TEN WE NOG MAAR 00 PANNEBRODEN! V akantie ongevallen Nederlandets The Beat Robin Lane Chartbnsters Sugar the Lollipops met de rekreatiekranten inTwente en Gelderland/ WACHT LIJST KWOK SHING' TENNIS CLUB SALLAND BATHMEN mot Zorg ervoor dat de vakantieganger u weet te vinden. Technische gegevens 053-320141 OOK DEZE GEEN NOOD van de carnavalshits dit was het liedje ,.100 panne- en". Het werd door Henk nberg gezongen. Hij was er ;eld mee te horen op de ra- en op de tv ook te zien. I estoven als hij was zag hij an altijd uit. zoals je dat acht van heel ouderwetse ers. Reken maar dat de ers in ons land helemaal in sas waren met dat liedje, n de Nederlanders nog honderd pannebroden per zullen ze menigmaal ge- t hebben. Pannebrood is oud woord voor in een dpan of een vorm gebakken d. jaar of tien geleden at de ddelde Nederlander er nog el. Maar tegenwoordig eten •r nog slechts een stuk of Het broodverbruik is de al ien 25 jaar met maar liefst gedaald. Daar stond tege- ir dat de bevolking groeide, •it het werkelijke bruodver- k niet met 42maar met terugliep. In bakkerskrin- spreekt men in dit geval een daling niet van 18 r van 50.000 balen per week. bakker meet zijn omzet na- jk af aan het aantal balen, zal duidelijk zijn dat het verminderde broodverbruik ijpende gevolgen heeft gehad het hele bakkersbedrijf. In aar is het aantal bakkersbe ren teruggelopen van 10.000 ongeveer 4.000. Hiervan jen er 120 tot het grootbe- gerekend. dat zijn de grote idfabrieken. Zij nemen 40% de broodproduktie voor hun ning. De rest wordt dus het midden- en kleinbedrijf warme bakker om de hoek) aardigd. In de gehele be stak werken 34.000 mensen, nenteel wordt nog 20% van brood aan huis bezorgd. Op platteland ligt dit percen- nog boven de 30. Ongeveer van het dagelijks brood ijdt via de bakkerswinkels kocht. De overige 40% via de ermarkten. lotseheepse broodcampagne •j enorme daling van het 'odverbruik heeft de bakkers- «ld ertoe gebracht een groot- I eepse broodcampagne te starten. Meer broodverbruik be tekent namelijk meer werk voor de bakkers. En. zeggen ze, het is ook gezond om meer brood te eten. Nederlandse voedingsdes kundigen steunen de bakkers in deze laatste opvatting. Zo zei prof. Hautvast vorig jaar op de „Dag van het brood": „De ge zonde eenvoudige boterham zou veel meer op de tafels in de vaderlandse huiskamers moeten terugkeren, in plaats van de vet te en zoete alternatieven, die de boterham hebben vervangen". Oorzaken daling broodverbruik Gegevens van de nieuwe Stich ting Voorlichting Brood (let wel: wie meer wil weten over brood kan voortaan bij dit bureau te recht: adres: Postbus 88.000. 2508 BR Den Haag), gegevens dus van die stichting leren ons hoe het kwam dat er steeds minder brood werd gegeten: 1. een veranderde bevolking: - afname van de groei van de bevolking - kleinere gezinnen - vergrijzing - hoger opleidingsniveau 2. wijzigingen in de bakkerijsec tor: - minder bakkers, dus minder verkooppunten - afname van de bezorging aan huis 3. de toegenomen welvaart: - hoger inkomen - grotere mobiliteit (werk. va kantie) - diepvries - groter aanbod van alternatie ven voor brood Ontstaan van brood Aan brood zit een lange geschie denis vast. Het ontstaan van brood is te danken aan een toe val. Vele duizenden jaren gele den kende men geen brood, maar redde men zich met tarwe korrels. Om die tarwekorrels wat zachter te maken en daardoor lichter verteerbaar, werden ze eerst gekneusd en daarna in wa ter geweekt. Het verhaal wil dat FF U bent altijd welkom bij het Chinees-Indisch Restaurant Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur Voor maaltijden afhalen zelfde uren Vele Chinees-Indische specialiteiten Ook voor partijen en familiefeestjes Gezellig en sfeervol U kunt ook tafels bespreken Holten: Dorpsstraat 68. Tel. 05483-2899 Ommen: Brugstraat 28, Tel. 05291- -23 93 zo'n papbrood een Keer op de hete stenen bij een houtvuur bleef liggen en dat zo de eerste platte, stevige koek ontstond. Broodnamen verhaal apart Een verhaal apart vormen de namen die we in ons land in de loop der tijden aan brood heb ben gegeven. Over broodnamen is zelfs een wetenschappelijk