Doorgaande bewapenings wedloop is riskant Maatschappelijke Dienstverlening Midden O OLM kritiek hormonen onderzoek Zaai sens wat origineels FOTO w£ê y^ÈÊêMm DIN ANT EXPOSEERT HOLTENS NIEUWSBLAD Traditionele kunst. Folkloristisch schil derwerk. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING GALERIJ LENTEN Waar en wanneer zaaien Over zaaien en de grond Bosui Groenlof Broccoli iaden. mP setvs 23 MEI 1981 -PAG- 9 I>é-nuciearisering van Nederland s gebaseerd op een gefundeerde nening waarbij niemand zegt dat iet de oplossing bij uitstek bete kent, maar wel een middel dat in lk geval geprobeerd moet worden egen de wanhoop omdat we ons met doorgaande bewapenings wedloop in een avontuur begeven dat geweldig riskant is". )it zei Drs J.E. van Veen vorige week donderdagavond tijdens een bijeenkomst van de classis Deven ter van de Nederlandse Hervormde Kerk, welke deze keer te Wesepe werd gehouden. In de Hervormde Serk is Drs. van Veen o.m. secreta- van de Raad voor Overheid en Samenleving. Vorig jaar heeft deze Raad, in samenwerking met het K.V., het zgn. Hervormde Kem- wapenrapport samengesteld, welk rapport in november 1980 uiteinde lijk heeft geleid tot een pastorale brief van de Hervormde Synode waarin de kernbewapening wordt afgewezen. Deze afwijzende pasto rale brief inzake kernbewapening vormde vorige week donderdag het belangrijkste agendapunt van de classic ale vergadering te Wesepe en werd door drs. Van Veen inge leid. Historisch beeld: Drs. Van Veen begon zijn inleiding met een uitvoerig beeld te geven over de uiteindelijk afwijzende houding van de Hervormde Synode inzake kernbewapening. Hij wees er o.m. op dat met name in de Tweede Wereldoorlog het bewust zijnsproces binnen de NH-Kerk sterk is toegenomen. Onder druk van de Duitse bezetter werd toen met name ontdekt dat pastoraal werk in fundamentele vragen pas zin heeft als het'ook maatschappe- betekenis heeft. Toen in 1950 een oorlog met de Sovjet Unie dreigde kwam vanuit de Synode voor het eerst een oproep tot gebed om vrede. Tegelijk daarmee kwam de vraag naar voren hoe die vrede ook daadwerkelijk kon worden ge diend. Deze vraag leidde in 1952 tot een voorzichtig „Herderlijk schrij ven", waarin werd gezegd dat be wapening onvermijdelijk is maar een wapenwedloop zeer gevaarlijk omdat het middel wel eens erger kon zijn dan de kwaal die het moest bestrijden. Daarna volgde vanaf 1954 binnen de NH-Kerk opnieuw een proces nadat nieuwe bewape ningsstrategieën waren ingevoerd, gebaseerd op massieve vergelding bij eventuele aanvallen van de tegenstander. In deze strategie van het zgn. „aangepast antwoord" vormen de bevolkingscentra in Oost en West in feite de gijzelaars van het veiligheidssysteem. Hierop volgde in 1962 het zgn. Hevormde Kemwapenrapport. Hierin werd gesteld dat in een gewapend kon- flik t het middel nooit erger mag zijn dan het kwaad dat bestreden wordt en dat het atoomwapen in die zin nooit een bruikbaar wapen kon zijn. Het rapport 1962 kwam dan ook tot de konklusie dat het met de kernwapens, gebaseerd op af schrikking, zo niet verder kon. Toen daarna Pax Christi kwam met het voorstel als gezamenlijke kerken te gaan werken aan een bewustwordingsproces rondom vrede en veiligheid is daarop het .I.K.V. ontstaan waarin 9 kerken samenwerken. Een beraad van de kerken dus dat werkt aan informa tie, bewustwording, aktiemodellen en het gesprek voert met de over heid. Aanvankelijk heeft het IKV gewerkt aan de vraag hoe spannin gen in de wereld ontstaan en hoe die positief kunnen worden beïn vloed. Als bijdrage in het bewust wordingsproces kwam het IKV enige jaren geleden met de cam pagne „Help de kernwapens de we reld uit om te beginnen uit Neder land". Aan deze campagne lagen een vijftal feiten ten grondslag die daartoe aanleiding gaven. 