UIT L__A ini /mm BOVAG-garantiebewijs gebruikte auto's beter 1D0.000 PORSCHES wint Monte Carlo Autoboeken i i autoradio AUTO Ki-n C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTOK INRUII, Am HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 FEBRUARI 1981 - PAG. 11 n\ LA! Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 Jammer genoeg niet als grote primeur op de RAI, maar pas tegen het eind van dit jaar op de Europese markt lever baar. In de loop van deze maand komt de 127 diesel in Italië op de weg en blijft voorlopig alleen voor eigen markt beschikbaar. De 13 li ter motor, afgeleid van de 1050 cc. benzinemotor, is vol gens de gegevens van de fa briek krachtig, economisch en niet lawaaierig. Het is de kleinste dieselmotor ter wereld volgens Fiat informatie. Het Duitse autotijdschrift MOT berichtte in één der laatste nummers uitvoerig over een Koreaanse driecilin der turbo-diesel, waarvan er dit jaar nog 20.000 van de band zullen komen. Met 1386 cc. en 70 pk. is het dan niet meer de kleinste maar zeker wel de meest vermogen lever ende diesel. Deze Elko turbo diesel heeft opmerkelijke tech nische details. De foto van de Fiat 127 dieselmotor geeft een idee hoe compact alle agrega- ten rond het blok gebouwd zijn. We zijn zeer benieuwd naar de eigenschappen en zullen daar zo gauw mogelijk over berichten. Kopers van een gebruikte per sonenauto met een BOVAG- garantiebewijs dat na 1 fe bruari 1981 is afgegeven, hoe ven niets meer te betalen ais er een beroep op de garantie wordt gedaan in verband met een, ten gevolge van normaal gebruik, ontstaan defect. De afschaffing van de eigen bij drage van de koper en het laten vervallen van de 10.000 kilome ter beperking, vormen de be langrijkste verbeteringen van het BOVAG-garantiebewijs voor gebruikte personenauto's. Voorts is de koopprijsgrens opgetrok ken van f4.000.- naar f5.000.-. Beneden dit bedrag kan men geen auto met BOVAG- garantiebewijs kopen. De verbeteringen aan het garan tiebewijs zijn het gevolg van zowel prijs- als technische ont wikkelingen. De personenauto's zijn in de loop der jaren kwali tatief steeds beter geworden. Daardoor is de redelijkheid dat de koper van een goede ge bruikte auto een bijdrage moet leveren in de kosten, indien er in de garantieperiode defecten Op de RAI presenteerde Talbot een promotioneel model, speci fiek om meer aandacht te vra gen. Deze Talbot, een 1510 Exe cutive uitvoering, heeft een aantal extra's die het model veel attractiever maken tegen een niet erg hoge meerprijs. Voor f21.190.- een sterkere mo tor - de 1.6 liter met 88 din.pk. of 65 kW - een vijfbak, een stuurbekrachtiging, lichtmetalen velgen, electrisch bediende por- tiersloten etc. Verder is deze 1510 in twee metaalkleuren ge spoten. Het aantal exemplaren is beperkt. De enige nog in prodUktie zijnde personenauto met Wan kelmotor is de Mazda RX-7. Het is een coupé met twee ruime zittingen voorin en een krappe plaats achterin. In 1978 voor het eerst geïintroduceerd en succesvol op de exportmarkten. De rotatiemotor ook wel Wan kelmotor genaamd, werd voor het eerst door NSU in een kleine spider geplaatst. Dat was een éénschijfs-motor. De grotere RO-80 kreeg een tweeschijfs- motor en veel licentienemers konden dit type motor gaan bouwen en verder ontwikkelen. Eén voor één vielen ze af. alleen Mazda ontwikkelde en produ ceerde verder. Het is een uiter mate betrouwbare krachtbron geworden en in de sportwagen- sector is het nu een heel exclu sieve auto. Voor het '81 er model is het vermogen met 10% toegenomen. Van 0 tot 100 in ca. 9 sec. is een goede tijd. Het verbruik kon gereduceerd worden en aange zien rotatie-motoren niet tot de