FESTIVITEITEN RABOBANK ZIJN NOG NIET VOORBIJ Rabobank Holten visitekaartje voor zijn omgéving „De stilte van gisteren is he lemaal verdwenen. Het is een komen en gaan van Duitsers, vooral in de eerste morgenuren. Enkelen probe ren de Beuseberg in te gaan om ergens nog wat melk te bemachtigen maar ze komen niet ver want ze worden door de Duitsers teruggestuurd die bezig zijn zich daar in te graven. Duidelijk kan men nu het branden van boer derijen zien. Er is zenuwach tige spanning bij ieder. Deze aantekening maakte onze thans 67-jarige Holtenaar E inert Koopman op zondag 8 april 1945, de dag van de bevrijding van Hol ten. Vanaf 23 maart tot en met 9 april 1945 heeft de heer Koopman aantekeningen gemaakt van zijn belevenissen gednrende de laatste oorlogsdagen, welke ge lukkig bewaard zijn gebleven!!! Nu, 36 jaar na de bevrijding blijkt het vrijwel onmogelijk om nog een exact verslag te krijgen uit de monden van hen die de verschrik kingen van die dagen aan den lijve hebben ondervonden. Deels omdat sommigen uit die nare periode uit hun leven liever zwijgen, maar ook omdat iedereen de gebeurtenissen uit die dagen op andere wijze heeft meegemaakt en op andere wijze heeft beleefd en verwerkt, of nooit heeft kunnen verwerken. 23 maart 1945: Na bijna vijf jaar van bezetting; verdrukking en vernedering wijst alles erop dat de bevrijding in zicht is. Radio Oranje maakt iedere avond de vorderingen van de geal lieerde legers bekend, het zijn hoopvolle berichten. De troepen van Montgomery trekken de Rijn bij Wezel over en vormen er sterke bruggéhoofden. Voortdurend zijn zwermen vliegtuigen in de lucht om doelen in Duitsland te bestoken. Ook in ons gewest hebben verschil lende plaatsen het zwaar te verdu ren. Op Nijverdal is een bombar dement uitgevoerd waarbij vele doden zijn te betreuren. Zaterdag 24 maart: Om ongeveer tien uur 's morgens een bombardement op het centrum van Goor. Ongeveer 80 personen komen om het leven, waaronder onze oud- plaatsgenoot Wim Ke- nemans. Door het dorp is het een heen en weer trekken van vluch tende Duitsers. Het is duidelijk dat het einde nadert. Zondag 25 maart: Geruchten van razzia's in komende nacht. Velen zoeken hun ver trouwde schuilplaats op. Het blijft echter bij een gerucht, zoals zo vaak. Maandag 26 maart: In de loop van de dag wordt bekend welk drama zich de afgelopen nacht in Rijssen heeft voltrokken. In de nacht stort daar een bran dende VI op een woning neer. Ter wijl de brandweer met het blus- singswerk bezig is vliegt een jacht bommenwerper over en gooit een bom in de vuurzee. De ontploffing veroorzaakt vele doden, waaronder enkele brandweerlieden. Het gonst verder van geruchten. Zutphen is al bevrijd. Enschede ook. De Canade zen staan al voor het Twente- Rijnkanaal. Houtman en De Weerd (de schrik voor vele Holtenaren) zijn al weg. Geruchten, steeds weer die oncontroleerbare geruchten Dinsdag 27 maart: Vliegtuigen beschieten voertuigen op de Deventerweg. Zij die nog in bezit zijn van paard en wagen wor den gedwongen voor de Duitsers transporten te verrichten, vaak met onbekende bestemming. Het vertrek van Houtman en De Weerd blijkt een gerucht te zijn, ze worden nog in het dorp gezien. De spanning stijgt met het uur Woensdag 28 maart: De landwacht verbrandt de voor hen zo waardevolle papieren en trekt weg, de door hen gevorderde huizen als varkensstal achterla tend. Vliegtuigen cirkelen geregeld boven Holten. Donderdag 29 maart: Abnormaal druk verkeer door de Dorpsstraat van militaire colon nes. Houtman en De Weerd zijn nu definitief vertrokken. Men heeft ze zien wegrijden, gepakt en gezakt op natuurlijk gestolen fietsen. De N.S.B.- burgemeester is nog op zijn post en deelt nog bevelen tot vor deringen uit. Hoelang nog??? Zware ontploffingen worden ge hoord in de Holterberg. Er gaan geruchten dat de VI startplaats in de Diepe Hel is opgeblaaen. 