werk verschenen. Het is een boek dat door mevrouw Jozien Jobse-van Putten is geschreven onder de titel 'n Brood is gin- nen stoeten". Het gaat over de geografische verspreiding van benamingen van brood in ons land. Mevrouw Jobse heeft daar naar een onderzoek ingesteld en ze heeft van haar boek een stu die gemaakt voor mensen die onze taal als hun vak beschou wen. Zo weten we nu dat de ri vier de Waal de noordelijke grens vormt van het gebied waar het woord „mik" wordt ge- bruikt voor wit tarwebrood. Bo ven de Waal is geen enkel ge bied waar mik in deze betekenis voorkomt. En nu weten we dat er in de Peel een gebiedje be staat waar. evenals in noordelij ker gebieden, het woord „stoet" wordt gebruikt. De moderne broodkoper bij de warme bakker en wat daarvoor moet doorgaan, zal ervan opkij ken dat brood in sommige tij den en streken zo hard als een plank was. Onze taal kent het woord „broodploeg". Dat is de aanduiding van een speciaal mes voor het snijden van heel hard brood. Mevrouw Jobse merkt op, dat in Friesland niet voor niets een snee roggebrood „een stik" heet. In Groningen en Drenthe spreekt men van „een brugge" en dat woord staat in verband met breken, vermoedt men. We vrezen, dat het breken niet slechts op het brood slaat maar ook op het ge bit van de consument. In veel gebieden was in het na bije verleden brood de gebruike lijke naam voor roggebrood. Het gebied van roggebroodeters, dat van noord naar zuid door het oosten van ons land zich uit strekt. is natuurlijk tegelijkertijd het gebied van de roggeteelt. Daar was tot in vrij recente tij den tarwebrood een zeldzaam verschijnsel. Wie over brood sprak, bedoelde roggebrood. An dere broodsoorten kregen een andere naam, bijvoorbeeld stoet. KNIPTIP Foto's maken van héél dichtbij? Met de meeste kamera's kan het als u een voorzetlensje hebt. Vraag '¥$1 er eens naar in uw fotozaak.1) 7 w KNIPTIP 'n Filmpje inleggen? Daar is niets aan! Vraag 't maar aan uw fotohandelaar. Meer dan 5 miljoen Nederlan ders zullen dit jaar hun zome rvakantie in het buitenland doorbrengen. Dit is de verwach ting van de ANWB aan de voor avond van de grote vakan tie-trek. De Bond verwacht dat hiervan meer dan 3 miljoen Ne derlanders met de auto of motor naar hun vakantiebestemming zullen gaan. Dat betekent dat meer dan 1 miljoen auto's onze grenzen dan zullen overschrij den. De praktijk van de afgelopen jaren heeft bewezen dat dit he laas weer gepaard zal gaan met een groot aantal pech-gevallen en verkeersongelukken. Het cij fermateriaal van de Alarmcen trale over de eerste 5 maanden van dit jaar geeft al een stijging te zien van 10% t.o.v. 1980. De ANWB-Alarmcentrale heeft een onderzoek gedaan naar de belangrijkste oorzaken van ver keersongevallen in het afgelopen seizoen. Daaruit kunnen de vol gende conclusies worden getrok ken. Het is opmerkelijk hoeveel, ongevallen gebeuren op de heen- en terugreis. Vooral in de grote doorgangs- en vakantielanden Frankrijk en Duitsland kwam ruim 65% van het totaal aantal onderzochte gevallen voor; daar van alleen al in Zuid-Duitsland 20%. Het valt verder op dat zo veel ongevallen plaatsvinden be trekkelijk kort na het vertrek. Op de heenreis was binnen 250 km al 35% van de ongevallen voorgekomen en op de terugreis binnen deze afstand zelfs al 55%. Op basis daarvan geeft de ANWB de volgende adviezen: - bereid u op de terugreis even goed voor als op de heenreis; - let extra goed op tijdens de eerste uren van de rit, vooral op de terugreis. Veel verkeersongevallen ge beurden op auto(snel)wegen (40%) met name op rechte weg- vakken. Opmerkelijk was dat het-helling-af-rijden zoveel ge vaarlijker 2x) is dan de hel ling-op. Daarom adviseert de ANWB: - wees extra attent op rechte wegvakken van auto(snel)wegen met hellingen naar beneden, tei voorkoming van te hoge rijsnel- heden. De jongere automobilist heeft meestal nog weinig rij-ervaring en is relatief vaker betrokken bij ongevallen. Naast de eerder genoemde punten van aandacht blijkt uit het onderzoek dat ook andere zaken voor de jongeren van belang zijn. Ongevallen in bochten kwam bij deze groep relatief veel voor. Ook