zuinigste behoorden is dat van groot belang. Bij 100 km. snel heid gebruikt de motor maar 20% van zjjn vermogen. De voorspoiler werd vergroot en achter werd een geheel nieuw ontworpen spoiler toegepast. De luchtweerstand verlaagde hier door. De spoiler achter zit alleen ge monteerd op het super-de-luxe model, dat eveneens fraaie mag nesium wielen bezit. Verder electrische bediening van ramen en twee buitenspiegels, achter ruitsproeier en wisser en verder nog hogedruksprociers op de koplampen. Een schuifdak en airconditioning zyn tegen meer prijs leverbaar. De Mazda PX-7 DX kost incl. BTW f35.350.- en de SDX f37.995- Mode-ontwerpers spelen vaak een belangrijke rol bij het verfraaien van uiterlijk en interieur van een auto. Aifa Romeo heeft de Ita liaanse mode-ontwerper Valentino Garavani laten meewerken een Alfasud opvallender te maken. Tevens werd de auto gedistingeerder en dat kan bij zo'n operatie lang niet altijd gezegd worden. Valen tino's „haute couture" strekt zich niet alleen uit in de mode, maar omvat ook vermaarde parfums, mode-accessoires en interieurverzor- giging. Daarbij komt nu de auto en wel een Alfa. Exclusieve kleu rencombinaties en verfijnde detailverbeteringen werden doorgevoerd, waarbij aan de buitenkant de naam Valentino is opgenomen. De carrosserie is uitgevoerd in brons-metallic met een zwart dak. De wielen zijn voorzien van vergulde wieldoppen. Het ruime Alfa interieur kreeg .salon' allures. De vloerbekleding is gemaakt van wann okerkleurig moquette, de zittingen zijn bekleed met zwart velours en afgebiesd met zwart/rode koorden. De auto wordt in beperkte mate geproduceerd en is vanaf april leverbaar voor f 18.990.- incl. BTW. De kopers ontvangen een speciaal ontworpen sleutelhanger en een portefeuille. Technisch is er niets gewijzigd. De 1.5 liter motor heeft een vijfbak en stelt de auto tot zeer goede prestaties in staat. De Auto Visie van 7 februari is voor een belangrijke deel gewijd aan het 25-jarig bestaan. Enkele zeer vooraanstaande insiders in de automobielbranche geven hun visie op de auto en het ge bruik de komende 25 jaar. Een interessant gegeven. Aan het woord komen Giorgetto Giu- giaro als ontwerper, topman Eden van de Shell geeft zijn vi sie op de brandstoffen in de toekomst, professor Koumans schat hoe ons land er qua ver keersbeeld uit zal komen te zien en verder bijdragen van de ont werpafdeling van Daimler-Benz en van het Design Center van General Motors. Een Auto Visie om serieus te lezen en te bewa ren. Het eind 1979 voor het eerst verschenen maandelijks maga zine voor de Nederlandse vrachtrijder .Truckstar' wordt met de maand fraaier en profes sioneler. De Holland Duck Club heeft het destijds in het leven geroepen en zeer vele vrachtauto-chauffeurs nemen het onderweg mee om er in te lezen. Het heeft dan ook een geva rieerde inhoud met vele vaste rubrieken. O.a Trucker van de maand. Ook is Auto '81 uitgekomen. Voor de derde keer verschijnt dit handzame naslagwerk dat ook door de KNAC aan haar le den wordt toegezonden in plaats van het traditionele boekwerk „Kies uw auto". In het boek zijn de brandstofverbruikscijfers thans afgestemd op de huidige ECE-normen. De prijs van Auto '81 is vastgesteld op f 12.50. De ANWB blijft niet achter wanneer het om auto-informatie gaat. Zij hebben de „Kieswijzer '81" samengesteld, waarin per sonenauto's tot f 16.000.- behan deld worden. 