In Engeland begon toen de victorie TWINTIG MILJOEN KEVERS Jt SD Fiat Ritmo Sport autoradio Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 een liter en heel rustig rijdend met een snelheid van max. 80 km. dan reed de Metro rond de 19 km., weer op die ene liter. Nu wordt 80 km. op lange trajecten nauwelijks gereden. Gemiddeld kan men er van uitgaan dat deze auto 6 a 7 liter op 100 km. nodig heeft. De motor op zich is een oude bekende. Wel flink onder han den genomen, hetgeen resul teerde in iets meer vermogen. De compressie werd verhoogd, een andere SU-carburateur kwam op het inlaatspruitstuk en zo wijzigde men nog een aan tal details meer. Maar het blok van gietijzer en dito cilinderkop stammen van lang geleden, waarbij de krukas 3 hoofdlagers telt. Misschien komt er in de toekomst nog eens een heel nieuw ontwikkelde krachtbron, waartoe andere fabrieken wel besloten voordat een nieuw model uitkwam. Maar be trouwbaar is deze motor wel en dat zal naast de kostenfactor, die de ontwikkeling van een ge heel nieuwe motor vergt, heus wel meegespeeld hebben. De vierbak zit onder het motorblok geplaatst en wordt bediend door een goed geplaatste pook. Het schakelen verliep goed en de uitstekend werkende synch ronisering droeg er duidelijk toe bij dat vlot teruggeschakeld kon worden. De motor is over dwars opgehangen met het dif ferentieel en de versnellingsbak eronder. Alle draaiende delen worden gesmeerd "door de moto rolie. De stuurinrichting werkt volgens het tandheugelsysteem en dat garandeert een preciese bediening. Daarnaast is het vrij direct, maar de draaicirkel is wat groot. De remmen zijn niet bekrachtigd en om eerlijk te zijn we misten het niet. Dat is een pluspunt, want een bekrachti ging verhoogt de prijs. Valt één systeem uit, dan nog blijven beide voorwielremmen functio neren. Herhaaldelijk fors rem men vanaf hoge snelheid deed geen vermindering van rem- kracht naar voren komen. De opvallendste kenmerken vindt, een ieder bij het aan schouwen van de Metro en wanneer men in de auto gaat zitten. De beide voorstoeltjes zitten lang niet slecht en heb-, ben een ruime verstelmogelijk- heid. Het uitzicht rondom is uit stekend en dat komt vanwege de grote oppervlakte van de ramen. Met een totaal lengte van 3.40 meter behoort de auto tot de compactsten. Ook achte rin is het niet slecht vertoeven. De breedte laat wel drie passa giers toe en de gedeelde rugleu ning, ruim 1/3 en krap 2/3 kan in z'n geheel of in 2 delen neerge klapt worden om de bagage ruimte te vergroten. Op zich is de ruimte om koffers en tassen te herbergen al flink groot, re kening houdend met de korte bouw. Onder de vloer achterbank- de benzinetank, die met 32 liter inhoud wat klein uitgevallen is. Maar dat is een minder belangrijke zaak, dan wanneer de kofferruimte kleiner had moeten worden ter wille van een grotere tank. De beenruimte achterin is wat krap, maar met een rechter voorstoel wat naar voren valt dit echt wel mee. De bestuurder kan heel uit de weg met z'n benen, dit vanwege de wat vlakke plaatsing. Het vraagt enige gewenning, niet voor Mi nirijders want die zullen de Me tro in dit opzicht heel wat posi tiever vinden. Het dashboard is uitstekend geplaatst met duide- lijk zichtbare instrumenten, waarbij de kilometerteller met snelheidsmeter en de tempera tuurmeter met daarnaast de benzinestandaanwijzing de enige instrumenten met een aanwijzing zijn. De rest zijn con trolelampjes. Aan de stuurko- lom handles voor de knipper lichten, grootlicht en ruitenwis sers/sproeiers. De verwarming en ventilatiebediening zit in het midden naar beneden, waaron der nog de radio-console. Onder het rijden is deze laatste wat moeilijk bereikbaar. Een ruime aflegmogelijkheid naast het in- strumentendeel diende eigen lijk voorzien te zijn van een rub bermatje, waardoor de attribu ten die er neergelegd worden niet alle kanten uit kunnen glij