i'PREPAREREN; LEVEN GEVEN AAN IETS 'AT GEDOEMD IS TE VERDWIJNEN Groots jubileum-programma van 60- Holten jarig SV Mintonette 5 jaar Marle 2 wint Blauw Wit-toernooi HOLTENS NIEUWSBLAD Zendingsavond JUNI 1981 -PAG. 13 Kees Bos, preparateur van „huis uit" deed van zich spreken eigenlijk vanaf het moment dat hij, vanaf 1963 het museum „Piet Bos" op de Holterberg van zijn vader overnam. In dat jaar namelijk overleed de bekende Piet Bos. Een man die vanaf de oprichting van het museum in 1938 naam en faam heeft verworven niet alleen in Holten, maar ook ver daarbuiten. Met als doelstelling het prepa reren van dieren die hoofdzakelijk voorkomen op de Holterberg. In datzelfde jaar exploiteerde de heer J. Metzger naast het museum 't Lösse Hoes, een soort theeschenkerij destijds, gebouwd in de stijl van een open oude boerderij. De combinatie leek een goede basis. Na de dood van Piet Bos in 1963, hij was toen 61 jaar, is er een aantal wijzigingen geweest in doelstelling en opzet van het museum. De bekendheid die het had gekregen door een aantal min of meer misvormde tamme dieren bij voorbeeld het kalf met de twee koppen, die opgezet een bepaald imago aan het totaal hadden gegeven werden door Kees Bos verwijderd. Best een drastische ingreep gezien het gegeven dat toch afhankelijk van het publiek gewerkt moest worden en men kwam daar nu eenmaal gpaag voor! Een tweede belangrijke ingreep was dat de dieren achter glas werden geplaatst. „Het steeds weer betasten van opgezette dieren komt het uiterlijk ervan beslist niet ten goede". Ook het uitgangspunt werd verlegd, de doelstel- lin°" van het prepareren van hoofdzakelijk dieren die voorkomen op de Holterberg leek geen totaliteit meer, langzaamaan kwam er een verschuiving naar regio, later naar landelijk en Europees. De fundamenten bestaan uit een plank, met daaraan bevestigd be tonijzers om vorm aan het skelet te geven. In dit geval is de echte sche del gebruikt, maar veelal ux>rd\ deze gemaakt van kunststof in de vorm van plastic of polyester. De ruwe vorm wordt daarna ge wikkeld in houtsivol en een echt skelet dient als voorbeeld. Kees Bos geconcentreerd bezig met het prepareren van een vogel in de werkplaats achter zijn woning. Het museum werd daardoor uitge breid tot een bestand van ruim 500 dieren. Door Kees Bos werden dio rama's geschilderd die een betere indruk geven van de verschillende leefsituaties van de dieren. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om in het wild levende dieren. 's Winters als het museum gesloten is gaat Kees Bos naar musea in verschillende buitenlandse stre ken, waarbij met name de Skandi- navische landen bij hem in trek zijn. Over en weer worden dan ge prepareerde dieren geruild, waar door een steeds wisselende collec tie in het eigen museum ontstaat. „Het publiek vraagt om vernieu wingen en veranderingen om daar aan te kunnen voldoen en ook om je collectie optimaal te houden moet je veel de natuur in en erg veel dieren in hun eigen omgeving gaan bekijken. Als je dieren prepareert moet je ze als het ware een echt lijkende onvergankelijkheid geven en dat lukt alleen maar als je exact weet hoe dieren zich in de natuur gedragen", vertelt hij. „Houding, loop-, kijk- en leefgedrag moeten bekend zijn om een goed eindresul taat te kunnen bereiken". Daarnaast moet je de anatomie beheersen. Kees Bos heeft hier voor, bij wijze van aanvulling, een opleiding aan de Kunstacademie in Arnhem gevolgd. Door de loop der jaren bleek hij steeds meer belangstelling te krij gen voor de kreatieve, kunstzin nige kant van zijn werk, maar door veel werkzaamheden, vooral ook in het zakelijke vlak die gepaard gaan met exploitatie van het museum kwamen deze gedeeltelijk in de verdrukking. Hij besloot in 1978 tot de verkoop van het museum aan de heer Kees Bot (voor buitenstaan ders een verwarrende naam) een man uit de recreatiewereld, met erg veel belangstelling voor natuur en dierenwereld in zijn algemeenheid. Er kwam nu meer tijd beschikbaar, waardoor meer gereisd, geschil derd en vooral ook gepraat kon worden over de natuur, 's Winters worden avonden verzorgd voor verschillende verenigingen. De be trokkenheid bij het museum is uit eraard gebleven en ook nu nog ver zorgt hij de diorama's en uiteraard het prepareren van nieuwe dieren. „Prepareren is iets waar