gemeente holten gemeente holten Bezwaarschrift huurverhoging EESTER J. W. KROON WERD VIJFTIG JAAR Nationale collecte Astma! onds 20-27 april Speurtocht RAADSVERGADERING DINSDAG 21 APRIL Uit het politierapport Aan ouders en kinderen van de zondagsschool Schure-paasweekend met fiBm „A star is born1 Jaarlijkse ledenvergadering School met de hijhei Mijmeringen bij Smidsbelt BURGERLIJKE STAND Minister Van Aardenne spreekt in Dijkerhoek op 23 april Verlorën en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD UITTREKSEL UIT DE BUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B EN W D.D. 7 APRIL 1981 OPHALEN HUISVUIL r - HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 APRIL 1981 - PAG. 5 Indanks de Paasvakantie werd er maandagmorgen reeds bij het uitvoeren van een ludieke aktie. -oor de leerlingen ui t de zesde klas krieken van deze lentedag reveille Die dag nl. werd het schoolhoofd, 'an de o.I. schooi te Dijkerhoek j.l. geblazen voor het gezamenlijk de heer J.W. Kroon, vijftig jaar en dat vormde voor de leerlingen uit eraard alle reden om reeds om zes uur 's morgens!! op te trekken naar de Maatmansweg teneinde in de voortuin van meester Kroon een tevoren zelfgemaakte levensgrote „Abraham" te plaatsen. Blijkbaar bevinden zich onder deze zesde klassers jongelui met een behoor lijke technische knobbel want na enig wriemelen aan elektrische draden en stekkers bleken de ogen van hun toch al zo originele „Abra ham" te bestaan uit heus bran dende autolampen!! Natuurlijk was dit nog schemerig vroege mor genuur nog net iets te vroeg om meteen al een daverend feestje te bouwen. Vandaar dat de jongelui ïiun tocht tegen half acht nog eens herhaalden, maar nu gewapend met een levensgrote taart. Nadat de familie Kroon bij de „Abraham" in hun voortuin had plaats geno men overhandigden de leerlingen na het gezamenlijk zingen van het bekende „Lang zal hij leven" hun zorgvuldig meegevoerde room taart aan de jarige die de vroegko- mers daarna uiteraard uitnodigde binnen te komen waar de taart meteen werd aangesneden. Wel licht overbodig nog te vermelden dat het op dit vroege morgenuur meteen al uitliep op een puur gezel lige happening waarbij tien minu ten na aanvang de gebaksdoos al leeg en als volkomen overbodig onder tafel was gewerkt Op 8 april is er snelheidscontrole gehouden in de Oranjestraat waarbij in het totaal 13 bestuurders werden opgeschreven. De hoogste snelheid die gemeten werd was 76 km/u. Op 10 april vond een aanrijding plaats met materiële schade op de kruising Dorpsstraat /stations straat Larenseweg. De aanrijding was tussen een vrachtauto en per sonenauto. Op 11 april werd de heer A.L.J. uit Apeldoorn aangehouden; deze bleek te diep in het glaasje te heb ben gekekea Hem werd een rijver bod opgelegd, en een bloedproef afgenomen. Op 12 april wederom een bestuur der aangehouden die te veel aan Bacchus bleek te hebben geofferd. Het betrof hier de heer L. M. uit Schalkhaar. Na een rijverbod en een bloedproef nam zjjn vrouw het stuur over. Op 13 april vond een aanrijding plaats met lichamelijk letsel op de Deventerweg tussen een vrach tauto en een motorbestuurder. De vrachtwagenchauffeur wilde vanaf de Deventerweg de Aaltinksweg inslaan, de motorrijder reed links langs de vrachtwagen, het gevolg was een aanrijding. De motorrijder liep een lichte hersenschudding op en schaafwonden aan handen en benen. Al meer dan twintig j aar houdt het iNederiandse Astma Fonds zich be zig met de bestrijding van één van de meest hardnekkige en gecom pliceerde ziekten welke astma of ook wel kortweg CARA wordt ge noemd. CARA wordt gekenmerkt door overgevoeligheid