Kreatiefbouwen op Flevohof „Moe en geen zin in nieuwe avonturen gemeente^ holten Schoolreis Kolkleuterschool Geslaagd V gemeente holten Alle dames slaagden lÊÊm >OPPENTEJATER EN SCANDINAVISCHE iVOND IN J.S. "DE SCHURE" Uit het politie-rapport HOLTENS NIEUWSBLAD Jeugdsocieteit de Schure y groeten oom HenkBoo») UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 25 MEI 1981 OPHALEN HUISVUIL GEMEENSCHAPPELIJKE VUILNIS BEGRAAFPLAATS TE MARKELO DAGMAVO VOOR VOLWASSENEN TENTOONSTELLING AFVAL... ONZE ZORG 4 JUNI 1981 -PAG. 5 [et is al een hele tijd geleden dat binnen De Schure een beroep ;erd gedaan op de creativiteit van e bezoekers. Schure-vrijwilligers ijn bij uitstek creatief, ziedaar en prachtig resultaat na een in- pannende verbouwing. Schure- guren zijn niet uniek hoor, want et .scheppend vermogen' heeft Ik individu, ja u ook! Dit vermo- en wordt aanstaande vrijdaga- zeker kunt rekenen op muziek af- rakteristieken. De Scandinavische landen zijn dus het thema waar over zaterdagavond veel te zien, te horen en te eten valt. Mocht u va kantieplannen hebben richting Knackebröd-gebieden, dan krijgt u informatie d.m.v. foto's, dia's, fol ders en een deskundig commen taar van een kenner bij uitstek Reinier Frits' Engbers. Waarbij u ond op de proef gesteld, of beter ïog, het wordt gestimuleerd zij het lan op zeer bescheiden niveau. Vat gaat er dan gebeuren? leel eenvoudig: De aanwezige be oekers gaan in groepjes, of indivi- lueel poppen maken, met poppen pelen, een script schrijven etc. De leelnemers aan deze avond verzor- ;en dus zelf een aantal optredens ian hun eigen .Poppentheater". Er ijn materialen, gereedschappen, iraktische tips, tekstboeken en een aantal deskundigen' die u een jeetje op weg kunnen helpen, tocht u geen zin hebben om zelf «n pop te maken dan zijn er een iantal poppekastpoppen, vinger- jopjes, etc. waarmee u zo een to- ïeelstukje in elkaar kunt zetten. In iet kort komt het dus hier op neer lat we vrijdagavond met een aan- ,1 mensen poppen gaan maken 'aarmee gespeeld kan worden'. Er 'ordt eerst gewerkt daarna Komt Ie opvoering van de bedachte stuk jes. We beginnen vrijdagavond om (half negen. Dan is er nog steeds de successenreeks binnen de Schure die zaterdagavond wordt voortge zet, namelijk een .Scandinavische avond', u weet wel van knackebröd en Muppet-show-kokmeaty in the jhoe' en andere opwindende ka- komstig uit de Scandinavische landen. Dus wilt u vrijdagavond wat in elkaar knutselen en het pu bliek en u zelf vermaken met een poppenspel dan bent u vrijdaga vond 5 juni vanaf half negen van harte welkom in jeugdsociëteit De Schure. De Scandinavische avond op zaterdag 6 juni begint om onge veer negen uur. Veel plezier en tot ziens in J.S. de Schure. Op eerste en tweede Pinksterdag vinden er in het kinderdorp van Flevohof kreatieve bouwaktivitei- ten met dozen plaats." Van iedereen, die eraan mee wil doen, wordt gevraagd, of zy zoveel mogelijk grote dozen kunnen mee nemen om de kreatieve bouwsels van karton te kunnen vervaardi gen. Deze worden daarna naar ei gen inzicht voorzien van de meest uiteenlopende kleuren. Voor de meest bijzondere kreaties wordt een aantal leuke prijzen beschik baar gesteld wen, cavia's, vogels, konijnen, gei ten, hangbuikzwijn, zwanen, her tjes enz. De kinderen keken hun ogen uit. Toen alles bekeken was moest de honger en de dorst gestild worden wie alles op had mocht in de speeltuin. Wat een plezier, ie dereen kleuterde, draaide of gleed van de glijbaan tot het tijd was om naar d,e bus te gaan. Bij vliegveld Teuge maakten we weer een stop; we hadden geluk, er gingen veel vliegtuigen de lucht in. Opeens be trok de lucht en werd het rennen naar de bus, we zaten net allemaal of het goot van de regen. Maar even voor Deventer was het weer droog en wij stopten bij „Het Bonte Paard" om nog een ijsje te eten. Bij school stonden alle vaders en moe ders te wachten, maar o schrik, de bus was leeg. Waar waren alle kin deren? Opeens waren ze er; met stralende gezichten kwamen ze onder de banken vandaan. Het is een hele rijne dag geweest. 