y ledi isch e die nste n* ouwm Kerkdiensten Ad Ploeg voor de WD afd. Holten f200; Korting op de nieuwste André Jamei vouwwagens! vooar iedereen die iets te bouwen of te verbouwen heeft C Efficiënt vervoeren tegen de laagste kilometerprijs. ^Xen^t^,eCk0,ramit- vrrrrn-oSe^nst Die weet wat goed kamperen is. AGENDA f SÖ1B- - S -m 1^1 SUZUKI f Autobedrijf ten Harkei Topper» In de V S. en Canada. Nu óók op de NcdorlsndM Onlangs heeft de gemeenteraad besloten aan het planologisch bu reau H-Part te Deventer opdracht te geven tot het maken van een wegenplan voor de gemeente. De ontwikkeling van het verkeer en de bevrediging van de woningbe hoefte zijn zo nauw met elkaar verweven, dat bij het bouwen van nieuwe woonwijken planmatig te werk moet worden gegaan, ook wat de verkeersbehoefte betreft. Het is misschien interessant te we ten wanneer voor het eerst in Hol ten een soort wegenplan tot stand kwam, dat een beter verkeer in ons dorp mogelijk maakte. Naar de tegenwoordige begrippen een mi- niscuul klein plan dat toch al een grote verbetering betekende voor de toen heersende toestand. In 1806 werden namelijk de eerste besprekingen gevoerd over een straatweg door het dorp Holten. De aanleiding hiertoe was de omstan digheid dat verschillende katers (keuterboertjes), die, wegens ge brek aan contanten, de pacht niet konden betalen, meer en meer een broep begonnen te doen op het medelijden van de maregenoten. In plaats van de pacht kwijt te schel den wenste men deze te laten ver dienen door diensten te vorderen, zogenaamde hand- en spandien sten, bij het aanleggen van een keiweg door het dorp. Alvorens op het, voor die tijd, belangrijke be sluit in te gaan, is het noodzakelijk in het kort te schetsen hoe de so ciale en bestuurlijke omstandighe den in die tijd lagen. Zoals blijkt sprak men toen nog niet van de gemeente, maar van de Marke van Holten, waartoe behoorden Holten, Kruising Dorpsstraat Larenseweg begin jaren 1900. Holtercüjk, Neerdorp, Dijkerhoek, Beusenberg, Heihuizen, Borkeld, Langstraat, Look en Espelo, ver- ling van 1798, maar waar schijnlijk is men in holten nog geruime tijd op de oude voet doorgegaan. Gecom mitteerden werden later tangstraat, took en Espelo, ver- 00^ gedeputeerden ge schillende buurtschappen die he- nOemc*. den ten dage ook nog bestaan. n\/CDlfl/criMrcM Waarschijnlijk is de marke van Hol- ^vcnWhollNJuEN ten ontstaan in de allereerste tijd De overwegingen, welke tot het na de grote volksverhuizing plm. aanleggen van een „keiweg" door 500 jaar na Christus. Van de ont- het dorp hebben doen besluiten, wikkeling in de eerste eeuwen van waren de volgende: (uit deze be- haar bestaan is nauwelijks iets be- naming moet worden afgeleid, dat kend. In de drie markeboeken, deze eerste harde weg uit veldkeien welke zijn bewaard gebleven wordt heeft bestaan): „Dat door het dorp als vroegste jaar gesproken over Holten de grote passage loopt en de een „marckecedule" van 1474. De weg in het dorp vooral des winters marke bezat in het Holterbroek en in het Espelobroek gemeenschap- pelijke gronden, waar heel vroeger turf gestoken werd en waar later het vee weidde. zeer slecht is, ja bijna onbruikbaar, zodat er gedurige klakten zijn over den dorperweg en het den ingeze tenen van het dorp niet alleen voor hun zeiven schadelijk is, maar ook tot weinig eere verstrekt, daar zij keistenen in overvloed bij de hand hebben en met weinig kosten en gezamentliche hulp eene behoor lijke straatweg binnen korten tijd door het dorp konden erlangen, daar de distancie door het gehele dorp, van de Denneboom af tot de Zwaan toe, slechts ene distancie is van ongeveer hondert en dertig roeden (de logementen „de Denne boom" en „de Zwaan" waren o.m. de pleisterplaatsen van de post koets). In 1878 was de Denneboom gemeentehuis en woning van bur gemeester Jannes Vincent en stond op ongeveer de plaats waar nu boekhandel Heusinkveld staat. Herberg „De Zwaam" stond aan de