Bouwen aan zuinige auto Onderhoudsvrije accu Nieuwe auto voor gehandicapten Zeldzame race-auto mjsi.ii RAI 81 met rekord bezoekers aantal Extra instrumenten voor Opel Kadett Eervolle erkenning Shell Helpt derweg autoradio LAND-ROVER Enkele weken geleden be richtten we over de erkenning als General Motors Quality De aler van Garage Frans Roelof- fzen in Enschede. Deze be haalde de erkenning voor de vijfde keer in successie. Ook Automobielbedrijf Bleeker in Hengelo ontving dit certificaat over de dienstverlening in het afgelopen jaar. Men is er in ge slaagd te voldoen aan de aller hoogste eisen op het gebied van service-verlening aan de automobilist. Dit was alleen mogelijk dank de inspanningen van het gehele personeel, zowel monteurs, receptionisten als bedrijfsleiding. Op de tv was laatst een uit zending o.a. over auto's voor gehandicapten. Specifiek over een mogelijke ontheffing voor het rijden buiten de bebouwde kom, die slechts sporadisch wordt verleend. Reliant Import Nederland B.V. gespecialiseerd in auto's van het merk Reli ant, richt zich ook duidelijk op de markt voor auto's, die ge schikt zijn om door gehandi capten bereden te worden. Een jaar geleden introduceerde men de FZAM stadsauto, waaraan nu het merk ERAD wordt toe gevoegd. Deze Franse auto heeR een aantal contructieve eigenschap pen die aanpassing aan vrijwel elke handicap mogelijk maken. Zo zijn motor en aandrijving voorin gemonteerd, waardoor met geringe wijzigingen iedere modificatie van stoel en bedie- ning mogelijk is. De carrosserie is van polyester en de ruiten zijn van getint glas. De kracht bron is een Motobécane dub- belzuiger-tweetaktmotor en de overbrenging naar de voorwie len wordt verzorgd door een variabele transmissie, in wezen een vereenvoudigde versie van de DAF Variomatic. Binnen de bebouwde kom mag deze auto door gehandicapten zonder rij bewijs worden gereden. De topsnelheid is begrensd tot 20 km per uur. De personenauto-RAl 81 werd zeer succesvol afgesloten. Veel meer bezoekers dan men verwacht had, bemoedigende verkopen en dat niet alleen in de goedkopere klasse. Hoopvol voor de komende maanden en waarschijnlijk voor het gehele jaar. Dat mag ook wel want het was en is in de autobran che nu niet een erg rooskleu rige zaak. Een ieder weel echt wel dat het maar niet ongcstrafl jaar in jaar uit „hurrxj up" kan gaan. Na goede tijden komen er minder goede. Dat de au to-branche zo sterk zou terug lopen als het afgelopen jaar had men niet verwacht. Maar er zit duidelijk perspectief in en alleen dat al geeft de bran che weer veerkracht. "7- Haaksbergerstraat 1C5 ENSCHEDE Tel. 053-31 97 89 De op de foto afgebeelde Ford race-auto is een zeldzaam exem plaar. Ofschoon de kleine rode race-Ford eigendom is geweest van Sir Malcolm Campbell, éën van de snelste mannen op wie len, is er nooit mee geraced. De inmiddels 47 jaar oude racewa gen werd een zevental jaren geleden gered van de ondergang en zal inmiddels wel tijdens historische races gereden hebben. Een automobielliefhebber in Sussex (Engeland). Paul Foulkes-Halbard, vond deze oude wagen in een garage en in onberispelijke staat en bijna nog nooit gebruikt. Hij kocht de auto en reed er mee naar huis. De auto moet goed zijn voor ruim 1G0 km per uur en is voor zien van een Ford model Y motor, indertijd de motor in de eerste personenautó die in Europa voor ongeveer f1200.