WMIECTIIPIIIM! is pas echt tuinieren KRASSEN OP UW TAFELTJE? Blank eiken h^eft Zelf zaaien uiwig?! s 8 T.P, 102 Behoort het bezitten van een lintzaagmachine tot uw vu rige wensen, geachte zelf doener? Ze zijn er tegen woordig al voor nog geen vijfhonderd gulden, zoals deze. Nou ja.nog geen. het is een hele hap maar u hebt er wel een stuk precisie- gereedschap voor met de zelfde mogelijkheden als zijn grotere en duurdere broers. Zulke mooie bloeiende bollen in uw tuin, is dat geen prachtig vooruitzicht? Uw tuin zal waarschijnlijk iets bescheidener van omvang zijn maar de bloemen zullen er niet minder om zijn. Het is nog niet zo ver maar het komt wel zo ver, over een paar maanden. Toch is deze foto onlangs gemaakt en wel op de 48e West-Friese Flora die tot en met 22ste werd gehouden in de veilinghallen van Bovenkarspel. Uw salontafel wordt natuurlijk elke dag gestoft en het tapijt krijgt ook elke dag een beurt. Op uw stoelen, fauteuils en banken ligt hetzelfde laagje stof, dat elke dag dikker wordtKomt dit laagje stof met huid talg en transpira- tievocht in aanraking dan kunt u wel raden wat er gebeurt. Daarom moet de bekleding van uw meubels minstens één keer per week - twee keer is beter - worden gestofzuigd. Zit het stof vast dan eerst met een niet te zachte borstel bewerken. Nooit met een matteklop- per afranselen, want dan kan het weef sel worden beschadigd. Poolweefsels, zoals velours, trijp of pluche altijd bor stelen in de richting van de pool of vleug. Dus niet tegen de poolrichting in schuieren. Daarna stofzuigen. Het beste is: eerst stofzuigen, dan borste len en vervolgens weer stofzuigen. Zuigmond van kunststof gebruiken. Is de bekleding door onvoldoende stof zuigen erg vervuild, dan geheel rein igen met droogschuim van bekend fa brikaat. Ongeveer 20 minuten laten inwerken en daarna het achtergeble ven poeder wegzuigen. Vooraf goed borstelen en stofzuigen. Afneembare kussenovertrekken van draion plat- weefsels kunt u in een handwarm sopje reinigen. Spelen in een ruim bad. Niet wringen, drukken of knijpen. Het gaat ook in de wasmachne, mits de stof mooi vlak wordt gehouden. Draion stoffen drogen zeer snel. Doe de hoezen in vochtinge toestand weer om de vul ling. Draion velours kunt u beter che misch laten reinigen. Eigentijdse chroombuis- meubelen naast een antiek aandoende secretarie, waarom eigenlijk niet. Mo dern comfort gekoppeld aan de rustieke stijl van toen. Materialen van nu, zoals Textielvezel Draion, waar van woningtextiel wordt gemaakt, hebben zoveel pluspunten dat men ze zelfs in de hoogst geclassificeerde antieke kamer niet zou wil len missen. Wie nog eens terugblikt op de ach ter ons liggende jaren, waarin in terieurs dikwijls gedomineerd werden door zware, donkere rustiek-eiken meubelen, zal mis schien aangenaam verrast zijn door de huidige trend naar lichte en luchtige, zogezegd „opgeruim de" interieurs. Interieurs, die vo lop ruimte laten voor de persoon lijke voorkeuren, de individuele keuze. In goede interieurzaken zie je al menig voorbeeld van deze nieuwe trend met zijn eigentijdse materialen en vooral ook blanke houtsoorten. Blank eiken heeft voor de houtlief hebbers duidelijk de plaats inge nomen van het donkere eiken. Maar dan wèl in een totaal andere vormgeving dan wü gewend waren. 1 De meubelen zijn minder omvang rijk geworden: kamerhoge, wan- dbrede kastwanden zult u steeds minder aantreffen. Het dressoir is ook weer helemaal in ere hersteld. Boenwas-fanaten zullen van een koude kermis thuiskomen, want de nieuwe eikehouten meubelen met hun „zilvermatte" afwerking vra gen bijzonder weinig onderhoud. Het gebruikte eikehout is door gaans van een uitstekende kwali teit en komt uit de beste groeige- bieden, zoals Frankrijk, met name uit de Elzas: het klimaat is daar zo inlld dat niet alleen de wijndruif er uitstekend gedijt, maar ook de fraai gekleurde eik, die gekenmerkt wordt door een zeer gelijkmatige hout/metalen garages/schuurtjes carport kweekkas kippehok blokhut volière kantoren structuur. Deze maakt eikehout zeer geschikt voor de verwerking tot de prachtige, eigentijdse blank-eiken meubelen, waar met name de vakpers tijdens de onlangs gehouden Meubelinkoopdagen (de vakbeurs op meubelgebied) bij zonder veel belangstelling voor aan de dag legde. Bij deze meubelen hebben de ronde lijnen plaats ge maakt voor meer strakke, rechte en hoekige vormen en facetranden. Een stijl, die sterk doet denken aan die uit de jaren twintig. Toen, juist tussen de beide wereldoorlogen in, werd immers sterk geijverd voor een betere wereld, die niet zo stoffig en benauwd moest zyn. Ook over bouwen, wonen en