TRUDY K0ELEMAY-ABSP0EL: „Niet langer zonder ons over ons laten beslissen" Carnavals optocht Streven naar volledige werkgelegenheid is nagenoeg hersenschim HULP PER TELEFOON Koffieconcert brengt gezellige salonmuziek mui Wandkleden en sculpturen i| Vergaderschema algemeen bestuur in 1981 Dr. H. M. de Lange op Hervormde gemeenteavond: HOLTENS NIEUWSBLAD Grote bingo-avond Hóólter Déansers HOLTENS NIEUWSBLAD - 5 FEBRUARI 1981 - PAG. 7 „N# towel de doelstelling van volledige werkgelegenheid voor ieder een, als de doelstelling van de volwaardige arbeid politiek onhaalbaar dreigen te worden ontstaan er levensgrote vragen over de plaats van de arbeid fn het leven van de mens en in de samenleving als geheel." EMt zei dr. H.M. de Lange uit Den Raag vorige week vrijdagavond tijdens een Hervormde Gemeen teavond in gebouw „Irene". Deze bijeenkomst, die werd geleid door ds. A.W. Berkhof, stond in het te ken van de aktuele vragen rondom arbeid, inkomen, werkloosheid etc. Dr. De Lange is direkteur van het Instituut voor het onderzoek naar nonnen en waarden in de samenle ving en voorzitter van de Sektie Sociale Vragen van de Nederlandse Raad van Kerken. Zorg „Gegeven het feit dat door de ker ken het afgelopen jaar een drietal geschriften over arbeid en inkomen zyn gepubliceerd en dat tussen de kerken en de vakbeweging een in teressant gesprek over dit onder werp op gang is gekomendoc h met name de toenemende werkloosheid wijst er allemaal op dat we de laat ste jaren, zowel met het begrip vol ledige werkgelegenheid als met het begrip volwaarige arbeid, vrij plot seling in grote zorg zjjn gekomen", ao begon dr. De Lange zijn boeiend betoog, en gaf hieraan de volgende uitwerking. Volledige werkgele genheid „Hoewel de politieke partijen als doelstelling de volledige werkgele genheid in hun program niet willen laten schieten zien we tegelijk de twijfel toenemen dat in de toe- konast deze doelstelling niet meer kan worden verwezenlijkt en dat er zelfs al gedacht wordt aan een blij vende situatie waarin niet meer voor iedereen betaald werk zal zijn. De eerste vraag die dan rijst is: Hoe moet dat resterende werk dan zo danig verdeeld worden dat toch iedereen aan het arbeidsproces kan deelnemen?", aldus spreker. Volwaardige arbeid Als tweede punt wees dr. De Lange op het probleem van de volwaar dige arbeid. Hiermee doelde hij op de kwaliteit van het werk dat bij de mensen past en waarin mensen zich gelukkig voelen. „Door de sterke uitbreiding van met name het voortgezet onderwijs zijn bij de mensen verwachtingen gewekt, met name op het punt van de kwa liteit van de arbeid, die zowel de overheid als het georganiseerde bedrijfsleven, in de tweede helft van de twintigste eeuw op geen stukken na kan waarmaken. De industriële arbeid bestaat nog steeds voor ruim 50% uit onge schoold werk en de moderne tech nologie is er wel op gericht om mensen uit te schakelen maar le vert beslist geen bijdrage in de kwaliteit van de arbeid waarin mensen plezier kunnen hebben", aldus dr. De Lange. Hij vroeg zich dan ook af of we niet op de drempel staan van een tijd waarop aan het hele economische leven opnieuw vorm en inhoud moet worden ge geven. Pijn Vervolgens legde dr. De Lange uit dat wij in een cultuurpatroon leven waarin m.b.t. de economie en ar beid op drie punten erg veel pijn geleden wordt. Daar is allereerst de pijn bij de werklozen die vaak het gevoel hebben niet meer als vol waardig mens mee te tellen in de samenleving. Bovendien verliezen deze mensen met hun baan ook vaak het sociale contact met de samenleving hetgeen nog eens ex tra pijn veroorzaakt, want met het wegvallen van de baan ontvalt ook een stuk inkomen, status, waarder ing, levensvreugde en sociaal con- tact. Als tweede stuk pjjn wees spreker op het lijden dat duidelijk aanwezig is bij hen die nog werk hebben, nl. de grote mate van on vrijheid in het werk, de eentonig heid van de arbeid, het la.waai van machines, de vuile arbeid en het vaak ontbreken van inspraak. Het gezegde „Arbeid adelt" kon naar zijn menig clan ook alleen zijn be dacht door mensen met een fijne en interessante job. „Het