150 jaar oude recepten vormen kostbaar familieled gemeente holten -4 E.H.B.O. HOLTEN DRINGEND VERLEGEN OM CARAVAN IV KAASBOERDERIJ CATS 65 JAAR JONG Schoolreis Kleuterschool Tuinstraat r gemeente holten RABO bank-Spaaraktie met toeristisch kado'tje Geslaagden Scholengemeenschap - V1 HOLTENS NIEUWSBLAD JEUGDSOCITEIT DRIVE-IN -MOVIE „DE SCHURE" Jeugdsocieteit de Schure IUNI 1981 -PAG. 5 I 1 „AU poght den melcker nogh so kras, De kaes wijst uyt hoe 't melcken was". spreuk, waarvan de pure waarheid is gebaseerd ioerenwijsheid en ervaring uit lang vervlogen tij- vormde in de afgelopen 65 j aar het levensdevies op Holtense kaasboerderij Cats, gelegen aan de •nseweg, tegen de wegkruising van de E8 en de In een eertijds speciaal gebouwde kelderruimte rin de temperatuur nooit boven de acht graden it, liggen tientallen Goudse boeren mei-kazen op rede rekken de frisse lucht te bezwangeren met een rlijke pittige kaasgeur, lichtgeel tot donkergeel of jikkeld door de komijn, brandnetel of knoflook selderij rdat deze heerlijke Goudse boerenkazen, waar- r Nederland reeds eeuwen internationaal bekend- geniet, hun weg naar de konsument vinden, ben ze een rijpingsproces ondergaan door een terie die niet alleen smaak en aroma bevordert, ir juist ook dat haast ondefinieerbare detail dat s juist zo lekker maakt :n mens in Holten die het beter kan weten dan mej. (Antje) Cats, die samen met haar broer B(ertus) ling geeft aan de oudste kaasboerderij van Overijs- gelegen in Holterbroek, in het gedeelte dat bij lere „Holtenaren zeker nog bekend zal staan onder irdens" ziene de zojuist afgelopen meimaand bestond Cats kaas- erderij precies 65 jaar en wie zal zeggen welke bergen eren Goudse kazen, zorgzaam bereid volgens intus sen 150 jaar oude recepten, welke als een kostbaar familiegoed worden bewaard, in al die jaren hun weg naar de konsument hebben gevonden?.. Inderdaad, kaasboerderij Cats behoort tot de oudste van Overijs sel en het ligt voor de hand dat in ons land, waar terecht een zeer streng fabrikagetoezicht wordt toege past, het rijksmerk pas op het romige goed mag worden afgedrukt, wanneer het produkt aan letterlijk alle eisen voldoet. De Cats' zijn nl. üd van de Ned. Bond van Kaasproducenten en tevens lid van het controles tation, hetgeen betekent dat hun bedrijf regelmatig wordt gekontroleerd. Daarnaast vindt ook nog kon- trole plaats ingevolge de Warenwet In het geheel gemoderniseerde bedrijf worden 's mor gens en 's avonds zo'n dertig koeien in één uur tijd geheel automatisch gemolken. Daar komt geen hand meer aan te pas. Vanuit de stal vloeit de melk door een roestvrij-stalen leiding naar een eveneens roestvrij stalen tank welke op een centraal punt in de kaasma kerij staat opgesteld. Hierin wordt de melk snel afge koeld tot de gewenste temperatuur en daarna begint het proces van stremmen waarbij een zgn. eenstam- mige rein gekweekte melkzuurbacterie wordt toege voegd die de aanwezige melksuiker snel omzet in melkzuur, waardoor de zgn. fermentatie zeer snel wordt ingezet. Aangezien gewerkt wordt met intussen 150 jaar oude recepten, afkomstig van hun grootou ders, komt het gebruik van kleurstoffen of chemische toestanden in Cats' kaasboerderij absoluut niet voor. Het werken op basis van puur natuur vormt de basis voor