Safari-triomf voor Datsun 00 HISTORISCHE A UTORACES De tientallen merkenclubs in ons land gaan de komende weken hun eerste clubbijeenkomsten houden. Het weer wordt hopelijk fraaier en dan worden de oldtimers te voorschijn gehaald. De Jaguar Daimler Club Holland organi seert zaterdag a.s. een clubdag bij de Watermolen op het landgoed Singra- ven te Denekamp. Vanuit Haaksber gen wordt een rit gemaakt naar Dene kamp met een controle-stop op het plein voor de kerk in Lonneker. Vanaf 11 uur zal een jury de auto's, die al aangekomen zijn bij de watermolen, gaan beoordelen. Men verwacht tientallen deelnemers, zodat op het terrein rond de watermo len ook vele prachtige Jaguar en Daimler auto's te bewonderen zullen zijn. Uit het buitenland, Engeland en Duitsland worden eveneens deelne mers verwacht. Een heel bijzondere Jaguar is de SS 2 1/2 liter Drophead ,van de Engelsman Tom Chalmers, die •op invitatie van de organisatoren komt. Ropd vier uur in de middag wordt het geheel besloten. Op de foto een Jaguar XK 150 en een aantal deel nemers tijdens een bijeenkomst van de Zwitserse Jaguar club. De Amerikaanse automobiel- 1 industrie heeft vorig jaar een 1 netto verlies geleden van 421 I miljard dollar. De vier grote concerns. General Motors, Ford, Chrysler en American Motors s verloren resp. 762 miljoen, 1540 miljoen. 1710 miljoen en 198 mil joen dollar. Dat zijn geen kin- derachtige bedragen en men is zich aan het bezinnen wat daar- tegen gedaan moet worden. Zuiniger en compactere auto's C en het meer assembleren van Eu- ropese en Japanse modellen, die bij het publiek beter aanslaan. J> De Sowjet Union zou dit jaar 30.000 Lada's exporteren naar de DE)Ji. Men heeft dit contract geschrapt en levert ze nu aan J Westerse landen om meer valuta uit die landen te kunnen ont vangen. Oost-Duitsland nu gaat minder Wartburgs en Trabants 1 1 naar o.m. Polen leveren en ze voornamelijk in eigen land af- zetten. Het is niet uitgesloten dat de DJDJl. zich tot de Westeuro- pese auto-industrie zal wenden om het tekort in de eigen lev erin- ij gen wat op ie vangen. Het week-end van 23 en 24 mei a.s. staat voor de autosport in het te ken van races met historische au tomobielen. De HARC, afkorting van Historische Auto Ren Club, organiseert ieder jaar een eigen week-end op het circuit van Zand- voort. Naast de races wordt er op zon dagmorgen een concours sportif georagniseerd. Voor de pits tegen over de hoofdtribune worden alle auto's opgesteld en door een jury beoordeelt op technische en uiter lijke staat, originaliteit en -gegeven het karakter van de dag - sportivi teit. De indeling wordt als volgt ge maakt: Auto's gebouwd voor 1940, van 1945 tot 1961 en na 1961. Niet HARC leden kunnen ook deelne men tegen een inschrijfgeld van f25.-. HARC leden nemen gratis aan dit evenement deel. Zaterdag wordt er in de middag geraced tus sen 15.30 en 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Aangezien de auto's uit die jaren prachtige foto-objecten zijn voor amateur-fotografen kunnen geïn teresseerden bij de foto-handel gra tis een fotopjfS afhalen, waarmede het rennerskwartier op het circuit gratis bezocht kan worden. De normale toegangsprijs bedraagt f 10.-. uitstekende wegligging zeker geen gevaarlijke zaak, mits men de auto beheerst en zich reali seert dat het afremmen een hele afstand vergt. Datzelfde geldt ook voor de Audi 200 5T, die een fractie snel ler weg is, maar op hoge snel heid iets minder stabiliteit ver toonde. Het was net of de car rosserie iets om z'n lengte-as rolde. Beide auto's hebben een duidelijk onderstuur karakter, dat door de stuurbekrachtiging vrijwel onvoelbaar gemaakt wordt. Men zal dit pas gaan merken wanneer in snel geno men bochten op een nat of glad wegdek gereden wordt. De ver bruikscijfers ontliepen elkaar ook niet veel. Vandaar dat we maar het gemiddelde vermel den. Bij constant hoge snelheid, met de Saab reden we op en neer naar Genève en met de Audi bleven we wat dichter in de buurt, kwamen we uit op 7.5 k 8 