van de luchtwegen, waarbij iedere patiënt (weer zijn eigen speciale gevoelig heid heeft, hetgeen een juiste be handeling nog eens extra bemoei lijkt. CARA blijkt thans veel meer I voor te komen dan tot voor kort 1 werd aangenomen en, wat meer is, de gevolgen van deze volksziekte zijn veel ernstiger dan men tot voor kort aannam Verder blijkt dan een zeer groot deel van de mensen met chronische luchtwegklachten niet of nauwelijks wordt behandeld, terwijl een goede be hand ding thans wel mogelijk is. Het aantal patiënten met ernstige klachten wordt in Nederland geschat op zo'n 300.000 en het aantal „lichtere" ge vallen ligt rond de 700.000. In dub bel opzicht vormt CARA in Neder land dan ook een benauwend pro bleem. Deze ziekte vormt de derde invaliditeits- en doodsoorzaak en steed aan doorlichting, scholing en bijscholing van al diegenen die met de behandeling en hulpverlening te maken hebben. Maar ook voor de patiënten zelf heeft het Fonds een ruime hoeveelheid voorlichtings materiaal voor handea Maar de nadruk ligt uiteraard op voortzet ting en uitbreiding van het weten schappelijk onderzoek naar de oor zaken van deze ziekte. Pas wanneer dat bekend is kan gewerkt worden aan mogelijkheden van voorkó ming en genezing. Voor 1981 heeft het Astma Fonds 91/2 miljoen gul den nodig voor onderzoek, direkte hulp en voorlichting. Lucht is le ven!! Geef daarom van 20 t.m. 27 april voor het werk van het Neder lands Astma Fonds!! Geboren: Sigrid Beatrijs dv. H.J. Dul en A. de Fockert; Marlies dv. W. van Aalst en S. de Vries; Anouk dv. H. Vincent en J. Paarhuis (geb. te Deventer); Evert Jan Sebastiaan zv. E.J. Stegemanen J.H. Rudnicki (geb. te Deventer). Overleden: F.M. Pluijgers, oud 50 jaar, Holten; M. Baak, oud 90 jaar, Holten; H. Hofstede, oud 83 jaar, Holten (overt, te Almelo). Ondertrouwd: F.L. van Engelen, oud 19 jaar, Holten en C.W. Rade maker, oud 16 jaar, Deventer; L.J. Jansen, oud 48 jaar, Holten en D.M. Lindenbergh, oud 38 jaar, Holten; P.J. Haverhoek, oud 44 jaar, Bath- men en D.D. Michielsen, oud 50 jaar, Holten; G.D.E. Tuitert, oud 23 jaar, Holten en T.W.F. Boode, oud 21 jaar, Holten; W. J. Enderink, oud 25 jaar, Gorssel en J.A. Klein Horsman, oud 22 jaar Holten. Evenals vorig jaar willen we op le Paasdag 19 april a.s. het Paasfeest samen, kinderen en ouders, vieren vormt de meest voorkomende re- in de eerste dienst van de Ned. den voor ziekenhuisopname!! Hulp Herv. Kerk. Aanvang half negen, is mogelijk, genezing helaas nog Voorganger is ds. W. Vons. Alle niet. Mededankzij hetwerkvanhet Zondagsschoolkinderen verzame- Nederlands Astma Fonds zijn de mogelijkheden voor een goede be handeling van astma de laatste ja ren sterk toegenomen. Zo werd len zich om kwart over acht bij de Dorpsschool en gaan vandaar ge zamenlijk naar de kerk. Een goede gewoonte is het de laatste jaren, om. een breed programma opgezet dat de leden van het Jongerenkoor waarin veel aandacht wordt be- Paasliederen gaan zingen in het De gemeenteraad van Holten komt en/of vernieuwing rieten dak van op dinsdag 21 april (om 19.30 uur) schuur, ten gemeentehuize in openbare 8. Voorstel tot aanpassing van het vergadering bijeen ter behandeling machtigingsbesluit tot het aan- van de volgende agenda: gaan van kasgeldleningen in 1. Notulen van de vergadering van 1981- 16 maart 1981. 9- Voorstel tot aanpassing van de 2. a. Ingekomen stukken. verordening geldelijke voorzie- b. Mededelingen. ningen raads- en commissiele- 3. Voorstel tot aan- en verkoop van den- strookjes grond tussen Smids- Voorstel tot vaststelling van belt en Larenseweg. een. procedureverordening 4. Voorstel tot verkoop van het sociaal-culturele planning, perceel Vrijheidslaan 3 aan de Voorstel tot herbestrating van heer H. Klein Velderman, alhier. een aantal straten. 