een absolute topkwaliteit welke de garantie vormt voor een ruime klandizie dichten, lezen en handiverken, wat niet zo verwonderlijk is als men bedenkt dat de grote dichter Vader Cats, wiens dichtwerk door genera ties werd gelezen, één van haar voorvaderen was. Daarom ook ligt het voor de hand dat de werken van deze dichter in de boekenkast te vinden zijn en dat er ook een afdruk is van het familiewapen, waarop de katten rijkelijk zijn vertegenwoor digd. Uit een oud boek over zuivelberei ding citeert ze graag een paar regels uit een gedicht, zoals: „Die kent en niet kan is een theoretisch man, maar die kan en niet kent is een praktische vent". Met andere woor den: theorie en praktijk gaan wél samen maar dan blijven bij de kaasbereiding toch nog wél wat ge heimen over en welke die zijn??? Het publiek bekommert er zich be slist niet om en weet de weg. ,,'t Is nu eenmaal de kwaliteit die het doet", zegt juffrouw Cats en met zovele jaren ervaring is zij degene die het kan zoeten De thans 150 leden tellende E.H.B.O. afdeling Holten zit drin gend verlegen om een caravan die als mobile eerste hulppost kan worden ingericht Dit bleek tij dens de vorige week dinsdaga vond in hotel Vosman gehouden jaarvergadering van de E.H.B.O. Op dit moment heeft de E.H.B.O. voor dit doel een tent in gebruik doch deze begint tekenen van ver gaande slijtage te vertonen. Bo vendien neemt het opzetten van zo'n tent in noodgevallen teveel tijd in beslag. Zo'n mobiele veld post is voor een adequate eerste hulpverlening in geval van een zich voordoende ramp of grote sport manifestaties een absolute nood zaak. Om die reden is het bezit van een goed uitgeruste veldpost dan ook in het belang van de gehele bevolking en de EH^Oers denken dan ook dat de Holtense gemeen schap best bereid is de aanschaf van een (tweedehands) caravan fi nancieel mee te helpen dragen. Tij dens de jaarvergadering werd dan ook een kommissie ingesteld die aktiemodellen zal uitwerken voor de geldwerving voor zo'n caravan. Ook zit de EHBO dringend verle gen om zes nieuwe randcars die tezamen zo'n 2500.- zullen gaan kosten, doch hiervoor is een ver zoek om subsidie gericht aan het gemeentebestuur van Holten. Wedstrijden Het afgelopen verenigingsjaar heeft de Holtense EHBO uitste kende resultaten behaald op di verse wedstrijden. Zo sleepte één ploeg de eerste prijs in de wacht bij kringwedstrijden in Olst, en een derde prijs tijdens distrikswed- strijden te Diepenveen en tijdens vriendschappelijke wedstrijden te Diepenheim brachten twee deel nemende ploegen resp. de 2e en 3e prijs mee naar Holten. Een gewel dig mooi resultaat", aldus voorzitr ter G. Jansen, die de deelnemers voor deze suksessen elk een boeket bloemen overhandigde. Diploma's Na de pauze werd voor wethouder H.J. Stegeman aan de volgende 12 slaagden het zgn. „Eenheidsdi- ruim twintig ar komen de hier verblijvende eristen individueel of (via de VW groepsverband naar de boerderij tn de Larenseweg voor een rond- iding en velen die als toerist staan. In het begin trok moeder Cats elke donderdag naar de Waag in Almelo om de zelfgemaakte ka zen te verkopen een plaatsje op te zoeken tussen de eierverkoop- sters namen bleven daarna vaste klant De boerderij breidde zich geleide- zo telt men.onder die klanten ifhebbers