km. op één liter. Men kan zuin iger uitkomen, maar dan moet de rechtervoet niet te veelvul dig het gaspedaal fors indruk ken. Motorische verschillen. De Saab heeft een in de lengterich ting geplaatste viercilinder mo tor en de Audi een vijfcilinder. De vermogens zijn resp. 145 din.pk. of 107 KW en 170 din.pk. of 125 KW. De cilinderinhoud bedraagt bij de Saab 1985 cc. en bij de Audi 2144 cc. Achter de motoren zijn 5-versnellingsbakken gemon teerd,,waarbij de Saab ook met een 4-bak geleverd kan worden. Maar waarom geen 5-bak, al hoewel die extra versnelling bij de Saab wel een fors bedrag meer vergt, omdat er ook meer omvattende uitrusting toe be hoort in de vorm van een elec- trisch bedienbaar schuifdak, electrisch bedienbare zijruiten en idem spiegels. De vering is bij beide auto's uitstekend en de demping van de schokbrekers identiek, al hoewel de Saab iets hoger naar ons oordeel scoorde. De wielop hanging bij de Saab bestaat voor uit dubbele draagarmen en een hoog geplaatste schroef- veer, bij de Audi uit het Mc. Pherson Systeem. Achter resp. een starre as met reactiearmen en dit idem voor de Audi, beide tevens met torsiestabilisatoren uitgerust. De remmen waren uitstekend voor hun taak bere kend, waarbij de bekrachtiging een optimale hulp verleende. De besturing wordt een handje ge holpen door een goed afge stemde bekrachtiger. Beide au to's hebben een tandheugel besturing, een systeem dat meer en meer terrein wint. Na de techniek de uiterlijke en interieur-kenmerken. De Saab heeft een totaal eigen gezicht met als typisch kenmerk een wat ,hoog' staande voorruit. We doelen hiermede op het aspect dat de bestuurder en de naast hem zittende passagier de voor ruit wat ver weg hebben zitten. Een groot voordeel niet alleen dat de inval van de zon veel minder is, maar ook bij een mo gelijke frontale botsing is de af stand tot de inzittenden groter en veiliger. Beide auto's hebben vier portie ren en de normale kofferbak. De inzittenden beschikken over voldoende beenruimte, zeker voorin en de stoelen geven een bijzonder prettige zit. De aan kleding van het interieur ver schilt uit oogpunt van kwaliteit niet, yiat staat bij beiden op hoog niveau. Achterin kunnen met enig inschikken drie men sen zitten, ook wanneer langere afstanden gereden worden. Het voorfront van de Saab ken merkt zich door twee forse kop lamparmaturen en bij de Audi zijn dit vier kleinere. De Saab heeft op de kofferklep een spoi ler. De benzinetanks meten resp. 55 en 75 liter inhoud. Het instrumentarium van de Saab is erg uitgebreid, bij de Audi iets minder compleet, maar geeft ruim voldoende informatie. De rijpositie in beide auto's be hoefde geen kritiek, eerder lo vende woorden. Dat geldt even eens voor de bediening van de andere handels, o.a. de plaat sing van de versnellingsbak. De stoelen zijn goed verstelbaar en de rugleuningen eveneens. Dat alles maakt dat iedere bestuur der z'n eigen zit- rijpositie kan innemen. En een goede zit ach ter het stuur vermoeit het minst. Dit zijn specifieke auto's voor de lange afstand, waarbij een fors vermogen, al of niet beschikbaar komend door de eerder omschreven en in toe nemende aantallen toegepaste turbo-conpressor, van niet ge ringe betekenis is. De Saab, we komen nog even op het interieur terug, is stemmig en stijlvol aangekleed. De Audi daarentegen doet wat fleuriger aan en dat zal vele automobilis ten ook aanspreken. Dat beide merken een nylon-pluche be kleding kozen zal geen toeval ligheid zijn. Het skai met z'n voordelen, maar ook met z'n nadelen, verliest zienderogen terrein. Uit de aard der zaak zijn beide auto's voorzien van flink wat accessoires. Dat mag ook wel, want de prijs is stevig. Men krijgt er een auto voor met een brok technisch vemunft en so liditeit. De Saab in de geteste uitvoering staat geprijsd voor f 46.500.