Mevr. 1 Maneschijn-Brinkman 25jaar organiste gebouw Bethanie Di holten gemeente holten VERKIEZINGSPROGRAMMA 'S GEBUNDELD IN BOEK Afscheid J.H. Bosschers van Ment/unie Holten B. V, HOLTEN REUNION LEERLINGEN "BEZETTEN" LERARENKAMER IM WEISSEN ROSSL HANDWERK TENTOON STELLING FLEVOHOF HOLTENS NIEUWSBLAD Geschiedenis. Spontane huldiging 40 jarig jubileum SPREEKUUR BURGEMEESTER EN WETHOUDER STEGEMAN Gezellige avond. 7 MEI 1981 De Hervormde eredienst welke wekelijks in gebouw Bethanië te Dijkerhoek wordt gehouden kreeg j.l. zondagmorgen een bijzon der feestelijk besluit. Die dag vierde nl. mevr. J. Maneschijn-Brinkman haar zilveren jubileum als organiste van de Her vormde Gemeente van ge bouw „Bethanië" te Dij kerhoek, hetgeen betekent dat zij gedurende de afge lopen vijf en twintig jaren de gemeentezang in Dijker hoek, hoegenaamd zonder enige onderbreking, zo'n slordige 1300 keer, trouw en toegewijd met orgelspel heeft ondersteund en bege leid. Na afloop van een druk bezochte eredienst volgde j.l. zondagmorgen o.l. v. wijkpredikant ds. C.C. Addink een korte officiële plechtigheid waarin mevr. Maneschijn voor het door haar bewezen stuk trouw en liefde voor gemeente en gemeen schap terecht in de schijnwerpers van de gemeente werd geplaatst. Daarnaast volgde in het naastgele gen zaaltje een receptie waarin vele buurtschapbewoners mevr. Mane schijn persoonlijk geluk wensten met haar jubileum. Tijdens de offi ciële plechtigheid werd mevr. Ma neschijn o.m. toegesproken door de heer H.Ch. Vogely, president kerk voogd van de Hervormde Ge meente Holten, wijkpredikant ds. C.C. Addink, alsmede door de heer Reljlink, bestuursvoorzitter van gebouw Bethanië. In alle toespra ken viel met name een bijzondere erkentelijkheid te beluisteren voor de grote mate van trouw en toewij ding waarop de jubilaresse gedu rende 25 jaar haar taak als orga niste heeft vervuld. „Hoewel dit een enkele keer echt wel eens het geval moet zijn geweest kan ik mij per soonlijk niet herinneren dat u tij dens de kerkdiensten als organiste ooit hebt ontbroken. En dat is niet alleen een compliment voor u, maar zeker ook voor uw gezin", aldus een welgemeend compliment van bestuursvoorzitter Reljlink. Als zichtbaar blijk van erkentelijk heid ontving mevr. Maneschijn van de kerkvoogdij en het bestuur van „Bethanië" een prachtig servies alsmede een kado onder couvert. In haar dankwoord betrok mevr. Ma neschijn allereerst de leden van haar gezin voor de wijze waarop met name zij de uitoefening van haar taak hebben mogelijk ge maakt. Verder zei ze haar taak als oganiste nooit als een gebonden zijn aan maar veel meer als een verbonden zijn met Bethanië en de kerkdiensten te hebben gevoeld. „Dat ik het 25 jaar heb volgehou den is echt geen prestatie van me zelf, maar een zegen van Hem die mij de gezondheid gaf en de kans dat ik dit doen mocht. Wanneer je het zo ervaart, dan moetje niet elke zondag naar de kerk, maar dan mag je", zo besloot de zeer beschei den jubilaresse haar dankwoord. Ter vervanging van het zeer oude schoolgebouw, waarin tot dan toe de zondagschool, catechese en een enkele Bijbellezing werd gehouden werd eertijds door een aantal per sonen een financiële aktie onder de Dykerhoekse buurtschapbewoners op touw gezet met als resultaat dat op een stukje gemeentelijke erf pachtgrond in 1926 het huidige ge bouw Bethanië kon worden geopend. Dit gebeurde tijdens een zondagse eredienst, geleid door wij len ds. Steenbakker die ook de naamgeving van dit gebouw heeft bedacht. Daarna werden pas in 1931 statuten opgesteld door het reeds-in 1926 benoemde „Betha nië" bestuur, waarop koninklijke goedkeuring werd verkregen. Wat de kerkdiensten betrof was „Be thanië" inmiddels reeds zover ge vorderd dat de toenmalige gods dienstonderwijzer, de heer Stok kers, eens per 14 dagen voorging. In die tijd werd de gemeentezang be geleid door wijlen zoon Hendrik. Aanvankelijk op