Aantrekkelijker jasje voor Rus AUTO VAN DE MAAND autoradio leer in ere herstellen. De Clenet, de Desande, Sbarro, Excalibur. De techniek stamt van Ameri kanen af en de koetswerken worden van bestaande modellen uit de dertiger jaren afgeleid. Zeer kostbare auto's met als voordeel dat het aantal erg be perkt blijft. De Desande is een Nederlands bedrijf, waarvan de eigenaar en initiatiefnemer in Hulst woont. Op de foto een De sande met op de achtergrondeen Porsche 911 Turbo. tiebeurt wordt uitgevoerd en dan volgt het transport naar de dealer, waarvan er nu 180 over het land verspreid zijn en dat dealemet wordt nog uitgebreid tot 230 250 in de loop der tijd. Want in de toekomst hoopt de importeur er nog een nieuw mo del aan toe te voegen. Op de fabriek is men druk bezig met het ontwikkelen van een nieuwe auto met voorwielaand rijving en in hoeverre die weer verwantschap heeft met een Fiat model weet nog niemand buiten de fabriek. Er wordt wel gesuggereerd dat het een Lan cia Delta-achtig model zal wor den. Maar dat is nog ver weg. Op dit moment heeft de consument keus uit 12 Lada typen, waar onder de 4-wiel aangedreve': Niva. De 2105 is de meest r cente toegevoegde uitvoering en oogt modem. De koffer ruimte kan een forse hoeveel heid bagage bevatten en ook wanneer een gastank gemon teerd is, blijkt er behoorlijk wat bagageruimte over. We schre ven al dat het interieur smaak vol oogt. De stoelen zitten goed en de beenruimte voorin is uit stekend. Achterin wat krapper maar er kan toch echt van een gezinsauto gesproken worden. De zit achter het stuurwiel vraagt enige gewenning. Het stuurwiel is wat hoog geplaatst en dat kenmerk hadden de Fiat 124 modellen ook. Zit men met de stoel zo ver mogelijk naar achteren, dan ligt de pook van de volledig gesunchroniseerde vierbak niet helemaal gemak kelijk onder handbereik. Voor 12 mille af importeur, daar ko men dan nog de afleveringskos- ten en de ML-tectylbehandeling bijheeft de koper een uitermate solide auto met doorsnee ge nomen goede rij- eigenschappen. Deze show in Oenève bracht naast alle standaardwerken op automobielgebied ook zeer veel fraais op het gebied van carrosserie-styling. Futuristi sche ontwerpen, maar ook au tomobielen die op moderne tech nische basis de modellen van we- leratie eruit te halen. Wel no teerden we van 60 tot 80 km. snelheid een tijd van 5 sec. en van 80 tot 100 8 sec. Tot een snelheid van ca. 120 km. per uur blijft het geluidsniveau aan vaardbaar, daarboven neemt het vrij sterk toe. Maar dat is ook begrijpelijk, aangezien een niet al te grote motor heel wat werk moet verzetten om tot goede prestaties te komen. De besturing mist iets gevoelig heid of nauwkeurigheid. Wel vrij direct. Voor onafhankelijke wie lophanging en achter een starre as die goed gelokaliseerd wordt door reactiearmen en een dwarsstabilisator. De stuurka- rakteristiek is onderstuurd. Niet in te sterke mate, maar toch duidelijk merkbaar. Dit komt de rechtuitstabiliteit ten goede en dat mag ook wel, aan gezien de Lada o.a. wel zijwind- gevoelig is bij hoge snelheden als er een forse wind waait. De remmen functioneerden goed en een duidelijk voelbare be krachtiger helpt een handje bij het afremmen. De Lada 2105 staat op radiaalbanden van Russische makelij en die lieten een goede indruk achter. Weinig lawaai producerend en ook niet te stug. Importeur Gremi wisselt de af fabriek gemonteerde diago naalbanden direct voor ra diaalbanden van gerenom meerd West-Europees fabri kaat. Dan worden alle auto's onmiddellijk na aankomst he lemaal getectyleerd en daarna in een speciale wasstraat schoongemaakt. Een inspek- Voor elke auto is er een koper. Dat wordt vaak beweerd. Men drukt zich ook wel uit door te zeggen, voor iedere auto is er een slachtof fer. Dat laatste woord heeft duide lijk een negatieve klank. Vandaar dat we het woord koper gewoon veel reëler vinden. Iedereen weet dat op de tweedehands markt ont zettend veel te koop is. Het vorige jaar stonden de sho wrooms vol met occasions en ook op de buitenterreinen bij de gara ges kon men over het algeeen heel wat ingeruilde auto's zien staan. Dat is de laatste rijd aan het veran deren. De vraag naar een goede inruilauto, een betrouwbare occa sion, is sterk gestegen en veel au tomobielbedrijven hebben geen grote voorraad meer, hebben zelfs een tekort aan goede gebruikte au to's. Een garage in onze regio - waar de pagina Auto Aktueel wekelijks komt - ruilde een auto in van het merk Oldsmobile. Een grote Ame rikaan dus, waar in eerste instantie niet veel vraag naar zal zijn. Maar omdat deze auto echt een excep tionele aanbieding is, hebben we gemeend er in een aparte rubriek wat aandacht aan te moeten be steden. De Oldsmobile is van het type Cutlass Supreme Hardtop, uitgerust met een 8-cilinder motor in V-vorm en van het bouwjaar 1973. De eigenaar reed in 8 jaar tijds slechts 28.000 kilometer en ruilde de auto in voor een kleinere van gerenommeerd Europees fabri kaat. Uitstekend onderhouden en enkele maanden geleden nog voor zien van nieuwe banden. Geen be schadigingen, geen roest, prach tige lak en dito interieur aankleding. Op de. afbeelding ziet u de auto staan. De garagehouder heeft als richtprijs in gedachten f6.250.