaat rijzen. Recept. Gerst-groenten- schotel (2 personen) Ingrediënten: kop gerst, 1 kop bouillon. 1 laurierblad, 1 theelepel basilicum, theel. ge malen lavaswortel t of wat meer lavasblad zeezout, teentje kno flook, preistengel, stuk je groene kool, toma tenpuree, een beetje ge raspte (oude) kaas, bo ter of margarine. BEREIDING: Zet de gewassen gerst een paar uur in bouillon met laurierblad in de week. Kook de gerst met laurierblad gaar in ongeveer 1 uur. Stoof de groentes in een bee tje olie en wat water met zout bijna gaar. het is beter om later te zoutenVermeng de gestoofde groentes met wat tomatenpuree, basi licum en kaas en leg deze nu laag om laag in een vuurvaste scho tel met de gerst. Op de bovenste laag strooit u wat kaas en legt u er een paar klontjes boter op vragen of reakties kunt u sturen naar: De Kikkererwt Postbus 62 7450 AB Holten. Onder de meest ide ale weersomstandighe den hadden de leden van de buurtvereniging Burch van de Borch straat hun jaarlijkse fietstocht, die voor deze keer uitgezet was over de Borkeld. Bij de re creatietent kregen de fietsers koffie met kren- tebrood aangeboden. Via diverse denkspellet jes en doelschoppen op de picknickplaats op de Borkeld kwamen de fietsers terecht bij ma nege Snorrewind, waar hun nog een leuke ver rassing wachtte. In de manege stond alles klaar voor een wedstrijd ringsteken te paard. Aanvankelijk een griezelige aangele genheid voor diverse leden. Maar alras ver loor men de paarde- vrees en waagden de meesten de stap. Her man Smit bleek de bes te ruiter en werd door de eigenaar van de manege dhr. Brons voort gehuldigd met een fraaie strik en een trofee. De kinderen die bij de gezinsfietstocht ook aanwezig waren konden naar hartelust pony rijden, de jeugd maakte hier gretig ge bruik van. Rond elf uur werd gezamenlijk de terug tocht aanvaard naar Holten. Arts J. F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 35 53. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. Wijkverpleging Zr. M. H. Honig- van 't Spij ker, Fliermatenw. 13, tel. 05731-445 bgg. 05700-2 27 00. U kunt de wijkverpleegkun dige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7.00 uur, bu reau Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat31, tel. 14 36. Tandarts: F. B. Zeilstra, Brederode- straat 6, Rijssen. tel. Ö5480- 45 69. "Dierenarts W. C. W. Wamelink, Hout weg 18, tel. 05483-20 04. Ziekenvervoer: Alarmnum mer 00 11 of dienstdoende arts, tel. 35 53. Open Bejaardenwerk: Tafel tje dekje. Inlichtingen, tel. 12 01 en 15 17. Zuigelingenconsultatiebu reau: Elke donderdag van 8.15-11,30 uur. in In Stichting Kruiswerk Gaardenstraat. Fysiotherapie: Alle werkda gen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. Stichting voor maatschappe lijke dienstverlening „Mid den Overijssel": Bureau Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 31, Holten, tel. 05483-27 84. Spreekuren alge meen maatschappelijk werk ma. t/.m vrij. van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. Ge- zins- en bejaardenverzorging ma. t.e.m. vrij. van 8.30-9.30 uur. Telefonische hulpdienst tijdens het weekend 05486- 1 64 65. Gem. energiebedrijf: storing electriciteit en gasvoorzie- ning, tel. 18 14. Politie: tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen 05200-7 12 34. Brandweer: tel. 00 11 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3