uit alle delen van het nd. Ook voor de toeringcarbed- jven vormt Cats' kaasboerderij ;n bekende pleisterplaats. )e zelfs internationale reputatie lie de kaasboerderij heeft gekre- en vloeit voort uit het feit dat iudenten uit Irak, Engeland en ;lfs uit Brazilië, in het kader voor tudentenuitwisseling, vanuit deze iaasmakerij de faam van Hol- pndse boerenkaas deden uit waaieren over de kontinenten (iet een hartverwarmend enthou siasme van iemand die duidelijk eeft voor haar vak vertelt de thans 12-jarige juffrouw Cats hoe zij dit 'ak al leerde van haar in 1950 over- eden moeder, afkomstig uit Hol- ands kaasmekka Bodegraven. De am. Cats emigreerde in 1913 van todegraven naar Holten, waar !ats bedrijfsboer werd. Toen, na irie jaar, de boerderij werd ver kocht verhuisde landbouwer Cats met zijn voortvaring naar de hui- lijk uit. Al gauw bleek de markt in Almelo niet genoeg op te leveren en werd deze markt verwisseld voor die van Deventer. Tot op heden levert de Fam. Cats nog aan enkele winkels maar het gros van de pro- dukten gaat thans naar particulie ren, die vooral tegen de Kerstdagen blijkbaar met hetzelfde animo de mei- en andere kazen kopen als waarmee ze worden gemaakt „Het kaasmaken heb ik altijd met veel plezier gedaan en ik zal dat blijven doen zolang ik kan. Er is gelukkig een steeds toenemende waardering voor het ambachtelijke produkt", zegt de Holterbroekse, kaasmaakster enthousiast, terwijl ze de persen controleert waarin de kazen nog liggen in echt ouderwets neteldoek, omdat deze zo goed draineren. „Ik heb cursussen gevolgd van de Rijks-voorlichtingsdienst en heb verder in verschillende landen goed rond gekeken hoe men daar Ze geeft tips aan iedereen voor wie kaas meer is dan alleen een trans portmiddel voor de boterham of een hapje bij de borrel. Boerenkaas is vooral geschikt voor fondue om dat ze wordt gemaakt uit ongepas- teuriseerde melk Alleen zondags, wanneer de deuren voor het publiek gesloten zijn, houdt juffrouw Cats zich graag bezig met Donderdag maakten de eerste en tweede klas van de kleuterschool Tuinstraat hun jaarlijkse school reisje. Om ongeveer half tien reden de prachtig versierde auto's voor om 6e kleuters naar de kinder boerderij „Strubbert" bij Laren te brengen. Uitgezwaaid door alle leerlingen van de Dorpsschool en de ouders werd de reis aanvaard. Veel dieren waren er te bekijken op de boerderij, vooral de pasgeboren konijnen en biggetjes hadden spe ciale aandacht. Verschillende die ren werden van heel dichtbij beke ken, geaaid en gevoerd met het brood dat moeder van thuis had meegegeven. Heel mooi vonden de kleuters de kar met het paard en de skelters, 's Middags werden ze ont haald op pannekoek en limonade. Twee filmpjes werden gedraaid door de heer Leeftink, één van Po- paye en Tom en Jerry. Na afloop een ijsje en iedereen een cadeautje uit de grabbelton. Moe var: het spe len werd de thuisreis aanvaard. dige boerderij aan de Larenseweg, kaas maakt, zoals Zuid-Duitsland, die door de aanleg van de E8 een flink stuk grond heeft moeten af- Oostenrijk, Zwitserland en Italië, aldus juffrouw Cats Vrijdag 12 juni is het weer zo ver. Bij jeugdsociëteit verschijnen weer beelden op het witte doek. Dit maal niet binnen maar, ja U leest het goed, buiten. Net als in de tijd van