'Aan de Twentse opleiding voor apothekersassistenten te Hengelo slaagden onze plaatsgenotes: Ma rianne Harting, Marieke Wegstapel en Ria Westerik voor het diploma „apothekersassistene". Om plm. 10 uur stapten de kleuters in de bus, dit was voor veel kleuters al een hele belevenis, omdat ze nog nooit in de bus hadden gezeten. Via de Al gingen we richting Apel doorn, onderweg mocht er voor de microfoon gezongen worden. De liedjes varieerden van: „ik heb een truc als m'n woning" tot „groen is 't gras". De kinderboerderij „Malkenscho- ten" was ons doel; daar werd eerst limonade gedronken en daarna gingen we alle dieren bekijken. Van allerlei dieren waren er zoals pau- 4 juni: Koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. 5 juni: Warenmarkt in centrum (Kerkstraat) van 14.00 tot 18.00 uur. 6 juni: Jublileum-dag Sportver. Holten. Met om 10.00 uur Simul taan schaakwedstrijden m.m.v. inter, grootmeester J.H. Donner in zaal Vosman, Oranjestraat 38. 10.30 uur: Start estafette-loop, hoek Postweg-Vianenweg. 11.00 uur: Atletiekwedstrijden op Meermanskamp. Valkenweg 4. 12.30 uur t/m 13.15 uur pauze. 13.15 uur: Handbalwedstrijden tussen streekselectieteams en Sportver. Holten. 15.00 uur: Voetbalwedstrijd Sportver. Holten tegen de Oud- Intern. (met o.a. Sjaak Swart, Piet Lagarde, Roel Wiersma, Eddy Achterberg) o.l.v. Siem Wellinga. Muzikale medewerking wordt verleend door HMV Tirolerkapel. 16.00 uur: Aanvang barbecue-feest. 22.00 uur: Sluiting. Entreeprijzen voor Meermanskamp: niet leden f5.-; leden 2.50; kin. t/m 14 j. 1.-. 6 juni: Scandinavische avond in Jeugdsoos „De Schure". Beuse- bergerweg 27. Aanvang 21.30 uur. 8 juni: Mars-Show en Drumconcours door de Holtense Muziek vereniging op het Sportpark Meermanskamp, Valkenweg 4. Aanvang 13.00 uur. 11 juni: Koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. 12 juni: Drive-In-Movie. Buitenfilm bij goed weer, aanvang 22.30 uur in „De Schure" Beusebergerweg 27. 12 juni: Warenmarkt in het centrum (Kerkstraat) van 14.00 tot 18.00 uur. 14 juni: Holterbergrit org. Koetsenvereniging „Bergrijders", start van 10.00 tot plm. 10.30 uur bij Volkerink (hoek Raalterweg S14). Plm. 15.00 uur door het dorp. Uitgave VW Holten en Holtense Handelsvereniging. Inl. Kan toor VW. Tel. 05483-15 33. Op tweede Pinksterdag zullen tegen 15.00 uur demonstraties pa rachutespringen plaatsvinden op het terrein van Flevohof. Deze spektakulaire demonstraties wor den verzorgd door de Para Club Flevo. Met ingang van 1981 zijn alle at- trakties by de entreeprijs inbegre pen en in verband met het 10-jarig bestaan van Flevohof is voor alle bezoekers het tweede bezoek in 1981 gratis, hiervoor is wel een pas foto nodig. Voor het eerst dit jaar deden cursis ten van de Dagmavo voor Volwas senen te Holten mee aan het Mavo-examen. Dit examen werd afgenomen in de hoofdvestiging van de Scholengemeenschap „Midden-IJssel" te Deventer. De resultaten waren geweldig. On derstaande kandidaten behaalden het volledige Mavo-diploma (vak kenpakket: Nederlands, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, bio logie en handel). Het zyn de dames: J.C.F. Dogterom-van Elderen, M.E. Bogers-Heemskerk, H.M. Aan de opleidingsschool voor kleu terleidsters te Apeldoorn slaagden voor de akte B en applicatie cursus Jannie Jansen-Manenschyn en Ans Kemper. Vorige week dinsdag is voor het diploma Verpleegkundige A ge slaagd onze oud-plaatsgenoot mej. A. Calkhoven. Het examen vond plaats in het St. Geertruidenzie- kenhuis te Deventer. De laatste loodjes blijken ook in Mexico het zwaarst te wegen. Morrend wachten we in kamer 16 van hotel Rioja in het