Nieuwe Ford Cargo Subaru blubbert door de modder Fiat is klaar voor andere brandstof onderweg Haaksbergerstraat 105 '<Êjd X Enschede, .Tel. 053-31 97 89 CASRK Een wereldprimeur, optreden van twee bekende artiesten, rond de tweeduizend toeschou wers en dat in een showroom van een automobielbedrijf. BMW- dealer Piet Oldenhof introdu ceerde tijdens een feestavond een wereldprimeur in de vorm van een BMW Alphina Baur Cabrio-Coupé in bb-design. Dit laatste is een afkorting van B plus B Exklusiv Service, geves tigd in Frankfurt. De twee broers Rainer en Dieter Buchmann begonnen in 1973 met een bedrijf dat auto's een aparte en zeer exclusieve uit voering geeft. Een succesvolle ontwikkeling voltrok zich door de loop der jaren en van diverse automobielfabrieken ontvangen zij opdrachten. De introductie in ons land tverd luister bijgezet door het optreden van het bekende trompet- spelende duo de gebroeders Brouwer. In nummer 8 van Auto Revue een Mini multitest, waarin de nieuwe Metro, de Mini en de Innocenti met elkaar vergeleken wordea In die kleine klasse brengen uiteraard veel meer merken modellen. Toch is het interessant ears een vergelij king te lezen van drie typen die binnen de muren van één concern gefabriceerd wordea Hoofredac- teur Cees de Boorder maakte een interview met de nieuwe direkteur van Alfa Romeo, de heer Ettore Anzini die Fiat verliet om bij Alfa z'n sporen verder te verdienea Sahara automobielen zijn er al weer 10 jaar op onze markt. Wat allemaal heel schuchter begon met een enkel model, breidde zich langzaam uit. De eerste Subaru's hadden een 1300 motor, de latere versie een 1400. Wel volgens het boxer principe en veel overeen komst met de Lancia Flavia mo tor. Ook werd de import verzorgd door verschillende import bedrij ven, maar nu is dit al jaren in handen van Misuca Europe in Hoofddorp. De koetswerken waren jaren lang wat eigenzinnig gevormd. En er werden maar weinig mod dien ge voerd. Een sedan, een coupé - de fraaiste van de drie - en een statio ncar. Nu anno 1981 zijn er maar liefst 12 typen, waarvan 3 met voorwie laandrijving. Met deze laatste mo delserie, de versies dus met aan drijving op vier wielen, reden we recentelijk vrij uitgebreid in het Zuid-Limburgse heuvelland. met groot plezier, want wat deze van origine gewone auto's preste ren in slecht terrein is niet gering. De Hatchback is de kleinste Sub aru, dan de gewone vierdeurs sedan en ook nog de stationwagoa Allé drie uitgerust met een 1800 motor, die een vermogen geeft van 80 diapk. of 59 kW. Met dit niet te hoog opgeschroefde vermogen le vert de motor toch een forse trek kracht Vooral in het terrein is het koppel van groot belang, omdat in de la gere toerenregionen veel trek kracht voorhanden dient te zijn. De stationcar is de enige die ook nog een lage gearing heeft, zodat in heel moeilijke terreinomstandig heden nog meer mogelijkheden ge boden worden om er doorheen te ploegea En dat hebben we gepro beerd en de foto laat duidelijk zien door welke blubber gebaggerd werd. Wilde de auto niet verder dan rustig wat achteruit gereden en opnieuw geprobeerd. Geen auto bleef vastzitten. Van huis uit is de Subaru uitgerust met voorwie laandrijving en om tot een vierwie- laangedreven auto te worden om gebouwd moest tussen de onaf hankelijk opgehangen achterwie len een differentieel bevestigd wor den met aandrijfassen naar de beide wielen en een tussenas naar voren. Nu zijn er heel wat merken die een type met vier aangedreven wielen kennen, maar Subaru is de enige die in de personenauto sector dit tere Hatchback is een vlot ogende gewone wegen rijdt de Subaru als een personenauto. Vrij comfortabel geveerd en evenzo gemakkelijk te besturen als de gewone versies. Afhankelijk van de gebruikte ban den treedt er meer of minder bah- denlawaai op. Bij de gewone ra- diaalband het minst, bij de speci fieke terreinbanden het meest. Maar afhankelijk van het in door snee te berijden terrein kan men een keus maken. Wordt veel over goed geplaveide wegen gereden en minder over ongebaande wegen, dan zal de normale radiaalband een goede metgezel zijn. De impor teur ziet voor deze uitvoeringen grote mogelijkhedea Niet alleen voor beroepsmatig gebruik door b.v. dierenartsen, landmeters, voor de bosbouw etc., maar ook voor vrijetijdsgebruik een interessante auto. Neem nu diegenen, die afge legen wonen en 's winters moeilijk heden hebben om werk en huis te