je uren over kunt praten; het is uiteraard een ambachtelijk vak, maar zonder oog voor expressie, vorm en gedrag van dieren blijven het levenloze opgezette dingen. De kunst is juist en dat vind ik het meest boeiend aan dit vak, om het dode dier een tijdloze maar levensechte uitdruk king en ook stand te geven, zoals het zich in de natuur'gedraagt. Op deze manier geef je leven aan iets wat gedoemd is om te verdwijnen. Kees Bos (41) is vanaf 1958 profes sioneel preparateur, een vak waar door geen gerichte opleiding in Ne derland bestaat. „Het is iéts wat meestal geleerd wordt van vader op zoon. Ontwikkelingen zijn er wel altijd geweest. Het prepareren van huiden was steeds weer sterk af hankelijk van de produkten die hiervoor werden ontwikkeld. Vroe ger waren dat behoorlijk giftige samenstellingen, nu gaat het om veel betere produkten. De vulling van houtwol wordt soms verlegd naar kunststof. „In principe kan ieder dier opgezet worden. Reptie len en vissen zouden een uitzonder ing kunnen vormen gezien de nau welijks elastisch geschubde huid die deze dieren hebben. Prepareren kan in beginsel wel, maar het resul taat is lang niet altijd optimaal. Wil je het goed doen dan moet je een afgietsel maken en een met de hand gemaakte kunststof huid aanbren gen. Iets waarmee men bijvoor beeld in Amerika ontzettend goede resultaten heeft bereikt. Dierplastieken Het prepareren van dieren, het op nieuw ook vorm geven daaraan ligt niet zo gek ver van het maken van dierplastieken. „Iets waar ik de laatste jaren meer tijd voor heb gekregen. Van was worden door hem dieren gemaakt, ook weer meestal in het wild levende dieren zoals vogels en herten, die daarna in brons worden gegoten. In Duits land, Engeland en Finland werden hiermee exposities gehouden maar eigenlijk nog nooit in de eigen woonplaats Holten. Kees Bos las echter onlangs van de beschikbare expositieruimte in de nieuwe Rabo-bank en daar is het waar momenteel een aantal van zijn bronsplastieken te bekijken is, nog tot en met 12 juni. Zeker de moeite waard en ook niet „Rabo- klanten" mogen gerust een kijkje gaan nemen. Model wordt aangebracht met gips waarbij vooral het aangeven van de spieren een vakkundig werkje is. Rest nog het opplakken van de ori ginele huid en het dichtnaaien er van. De huid wordt nat om het mo del gemaakt en vastgestoken, zodat het niet kan krimpen. Bij het geven van de juiste uitdrukking is vooral de stand van de ogen van groot belang. Dit edelhert is het resultaat van vakmanschap en kreativiteit. De diamanten Sportvereniging Holten besluit de vie ring van haar jubileum zaterdag 6 juni met een groots programma op het sportpark „Meermanskamp dat om 10.00 uur opent met een simultaan schaakwed strijd met niemand minder dan internationaal groot meester Jan Hein Donner. in zaal ^Vosman". Op de hoek Postweg-Vianenweg (Borkeld) starten om 10.30 uur de deelnemers voor de estafetteloop van de atle- tiekafdeling. Via het sportdal loopt het par cours naar Meermanskamp waar aan de voorzitter een her worden afgewerkt met o.m. het kampioenschap verspringen in een Cooper-test. Na de pauze komt om 13.15 de afd. „Hand bal" in actie voor het spelen van twee wedstrijden tegen streek- teams. De topper van het jubileumpro- Het 2e van de Voetbalvereniging Marle '69, een buurtschap tussen Hellendoorn en Den Ham, heeft zaterdag op „Meermanskamp" het onder ideale weersomstandighe den gespeelde toernooi gewonnen dat door de ZVV „Blauw Wit" werd georganiseerd. Aan het toer nooi namen 12 elftallen deel van de verenigingen MVV'69, Marle; Markvogels, Markelo; S.V. „Al- men"; Witkampers, Laren; Vesos, Hellendoorn; C.J.V.-ers, Deventer en ZVV „Blauw Wit". Na voorronden en wedstrijden tus sen de nummers i en 2 uit elke poule plaatsten zich voor de strijd om de hoofdprijs de prachtige be ker. Markvogels 2 en Marle 2 terwijl om de 3e en 4e plaats streden Markvogels 3 en Marle 3. Marle 2 was in de finale technisch en tak- tisch de betere ploeg en won ver diend met 2-0 van Markvogels 2. Markvogels 2 toonde in de strijd om de 3e en 4e plaats veel inzet maar kon het tegen Marle 3 niet bolwer ken. Voor de Marlenen een ver diende 3-1 zege. De uitslag; 1 MW69 2, 2 Markvo gels 2,3 MVV'69 3,4 Markvogels 4,5 Almen 5, 6 Witkampers 5, 7 Blauw Wit 5. 8 Vesos 6, 9 C.J.V.-ers 7, 10 C.J.V.