Steunregeling agrarische bedrijven HELP Delegatie VVD bezocht varkensslachterij Udema Jaarlijkse bijeenkomst „snij maiskern" Veilig Verkeer Nederland: Bewijs je rijbewijs! VAN HET ERF DER KERK 'n autobuikje fietsje weerweg OPETLK'HTMISEIH AR.VHEM HEEFT NIEUWE BIREKTEIR SFEERVOLLE GEBEURTENIS 4e KOFFIECONCERT Bevordering uitvoer levende varkens kost arbeidsplaatsen Buurt v eren igin g schoolkring „Dijker hoek 5SF BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 FEBRUARI 1981 - PAG. 9 De Bijbet: Meteoriet of mensenwerk? Lex Brico, Elseviers Maga zine, 31 jan. 1981 De Sfaode van ae Gerefor meerde Kerken aanvaardde in november 1980 een rap port over de aard vai- het Schriftgezag, dat binnen kort in aangepaste versie verkrijgbaar is. Het staat wel vast, dat over dit rap port het laatste woord nog niet gesproken is, nu het al voor zijn verschijnen uit bundige lof en bittere kri tiek oogstte. Elsevier sprak erover met prof. dr. J.T. Bakker uit Kampen Wat een dergelijk rapport over de aard van het Schriftgezag vooral belang rijk maakt is, dat de meeste kerkelijke en theologische onenigheden van de laatste tientallen jaren zijn terug te voeren tot verschillend denken over dat gezag. Na tuurlijk. de reformatorische kerken bezitten hun belij denissen, die in feite een consensus inhouden van de gemeente van Christus over de interpretatie van de Bij bel. Zoals de r.k. kerk haar leergezag heeft, dat uit maakt hoe bepaalde Bijbel passages verstaan moeten worden. Maar waren belij denis en - in mindere mate - leergezag altijd al relatief te verstaan in verhouding tot de levende Bijbel, toene mende mondigheid van de individuele gelovige en af nemende invloed van amb telijk gezag hebben ertoe geleid, dat zowel belijdenis als leergezag meer en meer plaats moesten maken voor de persoonlijke confronta tie met de Schrift. En dat wil zeggen: met de verschil lende wijzen waarop met die Schrift kan worden omge gaan. In zijn meest gepro nonceerde aspecten zijn dat twee wijzen: door de Schrift te zien en te behandelen als een getrouwe, historische weergave van Gods woord, waarbij de schrijvers ge functioneerd hebben ais min of meer mechanische werktuigen; en door de Schrift te beschouwen als een boek van mensen over God, als een bundeling van zowel historische als fic tieve verhalen om uit te drukken hoe Israël Gods handelen ervoer Het nieuwe van het rapport God met ons is nu dat het noch wil kiezen voor de ene bena dering noch voor de andere, maar probeert boven die gegroeide tegenstelling uit te komen. Het rapport stelt namelijk, dat zowel het „vermenselijken" van de Schrift - dat is de zin van de Openbaring alleen vanuit de menswetenschappen wil len verklaren - blind is voor de eigenlijke zin van de Schrift, als omgekeerd. En omgekeerd wil dan zeggen, dat men de Schrift „vergod delijkt", de waarheid buiten de mensen en buiten de ge schiedenis plaatst en zo eerder magisch bijgeloof dan levend geloof oproept. God met ons gaat dan ook niet uit van een objectief waarheidsbegrip (een foto grafische weergave die wij passief in ontvangst ne men), noch van een subjec tief waarheidsbegrip (het beeld dat tot stand komt dank zij de werkzaamheid van het subject), maar van een zogenaamd relationeel waarheidsbegrip (het beeld dat voortkomt uit de wis selwerking tussen subject en object). Voor de verhou ding tussen het goddelijke en het menselijke in de Bij bel betekent dit, dat het spreken „van boven" niet verwaterd wordt, maar juist tot zijn recht komt door het „van beneden": dat de Openbaring de eigensoorti ge, cultureel-historisch be paalde manieren van leven en denken van de mens niet buiten spel zet, maar deze juist inschakelt. Anderzijds dat de verteller van de bij belse verhalen pas verteller wordt door de verhalen door te geven van gebeurtenis sen die hem diep raakten. Gebeurtenissen