Onderwerpen gemeente mads vergadering Marinus Lodeweges had snelste duif Over welbestede levens ZD STEMDE HOLTEN DINSDAG 26 MEI. GESLAAGD MELKEXAMENS EN EINDEXAMEN L.A.S. DE GAARDEN Sportdag Lagere Scholen HOLTENS NIEUWSBLAD ui S 2 AdS) 11 JUNI 1981 -PAG. 9 'artieel bestemmingsplan De Haar II" positief loorstroming huurwonin- ;en )e uitgifte van bouwkavels in het iartieel bestemmingsplan „De laar II" blijkt tot nu toe een zeer ositieve invloed te hebben op door e overheid zo zeer gewenst „door- troming" in huurwoningen. Be- loot de gemeenteraad in de mei- ergadering reeds een aantal louwkavels onder dit doorstro- ningsregime te verkopen-, thans tellen B. en W. de raad opnieuw oor aan een viertal bewoners van luurwoningen onderhands een lerceel bouwgrond in dit bestem mingsplan te verkopen te weten: G. Jansen, Verzetstraat 40, Hol ten, kavel nr. 6, plm. 222 m2, f20.060.- de heer B. Aanstoot, Rörikstraat 2, Holten, kavel nr. 7, plm. 280 m2, f25.300.- de heer H.de Blaauw, Churchill- straat 64, Holten, kavel nr. 15, plm. 461 m2, f54.398.- 1. de heer A. Wansink, Canada straat 107, Holten, kavel nr. 9, plm. 360 m2, f 32.530- Op kavel 15 is de bouw van een vrijstaande-, en op de ka vels 6, 7 en 9 is de bouw van half- vrystaande woningen (2 onder 1 kap) toegestaan. Hoewel zich voor kavel 8 nog geen koper heeft aan gemeld (waarop samen met kavel 9 een dubbele woning moet worden gerealiseerd) stellen B en W de raad voor kavel 9 toch al vast te verko pen aan de heer A. Wansink. Per 1 juli a.s. Huurverhoging gemeente woningen en -panden Per 1 juli a.s. zal een trendmatige huurverhoging van 6% worden doorgevoerd voor alle gemeente woningen en -panden. Voor de on- derlingen aansluiting van de huren van de (oude) woningvoorraad en die van de nieuwbouw is naast de trendmatige huurverhoging ook het huuraanpassingsstelsel van be lang. Huurverhogingen, a. Wettelijk verplichte huurver hoging. Op 1 juli 1981 geldt een wettelijk verplichte huurverhoging met 6% voor: - woningen die met subsidie zyn gebouwd en gereedgekomen zijn op of na 1 juli 1975, doch vóór 1 juli 1980; Deze categorie woningen zijn er niet in Holten. - woningen, waarvoor na 1 juli 1979 le huurprijs in verband met een •esubsidieerde ingrijpende wo- ingverbetering door de Minister is astgesteld. Geen wettelijk verplichte huur- irhoging. or woningen, die vóór 1 juli 1979, ch op of na 1 juli 1975 met subsi- ingrijpend zijn verbeterd geldt en wettelijk verplichte huurver- ging. De Minister adviseert voor ze woningen een huurverhoging in 6% overeen te komen. Het be eft hier de woningen aan de Burg. d. Borchstraat. Op 1 juli 1981 kan :en huurverhoging worden toe- ;past op met subsidie gebouwde oningen, waarvan de gemiddelde ereedkomingsdatum ligt op of na juli 1980. Evenmin kan op 1 juli 981, een huurverhoging worden eegepast op woningen, waarvan e huurprijs, in verband met een esubsidieerde ingrijpende verbe- ering op grond van artikel 9 van de luurprijzenwet woonruimte, door le Minister is vastgesteld, voor zo- rer de gereedkomingsdatum ligt jp of na 1 juli 1980. Deze categorie voningen zijn er niet in Holten. 