<f) Verbetering grasland Betere behandeling wouwen in de WAO Land- en tuinbouw, De basisbemesting - ook nn nog Velddijk verhard tot vier meter FLEVOHOF ACTIEF EERSTE LENTEDAG SO MOGELIJK DEZE ZOMER WEEKENDRECEPT PARKENSLAPJES MET BASILICUM KNIPTIP 3a HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 MAART 1981 - PAG. 9 'anneer ik de verklaring van de heer Moeliker beluister an heb ik zo het idee dat de fraktie van de Partij van de irbeid blijkbaar geen binding heeft met de ontwikkelin- en in de landbouw". o begon een lachende H.J. Weste- k (CDA) tijdens de j.l. maandaga- )nd gehouden raadsvergadering jn beschouwing over het College- oorstel tot verharding van de ëlddijk tot een breedte van vier jieter. Namens de P.v.d.A.-fraktie de heer A. Moeliker tevoren n.l. ierklaard met deze wegverharding iet verder te willen gaan dan 3,5 ïeter. Hoewel ook Moeliker het erharden van deze weg zag als een onafwendbare zaak" vond hij 3,5 ïeter breed genoeg omdat ook de ansluitende wegen Borkeldsweg jn Geskesdijk slechts 3,5 meter reed zijn en omdat de Velddijk zelf ok nu slechts een wegbreedte eeft varieert van 2,8 tot 3,5 meter, 'erder wees hij erop dat de aanwo- enden om niets meer hebben ge raagd dan om verharding van jeze weg. De argumenten van het Sollege over zwaar landbouwver- :eer en het gevaar voor bermbe- ichadiging bij verharding tot 3,5 neter spraken Moeliker niet aan. Sijn fraktie was zich zelfs gaan af- fragen of het een goed alternatief ou zijn om de Velddijk slechts te 'erharden tot aan de derde boerde- jij, daarmee dan wel tegemoet ko- hend aan de eisen van het zware andbouwverkeer. De rest wilde hij lan laten zoals het nu is, ook al mdat dit stuk weg veel beter is lan het eerste gedeelte. Waar- chijnlijk omdat het zware land- iiouwverkeer zover nietmeer komt. pit landschappelijk oogpunt vond Moeliker een stuk onverharde weg |iok veel aardiger. Tenslotte was Moeliker van mening dat het standpunt van zijn fraktie kenne- Jijk ook door de hogere overheid wordt gedeeld omdat subsidie Ivordt verleend op een wegbreedte /an 3,5 meter en hij wees er op dat irijwel overal elders in den lande lit soort wegen worden aangelegd j>p 3 tot 3,5 meter. Overigens begon woeliker zijn betoog met een stuk kritiek op het College. „De Partij /an de Arbeid heeft zich steeds veel genuanceerder opgesteld in deze de heer Moeliker. Al gauw bleek dat de P.V.D.A.-fraktie in zijn stand punt volkomen alleen stond gezien de volgende opmerkingen van de andere raadsfrakties. E.M. van Schooten (Gem. Bel.): „Wij zijn bijzonder kontent met het voorstel tot verharding van de Velddijk, waarop wij al een aantal begrotingsbehandelingen op heb ben aangedrongen. We zijn het ook eens met het.verharden van deze weg op 4 meter, vanwege het steeds zwaarder wordende landbouwver- keer. Verder vormt deze weg straks ook een prima ontsluitingsweg voor het achterliggende gebied". H.J. Robers (WD): „Het bepalen van de wegbreedte moetje in 1981 niet meer doen naar de normen van 30 jaar geleden maar je moet deze aanleggen met het oog gericht op de 30 jaar die voor ons liggen. Van daar dat wij het eens zijn met een wegbreedte van 4 meter". H.J. Westerik (CDA): „De ontwik kelingen in de landbouw zoals het buiktransport en de melk tankauto's brengt ons tot het standpunt van wegverharding tot 4 meter. Dit is ook veiliger voor de fietsers. Bovendien is te verwach- De heer Moeliker ten dat de Velddijk straks een soort ontsluitingsweg gaat vormen voor het achterliggende gebied. Wel vinden wij dat wegverharding niet moet plaats vinden volgens een soort automatisme. Vandaar dat wij de vraag om een beleidsplan door de P.v.d.A. volkomen steu nen". Met deze verklaringen waren de neuzen reeds geteld en werd het Collegevoorstel aanvaard met de P.v.d.A.