Fred Flintstone zal het mogelijk zijn in de auto of op de fiets de filmbeelden op het witte doek te aanschouwen. Er zal een echte wes tern op het doek te zien zijn. Om u iets te laten inleven in de gebeurte- nisssen volgt hier een korte be schrijving van de inhoud van de Amerika's grootste westemspecia- vige strijd ontbrandt. Als Thom- toin verschijnt, is er geen levende ziel meer te bekennen, zodat hem niets anders rest dan het verzame len van de lijken en het innen van de premie. Kortom een aaneen schakeling van bloedige gevechten en wreedheden, afgewisseld met ruwe bachanalen, waarbij een op vallend grove taal wordt gebezigd. Het is een film van Sam Peckinpah, film: Bendeleider Pike wordt met zijn mannen achtervolgd door een groep premiejagers, onder leiding van de rauwe Thornton. Tijdens deze achtervolging komt het her haaldelijk tot massale gevechten, list van de laatste jaren. Kom kij ken naar de eerste dnve-in-movie van de Schure met in de hoofdrol len o.a. William Holden en Emest Borgnine. De happening zal begin nen om ongeveer 22.30 uur. Bent u waarbij steeds vele onschuldige niet in het bezit van een of ander doden vallen. Toch ziet de bende vervoersmiddel, er zijn ook stoelen van Pike kans te ontvluchten en zij verkrijgbaar. U bent van harte wei- belanden in een fort, waar een he- kom! Tot ziens in j.s.„De Schure". ploma EHBO" uitgereikt: De da mes H.J. Aalten-Schutte, G.M. Landeweerd-Klein Hesselink, W. Lichtenberg-Schooien, H. Klein- Marktvoort, J. Sluiter-Bekkemens, J. Veltkamp-Stevens, A.C. Wolven-de Bruin, A. Bronsvoort, en R. Schuiterd en de heren H. Bre mer, G. Paalman en J.J. Bollee. Van deze geslaagden is het wellicht leuk hier te vermelden dat Me vrouw Lichtenberg, in verband met een „blijde gebeurtenis" op 4 mei examen aflegde in het ziekenhuis te almelo. Aan de 12 vorig jaar geslaagden reikte wethouder Ste geman tenslotte elk een EHBO-tas uit. Aan het begin van de vergadering werd een ogenblik van stil geden ken in acht genomen voor het on langs overleden lid, de heer B.P. Legdeur. Aan de scholengemeenschap Hol ten zijn voor het eindexamen „Atheneum" geslaagd de kandida ten Ted Abrahamsen, Heidi Bo- gers, Manda Broekhuis, Désiree Dieben, Hermien Dijkerman, Henry Jansen, Rienke Klein Was- sink, René Leppink, Marianne Rei- Gerrit Jansen (Gert van Menum) was zeer verrast toen hem op zo'n 50ste verjaardag door de collega's een levensgrote Abraham werd aangeboden die geplaatst was in een zgn. „bokpaal" voor zijn huis aan de Beusebergerweg Jansen is reeds meer dan 25 jaar werkzaam bij het Gemeen telijk Energiebedrijf eerst als monteur en de laatste driejaar als meteropnemer. Tijdens een gezellig samenzijn bij de Jansen's werd op de verjaardag en de „hooggeplaatste Abraham het glas geheven. De Rabobank organiseert tot en met 19 juni a.s. een grote spaarak- tie, tijdens welke aktie een boekje kado wordt gedaan. Iedereen die minimaal f25,- spaart kan in het bezit komen van het boekje „Toer 'ns anders". In het boekje staan allerlei tips voor een dagje uit in de eigen omgeving. Op zich lijkt dat geen nieuw gegeven, maar de Ra bobank is iets verder gegaan dan uitsluitend het geven van tips. Men heeft ernaar gestreefd boekjes sa men te stellen die u op ideeën bren gen om een dagje uit in eigen ge