3. Voor alle overige woningen kan de huuraanpassing bepaald wor den aan de hand van het punten- stelsel en het huuraanpassingen- schema, zoals deze vanaf 1 juli 1981 gaan gelden. Voor woningen van toegelaten instellingen en van ge meenten wordt deze methode om de huurverhoging te bepalen door de Minister voorgeschreven. Het is ons gebleken, dat de huuraanpas sing aan de hand van het punten- stelsel, zoals hierboven bedoeld, niet meer op korte termijn voor alle woningen is te realiseren, omdat van een aantal gemeentewoningen diet over de benodigde gegevens voor de woningwaardering wordt beschikt. Het betreft hier met name de ten behoeve van de reali sering van bestemmingsplannen aangekochte woningen. Deze be nodigde gegevens van de woningen zullen ter plaatse dienen te worden opgenomen. Overeenkomstig het advies van de afdeling Huurzaken van het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening stellen wij u voor de daarvoor in aanmerking komende overige ge meentewoningen per 1 juli 1981 te verhogen met 6% Ctrendmatig per centage). Voor de volgende jaar lijkse huurverhogingen zal aan de hand van het puntenstelsel en het huuraanpassingenschema de huurverhoging dienen te worden vastgesteld. De woningen waarop het woningwaarderingssysteem wel is toegepast betreffen: Enkweg 7, bewoner de heer drs. P. Bakker; Enkweg 9, bewoner de heer J.M. Wittermans; Oude Deventerweg 35, bewoner de heer D. J. Pekkeriet; Rörikstraat 1, bewoner de heer J.B. Diemer; Boschkampsstraat 21, bewoner de heer G.S.J. Hols; Boschkampsstraat 23, bewoner de heer A.S. van den Berg. Gebleken is, dat ten aanzien van de woningen Enkweg 7, 9 en Rörik straat 1 de trendmatige verhoging (6%) moet worden toegepast. De woning Oude Deventerweg 35 moet worden verhoogd met f26- per maand (plm. 10%), terwyl de wo ningen Boschkampsstraat 21 en 23 dienen te worden verhoogd met f43.- per maand (plm. 9,5%). De woningen Aalpolsweg 24 en 26 ver keren in een dermate slechte staat van onderhoud, dat toepassing van een huurverhoging niet is aan te bevelen. De overige woningen en panden dienen te worden verhoogd met het wettelijk percentage van 6%. Wy stellen u voor de huurpry- zen van de hiervoren vermelde wo ningen en panden vast te stellen op de bedragen, zoals die zyn vermeld in de ter inzage gelegde ontwerp- raadsbesluiten. Een overzicht van de oude en de nieuwe huurprijzen ligt eveneens ter inzage. Wy delen u nog mede, dat de huurders vóór 1 juni 1981 van de voorgenomen huurverhoging in kennis zyn ge steld, aldus B. en W. Uitbreiding openbare verlichting buitengebied. Op voorstel van B en W zal de gemeenteraad a.s. maandagavond beslissen over het al dan niet uit breiden van de openbare straatver lichting in het buitengebied. Het gaat hierom het aanbrengen van oriënterende verlichting op de vol gende kruispunten: Jeurlinksweg-Oude Deventerweg, Helhuizerweg-Raalterweg, Dorperdyk-Oude Stationsweg, Langstraat-Beusebergerweg en Oude Larenseweg-Langstraat. De totale aanlegkosten voor deze ver lichting worden geraamd op f 13.000.- voor de huursom van resp. f7464.- en f 3900.