bereiken, voor hen biedt de Subaru uitkomst Niet alleen omdat het gewoon ook een prettige auto is, maar ook omdat het prijsniveau lager ligt dan bij menig andere auto met deze mogelijkheden. Nu is de hausse in deze sector al weer voor- bi). De aankleding van alle Subaru's is smaakvol. De kleinere en compac- motoren, waarvan bewezen is dat ze een lange levensduur hebben, die weinig onderhoud vergen en een laag brandstofverbruik heb ben. Deze omvangrijke serie met meer dan 1000 verschillende specifica ties is gedurende een periode van vier jaar ontwikkeld en vergde een investering van meer dan 400 mil joen gulden. De ondernemer wordt hiermede degelijkheid geboden een vracht wagen te kiezen, die precies aan zijn eisen van hoge produktiviteit, lage onderhoudskosten en maxi maal comfort voldoet De Cargo wordt, met gebruikmaking van nieuwe automatische assemblage technieken in Langley, Engeland, gebouwd en daarbij worden de nieuwste anti-corrosiesystemen toegepast. De investering in nieuwe produktie-faciliteiten in Langley bedroeg meer dan 40 miljoen dol lar. De produktie begon in januari 1981, terwijl de verkoop april/mei van start gaat. De nieuwe Cargo zal over de hele wereld verkocht wor den. Vijf verschillende motorversies met vermogen van 58 kW tot 129 kW zijn leverbaar. Alle vijf diesels, waaronder één turbo-versie. Modellen: Trucks - van 6.0 tot 14.0 ton GVW met 11 verschillende wielbases; Trekkers - van 28.5 ton GVW; Kippers - van 14 ton GVW met 2 wielbases; Tandemassers - 24.5 ton GVW met 4 wielbases. construeerde en fabriceert en ook de enige waar de basis voorwie- driedeurs-auto, de sedan met vier deuren en de stationcar zijn wat laandrijving is. Het in- en uitscha- langer en ruimer. Naast deze ver kelen geschiedt tijdens het rechtui- sies levert het merk ook een 1300 trijden in alle versnellingen, mits de snelheid niet hoger ligt dan 80 km. per uur. Wel dient de koppeling ingetrapt te wordea De grondspe- Hatchback, een 1600 sedan, een 1800 hardtop en een 16003-deurs op basis van de Hatchback. De prijzen voor de 4 WD modellen zijn als ling kan door een kleine ingreep in volgt De 1800 Hatchback f 21.399.-, de werkplaats met nog eens 3 een- de sedan f 22.899.- en de stationcar timeter vergroot wordea Op de f24.999.-. Nu de benzineprijzen 'de pan uit rijzen', en inmiddels een last vor men op het autobudget van mobiel Europa, wordt de roep naar alter natieve brandstoffen steeds lui der. Het probleem zit hem echter niet alleen in de steeds stijgende aardolieprijs, maar vooral in het feit dat wij volkomen afhankelijk zijn van enkele landen, voorname lijk uit het Midden-Oosten. Ook al kan het rijke Europa nog steeds de prijsstijgingen absorbe ren, de toelevering van aardolie blijft een netelige zaak, zonder enige garantie op continuïteit Op langere termijn kunnen wij op basis van de huidige wetenschap veronderstellen dat rond de eeuw wisseling de produktie van aardo lie drastisch zal afnemen. Reden te over om ernstig na te denken over alternatieve brandstoffen. De in dustrie bezint zich op het gebruik van kernenergie, kolen, energie die opgewekt wordt uit wind, water (stuwmeren, eb en vloed), diepte- warmte, zonnewarmte enz. Voor een automotor zouden wij gebruik kunnen maken van brandstoffen op alcoholbasis, waarbij agrarische produkten als grondstof worden gebruikt (suikerriet, suikerbieten, aardappelen, maniok, kokosnoten, maïs, granen, zonnebloempitten, soja, palmpitten, ja, zelfs hout en grassoorten). Wij taxeren dat in Nederland het brandstofverbruik in 1981 onge veer 7 miljoen ton (7.000.000.000. liter) zal bedragen. In Brazilië, waar men kan beschikken over onmete lijke landerijen, heeft de regering een gedurfd projekt voor de tachti ger jaren gestart. Binnen vijf jaar wil men 250 nieuwe destilleerde- rijen bouwen, die goed zijn voor een kleine zes miljoen ton alcohol per oogst. Meerdere oogsten per jaar zijn mogelijk. Wij schetsen deze cij fers, om aan te geven met welke onmetelijke problemen wij gecon fronteerd worden bij onze pogingen om andere brandstoffen toe te pas sen in onze huidige automotor. Voor Nederland zal het niet of nau welijks mogelijk zijn om zelf voor 'methanol te zorgea In ons land beschikken wij al wel over een me- thanolfabriek, die in Delfzijl staat (Methanol Chemie Nederland). Deze fabriek produceert methanol uit aardgas. Hoewel wij methanol onder zekere voorwaarden kunnen gebruiken als motorbrandstof, moeten wij rekening houden met de tot op heden beperkte produk- tiecapaciteit Het verbruik in Nederland be draagt 0.7 miljoen ton, in West- Europa 3.3. miljoen ton, wereldwijd 12.0 miljoen ton, bij een capaciteit van 14 miljoen toa Indien u deze cijfers afeet tegen het geringe benzineverbruik (mondiaal gezien) van Nederland, dan be grijpt u dat er op wereldniveau nog gigantische problemen moeten worden opgelost. Op de in februari gehouden RAI presenteerde Fiat een 127 voor alternatieve brand stoffen. 