1. De onderhandelingen tussen Oost en West tot beperking van kernwapens leverden geen tast baar resultaat op (Saltbespre- kingen) 2. Sedert kort is er een overgang te bespeuren waarin meer wordt gedacht in een mogelijkheid van een beperkte kernoorlog op Eu ropees grondgebied (verlaging atoomdrempel) 3. De wapenwedloop heeft een ei gen wetmatigheid gekregen het welk niet meer wordt beïnvloed door de risiko's die we politiek lopen in de wereld, maar meer door drijfveren van ekonomische dwang en prestige. 4. Niet zelden wordt wapenontwik keling gestimuleerd door interne politieke verhoudingen, zoals in verkiezingstijd waarin dan ge zegd wordt dat er een wapenach terstand bestaat op de tegen stander. 5. Het grote gevaar van verdere verspreiding van kernwapens tot zelfs in de ontwikkelingslanden. Deze punten maken de gehele situatie dermate gevaarlijk dat men binnen IKV-kring zocht naar een doorbraak. Spits Als motief voor de pastorale kern- wapenbrief schetste Drs. Van Veen vervolgens een aantal theologische uitgangspunten waarbij hij kon- kludeerde dat de vrijheid zit in de geest en niet andersom. Tenslotte schilderde hij drie fundamenten welke in deze pastorale brief ver ankerd liggen, welke tesamen de spits vormen waar het om gaat, nl. 1de afwijzing van de filosofie van de afschrikking met kernwapens hetwelk in de brief gekoppeld is aan het belijden der kerk. 2. Dat de oproept tot eenzijdige initiatieven is gebaseerd op de diepgaande overtuiging, gegroeid op grond van ethische overwegin gen en politieke analyse van de laatste tien jaar. 3. Dé-nuclearisering van Nederland is een mogelijke oplossing waarvan niemand ooit gezegd heeft dat dit het middel bij uitstek is, maar dat geprobeerd moet worden tegen de wanhoop dat we_ons in een avon tuur begeven dat geweldig riskant is. „Alleen de geschiedenis zal kun nen uitmaken of de kerk met deze brief belijdend gesproken heeft of niet", aldus spreker. DOMINANT ZORGT VOOR EEN GOEDE FOTO Het woordenboek noemt een dominant: een over heersend element. Wie mooie landschapsfoto's wil maken, zal vaak dank zij zo'n dominant tot een goede beeldopbouw komen. Deze foto laat dat zien. De donkere boom is nodig om voldoende contrast te verkrijgen, hij geeft een rustpunt voor het oog en bevordert de dieptewerking. Ook bij kleurenfoto's wordt de dominant vaak benut - in dat geval gaat het om een element, dat een afwijkende kleur heeft in een foto, die verder erg rustig van tint is. Vanaf 22 mei zijn de olie verfschilderijen van Di- nant Mateboer te bezichti gen in het wegrestaurant aan de E8 bij Holten. Daar hangen van hem een dertig werken, waaronder enkele van zijn vader, die tekenle raar is geweest aan mid delbare scholen en een pe dagogische academie: als mede enkele schilderijen van de uit Indonesië af komstige Rijssenaar Go- sewisch. De laatste hebben betrekking op het Indone sische landschap en vor men dus een tegenstelling met de schilderstukken van de Mateboers, die voorna melijk het Overijsselse en Twentse landschap tot on derwerp hebben. Het werk van Dinant is te bestem pelen als traditionele kunst. Geen onbestemde kleuren en