- per jaar, ekskl. energie kosten. B en W achten deze huu ropbrengst voldoende om de jaar- Ujkse lasten van dit pand te dek ken. Zoals bekend heeft de ge meente dit pand in 1979 aange kocht i.v.m. herinrichting van de Smidsbelt. Toen B en W dit pand in 1979 te koop aanboden werd door slechts één persoon daarop inge schreven. Deze verkoop ging echter niet door omdat de geboden prys in geen enkele verhouding stond tot de waarde van dit pand en door de gemeente voordien betaalde koop som. Ook met latere gegadigden kon geen overeenstemming wor den bereikt. Het pand is intussen tijdeiyk als direktie/schaftkeet verhuurd geweest aan de BV Aan nemingsbedrijf v/d Thomasson te Hengelo, welk bedrijf het zgn. Du- rakompleks heeft gebouwd. Bij de gehouden melkexamens zyn de volgende leerlingen geslaagd: Voor het diploma Machinaal Mel ken in de Ry PI A3: Herman Groot- entraast te Lettele, Herman Lueks te Bathmen, Teunis Nijenhuis te Holten, Johan Oosterveld te Ok- kenbroek, Jan Stam te Okken- broek, Wim Schry ver te Colmscha- te, Gerwin Temmink Gorssel. Voor het diploma Machinaal Melken in Doorloopmelksysteem: Gerrit te Velde te Colmschate, Herman Bosman te Holten, Erik Aytink te Raalte, Nico Deten te Holten, Jan Henk Hargeerds, Harry Keppels, Wim Klein Baltink, Lammert Kooymans en Jan Men- sink te Markelo, Rinus Oolbekkink te Holten. Voor het examen lager agrarisch onderwijs slaagden alle leerlingen: Erik Aytink Raalte, Herman Bos man, Nico Deten, Teunis Nyenhuis, Rinus Oolbekkink te Holten, Her man Grootentraast Diepenveen, Harry Keppels Laren (G), Jan Henk Hargeerds, Lammert Kooymans, Jan Mensink te Markelo, Wim Klein Baltink, Herman Lueks, Herman Pakkert te Bathmen, Jan Stam en Johan Oosterveld Okken- broek, Gerwin Temmink Gorssel, Wim Schry ver en Gerrit ten Velde Colmschate. Door de P.V. „De Bergvliegers" werd met 285 duiven deelgenomen aan de wedvlucht St. Ghislain (Belgie) De duiven die om 08.40 werden gelost hadden een gemak kelijke vlucht de afstand van plm. 275 kilometer werd dan ook snel „overbrugd". Eerste duif om 12.13 uur geklokt. Uitslag 112,32,39, M. Lodeweges; 2,3,5,18, H. Willems; 4,16,17,35. G. Egberts; 6,8,10.14. comb. Schuppert/Kreij- kes;7,11,20,40, A. ten Dam(2); 9,24, 42, G.J. Koetsier; 13, Jan Aaftink; 25, H. J. Paalman; 28,31A. ten Dam (1); 30, F. Meester; 33,45,53, H. J. ten Velde. Aan de opleidinsschool voor kleu terleidsters te Apeldoorn slaagde onze plaatsgenote Marianne Boode voor de akte B en applicatie cursus. Binnenkort vestiging in pand Smidsbelt nr. 37 Inspectie Holten Kleuter en Lager Onderwijs. Redaktie Holtens Nieuwsblad. Binnenkort krygen de Inspektie Holten van het kleuter- en lager onderwys en de redaktie Holtens Nieuwsblad een eigen vestiging in Holten en wel in het pand Smids belt 37 (voorheen B.H. Veldhuis). Dit biykt uit het voorstel van B en W aan de raad tot verhuur van de benedenverdieping van dit pand aan genoemde instanties en wel i In een Duitse publikatie uit het jaar 1829 las ik, dat de mens volgens de natuur wetten wel 200 jaar oud kan worden. De schrijver voegde er evenwel aan toe: „De meesten sterven echter vóór dien tijd aan ziekten". H.C. Millies, evangelisch- luthers predikant te Haar lem, liet in 1844 bij de erven F. Bohn in die stad een leer rede van 22 bladzijden in druk verschijnen over de opwekking van de jonge ling te Nain. Milliës stelde blijkens een aankondiging de vraag: „Waarom sterven dikwerf de vromen zoo vroeg, terwijl de slechten blijven leven?" Het ge schrift kostte f0.40 en de opbrengst was bestemd voor de ondersteuning van behoeftigen. Uiteraard heeft deze predikant ook het Schriftwoord gekend: „Want de armen hebt gij altijd met u". In het bybelboek Prediker staat o.a.: „Allerlei heb ik gezien in rrujn ydele dagen: er is een rechtvaardi ge, die ondanks zyn gerechtigheid te gronde gaat en er is een goddelo ze, die ondanks zyn boosheid een lang leven heeft". A.A. van Ruler tekent hiervan aan: „Niet dat dat altyd zo gebeurt. Maar zo gebeurt het dikwyis. En dat is smarteiyk. Het is ook fundamenteel. Het is een soort aardbeving in de fundament van ons bestaan treden verschui vingen van aardlagen op, waardoor verwoestingen van onvoorstelbare omvang richt. De gehele geordende werkeiykheid verandert daardoor in een chaos. Het leven wordt er bykans onmogeiyk door. Mede met het oog daarop zal de Prediker ook wel spreken van zyn ydele dagen". (Dwaas heden in het levfen, eerste deel). In dit artikel wil ik in alfabetische volgorde aandacht besteden aan mensen, die een hoge leeftyd be reikten en/of langdurig het predi kambt hebben vervuld. Voor An- nius Abrahami, de dominee van Tjalleberd (Fr.), later van het Friese Kollum, kwam na een diensttyd van 67 1/2 jaar op de leeftyd van ruim 91 jaar het leven seinde. Egbertus Gerardus Johannes Bal kwam op 1 mei 1872 te Rotterdam ter wereld als zoon van Johannes Jacobus Bal en Elizabeth Adriana van Zeyi. Nadat hy in de Maasstad de lagere school had doorlopen en vervolgens het gymnasium, stu deerde hy theologie aan de rijks- universiteit van Utrecht. In 1895 werd de heer Bal kandidaat by het provinciaal kerkbestuur van Zee land. Op 8 september van dat jaar verbond hy zich aan de hervormde gemeente van Nyeveen (Dr.). Op 22 augustus tevoren trad E.G.J. Bal te Vrijenban (thans gemeente Delft en/of Schipluiden) in het huwelyk met Wilhelmina Cornelia Bal, ge boren op 11 mei 1873 te Delft, zy was een dochter van Comelis Ge rardus Bal en Adriana Maria Lan- gerveld. Ruim drie jaar later (9 ok tober 1898) werd hy predikant in Holten. Hy verwisselde op 19 juli 1903 de gemeente van Holten voor die van Meerenberg. Toen de ver pleging van geesteszieken in 1841 by wet werd geregeld kocht de pro vincie Noord-Holland de hofstede „Meer en Berg" onder Bloemen- daal en liet deze door J.A. Zocher verbouwen en inrichten tot provin ciaal ziekenhuis, dat in 1859 in ge bruik kon worden genomen. Aan deze inrichting wydde P.A. de Ge- nestet de volgende regels: „De morgen lacht, de koeltjes zwe ven, De hemel straalt, van liefde en licht. Stil, statig uit de schoone dreven Ryst Meer en Berg, het gewyd ge sticht". Eind 1856 werd op het terrein van de inrichting een kerk gebouwd. De algemene synode stelde in 1861 on der koninkiyke goedkeuring een reglement voor de hervormde ge- stichtskerk te Meerenberg vast. Deze kerk werd afgescheiden van die te Bloemendaal en stond onder toezicht van het classicaal bestuur te Haarlem. Gedeputeerde staten benoemden de predikant, die door het classicaal bestuur werd beroe pen onder goedkeuring van het provinciaal kerkbestuur. Een ge committeerde van dat bestuur trad als bevestiger op. De gestichtspre dikant was lid van classis en ring Haarlem, doch werd ontheven van vacaturebeurten en consulent schappen, en bleef mitsdien ver stoken van de daaraan verbonden voordelen. Ds. Bal werd op 25 no vember 1906 predikant in het Zeeuwse St. Philipsland als opvol ger van de naar Noordgouwe ver trokken J.A. Schouten. Hellen- doom werd op 17 augustus 1913 zyn laatste gemeente. Hy kwam