begrip ar beid staat voor velen haaks op wat er in de kerk gezegd wordt nl. dat de mens uniek is en de rechtstreekse zorg is van God. Wel, vergeet het maarIn de arbeid voelt men zich vaak een nummer, zeker als men van de ene dag op de andere wordt ontslagen of door een machine wordt vervangen", aldus dr. De Lange. De huidige tendens van meer inspraak voor arbeiders in de bedrijven zag hij dan ook als com pensatie voor dat lijden. Als derde vorm van lijden wees spreker op de natuur en het milieu dat in onze hang naar steeds meer welvaart ernstig is aangerand en dat op deze' wijze niet lang meer kan worden voortgezet. Suggesties Hoewel op de vraag: Kan het ook anders, ook dr. De Lange geen af doende antwoord wist te geven deed hij wel een aantal suggesties welke uitsluitend zijn bedoeld om een discussie op gang te brengen over een nieuwe economische orde. Allereerst kwam hij met de sugges tie van de Eindhovense ingenieur dr. Dlppel die heeft voorgesteld om in ons cultuurpatroon allereerst aan het begrip arbeid een totaal andere inhoud te geven, nl. een volledig gelijke waardering van be taald en onbetaald werk. Dus alle inspanningen ten dienste van de samenleving gelijkwaardig als ar beid te waarderen, los van de vraag of dit betaald wordt of niet, zoals b.v. huishoudelijk werk, besturen van sportverenigingen etc. Deze suggestie bleek de aanwezigen sterk aan te spreken en men was van mening dat deze herwaarder ing vooral voor de werklozen be vrijdend zou werken. Als tweede suggestie wees dr. De Lange op wat hij noemde de technologie met het menselijke gezicht, zoals die is be dacht door de Engelse econoom Schumacher. In die theorie wordt gesteld dat in de armoedetijd van vroeger er alle reden was de pro- duktie zo hoog mogelijk op te schroeven om die armoede weg te werken. Maar nu de welvaart hoog is opgevoerd en er zelfs grote werk loosheid ontstaat zou de geauto matiseerde technologie weer kun nen worden omgebogen naar een arbeidsintensieve economie. Als een groot voordeel komt hier nog bij dat het energieverbruik sterk kan dalen. „Als mensen zeggen dat dit niet meer kan verklaren zij de technologie tot een natuurproces en daar geloof ik niet in Een proces dat door mensen in gang is gezet moet ook door mensen veranderd kunnen worden al zal het veel in spanning kosten. Maar als dat nu beter is voor de mens en ook beter in zijn verhouding tot de na tuur!!!!!". aldus dr. De Lange. Hij vroeg de aanwezigen met klem de komende tijd met elkaar in discus sie te gaan over de vraag of we bereid zijn een stukje welvaart prijs te geven voor het meer delen van de beschikbare arbeid en voor een to tale herbezinning over de arbeidse thiek. In Galerij Lenten" te Epse wordt van 7 februari tot en met 1 maart een tentoonstelling gehouden van wandkleden en sculpturen. Annet C. Gaalkema is er met wandkleden. Peter van der Meer stelt er zijn sculpturen ten toon. De openings tijden zijn: woensdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur. Aan de kindertelefoon: luisteren, meedenken en eventueel doorver wijzen. Het Is alweer anderhalf jaar geleden dat In Amsterdam de eer ste Nederlandse kindertelefoon in gebruik werd genomen. In het ka der van het jaar voor het kind wa ren er eerder reportages geweest over kinderhulpdiensten in Duits land en Zwitserland. In ons land zijn er nu 7 telefoonnummers waar kinderen kunnen uithuilen en om raad kunnen vragen. In de ene plaats is er meer vraag om hulp dan in de andere, maar over het alge meen kan men duidelijk stellen dat er veel kinderen met problemen zitten, waar ze niet goed raad mee weten. Soms bellen de kinderen in paniek of uit angst. Een aantal kin deren belt omdat zij worden mis handeld of omdat ze weggelopen zijn of zwanger raakten. Als het vermoeden waar is dat de afstand tussen volwassenen en kinderen steeds groter wordt, is het te be grijpen dat kinderen elders te rade gaan en bij voorkeur bij een telefo nische hulpdienst, waar geduldig naar hen wordt geluisterd. Aan de kindertelefoon doen vrijwilligers dienst. In de grote steden bellen gemiddeld dertig kinderen per dag, in