een klein koffe rorgeltje, wat later vervangen door een huis-harmonium. Deze bleef het orgel in Bethanië bespelen tot dat op zekere zondag in het najaar van 1944 het gerucht de ronde deed dat er een razzia op komst was van de Duitse bezetters, waardoor Stokkers begrijpelijk verstek liet gaan, waama tot 1953 Riek Schutte zijn plaats achter het orgel innam. Daarna keerde de heer Stokkers nog even weer als organist in Be thanië terug maar werd in 1956 definitief opgevolgd door de jubila ris van j.l. zondag mevr. J. Maneschijn-Brinkman. In 1949 werd gebouw Bethanië zodanig met een klein zaaltje naar achter uitgebreid dat deze ruimte tevens als toneelruimte kon worden ge bruikt voor het reeds bestaande gebouw. Vervolgens werd in 1969 aan de oostzijde een geheel nieuwe ruimte en entree aangebouwd en werden alle ruimten voorzien van centrale verwarming. Inmiddels werden ook de ongemakkelijke zit tende losse banken door stoelen vervangen. Dankzij het indertijd genomen initiatief heeft gebouw „Bethanië" van meet af een duide lijk gemeenschap-bindende funk- tie betekend voor de buurtschap Dijkerhoek, evenals overigens de o.l. school en café-restaurant „Het Bonte Paard" terwijl de niet meer als zodanig in gebruik zijnde ko renmolen een markant sierend element vormt in de kern van Dij kerhoek. Onder de simpele maar alles zeg gende titel „Verkiezingspro gramma's 1981" heeft de Gro ningse hoogleraar I. Lipschits de aktieprogramma's van praktisch alle aan de komende Kamerver kiezingen deelnemende politieke partijen bijeengebracht. Elf van die programma's zijn van partijen die in de afgelopen vier jaar in het parlement vertegen woordigd waren. De andere pro gramma's zijn van - soms gloed nieuwe - politieke groeperingen die hopen zoveel steun dat ook zij een bedrage kunnen gaan leveren aan het beleid. Lipschits boek is niet alleen belangrijk voor de kiezer die pas nd program-vergelijking be slist welke partij op 26 mei a.s. op zijn of haar steun mag rekenen, óók degenen die hun keus al lang ge maakt hebben zullen zodra de Ka binetsformatie begint willen weten Ergens langs de weg van Almelo naar Zwolle, pre cies te zijn in het landgoed „Klinkerbei" ligt onder een paar bomen een kist „be graven" waarin vijf gallon (zo'n 22 liter) van de beste Canadese rum ooit ver vaardigd. Deze kostbare vloeistof, be ter bekend als„Army Issue Rum" werd een goede 55 jaar geleden door een paar Canadese soldaten tempo rarily in de grond gestopt om na terugkeer uit Duits land (to finish off the war) in alle rust en tevredenheid te nuttigen. Het mocht niet zo wezen. De oorlog kwam wel aan een eind, maar de Canadezen van het Lincoln and Weiland Regiment, die de rum zo handig hadden achterovergedrukt, waren niet in de gelegenheid naar de „kampeerplaats" op de Klin kerbei terug te keren. Behalve één van hen dan, maar dat was 35 jaar later op uitnodiging van Thank you Canada ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten in mei 1980. De rum werd niet door hem teruggevonden, zo vertelde hy tij dens de reünie van Holtengangers, die onlangs in Richmond (Vancou ver) Y.B.C. werd gehouden. „En wel om twee redenen" zei hij. De omgeving was na 35 jaar der mate veranderd dat ik de juiste plaats niet herkende en ik had geen tijd om op m'n gemak rond te neu zen want de Holtenaren waren zulke fantastische gastheren en gastvrouwen dat we ons geen mo ment verveelden". Het was dan ook de meer dan harte lijke ontvangst in Holten afgelopen De burgemeester en wethouder Stegeman zijn verhinderd om op 11 mei a.s. spreekuur te houden mei, die de veteranen weer in Van couver bU elkaar bracht op de Ne derlandse Sinte Claus Day. Van de 84 Holtengangers waren 60 instaat om, ondanks een dik pak sneeuw en spiegelgladde wegen, weer sa men te komen van ver en nabij, (Nanaimo tot Kamloops). Ze kwa men bij elkaar om herinneringen op te halen en plannen te maken om de mensen