OLM-VOORLICHTER: INVESTEREN KWESTIE VAN MAATWERK gemeente holten Beatles special in ÏS. De gemeente holten a Op de bres voor het behoud van heg en houtwal Zeeuws Vlaanderen bewees noodzaak OP KLOMPEN TRIOMFEN OOK IN 1981 Boer? Zweedse dansgroep naar Holten Naar o.a. Parijs „Diependaal" Markelo Oorzaken UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE VERGADERING VAN B. EN W. D.D. 10 MAART 1981 SPREEKUUR BURGEMEESTER HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 MAART 1981 - PAG. 5 0e folkloristische boerendans- groep „De Hol tense Boerendan sers" staan ook dit jaar weer na tionaal en internationaal in een goede belangstelling. De Twentse folklore uit Holten is zo langza merhand een begrip geworden, en de Holtense dansgroep kijkt ver heugt naar de uitnodigingen die met een goede regelmaat binnen komen. Winterprogramma 1980-1981 De wintershow „Alles dreijt um Hoolt'n" loopt langzamerhand ten einde en de dansers kijken voldaan terug op het bijna verstreken win terseizoen, waarbij vele mensen in oost en west Nederland hebben ge noten van deze folkloreshow. De Sinterklaasavonden in decem ber werden ook dit jaar weer een groot succes, vooral ook veel ou dere mensen vinden het nog steeds erg leuk als de goed-heiligman een bezoek brengt 's avonds en willen graag altijd voor Sinterklaas een eigen gedicht voordragen of een liedje zingen. Momenteel zijn de dansers druk bezig met het instuderen van nieuwe Twentse folklore dansen die verwerkt gaan worden in het komend winterseizoen, zo wisselen en leren de dansers andere oost- Nederlandse dansen op de con- tact/leeravonden die met een re gelmaat van eens per kwartaal worden gehouden met andere oos telijke dansgroep, waarbij niet al leen dansen wordt geleerd, maar ook adviezen op gebied van muziek en kleding. Dergelijke folklore leer/contaktavonden worden de laatste tijd regelmatig gehouden met de bevriende dansgroepen „De Knupduukskes" uit Vorden en de spoilers en daansers „De Krekkei" uit Enschede. Deze avonden zijn bijzonder gezel lig en leerzaam, waarbij altijd de folklore en vriendschap voorop staat bij de dansgroepen. Optredens in eigen land Momenteel gaan de dansers ca. 1 maal per week naar diverse plaat sen voor een eigen show, of waar meegewerkt wordt aan een pro gramma, zo staan er momenteel optredens op het programma in o.a. Bathmen, Wesepe, Apeldoorn, en medewerking aan een muzieks- how in Orpheus in Apeldoorn, maar ook optredens verder van huis zoals Haarlem, Eindhoven en De Bilt staan op het programma, want ook daar ziet men graag de Twentse folklore. Op uitnodiging van „De Holtense boerendansers" komt in de laatste week van mei de Zweedse dans groep „The Aspelands folkdanss- lag" uit Virserum/Mallila met ca. 45 dansers/muzikanten naar Holten voor een vriendschap/uitwisse- lingsbezoek. De boerendansers uit Holten was vorig jaar gehuisvest bij deze dans groep tijdens deelname aan de midzomernachtfeesten in Zweden. Tijdens het bezoek van een week dat de Zweden aan Holten brengen worden er dagelijks gezamelijk op tredens in en om Holten gegeven, zo wordt o.m. opgetreden in Holten zelf op Hemelvaartsdag, in Deven ter, Zutphen, Hengelo (Gld.) en Biddinghuizen. Gezien de enorme vriendschap en de vele leuke herinneringen van de Holtenaren aan hun bezoek aan Zweden vorig jaar, kijken de dan sers vol verlangen uit naar hun Zweedse vrienden die zij nu in Hol ten kunnen verwelkomen. Ook de internationale belangstel ling voor de dansgroep is dit jaar weer fenomenaal, er waren uitno digingen uit: Engeland voor optre den op een grote internationale landbouwtentoonstelling, folklore festivals in Spanje, Frankrijk en Duitsland en uitwisselingen met Duitse en Franse dansgroepen. Uit al deze uitnodigingen werden voor de dansgroep de aantrekke lijkste gekozen en anderen werden overgedaan aan bevriende dans groepen, zo gaan de dansers in juni naar Parijs waar deelgenomen