-fraktie tegen. Landelijke werkdag over jeugd werkloosheid Op 25 april organiseert de Initia tiefgroep tegen Jeugdwerkloos heid van de Raad van Kerken een landelijke werkdag onder het motto „Jeugdwerkloosheid, blinde vlek in kerk en samenle ving" in het De Brui jne Lyceum in Utrecht. De Initiatiefgroep tegen Jeugd werkloosheid onstond in 1979 toen een aantal mensen, werkzaam in het kerkelijk jeugd- en jongeren werk, bijeenkwam op uitnodiging van dr. HA.M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Neder land. Onderwerp van gesprek was toen het organiseren van een na tionale jeugdconferentie ter voor bereiding van een wereld- jeugdconferentie die de Wereld raad van Kerken in 1982 wilde be leggen. Na enige tijd echter bleek dat deze wereldjeugdconferentie geen wen selijke zaak was en er werd afgezien van het houden van nationale jeugdconferenties. De betrokkenen bleven echter met elkaar in ge sprek en richtten hun aandacht op de jeugdwerkloosheid. Op ons telefoonspreekuur en uit korrespondentie hebben we ge merkt, dat vrouwelijke WAO/AAW-ers vaak onjuist be handeld worden door de Gemeen schappelijke Medische Dienst. De GMD adviseert de bedrijfs verenigingen over toekennen WAO/AWW-uitkeringen. En de mate van arbeidsongeschiktheid. De meeste bedrijfsverenigingen maken gebruik van deze gemeen- Eiskussies en er herhaaldelijk op schappelijke dienst; slechts enkele aangedrongen om alvorens verder beschikken over een eigen medis- je gaan met het verharden en ver- che dienst. De adviezen van de breden van wegen te komen met GMD worden vrijwel altijd door de ten beleidsplan wegen opdat de bedrijfsverenigingen opgevolgd. Raad gefundeerd een oordeel ge- We weten dat het beleid van de /en kon over het dan al dan niet GMD's t.a.v. alle WAO/aww-ers verharden en de noodzakelijke kritiek oproept en dat daartegen breedte. Maar helaas, wij blijven °°k regelmatig aktie wordt ge- een roepende in de woestijn. We voerd. Maar we hebben gemerkt zouden vanavond dat ook graag dat er voor vrouwen problemen eens van u vernemen wanneer we spelen, die vooral te maken hebben nu dit beleidsplan wegen tegemoet me^ haar vrouw-zijn. kunnen zien of wordt dit beleid- De Machten die ons bereikten had splan geïntegreerd in het algemene den betrekking op een diskrimine- beleidsplan dat binnen enkele rend optreden door de GMD t.a.v. vrouwen, zoals: - onbehoorlijke behandeling door keuringsartsen en arbeidsdes- kundigen (b.v. iemand heeft een resterend gezichtsvermogen van 30% en daarvoor een WAO- uitkering. Op de jaarlijkse kon- 11.00 tot 15.00 uur telefo nisch bereikbaar op tel.nr. 070-55 45 13. Ons postbus nummer is: 18520, 2502 EM Den Haag. maanden in de Raad moet komen?, aldus spreker. Eind vorige week ontvingen B en W en de raadsleden lover deze zaak ook een brief van de Werkgroep Natuur en Milieu, waarin ongeveer hetzelfde werd be toogd als in de raad gebeurde door trole wordt zij steeds gevraagd zich tot op het ondergoed na uit te Meden. - het niet-serieus nemen van psy- chische klachten (b.v. STICHTING OMBUDSVROUW overspannen-zijn wordt afgeme ten aan de mate waarop je hand trilt). - slechte of géén begeleiding naar een aangepast beroep (b.v. ge trouwde vrouwen wordt vaak aangeraden om zich weer wat ak- tiever met het huishouden te gaan bezighouden. Hun man heeft immers al een inkomen!) Aan deze Machten willen we wat gaan doen. We hebben daartoe op ruime schaal vragenformulieren uitgezet