bied „eens anders" te doen. Met dat „anders" doelt men op een combi natie van dingen. Het is geen onbe kend verschijnsel dat men vaak voorbij gaat aan de mooie plekjes, leuke dorpjes, kleine musea, ker ken, oude ambachten, wandel, fiets- en soms zelfs roei-routes, in eigen provinsie of even daarbuiten. Een dagje uit kan men vaak door verschillende zaken te combineren, „anders" ervaren dan wanneer men zo'n dag beperkt tot één bestem ming. Toer 'ns anders Er zijn diverse versies van het boekje „Toer 'ns anders" vervaar digd. Hierdoor is het mogelijk het eigen gebied, niet al te oppervlak kig te behandelen. In korte tele gramstijl worden een behoorlijk aantal gegevens genoteerd, die de lezer op de gedachte brengen zelfs eens wat verder op informatie- onderzoek te gaan bij b.v. de V.V.V.'s of de A.N.W.B. Er wordt steeds verwezen naar de plaatse lijke beschikbare voetspoor-, wandel-, of fietskaarten, die by de bekende instanties verkrijgbaar zyn. Ook wordt er met regelmaat gewezen op de mogelykheden die de N.S. biedt als het gaat om een dagje treinen, gecombineerd met allerlei aantrekkelyke toeristische uitstapjes. Kaarten met speciale routepen De boekjes „Toer 'ns anders" be handelen per editie steeds twee ge bieden die achterin in kaart wor den gebracht. Het zijn speciaal voor dit doel getekende kaarten, die als hoofdlynen de bedoelde toe ristische routes te zien geven. De grote autowegen staan er wel op Gerrit Jan Schut, Alex Weekhout, Hendri Wes, Ivo Westra allen te Markelo; Eveline Bouter, Jos Dollekamp, Hans Eykhoudt, Bert Wim Kers, Comelis v.d. Muyzemberg, Bert Ribbink en Henk Wiltink allen te Bathmen; singer, Marieke Rijkeboer, Gert Ema Denneboom, Jenny Jansen, van Santen, Aly Veltkamp, Wijbo Lettele; Hans ten Brummeler, Vons en Gerrit Vruggink allen te Raalte, Martin Dijkstra, Wierden; Holten. MAVO 3: Ida Aytink, Laren (G); Jan Bel- Margreet Otto, Colmschate. dman, Dinant Eertink, Ineke Kort- MAVO 4: land, Marjan Nijboer, Dinant Karin Baan, Hans Jansen, Jeroen Scholte in 't Hof, Jan Willem Ver- v.d. Ster en Wilson Voordouw, Rijs- beek, Seino Voortman en Wolter sen; Westra allen te Markelo; Edwin Baars, Marjan Beltman, Wilma Robbink, Anke Derking, Emi Bos, Erik Bruil, Bas Dolle- Claudia v.d. Lugt, Gert Jan Mos- sink, Erik van Scherpenzeel, Fa bian Vermeer, Janette Vincent, Wim te Wierik, Aad Wissink en Do- rine van Zutphen allen te Goor; Arjan Haykers, Diepenveen; Wim Nijenhuis, Haarle Han Scholten, H'doom en Marieke van Wester- veld, Bathmen. HAVO: kamp, Reint Enneman, Lotte Huisman, Arjan Kloosterboer, Iris Knaap, Ema v.d. Mey, Loek Prins, Marco Schillemans, Gerrit Smale, Jan Jaap Vis, Gert J an Voogsgeerd, Ad Voskes, Wilma Wevers, en Erik Willighagen allen te Bathem. Bemd v.d. Berg, Kitty Bos, Alice Bruins, Ria Buitenkamp, Ineke van Bussel, Geerte Cammeraat, Wim Aaftink, Erik Baltes, Wüco Herma Dondertman, Berry Feith, Bannink, Gonda Bosselaar, Anne Jurjen Eijgendaal, Jan Geerling, Marie Braunius, Ineke Brinkman, Diny ter Harmsel, Ciska Hase, Er- Ria Broekmaat, Arianne Brons- win Heeregrave, Albert Hoek, Ge- voort, Mirjam Bruins, Sandra van rrit Jansen, Johan Kissing, Har- Geel, Kees Jan Honig, Bert Jansen, mien Koopman, Annelies Krieger, Renske Hovingh, Anno Keestra, Margareth Kurz, Marjan Lahuis, Erik