gaat worden aan het „Grand festival folklorique De Paris" waar groepen opgericht maart 05483 3109 05738 1244 vertegenwoordigt zijn uit tien lan den. Op dit programma staan o.m. twee optredens in Parijs, verwelkoming door de burgemeester ten gemeen tehuize en een grote optocht door Parijs. In augustus gaan de dansers naar Neustadt in Duitsland, ook daar wordt deelgenomen aan een groot festival, hier zijn echter meer oost-Europese groepen hier gaat de dansgroep een kleine week naar toe. In september gaan de Holtenaren dan nog een weekend naar Zeil, waar deelgenomen gaat worden aan de daar georganiseerde en jaar lijkse wijnfeesten, tevens wordt er dan een bezoek gebracht aan de dansgroep S.K.G. Zeil, deze dans groep was op het folklore festival 1979 in Holten, en de dansers uit Holten hebben nog steeds nauwe betrekkingen met de meeste dans groepen die in Holten zijn geweest. Op enkele van deze buitenlandse reizen zal de dansgroep weer verge zeld gaan worden door de boeren- kapel „De Knollentrekkers" uit Borculo die jaarlijks met de boe rendansers op stap gaan. Het is weer alles fijne folklore wat de klok slaat, en mochten er men sen zijn die graag toe zouden willen treden tot „De Holtense boeren dansers", de dames Tineke Wolff- Sijl en Dika Egberts-Nijmeyer ge ven U graag alle inlichtingen over de dansgroep, want het is bijzonder leuk dat de oude folklore in ere blijft en daat er zoveel mensen/lan den, hiervoor belangstelling heb ben. De Raad van Europa heeft 1981 uitgeroepen tot tiaar van heg en houtwal". Niet zonder reden heeft men de stormbal gehesen: elk jaar verdwijnen er geruisloos vele kilometers houtwal. Alleen in Twente al is na de laatste wereldoorlog 60% van het oorspronkelijk houtwallenbestand verdwenen! Aanvankelijk werden houtwallen aangelegd om de landbouwgronden te be schermen tegen het loslo pende vee en het grotere wild; maar al gauw om heinde men stukken gras land met houtwallen om het vee in de buurt van de boer derij te kunnen houden. Ook gebruikte men de houtwal als markering van het grondbezit. Op grote schaal werden vooral in de 14e en 15e eeuw honderden kilome ters houtwal aangelegd die heten) te sparen, behield het landschap zijn kleinscha ligheid. Kortom, landbouw en natuur waren nog volko men in harmonie. In de.ja ren na wereldoorlog II is ech ter door o.a. rationalisatie de 18e en 19e eeuw werden de en ruilverkaveling een einde gemeenschappelijke marke- gekomen aan deze harmo- gronden verdeeld en door- nie. De houtwal heeft in de dat de boeren hun nieuw be- ogen van de boer afgedaan zit van houtwallen voorza- als leverancier van gerief- gen ontstond een prachtig hout, als windvanger en kleinschalig landschap. Een schaduwbrenger, als grens- blik op de topografische markering en omheiningDe kaart uit het begin van deze boer ziet in de houtwwal al- eeuw laat van het gebied ten leen nog maar een sta-in- westen van de Holterberg de-weg die maakt dat het een prachtig kleinschalig hooi minder snel droogt en landschap zien dat thans die de manoeuvreerruimte grotendeels weer verdwenen voor zijn grotere machines is. De houtwal vervulde in de beperkt. Bovendien heeft hij toenmalige agrarische ge- behoefte aan elk sprietje de naam „landweer" kre- meenschap (die grotendeels gras om de zware veebezet- gen. Zij dienden om dorpen, een gesloten ekonomische ting per hectare maar te marken en soms hele streken huishouding had) een be- kunnen halen, die hem in te beschermen tegen vijande- langrijke rol. Afgezien van staat moet stellen om een lijke benden. In dit verband de eerder genoemde functies ekonomisch verantwoord denke men bijvoorbeeld aan tüas de houtwal ook de le- inkomen te krijgen. ,(Een de landweer die gelopen verander van geriefhout en voal weg en je kunt weer een heeft - en nog ten dele te van takkébossen voor de fcoe méér houden" lijkt de reconstrueren valt - tussen bakkersoven. Om de 7 a 10 boer te