's Nachts zoekt een colonne auto's dekking onder de voormalige tel gen en de oprit naar huize „De Berg". (Goede) Vrijdag 30 maart: Vele Duitsers worden bij burgers ingekwartierd, volgens hun zeggen voor enkele dagen. Ze komen uit Leiden en zijn doodmoe. Hun enige verlangen is rust en einde van de oorlog. Vier vliegtuigen zijn regel matig in de lucht en schieten op alles wat zich ook maar beweegt. In de nacht een overhaast vertrek van ingekwartierde Duitsers. Van nor maal leven is haast geen sprake meers. maart: Zwaarbewolkte lucht. Velen ne men deze gelegenheid te baat om voor de Paasdagen de hoogst noodzakelijke inkopen te doen, voorzover nog iets te krijgen is. Wie niet over een redelijke schuilplaats beschikt maakt zich een onder gronds onderkomen, voorzien van de noodzakelijkste dingen, -want geruchten doen alom de ronde dat in Holten zwaar zal worden gevoch- ^n' Tegen de middag klaart de lucht op en zijn de vier.vliegtuigen weer present en zijn geweldig ak- tlef. Een achtergelaten boerenwa gen bij het viaduct wordt in flarden geschoten. Het centrum van het dorp lijkt wel een gamizoenstad. Commando's worden gegeven met even zovele tegencommando's. Het is een complete warboel. Rode Kruiswagens staan volgepropt met alles, behalve, met datgene waar voor ze bestemd zijn.En dan die steeds weerkerende geruchten, Ol- denzaal en Enschede bevrijd, Ruurlo in puin, ze vechten al in Ampsen. Wanneer zullen ze hier zijn??? Het kamp van de Arbeids dienst aan de Helhuizerweg wordt opgeblazen. Zondag eerste Paasdag: Al is het bewolkt, de zo langzamer hand vertrouwd geworden vlieg tuigen zijn al vroeg present en sche ren laag over Holten. Velen denken dat het uur van de bevrijding dicht is genaderd. lp tegenstelling tot voorgaande dagen is weinig mili tair verkeer op de weg. 's Avonds worden weer soldaten bij burgers ingekwartierd. Het zijn valscherm troepen die, bij gebrek aan vlieg tuigen, als grondtroepen worden ingezet. Het zijn meest jonge en uiterst fanatieke knapen. Een lui tenant vertelt dat hij gevochten heeft bij Borculo. Volgens hem zal het nog wel enkele dagen duren voor de „Tommies" hier zijn. 's Avonds weer ontploffingen in de buurt van de Holterberg waar de Duitsers munitie hebben opgesla gen. Maandag Tweede Paasdag: Het is prachtig weer, de zon schijnt aan een wolkenloze hemel. Behou dens enkele beschietingen is het een abnormaal rustige dag. Enke len wagen zich op straat om een rondje te lopen. In de verte kan men zo nu en dan duidelijk kanon nen horen. De spanning stijgt. Zal er in Holten gevochten worden??? Vrijdag 6 april: Een hevige explosie doet ieder schrikken. Terugtrekkende troe pen hebben het voorzien op het viadukt. Het blijft echter intact maar is behoorlijk beschadigd. Dan plotseling het bericht „De school staat in brand" Enorme rookwol ken stijgen op. De school, opslag plaats van oorlogsmateriaal, staat in volle vlam. De in paniek verke rende Duitsers hebben voor hun aftocht nog deze grote daad ver richt. Dan het bericht dat bij de school een vat benzine is gestolen en dat er gijzelaars voor zullen wor den opgepakt en gefusilleerd. Er volgt een ware uittocht van man nen naar allerlei richtingen. Won derlijk hoe vlug zo'n bericht de ronde doet. Gelukkig weten enkele inwoners het voorval te sussen. De brandweer krijgt zelfs toestem ming de school te blussen. Vele inwoners voorzagen zich van in de school opgeslagen fietsen. Het werk ligt volkomen stil. Het vlieg tuig dat boven de Schipbeek cir kelde is dichterbij gekomen. Zaterdag 7 april: In tegenstelling tot voorgaande dagen is het angstig stil. Zo nu en dan hoort men schieten. Dichtbij zelfs. Tegen de avond komen plot seling vliegtuigen in de lucht en cirkelen in een wijde boog over Hol ten. Plotseling valt een zilverachtig poeder naar beneden en enkele bommen, blijkbaar bestemd voor het theehuis, want enkele secon den later ontploffen daar de bom men en staat het theehuis met zijn prachtige uitkijktoren in volle gloed. Op de Kolweg kan men dui delijk het gekerm en geschreeuw horen van de Duitsers die hun kwartier in het theehuis op de Hol terberg hadden. Zondag 8 april: De stilte van gisteren is geheel ver dwenen. Duitsers komen en gaan, vooral in