centrum van Mexico-City op enkele duizende guldens, die tussen Enschede en Mexico zoek zijn geraakt. Het humeur wordt er niet beter op. In een brief aan een vriend in Nederland schrijf ik: „Ik ben moe. Nee, wij zijn moe. En nu weer op zo'n hotelkamer. De zoveelste. Vrijwel zonder geld. Boven op elkaar, zij en ik. Beiden te weinig ruimte. Dat het nog steeds goed gaat, mag wel een wonder heten. Geen Privacy. Als ik een verhaal wil tikken, moet ik een wrak laatje omgekeerd in een te klein tafeltje schuiven, zodat ik daarop mijn typmachine kan zetten. Geen ruimte. Claustrofobie in de eerste fase? Wachten op geld. Afhankelijk zijn van mensen die ik niet ken, van banken, waarmee ik eigenlijk niets mee te maken wil hebben. Geen zin meer in nieuwe gezichten, in nieuwe avonturen. Hetgeen ook niet zou kunnen, want vanochtend heb ik de laatste 50 dollar ingewisseld". Zo vergaan de laatste weken van de reis, die dan al by na twee jaar heeft geduurd. In de wete- nuvmcddels dat we met een goedkope chartervlucht vla New York naa SK JENKEN VLIEGEN, Maar zon der geld om de vlieftuigtickets te kopen. HOTELKAMER NAUWS MEET. Vanaf myn piepkleine balkonnetje staar ik middagen lang over het woelige silhouet van deze miljoenen stad. Veel bussen, 's Avonds tot diep in de nacht de schelle stem van die krantenverkoopster. En elke ochtend wordt ik weer wakker van het snerpende ge luid van een traag politiefluitje. Waarna we ons aankleden en aan de overkant, in restaurant La Paz, een ontbyt te nemen van geklutste eieren met pepers en tomaten, inclusief - als ze er zyn - tortilla's, die maispanne- koekjes. Waarna ik ochtend na ochtend myn weg afleg tussen de gebouwen van American Express (waar myn post arri veert) en Bancomer (de bank waar m'n geld moet arriveren). Die weg leg je niet zomaar even af. Dat is of wachten op een overvolle bus en daarin een kwartier lang op tenen worden getrapt of zelf trappen, of dat is een snelle omweg met de metro maken, zo'n acht stations, in clusief overstappen in het altyd bomvolle station van Pino Sua- rez. Duizenden mexicanen zie ik dag na dag. Twee weken lang schuifel ik zo heen en weer, staar ik over de Cinco de Mayo, bel ik met Nederland en wacht ik op de verlossende mededeling dat er een cheque is gearriveerd die moet zyn verstuurd van het hoofdkantoor van de ABN te Enschede. Cheques sturen naar Latyns- Amerika. Mensen, doe zoiets nóóit! Ik had zelf beter moeten weten, 't Kost wat meer, maar vraag familie of vrienden in 't vaderland of ze de bank op dracht geven het geld te tele xen. Sneller en altyd beter, want cheques uit het buitenland zyn in Mexico (en in tal van andere landen die kant op) vaak niet meer dan nutteloze papiertjes, die hooguit als wanddecoratie dienst kunnen doen. Kom ik zo'n ochtend de bank binnen wandelen en zegt me neer Alberto Cruz my dat ik eigenlyk naar een ander bank gebouw moet, iets dat hy me al 10 dagen eerder had kunnen vertellen. Op zo'n moment is het tyd om kwaad te worden. Even de nekharen omhoog en dan op een toon alsof er elk moment een gyzeling kan beginnen, zo'n man metz'n fraaie bankbaardje enkele minuten streng toe snauwen en daarby minstens één keer de rechter vuist gebald uiteraard met flinke kracht op het bureau laten vallen. Het helpt. Meneer Cruz neemt de telefoon ter hand en gaat bellen. Waarna we vervolgens een uur lang heel vriendelyk over Mexicaanse koetjes en Hol landse kalfjes babbelen. En dan belt meneer Ccuz nog eens. Hy vraagt naar de afdeling „Europa-zuid". Wat..?", zeg ik, „Europa Zuid.Eeeh, 't is maar hoe je het bekykt, maar voor my ligt Nederland wat noordelyker. Nou ja, dat wil zeggen, vanuit Stockholm hebt u gelyk.waarna hy stiekum in de hoorn van zyn mosgroene telefoon naar „Europa Noord" vraagt. Maar wóór hy ook naar vraagt, het resultaat is nog minder dan een gelyk spel zon der