werd dikwijls een te zware caravan aangetroffen, of een au to met een te geringe trek kracht. De combinaties die bij ongevallen betrokken raakten voldeden niet aan de stelregel die de ANWB gebruikt nl.: „Het afleveringsgewicht van de aan hanger mag niet meer bedragen dan 60% van het lediggewicht van de trekauto". Het onderzoek werd verricht door bestudering van 765 onge vallen in het buitenland in het seizoen 1980 waarbij de ANWB-Alarmcentrale had gehol pen met de repatriëring. Uit een vergelijking met een onderzoek over 1978 bleek dat de Nederlandse vakantieganger aandacht heeft voor de adviezen die de ANWB ieder jaar ver strekt. Zo nam het aantal onge vallen met de zware caravans relatief af tot 14%. Voorts bleek dat er onderweg meer rustpau zes werden genomen, hoewel nog altijd bij 30% van de on gevallen vanaf 't vertrekpunt niet was gerust. Te lange dagrit- ten zijn nog steeds oorzaak van ernstige ongevallen. (Van alle ongevallen kwam 20% voor na 6 uur rijden). Daarom wijzen we erop dat de vermoeidheid tij dens de lange vakantieritten een grote rol speelt. Door een goede reisvoorbereiding kan men voor af de etappe-plaatsen zorgvuldig uitkiezen en kan men de groot ste files onderweg vermijden. Om de Nederlanders die een verkeersongeluk overkomt of met pech aan hun auto of mo tor te maken krijgen staat de ANWB-Alarmcentrale klaar. Op de Alarmcentrale in Den Haag en haar steunpunten in Lyon (Frankrijk), Mendrisio (Zwitser land en Barcelona (Spanje) staat 192 man personeel klaar om met raad en daad te helpen. Voor het ophalen van gestrande au to's en motoren zijn 113 repatri- ërings-equipes beschikbaar. Pak die markt eakantievierende Deze rekreatiekranten worden in de maanden juni, juli en augustus wekelijks gratis bezorgd bij de vakantiegangers in Twente en Oost-Gelderland. In hotels, restaurants, pensions, zomerhuisjes, campings, kampeerboerderijen, informatiekiosken, reisbureaus, musea, vvv-kantoren en bij benzinestations. Met de rekreatiekranten bereikt u de vakantieganger overal! De rekreatiekranten staan vol met informatie over de streek, uitstapjes, evenementen, winkelmogelijkheden en aanbiedingen in de omgeving. Pak die grote groep vakantievierende Nederlanders, die heel wat „extra's" te besteden hebben. Met een advertentie in de rekreatiekranten voor Twente en Gelderland weet u zeker dat u op de goede plaats komt. De rekreatiekranten in Twente en Gelderland verschijnen op zaterdag 6,13, 20 en 27 juni, 4,11,18 en 25 juli, 1, 8,15 en 22 augustus 1981 Oplage 26.000 tot 42.500 exemplaren (afhankelijk van de vakantiedrukte). Zetspiegel: 240 mm breed; 360 mm hoog. Aantal kolommen: 6. Kolombreedte: 40mm. Bel voor meer informatie of voor het opgeven van uw advertentie: De rekreatiekranten in Twente en Gelderland zijn een uitgave van: Uitgeversmaatschappij Van der Loeff BV Getfertsingel 41, 7513 GA Enschede. Advertenties werken omdat ze gelezen worden In Bathmen kunt u tennissen bij de T.C. Salland Deze club speelt op een gloednieuw park en neemt nog leden aan Bel voor informatie zoals speciale kontributie training, etc. naar het secretariaat! Tel. 05704-2308 of naar de tennishal Tel. 05704-2626 Het uit het Engelse Birmingham afkomstige zestal the Beat heeft zich sinds de eerste single „Tears of a clown" in het thuisland ontwikkeld tot een echte topgroep. Al hun singles bereikten de top tien en ook het jongste 45-toeren produkt „Doors of your heart" beklimt met forse stappen de Engelse hitlijsten. Via een grote toemee door de V.S. en Canada begint de groep daar nu ook enig succes te boeken terwijl men vorige maand weer een uitgebreide Europese toer heeft gemaakt. De debuutelpee „I just can't stop it" van Everett Morton/drums, David Steale/bas, Saxa/sax, Ranking Roger/zang, David Wakeling/zang-gitaar en Andy Cox/gitaar verscheen vorig jaar en bevatte komposities van uitstekende kwaliteit die een aanstekelij ke, dansbare uitvoering kregen. Vooral de hits „Tears of a clown" (ooit een hit in de originele uitvoering van Smokey Robinson Miracles), „Hands off... she's mine", „Mirror in the bathroom" en „Stand down Margaret" bezorgden de voetjes