de morgenuren. Eens klaps een gegier in de lucht, de eerste granaat slaat iri, gevolgd door machinegeweervuur. Een ie der zoekt hals over kop zijn schuil plaats op. Tegen drie uur houdt het vuren plotseling op. velen wagen zich buiten hun schuilplaats, maar dan begint het vuren opnieuw. Om zeven uur plotseling een zwaar geraas en gedreun in de straat. We horen druk gepraat. Ook wij wagen ons buiten de kelder om pools hoogte te nemen en kunnen onze ogen niet geloven. De hele Oranje straat staat vol tanks. In de portie ken staan soldaten in voor ons on bekende uniformen en uitrusting. Tranen van vreugde springen ons in de ogen. Eindelijk zijn daar de zolang verwachte bevrijders. Ont roerende tonelen spelen zich af. Een vrouw die melk uitdeelt aan de bevrijders. Daar komt iemand met een bos bloeiende ribes.toch zijn we nog niet veilig. Opgelucht gaan we de schuilplaats weer in en pra ten honderduit, de spanning is ge broken. Er wordt weinig geslapen, de emoties zijn te groot geweest. Maandag 9 april: Nooit is het in ons dorp zo druk geweest. Militaire colonnes komen van alle kanten. Soms twee rijen naast elkaar en zelfs over het trot toir. De eerste krijgsgevangenen worden afgevoerd. Een gejuich stijgt op. De ondergedokenen ko men weer boven water en ieder wenst elkaar geluk. Het is feest, groot feest!!! Nu horen we van alle kanten hoe het gegaan is. Berich ten stromen binnen van afge brande huizen en over burgers die letsel hebben opgelopen enz.We maken nu ook pas goed kennis met de Canadezen, met hun sigaretten, hun chocolade. Velen van de „Ver keerde richting" worden opge bracht, eerst naar het gemeente huis, dan naar de kunstmestkelder van de Gebr. Wansink. Over de Schipbeek trekkend hebben de Canadezen op 7 april al een ge deelte van de Beuseberg bevrijd, 8 april het dorp en een gedeelte van Neerdorp en 9 april Waterhoek, Es- pelo en Heihuizen. Merkwaardi gerwijs hebben de buurtschappen Borkeld en Look weinig van de bevrijding' gemerkt. Dat de buurtr schappen Beuseberg, Holterbroek, Neerdorp en Espelo het zwaar de verduren hebben gehad blijkt wel uit het aantal verbrande boerder ijen. In deze editie van Holtens Nieuwsblad treft u een uitgebreid verslag aan van de officiële bij eenkomst die vrijdag j.l. in de avla van de Scholengemeenschap werd gehouden. Er komen echter nog diverse bijeenkomsten, en aktivi- teiten en het leek ons goed u daar van een overzicht te geven. Feestmiddag voor de jeugd. Op woensdagmiddag 13 mei a.s. presenteert in de Sporthal het ge zelschap van Peter Grooney de re vue „Hocus Eocus, lachen maar". Gratis kaarten zijn nog verkrijg baar bij de bank. Boek „Holten, een Sal- landse marke" De uitgave van dit door de heer Brouwer geschreven boek blijkt een overweldigend succes te zjjn. De Rabobank heeft daarmee reke ning gehouden en heeft een groot aantal exemplaren extra laten drukken om daarmee tegemoet te kunnen komen aan de wensen van degenen die b.v. inmiddels buiten Holten wonen, familieleden, emi granten, enz. enz. De verkoop be gint op maandag 4 mei a.s.; de prijs bedraagt f15.- per exemplaar en uiteraard zolang de voorraad strekt! Jaar van Gehandicap ten Omdat de bank al rijkelijk is voor zien van die zaken, die juist als kado worden gekozen bij een jubi leum/heropening, is gevraagd geen kado's aan te bieden maar voorge steld het geld dat hiervoor zou worden besteed te storten op een speciale rekening. Het totaal van de ontvangen bedragen - naar bo ven afgerond door de Rabobank- - zal ter beschikking worden gesteld aan de Nationale Commissie „In ternationaal Jaar van Gehandi capten". Tijdens de officiële bij eenkomst van vrijdag j.l. is me vrouw drs. A. Leeman, bestuurslid van de Nationale Commissie, reeds bi) wijze van voorschot een cheque ad. f2.500.