denken en vrij geruis- de versterkingen „Waarde- jaar werd de houtwal ge- loos verdwijnen er dan ook borch" en ,^rkestein" in de kapt, zogenaamd „afgezet", steeds meer houtwallen, gemeente Holten. Vaak werden op min of meer Doordat bovendien de be- Toen hun defensieve taak regelmatige afstanden hoefte aan geriefhout vrij- verdween kregen de land- mooie zware bomen, ge- wel verdween en de manbe- weren eenzelfde functie als woonlijk eiken, gespaard, zetting per hectare steeds de houtwallen die door de Door deze solitairen (die in meer daalde is ook houtwa- boeren aangelegd waren. In het vakjargon staanders" londerhoud een zeer onren- „Evenals in de overige bedrijfstakken speelt ook de boer bouwer opbreken", zo ongeveer opende Sociaal Econo- de teruglopende economie aardig parten. De gevolgen mïsch voorlichter van de OLM de heer Otterman maan- vv van de werkloosheid, de vrij hoge loonkosten, de hoge dag 16 maart zijn betoog (ten aanzien van de algemene rn n Tl f»r» Wf U PU fl rentestand en vooral ook de hoge kosten samenhangend problematiek van de dag), op de voorjaarsvergadering Üiaeuiecu lliainiCllWCCIVCOU met de sociale verzekeringswetten, gaat menig land- OLM afdeling Holten. Volkshogeschool „Diependaal" or ganiseert van vrijdagavond 27 t.m. zondagmiddag 29 maart een alge meen mannenweekend. Dit wee kend is bedoeld voor mannen, die vraagtekens hebben bij hun man nenrol en daar eens met andere mannen over willen praten. De bui allerlei weerstanden, niet alleen by anderen, maar ook bij zichzelf. Tijdens het weekend heb je de mo gelijkheid om samen met plm. 15 andere mannen bezig te zijn met je mannenrol en de maatschappelijke bepaaldheid daarvan. Om zo dui delijker te krijgen watje wilt en hoe tenwereld stelt allerlei eisen aan je dat kunt bereiken. Uitgangspunt mannen, hoe ze zich moeten gedra- voor het weekend vormen de eigen gen, wat ze wel en niet moeten ervaringen, die je tot dusver hebt doen. Veel mannen hebben daar opgedaan. Ook zal er informatie geen moeite mee, kunnen en willen over de mannen-emancipatie aan- aan dat beeld voldoen. wezig zyn. 1 De prijs voor het weekend bedraagt f84.-. Voor verdere informatie en opgave: volkshogeschool „Die- pendaal", Diependaalseweg 8,7475 merken dat ze op die mamer zich- sw MaIkel0 telefoon 05480-2020. zelf met kunnen zijn. Ze willen wel yke de Boer andersmaar krij gen te maken met Er zijn echter ook mannen, die daar wel moeite-mee hebben, omdat z Eén van de oorzaken, zoals gezegd is de conomische recessie waar we met z'n allen mee te maken hebben. Daarbij geeft de heer Otterman aan dat mede oorzaken voor de land bouw zijn, de verzadigde markt, de ongunstige verhouding opbrengsten-kosten en de nu weer lager wordende grondprijzen, wat een nadeel kan zijn bij herfinancie ringen. „Ook de WIR-premie is ge zakt van 23 naar 18 procent en de rentesubsidie is minder gunstig geworden. Toch een aantal externe oorzaken waar de boer in feite weiniginvloed opheeft Problemen die bij de bedrijven zelf liggen zijn gezien de opgedane ervaringen de laatste tijd verschillend. Die be drijven met een vrij grote omvang en tamelijk matige resultaten lij- peld aan een prima stuk onderzie den het snelst verlies. Hetzelfde mersschap en enthousiasme. Een geldt voor de altijd al vrij zwak advies ten aanzien van wel of niet gestane bedrijven; ook zy kloppen investeren zou ik dan ook nauwe- momenteel weer met problemen lijks durven geven. In grote lijnen aan. Het ly kt over te komen als een geldt een goede verantwoorde be tamelijk negatief beeld omtrent de groting. die beslist niet, ook niet landbouwer, maar de bedoeling tijdens de bouw overschreden van het verhaal is juist een aantal wordt. Stilstand betekent achte- voorbeelden aan te geven van be- ruitgang, maar men zal individueel drijven met minder goede resulta- moeten beslissen. Investeringen ten. In de praktijk is het gelukkig mogen zeker niet