er in de plaats van F. Siega en bleef er tot 1937 werkzaam. De in 1969 opge treden hoogleraar van de protes tantse theologische faculteit te Brussel, R. Byisma, werd in 1938 zyn opvolger in Hellendoom. Op 27 februari 1924, dus tydens zyn Hel- lendoomse periode, hield ds. Bal voor de afdeling Enschede van de Nederlands christelyke textiel ar beidersbond „Unitas" een gloed volle rede, „waarin hy zyn gehoor opwekte tot vertrouwen in de be schikking des Allerhoogsten, en door het geloof gesterkt, moed te houden". E.G.J. Bal vestigde zich na verkregen emeritaat in Holten, waar hy voorzitter is geweest van de zendingsvereniging en zich voorts verdiensteiyk maakte voor het Nederlands bybelgenootschap. Ds. Bal mocht op 1 mei 1972 zyn 100e verjaardag vieren. Op 14 de cember van dat jaar overleed hy in Holten. De teraardebestelling ge- sehiedde op 18 december d.o.v. op de oude begraafgplaats, waar de plaatseiyke predikant C.C. Addink het „Onze Vader" bad. Tevoren werd in de hervormde kerk een rouwdienst gehouden, welke werd geleid door ds. H. J. van Achterberg uit Leiden, vroeger te Holten werk zaam. Van Achterberg schreef in „Woord en Dienst" van 27 januari 1973* een „In Memoriam", waaraan het volgende wordt ontleend: „Een man met een krachtig geloofsleven, voorname levensstyi en grote wys- heid. Toen ik 28 jaar geleden myn werk in Holten begon, trof ik daar ds. Bal aan als emeritus, toen al „de oude ds. Bal". Al spoedig was hy in pastorale of beleidsvragen my een uiterst gewaardeerde steun en toe verlaat. Ik kan my hem niet anders voorstellen in zyn eigen pastoraat dan als een zeer ijverig en toegewyd man, die veel moet hebben bete kend voor de gemeente, die hem waren toevertrouwd. Iedere preek moet voor hem een theologische, homiletische en pastorale opgave van de eerste orde zyn geweest, zyn trouwe herderiyke zorg en cate chese vonden allerwege de grootste waardering. Hy is toegewyd prae- ses geweest van wat toen nog „clas sicaal bestuur" van de classis Zwolle heette. Oik als kerkvisitator heeft hy zich ter beschikking ge steld. Vele contacten onderhield hy nog vanuit Holten met zyn laatste gemeente Hellendoom. Een dele gatie van de kerkeraad was met de beide huidige Hellendoomse pas tores by de begrafenis aanwezig. De laatste woorden, die ik van hem hoorde, drie weken vóór zyn dood: „Onze God houdt zich verborgen, en toch is Hy onze Heiland", (Jes. 45:15)". Een dochter, mejuffrouw W. Bal, was gedurende vele jaren onderwy zeres aan de School met de Bybel te Holten, terwyi een zoon, de heer C.G. Bal, tydens de tweede wereldoorlog een zeer werkzaam aandeel in het verzet had. Dinsdag 2 juni werd op het sportpark Meermanskamp de jaarlijkse sportdag gehouden voor de leerlingen van klas 4, 5 en 6 van alle lagere scholen uit Holten. Het ochtend programma stond in het teken van de individuele presta tie, want alle leerlingen moesten proberen een zo hoog mogelijke prestatie te leveren op 4 onderdelen. Al naar gelang hun prestatie kregen zij een diploma toegekend, waarbij A het laagst en E het hoogst te behalen diploma was. Estafette op sportdag lagere scho- len. Van de ruim 500 deelnemende leer lingen haalden de volgende leerlin gen een E-diploma: Edmond Kerk- dyk, Erik Broekmaat, Jantine Jan sen, Sopja van 't Holt, Ans Kolk man, Jaap Kruk en John