fl W\ .▲.tamMn X>O MEDISCHE DIENSTEN AGENDA KERKDIENSTEN voor iedereen die iets te bouwen o§ te verbouwen heeft CARATENTE hét vouwwagannieuws van de RAS nu bij ons in de showroom! Efficiënt vervoeren tegen de laagste kilometerprijs. Autobedrijf ten Harkei ten imker- HOLTENS NIEUWSBLAD 5 FEBRUARI 1981 PAG. 3 KNIPTIP m Laat meneer niet alles zelf filmen. In de film van het leven van uw gezin speelt de man een belangrijke rol. Molten dorp met hartelijke mensen„Wat wij in Holten toch wel gemist hebben is dat de kerk hier kennelijk nog niet voldoende kracht kan ontwikkelen om mensen vanuit allerlei hokken, vooroordelen en tegenstellingen bij elkaar te brengen rondom die ene Heer om daar enthousiast en met inzet gemeente te zijn in deze tijd". Aldus omvatte dominee A .W. Berkhof het gesprek samen dat hij vorige week voerde met onze redaktionele medewerker in verband met zijn naderend afscheid als predikant van de Hervormde Gemeente van Holten. Zoals bekend heeft ds. Berkhof onlangs een beroep aangenomen naar de Hervormde Gemeente te Hoogland bij Amersfoort, welke gemeente binnenkort officieel een federatie zal gaan vormen met de aldaar woonachtige Gerefor- yneerden, waarmee al een aantal jaren volledige samenwerking bestaat. Nadat aan de Holtense gemeenschap gisteravond gelegenheid werd geboden om ds. en mevr. Berkhof in gebouw Irene persoonlijk de hand ten afscheid te drukken, zal a.s. zondagmiddag om 1430 uur een speciale afscheidsdienst worden gehouden. Vervolgens doet ds. Berkhof op zondag 22 februari as. intrede in Hoogland. meente zijn die betrokken is en deel neemt aan de dingen. En dat vraagt om een heel andere kijk op de kerk dan we hier de eeuwen door gewend zijn geweest, zeker waar de kerk bezig is een minderheidsgroep te worden. Dat proces van betrokkenheid isde afgelopen jaren hier toch wel op gang gekomen gezien het kring- werk en het veelvuldige aantal groothuisbezoeken maar het moet nog veel intensiever worden aan gepakt in de jaren die voor ons liggen. Maar hoe meer er tot stand komt hoe meer taken je als ge- ik sterk vanuit het idee dat je de ander nodig hebt om jezelf ook tel kens weer wakker te houden, ook al om niet het gevaar te lopen je eigen vormen en inzichten te verabsolu teren. Ik denk dat we tot steeds grotere eenheid rondom de Heer als middelpunt worden geroepen. Die eenheid heb ik hier sterk gemist en dat kom ik in Hoogland veel meer tegen, waar Hervormden en Gere formeerden helemaal samen op weg zjjn hetgeen binnenkort offi cieel zijn beslag zal krijgen door een volledige federatie. Zoals bekend hebben zowel mijn vrouw als ik MENSEN Terugziende op zijn Holtense pe riode zei ds. Berkhof o.m.: „Voordat we In november 1975 naar Holten kwamen zagen we het eerst niet zo zitten om naar het Oosten des lands te trekken. We hadden daar nl. al een zus zitten en ook ons voorgeslacht kwam daar vandaan. Maar toen we eenmaal kennis had den gemaakt met Holten kwamen we hier toch zoveel aardige mensen en ook een zodanig stuk uitdaging tegen dat we op de terugweg al tegen elkaar zeiden: dat nemen we aan. In die tijd speelde ook een rol: je hebt lang gestudeerd en dan wil je ook wel eens aan het werk, hoe wel ik in Voorschoten naast de stu die al wel een paar jaar had meege werkt in een nieuwbouwwijk daar. Hoewel voor een aankomend kan didaat een driemansgemeente als Holten wel wat boven mijn stand was zagen wij het hier toch erg zitten. GROOTSCHALIG Het is natuurlijk wel een heel ander begin dan vele van mijn jonge col legae hebben omdat die vaak be ginnen in kleine gemeenten, waar ze de enige predikant zijn. Dat lag hier heel anders. In veel opzichten is het kerkelijk leven hier veel grootschaliger