Smidsbelt, de gevelsteen met de zwaam zit nu nog in de gevel van de garage van het transportbedrijf J.H. Müller). „Hoedanigen straat weg aan arbeidsloon slechts hon dert rijksdaalders aan de mark zoude kosten, mids dat de keiste nen door de onvermogende mar kenkaters in plaats van geld wier den gegraven en verzameld en zij lieden mede arbeiden, zo verre zij daartoe konden worden gebruikt, en dat voorts de ingezetenen van het carspel en vooral de dorpelin gen teffens medewerkten en de ste nen en het zand, daartoe nodig, buiten enige kosten van de markt, wilden aanhalen, waaromtrent men bij de ingezetenen eene ge paste genegendheid meend te be speuren om tot dit heilzaam doel mede te werken. Als wanneer met kleine opoffering, van de zijde dezer mark te doen, eene bekwame straatweg van één roede breed en hondertdertig roeden lang door het gehele dorp binnen korten tijd ge legd zoude zijn tot groot nut en voordeel van deze markt en carspel (kerkdorp). Het dorp Holten was nog erg klein. Aanvankelijk was de marke alleen bewoond door land bouwers, de eigenlijke ge rechtigden. Doch allengs werd ook aan de handwerk slieden en boerenarbeiders vergund zich in de marke ergens te vestigen, en aan Vrijdag27 februari as. om 20.00uur deze was toegestaan, tegen spreekt het WD-Tweede Kamerlid enige vergoeding een klein AdPloe^in restaurant „De Wielen" 2 £2 °p de Holterberg. De afgelopen gedeelte van de grond tijde- week vernamen we dat president lijk te gebruiken. Dat wer- Reagan van de Verenigde Staten den kleine boertjes, die de de overheidsuitgaven in totaal toegewezen markegrond sterk gaat inkrimpen maar de uit- meest moesten ontginnen u ~i' en daarvoor pacht betaal den, zij kregen de naam van .Als reden daarvoor noemt hij „de J --- -O--- - ,nja icueii uaarvuor noemt mj „de kotters, koeters, keuters of enorme groei van de militaire katers. De eigen geërfden en macht van de Sovjet Unie". Vinden de gewaarden in de marke vormden een aristocrati sche klasse, die de marke zaken beheersten en zich hoog achtten boven ande- we dat in Nederland dezelfde con clusies moeten worden getrokken? De heer Ploeg zal hier ook op in gaan als hij de vraag stelt: „Is de "WU5 UV.JJV1/UU u w tuiuc- au wc viaag ölClt. „15 ue ren. Ten tijde van de in de navo sterk genoeg?" ongetwij- aanhef gevoerde besprekin- felti er opwekkender zaken te gen werd Holten nog be- bediscussieren ook al is het op dit stuurd door een markerich- J™™™'in de landjioiiUek wei een teerden. Men zou kunnen van deze problematiek echter, die zeggen de huidige gemeen- ons toch allen aangaat, rekent de teraad. Die werden oficieel WD-Hoiten er op velen te mogen ingesteld bij de Staatsrege- begroeten op deze avond. (Nu bestellen en vóór «MWasad Bi 31/3/81 afhalen) BWI qUI JOHAN'S CAMPING TOTAAL BW, Geesterenseweg 22, Tel. 05499-1215, Vriezenveen. KWIJTSCHELDING Zoals uit het volgende blijkt wilde het markebestuur niet veel geld kwijt en de katers hun schuld slechts kwijtschelden als ze er maar voor wilden werken. Tot in de twin tiger jaren bestonden er o.a. in het naburige Bathmen nog registers voor hand- en spandiensten. „Dat de opoffering van de mark ten dien einde dan slechts zoude bestaan in enige restanten van markenkaters, die onvermogend zijn en van wien de afgetredenen markenrichters - blijkbaar ging het om een lange termyn - geen geldpagt bekomen kunnen en welke verschulde pag- ten deze lieden dan in keistenen en arbeid zouden kunnen voldoen, alsmede ook in een bijslag uit de marken-kassa van hondert rijks daalder in gelden of zoveele minder als bij aanbesteding dit roedenge- tal voor het leggen der straat aan verdere arbeidsloon zoude bevon den worden te bedragen. En indien de erfgenamen dezen voordracht gouteert, dan verzoeken marken richter en gecommitteerden dat tot de uitvoering van dit plan eene commissie mag worden benoemd, die hetzelve in het werk stellen, is het dan niet in ééns, dan tenmin- sten