RAI MOTOR Tagora topmodel Talbot BB GH-ERJMIE ROELOFFZEN Oatsun duurder ESCORT VAN 55 GMKÜMUfl ALLERLEI 20121 22 amsterdam raï ■ÏÊinËftëïMXMML SE Bijna vijfjaar geleden, om pre cies te zijn in mei 1976, nam de directie van Chrysler-France het besluit te zijner tijd de tweeliter versie van de Chrys ler uit produktie te nemen. Toen werd ook opdracht gege ven voorbereidingen te treffen voor het ontwerpen van een nieuw model. Dit moest uiter aard aangepast worden aan de modernere opvattingen qua ontwerp van de carrosserie en tevens ruimer worden. Toen was nog helemaal niet be kend dat Chrysler-France na een naamswisseling Talbot zou gaan heten en opgenomen zou worden in het Peugeot-concem. De code-aanduiding werd C 9 en na de overname door Peugeot kreeg men in eigen huis model len die qua afmetingen en tech niek veel overeenkomst heb ben. B.v. met de Peugeot 604. In 1978 werd de beslissing geno men het nieuwe model te gaan produceren. In datzelfde jaar werden in Frankrijk en West- Duitsland diverse automobilis ten gevraagd eens kennis te komen maken met het prototy pe. Die reacties waren bizonder positief en eind vorig jaar kwa men de eerste sedans van de band. En in januari werden de eerste auto-journalisten in de gele genheid gesteld de Tagora in z'n verschillende uitvoeringen te berijden. Het traject liep van door het Atlas-gebergte in Ma- rokka van Quarzazate naar Marrakech en terug, een totaal afstand van ca. 400 km. Zeer goede wegen met maar weinig verkeer. De Tagora heeft voor Mc. Pherson wielophanging en achter draagarmen die onder een hoek geplaatst staan. Ron dom dus onafhankelijke wie lophanging. Voor en achter een stabilisator. De auto is uiter mate comfortabel geveerd zon- computer die veel informatie kan verschaffen. In deze duur dere klasse ontmoet de Tagora veel concurrenten, waardoor de keus niet gemakkelijk wordt. Het voordeel is dat de smaak van het publiek niet te voorspel len is. Dat geldt voor ieder aan geboden produkt. Dan nog de Tagora diesel. Uit gerust met een 2.3 liter motor voorzien van turbo-compressor, die in de 604 en nu ook in de 505 van Peugeot leverbaar is. Prijs ca. 35.000 gulden. Eveneens een fijne auto om te rijden en met een fors vermogen in de lagere toerentallen. Talbot geeft zes jaar garantie op de carrosserie en dat is niet niks. De 2.2 liter versies (GL en GLS) worden deze maand al leverbaar, de die sel en de SX komen in de loop van het eerste halfjaar. Tegen het einde van dit jaar is er nog een kleinere Talbot te verwach ten. Als opvolger van de Simca 1100. waarvan de bestelversie gewoon blijft. De toekomstige Talbot-lijn begint dan met dat nieuwe model om via de Hori zon en Solara te eindigen bij de Tagora. De Sunbeam modellen blijven normaal leverbaar, daarbij ook de Rancho en de Matra Murena. Heel binnenkort staan de Tagora's al bij de dea lers en het is zeker de moeite waard - mocht u niet naar de RAI gaan - even ter plaatse te gaan kijken. Standaard is een vijfbak ge monteerd, waarbij de 5e een duidelijk „overdrive" karakter heeft. Van 0 tot 100 accelereert de viercilinder in ruim 12 sec., de zescilinder doet er 9 sec. over en de diesel ruim 17 sec. De ver bruikscijfers zijn volgens fa- brieksopgave bij 120 km. snel heid bijna 10 liter per 100 km., waarbij de diesel uiteraard de zuinigste is met een verbruik van 1 op 11 en de SX de onzuin igste met 1 op 9. Van donderdag 19 tot en met zon dag 22 februari vindt in de Am- stelhal weer het RAI Motor We kend plaats, waar vele nieuwtjes te zien zijn. Tienduizenden bezoe kers komen er traditiegetrouw en naast de vele nieuwtjes en de prachtige accessoires ook een ge varieerd evenementenprogram ma. In een zg. catalogusstraat staan van klein tot groot de meeste ty pen motoren opgesteld. Het is een nagenoeg compleet overzicht van alle modellen, naar prijs gerang schikt, oplopend van 2 naar 15 duizend gulden. Er is een trialpiste en een evenementenpodium. Ver der een presentatie van oude wed strijdmotoren. Wat de motorenthousiast zeker niet mag missen zijn de finalisten van de verkiezing King Blits. Deze wedstrijd stond open voor fanta sierijke motorbezitters die van hun motorfiets een eigen dream- machine hebben gemaakt. De be ste vijf, met