en gestroom- lijnder. Wat dat betreft maken wij een beetje de omgekeerdde weg omdat ik in het kleinere Hoogland nu veel meer alleen kom te staan dan hier het geval was. Zonder Dijkerhoek te discrimine ren heb ik het wel van meet aan plezierig gevonden dat de drie pre- dikantenwijken in een dorp als Holten nog gebundeld zijn in één kerkeraad en wordt gestuurd door één centraal beleid en gezag, want ondanks de grootschaligheid we ten we op die manier waar we sa men mee bezig zijn en blijven we ook herkenbaar voor elkaar. Maar tegelijk vond ik het toch ook zinnig om voor de predikantenwijken te komen tot aparte wijkraden waarin je voor de pastorale bearbeiding van de wijk de dingen toch ook wat apart kunt opzetten en aanpakken, naar de eigen wijk toe. Bovendien blijkt zo'n kleiner ver band ook bevredigender te werken voor de meewerkende ambtsdra gers die in zo'n grote kerkeraad NED. MERV. KERK 9.30 uur ds. G.A. de Roos v. Njjverdal; 14.30 uur afscheid ds. A.W. Berkhof m.m.v. „Helicon". Uitgangscoll. Ned. Bijbelge nootschap. Oppasdienst: 14.30 uur mevr. Pieffers-Stegeman en Alie Vukkink. GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. G.W.H. Peddemors. In beide diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Kinder- nevendienst klas 3 o.l.v. Janny Marsman. Oppasdienst: mevr Hulsman-Zwiers, mevr. Tromop-Nijkamp. Andrea Schipper (res.) Johanna Faber, mevr. Aanstoot-Stam, mevr. Beldman-Staman (res.) R.K. KERK Zaterdag: 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERHOEK 10.00 uur ds. C.C. Addink. Uit gangscollecte: Ned. Bijbelge nootschap 0KKENBR0EK Zaterdag 7 febr. 19.30 uur Alter natieve jongerendienst. Zondag 8 febr. 10.00 uur ds. G. Bouman. Uitgangscollecte. Prot. Interk. Thuisfront. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur toch altijd het risico lopen voor „verdrinken". Ik ben dan ook erg blij dat die wijkraden de laatste jaren goed van de grond zijn gekomen. Hoewel die ene grootschalige kerkeraad ener zijds de kracht is van de gemeente blijft het tegelijk ook een beetje de zwakte van Holten want het gevaar is dat daardoor bepaalde dingen ook wel eens wat langzamer ge stalte krijgen en dat je daarin wat moeilijker rekening kunt houden met bepaalde eigensoortigheden van de verschillende wijken, waar door je toch een soort grootst ge mene deler krijgt en het gevaar loopt van een topzware organisa tie. waarin de één denkt: dat doet de ander wel, waardoor toch weer een aantal dingen voor uitvoering blijft liggen. RUIMTE Het charmante van de Hervormde Kerk is voor mij altijd weer dat je daarin vogels van zo verschillende pluimage onder één dak aantreft. Ik ben dan ook graag hervormd omdat ik toch het idee heb dat in heel wat andere kerken een stuk ruimte wordt gemist die we in de Hervormde Kerk hebben. Zeker als je naar zo'n buurtgemeente Rijssen kijkt waar voor je gevoel toch ie dereen zo zijn eigen klubje heeft en als iets je niet zint dan begin je weer voor jezelf. Dat soort denken staat heel ver van me af want ik hou erg veel van de grote klub die de Her vormde kerk als volkskerk altijd is geweest. VRIJBLIJVEND Een nadeel is echter wel dat dit grote geheel ook altijd een stuk vrijblijvendheid mede in de hand heeft gewerkt. De traditie nl. van mensen die, zonder dat ze daar heel bewustover nadachten, bij die kerk hoorden. Maar ook dat heb je de laatste jaren in Holten wat zien verschuiven. Vooral bij de jonge lidmaten is een veel grotere be wustheid aanwezig en je hebt toch het idee dat er geen mensen meer in de kerk zitten omdat ze daar zo nodig heen moeten of graag gezien willen worden. Wat dat betreft zit Holten duidelijk in een overgangs fase. Men doet toch vanuit een