doelpunten want ik scoor opnieuw slechts één enkele nul op m'n toch al zwaar beproefde rekest. En dat dagen lang. Tot dat na drie weken blykt dat er sprake is van een misverstand van de bank in myn nadeel. En ik leer er weer enkele mexi- caanse vloeken by. Dat is mijn verhaal. Gelukkig voor haar heeft Lotje, myn reis genote, een heel ander verhaal over haar laatste dagen in Mexico-City te melden. Dat gaat zo: ,,'s Middags. De buik vol met de zojuist verorberde almuerzo, een lunch voor 30 pe sos (amper drie gulden). De straat op, de boodschappentas nonchelant over de schouders. Straatbeeld-in Mexico City. Lekker weer, Zonnetje. De straatdrukte lacht me toe. Win kels, joyeria, libreria, papeleria. Ik bekijk de etalages, oorbelle tjes, agenda en boeken. „Poe ma's de L'Amor" van Pablo Ne- ruda. Voor 30 pesos. Zal ik het kopen? Nee, een andere keer. Eerst wachten tot het geld uit Nederland er is. Ik loop en kom in de bruidsjaponnenwyk. Schitterend, overal die belache- lyke witte kippengaasjapon nen. Vervolgens zwart wit ge lakte schoenen. Ook veel strop dassen. Maar een supermarkt is niet te ontdekken. Ik schiet een mevrouw aan. „El Supermerca- do. No hay.zegt ze resoluut. Geen supermarkt dus. Ik ga rechts af en kom nu in een meu- belwyk. Bankstellen, bedden, ledikantjes. En dan ineens weer een plein. Mexico-City. Een te gekke stad. Geen supermarkt. Wel kleermakers, taco-tenten, schoenpoetsers en zich voor losse klussen aanbiedende loodgieters. Fantastisch". Op 28 mei H.T.S uit Holten aange houden, die croste met zijn auto door de Holterberg. Het bleek dat hij gedronken had. Blaastesten en twee bloedproeven bewezen dat. Hij kreeg een rijverbod van 8 uren. Op 30 mei H.J.N. uit Holten aange houden. Verdachte bleek gedron ken te hebben, blaasproeven en bloedproef afgenomen, betrokkene kreeg rijverbod. Op 30 mei mej. G.P. Uit Rijssen aangehouden, die zonder rijbewijs in een personenauto rondtoerde. Op 31 mei na achtervolging i.s.m. rijkspolitie Bathmen aangehouden A.R.H. uit Deventer. Betrokkene bleek te veel gedronken te hebben. H. reed in een onverzekerde auto en betaalde geen wegenbelasting. De auto, waaraan het een en ander mankeerde, werd voor technisch onderzoek „uit de vaart" genomen. Spekreyse-Meierink, J.H. Dondertman-Pekkeriet (M.), J.T.C. van Bussel-Rothengatter. Andere dames deden examen in twee of vier vakken en veroverden zo een deelcertificaat. Deze deel certificaten blijven geldig. Heeft men na een aantal jaren zes deel certificaten bemachtigd dan kun nen deze worden ingewisseld voor een Mavodiploma. k, De volgende dames behaalden 1 twee of meer van deze certificaten: H. Rietman-Beldman, H. Arfman-Hartbers, M.E. Heller- Hartman, A.W. Loois-Koning (M), G.A. Berkhof-Kromhout, A.L. van Wely-Lampers (M), G. Wibbelink- Roelvink, G.B. Dikkers-Wegstapel en F.G. Pasop-Woelders. Alle kandidaten die deelnamen aan het examen slaagden. Profi ciat, dames! (M is Markelo, de over ige kandidaten wonen in Holten). 1 1 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer G.J. Vorkink voor de bouw van een ligboxenstal bij het pand Tolweg 8; aan het Staatsbedrijf der P.T.T. voor de bouw van een garage/berging bij het postkantoor Gaardenstraat 37; aan de heer P.G. Bakker voor het vernieuwen van de woning met garage Valeweg 8; aan N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten voor de bouw van 19 premie A woningen in het bestemmingsplan „de Haar", partieel plan 1976; 2. aan S.V. Holten ontheffing verleend voor het rondgaan met een geluidswagen op 6 juni a.s.; 3. aan de heer E. ter Hoeven vergunning verleend voor het venten met bloemen op zaterdag; 4. aan de heer J. Haverslag vergunning verleend voor de verkoop van ijs vanuit een verrijdbare kiosk bij het pand Burg. van der Borchstraat 16 U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie Het huisvuil