bij instanties, die hulp ver lenen aan vrouwen die problemen hebben i.v.m. haar arbeidsonge schiktheid. (zoals buro's voor rechtshulp, advokatenkollektie- ven, buro's raadslieden.) Nadat we deze formulieren gebun deld hebben, willen we er druk mee uitoefenen op de GMD om hun gedrag t.a.v. vrouwen te verbete- Als gevolg van de vele regen ren. Het uiteindelijke doel van de en hierdoor veel te natte aktie akkers, is er van de basis- het bewerkstelligen van een betere bemesting in de afgelopen dfSo Van VT01'Wen 'herfst- en wintermaanden - aantonen dat bij de uitvoering weinig terechtgekomen. In van de wAO/aaw door de GMD de meeste gevallen moet de ten opzichte van vrouwen wordt fosfaat-, de kali- en ook de gediskrirnineerd (met name de kalkbemesting nog worden In 1980 ontstond op deze wijze de Initiatiefgroep tegen Jeugdwerk loosheid. In dit jaar heeft de groep vooral gewerkt aan probleemver kenning en standpuntbepaling. Eind 1980 stelde de Initiatiefgroep een manifest tegen de jeugdwerk loosheid op, dat in de vergadering van de Raad van Kerken van 2 december 1980 door de Raad werd onderschreven. In dit manifest zegt de initiatiefgroep o.a.: „Een mens wil zinvol en creatief kunnen wer ken: om samen met anderen je brood te verdienen en ook voor derden werk te doen dat de moeite waard is. Daarom is werMoosheid net een klap in je gezicht. Je wordt afgeschreven en overbodig ver- Maard, alsof er geen werk blijft liggen waar grote vraag naar is. Je wordt in de verdomhoek gezet, misschien wel tot zondebok ge maakt. Laten we één ding duidelijk houden: werMoosheid kun je niet de werMozen aanrekenen, zeker niet de werMoze jongeren en schoolverlaters. Wat werMozen overkomt, het verhaal dat zij te vertellen hebben, verdient de grootst mogelijke aandacht". Juist christenen moeten zich deze problematiek aantrekken, aldus het manifest. „Juist christenen zouden de pijnlijke ervaringen van werMoosheid en haar oorzaken moeten doorleven en onderzoeken. Juist zij zouden in en vanuit de kerken een keuze moeten maken om aan de problemen van werk en werMoosheid het hoofd te bieden". Vragen Het manifest bevat een viertal vra gen, die jongeren in hun groep of Mas aan de orde kunnen stellen. In de eerste plaats zouden jongeren moeten onderzoeken hoe de werk gelegenheid in hun eigen omgeving zich heeft ontwikkeld en zal ont wikkelen. In de tweede plaats moe ten jongeren zich afvragen hoe het staat met de werkgelegenheid in het beroep dat zij hebben gekozen. In de derde plaats zouden jongeren zich moeten afvragen waar en voor wie er werk ongedaan blijft liggen, terwijl het wel gedaan zou moeten Macht dat vrouwen bij hun her intreden op de arbeidsmarkt on voldoende begeleid worden, ter wijl haar positie op de arbeids markt extra slecht is) en - vrouwen informeren over de be geleiding en behandeling waar ze recht op hebben). Stichting Ombuds- Zodra het vlees gekleurd is vuur Basilicum verdraagt geen vorst en laag draaien en de pan sluiten. Hak is dus in ons klimaat niet zo ge- de champignons en de ui fijn,snij de schikt. Men kan echter de planten prei in dunne ringen, doe het geheel heel goed in potten laten overwinte- in een kom, voeg de kruiden toe en ren. Basilicum kan vroeg in het niet te vergeten de fijngeperste kno- voorjaaar in warme bakken wor- 'flook. Zout en peper naar smaak den gezaaid en na half mei worden toevoegen. Snij het kapje van de uitgeplant. Een beter resultaat tomaten, haal ze leeg en vul ze met wordt verkregen als men na half het champignonmengsel. Doe de rest mei jonge plantjes koopt. Deze plan- pan de champignons in de pan bij