- werd verkocht. Dit Ford model kreeg destijds de naam Popular. De race-auto werd indertijd speciaal gebouwd voor leden van de familie Ford in Amerika. Omstreeks 1935 gaf de familie Ford de auto aan Sir Malcolm Campbell, die toen met zijn fenomale Blue Bird automobielen tal van snelheidsrecords maakte. Met deze auto is nooit geraced, zij werd alleen als een pronkstuk aange houden en uiteindelijk verkocht, aldus Leo Villa, die jaren lang monteur was bij Sir Malcolm. ■l Imh'i'A 1 "i.U'iVTV ccn stijging met 14% Lo.v. 1979 en het hoogste tot nu toe bereikt. Dc produktic van be drijfsauto's nam met 15% toe tot bijna vier miljoen exem plaren. Op het ogenblik bestaat de Europese markt voor perso nenauto's voor GS% uit ver vangingsaankopen, maar in 1990 zal dit zijn opgelopen tot 89%. Deze voorspelling deed Fiat in dc onlangs verschenen In 1980 heeft de Japanse au to-industrie ruim 7 miljoen personenauto's geproduceerd, Kamel Duitsland heeft voor de middenconsole van de Opel Kadett een inbouw-unit ge maakt, waarin twee extra in strumenten geplaatst kunnen worden. Op een eenvoudige manier kan deze cockpit in de bestaande tunnelkonsole beves tigd worden. De meters hebben een doomsee van 52 mm. en bv. een vacuum- en een volt meter zullen nuttig kunnen zijn. Ruim twee miljoen vrouwen hebben een rijbewijs. liet aan tal mannen dat gerechtigd is een auto te besturen ligt nog iets hoger. Dat bedraagt 3,5 miljoen. Op een totale bevol king van 14,3 miljoen hebben dus 5,6 miljoen Nederlanders het «rose" bewijs. Van die 5,6 miljoen heeft zo'n 70 procent <3J) miljoen) een eigen auto of een auto ter beschikking. brochure. „Fiat in the eigh ties". Voor Italië liggen deze cijfers op resp. 57% en 857c. De totale markt voor perso nenauto's daalt op het ogen blik, van 10,6 miljoen in 1979 tot ca. 10 miljoen in 1981. Daarna zal weer een stijging optreden tot 10.7 miljoen in 1985. Het is de bedoeling van Fiat het marktaandeel in Ita lië. dat geleidelijk is teruggelo pen tot 50% in 1979 weer op te voeren tot 567c in 1985. In de andere grote Europese markten (buiten Italië en Spanje) wil men stijgen van 4.97c naar 5.5%. De produktie zal dan weer het niveau van het begin van de jaren zeven tig hebben bereikt Deel 19 van „Shell helpt" werd vrij recentelijk landelijk verspreid. Het handelt over het onderwerp: Wat er komt kijken bij het kopen van een auto. Nieuw of gebruikt? Wat zoekt u eigenlijk? Een proefrit: het mag en soms moet het Dit is een niet onbelangrijk aspect bij het gaan kopen van een auto. Maak een lange proefrit Dan ervaart u hoe de auto rijdt, hoe u achter het stuur zit, of er voldoende ruimte is etc. Denk niet, dat een proefrit meteen inhoudt dat u de auto ook moet kopen. Zo zijn er verschillende interessante on derwerpen in te vinden. Het Lips Autotron in Dru- ncn organiseert een landelijke wedstrijd, die tot half april duurt. Het motto is; Denk mee over het bouwen aan een zui nige auto. Publick en profes sionals worden met deze wed strijd uitgedaagd hun visie te geven op heden en toekomst van het bouwen aan ccn zui nige auto. De beste inzendingen van het publiek worden van half april tot en met september van dit jaar tussen de inzen dingen van de professionals tentoongesteld in het Autotron te Drunen. Met dit initiatief hoopt het Autotron een bij drage te leveren aan het be wustwordingsproces met be trekking tot de noodzaak van het bouwen van meer zuinige auto's. Aan het meedenken over het bouwen aan een zuinige auto worden zes aspecten onder scheiden: motor, brandstof, vormgeving, onderhoud, rijge drag en omgeving. Elk van de inzendingen mag op één of meer van deze aspecten be trekking hebben. De inzendin gen kunnen bestaan uit één op één constructies, schaalmodel len, maquettes, opstellen, teke ningen en foto's. Het is aan een ieder toegestaan om alleen of in school- klas- of groepsver band mee te doen aan deze wedstrijd. Voor de beoordeling wordt een onderscheid ge maakt naar de leeftijdsgroepen jonger dan 16 jaar en 16 jaar en ouder. De inzendingen worden be oordeeld door een deskundige jury, bestaande uit vertegen woordigers van de ANWB, Bo- vag, Renault, Rijkspolitie, Shell en TNO. Per categorie worden diverse prijzen ter be schikking gesteld, waaronder geldprijzen tot vijfhonderd gul den. Maar nu een ervaring op pa pier gezet die aantoont hoe het nu niet moet. Een van de ruim 450.000 bezoekers die wij als redactie heel goed kennen be zocht op de eerste maandag van de tentoonstelling een aantal stands om geïnformeerd