waarin hem een bovenmenselijke macht tegemoet kwam. Woorden kunnen alleen door bemiddeling van men sen doorgegeven worden, zegt het rapport. De Bijbel is niet als een meteoriet uit de hemel komen vallen, maar is ons gegeven door tussenkomst van mensen. Waarom moeten wij dan toch aan zulk mensenwerk goddelijk gezag toekennen? Omdat als God zijn wil aan mensen openbaart, die mensen „als God" worden, zij spreken met de autoriteit van God. Dat gebeurde zo met Mozes en met Jezus. Maai- ook met Paulus. Als wij echter Paulus horen, die zozeer begiftigd was door de Heilige Geest, dan horen wij niet uitsluitend de stem van de Geest. Wie de brieven van Paulus leest, komt er van onder de indruk, hoe zeer die ook het stempel van zijn persoonlijkheid en zijn leven dragen. De mens Pau lus komt als het ware mee in zijn geschriften. Men kan daarom niet over de godde lijke auteur spreken zonder in één adem de menselijke auteur te noemen. De Bijbel is als zodanig het resultaat van een bijzon dere relatie tussen God en uitverkoren mensen. Dat betekent echter niet, dat de Schrift haar gezag ontleent aan enig mens. Integendeel, dat gezag is uitsluitend toe te schrijven aan het feit dat het God is die spreekt. Maar wel door bemiddeling van feilbare mensen en dan nog in een bepaalde historische situatie. Kunnen we die twee aspecten dan tenmin ste uit elkaar halen, onder scheiden? Nee, zegt het rapport volmondig. Want het goddelijke zit niet ach ter het menselijke, maar erin. Wie het menselijke van de Schrift niet wil kennen, gaat voorbij aan het feit dat de Geest zich zó, in die vor men, woorden en omstan digheden tot mensen heeft willen richten. God pleegt zijn werk op aarde te ver richten in bondgenoot schap met bepaalde men sen. Maar die zijn geen pas sieve werktuigen, geen stif ten in de hand van God. Die blijven zichzelf, met al hun driften en tijdgebonden in zichten Minister Braks van Landbouw en Visserij en het Landbouwschap zijn het in gro^e lijnen eens over de opzet van een bijzondere financie ringsregeling om agrarische be drijven, die in ernstige financiële problemen zijn geraakt, weer een bestaansbasis te geven. Daarbij gaat het met name om perspectief biedende bedrijven, waarvan de rentabiliteit als gevolg van veran derde omstandigheden (zoals ho gere rentevoet) zodanig is aange tast, dat de continuïteit in het ge ding is. De bijzondere bedrijfskre- dietregeling wordt een aanvullend instrument van het Borgsteilings- fond en zal binnenkort worden af gerond in gezamenlijk overleg tus sen overheid, banken en bedrijfsle ven. Volgens de Minister blijkt uit LEI- cijfers. dat 500 1000 overigens structureel goed toegeruste en vakbekwaam geleide landbouw bedrijven er financieel zeer slecht voorstaan en door middel van een bijzondere bedrijfskredietregeling in de eerstkomende jaren het per spectief versterkt kan worden. De bewindsman wil in 1981 hieraan f 10 miljoen besteden; het Land bouwschap wil de mogelijkheid openhouden voor meer ruimte voor deze regeling om de bedrijven die voldoen aan nader te formuleren criteria voldoende hulp te bieden. Een nauwkeurige en duidelijke omschrijving van de criteria is noodzakelijk zodat de regeling een voldoende lange looptijd heeft. Van de kant van het Landbouwschap wordt benadrukt dat de regeling geen bestaande instrumenten mag vervangen en dat er voor het O- en S.