inrichten ont stonden heel andere ideeén. En hoewel namen als Comelis van der Sluis, Willem Penaat, Brunotti en Wouda al meer dan vijftig jaar ge leden opgang maakten, zijn de meubelontwerpen uit die tijd. ook nu nog heel modem en misstaan zü geenszins in onze eigentijdse inte rieurs. Ook nu zijn de meubelstylis ten kennelijk anders gaan denken over wonen en inrichten: verfris sende vernieuwingen zijn daarvan het resultaat Een voorbeeld daar van is de Silhouet-kollektie van Topform: net als in de jaren twintig ziet men hier volop decoratieve ambachtelijke details, echter zon der tierelantijntjes. Men heeft dui- aeojK gesuexfw tutur méér eenheid in het interieur. Niet meer een kastje-zus, een tafeltje-zo en een stoel-die-er-eigenlijk-niet-zo-bij-pas (maar zo lekker zit). Nee, er is dui delijk sprake van een totaalpro gramma, waarin steeds dezelfde lijnen terugkeren. Door de hoogte van armen en ruggen van de zit meubels op één niveau te brengen en de kleuren op elkaar af te stem men, krijgt men als resultaat een rustig, evenwichtig en voornaam interieur, waarin het prettig toeven is en waarin men de „donkere" wolken van alle dag even van zich af kan zetten. Wat is er leuker dan zelf uw eigen groenten, planten en bloemen te zaaien? Moeilijk? Dat valt reuze mee. Iedereen kan zaaien. Het gaat bijna vanzelf. U moet alleen af en toe wat helpen. Zaaien is zo leuk omdat het veel voldoening geeft Wat is er dank baarder dan te kunnen wijzen op een eigen produkt in de tuin of in de vensterbank? Om trots aan tafel te kunnen zeggen: „Dit is nou groente uit eigen tuin". Geduld hoeft u er nauwelijks voor te hebben. Wel een plekje waar u het zaad kunt laten kiemen. Een lichtrijke plaats is noodzakelijk voor een goede groei, van de kiemplantjes. U kunt bin nen in een zaaibakje zaaien, of bui ten in de volle grond, als de soort het toelaat Tegen de tijd dat u anders volwassen planten voor uw kamer zou kopen, hebt u uw eigen produkt al klaar. En bovendien bent u er nog een stuk voordeliger mee uit Als u echt van de natuur houdt en dus van planten, dan is het iedere keer weer spannend om het gehele groeiproces van het zaadje tot plant mee te maken. U hebt altijd succes (bij uzelf en bij anderen) als u eens iets zaait watje niet elke dag ziet Vooral die groen tesoorten die zo exclusief zijn dat de groenteman ze nauwelijks heeft, zijn de moeite waard. Als ze ten minste in ons klimaat kunnen groeien. Maar als u in Nederland het zaad kunt kopen zit dat wel goed. IJssla is ook sla, maar toch weer anders als kropsla. Houdt u van iets pittigs, probeer dan eens rammenas, een frissmakende krui dige witte wortel. In fijne plakjes heerlijk bij een pilsje of als extra smaakmaker bij een groene salade. Iedere huisvrouw met een beetje woonervaring weet dat de bladen van lage tafels nogal kwetsbaar zijn. Een vergeten plasje koffie, thee of wat dan ook veroorzaakt spoedig een lelijke kring en een brandende sigaret die van de asbak tuimelt, geeft een nare schroeivlek en dan niet te vergeten aardewerk schaaltjes, pullen en asbakken. Aan de onderkant zitten soms van die geniepige scherpe puntjes en als je zo'n ding verschuift, heb je een kras op het tafelblad. Er zijn ook bloempotten die doorzweten, maar dat merkje pas als het te laat is. Houten bladen zijn meestal gelakt, maar oude teaktafels zijn dikwijls met olie behandeld en onderhou den. Wordt op zo'n blad een glas hete melk gezet dan zal door de warmte de olie op die plaats dunner worden en dieper in het hout zak ken. Dan ontstaat een donkere vlek, die niet meer is te verwij deren. Gelakte bladen zijn over het alge meen goed bestand tegen alles en behalve de fabrikant - eigenlijk nog wat, maar het vervelende is dat niemand precies weet welke lak gebruikt is. Daarom is het beter, er van uit te gaan dat de lak kwets baar is en dat onderleggertjes ge bruikt moeten worden. Hierbij komt nog dat hout kan uitdrogen. Het gaat dan krimpen en daardoor kunnen haarscheurtjes in de la- klaag ontstaan. Een vergeten plasje water kan door die bijna on zichtbare scheurtjes onder de la- klaag komen en dan is de kans groot op witte vlekken. Lak ter plaatse wegschuren en opnieuw lakken. Er zijn krasvrije lakken, maar dan bedoelt men dat de lak zeer goed bestand is tegen krassen, maar zelfs een stalen scheepsdek is niet kras vrijGebruikt u een asbak van aardewerk, dan is het raad- zaam, tegen de onderkant een stukje vilt te plakken - bv. van een oude hoed - maar zet de asbak pas weer op tafel als u zeker weet dat de lijm droog is. Na het afwassen wachten tot het vilt droog is.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11