tjes laten zich heel goed kweken in het vlees en laat het geheel zachtjes potten of bakken op het balkon. Veel sidderen. Voeg 10 minuten voor het zon en vrij droog weer. Veel water is einde van de kooktijd het glas rode belangrijk, wijn toe Laat intussen in een braadpan wat olie flink heet wor- cjen, plaats gedurende 5 minuten de voor Personen- gevulde tomaten in de hete olie, dek- 600 gr. varkenslapjes, 2 tenen kno- sel op de pan en 20 minuten op zacht flook, 125 gr. champignons, 4 toma- vuur laten sudderen. Leg het vlees ten, 1 grote ui, 1 preitje, thijm, mar- vrouw is op werkdagen van dingsstoffen, vooral kalk en Alle babies, die de eerste voorjaarsdag geboren worden tussen 18.03 uur vrijdag 20 maart (het begin van de lente) en 10.00 uur zaterdag 21 maart, zullen dit jaar van Flevohof een lentegroet ontvangen. op een verwarmde schotel, verdeel het schampignonmengsél erover, (jarneer met de gevulde tomaten en bestrooi alles rijkelijk met de fijnge hakte peterselie en selderie. Wat sa- een stukje stokbrood en een glas wijn maken het maal compleet. Bel voor uw dagelijkse recept: 070-26 2311 jolein, basilicum, een snufje ge mberpoeder, peterselie, selderie, zout,peper, boter,margarine.olijfo-, lie of andere olie, 1 glas rode wijn. Vraag uw goede slager naar de varkenslapjes van uw keuze, door regen of mager. Het vlees tevoren zouten en peperen en op niet te hoog vuur in de boter of olie aanbraden. Dronten en énkele medewerkers van Flevohof. Deze loop windt plaats in het kader van de officiële opening van de 1000 m2 grote Flevohof-tuin, die werd aangelegd bij het woonwarenhuis Idea te Sliedrecht. De opening zal op zeer toepasse lijke wijze plaatsvinden door hét aanbrengen van het Flevohof- embleem in de tuin. Het embleem wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag door de estafette-lopers in de vorm van een fakkel van Flevo hof naar Sliedrecht gebracht. Het Vlevohof-embleem heeft een historische betekenis. Het teken stamt al uit de Germaanse tijd en was een Saksisch of Germaans Ru nenteken, waarmee de Germanen aan hun Goden vroegen om be scherming van goed en gewas. Ook veel later werd dit teken om de zelfde reden gebruikt door mensen van boerenstand en is nu nog te vinden bij Twentse boerderijen op de tussenstijl van de achterpoort, op de topgevel en op de oude de kenkisten, in die streken „Tuugkis- ten" genoemd. Dit teken is door de initiatiefnemer en direkteur van Flevohof uit zijn geboortestreek meegenomen en tot embleem van Flevohof geko zen, dit gezien de agrarische ach- tergond van dit projekt. De estafettelopers zullen op 20 maart omstreeks 19.30 uur vanaf Flevohof vertrekken onder aan moediging van muziek van de Drontense Doedelzakband. Zater dagochtend tegen 9.30 uur worden de estafettelopers met het em bleem in de Flevohof-tuin bij Ikea te Sliedrecht verwacht. magnesium door uitspoe ling zijn verloren gegaan. Ook de struktuur van de grond heeft hieronder gele den en zal weer moeten worden opgebouwd. Bij de keuze van de basisbemes ting zijn er verschillende mogelijkheden. Wij willen in dit verband wijzen op de bij zondere eigenschappen van Thomasmeel-kali, een meststof die niet alleen fos- forzuur en kali als hoofdbes tanddelen en wel in ver schillende verhoudingen bevat, maar daarnaast als nevenbestanddelen ook nog veel kalk en bovendien magnesium en sporenele menten. Met de in Thomasmeel-kali aanwezige kalk (deze mest stof bevat ca 30 werk zame kalk) is het in vele gevallen mogelijk het kalk- niveauvandegrondweerop peil te brengen. Bij een re gelmatig gebruik van deze PK-meststof zit men mees tal veilig