-fonds voldoende ruimte moet blijven om aan zijn taakstelling te voldoen. Methylbromide Het Landbouwschap heeft met de Minister van gedachten gewisseld over het onlangs ingestelde verbod op het gebruik van methylbromide in de glastuinbouw en het later hieraan gekoppelde ontheffingen beleid. Minister Braks merkte op dat het verbod en het ontheffin genbeleid in verband met lopend onderzoek enige tijd verlengd zul len worden. Het Landbouwschap kan de opstelling van de Minister gezien de huidige stand van zaken ondersteunen. Het belang van de volksgezondheid moet ook voor de and- en tuinbouw voorop staan. Hoe eerder een vervangend middel voor de praktijk beschikbaar is, hoe beter het is, zo voegde bet Landbouwschap er aan toe. Minis ter Braks stelde nadrukkelijk, dat het gebruik van dit ontsmettings middel op termijn geheel verboden zal worden. EG-lanbouwbeleid Het Landbouwschap heeft er bij de bewindsman op aangedrongen al les in het werk te stellen om zo snel mogelijk tot besluitvorming te ko men over de EG-landbouwprijzen. De Minister zei de prijsvoorstellen van de Europese Commissie in de eerste week van februari te ver wachten. Als voorzitter die niet di rect samenhangen met de prijs voorstellen op korte termijn in één pakket worden geregeld. Hij noemde in dit verband o.m. de kwesties rond de nieuwe EG- suikermarktordening, de Nieuw- zeeiandse boter, het structuurbe leid en de EG-import van rund vlees. Het Landbouwschap verklaarde met nadruk, dat het de financiële deelname van de producent voor de diverse sectoren als algemeen systeem afwijst. Een zekere mede verantwoordelijkheid wil het Landbouwschap niet uit de weg gaan. mits dit tot daadwerkelijke oplossingen van knelpunten leidt en het bedrijfsleven betrokken blijft bij de te nemen maatregelen. Een zienswijze, die de Minister in grote lijnen deelt. Wat de EG- zuivelsector betreft onderkent het Landbouwschap de structurele problematiek; hiervoor moet een Europese oplossing gevonden wor den die leidt tot een stabilisatie van de melkproduktie in de Gemeen schap. Minister Braks zei voor stander te blijven van een superhef fing op voorwaarde dat er een Eu ropese regeling zonder uitzonder ingen wordt getroffen. Hij maakt zich evenals het Landbouwschap ernstige zorgen over het feit. dat men in andere gebieden van de Gemeenschap onvoldoende over tuigd is van de ernst van de situatie op de EG-zuivelmarkt. Het Land bouwschap heeft verder zijn stand punten op het terrein van het suiker- en aardappelzetmeelbeieid toegelicht. Het Landbouwschap heeft tevens zijn ongerustheid ken baar gemaakt over de gang van zaken rond de Vleeskeuringswet en de ontwikkeling van de vleeskeu ringstarieven. Het uitblijven van de Rijksvleeskeuringsdienst en voortdurende touwtrekkerij kos- De delegatie werd bijge woond door de directie van Udema, personeels verte genwoordigers van het be ten de boeren geld en daarom is drijf, het college van B en W. dringend actie noodzakelijk. Mi- de liberale fraktie van de nister Braks kon mededelen, dat hij gemeente, de tweede kamer- onlangs intensief met de minister leden Scherpenhuizen en van Volksgezondheid en Milieuhy- Waalkens en de regionale giene hierover overleg heeft ge- kandidaat JK. Muntinaa voerd en zo snel mogelijk een afge- atnto-oUn^^ a i ronde nota hierover aan de Tweede nnnfo„ Ankersmit, Kamer wil uitbrengen. DogteiomShngenbergh en Van der Wal, namens hel provinciaal bestuur VVD de heren Boxern en Lujeharms en namens het regio bestuur van de WD mevr. Eggink en de heren v.d. Ende, in 't Hof de Muick Keizer en Zijl mans. Met ingang van 1 februari 1981 isdr. F.J.M. van Puijenbroek benoemd tot directeur van het Rijksmuseum voor Volkskunde ..Het Nederlands Openluchtmuseum" te Arnhem, als opvolger van dr. J.H. Jager Ge- rlings. E De heer Van Puijenbroek is 56 jaar. gehuwd, heeft een zoon en komt uit Tilburg. Hij studeerde sociale we tenschappen aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg en promo veerde op een sociaal-historisch proefschrift aan dezelfde Alma Ma ter in 1969. Na enkele andere func ties was hij sinds 1966 in dienst van deze Hogeschool, het laatst als we tenschappelijk hoofdmedewerker in de vakgroep Gescheidenis van de subfaculteit der sociaal culturele wetenschappen. Als an dere activiteiten in de laatste vijf jaar kunnen genoemd