Peter Schalk. Het ochtendprogramma werd af gesloten met een hardloop estafet- tewedstryd tussen teams van de 7 scholen. Elk team bestond uit de 4 snelste jongens en de 4 snelste meisjes van iedere school. Onder oorverdovende aanmoedigingen van alle medeleerlingen was het het team van de Haarschool dat als eerste door de finish ging. De uitslag: 1 Haarschool, 2 Scha kel, 3 Kompas, 3 Dorpsschool, 5 Kolschool, 6 Espelo, 7 Dykerhoek. Lijnbal-Slagbal Na de middagpauze stond er voor de klassen 4 en 5 fijnbal op het programma. Klas 6 speelde dit jaar slagbal. By dit middagprogramma stond niet de prestatie centraal, maar het plezierig samen bezig zyn stond voorop: Er waren hierby dan ook geen prijzen te winnen. On danks dat werd er met grote inzet gespeeld. Na afloop van het mid dagprogramma werd iedereen die aan het slagen van deze sportdag zijn medewerking had verleend hartelijk bedankt. Daarna werd overgegaan tot de prijsuitreiking. Alle leerlingen ontvingen als her innering een vaantje. In de weken voorafgaande aan de sportdag werd op 2 avonden en 1 woensdagmiddag het handbal en voetbaltoernooi gespeeld. Elke school had z'n sterkste team hand- balsters en voetballers afgevaar digd, terwyl de kleinere scholen Espelo en Dykerhoek onder de naam Dykerlo een team leverden. By het handballen werden de meis jes van de Haarschool ongeslagen kampioen. By het voetballen bleef het tot de laatste wedstrijd span nend. De Schakel wist door een gelijkspel tegen de Haarschool de titel veilig te stellen. By de derde t.m. de vy fde plaats moest het doel saldo de rangvolgorde bepalen, omdat 3 elftallen 4 punten haalden. De eindstanden: Handbal: 1 Haarschool 10 pnt., 2 Kolschool 7 pnt., 3 Dorpsschool 6 pnt., 4 Kompas 4 pnt., 5 Schakel 2 pnt., 6 Dykerlo 1 pnt. Voetbal: 1 Schakel 9 pnt., 2 Kol school 8 pnt., 3 Haarschool 4 pnt., 4 Kompas 4 pnt., 5 Dorpsschool 4 pnt., 6 Dykerlo 1 pnt. 3 O a CO CO SGP CE O. CL Z O. O Q. W CL ReVo I DS'70 RKPN z CL c/i u. CL ec CD 0) or CL O 2' CL O I SOS Blanco Onwaardel Totaal BUREAU 1 175 503 194 86 7 5 4 1 4 11 2 0 1 1 3 0 0 0 0 5 0 6 0 1008 BUREAU 2 250 330 312 90 3 8 2 7 2 1 3 0 0 0 16 0 0 1 0 9 0 2 3 1039 BUREAU 3 155 440 311 84 6 12 3 1 1 13 10 0 0 0 4 ,0 0 2 0 4 0 0 4 1058 BUREAU 4 49 403 141 45 3 8 2 0 0 18 0 0 1 1 0 0 0 0 0 1 0 1 1 674 BUREAU 5 433 370 210 155 14 9 5 6 5 3 4 0 0 0 16 0 0 0 1 9 0 1 3 1244 BUREAU 6 305 234 191 148 0 14 2 1 14 0 3 1 0 0 9 0 1 0 3 11 0 0 1 938 {TOTAAL PER Lijst 1367 2288 1359 608 33 56 18 16 26 46 22 1 z 2 48 0 1 3 4 39 0 10 12 5961 Bureau 1: Kleuterschool Tuinstraat Bureau 2: Bej. Centrum Diessenplas Bureau 3: Huishoudschool (Oranjestraat) Bureau 4: „Bethanië", Dijkerhoek Bureau 5: Kleuterschool (Kozakkenstraat) Bureau 6: Kleuterschool (Nagelhoutstraat) Het C.D.A. behaalde bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1977 2102, de P.v.d.A. 1554, de WD 1377, de PPR 59, de CPN 10, D'66 307, DS'70 33, de Boerenpartij (thans Rechtse Volkspartij) 200 stemmen. Er werden in 1977 5788 stemmen uitgebracht waarvan 19 ongeldige/blanco. Bij de in 1978 gehouden verkiezingen voor de gemeenteraad behaalde het C.D.A. 1995, de P.v.d.A. 987, de WD 749, lijst Kaan 292 en Gemeentebelang 1321 stemmen. D'66 nam aan de gemeenteraadsverkiezing niet deel.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9