Kleine Suzuki niet alleen stadsauto Met de motor op vakantie VOLVO 340-NIEUWS Suzuki Alto ^MmcnHAKOEi Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 f Het Japanse merk Suzu ki, al jaren geïmporteerd door Nimag, een dochte ronderneming van Toyota-importeur Louwman en Parqui, ge niet grote bekendheid vanwege de motorfiet sen. Eertijds werd een kleine auto met een drie-cilinder tweetact motor in ons land op de markt gebracht, maar dit produkt kreeg geen grote bekendheid. Een aantal jaren later werd een nieuw coupeetje met 4-cilinder motor geïn troduceerd, gevolgd door de Suzuki LJ 80 met vierwielaandrijving en het kleine bestelau- tootje. Deze drie auto's effenden het pad voor een succesvollere ren tree in de personenauto-sector. Op de RAI stond dan de Al to als primeur, met een prijs van net onder de 10 mille voor de drie- deurs versie. In mei werd deze interessante prijs fors verhoogd tot f 10.955.-. Koersstijgingen van de Japanse Yen zijn daar voor het belangrijkste deel de bet aan. Ook wordt al beweerd dat de Japanners de prijzen ge leidelijk aan optrekken tot het Europese auto-prijs-niveau, om daarmee de argumentering dat de Japanse auto in vergelijking met de Europese te goedkoop is weg te nemen. Men weet dat er regelmatig op aangedrongen wordt de groeiende importen uit Japan een halt toe te roepen, in feite te miniseren. Dat is een algemeen Europees gegeven en dat heeft betrekking op alle Ja panse automerken. Nu de test van de Suzuki Al to en aan het eind onze visie of de Al to voor de hogere prijs nog wel zo interessant is. Het weggedrag van de Alto is zo goed als neu traal, met een heel licht merk bare neiging naar onderstuur. Het onderstel is voor opge bouwd uit Mc. Pherson veerpo- ten en achter doet een starre as verankerd aan een enkelvou dige bladveer aan beide kanten het veer- en geleidingswerk. Heel eenvoudig geconstrueerd maar wel doelmatig. Het is een licht autootje en dan kan dat best. De schokbrekers deden hun werk goed, daarbij opmer kend dat op minder goed pla veisel echt wel te merken is dat het om een kleinere auto gaat. De besturing werkte prettig licht precies en direct. Het gaat hier om een tandheugelbestu- wenswekkender en is de auto helemaal niet zo luidruchtig. In het interieur dringen de motori sche en aandrijfgeluiden niet erg door en dat is een niet ge ringe gunstige factor voor pret tig en ontspannen autorijden. Het verbruik hangt nauw sa men met de stijl van rijden. Maar ook of er met wind tegen of mee gereden woidt. Het gun stigste cijfer kwam zo rond de 80 km. naar voren. Veel zachter rijdt men niet, vandaar dat we beneden deze grens geen me tingen hebben verricht. Bijna 20 km. op één liter is haalbaar bij die snelheid. Honderd rijdend resulteerde in tussen de 16 en 17 km. op een liter. Bij constant 120 reden we de ene keer zo ongeveer 14 km. op een liter, maar de andere keer nauwelijks 1 op 12. Dan speelde de tegen wind duidelijk parten. De ver snellingsbak heeft 4 versnellin gen vooruit en uiteraard 1 ach teruit. Het bakje schakelde prima en wordt bediend door een pook op de vloer. Snel op waarts schakelen, maar ook gemakkelijk terugschakelen was mogelijk. Wel diende de olie wat op temperatuur r te zijn om vlot te kunnen schakelen. De synchromeshes deden hun werk goed, alhoewel dubbel-clutchen de voorkeur verdient. De tand wielen in de bak zijn licht hoor baar en dat specifiek bij het loslaten van het gaspedaal. Reacties van de aangedreven voorwielen zijn zo goed als niet merkbaar in de besturing. Het uiterlijk is wel en niet opval lend. Dat zit namelijk zo. De auto oogt niet klein, niet petie terig. Qua maten is het één van de compactsten, maar het uiter lijk doet kloek aan. Veel mensen hebben aandacht voor deze au to, wanneer er mee stil gestaan wordt en ook in het voorbijrij den lieten velen hun blik er op vallen. Dat kan ook komen vanwege het feit dat we er op de grote weg pittig mee reden en altijd zo tussen de 110 en 120 km. snelheid aanhielden. De tweedeurs