-. Wanneer u een boekje met prijzen van gebruikte autos erop naslaat, dan vindt men de auto's met dit jaartal niet meer vermeld, ook de handel zal er heel weinig voor wil len geven. Maar dat is gebaseerd op een middelmatige staat en veel ge reden kilometers. In dit geval is dat geen basis, omdat de staat van de auto uitzonderlijk goed is. Voor een echte liefhebber is deze prys rede lijk te noemen. Wanneer een auto mobielbedrijf zo'n „witte raaf' te koop heeft, kan in overweging ge nomen worden er redactioneel aandacht aan te besteden. Voor informatie en over deze Oldsmobile en over een gelijkwaardige aanbie ding kunt u ons bellen onder nr. 053-32 04 20, toestel 321 of 's avonds 053-33 36 37. Lada-importeur Gremi intro duceerde de nieuwe 2105 op de onlangs gehouden RAL Kort daarvoor waren de eerste exemplaren pas uit de op 1000 km. afstand van Moskou gele gen fabriek in Togliatti per trein naar Riga en vandaar per boot naar Delfzijl verscheept. De grotere zendingen werden later reisklaar gemaakt en op dit moment kan de importeur en het 180 dealers tellende ver- koopnet aan het afleveren gaan. Veel belangstelling al op de RAI en heel wat verkopen de laatste weken maken dat er een grote bedrijvigheid heerst om de ko pers van een Lada 2105 te voor zien. In Rusland en de andere Oost-Europese landen wordt het model aangeduid met 1300 S. Maar Gremi kent al langer een 1300 S uitvoering, dus werd een andere type-aanduiding in gevoerd. De afgelopen week in troduceerde Gremi lijfelijk de 2105 in de vorm van een ken- nismakingsrit door het fraaie Drentse landschap. Na afloop van het rij gebeuren werd een bezoek gebracht aan het importbedrijf in Groningen, waar onlangs een nieuw distri butiecentrum in gebruik geno men werd en waardoor in het reeds lang bestaande hoofdkan toor met magazijnen en werk plaatsen veel meer ruimte voor uitbreiding van het magazijn beschikbaar is gekomen. In ons land rijden zo'n 50.000 Lada's en voor eventualiteiten heeft men alle onderdelen in ruime mate op voorraad en dat vergt ruim te. De Lada 2105 heeft een veel aan trekkelijker koetswerk gekre gen en ziet er moderner uit dan de bestaande modellen. Het on derstel en de afmetingen zoals wielbasis en spoorbreedte zijn gelijk gebleven. Wel werd de motor flink onder handen ge nomen en voorzien van een bo venliggende nokkenas, aange dreven door een getande snaar van kunststof. Het interieur kreeg een moderner en vriende lijker aanzien en met de stoffen bekleding mee deed het smaak vol aan. De rijcapaciteiten hebben het niveau van de gemiddelde auto. Niet direct sportief maar ook niet zo dat het een trage en minder plezierig te besturen auto is. De motor met een ver mogen van 65 pk. of 48 kW. geeft vrij goede prestaties. Aangezien de testexemplaren nog maar weinig kilometers op de teller hadden staan, hebben we niet geprobeerd de maximale acce- van 0 tot 80 in 18 sec. en van 80 tot 100 ook in 18 sec. kan deze auto geen vluggertje genoemd worden. Maar dat deert 2 CV-rijders ook hele maal niet en we moeten daarbij aanhalen dat het ons tijdens testritten met dit Citroên- produkt ook niet hinderde, in tegendeel het is een hele andere ervaring van autorijden. De luchtgekoelde motor drijft de voorwielen aan, bij Citroen is achterwielaandrijving niet denkbaar meer. Al vanaf 1934 een standaard systeem. Bij constant 100 km. snelheid con sumeerde de eend nog geen 7 liter op 100 km., hetgeen 1 op 14.5 is. De kleinere motorische uitvoeringen waren nog zuiniger en bij heel rustig rijden met snelheden van 80 a 90 km. kon wel 20 km. op een liter gehaald worden. De vierversnellingsbak wordt bediend d.m.v. een trek-duwhandle midden op het dashboard. Even wennen, maar daarna een probleemloze schakelmethode. Een zeer directe en nauw keurige besturing draagt een belangrijk steentje bij tot het gehele wegpatroon. De vering is niet te overtreffen en zelfs over