den. Trouwens de afwerking is heel degelijk en smaakvol. De portieren openen wijd en het instappen naar de achterbank gaat vrij gemakkelijk, evenals het uitstappen. A&im L Onlangs werd de Ritmo 85 Super geïn troduceerd, nu brengt Fiat de Ritmo 105 TC Sport op de markt. Hopenlijk binnenkort ook op de Neder landse markt. De cijfer-aanduiding heeft betrekking op het aantal pk's en TC betekent dubbele nokkenassen. Het uit erlijk komt in grote lijnen overeen met de bestaande Fiat Rit mo. Opvallend is nu de grote spoiler, die een geheel vormt met de voorbumper, waarin tevens twee halogeen verstralers zijn opge nomen. De wielkasten zijn verbreed en aan de onderzijde is een zwarte bies aange bracht. De 105 TC is uitsluitend als drie- deurs leverbaar. De motor werd afgeleid van de 1585 cc. in de Fiat 131 Super. Enkele wijzigingen werden doorgevoerd, waardoor de presta ties op een nog hoger niveau zijn komen te liggen. De topsnelheid bedraagt ongeveer 175 km. per uur en van 0 tot 100 accelereert de Ritmo ruim 10 sec. Een vijfversnellings bak is standaard. Op dat moment gaven de autofa brikanten de klant veel keuze mogelijkheden. Dat miste men bij Alfa. De Alfa Sud leende zich er goed voor. De vormgeving be hoefde geen wijziging, alleen de dakconstructie moest aangepast worden met wat verstevigingen. Nu, de auto mag gezien worden. Met de neerklapbare rugleuning mee is er een zeer grote ruimte ontstaan om bagage mee te nemen. Alleen de rand waarover de koffers en/of andere attributen naar bin nen of buiten moe ten worden getild is wat hoog. Maar dat is best te overwinnen en dan ontpopt de Alfa Sud zich als een hele leuke en fijne sportieve auto. Dat laatste, dat sportieve is in tests al vaker uitge sproken en daarbij is nu een grotere doelmatigheid gekomen. Leverbaar worden een 1300, een 1500 en een 1500 TI. De 1300 3-deurs staat geprijsd voor f 17.740.-, de 1500 voor f 18.300.- en de TI voor f 19.300.-. Op dit moment levert Alfa alle modellen af met een gratis onderhouds-clausule, die twee jaar van kracht blijft met een maximum van 50.000 km. Dat is ingegaan op 21 april en eindigt op 22 juni. Vrijdag 15 mei j.l. liep in de Volks wagenfabriek in het Mexico de 20-miljoenste Volkswagen „ke ver" van de band. Zover heeft geen automodel het ooit kunnen bren gen. De legendarische T-Ford bleef lang de meest geproduceerde auto, maar al jaren geleden evenaarde de kever dit rekord. Nog steeds wordt dit model gefabriceerd, doch uit sluitend in de fabriek in Mexico. Al in het midden der dertiger jaren werden de eerste prototypen aan gedreven door de luchtgekoelde viercilinder-boxermotor en tot op heden is het principe onveranderd gebleven. In feite is het nu al lang een klassiek motorpntwerp. Begin van de jaren dertig ging het met het Porsche constructiebu reau niet voor de wind. De in Stutt gart gevestigde firma Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH, constructie- en adviesbureau voor motor en auto- bouw was eerder een aflopende zaak dan een bloeiend bedrijf. Het was de tijd van een opkomende crisis in de economie. Prof. Porsche was toen midden vijftig en zijn zoon Ferry net 21 jaar oud. In 1932 was de Auto-Union Grand-Prix ra ceauto constructief gereed geko men en de nieuwe „Reichskanzler" Adolf Hitler wilde dit prestige object direct laten uitvoeren. In 1934 werd op de auto- en motor fiets tentoonstelling in Berlijn voor het eerst gesproken over een Volkswagen. Hitier liet de auto industrie weten dat hij een auto wenste die iedereen zich veroorlo ven kon. Ferdinand Porsche was Tsjech van geboorte en op aan dringen van Hitier accepteerde hü de Duitse nationaliteit. Om het verhaal niet te lang te maken, ko men we nu op het tijdstip dat in de herfst van 1935, ruim 15 maanden na de opdracht ontvangen te heb ben, het eerste prototype van een volkswagen de garage van het fa miliehuis van Porsche in Stuttgart