5. Voorstel tot in voorbereiding Voorstel tot aankoop van een verklaren van een herziening van steiger t.b.v. de gemeenteschil- een gedeelte van het bestem- ders- mingsplan „Buitengebied". 13- Voorstel tot aansluiting van de 6. Voorstel tot behandeling van het Percelen Enkweg 7 en 9 op de bezwaarschrift van de Stichting riolering. Sociaal Cultureel Werk te Holten 14. Voorstel tot aanwijzing van tegen de huurverhoging per 1 juli plaatsvervangende leden voor de 1980 van de panden Beuseber- commissie georganiseerd over- gerweg 27 en Hoffesstraat la. le&- 7. Voorstel tot behandeling van het 15. Voorstel tot wijziging van het beroepschrift van de heer G.J. algemeen ambtenarenregle- Jansen, Menumsweg 3, alhier, ment. tegen afwijzing verzoek om toe- Beantwoording van eventueel kenning subsidie t.b.v. herstel ingekomen schriftelijke vragen. Bejaardentehuis Diessenplas voor de eerste kerkdienst. Voor de oud ste kinderen van de zondagsschool bestaat de gelegenheid met het Jongerenkoor mee te gaan, daar mee te zingen, een voorjaarsbloe metje te brengen en daarna de dienst in de kerk bij te wonen. Deze kinderen moeten ervoor zorgen om half acht bfj gebouw Irene aanwe zig te zijn. De prijs van de bloemen is op dit moment nog niet bekend. Van de zondagsschoolleiding zal er in eider geval iemand aanwezig zijn en met de kinderen meegaan. Wij hopen op een fijne Paasdienst samen met de kinderen en u! Namens de zondagsschoolleiding, C.H. van Iperen-Esseboom. In Rest „Het Bonte Paard" zal op donderdag 23 april op uitnodiging van de Ondercentrale Z.W. Salland van de V.V.D. de minister van Eco nomische Zaken spreken over de belangrijke beleidspunten van het kabinet van Agt/Wiegel. Aanvang: 20.00 uur. Bestek '81 en de daaruit voortvloeiende bezuinigingsnota's, de maatschappelij ke di scussie over kernenergie, het behoud van werk gelegenheid en olie- en gasprijzen zullen zeker door de heer van Aar denne worden belicht. Een be langwekkende avond voor allen die 's lands economie ter harte gaat! De Stichting voor Sociaal en Cul tureel Werk organiseert op woens dag 22 april aanstaande een speur tocht. De kinderen die al op een klub zitten kunnen gratis mee doen. Alle andere kinderen tussen de 6 en 12 jaar moeten f 1.- betalen. Als je zin hebt om mee te lopen wordt je verwacht op het Paalhuus waar om 2 uur het eerste groepje zal starten. Voor het groepje die de opdrachten het beste uitvoert is een mooie prijs te winnen. Tot ziens op 22 april op het Paalhuus. Gevonden: zilveren ketting plus hanger met paardenkop/hoefijzer; rechtse bromfietshandschoen, kleur beige; zwarte portemonnee met knipsluiting. Verloren: herenhorloge, Quartz, merk Grono; herenhorloge, zwart bandje plus bruine portemonnee; lichtbruine want (beige suède met bontrand met gebreide want (don- Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 12 24 tot 's dinsdags 12.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 16 65 tot 's dinsdags 12.00 uur 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan Vru winks Transport- en Handelmij b.v. voor het plaatsen van 2 bovengrondse opslagtanks voor dieselolie bij het pand Markeloseweg 17; - aan Godeschalk bv voor het vergroten van de transportruimte bij het pand Waagweg 7; 2. aan Woningbouwvereniging „Onze Woning" te Deventer ver gunning verleend voor het kappen van bomen in de voortuinen van de percelen Gaardenstraat 2 tm 16, onder voorwaarde van herinplant in overleg en overeenstemming met gemeentewerken; 3. aan de heer G.H.M. Nijenhuis te Twello vergunning verleend voor het venten met bloemen en planten; 4. aan de Ponyclub „De Bergruitertjes" vergunning verleend voor het houden van een verloting; 5. aan de Paasvuurvereniging „Noordenbarg" en „Dijkerhoek ontheffing verleend vóór het ontsteken van een paasvuur. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een' bezwaar- of beroepschirft in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesekretarie. In verband met de komende feestdagen zal op vrijdag 17 april (Goede Vrijdag) en maandag 20 april (2e Paasdag) geen huisvuil worden opgehaald. Het huisvuil van de vrijdagroute en van de maandagroute wordt opgehaald op dinsdag 21 april 1981 Het huisvuil van donderdag 30 april wordt opgehaald op 1 mei terwijl het huisvuil van 1 mei op 4 mei wordt opgehaald. Tegen de gewoonte in is dit jaar het paasweekend niet zo vol akti- viteiten als vorige jaren. Hadden we vorig jaar nog onze diverse eispelen (ei-gooien, ei-tikken en op de wip ei-vangen) en nog een paar dingen meer. Dit paasweekend is erg sober gehouden; nu moet u niet denken dat de Schure- vrijwilligers er met de pet naar gooien, integendeel. Er wordt ge- kerbnnn erin); rode portemonnee zwoegd, de gehele paasvakantie, inh. f 300.- plus betaalpas; verzeke ringsbewijs van bromfiets, SJR- 819; boiler, merk Inventum, 50 liter, sleutelbos, nr. 3536; lichtbruine portemonnee met knipsluiting; ad- ressenboekje; plastic tas met gym- spullen. van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Ja, er gebeurt van alles in de Schure, een rigoureuze ingreep waarbij het Paalhuus gedurende enkele weken op zijn grondvesten zal trillen. Interne verbouwing noemen we dat. Wat er allemaal gebeurt kunt u beter zelf gaan be kijken; doe dat dan niet in uw beste pak of jurk, maar steek de handen uit de mouwen, uw hulp is van harte welkom. Met Pasen is de Schure nog wel geopend maar na Tweede Paasdag zijn we alleen maar open op zater dagavond; de Schure is dan tijde lijk verplaatst naar Musky in ver band met de verbouwingen binnen de Schure. Film: A Star is Bom. Barbara Streisand heeft aan deze film haar hernieuwde populariteit te danken binnen de soft-popscène. Samen met Kris Kristoffersen waarin liefde en romantiek hoogtij vieren. Popzanger John Norman Howard beleeft een dieptepunt in zijn carrière. Hij raakt aan de drank, Esther Hofinan wordt slach toffer van zijn recalcitrante gedrag. Tijdens een concert krijgt John een de studio. Er ontstaateen romance, tijdens een benefietconcert, geeft hij de microfoon aan Esther. Het publiek is wild enthousiast. Ze trouwen en maken na verschil lende ups en downs plannen voor een gezamenlijke toemee. Voordat ze dit echter kunnen realiseren slaat het noodlot toe en wanneer Esther na lange tijd allen het po dium betreedt brengt zij vol over gave Howard's beste songs ten ge hore. Vrijdagavond vanaf half tien is deze heerlijke film te aanschou wen in de Schure, en maandag Tweede Paasdag!!! vanaf half drie (2.30 uur). Zondagavond Eerste Paasdag zijn we uiteraard geopend nd het ontsteken van de paasvuren. De Boakebouwers en kijkers zijn allemaal van harte welkom. De Schure is pas geopend na het ont steken van de paasvuren, de Schu- revrijwilligers willen per slot van ongeluk en wordt afgevoerd. Bei- rekening ook graag dit folkloristi- den verliezen elkaar uit het oog, sche gebeuren aanschouwen. Tot ontmoeten elkaar tenslotte weer in ziens in J.S. de Schure. Op woensdag 8 april j.1. werd de jaarlijkse ledenvergadering van de school met de Bijbel gehouden in „Het Kompas". De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 136:1,2,12 en 13, waarna