zui verder en waarachtiger motivatie aan allerlei aktiviteiten mee. De kerk is niet meer het vanzelfspre kende middelpunt van de dorps gemeenschap. (hoewel dat laatste toch ook wel eens omgekeerd lag). Hoewel dat automatische wel wat voorbij is, heb je er natuurlijk nog wel erg mee te maken, want hoewel je meer dan de helft van de belij dende lidmaten nooit in de kerk ziet zitten zullen ze er toch niet over piekeren de band met de kerk ge heel los te laten omdat men het ergens toch nog als iets waardevols beleeft, is het niet voor nu, dan toch wel voor als de kinderen trouwen of voor als hun eigen einde komt. De laatste jaren hebben we dan ook aan een beleid gewerkt waarin de kerk veel meer een rol gaat spelen in het dagelijks leven en niet alleen maar wordt ingehuurd als een soort „laatste hulp bij ongelukken" of als een soort „levensverzekering". KRINGWERK Vandaar ook mijn grote hartstocht voor het kringwerk, wat tot mijn grote vreugde de laatste jaren een grote vlucht genomen heeft. We hebben nu zo'n 13 gespreksgroepen die erg levendig draaien. In een overgangstijd van de vanzelfspre kende volkskerk naar een kerk met bewust meelevende mensen heb je, buiten de kerkdiensten, zo'n stuk bezinning in een sfeer van studie, woord en wederwoord ook hard nodig. Deze vormings- en toerus- tingsaktiviteiten zijn gelukkig goed van de grond gekomen en ons jaarlijks aktiviteitenboekje „Kom in de Kring" geeft daarvan een goede weerslag. Vanaf het begin kreeg ik in Holten veel ruimte om een aantal nieuwe initiatieven te ontplooien, ook op het gebied van bijzondere kerkdiensten en publi citeit. Men stelt het hier zelfs op prijs als er eens wat nieuws gebeurt. Dat klinkt wellicht vreemd in de oren omdat de Sallandse platte landers als nogal behoudend be kend staan. Voor ons gevoel heb ben we bij een heleboel dingen aan Vrijdag 6 februari: 16,00-19.00 uur: Boerenkoolmaal tijd en bingo voor de Jongste jeugd van de Tennisclub Holten in het clubhuis. 20.00-24.00 uur: Disco met echte „D.J voor de oudere tennisjeugd in clubhuis. 19.30 uur: Feestavond afd. Holten FNV in de grote zaal van „Irene" met opvoering „Pinky". een blank negermeisje door „O.C.H." Zaterdag 7 februari: 9.00-12.00 uur: „Sprokkelmorgen" op terrein van hotel „De Holter- berg" (zie adv 13.00-16.00 uur: „Serieus en gek" tennis voor senioren T.C. Holten op 6 banen in tennisbal te Raalte. 14.30-17.00 uur: Receptie i.v.m. 60- jarig bestaan Sportvereniging „Holten" in Ontmoetingscentrum „Meermanskamp". 17.30-18.30 uur: Felicitaties van clubrelaties T.C.-Holten bij een in formele borrel in het clubhuis. 20.00-01.00 uur: Groot feest T.C. Holten (met jazzband en koud buf fet) voor senioren in zaal „Vos man". Zondag 8 februari: 10.00-13.30 uur Gevarieerd tennis voor junioren T.C. Holten in ten- nishal te Raalte (vertrek per bus van OAD-station, aanwezig zijn 9.15 uur) 13.30-16.00 uur: Gevarieerd tennis voor junioren en senioren in ten- nishal Raalte. 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (Zie adv.). 19.30 uur: Dansen in bar-dancing „Boode", Bathmen (zie adv.). 20.00 uur: Dansen in bar-dancing „Boode", Bathmen (Zie adv.) vernieuwing kunnen doen zonder dat mensen daarom gingen gillen. Zelf heb ik het meeste plezier be leefd om aan de jeugddiensten, sa men met de jongeren, op andere wijze vorm en inhoud te geven en het grappige was dat je by de „ge kste" dingen die je daar deed juist bij de oudere autochtonen vaak de leukste reakties kreeg. Nee, ik heb weinig last gehad van lastige men sen al kom je die wel tegen. KRUKS Bij het krijgen van die ruimte kreeg je echter ook wel wat het idee van: je moet er ook wel erg zelf aan trekken wil er wat gebeuren, dus