verlaat en de weg opgaat. Voor de verkoop was een prijslimiet van 990 Reichsmark. Andere fa brieken maakten nogal problemen, omdat zij geen mogelijkheid zagen auto's voor die prijs te fabriceren en niet die steun ontvingen die Por sche genoot. Bij het construeren kwam Ferdinand Porsche tot de conclusie dat de eenvoudigste au to, met het vooruitzicht dat het een echte volkswagen zou moeten wor den, een motor achterin zou moe ten hebben met luchtkoeling, kof ferruimte vöör en de passagiers tussen de vier wielen. Een vierci- linder was als basis gedacht. Als testparcours werd steeds de route Stuttgart-Wenen genomen met een lengte van ongeveer 600 km. Zo kwamen de eerste VW „kevers" op de weg en niemand zal zich toen al gerealiseerd hebben dat er 45 jaar later nog steeds auto's met dezelfde technische grondprincipes van de band lopen en verkocht worden. Nu al 20 miljoen. (Enkele gegevens ont leenden we aan een intervieuw dat Ferry Porsche recentelijk had met het Duitse autotijdschrift Auto, Motor und Sport). Om diegenen te helpen die met de auto op vakantie gaan en de weg op kaarten of naar de ANWB niet we ten te vinden, heeft de Stichting Reisbelangen, waarin 700 Neder landse reisbureaus zijn verenigd, de Auto Vakantie Service inge steld. De vakantiegangers kunnen via de reisbureaus gedetailleerde reisbeschrijvingen vragen evenals gidsen van de streek waar zij voor nemens zijn te verblijven. De kos ten zijn gering. Dat was iets dat in het Alfa-programma ontbrak. Geen enkele Alfa met derde of vijfde deur. Nu is die grote klep om de kofferruimte gemakkelijker bereikbaar te maken en de auto iets mee te geven van het staioncareffect in de loop der jaren bijna een ,must' geworden. De aflopende daklijn vond men ook fraai, totdat opeens de conven tionele sedan stylering weer opgang ging maken. Alfa met derde dear Wanneer men een Engelse au tomobilist vraagt hoe het met de Mini Metro gaat, dan hoor je steevast „very succesfull". Dat is een uitermate gunstig teken voor het welzijn van het British Leyïand-concem, dat jaren ge plaagd werd door stakingen en weinig echt autonieuws vooral in de kleine- en middensector. Wat dit in het thuisland zelf en overzee voor de importeurs en dealers en niet in de laatste plaats voor de automobilist be tekende, behoeft geen betoog. Lang werd er al over gepraat dat er nieuwe modellen zouden ko men en de Mini, aan het einde der vijftiger jaren in productie gekomen, diende nu toch wel eens een moderner model naast zich te krijgen. Alle problemen werden gelukkig net bijtijds op gelost en in een geheel nieuwe bijna volautomatische fabriek in Longbridge lopen de Metro's nu in sneltreinvaart van de pro- duktiebanden. Ook op het con tinent worden de Metro's gele verd en importeur British Ley- land Nederland heeft de dealers en de eerste klanten al van een auto voorzien. Auto Aktueel reed 14 dagen ge leden 8 dagen lang met een Mini Metro L waarvoor een prijs geldt van f 14.295.-. Rondom onafhankelijke wie lophanging waarbij gebruik gemaakt wordt van het be kende Hydragas-veersysteem. Vering en demping worden door één element verzorgd. Voor het eerst wordt aan de voorzijde als extra een telescoopschokbreker toegepast en die geeft uiteraard een extra dempende werking. Achter treft men dit niet aan en waarom dat niet gedaan werd blijft een vraag. De vering is goed afgestemd en de demping eveneens. Op slechtere wegen met veel oneffenheden merkt men het eerst dat de kleine wie len daar wel eens voor een deel debet aan zouden kunnen zijn. Een pluspunt is dat het aspect van lawaaierigheid in de voor wielophanging, dat de vroegere modellen, b.v. de Allegro ken merkte, volkomen verdwenen is. De wegligging op zich, de stuur- karakteristiek is licht onder- stuurd. De auto wil op hoge snelheid door een bocht rijdend de buitenkant opzoeken. Zij windgevoeligheid is nauwelijks merkbaar. Vandaar ook dat