worden, voorzitter van de Stichting tot be houd van Tilburgs cultuurgoed, lid monumentencommissie der Ge meente Tilburg, lid redactieraad voor de geschiedschrijving van Eindhoven, lid van de werkgroep ter oprichting van een industrieel museum te Eindhoven, lid biblio theekcommissie van het Brabants Genootschap voor kunst en We tenschappen. Ook was hij werk zaam als stafdocent aan de Aka- demie van Bouwkunst te Tilburg. Hij heeft een aantal publikaties op zijn naam staan op historisch- economisch gebied. Het optreden van het salonorkest „Decadentia" uit Zwolle tijdens het koffieconcert van zondagmor gen j.l. is een sfeervolle gebeurte nis geworden. Juist die nostalgi sche sfeer wist „Decadentia" op de ca. 100 bezoekers over te brengen, met name dankzij de charmante leiding van de dirigent, de heer Van Diepenbeek. Hoewel de heer Van Diepenbeek bij velen bekend is als de dirigent van de Lucht machtkapel, was het goed merk baar dat ook een salonorkest bij hem in goede handen is. Geopend werd met de vrolijke mars „Wien bleibt Wien", gevolgd door onsterfelijke melodieën als „Uke- lele Baby" en „Happy feet". Het optreden voor de pauze werd beslo ten met het sfeervolle karakterstuk „In a Monastery garden", kompleet met het vrolijk fluitende vogeltje! Na de pauze was er nog een verras sing: onverwachts had het orkest de zangeres Els Woltberg meege nomen die o.a. ..On the sunny side of the street" ten gehore bracht, waardoor bij veel oudere bezoekers herinneringen werden opgeroepen uit die romantische muziekperiode van de twintiger- en dertiger jaren. Maar ook de jeugdige bezoekers lieten bij het applaus merken dezer voor hen vrij onbekende muziek goed te kunnen waarderen! Met „Heinzelmannchens Wachtpara- de" werd het programma besloten, maar als dank voor de staande ova tie kregen de bezoekers met het nummer „Don Juan" nog een fees telijke en humoristische toegift. Voordat het concert begon had de heer Van Wingerden, namens de werkgroep koffieconcerten bezoe kers en orkestleden hartelijk wel kom geheten. Op zijn vraag hoeveel Veilig Verkeer Nederland is begonnen met de actie „Be wijs je rijbewijs", die is gericht op automobilisten van 18-24 jaar. Onderzoekgegevens tonen aan, dat te hard rijden in bochten en verkeerde schattingen bij het inha- bezocbt, gingen er heel wat handen len de voornaamste oorzaken zijn van dodelijke ongeval omhoog. Hieruit bleek dat de kof- len met autorijders uit deze leeftijdsgroep. Evenals in de fieeoncerten een vaste bezoekers- ook vorig jaar gevoerde campagne „Bewijs je rijbewijs" kring heeft gekregen, die alleen al staan deze fatale beoordelingsfouten centraal in de nu vanwege het feit dat in Holten deze lopende actie, die weer wordt gehouden in samenwer- ff"? ki"S met de Centrale Politie Verkeerscoramissie en de de groep die te kennen gaf voo" de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie, eerste keer aanwezig te zyn, zullen er zeker velen een volgende keer Dp de jonge automobilisten wordt wijsje rijbewijs" laatzich verklaren weer komen kijken en luisteren! 0611 dringend beroep gedaan om Tenslotte bood de heer Van Win- hun nog beperkte verkeersvaar- bezoekers $lle 4 concerten hadden gerden zangeres Ria Woltberg en digheid niet te toetsen in situaties dirigent van Diepenbeek beiden no^ onv°ldoende aankun nen. Hun wordt onder de aandacht gebracht dat het rijbewijs dat zij pas hebben behaald, slechts een eerste proeve van bekwaamheid is, die met goed gevolg is afgelegd. Er moet jarenlange ervaring worden opgedaan om verkeersvaardig en adequaat te kunnen reageren ach ter het autostuur. Anders gezegd: Het rose papiertje is niet het einde van een leerproces, maar het begin! Ongevallen Dat jongere automobilisten erg ongevaisvatbaar zijn, komt naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1978 (het meest recente jaar waarover