versie heeft een grote laadklep achter en dan is de toch nog redelijke koffer ruimte gemakkelijk bereikbaar. Met neergeklapte achterbank duidelijk meer ruimte en dan kunnen min of meer volumi neuze artikelen meegenomen worden. De zit voorin is heel redelijk, waarbij het redelijk be trekking heeftop het zitvlak. De rugleuning - goed verstelbaar - biedt meer houvast dan de zit ting. En dat die zitting wat kort uitgevallen is komt doordat er met centimeters gewoekerd is om een zo optimaal mogelijke zit-stuurpositie te verkrijgen. ring en die heeft meestentijds van huis uit deze eigenschap pen. De remmen hebben geen hulp van een bekrachtiging en dat is ook niet nodig. De schijf remmen voor en de trommels achter waren heel wel in staat de auto snel en keurig recht tot stilstand te brengen. Ook na herhaaldelijk fors remmen bleef dit zo. Een compliment, zeker wanneer men al rijdend ervaart dat er hoge gemiddelden ge haald kunnen worden en er over het algemeen sportief en vrij snel mee gereden zal worden. Een remkrachtbegrenzer in het remsysteem voor de achter- remmen zit wel ingebouwd. Een driecilinder viertakt motor met een cil. inhoud van 796 cc. en een vermogen van 40 din.pk. of 29.4 kW. zorgt voor de nodige kracht om de Alto vrij vlot voorwaarts te laten gaan. Van 0 tot 80 km. snelheid vergde niet helemaal 14 sec. en van 80 tot 100 telde de chronometer er nog 8 sec. bij. Helemaal geen slechte tijd, in aanmerking genomen dat het een vrij kleine motor is die deze 622 kg. wegende auto de sporen moet geven. De motor loopt stationair wat rauw, maar eenmaal op toeren gekomen wordt het geluid veel vertrou- En daar is men in geslaagd. Achterin is het veel krapper en meer geschikt voor kleine kin deren. Het dashboard doet ver zorgd en compleet aan en dat geldt eveneens voor de plaat sing van de handles en knop pen. Ventilatie is vrij goed voor handen en ook het in- en uit- stappen gaf geen problemen. Daarbij merken we wel op dat we persoonlijk meer de voor keur geven aan de versie met twee portieren. Meer ruimte om voorin te komen en wanneer achterin kinderen mee reizen dan kunnen die zich wel ge makkelijk op de achterbank nestelen. De Alto is ruim voor zien van accessoires, altijd al een facet bij Japanse auto's. De radio is een eenvoudige mid dengolf uitvoering. Aan het eind van deze test wil len we nog even terugkomen op de aanhef. 'Niet alleen een stad sauto' en dat zult U als lezer uit het verhaal wel begrepen heb ben. Echt, deze Suzuki Alto voelt zich heel wel thuis op de grote weg. Erg handig in de stad, maar ook op de autoweg een prettige metgezel. Tot ca. 120 km. goed berijdbaar, weinig zijwindgevoelig en niet te la waaierig. Daarboven werd het Veel rubrieken in dag blad, weekblad en geïl lustreerde pers gaan bij het naderen van de zomer over allerlei vakantieon- derwerpen. Vooral het reizen per auto en vlieg tuig krijgt daarbij veel aandacht en bijna altijd wordt de motor vergeten. Toch zullen er ook dit maar beter is natuurlijk een val te voorkomen. Ga je over de grens zorg dan voor de normale grensdoku- menten en neem daarnaast een kredietbrief van de ANWB mee plus een goede reisverzekering. Giro of reischeques zijn beter dan kontant geld. Vooral in de zuidelijke landen zijn stallingen vaak niet verze kerd tegen diefstal. Vertrouw daarom alleen op je zelf. Een mooie motor is nooit weg zei de dief, en daar ging hij, met jouw motor. Neem zelf dus maatrege len. Motorrijden is niet gevaarlijer dan autorijden. Bij beide voer tuigen is het de man of vrouw aan het stuur die bepaalt wat er gebeuren gaat, en niet de ma chine. De realiteit is echter dat er vakantiegangers bij ongeval len betrokken raken. We zijn er echter ook van overtuigd datje zelf daar een hele boel aan kunt doen en hopen dat we de jonge motorrijder, en misschien ook nog wel een enkele oude vos, met dit artikel van dienst heb ben kunnen zijn. In ieder geval voor een ieder die dit leest, een prettige vakantie en een be houden thuiskomst. Of