als topper King Blits, staan opgesteld. Op de trialpiste toont de Fransman Jean Pierre Goy staaltjes van zijn kunnen. Ook een vermogen van 165 din.pk. of 121 kW en met dat type is het mogelijk 200 km. snelheid te ha len. Alle motorische versies hebben een contactpuntloze ontsteking. De wegligging is licht onderstuurd waardoor de rechtuitstabiliteit uitstekend is. Het uiterlijk maakt de auto strak en fraai. De lengte is 463 cm. de breedte 181 cm en de hoogte bedraagt 144 cm. Een forse auto met gedistingeerde lijnen. Vier portieren, zes zijrui ten met een goed uitzicht ron dom. Fraaie en uitstekend zit- tende stoelen voorin, een ruime bank achter. Een aanwijzing voor de prijs houdt in dat de goedkoopste Tagora waar schijnlijk 27 mille zal gaan kos- worden er nationale sleutelwed strijden gehouden, zelfs meerdere keren per dag. De verkoop van motorfietsen zal verder stijgen. De nadruk bij de motorfiets ligt meer op het sportieve en receatieve element. Ook de belangstelling voor de zg. crossmotoren is sterk gestegen. Jaarlijks worden er enkele dui zenden exemplaren verkocht. Vooral de lichte motorfiets zal meer aandacht krijgen. Veel jon geren willen graag een motorfiets bezitten. Daarbij komt dat de mo torfiets relatief aantrekkelijker wordt ten opzichte van de auto. Files of parkeerproblemen kent de motorrijder niet. En ook de stij gende prijs deert minder vanwege het veel lagere verbruik. Al enige jaren is er een trend naar de off- the-road motoren. Dat zijn betrek kelijk lichte machines, waarbij het accent duidelijk op snelheid ligt en die zodanig gebouwd zijn, dat ze in terrein kunnen rijden, maar ook op de weg uitstekend bruikbaar zijn. vrijdag I zaterdag zondag overdag er. s avonds overdag 10-5u-jr en 7- lOuur I0-5uur der dat dit afbreuk doet aan een goed aanvoelende wegligging. De besturing werkt d m,v. een tandheugelbesturing, die bij de duurdere uitvoeringen be krachtigd is. Vrij indirect, van uiterst rechts naar idem links 4.7 omwenteling van het stuur wiel. In de bekrachtigde uit voering 3.36 omwentelingen. Maar wel precies en dat is het voordeel van de tandheugel. Motorisch een 2.2 liter viercilin der, of een 2.3 liter turbo-diesel of de bekende V6 motor, die Renault, Peugeot en Volvo ook gebruiken. In de GL en de GLS zit de viercilinder krachtbron, die goede prestaties levert en waarmede de Tagora ruim 170 km. snel kan zijn. De V6 .heeft ten. Dat is ca. 2000 gulden duur der dan de concurrenten, te we ten de Peugeot 505 GR, de Re nault 20 LS en ongeveer even duur als de Citroen CX Reflex en net iets goedkoper dan de BMW 518. De GLS die meer luxe heeft zal rond de 30 mille komen te liggen. In die klasse meer concurrenten met o.m. de Ford Granada, de Audi 100. de Volvo 244 en de Mercedes 200 erbij. De duurste Tagora komt op ca. 40 mille. Door de prestaties, het comfort en de uitrusting zal de Tagora SX een publiek aan spreken dat zoekt naar rijplezier voor een betaalbare prijs, aldus Talbot. De tijd zal leren in hoe verre deze woorden uit zullen komen. De SX heeft een trip- Alle Nederlandse GM Dealers worden regelmatig door de impor teur volgens een lange checklist getoetst met betrekking tot alle facetten van een modern automo bielbedrijf. Bij het bereiken van een goede score op verschillende onderdelen wordt de dealer een erkenning uitgereikt: General Mo tors Quality Dealer. j Datsun Nederland B.V. heeft met ingang van 2 februari j.l. de prijzen 1 van de meeste modellen verhoogd met ongeveer 4%. In verband met de gestegen koers van de Yen is gebleken dat een prijsverhoging in i de directe toekomst onvermijdelijk zou zijn. Datsun Nederland gaf er de voorkeur aan dit nog voor de RAI bekend te maken. Anders j zouden op de RAI de modellen voor I een lagere prijs te zien zijn dan ze I enkele weken na de tentoonstelling I zouden moeten kosten. De Violet coupé, de Laurel 1980 - die niet meer leverbaar zal zijn omdat de nieuwe Laurel binnenkort geïntro duceerd wordt - en de Urvan beste lauto blijven ongewijzigd in prijs. De goedkoopste Datsun is de Cherry 1000 Custom voor f 13.395.- af importeur en de duurste is de 280 ZX sportcoupé automaat 2 plus 2 voor f49.100.