-. De Audi kost heel wat meer en daarvoor dient de ko per f 55.667 - neer te tellen. Dit zijn geen auto's die als de spreekwoordelijke broodjes bij de bakker verkocht worden, maar vanwege alle genoemde technische details en de dege lijke uitvoering een test recht vaardigden, naar onze visie ze ker als combinatie-test. De totale landelijke personenwagen-markt gaf een verkoop over het eerste kwartaal van 17% minder, n.l. van 161.561 naar 133.396 of te wel 28.165 nieuwe auto's minder. FIAT echter sloot het eerste kwar taal af met meer dan 5600 personenwagen kentekenregistraties en kwam op een marktaandeel van 4,2% een stijging van 5,5% ten op zichte van de gelijke perioden over 1980. In de maand Maart werd een marktaandeel bereikt van 5,3% hetgeen een stijging betekent van 30%. FIAT is optimistisch door de posi tieve verkooptrend, die zich vooral ook in de komende maanden voort zal zetten, mede door de vele nieuwe uitvoeringen zoals de Fiat Panda, de Ritmo Super 85, de ver nieuwde 131 en in de naaste toe komst de Ritmo Sport en de nieuwe Fiat Argenta, die de opvof- ger wordt van de Fiat 132 alsmede de vele Diesel-uitvoeringen o.a. de Fiat 127 Diesel. De attractieve prijs- en modellen- politiek en de verbeteringen van de standaard-uitvoeringen hebben bijgedragen tot een succesvolle verkoop. Saab 900 &Aud beide Tnrbo De turbo-motoren maken duidelijk opgang. Ze hebben niet geringe voordelen, maar die moeten wel met heel wat extra geld betaald worden. De turbo-compressor zorgt er voor dat bij het accelereren een fors aantal pk's meer beschikbaar komt. Die kun je nodig hebben, maar het is veel meereen aspect om de kleinere motor het prestatie-niveau van een grotere krachtbron te geven. Bij de diesels is dit al lang het geval en in de bedrijfswagensector komen de turbo-compressors vooral voor. In de racerij, o.a. bij Formule 1, worden de cil. inhouden ver kleind en zorgt de compressor er voor dat de motor de honderden pk's kan leveren. Qua duur zaamheid geldt hier dat de mo tor zo betrouwbaar moet zijn dat de race tot een goed einde gebracht kan worden. Voor da gelijks gebruik en dat over hondderdduizend kilometer en meer dienen de motor en de compressor probleemloos te functioneren en dienen alle draaiende delen de extra kracht, die voornamelijk in de midden en hogere toeren voor handen komt, te kunnen op vangen. De technologie uit de racerij opgedaan komt hier heel goed van pas. In deze dubbeltest twee auto's in de duurdere prijsklasse, waarbij de Saab het langst kan bogen op turbo-ervaring. De Audi kwam later met een com pressor aan de markt op de 5-cilinder motor. De eerste auto met een turbo-motor was de Porsche 911 in 1974. Op dit mo ment zijn er al meer dan 30 turbo-versies bij 15 merken le verbaar. Het principe'komt er op neer dat het ene schoepen- wiel van de compressor - aange dreven door de uitlaatgassen - het andere schoepenwiel op de zelfde as de gelegenheid geeft aangezogen lucht onder druk naar de cilinders te stuwen. Deze gecomprimeerde lucht wordt vermengd met de brand stof - benzine - en tot ontbran ding gebracht door de bougie- vonk. Beide auto's hebben uitste kende acceleratiecijfers. De Saab Turbo benodigde van 0 tot De Safari Rally 1981 werd verreden onder de meest barre terrein- en weersomstandigheden: rotsachtig terrein, steenslag, kuilen, hevige slagregens, uitmondend in een poel van modder. Maar Datsun ploegde zich er doorheen. Een van de 71 gestarte equipes hóéfiden er slechts 22 de finish, waaronder in totaal maar liefst 12 Daesuns, die daarmee wederom een overtuigend bewijs leverden van hun soliditeit en betrouwbaar heid. Datsun legde beslag op de eindo verwinning in 1970,1971,1973,1979, 1980 en 1981. 80 km. 7 sec., van 80 tot 100 maar 3 en van 100 tot 120 nog eens 3 sec. Vooral wanneer éénmaal wat snelheid bereikt is brengt de compressor een indrukwek kend vermogen op gang. De topsnelheid bedroeg rond de 200 km. per uur en gezien de In de van 16 t/m 20 april gehouden Safari Rally heeft Datsun we derom gezegevierd. Voor de derde maal in successie en voor de zesde maal totaal heeft Datsun de zware Safari Rally gewonnen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11