heel slechte wegen rijdt de auto alsof het wegdek nauwelijks oneffenheden kent. Een linnen dakje kan geheel opgerold worden en dan rijdt men fijn open. Alles is wat licht geconstrueerd, maar het blijft bij oordeelkundig gebruik vele jaren heel. De zittingen zijn comfortabel om in te zitten, maar kunnen mensen met rugklach ten ook hinderen. Weinig houvast, omdat men er te diep in wegzakt. De één vindt dit geweldig fijn, de ander bekoort het niet. Wat zijn nu de nadelen. De motor produceert wel wat lawaai. De wind speelt parten wanneer er wat harder gereden wordt en het linnendak gaat wel eens wat te keer. Maar dat heeft men er voor over Want mopperen op een 'eend' door een berijder of bezitter komt nauwelijks voor. Wel positieve geluiden en die worden dan veelal in geuren en kleuren verteld. Niet alleen in benzine- comsumptie, maar ook in wegenbelasting en verzekering behoort deze Citroen tot de goed koopste. Met de Daihatsu Cuore en de Mini 1000 mee blijft de 2 CV qua eigen gewicht onder de 600 kg. van dit blad een fraaie kleuren plaat van de Cord 810 en 812, waar van een exemplaar in het Natio naal Automobielmuseum staat. Een groot auto-constructeur was vroeger Dr. Ir. H.Ü. Hans Ledwin- ka, die o.a. Steyr's en Tatra's ont wierp. Over zijn kennis en leven ook een uitvoerige bijdrage. Auto Selekt nummer 3 van maart is bij de abonnees in de brievenbus terecht gekomen of ligt in de kiosk. Opnieuw bijzonder fraai van uit voering met unieke foto's en inte ressante verhalen. Een kort over zicht laat zien dat er een vijftal commentaren van de hoofdredac teur en z'n buitenlandse corres pondenten in staan. Wim Oude Weemink schreef een verhaal over Cadillac Class, leverde een bijdrage over de kunst van BMW-techniek, Het Automobiel is bijna één jaar oud. Het eerste nummer verscheen in april vorig jaar en het kenmerkt een duidelijke groei. Maandelijks met interessante artikelen en veel informatie over oldtimerclubs. Hans Hugenholtz heeft Prins Be- rnhard geïnterviewd en er staat heel wat in over de auto's die de Prins bereed. Onder de kop Prut- telpotten met veel inhoud wordt het een en ander over de bekende DKW's met tweetactmotor verteld. Auto's op Sri Lanka, het voorma lige Ceylon, geeft heel wat weer over de merken en modellen die daar nog rondrijden. In het midden Ook het tijdschrift voor de Neder landse vrachtrijder 'Truckstar' maakt een flinke groei door. Maan delijks wordt de omvang groter en het aantal abonnees groeit ge staag. Opvallend is dat de jeugd zo veel interesse toont. Veel jongeren kijken belangstellend uit naar de nieuwe uitgave. Veel kleurenfoto's en op het binnenblad een poster van een truckcombinatie maken het blad voor die categorie erg aan trekkelijk. De meeste redactionele verhalen hebben betrekking op het truckgebeuren. Dit keer o.m. een uitgebreid verhaal van de DAF in de rally Parijs-Algiers-Dakar. waar we in de Auto Aktueel pagina binnenkort over zullen schrijven, een test van de Volvo 244 Turbo, een 6 pagina's tellend verhaal over de Facel Vega, een boeiend verhaal over een cabriolet versie van Aston Martin en heel wat autosport, met o.a. de Monte Carlo Rally en de Rally Parijs-Dakar. De 2 CV6 biedt voldoende ruimte, waarbij het comfort en de zuinigheid enorm belangrijke facetten zijn. Het concept van de deux che- vaux stamt al uit de jaren veertig en had een sterk utilitair karakter. De eerste modellen hadden slechts één koplamp en moesten aan- geslingerd worden. Veel veranderde en met zo'n 35 jaar achter de rug is het nu nog steeds een bijzondere auto. Wegligging, veercomfort, verbruik, allemaal punten die meespreken, vooral ook als de aanschaf niet te duur is en het rijden ermede heel goedkoop blijkt te zijn. Want vele auto mobilisten willen terug naar een zuiniger auto en dan mogen er zo weinig mogelij k concessies gedaan worden aan ruimte en de al eerder besproken punten. De motor is een luchtge koelde tweecilinder boxer met 602 cc. inhoud. Het vermogen is tamelijk bescheiden en de prestaties eveneens. Met een topsnelheid van ruim van ruü 100 km. per uur en een acceleratie Beneden deze grens zijn niet zo veel auto's meer te koop. Voor ruim 1000 gulden lager, het preciese bedrag af importeur is f8895.-, biedt Citroën de 2 CV6 Special aan. Het is daarmede de goedkoopste volwaardige vierpersoons auto op onze markt, waarbij we even willen memoreren dat de Fiat 126 voor f8332.- te koop is. In deze auto kunnen vier mensen mee, maar vraag dan niet hoe krap het vooral achterin is.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 17