de leeftijd van 8 tot en met 14 jaar. Deze kinderen kunnen niet terecht bij hulpverleningsinstan ties, want deze zijn meer op oudere kinderen gericht. Bovendien zijn de instanties voor kinderen vaak in de jusütiële sfeer. Het is dan ook de bedoeling de hulpverlening uit te breiden tot het stimuleren van In stanties die hulp bieden. De jongste kinderen bellen vaak op over ruzies thuis en op school, over echt gepest worden op school en over echtelijke ruzies. Ook sexuele en lichamelijke ontwikkeling geeft problemen. Ze voelen zich een zaam, hebben het gevoel dat ze nergens terecht kunnen te meer als Op 27 januari werd een oude perso nenauto van het merk Mercedes uit het verkeer genomen. Het oudje was totaal verrot en rijp voor de schroothoop. Tijdens een op don derdag 29 januari op de Deventer- weg gehouden verkeerscontrole werd een Volkswagen waarvan de achterrem niet werkte en de bo demplaat zeer slecht was uit „de vaart" genomen. Op 30 januari is oop de S 14 een z.g.n. verkeersteller gestolen, waarde plm. f3500.-. Op zaterdag 31 januari reed een Volkswagen slingerend over de Markeloseweg. Men denkt dan me teen aan „glaasje op" maar bij con trole bleek dat de stuurinrichting van het VWtje niet aan de gestelde eisen voldeed (speling) en daarom van de weg weg. Ook een luxe wa gen (Cltroën) verkeerde in een zo slechte staat dat doorrijden onve rantwoord was. Stimulans „Het volgen van de cursus politieke scholing is in veel gevallen een eer ste aanzet gebleken, een soort sti mulans te zijn, die indirect werkt bij het politiek bewust worden", zegt mevrouw Ladiges, leidster van de werkgroep. Naar aanleiding van het gegeven dat de cursus dit jaar voor h*»-t teerst te kampen had met een te kort aan deelname leek het aardig een aantal oorzaken hier voor aan te kunnen geven. „We zien ook in onze omgeving, dat de animo voor een dergelijke cursus iets terugloopt", zegt Trudy. „Aan de voorbereiding en werving ligt het volgens ons beslist niet. Er is alrttef geprobeerd tijdens bijeen komsten van de verschillende ver enigingen van Plattelandsvrou wen, vrouwen hiervoor te vinden. Dat er dit Jaar te weinig animo voor is kan ook komen door gelijdelijke doorwerking van de economische recessie", vindt Trudy. „Het blijkt in de praktijk vaak weer. dat vrou wen het eerst op de eigen uitgaven gaan beknibbelen. Een soort ver zadigingspunt zou ik me kunnen voorstellen bij die vrouwen die vanaf het begin in 1975 jaarlijks df cursus meegedaan hebben. Dit is ongeveer 25 procent. Zij vielen nu af, wat best begrijpelijk is. Tegen al die andere vrouwen die best be langstelling hebben, maar om de één of andere reden net als bij de VOS een soort drempelvrees ken nen zou ik willen zeggen; bezin je er nog eens op", zegt Trudy. „Of an ders reageer bijvoorbeeld middels suggesties of problemen die aan gekaart kunnen worden in de werkgroep. Welke bezwaren er kunnen zijn bijvoorbeeld ten aan zien van tijdstip, opzet of de te behandelen onderwerpen. Alle maal punten waardoor er mis schien bedenkingen kunnen ont staan rondom de cursus". Alternatief „De werkgroep zit na het niet kun nen starten van de cursus beslist niet stil". Het preciese hoe en wat weten we nog niet, maar we vinden het jammer, wanneer er met het oog op de komende verkiezingen niet voor die tijd een soort „alter natieve cursus" georganiseerd kan worden", zegt mevrouw Ladiges. We hopen mede door dit stukje toch een beetje meer duidelijkheid aan de cursus politieke scholing te hebben gegeven. Voor meer infor matie, ideeën o.f bezwaren die men wil hebben, of heeft staat de werk groep graag open. De werkgroep; Mevrouw A. Dul, Churchillstraat 26, tel. 2488, mevrouw E. v.d. Graaf, Beuseberger- weg 14, mevrouw W. Bul- sink, Lageweg 5, tel. 2897, mevrouw Z. Schutte, Rijssenseweg 4a, tel. 1781, mevrouw A. Ladi ges, Churchillstraat 149, tel. 1796. Begin jaren zeventig werd onder vertegenwoordiging vün vrouwen in de Kamer, de landelijke Politieke scholingscur sus voor vrouwen opgericht. Voor Holten was 1975, het Jaar van de Vrouw, de eerste kennismaking met dit onderwerp. Hieraan vooraf is wel in