vanuit een zekere afstandelijkheid of soms lauwheid. Zo van: hij doet maar als ik er maar niet al te veel last van heb of hoef mee te doen. En daar ligt een beetje de kruks in het geheel omdat het by nieuwe initia tieven vaak moeilijk is mensen te betrekken die het gaan overnemen, waarvoor je teveel dingen zelf gaat doen en dus te weinig kader achter laat om die dingen voort te zetten. Mensen willen graag wat maar je moet het zelf wel erg aanzwengelen, opzetten en vaak uitvoeren. Het kost erg veel tyd om mensen in te schakelen en dat is een beetje mijn zwakke plek geweest denk ik. CONSUMPTIEKERK Dat hangt ook wel weer samen met het vaak aanwezige idee dat de kerk er is om voor ons een aantal diensten te verzorgen. Als opoe ja rig is of er is ziekte of verdriet rondom een sterfgeval dan kun je op de kerk eer, beroep doen. Maar de grote opdracht waar we de ko mende jaren voor staan is steeds meer te beseffen dat we niet alleen een gemeente zijn die verzorgd wordt, maar dat we vooral ook ge- Ds. Berkhof en zijn gezin vertrekken naar de hervormde gemeente Hoog land bij Amersfoort. meente ziet, omdat je door begint te krijgen dat je samen een be paalde weg hebt te gaan en een bepaalde geschiedenis moet ma ken. Als je eenmaal het besef krijgt dat je als gemeente niet in jezelf mag rusten maar toch ook geroe pen bent om een bepaalde weg te gaan (het liefst een beetje voor de wereld uit om de weg te wijzen) dan zie je steeds weer nieuwe opdrach ten liggen. SAMENWERKING We gaan dus beslit niet uit Holten weg vanuit het idee dat het werk af is. Maar zowel voor jezelf als voor de gemeente is het goed dat er by tijd en wijle nieuw bloed komt met nieuwe ideeën, aanpak en initiatie ven, want als ik zo om mc heen kijk zijn er in de kerk heel wat collegae die erg lang blijven zitten waardoor het beroepingswerk ook steeds moeilijker van de grond komt of trager verloopt. Voor de levendig heid van de kerk is het beter als voorgangers geregeld verkassen. We wilden geen nieuwe gemeente die teveel met Holten vergelijkbaar is. Voor een groot deel hebben we dat in Hoogland ook wel gevonden. Wat we in Holten sterk gemist heb ben is een stukje plaatselijke oe cumenische samenwerking. Hoe wel we het met de plaatselijke col legae van andere kerken in het per soonlijke vlak prima hebben kun nen vinden, hebben we toch het idee dat de kerken hier een sterk eigen leven leiden. Al willen ze in de kantlijn wel een aantal dingen samen doen, het hart van de gemeenten is daar helaas nog niet erg bij betrokken. Zelf leef GOOR Tel 05470-2ZB4 Slallenslaan 21 mum lel 05483-1847 maim IS Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 19.00-21 00 1001 bouwmaterialen onder één dak Veel kampeerruimte voor 't kleine budget! Tijdelijk 1200,- ggg«|BPW jbyi introduktiekorting q||!. Dus nu 2995,- j)je we€t y^t goe<j kamfieren is. JOHAN'S CAMPING TOTAAL B.V., Geesterenseweg 22, Tel. 05499-1215, Vriezenveen. Maandag 9 februari: 19.30 uur: Rullavond Holtense Postzegelclub in café-rest. „Voe- man". 20.00 uur: Afischeki van brand- weeredt. T. Prak en Install, van de heer W.J. Eshuls als commandant van de gemeentelijke vrijwüligge brandweer in de raadszaal. 