- aangeboden, met de toezegging dat er zeker nog een nabetaling zou volgen. De Com missie heeft als speciale bestem- leerprojekt in het Noorden van het land voor gehandicapten en niefc- gehandicapten gezamenlijk. Me vrouw Leeman besloot haar dan kwoord met de uitspraak: „Een ho gere rente heeft de Rabobank niet eerder uitbetaald". Het speciale rekeningnummer bij de Rabobank Holten staat nog open: 32.85.37.500 (giro van de bank 875587). Een geveltourist te Slagharen De inzending van het kruiswoord raadsel is vandaag gesloten. Bin nenkort zal een speciale jury zich gaan buigen over de honderden op lossingen die zijn binnengekomen en daaruit een keuze moeten ma ken. Uiteraard zal hieraan nog de benodigde bekendheid worden ge geven. Prof. dr. Heertje komt naar Holten. Op maandagavond 11 mei a.s. komt (de van radio en televisie be kende!) prof. dr. Heertje een avond verzorgen speciaal bestemd voor de middenstanders en andere zake lijke relaties van de bank. Speciale uitnodigingen zullen één dezer da gen worden verzonden. Verkeersvoorlichting voor 65-plussers De juiste datum voor deze bijeen komst in mei is nog niet bekend; nadere aankondigingen volgen nog. Veel sprekers en evenzovele gelukwensen overspoelden vrijdag 23 april directie-medewerkers, Raad van Toe zicht en het Bestuur van de RABO bank Holten. Die middag werd in de Scholengemeenschap de RABO bank officieel heropend, en woorden van lof en dank over en weer waren niet van de lucht. Voorzitter van het Bestuur, de heer H.J. Robers sprak in zijn openingswoorden over de groei die de destijds in 1906 gestichte Boerenleenbank heeft doorgemaakt. Toen 242.40 in kas, nu een balansto taal van 100 miljoen. Daartussen liggen 75 jaar evolutie die met name na de Tweede wereldoorlog een uitbouw van bankzaken als gevolg had. Een uitbouw van bankza ken betekent in de meeste gevallen uitbouw of nieuw bouw van het onderkomen. Aan deze laatste verbouwing c.q. vergroting liggen en kele jaren van voorbereiding ten grondslag. Mede gezien de vrij directe aanwezigheid van Postkantoor en Groene Kruisgebouw, een soort tweede centrum van Holten al gedurende ruim twintig jaar werd besloten de RABO bank ter plekke en niet elders in het dorp van een nieuwe huisvesting te voorzien. Dat gebeurde en een driedubbel jubileum was hiermee een feit. ÜiiV'ïMri Toer 'ns anders Dat is de naam van de speciale spaaraktie die gedurende de feest- periode wordt gehouden. Iedereen die tenminste f25.- op een be staande of nieuw te openen spaar rekening stort, krijgt het boekle „Toer 'ns anders" cadeau. Voor alle nieuwe spaarders wordt bovendien een spaarpremie van f7.50 bijge schreven op de nieuw te openen spaarrekening bij een minimum eerste storting van f 25.-. Geboren in april 1906 of april 1981? Dan heeft de Rabobank iets extra's namelijk een cadeaucheque resp. Een ontwikkeling, neergezet in steen, van oude soliditeit naar een modem „open" bankgebouw, met een zelfde "open,, interieur, een groei die door veel werk, door agra riërs verzet, tot deze hoogte kon komen. De Rabobank Holten is met zijn vernieuwde gebouw een graadme ter voor hoe het een dorp vergaat, een soort visitekaartje voor zijn omgeving. De ontwikkeling gaat door en we kunnen ons afvragen of in een tijd van neergaande econo mie sommige eerder waargenomen tendenien nog wel symbool van deze tijd zijn. Ook en misschien juist als bank zul je een stukje wederkerigheid moeten inbou wen", met déze woorden heropende burgemeester ridder van Rappard dit bankgebouw. Rabobank Nederland Rabobank Holten met een balan stotaal van 100 miljoen, terwijl Ra bobank Nederland de grens van 100 miljard is gepasseerd, met een to taal van 978 lokale Rabobanken, zelfstandige banken die door mid del van de Centrale Bank een één- Voorzitter Robers bood aan het ge- meentebestuur een pomp aan die geplaatst zal uoorden op Smidsbelt. Rechts burgemeester mr. Wan Rap pard. heid vormen. Woorden van de re giodirecteur de heer H. v.d. Broek. Ook hij haakte in op de terugloop van de economie. „Verschillende bedrijven, zowel agrarische als niet agrarische zijn hierdoor in finan ciële moeilijkheden gekomen of dreigen hierin te komen, waardoor makkelijk kritiek geleverd wordt op veronderstelde hoge winsten van bij uitstek de coöperatieve banken", aldus de heer van den Broek. „Een