november 1974 al als onderdeel van het politieke programma de cursus Meedoen" georga niseerd, een cursus gericht op het wat meer wegwijs maken in de hele Staa tsinrichting (Stichting Burgerschapskunde). De Politieke Scholingswerkgroep van de landelijke Poli tieke Scholingscursus is samengesteld uit 9 samenwerkende vrouwenverenigingen; De Christelijke Plattelandsvrou wen Bond, Het Katholiek vrouwengilde Nederland, de Nationale Vrouwenbeweging van het N.K.V., de Neder lands Christen Bond, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de Nederlandse Vereniging van Vrouwen met Academische opleiding, de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en de Stichting Katholieke Platte landsvrouwen van Nederland. Zowel landelijk als provin ciaal werd de cursus door de desbetreffende afdelingen in het land gestimuleerd. In Holten werd een zuerkgroep opgericht, door vrouwen die zelf al in andere plaatsen kennis hadden gemaakt met de cursus. politiek een mannenzaak1-;' kom nou.' Doelstelling Doel van de cursus politieke scho ling is vrouwen een mening te leren en laten vormen om politieke be slissingen te nemen, of eerder door anderen genomen politieke beslis singen te beïnvloeden. Hierover pratende met Trudy Koelemay-Abspoel (en mevrouw A.M. Ladiges-van de Linden le verde aardig wat stof tot schrijven over dit onderwerp. „Vrouwen rea liseren zich nog steeds te weinig hun invloeden, politiek gezien op onderwerpen als bijvoorbeeld speelvoorzieningen in hun woon wijk, kinderspeelplaatsen in hun omgeving, peuterspeelzalen en zo is er natuurlijk nog veel meer. Nog veel te weinig vrouwen beslissen mee, zij zouden meer aktief met politiek bezig moeten zijn", vindt discussieleidster van de groep Trudy Koelemay. „Niet langer zonder ons over ons laten beslis sen", is haar slogan. 9 SAMENWERKENDE VROUWENORGANISATIES ze de verstandhouding met de ou ders niet als goed ondervinden. De veertienjarigen komen met vragen over vriendjes, vriendinnetjes, ver kering. Lang niet altijd valt het mee te begrijpen wat ze echt willen weten. De medewerkers aan de telefoondienst luisteren, denken mee, en als het nodig is noemen zij een instantie waar ze eventueel te recht kunnen. Het ls niet de bedoe ling een kind te veroordelen. Het is ook niet de bedoeling echt te zeg gen: je moet dit of dat doen. Soms zijn de situaties, waarin een kind verkeert zo, dat men zich verbaasd afvraagt, hoe het uit te houden is. Praktisch gaat het om meedenken over een oplossing. Heeft een kind zijn of haar hart helemaal uitge stort, dan wordt beoordeeld wat het beste gedaan kan worden. Men raadt aan met de huisarts te gaan praten, of men probeert er achter te komen of er iemand in de buurt is, om het kind te helpen en die het kan vertrouwen. Alleen bij hoge uitzondering gaat een medewerker van de telefonische hulpdienst mee, maar dat is eigenlijk niet op te brengen. Het gaat in de eerste plaats om de telefoon. Bij zwangerschap Er is naast andere telefonische hulpdiensten voor mensen die in nood zijn, nuf ook een speciale zwangerschapstelefoon. De tele foonvrijwilligsters zijn leden van de Vereniging Zwangerschapstele foon, met een landelijk telefoon nummer: 030-328200. Wie dat nummer belt, hoort welke vrijwil ligsterwanneer kan worden gebeld. Ook hier geldt niet te snel oplos singen noemen. Zij die bellen, moe ten zelf haar eigen keuze maken. Onder geen beding zal worden ge- probeerd haar over te halen tot het maken van een andere keuze. Van de vereniging kunnen alleen vrou wen lid worden, die ook telefoon diensten willen verrichten. Naast deze twee telefonische hulpdien sten is er de algemeen bekender THD-instelling, die in veel grote steden een 24-uurs dienst heeft, en waar iedereen, jong of oud, man, vrouw of kind, zijn of haar hart kan uitstorten. Verstandig met «2 fel 'rtÉr-iWt- le vergadering, donderdag 19 fe bruari 1981; 2e vergadering, don derdag 16 april 1981; 3e vergader ing, donderdag 18 juni 1981 (tevens excursie c.q. andere manifestatie); 4e vergadering, donderdag 17 sep tember 1981 (informeel begro tingsoverleg met excursie); 5e ver gadering, donderdag 