maandag maandag 8 juni (2e Pinksterdag) wordt opge haald op dinsdag 9 juni. Op deze dag zijn tevens de containers aan de Waagweg gesloten Ingaande 15 juni a.s. zal de huidige vuilnisbegraafplaats te Markelo tot nadere publikatie gesloten zijn. Per dezelfde datum wordt aan de andere zijde van de autosnelweg Al (E8) een voormalige zandafgraving in gebruik genomen als vuilnisbegraaf plaats. Deze is te bereiken via de Singelweg welke onmiddellijk gren zende aan de noordzijde van voornoemde autosnelweg aansluit aan de Provinciale weg Rijssen-Markelo (nabij steenfabriek Smeijers en Voort- man). De nieuwe situering zal ter plaatse middels borden zo duidelijk mogelijk worden aangegeven De openingstijden blijven onveranderd Sedert 1978 bestaat in Holten de mogelijkheid lessen te volgen aan de DAGMAVO voor VOLWASSENEN. In enkele lokalen van de openbare lagere Dorpsschool worden de lessen, bij voorkeur op de ochtenden en waarbij rekening wordt gehouden met de iestijden van de lagere scholen, gegeven. De dagmavo is een dislokatie van de Scholengemeenschap Midden-IJsel (voorheen Deventer Avondscholen Gemeenschap). De cursusduur bedraagt bij een volledig lessenpakket van 6 vakken 3 jaar. U kunt ook één vak, twee vakken en meer kiezen. Als u op het eindexamen een 6 of meer scoort ontvangt u een deelcertificaat. Het Mavo-diploma krijgt u als er zes deelcertificaten zijn behaald. Met ingang van het a.s. cursusjaarzal het mogelijk zijn lessen voor het vak textiele werkvormen te volgen (teneinde misverstanden te voorkomen wordt nog opgemerkt dat Kunstgeschiedenis een onderdeel is van genoemd vak) Het zal duidelijk zijn dat, wil er in september a.s. weer met een 1 e leerjaar gestart kunnen worden, er voldoende deelname moet zijn. (Er zijn inmiddels reeds 12 aanmeldingen voor het vak textiele werkvormen ontvangen). Aanmelding kan geschieden iedere woensdag van 9.00-10.00 uur in de o.l. Dorpsschool, Tuinstraat 15 (mevr. Kok). Ook zijn inschrijfformulieren e.d. verkrijgbaar bij de afdeling onderwijs Zie ook de advertentie van de Scholengemeenschap Midden-IJsel elders in dit blad De samenleving wordt bijna dagelijks geconfronteerd via persberichten en radio- en t.v.-uitzendingen met de problematiek rond de afvalstoffen die geproduceerd worden en de mogelijke gevolgen voor de samenle ving. Het verwerken op een verantwoorde wijze en waar mogelijk hergebruik van deze afvalstoffen is een onderwerp dat velen letterlijk en figuurlijk bezighoudt, doch dat toch nog te weinig aandacht krijgt van iedereen die in wezen de afvalstroom helpt ontstaan door het dagelijks aanbieden van vuilnis. Zo wordt uit Holten alleen al jaarlijks ongeveer 6.500 m3 huisvuil en ongeveer 2.300 m3 grofvuil naar de stortplaats in Markeio vervoerd. Door de leerlingen van de scholen in Holten wordt nog eens ongeveer45Ö ton oud papier opgehaald terwijl ongeveer 70.000 kg gias in de speciale container aan de Waagweg wordt gedeponeerd Mede naar aanleiding van het verschijnen van het provinciaal afvalstof- fenplan voor Overijssel, zoals de afvalstoffenwet, die in 1980 voor een belangrijk deel van kracht werd, voorschrijft, is door de Provincie Overijssel een tentoonstelling georganiseerd onder de titel AFVAL... ONZE ZORG. Deze tentoonstelling, welke in diverse gemeenten in de provincie Overijssel te zien zal zijn, is het begin van een reeks. De tentoonstellingsdienst Overijssel van de Culturele Raad Overijssel zorgt voor het rondreizen door de provincie. Ook in de gemeente Holten zal deze tentoonstelling worden opgesteld en wel van 10 tot en met 19 juni 1981 in enkele lokalen van de Openbare Scholengemeenschap, Haarstraat 14. De openingstijden zijn: op werkdagen van 9.00-16.00 uur en bovendien op donderdag 11 juni 1981 van 19.00-22.00 uur. De toegang is gratis

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5