uit Holten dit jaar 1981) in Canada uit te nodigen als gasten van de veteranen. Er waren stapels foto-albums met honderdenen nog eens honderden herinneringen aan die dagen in mei toen jong en oud in Holten zich inspanden om de Ca nadese veteranen eën Onvergete lijke tijd te geven. „There are just no words to des cribe how we felt" zei een van de echtgenotes van de veteranen tegen mij. „We didn't know that the feelings of the Dutch toward our husbands ran that high. We'd sure like to return the friendship and hospita lity and invite our friends from Hol ten to visit with us in British Co lumbia" Tijdens een van de bustochten die de Holtenaren aan de veteranen aanbood, werd een lied geschreven dat op de afscheidsavond gezongen werd. Ook op de Holten Reunion werd het weer uit volle borst ge zongen. We geven hier de letterlijke tekst: TRIBUTE TO HOLTEN Holten is a city where trees are out in leaf They asked us if we'd like to stay We said thenAls U blief' To us was a big surprise The treatment, it was szvell For all these places we have seen, Canadeze say: Dank U ivel" From Schipholt to the Weilend, Nijmegen to Niyverdahl To the Road-House and the Bowling Farm Holten, we Loved them all!! The Tulip Farm at Kiuken Hof The lunch at Helegon The bus broke down, it mattered not We still had lots of fun! To Gerry and Harry, Marie and John And our friends at Holten Town We must again say DANK-U-WEL You never let us down!! Tune: Mc Namara's Band Als de rèunie een voorproefje is van wat de gasten uit Holten te wachten staat, dan zou ik zeggen tegen alle Holtenaren: Aarzel niet te lang met plannen maken. Britisch Columbia staat voor U klaar Het bovenstaande verslag van re dacteur Gerard Bonekamp stond in het januarinummer van het maandblad „De Hollandse Krant" een uitgave van Dutch Canadian Monthly Magazine, Langley (Brits-Columbia) Onze hartelijke dank aan de heer Roffel voor het beschikbaar stellen. Mochten de heer en mevr. Roffel, die binnen kort op tegenbezoek gaan in Cana da, de oud-strijders die begin mei '80 op zoek ging naar de kist met rum ontmoeten zeg hem dan dat hij moet blijven hopen, wie weet komt vandaag of morgen bij graafwerkzaamheden de „schat" nog te voorschijn. Proost! J.W. „Wij zijn bijzonder verheugd dat u in zo grote getale gehoor hebt gegeven aan de uitnodiging om aanwezig te zijn op deze receptie waar wij het 40-jarig jubileum van Hendrik Bosschers willen vieren en tevens afscheid nemen van een medewerker die 40 jaar zijn beste krach ten heeft gegeven eerst aan de fa. Gebr. Dikkers (1941- 1968) en daarna aan de Meng Unie (Gebr. Dikkers/Gebr. Wansink) zo zei de heer H.J. Dikkers, directeur MengUnie in een welkomstwoord waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rap- pard en de oude generatie Dikkers. Zelf zo zei de heer Dikkers heb ik je in deze functie, op de grasdrogerij in Dijkerhoek, die op Hemel vaartsdag 1950 door brand werd verwoest, niet meegemaakt maar uit verhalen heb ik bijvoorbeeld onthouden de combinatie „Wit- Sok-Podt en „Grösbosschers" een benaming die de ouderen onder ons waarschijnlijk meer zal zeggen. In, naar ik meen 1956, kwam bij de gebr. Dikkers de eerste luxe auto en dat betekende voor Bosschers dat hij, na z'n rijbewijs te hebben gehaald (wat in die tijd geen al te grote problemen opleverde) per auto de boer op ging en het dus een stuk makkelijker kreeg. Het werk veranderde in die jaren nogal daar met de toename van de vervoers mogelijkheden de paarden meer en meer verdwenen en er steeds meer bezorgd werd. De productie van mengvoer nam snel toe, de eerste varkensschuren voor 60 80 var kens (voor die tijd een enorm aan tal!) werden gebouwd en de voe- deromzet steeg flink. In 1965 wer den de eerste buiksilo's geplaatst. Het kostte eerst nog wel wat praten doch langzaam maar zeker groeide de omzet in bulk en werd samen met collega's de eerste bulkauto aangeschaft. In die