voor een gedeelte, en zo voorts, succes!velijk, totdat het gehele werk za! zijn voltooyd, mids dat de mark geene verdere toelage daar toe zal behoeven te verlenen dan hetgeen hierboven is verzocht en gevraagd."Men vreesde blijkbaar de weg van „hondertdertig" roeden niet in één keer te kunnen aanleg gen. VOORSTEL AANGENO MEN Met algemene stemmen werd het „eerste wegenplan" van Holten „geapprobeert en de verzochte toe lagen geaccordeert". Ter vergader ing van 3 september van het vol gend Jaar stelden markerichter en gecommitteerden voor „dat nog twee personen, in het dorp wonen de, nevens hun mogten worden ge- committeert om opzicht te hebben tot het aanvoeren van steenen, zand en verdere materialen, mits gaders het leggén der straate; Voorts dat de heeren afgegaene marckenrichters mogten verzocht worden aan hun op te geven, welke marekenkaters in korting van hun restante pagt schuldig gebleven waren; en dat de marke aan de commissie tot de straatweg gelie ven te permitteren om deze schul dige markencaters in korting van hun restante pagten bij het leggen der straate te mogen employeren". (aan het werk zetten). Het voorstel werd aangenomen en in de commissie van bijstand be noemd de onderschout Jan Schui- tert en Jan Vincent. AANBESTEDING Een jaar later was het werk reeds „publijk aanbesteed voor agtien stuivers min een deuit de Rhijnlandsche quadraat roede". In 1810 werd nog besloten „geen verdere toelage uit de mar- kencasse te geeven" dan de daarvoor op de begrooting uitgetrokken som. LARENSEWEG Veertien jaar later werd de straatweg door het Broek (van Holten naar de Schip beek) aangelegd, de latere provinciale weg weg Holten-Gelderse grens. Ten behoeve van de straatweg naar de Duitse grens wer den omstreeks 1829 enige gronden van de Holter marke onteigend. Op 7 mei werd besloten hiervoor be taling te erlangen en des noods „het Koningrijk des wegen te actioneren". By besluit van 17 september 1834 werd voor het gedeelte van deze weg van Holten naar Rijssen f 500.- subsidie verleend. Door wie vermeldt de geschiedenis niet. OPHEFFING MARKE De opheffing van de marke en de verdeling van de gezamenlijke ei gendommen heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Op 18 september 1808 is men er mee begonnen, op 1 november 1845 werd door de erfge namen vergadering een plan vast gesteld, maar het duurde nog tot 1883 dat het pleit was beslecht. Maar dat is een ander verhaal. W.B. Literatuur: Uit het archief van de Marke van Holten, door J. de Graaf. Erven JJ. TijLZwolle, 1918 Vrijdag: 27 februari Jeugdsoos „De Schure" gesloten. 13.30 uur: Voorlichtingsmiddag over snümaisteelt in café-rest. „De Poppe". 20.00 uur Openbare vergadering WD afd. Holten in rest. „De Wie len" (zie ber.) Zaterdag 28 februari 23.30-16.00 uur Snoeken met le vend aas voor leden Hengelsport vereniging „De Rietvoorn" in het „Catsmeer". 13.45 uur: Start Carnavalsoptocht Keizersweg (bij politiebureau). 15.15 uur: Kinderkarnaval in feest zaal „De Poppe". 20.20 uur: Bonte carnavalsavond in feestzaal „De Poppe". Zondag 1 maart 13.30 uur Gekostumeerd voetbal op sportpark „Meermanskamp" 14.00 uur. Discobal in café „De Wippert" (zie adv.) 16.00 uur: Kleintje carnaval in hof- bar Jan Maats. 19.30 uur: Boerenkooldiner „Fien- pruevers" bij „Tonnie en Betsie". 19.30 uur: Boerenkooldiner „Fien- preuvers" by „Tonnie en Betsie". Maandag 2 maart 20.00 uur: Rosenmontag by „Ton nie en Betsie". 20.00 uur: Algemene Ledenverga dering M.A.C. „De Holterberg" in clubhuis „De Biester". 20.00 uur: Tienercarnaval „Musky" in „de Schure". Dinsdag 3 maart 15.30 uur Bejaardencamaval in hofbar Jan Maats 20.00 uur-0.00 uur Finish carnaval 1981 in hofbar Jan Maats. 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Be- thaniè". Woensdag 4 maart 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dijker hoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Het Bonte Paard". Donderdag 5 maart 19.30 uur Informatieve bijeen komst i.v.m. „Straten voetbal toer nooi '81" in kantine S.V. Holten. 