16 T.P 100 Mevrouw vroeg: de auto waar we nu over praten heeft toch niet van die lange bladve ren. Nee, zei de verko per, dit model heeft schroefveren achter en rondom onafhanke lijke wielophanging. Dat -veert zeker fijn, mijnheer? Ja,ziet u wij willen geen auto met bladveren, want dat is niet comfortabel. Eer der stug. Nou, de ver koper zei maar even niets en knikte begrij pend. Toen het gesprek wat verder op gang kwam en meerdere de tails uit en te na be sproken waren de verkoper had buiten de auto van het echt- p aar zien staan - vroeg hij of het comfort van hun eigen auto goed was. Nou en of, onze auto ligt zo goed op de weg en is comfortabel geveerd, dat we vanuit dat aspect echt geen andere behoeven. De nieuwe 1981 Ford Cargo is de meest efficiënte vrachtwagen, die Ford ooit heeft gebouwd. Dit model vormt de basis voor Ford's nieuwe vrachtwagenserie, van 6 tot 28,5 ton GVW, met 26 motor/versnellings bakcombinaties, 12 wielbases en, indien gewenst, tandemassers en 5 motoren met een vermogen tussen 58 kW en 129 kW (79 en 175 DIN PK). De voornaamste kenmerken van de nieuwe Cargo, die ontwikkeld werd met behulp van de meest gea vanceerde technologie, die op dit moment beschikbaar is, omvatten: een volledig nieuw cabine- ontwerp, dat voldoet aande eisen van de energiecrisis; waarbij aan de hoogste normen van luchtge- leiding werd voldaan, met een buitengewoon goed zicht ron dom en een lage luchtweerstand. de standaard cabine voor alle versies combineert een laag ei gen gewicht met voel binnen- Over veertien dagen een dubbeltest. We hebben de laatste weken diverse auto's bereden, waaronder twee turbo-versies. De Saab 900 Turbo en de Audi 200 Turbo. Beide auto's hebben gelijkwaardige capacitei ten, ontdoen elkaar niet veel in ruimte, maar verschil len flink wat in prijs. De Saab staat geprijsd voor 46.500.-, waarbij nog 750.- komt voor de metallic lak. De Audi Turbo kost af importeur 55.667-, hetgeen heel wat duurder is. Beiden hebben ze voorwielaandrijving, vier portieren en een flinke kofferruimte. Uitstekende auto's voor moeiteloze lange ritten. 1 Een auto bekijken, be rijden èn kopen is niet alleen een zaak waar de man zich mee in laat. Vrouwen willen hun zegje ook doen. Daar is niets op tegen, zeker niet wanneer de auto in belangrijke mate voor de vrije tijd gebruikt wordt. Dan speelt ruimte een be- lanrijke rol, vooral wanneer een gezin er gemaakkelijk in plaats moet kunnen nemen. Technische far cetten zijn het onder werp waar specifiek de man zich mee be moeit. Tenminste dat dachten wij. Toen we nog niet zo lang gele den een praatje maak ten met een garage houder en we hem vroegen hoe de zaken er voor stonden, wilde hij eerst een voorval vertellen hoe een ge sprek rond de even tuele koop van een nieuwe auto verliep. ruimte, ergonomische planning en een hoge mate van comfort. een frame van hoogwaardig staal, met vlakke chassisbalken om de opbouw van de body te vergemakkelijken, nieuwe lange bladveren, korte draaicirkel en een op alle modellen beschikbare stuurbekrachtiging. een nieuw lucht/hydraulisch remsysteem, dat een boven het gemiddelde liggende remvertra- ging geeft en een buitengewone stabiliteit bij iedere beladings toestand. Hij heeft maar niets gezegd, alhoewel het hem op z'n lippen lag de dame erop te wijzen dat ze in een auto re den met bladveren achter. Maar hij hield de eer aan zich, door ze in de waan te laten, dat zij heel goed wist wat nu het verschil in veersysteem was en dat ze een fijne en com fortabele auto bezaten. Nu maakt het in veer- comfort weinig uit welk veersysteem ge bezigd wordt. Wel wordt dat duide lijk merkbaar wan neer b.v. een systeem van vering toegepast wordt dat op lucht of op gas gebaseerd is. Maar dat behoeven we in deze cursieve kolom, die duidelijk een niet technisch onderwerp behandelt, niet te ver halen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 14