T urbo diesel Mitsubishi LUSTRUMRACES REN CLUB BEDRIJFSWAGEN VAN PEUGEOT - CITROEN-FIAT Trabant d 1 m Interessant ïn vele opzichten autara din TI Jjk s Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 39 A07mmm 3000 omwentelingen van de krukas zijn we aan het maxi mum. Even enkele cijfers. Van 0 tot 80 noteerden we 11 sec. van 80 tot lQp in de derde versnelling 41/Q sec. en in de vierde versnel ling 5 sec. Duidelijk is te zien dat hoog in de toeren doortrekken geen voordeel geeft. Bij 140 km. snelheid draait de motor 3700 toeren en bij 120 km. 3100 toe ren. Inhalen op de autosnelweg van 100 naar 120 duurde 6 resp. 7 sec. en wel in de 4e of 5e versnel ling. De topsnelheid bedroeg Van de 64 merken personenau to's leveren 15 één of meer die seltypen. Dat is geen gering aantal wanneer men weet dat jaren geleden de diesel personen-auto door slechts en kele merken vertegenwoordigd werd. In de lichtere midden klasse heelt de Volkswagen Golf vrij lang een soort monopolie-positie ingenomen. In de zestiger jaren, de tweede helft van dat decennium, was alleen de Japanse Isuzu Bellett als diesel vertegenwoordigd in de kleinere klasse. Voor die tijd wel gedurfd, maar niet succes vol vanwege technische pro blemen. Die toenemende markt werd pas in de tweede helft van de zeventiger jaren .door de au tomobielfabrikanten aange grepen om met een diesel uit te komen. De Golf werd en is een groot succes, waarbij het mo torblok op belangrijke punten gelijk is aan de benzine-versies. Ook de andere fabrieken gingen van dit principe uit en introdu ceerden diesels. Mitsubishi kwam met de Galant 2300 GLXD direct in de belangstel ling te staan door de zeer gun stige prijs. Met een af importeur prijs van 21.745.- konden ze heel gemakkelijk verkocht worden. Daarbij was het een turbo diesel' en wie leverde die nog meer? Alleen Peugeot een 604 Turbo D en Mercedes een 300 TD Turbo. En dan voor prijzen die resp. het dubbele en meer bedroegen. Een regelrechte sensatie. Inmiddels is de Mit subishi al duurder geworden, maar blijft niet alleen vanwege de Trubo-compressor interes sant. De wegligging is onderstuurd en het kenmerk daarvan is de zeer goede koersvastheid. De bestu ring werkt zonder bekrachti- ging en dat is duidelijk merk baar. Bij parkeren en korte bochten insturen zou een be krachtiging een welkom hulp middel zijn, óp de lange weg veel minder. Vrij'indirect en redelijk precies zijn de vérdere kenmer ken. De ophanging voor is op gebouwd uit net overbekende Mc. Pherson systeem en achter wordt gebruik gemaakt van een starre as met schroefveren die door vier re^ctiearmen op z'n plaats gehouden wordt. Voor als extra nóg een stabilisatorsta.ng Het remsys'teem bestaat uil schijven voor en trommels ach ter. Het functioneerde uitste kend en ook na herhaaldelijk fors afremmen geen spoor van vermindering van remwerking. De motor, het hart van de auto. heeft enkele specifieke Mitsub ishi kenmerken. Ook in de die selversie een bovenliggende nokkenas en twee balansassen, die het dubbele aantal toeren draaien van de krukas. Mitsub ishi claimt daarmede een rusti ger loop van de motor. De com pressor waar we al eerder over spraken is in de sector diesel personenauto's deels ook een nouveauté. In feite niet hele maal omdat Peugeot en Merce des dit ook al hadden, maar dit zijn fabrikanten van dieselper sonenauto's met eenlzeer lange ervaring. De motor levert een vermogen van 84 din. pk. of 62 kw. en heeft een compressiever- houding van 21 op 1. De cil. inhoud bedraagt 