20.00 uur: Onderlinge oefenwed strijd afd. EHBO Holten, Goor en Markelo/Diepenheim in gebouw „Volksheil" in Diepenheim. Zaterdag 7 maart Overijsselrit K.N.M.V. Start en fi nish bij camping „Veneklaas". 10.00-17.00 uur Jubileum postze gelruilbeurs „H.P.C." in aula Scho lengemeenschap (zie bericht). 19.30 uur: Uitvoering Sportvereni ging „BATO" in sporthal „*t Mos- sink" (zie adv.). 20.00 uur: Reünie „The Sensation Rockets" in zaal „De Poppe". Maandag 9 maart 19.30 uur: Ruilavond r nse Postzegelclub in rest. „Vos.. .1". 20.00 uur: Kringwedstrijd in EHBO-gebouw te Olst o.a. met deelname afd. Holten. Maandag 16 maart 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Epselo Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in „Trefpunt". Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 EOOR IBITÜ za. 9.00-12.00 IeLB547f-228« ULI5HMH7 koopavond Goor Slslliului 24 IU|vt|l5 donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak V W r. j. - y mi ARTS W.R. van Couwelaar, Keteersweg 32, tel. 35 53. Spreekuur 11.00 en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr. T. Kamphuis-Kenkhuis, Groe- neweg 20, Gorssel, tel. 05759-22 85 b.g.g. 05700-2 27 00. U kunt de wijk verpleegkundige in ieder geval be reiken 's morgens voor 7.00 uur en 's middags van 13.00-14.00 uur, bu reau St. Kruiswerk, Gaardenstraat 11, tel. 14 36. TANDARTS H. Scheffer, Prinses Julianaplein 12, Goor, tel. 05470-25 00. Spreek uur spoedgevallen: 17.00-17.30 u. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 5, tel. 05483-15 15. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon "dienstdoende arts of alarmnummer 011. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 12 01 en 15 17. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in wykgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur. Spreekuur wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw Stich ting Kruiswerk, Gaardenstraat. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING „MIDDEN-OVERIJSSEL" Bureau Kruisgeb. Gaardenstraa 31, tel. 27 84. Spreekuren Alg Maatschappelijk werk ma. t.e.m vrijd. 8.30-9.30 uur en volgens ai spraak. Gezins- en bejaardenven ma t.e.m. vrijd. van 8.30-9.30 uui Tel. hulpdienst tijdens weekeind 05486-1 64 65 GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing electriciteit en gasvoorzi i ning, telefoon 18 14. POLITIE Telefoon: 13 52 en 26 55. Na 18.1 uur bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Telefoon: 00 11 (dag en nacht). Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. W. Vons, 19.15 uur ds. C.C. Addink. Uitgangscollecte Voorjaarszendingscollecte. Op pasdienst: Bertie Veneklaas Slots en Fennie Lammers. R.K. Kerk Zaterdag: 17.00 uur, zondag 9.30 uur. st 90 E-3323 met een keuze in elke klasse Noordachteresweg 10, MARKELO Tel. 05476-1619 Deldcnsestraat 7, GOOR jBtthatfaL Tel. 05470 - 2801 Geref. Kerk 9.30 en 15.00 uur ds. E. Overeem van Enter. In beide diensten is de le coll. voor V.U., Ned. Bijb. Genoot schap en Toerustingscentrum en de 2de voor rente en aflossing. Kin- demevendienst klas 1 en 2 o.l.v. Henk Beltman. Oppasdienst: Herma Tromop en Jenny Aanstoot. Mevr. Veldhuis-Willems, mevr. Smid-Manenschfin en Fokkelien Schuppert (res.) Dijkerhoek 10.00 uur ds. C.C. Addink. Uit- gangscolL Voorjaarszendingscol lecte. Okkcnbroek 10.00 uur ds. A.M. van der Neut van Nijverdal. Zendingsbussen bij de uitgang. De heer U. Korte (20 jaar) als derde Nieuw Hcctcn k°k in dienst bij ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg won de tweede prijs, Zaterdag. 19.00 uur, zondag 8.00 en tijdens een culinaire show in Zuid- 0 uur. Laren'. Het ging hierbij om een jaar lijkse tentoonstelling en hij won de prijs in de open klasse, ingezonden schotels. Hij maakte een vis-paté schotel, van talbot en zalm.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3