gedetailleerde cijfers bekend zijn) kwamen in totaal 270 jongelui van 1.8 tot en met 24 jaar in de auto om (176 bestuurders en 94 passagiers»; gewond werden er 6.748 (4.090 be stuurders en 2.658 passagiers). Het zijn gegevens die voor Veilig Ver keer Nederland aanleiding zijn om tot de groep jonge automobilisten te zeggen: Bewijs dat je je rijbewijs ook werkelijk waard bent! Belangstelling De voortzetting van de actie „Be door het feit, dat de jongeren nog steeds een zeer belangrijke plaats in het rijexamen-gebeuren blijven innemen, zoals blijkt uit het jaar verslag 1979 van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen. Ruim 56 procent van alle exame- naanvragen kwam in dat jaar voor rekening van de leeftijdsgroep 18-21 jaar, terwijl ruim 79 procent van alle aanvragers jonger was dan 30 jaar. Het hoofdbestuur van de Overijs- selsche Landbouw Maatschappij (OLM) spreekt er schande van, dat de overheid de uitvoer van le vende varkens bevordert. Dat be tekent namelijk volgens de OLM- ers direkt, dat de werkgelegenheid in de Nederlandse slachterijen een opdoffer krijgt. Het bevorderen van die export gebeurt, doordat de overheid de keuringskosten voor levende varkens aanzienlijk ver laagd heeft. De daling bedraagt ongeveer dertig procent. Daaren tegen moet de boer sinds 1 januari voor een geslacht varken vijf pro cent meer betalen. Per varken gaapt er nu een verschil in kosten van ruim twaalf gulden. Kortom het is veel aantrekkelijker gewor den om levende varkens uit te voe ren. Het PLM-hoofdbestuur vond. dat er alles aan gedaan moet worden om die uitvoer af te remmen. Het veranderen van de keuringskosten is daarbij een goed middel. De OLM zal nu proberen om landelijk zoveel mogelijk krachten te bundelen, zo dat de landbouw by het Rijk stevig aan de bel kan trekken. Den Haag wist overigens, dat de landbouw niet zo best te spreken was over de grote verschillen in keurineskos- ten. Daarom zyn de drie betrokken ministeries (landbouw, volksge zondheid en economische zaken) al een tijdje bezig om het op dit punt met elkaar eens te worden. Dat lukt niet. „Het is ergerlijk, dat een paar ambtenaren deze hele zaak ophou den". verwoordde de heer H. J. Roe rink uit Enschede de kritiek van hetOLM-hoofdbestuur. Ook op een heel ander terrein was de PLM slecht te spreken over de overheid. Het gold de aanvragen voor een hinderwet-vergunning. Zo'n ver gunning heeft men meestal nodig om een stal te bouwen of uit te breiden. „Het duurt ontzettend lang voor je die vergunning hebt. In Overijssel moetje dikwijls acht tot negen maanden wachten", kriti seerde de heer B.A. Haverslag uit Okkenbroek. Uit een inventarisa tie in het OLM-hoofdbestuur bleek, dat de snelheid van werken per gemeente duidelijk verschillend is. De OLM zal in de komende tijd dit punt strak in de gaten houden. Wat de hinderwetvergunningen betreft, oordeelde het hoofdbestuur van de Overijsselse landbouworganisatie ook, dat de kosten steeds meer de pan uit rijzen. De overheid bere kent steeds meer voor het aanvra gen van zo'n vergunning. Bedragen van vijftienhonderd gulden zijn geen zeldzaamheid. Het OLM- bestuur meende, dat de tarieven binnen reaeiyke grenzen moeten blijven. Datzelfde vond men ten aanzien van de bedragen, die de dierenartsen in rekening brengen. Over die tarieven bestaat bij de boeren nogal wat onduidelijkheid. Ook ai omdat een deel van de die renartsen niet precies op de nota aangeeft, waarvoor kosten in reke ning zyn gebracht. Het OLM- hoofdbestuur pleitte er daarom voor om landelijk met de Maat schappij voor Diergeneeskunst rond de tafel te gaan zitten. Dan kan men goede afspraken maken over duidelijk uitgewerkte reke ningen. Overigens hebben de die renartsen onlangs hun tarieven mogen verhogen. By de afdeling Colmschate van de OLM heeft dat kwaad bloed gezet. Die tarieven worden