met de Metro veilig een flinke snel heid aangehouden kan worden. De top lag tussen de 130 en 140 km. per uur. Met wind tegen kwamen we net aan 130 km. Dat is hard genoeg maar dan zwoegt het 1000 cc. motortje wel. De 44 din. pk. of 32.6 kW droegen zorg dat de Metro met twee personen bezet in bijna 20 sec. de 100 km. grens bereikte. Tot 80 km. no teerde onze chronometer 13 sec. Van 100 tot 120 verliepen nog eens 15 sec. Het verbruik kan heel laag zijn. Constant 100 km. rijdens noteerden we bijna 16 km. op één liter, bij 120 km. nam dit toe tot net geen 13 km. op Donderdag j.l. bekrachtigde Mi nister Mr. J. de Ruiter van justitie op het hoofdkantoor van Volvo Nederland Personenauto's in Beesd de overeenkomst, waarbij 1 het rijk binnen 5 jaar minstens 1500 Volvo's van het type 343 af- 1 neemt. I Deze auto's gaan naar het Korps j Rijkspolitie, het eerste exemplaar j werd direct na de ondertekening overgedragen aan de groepscom- mandant Geldermalsen, die de I auto voor zijn district onmiddellijk in gebruik nam. De Volvo's worden geleverd als opvallende en onop- vallende surveillance-auto's. Bin nen een tijdsbestek van 4 maanden l| i werden door de diverse technische j, 1 diensten, zowel van Volvo als van j de Rijkspolitie, alle gegevens ver- I werkt en gerealiseerd zodat de 343 t j voor z'n politietaak optimaal uit- j gerust kon worden. De auto's ko- I men kant en klaar van de band in j de fabriek uit Bom. De dealer- j organisatie is er op ingespeeld om de auto's voor service zo snel moge- M lijk te verwerken. De minister zei in z'n speech dat hij met enthou- i siasme er naar had uitgekeken dat de eerste Volvo's in gebruik geno- j men zouden kunnen worden. Ver- j j der zei hij te hopen dat deze over- 1 eenkomst een eerste aanzet zal zijn Ij.: voor een verdergaande uniforme- i 1 ring en standaardisering van het i l materiaal binnen het gehele Neder- ;j landse Politiekorps. Voor de fa- ,j! j briek in Bom en uiteraard voor het j j gehele verkoopapparaat betekent 11 dit een geweldige stimulans. Het uiterlijk heeft duidelijk een eigen gezicht. Opvallend bij het rijden was de afwezigheid van veel windgeruis langs de carros serie. En dat is een pluspunt, vooral omdat het motortje zich heel duidelijk manifesteert. De derde deur is ontzettend handig om te laden en te lossen. Even als bij de Mini vallen de kleine wieltjes op. Op de achterruit was een ruitenwisser/sproeier gemonteerd en zonder deze ac cessoire is de ruit in een mum van tijd ondoorzichtig. Ook de gelaagde voorruit zou op alle auto's vanzelfspreken moeten zijn. Tijdens het schrijven van deze test zond BL de pers een over zicht van prijzen, die de concur renten hanteren, met daarnaast vergelijkende technische gege ven. Dat wordt niet voor niets gedaan. De Metro geldt als een vrij duur geprijsde auto. Het duurde lang voordat BL Neder land de prijs ging vermelden. Op de RAI j .1. wist men het nog niet. Dat kwam omdat het Engelse pond steeds in waarde omhoog gaat. En op dat moment was de auto nog niet leverbaar. Ieder produkt heeft z'n pluspunten, maar ook z'n negatieve aspec ten. British Leyland moet met de Metro een barrière doorbreken om weer volwaardig geaccep teerd te worden. Want de fa briek gaat meer doen. Meer nieuwe modellen, ook in de middenklasse. En als de Metro een succes wordt, dan is het pad weer voor een deel geëffend. Toch kan niet gezegd worden dat deze auto in z'n diverse uit voeringen zoveel duurder is dan de andere merken. Het was voor de start beter ge weest dat de Metro een aantal maanden lang in een lagere prijsklasse had gelegen. Want wie de produktie-medthoden in de nieuwe fabriek bekeken heeft raakt overtuigd van de wil een heel goede auto te bouwen. En in het rijden is dit ons niet tegengevallen. Eerder behoren we te zeggen dat de Metro ge woon een fijne alledaagse auto is.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 19