u nu met vakantie naar het zuiden trekt of voor een andere windrichting heeft gekozen, de ca mera zal vast zoel meegaan. Dan kun je er later nog eens van genie ten. Een andere vraag: Heeft u uw ca mera voorbereid op de vakantie? Zoals een filmpje volgeschoten on der verschillende omnstandigheden met en zonder flits - om te kijken of alles nog naar bekoren functio neert? Het is erg verstandig dat te doen, want wie een mankement in het buitenland ontdekt - ook al is het maar iets heel simpels - zal de va kantie vermoedelijk niet zonder teleurstellingen doorkomen. U doet er goed aan in ons land de eventuele batterijen en filmpjes te kopen. Hier weet u immers dat wat u krijgt, goed is. Een filmpje gekocht in een broeikasachtige kiosk op een Middellandse Zee-boulevard blijft een gok en het zal zeker de vraag zijn of ze daarjuist uw soort batte rijen hebben. Kort voor de vakantie-periode brengt Volvo interessant nieuws, waarbij we nu de veranderingen aan de 340 serie publiceren. Mees tentijds komt het nieuws op de automarkt in de maand septem ber, maar Volvo wilde het dit keer halverwege het lopende model jaar doen. Een nieuw en lager front, waarin de spoiler is opgenomen, geeft de 343 en 345 een ander aanzien. Een economy-versie van de 1.4 liter B14 met 64 pk./47 KW geeft een zuiniger brandstofverbruik, vooral in het stadsverkeer. De koplampen heb ben bredere reflectoren voor een grotere lichtreikwijdte en de aparte clignoteurs zijn beter vanaf opzij te zien. De vernieuwde styling maakt Het juli-nummer van Autoselekt iigt al weer enkele dagen in de kiosk. Zeer zeker interessant om door te bladeren en met aandacht de artikelen te lezen. Een uitge breid verhaal van de Amerikaan die in Ierland neerstreek en daar een echte autofabriek begon. Het merk heet De Lorean en werd ge noemd naar de oprichter en ont werper. Komend vanaf een toppo sitie bij General Motors nam hij het initiatief voor zichzelf te beginnen. De eerste auto's zijn al naar Ame rika verscheept. Een test van de Alfa GTV 6, gevolgd door een kleu- renreportage over Indianapolis en Monaco. Dan aan het woord de directeur van Aston Martin en ge lijktijdig aandacht voor zijn eigen privéverzameling Aston Martins. Aërodynamica en CW-waarde van auto's, die wel eens optimaler voorgesteld wordt dan het in wer kelijkheid is. Autovisie bericht over een ver scheidenheid aan onderwerpen. De test handelt over de Volvo 345 GLS met nieuw voorfront en veranderde motorkap. De nieuwe weg bij Utrecht-Vianen wordt uitvoerig be licht. Renault Alpine komt in dit nummer aan bod en een fraaie kleurenposter werd afgebeeld. Een overzicht van aan de markt zijnde autoradio's en de 24-uurs race van Le Mans staan er verder in, dan nog twee primeurs en een verhaal over de KNAC. De prijs van LPG als autobrandstof gaat niet omhoog, weet Autovisie te melden. De Duitse autobladen en dan doe len we op Auto Motor und Sport, MOT en Auto-Zeitung brengen uitvoerige informatie over de ver nieuwde BMW 5-serie. MOT houdt zich bezig met een vergelijkingstest van de VW Scirocco, de Renault Fuego, de Mitsubishi Sapporo en de Audi coupé. jaar weer meer motorrij ders op hun „fiets" op va kantie gaan dan in voor gaande jaren het geval was. De motor is in ons land nog steeds ii\ op mars. De geroutineerde motorrijder hoeven we niet te vertellen wat er op en langs de weg te koop is, maar voor de nieuwe lingen zijn er wel wat tips te geven. Reden voor Auto Aktueel daar eens nader op in te gaan. De conditie van de motor moet puik in orde zijn. Controleer ka bels, remmen, ketting en ket- tingwielen, banden en banden spanning. Vooral dat laatste is belangrijk, want watje ook doet en hoe je het ook doet, het con tact met de weg is slechts een aantal cm2 rubber. Laat dat dan ook goed zijn. Let vooral op de juiste soort band. Banden ge schikt voor hoge snelheid zijn nu eenmaal duurder, maar wel een absolute vereiste voor de snelle motorrijder. Verder kan ook de montage van een klein model brandblusser erg