jaren werden ook de eerste besprekingen ge voerd met de Gebr. Wansink die in december 1968 resulteerden in de oprichting van Meng Unie Holten BV. Al denkende ontdek je dat jij een geweldig veranderende tijd hebt meegemaakt met o.a. een om zet groei van 200 ton naar thans 40.000 ton per jaar, de vervanging van paarden door tractoren, de komst van melkmachines met zelfs computers op de boerderij, een ge weldige schaalvergroting in de veredelings-industrie, een totale ommezwaai in het meststoffenge- bruik enz. enz. Met deze groei en veranderingen ontstond er een ze kere specialisatie en dit gaf wel eens problemen tussen ons die wel licht mede werden veroorzaakt door het leeftijdsverschil. Voor ie der van ons stond echter het goed functioneren van het bedrijf voorop en om dat te bereiken was het je nooit teveel. Je was en bent de man van de persoonlijke contacten die ook in deze tijd gelukkig nog steeds een belangrijke rol spelen in het bedrijf. De laatste jaren werd ech ter, mede door de ontwikkeling van het losgestorte vervoer, het klan- tenbezoek wat minder en werden er vaker telefonisch zaken gedaan. De tijd die hierdoor voor Bosschers vrij Van links naar rechts: zoethouder Stegeman, burgemeester Van Rap- garden het echtpaar Bosschers tijdens de feestelijke bijeenkomst. kwam besteedde hij samen met Be rnard Dijkink aan de verkoop ruimte voor tuinartikelen, klein- diervoeders, etc. Afscheid Thans na veertig jaar bij het berei ken van deze mijlpaal neem je af scheid van het bedrijf. Gaarne danken we je voor het vele en be langrijke werk datje altijd met hart en ziel voor de Gebr. Dikkers en later voor de Meng Unie hebt ge daan. We wensen jou en je vrouw Riek nog van harte vele jaren in gezondheid toe in Diekerhoek en hopen datje regelmatig nog es een kopje koffie komt halen bij de „M.U.", zo besloot de heer Dikkers. Als blijk van waardering bood hij een geschenk in couvert aan en als blijk van herinnering een klein geldkistje dat vele jaren eerst bij Dikkers en later by de Meng Unie in gebruik is geweest en waar de jubi laris in de loop der jaren meerdere miljoenen guldens heeft opgebor gen. Een „souvenier" dat nog vaak wellicht met weemoed, maar toch ook met plezier zal herinneren aan de 40 jaren „Dikkers-Meng Unie". Aan mevr. Bosschers-Bouwhuis werd een prachtig bloemstuk aan geboden. Tydens een hoogst gezellige avond (met koud buffet) in restaurant „De Wielen" werden de medewerkers G.J. Klein Nagelvoort en G. Dik kers die resp. 35 jaar by Dik kers/Meng Unie en 15 jaar by de „M.U." werkzaam waren gehul digd. Directeur Dikkers sprak woorden van dank en waardering en bood aan Klein Nagelvoort een vakantiereis naar Oostenrijk aan en overhandigde Dikkes een ge schenk in couvert. Tijdens deze by- eenkomst dankte jubilaris Bos schers voor de hem aangeboden receptie en de inhoud van de enve lop waarvoor hy in overleg met z'n vrouw een kleuren televisie gaat kopen, de bloemen, geschenken en de attenties in envelop van de klan ten. Verder dankte hy voor de enorme belangstelling bij z'n jubi leum en afscheid en de medewer king en collegialiteit in de loop der jaren ondervonden. Dat de leerlingen van de examen klassen van „De Noordenbarg" hun laatste „echte" schooldag niet ongemerkt voorby wilden laten gaan bleek uit hun goedgemeende „bezetting" van de lerarenkamer. Het hele gebeuren had een plezierig karakter en had niets weg van de grimmigheid waarmede dergelyke gebeurtenissen soms gepaard gaan. Het was niet meer dan een opgelucht uiting geven aan het ge voel dat althans voorlopig de druk van een jaar hard studeren van hen was afgevallen. Deze vrolyke bezet ting betekende echter tevens het begin van de examens waarmee het schooljaar definitief wordt afgeslo ten. Een maand lang zijn leerlingen en docenten druk in de weer met examens en schoolonderzoeken. Het felbegeerde diploma zal dan de uiteindelyke beloning voor de