wat de kalktoe- stand van de grond betreft. Dat bij deze wijze van be mesting tegelijkertijd meerdere voedingsbes tanddelen worden toege- uitgevoerd. In de komende weken valt er dan ook nog heel wat te doen om ook dit jaar van goede opbrengsten verze kerd te zijn. Hierbij dient men wel te bedenken dat door de vele neerslag er grote hoeveelheden voe- Bij al deze lentebabies in heel Ne derland, die worden aangemeld, zal door Flevohof in samenwerking met de Nederlandse Bloembollen- raad een prachtige Amaryllis-bol bezorgd worden. Indien de bol met dezelfde zorg omringd wordt als de nieuwe wereldburgers, zal deze de komende lenteweken mooi in bloei komen te staan. Een aantal babies zal op 21 maart een bezoek krijgen van een Flevohof-delegatie, die een grote mand met Flevohof produk- ten komt aanbieden en de familie zal trakteren op de traditionele be schuit met muisjes. Om deel te kunnen nemen aan deze aktie dienen alle babies, die tussen 18.03 uur 20 maart en 10.00 uur 21 maart geboren worden, door ou ders of familie telefonisch te wor den aangemeld bij Flevohof, tel. 03211-1514. Telefonische aanmel ding: 20 maart van 18.03 uur -19.00 uur; 21 maart van 08.30 uur -11.00 uur. Estafette-loop van Flevohof naar Sliedrecht Van vrijdag 20 maart op zaterdag 21 maart zal vanaf Flevohof een estafette-loop gehouden worden door een 40-tal atleten van de Sportvereniging ASV Sliedrecht Sport uit Sliedrecht, A.S.V.D. uit bepaalde dingen, maar dat bete kent niet dat de kerk daarmee ook ,nee' zegt tegen mensen die serieus menen dat het anders is". Dick de Groot: Is dat niet een wat gekke scheiding tussen ethiek en pastoraat? Egbert Schroten: „Nou, niet een gekke scheiding. Ik vind datje in derdaad een onderscheiding moet maken tussen ethiek en pastoraat. Neem bijvoorbeeld het fascisme. De kerk moet daar voortdurend ,nee' tegen zeggen, waar het ook opduikt en op het ogenblik duikt het ook in Nederland weer op. Dat is de ontmaskerende functie van de .kerk. Maar je moet binnen het pas toraat wel zorgvuldig omgaan met mensen die het fascisme aanhan gen! Jezus keurt de tollenarij niet diend, is Uit een oogpunt goed.maarhijpaktwelZacheüsde worden. In de vierde plaats moeten de jongeren in hun groep of Mas onderzoeken wat geloof en gods dienst te maken hebben met ar beid, werMoosheidsbestrijding en kapitaalsinvestering. Wat zou er in en vanuit de kerken gezegd en gedaan moeten worden om tot eén rechtvaardige, demo cratisch geregelde economie te komen? Welke werkzaamheden kun je niet met je geloof en geweten rijmen en welke produkten zou je daarom niet willen maken? De in itiatiefgroep tegen jeugd werMoos heid is van mening dat er binnen de kerken en het met de kerken ver bonden jongerenwerk, onderwijs en vormingswerk onvoldoende in teresse wordt opgebracht voor het lot van jonge mensen met hun bestaans- en samenlevingsvragen. De initiatiefgroep wil uitdrukkelijk werken in het kader van de Raad van Kerken. Als zodanig vormt de groep een buitenbeentje, aange zien zij statutair noch een werk groep noch een sectie van de Raad van Kerken is. Afgesproken is dat de initiatiefgroep via dr. H.A.M. Fiolet rechtstreeks verslag doet aan de Raad van Kerken en met de Raad overlegt. De initiatiefgroep, die beschikt over een grote hoe veelheid onderzoekgegevens en in formatiemateriaal wordt gevormd door mensen die actief zijn in de Basisbeweging, de Federatie van Katholieke Centra voor Leven svorming, de Gereformeerde Raad voor Samenlevingsaangelegenhe den, de KWJ-beweging van wer kendejongeren, het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk, de Landelijke