5 november 1981 (begroting); 6e vergadering, donderdag 17 december 1981. De vergaderingen zullen om 9.30 uur v.m. beginnen, terwijl de ex cursies c.a. andere manifestaties in de namiddag plaats zullen vinden. Voor wat betreft de op 19 februari 1981 en 16 april daaraanvolgend te houden respectievelijk le en 2e vergaderingen, kunnen wij u me dedelen, dat die plaats zullen vin den in het Postiljon Motel Zwolle, Hertsenbergweg 1, Zwolle- Spoolde. Wij verzoeken u de hier- bovenvermelde data te noteren. Het dagelijks bestuur van het zuiveringschap West-Overijssel „Elk wat wils" is het motto van de werkgroep koffie concerten geweest bij het samenstellen van het pro gramma voor het seizoen 1980/81. Dat betekent dat het aanstaande koffiecon cert sterk afwijkt van het vorige concert: toen een sfeervol concert van „II flauto dolce" met muziek passend tussen kerst en jaarwisseling, op zondag 15 februari a.s. een concert gevuld met gezellige sa lonmuziek. Te gast is dan namelijk het salo norkest „Decadentia" uit Zwolle: een orkest bestaande uit ca. 20 mu sici, zowel strijkers als blazers. Het orkest is in 1977 geformeerd uit voornamelijk studenten varf het Stedelijk Conservatorium uit Zwolle. De leiding berust bij de heer Henk Pol. de oprichter van het orkest. Het repertoire dat „Decadentia" speelt dateert van vóór 1940 en bestaat uiteraard uit vlotte mars jes en natuurlijk enige kwasi- klassieke karakterstukken. De werkgroep koffieconcerten is Advertentie-adviseur: W. Frederiks Prins Hendrikstraat 18 N ijverdal Telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's dinsdags 12.00 uur In Battimen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's dinsdags 12.00 uur bijzonder tevreden met de stij gende belangstelling voor de kof fieconcerten: het vorige concert telde ca. 160 bezoekers. Daaruit blijkt dat de koffieconcerten in Holten levensvatbaarheid gaan genieten en dat is voorwaarde om aan de plannen voor het seizoen 1981/82 te gaan denken! Tenslotte de gebruikelijke gege vens: aanvang concert 11.30 uur; koffie vanaf 11.00 uur; kindercrèche aanwezig; aula van de Scholenge meenschap; prijs f 5.-; kinderen tot 14 jaar en 65-plussers f2.50; eerste kopje koffie bij de prys inbegrepen; kaartverkoop vanaf heden bij V.V.V.. de Schure en Rabobank en voor de aanvang van het concert in de aula. Vanavond organiseert de folkloris tische boeren-dansgroep „De Hóól ter Daansers" in gebouw „Irene" een grote bingoavond. Naast een prachtig herenrijwiel als hoofdprijs zijn er verder vele prachtige prijzen te winnen. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Een geweldige topper in het car- navalsgebeuren van „de Fien- preuvers" wordt evenals voor gaande jaren weer de optocht die op zaterdag 28 februari door een groot deel van het dorp zal trek ken. Aan de oproep in Holtens Nieuws blad van 16 februari om met een versierde wagen, fiets, karretje, lo pende groep enz. enz. aan de op tocht deel te nemen hebben nog velen gevolg gegeven en het aantal deelnemers bedraagt nu reeds 35 en dat is zo vertelde de regerende prins Erik, Keienvorst van Keune- darp meer dan ooit te voren maar problemen zal dit niet geven. De straten zijn lang genoeg en er kan nog veel meer bij. Zijne Doorluch tige Hoogheid heeft besloten naast het vaste startgeld voor praalwa gens en lopende groepen, aantrek kelijke prijzen beschikbaar te stel len. De prins tast dit jaar heel diep in de buidel want drie muziekkorp sen met drumbands en majorettes uit Holten (H.M.V.), „Wilhelmina" (Ryssen) en de Markelose Fanfare zullen muzikale luister bijzetten aan het carnavaleske schouwspel. De organisatiecommissie verzoekt, verenigingen, buurtschappen, buurtbewoners enz. die aan de op tocht wensen deel te nemen zich zo spoedig mogelijk op te geven zodat een en ander organisatorisch zorg vuldig kan worden voorbereid. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij Wim Klein Velder- man, Larenseweg 65, tel. 1399, Jan Markvoort, Schoutenstraat 25, tel. 1878 en verder bij de leden van de Raad van Elf en de Prinsengarde.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7