afhangen van een zo, dat in dit gebied van de OLM bedrijfsvoorlichter, de boer moet maar een klein percentage land- wel degelijk meepraten en meeden- bouwers zich in die problemen be- ken", aldus de heer Otterman vindt. Voorzitterschap Toekomst Voorafgaande aan de speech van Er zijn gelukkig ook positieve ont- de heer Otterman, uiteraard de min wikkelingen te meldenvan land- of meer gebruikelijke agenda van bouwers met goede investeringen, goede technische resultaten, gekop- 1. aan de heer J. Meilink vergunning verleend voor het maken van een paasvuur aan de Okkenbroekseweg; 2. aan de heer H. Simmelink vergunning verleend voor het kappen van enkele bomen bij de recreatiebungalow Postweg 61; 3. aan de heer H. Megelink vergunning verleend voor het kappen van een eik aan de Geskesdijk; 4. aan de heer J. Reilink vergunning verleend voor een interne verbou wing van de boerderij Broekweg 1 U KUNT ZICH VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF, DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIE NEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT IN VERBINDING STEL LEN MET DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETA RIE De burgemeesterlibudt maandag 23 maart a.s. spreekuur tot 11.00 uur Nog steeds worden ze bejubeld, John, Paul, George en Bingo, samen The Beatles. Een legende haast, die de laatste jaren alleen geen muzikaal succes is, maar door de commercie op handige wijze misbruikt wordt. de vergadering. Voorzitter A. v.d. Brink opende de bijeenkomst met zijn visie op het huidige landbouw beleid. De voorstellen van de Euro pese Commissie voor de verhoging van landbouwprijzen voor het sei zoen 80-'81 zijn onder de maat en houden geen rekening met de slechte inkomstenontwikkeling in de landbouw, oftewel voor zeer lage prijzen heeft men nog steeds een kwalitatief hoogwaardig produkt. Verder vond voorzitter v.d. Brink superheffingen onaanvaardbaar en moeten we ervoor waken dat het boerengeld in de EEG-kas niet voor andere financieringen gebruikt gaat worden. „De overheid praat over bezuinigen en arbeidstijdver kortingen, de boer kent geen ar beidstijdverkorting, integendeel, met het hele gezin moet steeds harder gewerkt worden, terwijl het inkomen terugloopt". Bij de be stuursverkiezing werd de heer v.d. Brink wederom tot voorzitter ge kozen door maar liefst 24 van de 26 aanwezigen. De heer J. Stoevenbelt neemt de komende periode de ka- scommissie voor zijn rekening. De heer H. Slijkhuis attendeerde aan wezigen op een „Open dag voor de land- en tuinbouw", te houden ron dom de grotere plaatsen, waarbij een route langs een achttal bedrij ven wordt uitgezet. Men kan zowel per fiets als per auto meedoen; de dag staat geprikt voor 11 april. Restte nog rondvraag en sluiting van de voorjaarsvergadering door voorzitter v.d. Brink die rond half elf een ieder wel thuis toewenste. dabele zaak geworden. Als noodzakelijk onderhoud achterwege blijft wordt de levensduur van een houtwal aanzienlijk beperkt, waar door de kans dat de houtwal over enige jaren „ver dwijnt" toeneemt. In het ka der van werkverruimende regelingen en sociale werk verbanden wordt de laatste jaren zeer nuttig werk ver richt door het onderhoud van houtwallen weer ter hand te nemen. Uitgegroeide houtwallen worden afgezet en zo nodig ingevuld met bo splantsoen. Een goede afras tering rond zo'n' afgezette houtwal is beslist noodzake lijk daar anders het vee de wal vertrapt en de jonge lo ten van de uitgelopen stob ben opeet. Afzetten van houtwallen door vrijwilli gers, al dan niet in vereni gingsverband, vindt ook in toenemende mate plaats. In het kader van het jaar van heg en houtwal worden al deze aktiviteiten, daar waar nodig, gestimuleerd; want hoewel de houtwal voor de agrarische séktor zijn bete kenis heeft verloren, vervult de houtwal voor het behoud van een kleinschalig land schap nog steeds een zeer be langrijke rol. Werkgroep