Hervormde Jeugdraad, het NW- jongerencontact, de Raad van Kerken en werkende jongeren van het CNV. Er is nog een gesprek gaande over deelname van het Christelijk Jongeren Verbond. De landelijke werkdag „Jeugd werkloosheid, blinde vlek in kerk en samenleving" begint om 9.30 uur. Deelnameprijs f 7,50 per per soon. Nadere inlichtingen geeft Willem de Boer, Federatie van Ka tholieke Centra voor Levensvor ming, Postbus 2475, 3500 GL Utrecht, tel. 030-94 82 35. (Hervormd Persbureau). Seksualiteit: Wat heeft de kerk te zeggen? Dick de Groot in gesprek met Eg- bert Schroten (wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de theologi sche faculteit van de Rijskuniversi- teit van Utrecht). GG (Maandblad over relaties en seksualiteit) januari 1981 Dick de Groot: De synode van de hervormde kerk heeft onlangs een uitspraak gedaan over het be zit van kernwapens en de synode van de gereformeerde kerken heeft zich uitgesproken over homo seksualiteit. In beide gevallen heeft dat nogal wat losgemaakt. Lang niet iedereen die bij deze kerken hoort is het met die uitspraak eens. De reacties zijn erg emotioneel. Kun jij je voorstellen dat, bijvoor beeld, een beroepsmilitair grote weest is. De kerk als instituut, dat} moeite heeft met de uitspraak van zich op politiek terrein begeeft de hervormde synode en zich bui- moet oppassen, maar hoeft het niet ten de kerk gezet voelt? na te laten. In Zuid-Amerika kan Egbert Schroten: „De kerk mag, of dat mensenlevens kosten in de zelfs moet, best ,nee' zeggen tegen keus voor armen en onderdrukten, évangelie verkondigt ze en pro beert ze toe te passen daarbij kan ze best de plank helemaal miss laan. Kerkelijke uitspraken zijn niet onfeilbaar; in elk geval'zijn ze tijdgebonden. Bij uitspraken horen goede argumenten. Elk standpunt, ook dat van de kerk, is evenveel waard als de argumenten waard zijn. Maar één ding staat als een paal boven water: het evangelie is er niet om mensen te knechten, maar om ze vrij te maken. Nu is vrijheid een riskante zaak. Het is te vergelijken met boesprietlopen. Je kunt twee kanten opvallen. Naar het moralisme. Dat is eigenlijk een terugschrikken voor de vrijheid en leidt tot een verkrampte houding. Aan de andere kant kun je in de verloedering vallen; zoiets van Jang leve de leut', consumentisme. Daartussen balanceert de vrijheid". Afwijzend? B.H. van Wijngaarden, Open Hof Nieuws (herv., ger. en r.k. Rotterdam-Ommoord-Zevenkamp; januari/februari 1981 Uit het verleden zijn ook de godsdienstoorlogen bekend, al is langzamerhand wel duidelijker geworden dat er niet alleen maar sprake was van godsdienstige mo tieven, maar dat ook sociale, eco nomische en machtspolitieke fac toren een rol speelden (zie b.v. Noord-Ieriand). Het is dan ook zeer de vraag of de godsdienst bij die oorlogen en dus tevens in het maatschappelijke le ren een overheersende rol heeft ge- ild of dat de godsdienst zich ipaste of aangepast werd: een )ie, vrome vlag om de lading te :kken een sanctioneren van de ïigen belangen. Er is veel voor te zeggen het antwoord op die vraag in de laatste richting te zoeken. Wie b.v. de geschiedenis van het chris telijk Europa van deze eeuw be- Mjkt ziet dat nationalisme en mili tairisme de sterkste waren en christenen tegen elkaar ten strijde trokken, aan beide zijden onder steund door het gebed en de geeste lijke verzorgers van de kerken. In de laatste oorlog bereikte boven dien het anti-semitisme van eeu wen, waar de kerken meer van we ten, een gruwelijk hoogtepunt. Een zekere bescheidenheid van de kerken op politiek terrein lijkt hier op zijn plaats. Mocht er daar