-ers 8. 11 Blauw Wit 4, 12 Blauw Wit 6. Als scheidsrechters fungeerden Jan van Avezaath, Wim Aanstoot, Eddy de Jong, Jaap Thalen, Henk Westerik, Henk Stam en Gé Visser. De organisatie van het evenement was bij Johan Stam in goede han den. Bij de prijsuitreiking club voorzitter Gerrit Welink een woord van dank tot allen die medewer king verleenden aan het welslagen. gramma wordt ongetwijfeld de voetbalwedstrijd S.V. Holten 1 en een elftal van oud- intemationals met o.a. Eddy Achterberg, Piet Lagarde, Daan Schrijvers, Sjakie Swart, Rein- ier Kreyermaat, Klaas Nuninga, Aad Brouwer en Henk Wamas. Geen enkele Holtenaar zal deze wedstrijd die om kwart over drie onder leiding van Siem Wel- linga begint, willen missen! In de rust van deze wedstrijd zal de trekking plaats hebben van de verloting met een groot aantal waardevolle prijzen. De uitslag hiervan zal in Holtens Nieuws blad van de volgende week wor den bekend gemaakt. Na afloop van de wedstrijd kan men deel nemen aan een grandioos bar becuefestijn dat zal duren tot plusminus 20.00 uur. Het programma zal muzikaal worden omlijst door de Tiroler- kapel van „H.M.V." dus ook dat zit wel snor. Al met al een pro gramma dat de belangstelling van zeer velen verdient. Op woensdag 10 juni 's avonds om 8.00 uur zal in gebouw „Irene" dr. Schaeffher, die als arts aan de clas sis Deventer der Ned. Herv. Kerk verbonden, in Ghana werkzaam is spreken over zijn werk aldaar. De Zendingscommissie der Ned. Herv. Kerk rekent op een goede belang stelling. In augustus is het alweer 5 jaar geleden, dat de afdeling volleybal van BATO zelfstandig werd. De door de leden op de oprichtings vergadering gekozen naam Min tonette was de naam van het bal spel, dat aan het einde van de vorige eeuw in Amerika gespeeld werd en waaruit het huidige vol leybal zich ontwikkeld heeft. Door de komst van de sporthal en door dc introductie van mini- volleybal voor kinderen vanaf 9 jaar heeft het volleybal in Holten een snelle groei doorgemaakt. Het ledental is in betrekkelijk korte tijd op 200 gekomen, waarop het zich de laatste 3 jaar heeft gestabiliseerd. Mintonette heeft zich in de afgelo pen 5 jaar ontwikkeld tot een ge waardeerd lid onder de Holtense sportverenigingen. Naast een fees tavond en spelmiddag wordt aan het le lustrum door middel van een aantal toernooien aandacht ge schonken: -Voor de competitie spelende le den wordt op vrijdagavond 12 juni vanaf 19.00 uur in de sporthal een lustrumtoernooi gespeeld met deelname van een groot aantal ver enigingen uit de regio; -voor de mini- en adspirantenle- den wordt op zaterdagmorgen 13 juni vanaf 9.30 uur op het sportveld van de Scholengemeenschap (in gang achter de sporthal) een toer nooi gespeeld met deelname van een nog groter aantal verenigin gen: -'s Middags wordt op hetzelfde veld vanaf 13.00 uur een groot re- creantentoernooi gehouden. Uit nodigingen hiervoor zijn onder een groot aantal verenigingen, scholen, bedrijven, oud deelnemers recr. toernooien, enz. verstuurd. Er wordt op een grote deelname gerekend. Dit toernooi zal op ten minste 10 velden gehou den worden. Inschrijving is nog tot en met 5 juni mogelijk bij; H. Tu iert, Waardenborchstr. 50, Holten, tel. 2597. Dit laatste toernooi zal besloten worden dooor een feestelijke prij suitreiking in de Aula van de scho lengemeenschap, waarbij tevens de gelegenheid bestaat het bestuur van Mintonette op informele wijze met het le lustrum van de vereni ging te feliciteren. Week van 06-06-1981 tot en met 12-06-1981. Zondag gesloten (le Pinksterdag). Dinsdag: 16.15-22.30 uur Mintonette. 16.00-18.30 uur instructielo kaal St. SoCuWe. Woensdag 08.10-15.30 scholengemeenschap. 17.00-18.00 uur volley bal. leraren osg. 19.00-23.00 uur Badmintonclub. Donderdag: 08.10-16.30 uur scholengemeenschap. 20.00-21.00 uur „All Stars". 21.00-23.30 uur zaalvoetbal, Thomassen Drijver/Ver- blifa. 17.00-18.00 uur instructielokaal St. SoCuWe. Vrijdag: 08.10-15.30 uur scholengemeenschap. Voor reservering van nog vrije uren in het bovengenoemde wee keinde, kan men zich vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur rechtstreeks wenden tot de beheerder (sporthal, tel. 31 80). Overige reserveringen uitsluitend via het gemeentehuis, afd. sportzaken (tel. 16 66),

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13