Natuur en Milieu Holten. Stickers, trshirts, onderbroeken, sokken, buttons, verzamel langspe- lers, cassettes met onbeduidende intervieuws, songbooks noem maar op vinden gretig aftrek. Jonge huisvaders en huismoeders schenken hun kinderen dit soort ongein, zijn daarbij ook nog bereid om een niet gering geldbedrag neer te tellen. De dood van het meester brein, de denker achter The Beat- Herinnert u zich nog de kranten- les, John Lennon heeft deze Beatles berichten van vorige maand? industrie weer doen opleven. De TBC-explosie in Zeeuws zegswijze ,de één z'n dood, de ander Vlaanderen. Duizenden mensen, z'n brood' is hierbij zeer goed van vooral jongeren moesten worden toepassing. Nu moet u niet denken onderzocht. Ruim honderd men- dat er aanstaande' zaterdag dit sen bleken besmet te zijn. Vroeger soort praktijken uitgeoefend bin- was tuberculose een gevreesde nen jeugdsociëteit De Schure. In- volksziekte. Maar door ontwikke- tegendeel, alleen muziek is er te lingen in de wetenschap en steeds horen, veel muziek zelfs. Gast betere medicijnen werd deze deejay Gerard Vincent, Holtens ziekte overwonnen. De tientallen enige échte Beatle-freak is beid ge- sanatoria voor tbc-patiënten ver- vonden een avondje te verzorgen dwenen de één na de ander. De met zijn favorieten De overbe- vroeger zo bekende ligtenten bij kende hits van The Beatles zult u boerderijen, waarin patiënten niet te horen krijgen, wel wat min- maandenlang kuurden, zijn mu- der bekend materiaal, enkele vrij seumstukken geworden. Men unieke opnames die de luisteraars dacht dat de tuberculose over- niet of nauwelijks kent. Eigenlijk wonnen was. best leuk, zo zullen de luisteraars een completer overzicht kunnen Maar door allerlei omstandigheden krijgen van het werk van The Beat- reizen van vooral jongeren naar les. Zaterdagavond 21 maart is Aziatische en Afrikaanse landen, deze disco-special te beluisteren de komst van tienduizenden gas- van ongeveer 10 tot 12 uur. Veel tarbeiders uit landen waar tbc nog luisterplezier en tot ziens in J.S. De veelvuldig voorkomt, etc. - worden Schure. weer regelmatig tbc-haarden ont dekt. Zeeuws-Vlaanderen was be paald niet de enige, zij het wel de grootste van de laatste tijd. Ook in Amsterdam werd vorige maand een tbc-haard ontdekt. In diverse plaatsen van ons land werden Bspsi kleinere infectiehaarden gesigna- leerd. Meer dan ooit is het zaak waakzaam te zijn, in hetbelang van de volksgezondheid. De tuberculo- sebestijding exploiteert op vele plaatsen in ons land consultatiebu reaus, waar mensen worden onder zocht, van waaruit patiënten wor den begeieid, medicijnen worden verstrekt, etc. Tuberculosebestij- ding blijft noodzakelijkBinnen kort is er weer Emmabloemcollec- te. Voor tuberculosebestrijding en kruiswerk. Die twee horen bij el kaar, omdat sinds mensenheugenis de kruisvereniging de plaatselijke tuberculosebestrijding verzorgt, in samenwerking met de tbc- consultatiebureaus. Van 23-29 maart is de collecteweek. Mis schien komt er een collectant of collectrice aan de deur. Misschien ontvangt u een girokaart Maar deurcollecte, straatcollecte of gi rokaart - wees royaal. Wanneer u een girokaart ontvangt en geen po strekening hebt, vermeldt dan op de girokaart het bedrag dat u wilt geven en stuur de kaart naar uw bank. de Emmabloem heeft uw bij drage écht nodig Mocht u de collectant mislopen, dan kunt u uw bijdrage overmaken op postrekening 116000 t.n.v. Stichting ,De Emmabloem', Den Haag. i. Houtwallen en boomsingels, heggen vdet eens belangrijkste. Hout enhagen. Groen in de zomer, kaal in mallen bevatten soms vele heel bij- de winter; zij brengen lijn en struc- zondere levensgemeenschappen; zij tuur in het boerenland. Met hun vormen in menig landschap nog wisselende doorkijkjes zijn zij toe- ware bastions van plantaardig en ristisch aantrekkelijk. Maar dat is dierlijk leven.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5