High Teen woei als frisse bries binnen In en I ©taalstof" opent m®ii perspectieven W 1 KRUIDEN OOGSTEN TIJDENS KOKEN Is m a a m mmm m mm m g WILT V OF LIEVER DIE? rii iic T.P. 100 198 414 briekslampen in de slaapka- fer, industrievloeren in de keu- i, kantoorkrukken om de eetta- 1, voorraadrekken en magazijn- Hlingen als - wandmeubel, zie- nhuisnachtkastjes als bijzetta- laboratorïumglas als bloe- fenvaas |s een frisse bries is de High Tech, n woordspeling op „High style" .Techniek" van Amerika en En- 2?^jland uit zelfs ons behoudende ïdje komen binnenwaaien. Als u consumentenwoonbeurs S '81 bezocht heeft, dan zult u ;etwijfeld toepassingen van ;h Tech zijn tegengekomen, materialen en produkten die ze stijl kenmerken, hebben al le jaren hun diensten en waarde wezen in bedrijven, ziekenhuizen magazijnen. De meeste van deze ïeubelen" zijn voorbeelden van opgesmukte, eerlijke, indus- êle vormgeving. Waarom dan et eerder in woonhuizen toege- st, zult u zich afvragen. Pure gh Tech komt echter bij de mees- n van ons vrij hard en koud over. aar met een eigen creatieve in- eng is met High Tech een heel ntrekkelijk interieur samen te ellen. Het zijn echter wel inte- eurs die uitnodigen tot meer dan lan de salontafel bij een kopje iffie mooi zitten te zijn". Het zijn terieurs voor aktieve, veelal Bge mensen. meubel- en woningtextielindus- e heeft op deze nieuwe trend in haakt door een woonprogramma maken dat er wat minder iriekshal-achtig uitziet. Jonge, sse, sportieve meubelen, gordij- n en bekledingsstoffen in fraaie, afische dessins, zoals ruitjes en repen in heldere, primaire kleu- n als blauw, geel, groen en rood. effen stoffen als canvas en an- ire naturelkleurige materialen, meubels zijn vaak vervaardigd t chroom, gelakte buis, alumi- um of blank hout, dat dan weer icombineerd wordt met materia- ESS; V net len als gelakt metaalgaas en draadglas. Natuurlijk moet u nu niet morgen uw donkerbruine eikenhouten wandmeubel in de open haard op stoken en op de High Tech-toer gaan, want dan zult u zich beslist doodongelukkig voelen. Maar mensen met een tijdloos modem interieur zullen zeker geïnspireerd raken door de vele toepassingsmo gelijkheden die High Tech biedt. Een woonkamer met een staalpla ten industrievloer, waarop een mooi, langharig wollen tapijt ligt, ingericht met chroom buisframe zitmeubelen naar ontwerpen uit de twintiger jaren, die nu helemaal „in" zijn, wordt nog exclusiever met een ziekenhuisserveerwa- gentje als bijzettafel. De „eethoek" krijgt zeker een dubbele functie als u deze componeert uit bv. een grote witte tafel op chroompoten met kantoorstoelen op wieltjes er om heen en een eerlijke industrie-lamp erboven. Bovendien zijn kantoor stoelen meestal zulke goed- uitgekiende-zit-meubelen, dat ze Evenals bij de kleding is er bij woontextiel sprake van een zekere mode, waarbij vooral de kleurstel ling en dessinering een rol zal spe len. Momenteel wordt een zekere „mix" van kleuren (tinten) ver werkt in tapijt, gordijnen en meu belbekleding. En we) in een zo'n perfekte onderlinge combinatie dat ieder nu de beschikking heeft over zeer vele mogelijkheden om steeds weer tot een compleet ge heel te komen, zonder alles te hoe- vèn vernieuwen. Maar men is nog veel verder ge gaan, en dat opent een aantal on vermoede perspektieven. De geper- fektioneerde techniek van het fa briceren, de soepelheid van de weefsels, de dessinering en kleur- samenstelling, hebben uiteindelijk geleid tot een zogenoemde „to- taalstofwelke voor veel meer doe leinden gebruikt kan worden dan oorspronkelijk voor mogelijk werd gehouden. Een duidelijk voorbeeld is o.a. te zien bij slaapkamertextiel, waar men kan kiezen uit