20.00 uur: Jaarlijkse Verkeersken- niswedstrijd afd. Holten WN ln zaal „Vosman", 20.00 uur: Feestelijke jaarvergader ing van de ABVA/KABO, afd. Hol ten in café-rest. „Vosman" (zie ber.). Dinsdag 10 februari: 13.15 uur: Voorlichtingsmiddag voor de rundvee- en varkenshoude rij in café-rest. „Boode" te Bath men. 14.30 u. Bijeenkomst Bejaardenso ciëteit Holten in gebouw „Irene" (zie bericht) Donderdag 12 februari: 19.30 uur: Vergadering in verband met Eerste lustrum straatvoetbal- toumooi in kantine S.V. „Holten" (zie ber.) Vrijdag 13 februari: 19.30 uur: Derde klavetjaswed- strijd comp. 19801— ZW „Blauw Wit" in clubhuis „Meermanskamp" (zie ber Zaterdag 14 februari: 20.00 uur: Groot Prinsenbal Carna valsvereniging „Fienpreuvers" ln „Het Bonte Paard". Donderdag 12 februari, bijeen komst Herv. Vrouwenvereniging, Holten, in gebouw Irene, aanvang 19.45 uur Filmavond. Dinsdag 17 febr.: Ledenvergader ing P.v.d.A. in hotel Vosman. Aan vang 20.00 uur. nogal wat landely ke aktiviteiten en daarom is het beter om wat meer centraal te wonen. Ik heb het idee datje als pastor van een gemeente alleen zinvol funktioneert als je daarnaast ook je steentje bijdraagt ln regionale of landelijke kontak ten. Het is goed om daar eens wat adem te halen of op andere gedach ten te komen waarmee je de plaat selijke gemeente ook weer van dienst kunt zijn. Met erg veel ple zier heb ik dan ook meegewerkt aan ambtsdragerskursussen. vrouwentrainingen en de kursus theologie voor gemeenteleden in deze regio en bezoek ook met grote regelmaat de Synodevergaderin gen. Mijn vrouw is nogal aktiefin de landelijke werkgroep, bestrijding van het racisme en heeft ook mee gewerkt aan het projekt „Zending in Nederland". Als gevolg hiervan konden we op gezette tijden buiten landers vanuit totaal andere kultu- rele situaties naar Holten halen en met mensen hier in kontakt bren gen. Hierdoor wordt de kerk als grote „multinational" goed tast baar. WENS Samenvattend, wat wij Holten graag toewensen is dat de inzet voor de gemeente en de Heer toch erg zal groeien. We zijn bijzonder dankbaar voor de grote mate van hartelijkheid. We hadden hier be slist niet het gevoel in een glazen huis. te wonen maar de mensen gaven ons volop de ruimte een eigen stijl te hebben of er eigen hobby's en kontakten op na te houden. Aan de vele goede kontakten zullen we beslist nog vaak met weemoed aan terugdenken, aldus de schei dende ds. Berkhof. «SUZUKI t-r on met een keuze in elke klasse De Regionale Omroep Noord en Oost heeft van minister Gardeniers van CRM zendtijd gekregen voor programma's van de Open School. Tot 1 oktober 1981 mogen hieraan tien uur gewijd worden. De maat regel is ingegaan met terugwer kende kracht vanaf 1 oktober 1980. ARTS J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 3553. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr. J. Roelvink, Kolkweg 34, Deventer, tel. 05700-21089 b.g.g. 22700. U kunt de wijkverpleeg kundige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7.00 uur en 's middags van 13.00-14.00 uur bu reau Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat 31, tel. 1436. TANDARTS J.A. Groot, Aaltinksweg 6, tel. 2884. Spreekuur spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS W.C.W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-2004. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. OPEN BEJAARDEN- WERK Tafeltje dekje. Inlichtingen, tel. 1201 en 1517. ZUIGELINGEN- CONSUIATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur. Spreekuur wijkgebouw Stich ting Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaarden straat. STICHTING VOOR MAATSCHAPPEIUKE DIENSTVERLENING „MIDDEN-OVERIJSSEL" Bureau Groene Kruisgeöouw, Gaardenstraat 31, Holten, tel. G5483-2784. Spreekuren alge meen maatschappelijk werk maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 uur en volgens afspraak. Gezins- en bejaardenverzorging maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 uur. Telefonische hulp dienst tijdens het weekeinde 05486-16465. GEM. ENERGIE BEDRIJF Storing elektriciteit en gas- voorziening, telefoon 1814. POLITIE Telefoon 1352 en 2655. Na 18.00 uur bellen 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3