raadse lachtige lijnen, waaruit de be schouwer niets kan opmaken, maar een eerlij ke weergave van wat het oog ziet. Dat alles wel overgo ten met een romantisch waas, dat ons Twenteland zo dromerig maakt. Hetzelfde valt ook te zeg gen van zijn stillevens, stukken vol warme pasteltinten die het oog blijven bekoren. Zo'n werk be schouwend doet de vraag rijzen waarom een stilleven met een oude kruik, een paar rimpelige appels en een verschoten blauwgeruite doek blijft boeien. Die vraag zal wel niet beantwoord kunnen worden, maar een feit is dat Dinants stillevens een rust uitstralen, waaraan onze jachtige tijd zo'n behoefte heeft. En dat is er dan ook waarschijnlijk de oorzaak van, dat, als kontrast met de hedendaagse flitsende reclames De Stichting voor Maatschappe lijke Dinestverelning „Midden- Overijssel" Is voornemens alpha-hulpverlening in te voeren. Zij denkt daarmee nog in 1981 een bedrag van ca. f 70.000.- te kunnen bezuinigen. Zoals bekend mag worden veron dersteld, moet er landelijk gezien in 1981 binnen de gezinsverzorging 63 miljoen gulden worden bezuinigd. In 1983 zal er landelijk een totaal van 189 miljoen bezuinigd moeten zijn. Op grond van deze bedragen heeft iedere instelling van CRM bericht ontvangen, welke finan ciële taakstelling (bezuiniging) haar wordt opgelegd. Voor de Stichting Midden-Overijssel be draagt dit in 1981 ca. f 70.000.- De totale ombuigingsoperatie zal ook door de stichting in 1983 gereali seerd dienen te zijn, hetgeen voor de Stichting Midden-Overijssel neerkomt op een totale bezuiniging van ca. f700.000.- in drie jaar. De bezuiniging mag echter niet ten koste gaan van de hulpverlening. Dit betekent, dat er rüet minder hulp mag worden verleend dan tot nu toe gebruikelijk is, maar dat er een vorm van hulpverlening moet worden ingevoerd, die een zekere „uitzuivering" tot gevolg heeft en aanzienlijk goedkoper is, de zoge naamde alpha-hulp. Die alpha- hulp is de enige vorm van huiverle ning waardoor de noodzakelijke bezuiniging kan worden gereali seerd. Daarmee wordt door het Mi nisterie van CRM de invoering van alpha-hulpverlening aan de instel lingen voor gezinsverzorging opge legd. Binnen het huidige bestand aan cliënten zijn er mensen, die niet meer dan 12 uur hulp per week nodig hebben voor die huishoude lijke werkzaamheden, die zij zelf niet (meer) kunnen verrichten. Die 12 uren hulp moet binnen 2 dagen gegeven kunnen worden. Bij de aipha-hulpverlening gaat het om deze groep mensen. Vi a de weg van de geleidelijkheid zal de traditio nele hulpverlening aan deze groep worden omgezet in alpha- hulpverlening. Voorwaarde hier voor is, dat de cliënt zelf de werk- geversfunktie kan vervullen, het geen betekent dat er tussen hulp vrager en hulpverleenster een ar beidsovereenkomst moet worden aangegaan. Om welke reden kan er dan binnen deze vorm van hulpverlening wor den bezuinigd? Dit kan, omdat de hulpvrager niet meer dan 2 dagen, met een maximum van 12 uur, hulp nodig heeft, waardoor er ten be hoeve van de hulpverleenster geen sociale lasten behoeven te worden afgedragen. Bovendien heeft een instelling voor gezinsverzorging, wanneer de bemiddeling tussen hulpvrager en hulpverleenster tot stand is gekomen, geen of nauwe lijks meer bemoeienis met de hulp verleningssituatie, waardoor er ook geen sprake meer is van over headkosten voor leidinggevenden. Immers, indien een hulpvrager zelf de werkgeversrol vervult en een goede werkrelatie is ontstaan, is begeleiding door de instelling niet meer nodig. De stichting denkt het te bezuinigen bedrag door invoer ing van alpha-hulp in 1981 te kun nen halen. Bij vertrek van perso neel zal traditionele hulp zoveel mogelijk in alpha-hulp worden om gezet. Wanneer één uur traditio nele hulp wordt omgezet in één uur alpha-hulp, betekent dit een be zuiniging van 6.90 per uur. Te neinde de bezuinging van 70.000.