een groot aantal soorten en dessins. Waarvan dan niet alleen gordijnen gemaakt kunnen worden maar ook dekbe dovertrekken, meubel- en wan- dbekleding, huis- bed- en avond kleding, lampekappen, enz. Voor uitstrevende leveranciers ver strekken daarbij zelfs gratis knip patronen. En alles weer in een zo danige kleur/dessin samenstelling dat ook bij gedeeltelijke vernieu wing (een dekbed zal sneller slijten dan bijv. gordijnen) veel kombinatie-mogelijkheden voor handen zijn, zonder dat dit afbreuk doet aan het totaalaanzicht. Het zelfde kan dan gezegd worden van zit- en eetkamertextiel waar men de mogelijkheid heeft om naast de raamdecoratie ook tafeltextiel (eetlaken, servetten en zelfs een schort) van dezelfde - of in harmo nie contrasterende - stof te maken zodat een perfekte combinatie kan worden bereikt. Lange levensduur, soepele valling, kamerhoog, verfijnde dessinering en kleursamenstelling zullen het komende woonbeeld duidelijk gaan beïnvloeden. Ook hier zullen computertechnieken te herkennen zijn, maar deze techniek zal nooit ten koste gaan van huiselijkheid, die - en ook dat zal gaan doorzetten meer ruimtelijk gaat worden. Geen drukke en daardoor opvallende pa tronen meer en ook minder uitge sproken kleuren. Blauwige tinten, zoals ze zo mooi aan het firmament zichtbaar kunnen zijn en ook ande re, vooral zachte natuurtinten gaan die ruimtelijke indruk geven en doen weldadig aan. Dat ook de vloerbedekking hierbij betrokken wordt ligt voor de hand en gelukkig zien de verschillende fabrikanten nu eindelijk in dat alle woontextiel - zeker wat kleuren be treft - op elkaar afgestemd dient te zijn. een weldaad voor uw rug zijn. En als u kiest voor witgespoten rotan meubelen, misstaat een wan dmeubel van magazijnstellingen beslist niet. En wat te denken van een enkele roos in een reageerbuis op uw antieke tafel? Omdat High Tech zo eerlijk, zo onopgepoetst is, zijn er toepassingsmogelijkheden voor bijna ieder interieur. Vooral in de studeerkamer van uw zoon of dochter kunt u zich met High Tech helemaal uitleven. Tie ners en twens zullen het een plezier vinden om in zo'n vrolijke kamer hun huiswerk te maken, him vrien den te ontvangen en hun favoriete muziek te „ondergaan". Als vloerbedekking kiest u bv. een rubber- of vinyl noppen- „tapijt". De rubber kwaliteiten koopt u in tegels en de vinyl is aan de rol verkrijgbaar op breedte van 2 me ter. Vraag er uw woninginrichting eens naar. Zo'n geprofileerde nop- penvloer in romig wit of grijs is heel leuk te combineren met een bed en werkhoek van vurenhout met rood, blauw, geel of groen gelakt metaal gaas. Fabriekswandlampen, waar van het metalen rooster in dezelfde kleur te verven is, zijn in iedere doe-het-zelf winkel voor weinig geld te koop. Met behulp van een felgekleurd kronkelsnoer kunt u ze op elke willekéurige plaats aan de wand ophangen. Luxaflex jalou- zieën van smalle, horizontale la mellen in dezelfde kleur, gordijnen, sprei of dekbedhoes in een grid- motief (u weet wel, net een ruitjes schrift) waarvan de lijntjes ook weer dezelfde kleur hebben, maken het geheel compleet. Als u uw zoon of dochter nu ook nog zo ver kimt krijgen dat hij of zij de studieboe ken voorzien van een kaftpapiertje in de juiste kleur, dan zullen zij veel bewondering oogsten met zo'n up- to-date kamer. En de kosten zullen u heel erg meevallen vandaar ha, High Tech! We hebben dit voorjaar al tame lijk vaak in de tuin kunnen zit ten, maar de zomer begint nu eigenlijk pas. Dus. ..alsu tuin meubels nodig hebt. Hierboven een voorbeeld: een stoel die vier standen heeft (aan de onderkant van de leuning te bedienen). De naam is Onigard. Komt uit Westduitsland. Ze kunnen ook