de voorzitter, de heer J.H. Baard, voorging in gebed. De voorzitter heet allen welkom en betreurt het dat niet meer leden aan de oproep gehoor hebben gegeven. De notulen die aan de leden waren toegezonden werden zonder wijzi ging goedgekeurd en getekend. In het jaarverslag gaf de voorzitter een overzicht van de zaken waar het bestuur zich het afgelopen jaar mee bezig heeft gehouden. Samen stelling en werkwijze van het be stuur worden meegedeeld. Door de daling van het leerlingenaantal zul len beide scholen het volgend schooljaar met 1 leerkracht minder moeten werken. Andere zaken waar het bestuur zich mee bezig hield waren, vernieuwing dak Kompas, energiebesparing, on derwijsbegeleiding, grondslag van de vereniging Lvjn. de integratie De Stichting Sociaal cultureel werk Holten dient de komende raadsvergadering een bezwaar schrift in ten aanzien van huurver hoging. Men vraagt om handha ving van de op 12 mei 1980 vastges telde huurprijs. Het Stichtingsbes tuur maakt duidelijk bezwaar tegen verhoging omdat huur en kwaliteit van de percelen niet over eenkomstig zouden zijn. Het gaat dan natuurlijk om „Het Paalhuus" en"i,Hët Kolnus". Om nu te kunnen beoordelen of men reden heeft tot klachten is van de beide panden een staat van onderhoud opge maakt. Hieruit blijkt dat voor wat betreft Het Paalhuus als „slecht" worden aangegeven de riolering, de lood- en zinkafwerkingen van het dak, het hang- en sluitwerk en de schoorsteen (buitendaks). De over ige punten worden als redelijk be schouwd. Voor Het Kolnus bleek men geen punten aan te kunnen geven die als slecht beschouwd konden worden. Conclusie daar was een goede tot redelijke staat. Verder blijkt, zo zeggen de gemeen testukken, dat voor Het Paalhuus nooit bovenmatige huurverhogin gen zijn gesteld. Men achtte de ver hoging per 1 juli 1980 dan ook wen selijk, op één commissielid na, deze geeft aan dat voor het doel, waar voor de panden worden gebruikt teveel hapert aan bijvoorbeeld iso latie, ook zijn er volgens hem te weinig toiletten. De raadsstukken geven verder aan, dat het bezwaar schrift vanuit de Stichting vorig jaar niet binnen de termijn van zes weken na de datum van ingang (1 juli 1980) is ingediend. Probleem is dat de beide panden niet vergele ken kunnen worden met soortge lijke percelen in Holten, Die zijn er doodeenvoudig niet. Door vergelij king kan dan ook niet worden beoordeeld of de huurpijs al dan niet te hoog is. Afwachten maar wat het antwoord dinsdag 21 april van de raad zal zijn. lager onderwijs - kleuter-onderwijs en nog verschillende andere zaken. Ook was er het jubileum 25 jaar Schakel en mevr. Plekkenpol 25 jaar schoolschoonmaakster. Aan het eind van dit jaar bestaat de schoolvereniging 75 jaar, het ligt in de bedoeling dit volgend voorjaar te vieren. Aansluiting lager onderwijs - voortgezet onderwijs. Het bestuur tracht doorstroming naar het christelijk voortgezet onderwijs te bevorderen. Financieel hebben we het afgelopen jaar nog weer onge veer rond gedraaid. De begroting van het financieel verslag plus kon- trole van de kascommissie zijn nog niet rond, zodat in mei nog een speciale, financiële vergadering be legd zal worden. Door de daling van het leerlingenaantal zal het steeds moeilijker worden de eindjes aan elkaar te knopen, omdat de kosten niet dalen, maar de inkomsten wel, want dit gaat per leerling. Als nieuw lid voor de kascommissie van volgend jaar werd benoemd de heer F. de Wit. Bij de bestuursver kiezing werd mevr. Kruk met al gemene stemmen herkozen, in de vakature die ontstond door het af treden van de heer Schuppert zal niet worden voorzien i.v.m. de ko mende integratie. Na