- te kunnen halen, zal er dan ook een aantal van ruim 10.000 uren in aipha-hulp moeten worden omge zet. Cliënten, die voor alpha-hulp in aanmerking komen, zullen door de instelling worden benaderd en uit voerig worden ingelicht. Mensen die op grond van hun verminderde capaciteiten of wegens ziekte hulp nodig hebben, kunnen uiteraard hun aanvragen om hulp indienen bij de stichting. Aan de hand van de landelijke richtlijnen voor indika- tiestelling zal door de instelling worden bepaald of zij traditionele hulp, dan wel alpha-hulp nodig hebben. „Het onderzoek naar hormonen in vlees begint steeds meer op een hek senjacht te lijken. De boeren voorden hiervan de dupe". Deze scherpe kri tiek viel te beluisteren in het hoofd bestuur van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (OLM). Bij deze landbouworganisatie ko men de laatste tijd veelvuldig klach ten binnen van veehouders. Hun vee zou bij de keuring in het slachthuis „betrapt" zijn op hormonen. De boe ren kunnen er echter de hand voor in het vuur steken, dat ze absoluut geen hormonen aan de koeien heb ben gegeven. De kritiek richt zich vooral tegen de manier, waarop het hormonenon der zoek momenteel plaats vindt. De veehouders ervaren die huidige ■werkwijze als zeer onbevredigend. ,£r is een ogenschijnlijke willekeur bij het onderzoek", kritiseert het OLM-bestuur. Men vindt het bijzonder onbillijk, en overdadige kleurfoto's in tijd schriften, een traditioneel oliever fschilderij blijft aanspreken. Het voert ons in wezen terug naar een tijd waarin nog rust en tevreden heid heersten Dinant Mateboer, die z'n atelier in Rijssen (Elsenerstraat 18) heeft, houdt zich niet alleen bezig met het maken van Twentse schilderstuk ken. Het aanschaffen van een schilderij is nogal prijzig, daar de vervaardiging ervan veel tijd vergt, maar ook doek en lijst duur zijn. Het is dan ook niet zó, dat zijn schilderstukken de deur uitvlie gen, maar op andere wijze weet Dinant zijn werk aan de man te brengen. Naast het geven van les sen aan amateur-schilders maakt hij in zijn atelier te Rijssen teksten voor huwelijk, belijdenis of doop op tegels, hout of welk materiaal dan ook en in elke vorm die men wenst. Talloze schilderstukjes, ook op melkbussen, kolenkitten, dakpan nen, heeft hij al gemaakt naar aan leiding van vergeelde foto's van af gebroken huizen en boerderijen. Opdrachtgevers staan altijd ver rast van de resultaten van zijn kunnen. Voor souvenirs van Rijs sen en in 't algemeen heel Twente kan de tourist ook bij Dinant te recht. Het is alles eigen handwerk waarmee hij zijn doosjes, kaarse houders, tegeltjes, muurbordjes en noem maar op verfraait, waarbij ook grotere gebruiksvoorwerpen als hoededozen, krukjes, tafeltjes, dekenkisten, die interessant zijn versierd met folkloristisch schil derwerk in eigen fantasie. Hindelo per schilderkunst of Staphorster stipwerk. Een belevenis het atelier van Dinant eens binnen te stappen. De expositie cal duren tot 22 juli en is vrij te bezichtigen, iedere dag van 07.00 tot 22.00 uur. Van zondag, 31 MEI TOT EN MET ZONDAG, 21 juni, vindt in Galerij Lenten te Epse een tentoonstelling plaats met werken van het schil dersfenomeen Paul Christiaan Bos. De officiële opening wordt verricht op zondagmiddag 31 mei, om 16.00 uur door de cabaretière Natascha Emanuels. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Maarten Mol Een van de werken van Paul Bos, die in kleir een sub lieme indruk maakt. dwarsfluit en Jeroen Ruoff, piano. De openingstijden zijn woensdag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur. Zondagen en Pinkstermaandag, 14.00-17.00 uur. dat de betrokken veehouder geen mogelijkheid tot verweer heeft. Wat de keuringsdienst zegt, is waar. Ook al ontkent de veehouder bij hoog en bij laag, dat hij een hormoon preparaat heeft gebruikt. Een tweede onderzoek zou hier een oplossing kunnen zijn. Die moge lijkheid bestaat echter nog niet. Daarbij denkt het OLM-bestuur aan een soort kon tra-expertise, die bijvoorbeeld ook bij doping onderzoek in de wielrennerij wordt toegepast. Dit plan ligt inmiddels bij de Minister van Landbouw op tafel. De OLM zal er via de lande lijke landbouworganisaties op aandringen, dat de bewindsman zo snel mogelijk die kontra-expertise gaat invoeren. In het OLM-hoofdbestuur werden die onzekerheden op een rijtje ge zet. Het vee zou via het voer hor monen toegediend kunnen krijgen, zonder dat de boer hier vanafweet. Ook blijken koeien zelf in staat om spontaan het hormoon DES te vormen. Tot slot zitten in enkele geneesmiddelen, die de dierenarts toedient, hormonen. Bijvoorbeeld is dat het geval bij een veel gebruikt middel om tochtigheid bij koeien op te wekken. Maar weinig boeren weten, dat er dan hormonen wor den gebruikt, die drie maanden nodig hebben om weer uit het li chaam te verdwijnen. De diere narts behoort er voor te waar- kschuwen, dat de boer gedurende die drie maanden z'n koe niet mag laten slachten. Bij het OLM- bestuur bestaat grote twijfel of de dierenartsen deze waarschuwing wel verstrekken. De landbouworganisatie gaat pro beren om aan dit manko iets te doen. Samen met de ABTB en de CBTB in Overijssel wil men een brief gaan schrijven naar alle die renartsen in de provincie. In dit schrijven moet dan gewezen wor den op het gevaar van hormonen in geneesmiddelen. De dierenartsen wordt gevraagd om bij gebruik van deze middelen de boer vooral te waarschuwen. Dat kan onaangename verrassin gen bij veehouders voorkomen. Ze zijn nu bij het aantreffen van hor monen dubbel gedupeerd. Op de eerste plaats voelen de veehouders zich in hun goede eer en naam aangetast als bij hun koeien een ongeoorloofd middel wordt ont dekt. Daarnaast lijden ze een fi nanciële strop. Een koe, waarin hormonen worden aangetroffen, wordt vernietigd. Voor de boer be tekent dat, dat hij voor dit vlees geen geld krijgt. Zo'n strop kan al gauw 2500 tot 3000 gulden bedra gen. „Het is een nare zaak. Iedere boer hangt het momenteel boven het hoofd, dat hij met dat hormo- nenonderzoek de dupe wordt. Daar moet snel een eind aan komen. Zo is de gang van zaken voor de indi viduele boer onredelijk", aldus het hoofdbestuur van de OLM. Op zich noemen de OLM- bestuursleden de jacht op hormo nen in het vlees wel een goede zaak. Voor alles zal er naar het oordeel van de OLM voor gewaakt moeten worden, dat geen stukje vlees met hormonen de grens over gaat. Want dan komt de uitvoer van vlees op de tocht te staan. De Nederlandse landbouw staat of valt juist met die uitvoer. Voor geen prijs mag die export