steeds hoger, terwijl de boeren juist steeds minder krijgen, schreef de afdeling in een brief aan het hoofdbestuur. Daar stelde men vast, dat de hogere rekeningen van de dierenartsen behalve uit een ho ger tarief ook kunnen bestaan uit een meerprijs voor medicijnen. Het blijkt dat voor medicijnen de laat ste tijd aanzienlijk meer betaald moet worden. een prachtig boeket voorjaars bloemen aan. Met een „tot ziens bij het voigende concert op 29 maart" werd het koffieconcert besloten Door het bestuur van ae schoolkring „Dijkerhoek' was ook dit jaar weer een gezellige avond georgani seerd op zes februari j.l. Voorzitter de heer J. Ven- eklaas opende met een woord van welkom aan alle aanwezigen, in het bijzon der de Drentse vereniging „Harm Smeenge" uit De venter, met de klucht „Maok dat je tante wies", die ook dit jaar weer was uitgenodigd. Er werd volop gedurende het hele stuk ge noten van de uitvoering. Gedurende de pauze was een verloting georganiseerd met een aantal prijzen. Aan het einde van de avond be dankte de heer Veneklaas de aanwezigen voor het welslagen van de avond en wenste een ieder wel thuis, inclusief de mededeling dat men op 12 maart wederom een gezellige avond in petto heeft voor de 65-plussers met dia's en film over het school-en volksfeest in 1936 woensdag 4 febr. hield de „Snij- Krikkink wees erop dat er nogal en een film over Holten. Na maiskern" haar jaarlijkse bijeen- wat slechte percelen voorkomen afloop van de avond werd komst in hotel „Vosman". De voor- als gevolg van slechte structuur en gedanst op de muziek van ^tter de heer L.H. Rensen kon een té vastrijden. Bij de bespreking Twee fasen De actie „Bewijs je rijbewijs", die tot half augustus duurt, zal in twee fasen worden uitgevoerd. Gedu rende de eerste weken zullen de jonge automobilisten worden her innerd aan de oproep die WN ook vorig jaar tot hen richtte. De tweede fase van de campagne, die een periode van vijf maanden om vat, is vooral een instructieve. Via een brochure, een wandkrant en televisie- en radiospots zal jonge automobilisten duidelijk worden gemaakt hoe in bepaalde omstan digheden aangepast moet worden gereden. Aandacht krijgt straks ook het vakantieverkeer. „Niet te lange, vermoeiende ritten maken" luidt één van de adviezen, die dan aan de jongeren achter het autos tuur zullen worden gegeven. liet „Salland Combo" flink aantal belangstellenden wel- omtrent de adviesprijs voor de kom heten. Hij gaf een uitvoerig snijmaiscontract teelt in 1981 overzicht van de situatie in de stelde het bestuur voor om die landbouw en memoreerde speciaal evenals in 1980 te bepalen op het verdwijnen van de laatste f3000.- per hectare op stam bit melkbussen per l januari 1981 wat 100% gewas of 28 cent per kg", ook z'n invloed heeft op de snijmal- v.E.M. opbrengst bepaling voe- scontractteelt. Er werd meege deeld dat op 27 februari in rest. „De Poppe" een speciale „snijmais- middag" gehouden zal worden. Hierbij zal ook de z.g. „Mais- olympiade '81" worden aangekon digd. Bedrijfsvoorlichter Lubber- sen te Bathmen deed mededeling omtrent het onderzoek door het Proefstation voor de akkerbouw en de snijmaisteelt voor 1981 en 1982, waaraan ook in Holten 9 snijmais- telers medewerking verlenen. Door de heer E. Krikkink (Heihui- zen) werd verslag uitgebracht over de taxatie van de snijmaiscontract Geboren:Monique Chantal dv percelen in 1980. Er werd 166 hec- H.G. Kottier en E.M. van der tare getaxeerd op stam. dit is plm. Zwaan: 50% meer dan in 1979. De gemid- Overleden:H. Stevens, oud 79 jaar delde taxatieprijs bedroeg 98%. Holten (overl. te Deventer). derwaarde. Bij de bestuursverkie zing werd de heer L.H. Rensen her kozen. Na de pauze behandelde de heer Lubbersen de voornaamste facetten van de snijmaisteelt en beantwoorde de gestelde vragen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9