-. De Escort lijn wordt uitgebreid met de nieuwe Van 55, een bestelauto met een laadvermogen van 500 kg, een laadruimte van 2260 liter en aangedreven door Ford's zuinige 1.1 en 1.3 liter motoren. Een opvallend carrosserie-detail wordt gevormd door de kleine zijrui tjes achter het portier. Evenals de Escort personenau to's heeft nieuwe Van ook voorwiel aandrijving. Alleen de constructie van de achteras is afwijkend. Bladveren verzorgen de vering en dubbelwerkende hydraulische schokbrekers de demping. De Escort bestelauto heeft een grote laadcapaciteit die bereikbaar komt door de dubbele achterdeuren helemaal te openen. Speciale deurvangers voorkomen dat de deuren buiten de zijden van de wagen uitsteken. De max. lengte van de laadvloer is 1.83 cm. de breedte 1.50 m. en de hoogte 1.04 m. De laadvloerhoogte is 50 cm. en is op zich een gunstige factor om vermoeidheid van de chauffeur bij het laden en lossen tegen te gaan. Bestuurder en eventuele passagier zitten van de laad ruimte gescheiden door een schot over de breedte van de wagen. Het chauffeurscompartiment is afgewerkt volgens dezelfde standaardspecificatie als bij de per sonenauto's met hemelbekleding, zonnekleppen, een kachel, luchtventilatie, een keus van stoffen- of vinyl- bekleding en zowel vaste als verstelbare rugleunin gen. Automatsiche oprolbare veiligheidsgordels zffn standaard, benevens een wis/was-installatie met twee snelheden. Een modern dealerbedrijf bestaat uit diverse afdelingen, zoals sho wroom, werkplaats, magazijn en administratie. Een klant komt op gezette tijden met al deze afdelin gen in aanraking. Het is zeer be langrijk dat een ontstane vertrou wensrelatie niet verstoord wordt bij een later bezoek. De kwaliteit van het geleverde werk wordt dan ook zwaar beoordeeld door de on derzoekers van de importeur. Op het inspektierapport staan 55 onderwerpen vermeld, waarop het dealerbedrijf wordt beoordeeld zoals gereedschappen, bedrijfsor ganisatie. klantenbinding klachtenbehandeling-. perso neelsbeleid. alsmede werkplaats- managementen uitrusting. Met dit Quality Dealer Service programma helpt de importeur de dealer bjj het verder perfectioneren van zyn on derneming. De allerbeste GM dea lers worden beloond met een eer volle erkenning. Garage Frans Roeloffeen was in 1980 één van de drie bedrijven in ons land die voor de vijfde achtereenvolgende keer er in is geslaagd deze hoge „zes ster ren" erkenning te verkrijgen. De bedrijfsleider, de heer P. Stuiven- berg, kreeg de onderscheiding uit gereikt omdat hij de coördinator in het bedrijf is. Van de ruim 180 dealers van Gene ral Motors waren er dit keer 24 die deze erkenning kregen. De andere twee, die evenals Garage Roeloff- zen voor de vijfde keer in successie in aanmerking kwamen, zijn de GM dealers in Eindhoven en Den Haag. In België wil men de import van Japanse auto's gaan beperken. De minister van Economische Zaken heeft zich daarvoor uitgesproken. Hij wil proberen een dergelijke be perking door te voeren in Benelux-verband, omdat anders de auto's gemakkelijk via ons land of Luxemburg naar België kunnen komen. De Nederlandse regering ziet niets in importbeperkingen. Een EG-delegatie is momenteel in Japan om met de regering aldaar over beperkingen te spreken. De Japanse regering wil de fabrieken vragen de export wat te matigen. Samenwerking tussen Honda en Daimler-Benz in Zuid-Afirika gaat er komen. Een assemblagebedrijf van Mercedes gaat ook Honda per sonenauto's bouwen. In 1982 wil men beginnen met de produktie van de typen CiviT: en Ballade. De motoren en de onderdelen voor de aandrijving komen uit Japan. De jaarproduktie is voorlopig vastges teld op 12000 eenheden. Al in 1977 zijn de besprekingen over samen werking begonnen. De nieuwe kleine auto die General Motors in voorbereiding heeft, zal ook bij Isuzu in Japan geprodu ceerd worden. Het betreft hier de zg. J-body, een kleine wagen die onder de bestaande X-bodies (Chevrolet Citation) komt. General Motors neemt voor 34% deel in de Japanse fabriek. Tot voor kort werd daar o.a. de speciale versie van de Opel Kadett City vervaar digd, die in de VS onder de naam Gemini op de markt was. De J-car zal in april a s. op de Amerikaanse markt geïntroduceerd worden.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9