in gevaar komen, zo meent het OLM-bestuur. Zelf zaaien is erg leuk en niet moei lijk. Het groeiproces van zaadje tot gewas te volgen is interessant. Voor u en uw kinderen. Het geeft enorme voldoening om zelfgezaaide groen ten op tafel te zien dampen. Bo vendien zijn zelfgezaaide groenten gezond. Als u ze snel na het oogsten eet (of invriest) bevatten ze nog veel vitaminen en andere broodnodige bouwstoffen. Kortom, zaaien is plezierig en nuttig! Wij zullen u wat informatie geven over „hoe moetik zaaien". Bovendien noemen we u drie produkten die u waarschijnlijk nog niet zo vaak gegeten zult heb ben. Zaaien kunt u binnen of buiten doen. Binnen in een zaaibakje, dat bij voorkeur op een lichte en warme plaats staat. Maar alle gewassen die u binnen moet zaaien kunt u meestal op een later tijdstip) bui ten zaaien. En buiten zaaien is makkelijker en bespaart u tijd. Na tuurlijk zijn er ook gewassen die vroeg in de volle grond gezaaid kunnen worden. Zo kan radijs al in het vroege voorjaar de tuin in. U kunt het zaad over de gomd uitstrooien (breedwerpig zaaien) of in tevoren getrokken geultjes laten vallen. Zaai nooit te diep. Fijn zaad kunt u bovenop de grond zaaien en dan aanraken. Grover zaad mag dieper, maar nooit meer dan 1 a 2 cm. Een luchtige grond is het beste. Dus de grond goed omwerken en losmaken. Zodra de zaailingen be halve kiemblaadjes ook echter blaadjes gaan krijgen, moeten ze worden uitgedund. De afstand tus sen de plantjes staat op de verpak king vermeld. Bosui is zo'n origineel produkt dat makkelijk te zaaien is. Zoals de naam al zegt gaat het bij de bosui om het bossen, d.w.z. om de sten gel. In maart wordt de bosui dik gezaaid. Er ontwikkelt zich dan nauwelijks een bol en de stengels worden dan niet te grof. Vanaf juni kan, naar behoefte, de fijne stengel gesneden worden. Gebruik bosui net als bieslook in sla en salades. Evenals aan de bolvormiee uieras sen wordt aan de bosui genees krachtige werking toegeschreven. Groenlof is een bladgroente die qua smaak het meest overeenkomt met andijvie en witlof. Het is er dan ook in de verte aan verwant. Het voor deel van groenlof is dat het tot ver in de herfst in de tuin kan staan. Niet voor juli uitzaaien, anders be staat de kans op uitschieten. Groenlof wordt hoofdzakelijk ge kookt gegeten, maar rauw is het ook aan te bevelen. Sommige mensen spreken van groene bloemkool. Broccoli is in ons land nog vrij onbekend. Hoewel het de laatste tijd in steeds meer groentewinkels te krijgen is. Broc coli is een aan bloemkool verwant gewas. Het gaat vooral om de dikke stengels met de groene bloemk noppen. Zaaien op een zaaibed vanaf april tot juni. Uitplanten 4 tot 6 weken na het zaaien. Het is een snelgroeiend gewas dat geoogst moet worden ais de groene knop pen nog gesloten zijn. Wacht niet te lang want anders krijgt u een geelbloeiende kool struik. Na het oogsten van de hoofdknop ontwikkelen zich in de bladoksels zijscheuten die op een later tijdstip weer geoogst kunnen worden. Er is ook een tweejarig soort in de handel, ook wel winter- broccoli genoemd. Maar dat is vanwege de lange teeltduur niet aan te raden. Als deze drie originele gewassen u aanspreken (of slechts één daar van) waag dan eens een poging met zaad. Beginnende zaaiers moeten niet teveel zaad op hun vork ne men. Begin bescheiden. Hebt u nog vragen over zaad of zaaien: uw zaadleverancier weet het ant woord. 'oe A m

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9