ge toonde inzet zyn en voor leerlingen de toegang tot een vervolg opleiding mogelyk maken. We wensen hen veel succes!!! wat de verschillende partijen be reid zijn te laten vallen en waar zij beslist aan willen vasthouden. Trouwens, ook nó de verkiezingen is het goed nog eens te kunnen nalezen wat de politieke partijen voorstaan, want ideologie en prak tijk willen nogal eens botsen. Hoe dan ook, Lipschits boek belooft, mede door het handzame onderwerpen- en trefwoordenregis ter, voor de politiek geïnteresseer den een regelmatig gehanteerd naslagwerk te worden dat nog ja ren meegaat. Het door de Staatr suitgeverij uitgegeven boek kost f25.- en is bij iedere boekhandel verkrijgbaar. De leden van de amateur verenigingen O.C.H. en C.O.C. te Holten zijn zich druk aan het voorbereiden op de zomerfeesten die dit jaar in onze gemeente zul len worden georganiseerd. In verband hiermee moet u beslist de volgende data noteren: donderdag 25 juni, zaterdag 4 juli en donder dag 9 juli. Op deze dagen wordt het Openluchtspel „lm Weissen Rössl" op de Smidsbelt uit gevoerd. Aanvang: 's avonds om half negen. De organisatie is in handen van de Holtense Muziekvereniging en haar Supportersvereniging H.MV. zorgt bovendien voor de muzikale omlijsting en de zo specifieke ro mantische sfeer van het spel. De voorbereidingen zijn al in een vergevorderd stadium. Binnenkort kunt u zeker al de gedaanteverwis seling van de Smidsbelt waarne men! Dit schouwspel mag u vast en zeker niet missen! U hoort nog nader over de entreeprijs, deze zal voor het hele gezin acceptabel zyn. Laten we nu al met elkaar afspre ken: „Tot ziens op de Smidsbelt!" dit jaar wordt de jaarlijks terug kerende landelijke handwerkten- toonstelling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op Flevohof gehouden. Dit in verband met het 20-jarig bestaan van de gewestelijke afdeling „IJssel- meerpolders". Bovendien is Fle vohof landelijk gezien zeer cen traal gelegen en beschikt over voldoende geschikte akkommoda- tie voor het houden van zo'n groot evenement. Er worden uit het ge hele land duizenden bezoekers voor dit evenement verwacht. In het voorgaande jaar bezochten maar liefst 8000 belangstellenden dit gebeuren in Drachten. Op deze tentoonstelling worden i handwerken getoond, die bij de provinciale beoordelingen een eer ste of tweede prijs gewonnen heb ben. Er zullen in totaal zo'n 2000 handwerken getoond worden in 30 verschillende technieken. Vele van deze technieken zullen tijdens het evenement dagelijks gedemon streerd worden. In een voorlich tingsstand kan de nodige informa tie verkregen worden over deze technieken en over de cursusmoge lijkheden. Deze landelyke handwerktentoon- stelling heeft onder andere tot doel om het zo doelgericht mogelijk be zig zijn met handwerken te stimu leren. Voor de goede orde wordt vermeld, dat deze landelijke hand- webtentoonstelling zeker niet al leen bestemd is voor leden van de plattelands vrouwenorganisaties, maar voor iedereen die geïnteres seerd is in of zich bezig houdt mei handwerken. De doelstelling vai de landelijke Handwerkkommissi») van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen is het bevorderei van handwerken vanuit rekreatiel edukatief en vormend oogpunt enerzijds door middel van textiel werkvormen, anderzijds door he behouden van de oude handwerk technieken, aangepast aan en tot gepast op deze tijd. In het verleden was het uitgangi punt het bewaken van de oud technieken voor het bewerken va oude klederdrachten, waarbij me de goede beheersing van de teel niek wilde behouden. Nu zijn ee kreatieve verwerking en het eige ontwerp van evenveel waarde. Openingstijden handicerktentooi stelling: 12 mei van 11.00-21.00 uu 13 en 14 mei van 10.00-21.00 uur; l mei van 10.00-17.00 uur. 4 Vanaf 1981 zijn alle attrakties c Flevohof bij de entreeprijs inbegr pen. I

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5