te worden. Zijn voorkeur ging uit naar drie merken, waarvan hij er inmiddels twee had kun nen proefrijden. Voor het derde merk liet hij op de RAI een bon invullen die naar de dealer ging. Vier dagen later ontving de betref fende mijnheer ccn folder thuis die hij ook al meegenomen had. Misschien niet helemaal juist maar impulsief benader den wc de importeur van dat merk die onmiddellijk aktie nam. Nog geen half uur later werd er gebeld door de dealer om een afspraak voor ccn proefrit te maken. Dat had na tuurlijk al veel eerder dienen te gebeuren, aangezien hij ca. anderhalve weck daarvoor dc showroom van de dealer be zocht had cn door de verkoper alleen gelaten werd zonder be geleiding. Tijdens de proefrit functio neerde de verlichting slecht cn moest een auto-pcclidienst 's avonds te hulp komen. Weer op gang gebracht viel enige tijd later de verlichting voor een deel opnieuw uit. Je kunt zeggen het was of de duvel er mee speelde. Toch blijkt ook hier duidelijk uit dat persoon lijke begeleiding!motivering van een verkoper ccn uitermate be langrijke zo niet noodzakelijke zaak is. De eerste indruk kan vaak bepalend zijn en er zal heel wat overreding voor nodig blijken te zijn om die klant wel in die bewuste auto te krijgen, c.q. hem cr één te verkopen. Wat niemand vermoed maar wel gehoopt had is gelukkig uitgekomen. Het rekord aantal bezoekers van de Personenauto RAI 1973 werd zelfs overtrof fen. Ruim 450.000 mensen kwamen de RAI binnen om naar de honderden personenauto's te komen kij ken. Alle sombere verwachtingen ten spijt waren er meer bezoekers dan ooit tevoren en werden er goe de zaken gedaan. De nieuwe Mini Metro trok een enorme belangstelling en bij veel andere merken ging het niet anders. Volvo Neder land was uitermate tevreden over de resultaten. Men con stateerde grote belangstelling voor de auto in het algemeen en concludeerde daaruit dat de auto niet meer weg te denken is in het dagelijks patroon. Ook voor de duurdere grote modellen als de GLE en de turbo was veel animo. Alfa Ro meo oogst veel succes met de Alfa Super modellen, maar ook was er flinke belangstelling voor de 4- en 6-cylindcr coupé versies, evenals voor de Gi- ulictta en Alfetta sedans. Zo was het overal het geval en dat zal de komende maan den een positieve uitwerking hebben op de mogelijkheden in de autobranche. De afgebeelde foto werd op de dag voor de opening gemaakt, toen ieder een nog druk in de weer was om de stands aan te kleden. Stilte voor de „bezoe- kers"storm storm. Niemand had nog een idee hoe het be zoek zou zijn en dat er na 11 dagen ruim 450.000 .bezoekers geteld werden, waarvan de eer ste zondag met meer dan 60.000 belangstellenden de kroon spande. Een persbericht van General Motors informeert over het exacte aantal verkochte exem plaren tijdens de RAI-periode. Opel verkocht 438 auto's, waarvan de meeste uit Kadetts bestonden. De Amerikaanse GM-modcllen, Chevrolet, Pon- tiac, Oldsmobile, Buick en Ca dillac, daarvan werden 84 au to's verkocht. Ook BMW no teerde veel orders. Bij de Ja panners ging het niet minder. AC Dclco, een onderdeel van General Motors, brengt op de Europese markt een onder houdsvrije accu. In Amerika worden alle GM produkten al voorzien van deze accu, die Opel ook standaard zal gaan .plaatsen in kadett en Ascona. Op een later tijdstip volgen ook de andere modellen. Be langrijkste eigenschappen van deze accu zijn: Water behoefte noit te worden bijgevuld, perio dieke controle is overbodig. geen oxydatie aan poolklem- men, accuzuur kan niet overlo pen en een ingebouwde vlam- weerder. Deze Freedom accu is nieuw van ontwerp en con structie, waarbij de ontwerpers gebruik maakten van nieuwe grondstoffen en scheikundige principes. De levensduur is be duidend langer dan van de ge wone loodzuuraccu, daarbij is het rendement hoger en wordt de lading langer behouden. De garantieperiode bedraagt twee jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7