enkele drukke minu ten. Met „Wha'pper" is de groep aan haar tweëde elpee toe, een plaat waarop de twaalf songs (waarvan 10 eigen werk) weer een hoge 'dansbaarheids' faktor bezitten. Het begint al direkt goed met „Doors of your heart" - de nieuwe single dus - waarin middels een prima tekst weer eens de rassenstryd tussen blank en zwart wordt aangevallen. OokAU out to get you" en „Monkey murders" dansen heerlijk weg waarna „I am your flag" wat minder ska/reggae invloeden bevat. Het Frans-tahge „French toast (soleü trop chaud)" brengt de luisteraar weer terug in tropische sferen via een swingend salsa-ritme. Een sombere sfeer kenmerkt „Drowning", vervolgens is de muziek van „A dream home in N.Z." wat vrolijker van aard maar de tekst des te somberder. „Walk away" is een love-song van klasse en is zeer geschikt om op single uitgebracht te worden; in „Over and over" en „Cheated" overheerst het reggae-ritme terwijl „Get-a-job" weer wat meer rock in het recept heeft zitten. Overigens wordt in dit nummer op schitterende wijze kritiek geleverd op de arbeids situatie van dit moment waama in „The limits we set" onze (doorgedraaide) konsumptiemaatschappij het moet ontgelden. Met deze tweede elpee bewijst the Beat zich te hebben ontwikkeld tot absolute topper: een groep die uitstekende melodieën weet te schrijven en daarbij schitterende teksten fabriceert. Teksten die kort en bondig (maar zeer raak) aUerlei misstanden aan de kaak steUen; een echte aanrader! the Beat/Wha'ppen Arista 203 701 Waarschijnlijk vanwege het grote succes van Blondie verschenen vorig jaar plotseling een serie platen van Amerikaanse bands met een niet onaantrekkelijke zangeres in de gelederen. De meeste groepen bestaan ondertussen niet meer maar van Robin Lane the Chartbusters is sinds kort een tweede album verschenen,.Imita tion life" getiteld. Van al die debuutplaten was de elpee van the Chartbusters zeker niet de slechtste zodat Robin Lane/zang, Leroy Radcliffe/gitaar-zang, Asa Brebner/gitaar-zang, Scott Baerenwald/bas-zang en Tim Jackson/drums terecht een herkan sing krijgen. Het vijftal is afkomstig uit Boston en bestaat sinds 1976, waarbij ze voordien al een behoorlijke ervaring in de muziek hadden opgedaan bij diverse groepen en in diverse achtergrondkoortjes. Hun eind '79 opgenomen eerste elpee bezorgde hen behoorlijk wat live- optredens, wat er weer voor zorgde dat het vijftal een hechter geheel ging vormen en redelijk bekend raakte in de V.S. als Uve-band. Op „Imitation life" blijkt vooral dit betere samenspel de prima songs van Robin Lane beter te passen als het wat nonchalante spelen op de eerste langspeler. Ook zijn de songs wat heavier uitgevoerd waardoor het geluid duidelijk commerciëler is geworden. Vooral in „For you", „Send me", „Imitation life", „Say goodbye", „Rather be blind", „Solid rock" en „Pretty Mala" levert de band een prima prestatie. Robin Lane the Chartbusters hebben op „Imitation life" kwalitatief een fikse stap voorwaarts gemaakt en verdienen met deze plaat zeker aandacht, waarbij een single-hit zeker zou kunnen helpen. („For you" misschien?) Robin Lane the Chartbusters/Imitation life WB 56898 Met „I can dance" scoorden Sugar en haar Lollipops een grote hit in Nederland, hoewel het nummer hier niet de eerste plaats behaalde zoals in Denemarken. De volgende single „Dancing dynamo" evenaarde weliswaar niet het succes van hun eersteling maar verkocht toch ook niet onaardig. Beide nummers staan nu op de debuutelpee van dit Nederlandse vijftal. Grote inspirator achter deze plaat is het duo A.J. Britnell en A. Treffers, vroeger al uiterst succesvol in de weer met/als Long Tall Ernie the Shakers. Voor sugar Lollipops schreef het duo 12 songs die perfekt passen bij het jaren '50 stemgeluid van leadzange- res Sugar; haar stem lijkt namelijk erg veel op die van Wanda Jackson (en Pearl Harbour). Het resultaat is een prima swingende plaat met pretentieloze rock/pop die uitstekend is geproduceerd en waarvan „Changing address" een derde hitsingle zou kunnen worden. Sugar the Lollipops CNR 655.117 Henk Oldenhof

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13