een taak liggen, dan wel los van de overheid. En ook dan zal er voor zichtigheid geboden zijn, want wie heeft het laatste woord? Uitspra ken van synodes en pausen zijn afkomstig van mensen, zijn tijd- en plaatsgebonden en mogen geen dictaat, geen zonder na te denken op te volgen bevel zijn. Ze zullen wel de mensen aan het denken moeten zetten. De uitkomst daar van kan verschillend zijn, zoals ook de politieke keuze van christenen verschillend is. Ook hier komt weer de vraag naar voren wat daarbij het meest bepalend is: het geloof of dp maatschappelijke positie. De eenheid, de gelijke gezindheid is er niet meer, zo die er al ooit ge- van arbeids- en kostenbes paring een hoogst belang rijke zaak, vooral in deze economisch niet zo gemak kelijke tijd. tollenaar op en zegt: bij jou wil ik eten. Dat is het verschil tussen ethiek en pastoraat". „De kerk moet naar eer en geweten zeggen wat ze op haar hart heeft en haar hart, dat is het evangelie. Dat in ons land ontevreden leden en uitschrijvingen. De risico's zijn nogal verschillend! Maar zwijgen biedt ook geen uit komst, want wie zwij gt stemt toe en is het dus met de gang van zaken eens of legt er zich bij neer. Het evangelie houdt wel degelijk een oproep in om kritisch te zijn, een antwoord te geven, te handelen. Simpele regels liggen doorgaans niet voor het oprapen. Daar waar de gemeenschap samenkomt zal er eerst geluisterd moeten worden naar die oude woorden. De verkon diging zal daarop gebaseerd moe ten zijn en duidelijk moeten ma ten, vertalen en verwijzen naar de realiteit van elke dag, echter zon der de antwoorden direct te geven, want dan dreigt het gevaar van politieke toespraken en moralisme. Ook mag er niet voor de verleiding bezweken worden te zeggen of te verzwijgen wat de mensen graag willen horen of juist niet. Samen zal or gezocht moeten worden haar antwoorden In Nederland is het grasland de basis van de rundveehouderij. Het grasland is de leverancier van een hoogwaardig en naar verhouding goedkoop ruwvoer. De behoefte aan méér voer van betere kwaliteit neemt toe Lv.m. de intensiever wordende veebezetting per ha. grasland. Produktief grasland is daarom een noodzaak geworden. Om dit te bereiken, moet aan een aantal voorwaarden zijn voldaan, zoals een goede bodemstruktuur, een goede bemestingstoestand en een optimaal grasbestand. Dit laatste houdt in: hoog-produktieve en standvastige grasrassen zoals die voorkomen in het BG-Extra mengsel. BG-Extra is verder een oranje-band mengsel, dat uiter aard voldoet aan de N.A.K.-norm „Waardering 1". Dit betekent dat alleen rassen gebruikt worden die in de Nederlandse Rassenlijst aan bevolen zijn en waarvan het zaad vrij van kweek en duist is. Dat betekent voor de boer die zijn be drijfsvoering en graslandexploita tie kritisch beoordeelt een werke lijke verbetering. Door deze extra beweidingsruimte van BG-Extra, blijft het gras langer smakelijk, dus een bere opname door het vee en minder beweidingsverliezen. Door het gebruik van betere rassen is het mengsel vrij van kweek en duist en heeft het een hoge Memkracht en zuiverheid, die voldoen aan RPvZ analyse. Er is alle reden om ge richte aandacht te schenken aan de graslandexplloitatie. Bij eventuele vernieuwing van het grasland is het van belang om na te gaan wat voor de betreffende situatie het opti male mengsel is. Een zorgvuldige behandeling van het grasland is de belangrijkste sleutel tot een ren dabeler bedrijfsvoering. Gewoon eens doen op een jgg* zonnige avond: een zonsondergang fo tograferen. 't Is echt ^niet moeilijk.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9