2346 cc. Een diesel behoeft men niet hoog in de toeren te draaien om de beste prestaties te verkrijgen. Bij relatief lage toeren is de trekkracht al zeer behoorlijk voorhanden en zo rond de 2500 a 160 km. per uur en dat is niet gering. Het gebruik kwam neer op rond de 16 km. per liter dieselbrand stof bij een constante snelheid van 80 km. per uur. Honderd aanhoudend resulteerde in ca. 14 km. op een liter. Boven de 100 km. snelheid steeg het verbruik behoorlijk. Bij 120 km. snelheid 1 liter op ruim 11 km. Om de kracht op de wielen over te brengen wordt gebruik ge maakt van een vijfbak. Tussen deze versnellingsbak en de mo tor zit zowel een plaatkopeling als een koppelomvormer. Direct achter de krukas eerst de vloeis tofkoppeling en dan de plaat koppeling, dit is constructief gedaan om ongewenste trillin gen van de motor volkomen weg te werken. De vijfbak schakelde uitstekend en dat was eveneens van toepassing op de synchró- nisering. Er is een vergrendeling met de aanduiding P. Die moet bij het verlaten van de auto in geschakeld worden, anders be gint een zoemtoon de bestuur der er aan te herinneren. De techniek verlatend komen we op het uiterlijk en het inte rieur. De buitenkant is genoeg zaam bekend en bijna iedere Japanner heeft een Europees aandoende lijn. De Galant oogt vlot en modem en doet daarbij stoer aan in de goede zin des woords. Vergeleken bij de vo rige serie een veranderd voor front en een gewijzigde achter kant voornamelijk bij de lich- tarmaturen. De kofferruimte is qua opper vlakte behoorlijk van afinetin- gen, maar de hoogte is vrij ge ring. Dat komt omdat tank en reservewiel veel ruimte onder de bodem innemen. Het dash board is compleet uitgevoerd en ook de overzichtelijkheid laat geen kritiek toe. Een toerentel- ler ontbreekt niet en vervult echt een nuttige functie. De berijder kan een uitstekende zit-stuurpositie innemen, mede doordat het stuurwiel in de hoogte verstelbaar is en dat geldt ook voor de bestuurderss toel. Achterin is de beenruimte voldoende en dat is eveneens van toepassing op de hoofd ruimte. Verder wordt het cofn- fort niet negatief beïnvloed door overmatig motor- en windge ruis. Ook uit dat oogpunt is de Galant diesel voor lange trajec-, ten een prettige en comforta bele auto. De kachel heeft een meer dan voldoende capaciteit en zowel de warme als koude lucht kan goed gedoseerd wor den. Twee buitenspiegels zijn standaard gemonteerd. De lin ker is vanaf de bestuurder splaats verstelbaar, de rechter eveneens van binnenuit. De rui ten zijn van licht getint glas. Standaard een stereoradio met AM/fm golf en druktoetsen. De antenne is in het kofferdeksel verwerkt. De beginprijs, de startprijs in ons land, was bij zonder aantrekkelijk voor het gebodene. Inmiddels zijn daar al 3000 guldens bijgekomen en nu kost deze diesel 24.745.- Wanneer men een vergelijking trekt met andere turbo-diesels dan is de Galant niet duur. Want een turbo-aggregaat is vrij kostbaar. Een aantal duizenden guldens is mee mede gemoeid. En het grote voordeel is dat extra vermogen op het moment dat men het nodig heeft onmid dellijk voorhanden is. Vandaar ook dat de turbo-compressor zo'n opgang maakt. Wie naar een diesel uitkijkt en er zijn er heel wat te koop, doet er goed aan ook eens een om metje te maken met deze Mit subishi. Ook voor de diesel geldt een garantie van 12 maanden met onbeperkt aantal kilome ters. Motorolie dient om de 5000 km. ververst te worden of iedere 6 maanden. Een servicebeurt om de 20.000 km., waarvoor