de pauze en de rondvraag gaven de hoofden van de beide scholen, de heren Vogely en van Engbrink een overzicht van de onderwijsvernieuwing in de laatste jaren en de integratie die over enkele jaren een feitzal zijn. Er komt dan een basisschool voor on derwijs aan 4 tot 12 jarigen. Elke school moet voor zichzelf een schoolwerkplan opstellen. Door deze uiteenzetting konden de aan wezigen een idee krijgen hoe het onderwijs er in de toekomst uit gaat zien. Hierna werd de vergader ing besloten met een kort slot woord door ds. Peddemors, die ook voorging in dankgebed. De voorzit ter wenste tenslotte allen wel thuis. Tijdens mijn avondwandeling door het centrum van ons dorp, werd ik bijna gedwongen even stil te staan in een hoekje op het grote kale stuk, wat vroeger Smidsbelt heette. En 20 stilstaand tegen een muurtje geleund, rondkijkende, dwaalden mijn gedachten af naar alles wat wij, on2e generatie, hier zagen veranderen. En dromende zag ik weer voor mij het bijna verlopende cafétje met de kleine caféhouder op het stoepje, wachtend op zijn nog spaarzame klanten, en aan de overkant van de Keienweg zag ik ze weer zitten, ui :rustend tijdens hun anderhalf uur durende middagpauze, de bakkers, de wit-bestoven mole naars en de kolensjouwers. Tevre den hun pijpje rokend en pratend over de dagelijkse gebeurtenissen. En ik zag ons weer als kinderen onze neuzen platdrukkend tegen de ramen van het speelgoedwin keltje, dat zó vol stond, dat je er heel voorzichtig maar door kon lo pen. Ik zag weer de vrouwen hun dekens uitkloppen en daarbij de nodige vrouwenpraatjes verko pend. En onder de schaduwrijke boom zag ik de paarden staan, wachtend op het moment dat zij door de smid beslagen zouden wor den met de daarbij behorende dikke rookwolken, stinkende brandgeuren, veroorzaakt door de verschroeïng van de paardehoe- ven. Ook die smid met zijn gebogen rug, je hoörde hem soms de paar den vriendelijk toesprekend, soms ook verwensen... Op het terrasje zag ik hem weer zitten, de hotele igenaar, wachtende op zijn kopje ochtendkoffie, dat de ober hem zou bezorgen. In het midden van het plein stond hij daar, de groene ma- jestueuse gietijzeren pomp, waar wij als kinderen de zwengel niet alleen konden tillen, zodat wij dan maar moesten wachten tot ster kere vriendjes ons hielpen, maar die dan in ruil voor hun hulp ons dan onder de waterstraal duwden. Ik hoorde weer het geratel van de stalen wielen van de boerenwa gens, volbeladen met rammelende melkbussen en die dan verdween tussen de bakkerij en de winkel. Donderdag. Heel vroeg al werden rondom het plein de lage schragen met daarop lange bladen neerge zet, dan kwamen de vrouwen, sommige met hun bekende polka mutsen op, weer met hun klap- manden vol met eieren. De kleppen van de manden werden geopend en daar stonden zij, hun waar aan te prijzen en er tussendoor de be kende figuren, die de eieren koch ten, zoals de handelaars, de winke liers en ook een enkele particulier. Weer zag ik de draaimolen en de bekende Groningse liedjeszanger. En dan die eerste autobussen, och, ik zag zoveel... Plotseling reali seerde ik mij: dit alles is voorbij, waar mijn gedachten deze avond wandeling even bij stilstonden is thans een kale vlakte. Voorstellen hoe het was kan ik alleen in mijn geest. Hoe het worden zal kan ik nog niet overzien. Ach, ze zullen wel proberen er wat van te maken, maar het vertrouwde, het óns ver trouwde is weg. Het zal wel zo moe ten! Ik ga nu maar weer over tot de orde van deze tijd, toch kan ik aan deze toestand nog niet wennen, en ik vervolg mijn wandeling... H.K.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5