plat, voor het opbe rgen. Kunststof-onderdelen, aluminium basis. Op de foto onder een zoge naamde strand-caddy, een Ne derlands produkt Flair). In een handomdraai klaar voor ge bruik. Bovendien is de caddy niet alleen voor het strand na tuurlijk maar u kunt er overal mee gaan zitten. De caddy heeft niet alleen een zitkussen maar ook een rugkussen. Het kan al lemaal in een opbergzak. Natuurlijk gaat ieders voorkeur uit naar verse kruiden. Maar ja, de zomer in Neder land is kort en daarom zullen we ook verse kruiden moeten invriezen of drogen voor de winter. Een aantal soorten zoals Bieslook, Bonekruid, Dragon, Kervel, Peterselie, Sel derij enz., laten zich gemakkelijk in een bakje zaaien. Op balkon of buiten in het keukenraam. Op een paar meter afstand van de keuken kunt u ze oogsten tijdens het koken! Een bekende vuistregel zegt dat de zaaidiepte gelijk moet zijn aan driemaal de diepte van het zaad. Basilicum: wordt zeer gewaardeerd in zowel vlees- als visgerechten en behoort dus in bijpassende sauzen voor te komen. Bieslook of Pijplook: fijngehakt wordtze gebruikt bij verschillende salades en sauzen. Ze heeft een milde uiens- maak. Bonekruid of Keul: is vooral bekend als onontbeerlijke ingre diënt bij de bereiding van een tuinbonesaus. Citroenmelisse: is voortreffelijk in de saus die bij gestoofde vis wordt opgediend en is in salades azijn- vervangend. Dille: hoofdbestanddeel van de bij vis gebruikte dille-saus; de zaden en de bloeiende zaad- schermen gebruikt men bij de inmaak van o.a. augurkjes. Dragon: een onontbeerlijk ingrediënt bij de bereiding van vlees-sauzen en ragout. Hysop: men gebruikt de jonge blaadjes in vis- en vleesgerechten en past ze ook toe by de bereiding van kruidenboter. Kervel: hoofdbestanddeel bij de bereiding van de verrukkelijke kervelsoep, die steeds meer aan populariteit wint. Komkommerkruid: de jonge blaadjes geven een pikant smaakje aan gemengde sla; het fijngehakte blad wordt ook gebruikt bij de bereiding van krui denboter. Koriander: hiervan gebruikt men bij voorkeur de zaden voor vers bereide schotels, als inleg. Majoraan of Marjolein: men onderscheidt de echte (veelal éénjarige) en de wilde, overblijvende majoraan. Ze wordt zeer veel gebruikt in vleesgerechten. De wilde majoraan heeft een sterker aroma en is vooral in de Zuid-Europese landen een onmisbaar ingrediënt in gerechten van to maten, aubergines e.d. Ze is een belangrijk kruid bij de bereiding van de pizza. Pepermunt: ze wordt op bescheiden wijze gebruikt in de keuken door het nogal sterke aroma. Ze geniet meer bekendheid door dethee die' er van kan worden bereid. De kruizemunt, een type groene munt, bevat geen menthol-olie en de toepassing bij de bereiding van vleesge rechten, sauzen en soepen, alsmede rauw kost, is meer algemeen. Peterselie: overbekende plant, waarvan de blaadjes fijn gehakt in bijna alle vissauzen voorkomen. Bekend is natuurlijk dat gekookte aardappe len en worteltjes veelal met fijn peterselie- blad worden bestrooid. Selderij (selderie): belangrijk bestanddeel van de groentesoep. De knolselderie, die meestal als groentesoort wordt beschouwd, wordt natuurlijk ook veel bij de bereiding van soepen gebruikt. Tijm: zeer aromatisch kruid, dat zeer wordt ge waardeerd in vleesgerechten, sauzen en soe pen. Venkel: het blad, de vruchtschermen en het zaad worden gebruikt bij de inmaak van b.v. au gurkjes en soms uitjes. De jonge blaadjes in sauzen, gestoofde vis en salades. De knol van de venkel wordt als groente gegeten en is zeer smakelijk. Voor deze teelt mag men echter niet vóór half juni zaaien, daar de planten anders zaadstengels vormen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11