44 korte auto testen en aankoopbegeleiding met daarnaast nog informatie over roestwering, auto als cara vantrekker en een kosten voor calculatie vullen dit 128 pagina dikke boekwerk. ANWB leden kunnen een exemplaar bij de ANWB kantoren kopen voor f9.75. De Lancia Beta serie gaat al jaren door het leven met de aflopende daklijn. Een fraaie auto, leverbaar met een 1600 en een 2000 cc. motor, waarbij uiteraard de laatste de meest krachtige is. Vrij nieuw daarbij is de Trevi, die een normale sedanlijn heeft gekregen. Men ziet het wel meer en Lancia blijft daarbij niet achter. We vonden de auto er niet mooier op geworden, maar dat is een per soonlijke visie. Het blijkt dat auto's met de aparte kofferruimte toch weer meer in zwang komen en daar geven de fabrieken dan een antwoord op. In vijf jaar tijds produceerde Porsche 100.000 exemplaren van het model 924. Niet de race-afdeling, echter de pro- duktie en verkoop verheug den zich 4 februari j.l. op het rekord. 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel 053-319789 Daarmee is de 924 wereldwijd de meest verkochte Porsche. Even een vergelijking: Tij dens de 15-jarige produktie- tijd van de legendarische Porsche 356 liepen maar 79.000 auto's de fabriek. En de intussen klassieke Porsche 6-cilinder 911 had altijd nog 12 jaar nodig om de grens van 100.000 stuks te over schrijden. Porsche is de kleinste Duitse autofabriek. Van de 924 wer den 45.000 exemplaren naar Amerika verkocht, 31.000 ble ven in Duitsland en 24.000 gingen naar de rest van de wereld. Zelfs naar Japan werden auto's verscheept. De 924 heeft een vier-cilinder motor met 125 pk, die de auto een max. snelheid geeft van 205 km, per uur. Bij 120 km. constante snelheid ligt het verbruik op 8.1 liter per 100 km., bij 90 km. constant is dat 6.6 liter, maar dat is niet iets waarmede de prak tijk gebaat is. Want men rijdt in zo'n sportwagen over het algemeen sneller. ten gevolge van normaal ge bruik (slijtage) moeten worden verholpen, komen te vervallen. Daardoor is ook een beperking van de garantie tot een maxi mum van 10.000 kilometer niet meer reëel. De garantie geldt nu onverkort drie volle maanden. In verband met de prijsontwik kelingen van gebruikte auto's is de aankoopgrens opgetrokken tot f5.000.-. Alléén auto's van f5.000.- en duurder kunnen met een BOVAG-garantiebewijs wor den geleverd, uiteraard uitslui tend door bij de BOVAG aange sloten bedrijven. Gebleven zijn alle andere bepa lingen. Zoals de bemiddelings- en geschillenregeling die de BOVAG samen met de ANWB heeft getroffen en uitvoert en de unieke borgstelling van de BOVAG-organisatie. Het BOVAG-garantiebewijs voor ge bruikte personenauto's wordt al sinds 1966 door bij de BOVAG aangesloten autobedrijven ver strekt bij goede gebruikte au to's. Sindsdien hebben circa 1.300.000 kopers van een ge bruikte personenauto deze ga rantie gekregen. De Rally van Monte Carlo is van vroeger uit een zware rally. Ook zijn er jaren ge weest dat het een niet zo'n moeilijke opgaaf was dit grote evenement uit te rijden en vooraan te eindigen. De laatste jaren is er weer van een zware rally sprake geweest en ook de recentelijk verreden 49e editie was niet gemakkelijk. Lange tijd lag een Audi Quattro op de eerste plaats en ook een Por sche 911 behoorde tot de kanshebbers. Uiteindelijk winnaar werd een Renault 5 Turbo. Dit model werd het afgelopen jaar in de maand juni geïntroduceerd en won de Monte Carlo Rally. De slag in de Franse Alpen, daar werden de rijders geconfronteerd met sneeuw en ijs, stelde de Franse Renault-équipe Ragnottl en Andrie de be trouwbaarheid te tonen van de turbomotor, die pas zijn derde rally in groep 4 uitvoering reed. Dit klassieke evenement is altijd nog van groot belang voor de commercie. Re nault Sport zal dit seizoen aan de start ver schijnen van de Rally van Corsica, De Acropolis Rally en de Rally van de Ivoor kust in Afrika.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11