een werktijd van 2.9 uur is vastgesteld. l Al meerdere jaren worden er geen auto's meer uit Oöst-Duitsland geïmporteerd. Uit dat land kwa men de Trabants en de Wartburg. De eerste is een kleine auto met een 2-cilinder tweetact motor. Vanwege de milieueisen werd van beide automerken aan het einde der zestiger jaren de import stilge- Peugeot, Citroen en Fiat kondigen de ophanden zijnde lancering aan van een nieuwe bedrijfswagen, voortgekomen uit hun technische samenwerkingen bestemd om hun respectievelijke gamma's te com pleteren. De nieuwe wagen zal in de Sevelfa- briek (maatschappij waarin Peu geot S.A. en Fiat paritair deelne men) in Val di Sangro (Midden- Italië) worden geproduceerd. Carrosserie en mechanische com ponenten worden deels vervaar digd in Frankrijk door Peugeot en Citroen en deels in Italië door de Fiat-groep. De productiecapaciteit van de fabriek zal in de orde van grootte van 80.000 tot 100.000 au to's per jaar zijn. De nieuwe wagen zal vanaf komend najaar in Italië en Frankrijk op de markt worden gebracht. Hij zal in de overige landen in de lopp van de eerste maanden van 1982 beschik baar komen en derhalve in Neder land vanaf dat moment, door de drie onderscheiden importeurs van eerdergenoemde merken worden verkocht. De auto bevindt zich in de catego rie 1000 kg tot 1300 kg nuttige la ding en zal in een aanzienlijk aantal versies worden vervaardigd (ver scheidene laadvermogens, wielba sis, verhoogd dak, vervoer van goe deren, personen, gemengd vervoer, chassis-eabine. dubbele cabine enz...). De gesloten basisversie wordt gekenmerkt door een chassis met langsliggers, gecompleteerd door een semi-front cabine en een laadruimte met een grote nuttige inhoud. De nieuwe wagen zal in twee ver sies met benzinemotor leverbaar zijn (70 en 80 DIN pk) alsmede in Qua grondprincipe is de Trabant afgeleid van de Lloyd, één van de eerste naoorlogse Westduitse au tomobielen. Nu schijnt er een nieuwe Trabant op stapel te staan, waarbij Citroen met technische as pecten en produktiestraten be hulpzaam is. Volgens informatie wordt de een dieselmotor- versie (72/75 DIN pk). 4, of 5 versnellingsbak is moge lijk. De maximum snelheid zal voor alle modellen op ongeveer 120 km/u liggen, terwijl het brandstofver bruik bijzonder laag zal zijn. Zondag 24 mei vierde de HARC op het circuit van Zandvoort het eerste lustyum. Dat betekende voor de vijfde keer een race-weekend met historische automobielen. Voorafgegaan door een Concours Sportif, waaraan meer dan 90 auto's deelnamen met als oudste exemplaar een Alfa Romeo 6C 1500 SS uit 1928, begonnen om precies 1 uur de wedstrijden. Geweldige spanning in alle groepen, waarbij we speciaal memoreren de Groep GT'S met een cilinder inhoud van 1100 tot 1300 cc. Het gevecht tussen de Lotus Elite van de Haaksbergse coureur Alexander v.d. Lof en een identiek exemplaar van Hans v. Doorn uit Den Haag duurde van de start tot de finish, waarbij Alexander v.d. Lof uiteindelijk als winnaar werd afgevlagd. Zo ging het ook met vele andere deelnemers en hun auto's en voor het eerst was er een groep Classic Saloons, waar o.m. Lancia Aurelia's, een Standard Vanguard uit 1961, een Ford Zodiac uit 1957, vier Jaguar Saloons MK 1 uit 1956/57 en een Alfa Romeo 1900 Farina uit 1953 aan deelnamen. Een MG Magnette ZA uit '56 en een Austin A 35 Saloon uit 1956 waren in deze groep ook van de partij. Eén Lancia en de Ford Zodiac én twee Jaguars reden als waren ze door een touw aan elkaar verbonden ronden lang over het circuit. Bij