Knapen, Margreet Louweren- Andries Ligtenberg, Mare Litjens, burg, Michiel Louwerenburg, Hans José Prins, Jacky Pronk, Tineke Moorman, Ema Pasop, Elmer Pen- Riemersma, Jeannette Ruiten- newaard, Willy Reilink, Tineke van beek, Christa Slag, Mieke Soer, Santen, René Schaap, Dinant Erik Spenkelink, Aart Jan Spijker, Schippers, Alco van Setten, Bert Steunenberg, Hetty Tees- Yvonne Spakman, Edwin Stege- elink, Ineke Tuitert, Hermien Ulf- huis, Anita ten Velde, allen te Hol ten; Maria van Aken, Esther van Be- nthem, Gea Boezerooy, Myra Lede, Ria Polhoua. Geert Jan Schipper allen te Ryssen; Gerard Berends, Maaike Bosma, Diana Broer, Corine Dantuma, Myma van Enst, Erik Haafkes, Liesbeth van Hoorik, Addy Kreu- wel, Hans van Laarhoven, Kees Ley dekkers, Nils Meyers, Corine van Muiswinkel, Gea van Munster, Bert Nab, Hans Pleiter, Bob Poor thuis, Hajo Reekers, Ruud van Riessen, Claudine Ruesink, Ruud Scholten, Marja Schouten, Anja Tromp, Veronique Veltkamp, Ge rrit Wolberink allen te Goor; Johan Boezewinkel, Hans Boom, Marike Damen, Aart Eertink, Ar jan Eggink, Hedwig Faber, Ineke Harmelink, Hendrik Kempers, Harry Leeftink, Marianne Leferink, Jacqueline Meenks, Wiljam Nyen- huis, Michiel Oostvogel, Johan Roessink, Inez Roubos, Gert Jan Sanderman, Jolanda Scholman, man, Silvia Veldkamp, Marian v.d. Voet, Rudi v.d. Voet Diny Vorkink, Roelf Jan Warrink, Dick Wegsta- pel, Gerard Zoetbroed allen te Hol ten; Wilco Broer, Silvo Exterkate, Hella Gort, Arnold Haverkate, Arjan Heitink, George Landeweer, Harry Lassehe, en Wilco Stam allen te Goor; Rikus Bronsvoort, Joke Hofhuis, Henk Holterman, Tineke Huisken, Ema Leunk, Marijke Nijenhuis, Jo han Pasop, Wilma Rietveld, Rita Sligman, Johan Scholte in 't Hof, André Pullen en André Welmer al len Markelo; Peter Dick ten Ham en René Hut, Daphne Duijne, Aadorp, Hanneke Nijkamp, Colmschate, Tineke Speelman, Raalte en Wim Vosman, Heeten. In totaal deden er 276 leerlingen examen waarvan 224 slaagden. Proficiat! De 52, waarvan een groot aantal het niet „haalde" krijgt be gin juli „herkansing" Sterkte en succes! maar „anders", aangegeven door dunne lyntjes. De Rabobank gaat ervan uit dat de auto niet altyd thuis zal blyven, maar een onder deel van de gecombineerde dag tour kan uitmaken. Een speciale, by de boekjes verpakte vilt-pen, waarvan de inkt uitwisbaar is, maakt het mogelijk op de kaarten routes uit te zetten. Bestaande en nieuwe spaarders Om in het bezit te kunnen komen van een van die toerboekjes, legt u tenminste f25,- in op uw spaarre kening by de Rabobank. Als nieuwe spaarder is er nog een tweede voordeel: Iedere nieuwe spaarder krygt op de nieuw te ope nen spaarrekening een spaarpre- mie van f7,50 by geschreven. Deze mogelykheid geldt voor alle spaar- vormen, behalve voor de Zilver vloot, het van overheidswege ge premieerde spaarplan voor de jeugd vanaf 15 jaar. De boefjes zyn bestemd voor alle spaarders, zolang de voorraad strekt. UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B EN W D.D. 2 JUN11981 1aan de heer J.H. Schöppers toestemmiflgjferleend voor het maken van een open haard in de woning Kozakkenstraat 1; 2. aan de heer G. ten Dam subsidie toegekend voor herstel van het rieten dak van het pand Valweg 3. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5