nieuwe lente is helaas nog niet aangebroken, maar de hoop is er dat door de erkenning dat een goed ondernemingsklimaat van groot belang is, de regering ingrij pende maatregelen zal nemen. De Nederlandse Bank oefent vrij streng toezicht uit op de ontwikke ling van de banken en stelt zware eisen aan het eigen vermogen en als gevolg daarvan aan de winsten van de banken. De heer van den Broek duidde verder op de uitbreiding van aktiviteitén en dienstenpak ket. Van spaarrekeningen en lenin gen, (overigens nog steeds hoofd- aktiviteit) naar giraal betalings verkeer, bemiddeling bij aan- en verkoop van effecten en bemidde ling bij bijvoorbeeld verzekeringen en het boeken van een reis. Aansluitend op dit laatste ondereel maakte de heer v.d. Broek bekend dat de Rabobank-organitfatie met ingang van het komend wintersei zoen een samenwerking zal aan gaan met de in Holten gevestigde reisorganisatie OAD-reizen. (We komen hier in het Holtens Week blad van volgende week uitgebreid op terug). Kring Salland De heer Elderink, waarnemend voorzitter van het Kringbestuur van de Rabobanken in de Kring Sail andmerkte op d at de lokaliteit holten niet dankzij fusies, maar zelfstandig zijn groei heeft door gemaakt. De fundamenten van lo kale banken zijn gebaseerd op on derlinge solidariteit, destijds van de landbouw. Winsten heetten in die tijd overschotten en werden ge stort in een fonds. Met de slogan „Men doet in geld, maar denkt niet in geld", eindigde de heer Elderink zijn bijdrage aan deze jubileumvie ring. Nog meer felicitaties De stroom van felicitaties was nog lang niet aan zijn eind. De heer v.d brink (namens CBTB, OLM, Co- berco en K.I. Zuid West Overijssel) achtte de Rabobank niet weg te denken uit het plattelandsleven. „Samen hebben we de ontwikke ling bij kunnen blijven", aldus de heer v.d. Brink. Gelukwensen ook van de kant van de Holtense Handels Vereniging in de persoon van de heer v.d. Maat. „Een warenhuis in geldzaken is en blijft een gemoedelijke persoon lijke (oudste) collega binnen onze vereniging". Namens het personeel van de Ra bobank werd een schilderstuk door amateurschilder Piet Haan, van „De Waardenborch" overhandigd in de stijl passend bij zijn waardig heid. Twee bewakers haalden uit een zware eiken kist het schilderij tevoorschijn. Eén ander kostbaar (klein) nood, maar dan aangeboden aan iedere Holtenaar was het prachtige boekwerk, van „mees ter" Brouwer, een prima uitge voerd werk over Holten, een Sal- landse Marke. De heer Brouwer gaf een korte toelichting op zijn werk en overhandigde het eerste exem plaar aan de heer Robers, die het op zijn beurt- aan de burgermeester doorspeelde, als symbolische over dracht aan de hele Gemeente. In het verleden is weinig vastge legd van het verleden van Holten buiten het bestaande archief. De heer Brouwer voorziet met zijn ver tellingen over „van toendra tot toe rist" beslist in een behoefte van de Holtenaren. Geschiedkundig kan de waarde misschien op een aantal punten worden aangevallen, maar historisch gezien zal het voor velen een waardevol bezit zijn. Giften. Giften inplaats van kado's worden beschikbaar gesteld aan Het Na tionaal Commité van de Stichting Internationaal Jaar voor Gehandi capten. Mevrouw drs.. A. Leeman, voorzitster van dit Commité was aanwezig en haar werd een eerste cheque aangeboden, met de toe zegging dat een tweede binnen en kele dagen zou volgen. Met het devies „Volledig meedoen in gelij kwaardigheid" zal het geld be schikbaar worden gesteld aan een project, ter integratie van gehandi capte kinderen en „gewone" kinde ren. Dorpspomp. De heer Robers bood op zijn beurt namens de Rabobank burgemees ter van Rappard een ouderwetse dorpspomp aan, geschikt voor plaatsing op of aan de Smidsbelt. „Het hart van een dorp moet brui sen en stromen van levenslust, wa ter is dan ook een belangrijke voorwaarde voor menselijk geluk en een bijdrage in de vorm van een pomp is zeker welkom", aldus de burgemeester. turn—i<v' - i Auteur B.H. Brouwer

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7