dit magnifieke autorace-festijn bleef het weer gelukkig droog en genoten de vele duizenden volop. Dit vijfde HARC-weekend werd gesponsord door Fuyi films, die 50.000 fotopas kaarten via aanvragen en via de fotohandel aan gegadigden uitreikte. Bij geen ander autosport-evenement is het mogelijk de sport en renauto's van zo nabij te bekijken en te fotograferen, Zaterdag, de eerste dag van dit evenement, werd er voornamelijk getrained en werden er twee races verreden. iegu. in België is de Wartburg nog steeds een vrij bekende verscho ning. In de D.D.R. vervult de Trabant de rol van volksauto en men ziet ze dan ook zeer veelvoudig in het straatbeeld. Kopers dienen wel ja ren te wachten voordat ze de Tra bant bij de garage kunnen halen. Men spreekt zelfs van 6 tot 8 jaar. krachtbron de 2-cilinder motor die ook de Visa aandrijft. Het onderstel met.wielophanging heeft veel gelij kenis met ook weer de Visa en eindelijk zal het een stalen carros serie worden. Twee portieren, een afgeknotte achterkant etc. Mis schien zien we binnen niet al te lange tijd weer een Trabant op onze wegen. Autoselekt is de komende dagen weer verkrijgbaar. En wel het juni- nummer. We informeerden voor de verschijning al wat er voor interes sants in zou komen te staan. Hoe een Rolls Royce wordt ontworpen qua styling. De Russische corres pondent van Autoselekt stuurde naar de redactie een uitvoerig ver haal over de Chaika, de Russische staatslimousine waar de regerings leiders in vervoerd worden. Dan •een roadtest van de Rover 3500 Van den Plas en een reportage over het Spaanse automerk Pegaso, dat en kele decennia geleden nog magni fieke sportwagens bouwde. Nu rij den er zware vrachtauto's van rond en in ons land komt men dit merk in deze sector regelmatig tegen. De Grand Prix van Imola en Zolder vult een deel van de autosport en deze uitgave. Net als Autoselekt ligt het nieuwe nummer van Autovisie ook bij de kiosk en de tijdschriftenhandel. Als test een duo- of dubbeltest. En wel van de nieuwe Datsun Laurel in benzine- en dieseluitvoering. De spionagefoto's van de nieuwe Opel Ascona in 2- en 4 deurs uitvoering. Ook de versie met 5e deur, een z.g. fastback staat in Autovisie als foto. Dan foto's van de nieuwe Daihatsu Charmant die men op wist te spo ren en die pas over langere tijd geïmporteerd zal gaan worden. Uiteraard weer de rubriek „Auto- gekken op zijwegen" en in de sport sector ruime aandacht voor de on langs verreden Grand Prix van België, die i.p.v. de Grote Prijs van België in Autovisie de Grote fout van België genoemd wordt. Het automobiel bericht deze maand over: Willem Duys over au tomobielen, zes pagina's lang met diverse foto's. Dan een verhaal over Dinky Toys, de Engelse fabriek van modelauto's met bijna legendari sche naam die met de productie gestopt is. Hebben is houden han delt over de Rover P 75, die van 1949 tot en met 1956 werd gebouwd. De Saab Sonett is niet zo bekend. In ons land rijden maar enkele exemplaren. Het Automobiel be steedt er ruime aandacht aan en dat is eveneens van toepassing op de zescilinder Amilcar CO uit 1927. Rijden in een kringetje is van de hand van Hans Hugenholtz, die over circuits heel wat aan de lezer kwijt wil. Het aanslaan moet ge leerd worden, een verhaal over de eerste electrische startmotor. De Mercedes 170 Club komt ook nog uitgebreid aan bod. Iedere maand de evenementen-kalender, waarin alles over binnen- en buitenlandse evenementen verteld wordt.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 15