nuttig zijn want het is niet per definitie zo, dat alleen een automotor in brand zou kunnen vliegen. Een goede verbanddoos hoort ook bij de uitrusting. Stel je zelf een doos samen, neem dan schaaf wonden als uitgangspunt. Snel- verband van behoorlijk formaat en ontsmettingsmiddelen zijn nuttige zaken in zo'n doos. Neem juist genoeg mee, en berg het goed op. Ga niet rommelen met riemen of touw om meerder bagagestukken aan de motor te binden. Kan het niet anders neem dan één plunjezak en niet meer. Vaste koffers en een tank tas verdienen echter verre de voorkeur. Controleer wel even de rubberafsluitstrippen op wa terdichtheid. Probeer zoveel mogelijk aan beide zijden een gelijk gewicht te laden. Een derde koffer in het verlengde van duo kan ook heel goed, maar pleeg wel even overleg met Uw dealer over de maat. Te breed of te hoog kan zeer nade lig zijn voor de balans. Er wordt in het tegenwoordige verkeer veel van een motorrij der geëist. Lichamelijk en gees telijk moet hij of zij in goede conditie zijn. Als de lichamelijke conditie niet op peil is, doe er dan wat aan. Koop goede mo- torkleding. Een koude natte be stuurder zal minder flexibel reageren dan een behaaglijk goed in het pak zittende motor rijder. Overigens hoort goede motorkleding bij een motor als Stan Laurel bij Oliver Hardy. Mentale voorbereiding kun je doen door discussie met ande ren aan te gaan. Praat eens met elkaar over een goed en veilig gebruik van de motor. Zorg voor goede wegenkaarten en repe teer op de kaart de te rijden route. Denk er over na wat je wilt en hoe je het gaat doen. Uit de statistiek blijkt dat mo torrijders met de minste erva ring (18-24 jaar) het meest bij (vooral ernstige) verkeersonge vallen betrokken zijn. Ongeval len die de motorrijder soms door een ander worden aangedaan, maar die hij met wat meer erva ring misschien had kunnen voorkomen. Als je op weg gaat denk dan eens aan het volgen de: in het donker worden moto ren door automobilisten soms verward met bromfietsen. Voorrang wordt altijd ver leend en niet genoemen, ook niet als je er recht op hebt. Enige tijd geleden bleek bij onderzoek dat 33% van de au tomobilisten bij een auto/mo tor ongeval de motorrijder niet te hebben opgemerkt. Laat je dus zien. Ontsteek ook overdag het licht. Opvallende kleding en helm kunnen helpen Houdt er rekening mee dat de automobilist nog moet wennen aan het toenemende motorver- keer. Rij niet op de top van je kun nen, en zeker niet daarboven. Als je echt gespannen op de fiets zit moet de gaskraan minder ver open. Ga niet op routine drijven en blijf anticiperen (vooruit zien). Neem tijdig tijd voor rustpau zes. Ook voor een motorrijder geldt de regel 2 uur rij den 1 /4 uur rust. In de bergen gaat het vee 's avonds op stal. Op grote routes zul je geen last hebben maar op de secundaire wegen kan juist om de bocht de weg over tiental len meters vol koeienvlaai lig gen. Kijk daar niet naar, maar wel voor uit. Eveneens op secundaire routes in de bergen kan een goed weg dek soms plotseling en zonder waarschuwing overgaan in gruis en steenslag. Daar is dan die op schaafwonden gespecia liseerde verbanddoos voor. dat de Volvo 340-serie nog meer op de Volvo 240-serie is gaan lijken. Het rij- en zitcomfort is verder ver beterd en de anatomisch gevormde voorstoelen hebben een diepere zit en bieden dus meer zijdelingse minder plezierig, maar met een kleine auto kun je natuurlijk niet doen watje met een grotere en zwaardere auto wel kunt. Dan de prijs nog. De introduc tieprijs was een regelrechte „schlager"; de nu geldende prijs kan er best mee door, want het autootje biedt zo veel leuke en sportieve eigenschappen dat men er echt plezier aan beleeft om er mee te gaan rijden. En dan is zeker iedere geïnves teerde gulden goed hestppri steun. De nieuwe bekleding van de stoelen is duurzaam en attractief. Zoals in alle Volvo personenauto's heeft de bekleding een hoge weer stand tegen vlamvatten.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9